ILIAALnHELDER. VEREENIGING fc TE KOOP: scènes en ten slotte ging mevr. "Boulanger naar Versailles; zij woonde het huwelijk van haar dochter ook niet bij. Het was de gene raal, niet zijn vrouw, die echtscheiding vroeg. Agar is ziek en verkeert in geldnood. Clarétie zond haar 1000 francs, namens het comité van de „Comédie Frantjaise" en mme. Carnot zal haar een „bureau de tabac" be zorgen. In de stad Faro (Portugal) had dezer dagen eene huwelijksplechtigheid plaats. Na de gewone ceremoniën deed de pastoor de geijkte vraag aan de bruid: Verkiest gij den heer X tot uwen echtgenoot. ,/Nao" (neen), antwoordde zij zacht. Algemeene schrik en verwarring onder de aanwezigen. De pastoor sloot zijn boek en keerde naar de sacristie terug. Nu werd de bruid van alle kanten be stormd met vragen naar de oorzaak van hare weigering. Eindelijk autwoordde zij: „Ik vond het ongepast, zoo dadelijk ja te zeggen; als de pastoor het nog maar eens gevraagd had, zou ik wel toegegeven hebben."' Na hare stellige belofte verkregen te hebben, dat zij nu een bevestigend antwoord zou geven, ging een der vrienden den geeste lijke spreken, en verzocht hem, de plechtig heid te komen vervolgen. Werkelijk liet ditmaal de bruid een be- schroomd „ja" hooren, doch nu was het de bruidegom, die op de tot hem gerichte vraag antwoordde: „Nao!" Tweede verdwijning van den priester, nieuwe ontsteltenis onder de toeschouwers. De bruidegom had geen ander voorwendsel, dan dat hij het voorbeeld zijner bruid had willen volgen. Toen nu de priester zich ten tweeden male had laten overhalen, en hij de bruid vroeg: Verkiest gij dezen tot uwe echt genoot," klonk het luid: Sim(ja). De vraag aan den bruidegom: „Verkiest gij deze jonge dochter tot uwe echtgenoot,werd eveneens met een krachtig „Sim" beant woord. Maar ditmaal was het de geestelijke die sprak: „Po is agora sou eu o que nao qucr." (Nu ben ik het die niet wil.) Meteen sloot hij zijn boek en verliet statig de kerk. En hoe men ook bij hem aandrong, hij bleef onverwrikbaar, zoodat het jonge paar een anderen geestelijke moest zoeken om de huwelijksplechtigheid te voltrekken. ■V -A.N ■VlA-lNT ONS WESTSTRAAT, Ij. Hoogachtend, IOS. DE DIRECTIE. wens geen wonder is, nu van de groote Noordzee- visscherij een twintigtal sloepen met bevredigende vangst binnenkwamen, die alléén reeds een kleine 40,000 stuks afleverden. Den kustvisscbers, die iederen dag gelegenheid hadden om hun bedrijf met het meeste succes uit te oefenen, ging het evenzeer voor den wind niet alleen de beugers, die ook vele duizende schel- visschen aanvoerden en daarvoor goed geld maakten, maar ook de korders hadden den ganscheu zomer niet zooveel reden om over hun scholvangst tevreden te zijn, als thans. Sinterklaas heeft dus alle eer van zijn werk Er kwamen ter afslag 87,320 schelvisschen, 1498 kabeljauwen, 1948 tongen, 130 roggen, 5 tarbotten, 1396 mandjes kleine schol, 110 manden schar en 6 tal haringschelvisch gold f 48.a f 12.50 't honderd, kabeljauw f 1.70 ii f 3.90, tong 70 a 75 cent, rog 90 cent a f 1.10, tarbot f 10.a f 12.50 per stuk, kleine schol f 4.50 a f 1.20 per mandje, schar f 1.10 a 30 cent per mand en haring f 4.40 per tal. Benoemingen, enz. Benoemd zijntot heemraad van den Terschei- linger-polder de heer P. A. Zorgdrager; tot dijk graaf van den polder lieer-llugowaard de heer J. De Boer; tot hoofd-ingeland van Wcstfriesland, vanwege het ambacht van Wcstfriesland, genaamd de Schager- en Niedorperkoggen, de heer II. Ttezelman Zr. Ms. 8chroefstoomschip 1ste kl. „Atjeli" wordt met 5 Januari a. s., met bestemming voor buiten- landschen dienst, in dienst gesteld en het bevel over dien bodem opgedragen aan den kapt. ter zee J. V. Mcrcier. Met dien datum worden mede aan boord van de „Atjeh" geplaatst de kapt.-luit. ter zee W. J. P. Van Waning, als lste officier; de luits. ter zee 1ste kl. N. W. Van Ammers en W. P. G'oolhaas, die der 2de kl. J. W. Termijteleu, G. J. Van der Hout, C. E. Dittlinger en P. G. J. Graaf Van Ilogendorp de adelborsten lste kl. J. O. Kolkmcijcr, H. G. Surie, J. C. Stam, J. H. Zeeman, P. H. D. Schuttevaer, H. J. Bol- dingh, E. Van Assum, M. Sehoo, D. J. A.G.Van der Steen van Ommeren, A. A. Visser, L. A. Van der Stok, F. W. J. Grocneboora, J. Hofstede. K. Van Andel, J. R. Van Osselen en M. J. Reijnvaan; de lste luit. der mariniers A. De Timmerman, belast met het bevel over het in te schepen deta chement mariniersde officieren van gezondh. lste en 2de kl. W. Meijboom en J. D. Kayserde officier van administr. lste kl. J. A. M. Korpcrs- hoek van der Kooy en de adjunct-administrateur C. P. Soutendam. De luit. ter zee 2de kl. G. L. H. Luvten wordt met 5 Januari a. s. geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis. Tot officier van gezondh. 2de kl. bij de zeemacht is, met ingang van 16 dezer, benoemd de heer P. R. Bentz van den Berg, arts. De lste luit. der mariniers W. G. Vennekeol wordt met 5 Jan. a. s. geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis. ALKMAAR, 8 December. Vischberieht. Sinterklaas heeft alle eer van zijn werk hij heeft onzen visschers gedurende de afgeloopen week een vischgelegenheid medegebracht, zoo gunstig als zij sedert vele maanden niet mochten beleven en daardoor de bijzondere tevredenheid opgewekt van al wat viscli vangt,* koopt én eet en verder van ieder, wiens belangen ook maar eenigszins door een goeden vangst kunnen worden bevorderd. Een menschis, vooral nu wij het den laatsten tijd juist niet al te breed gewoon zijn geweest, gauw tevreden wij zouden het dan ook reeds zijn geweest, ook al waren de resultaten wat minder belangryk, en er bestaat nu dus alle reden om dubbel tevreden te zijn. Nu zijn er natuurlijk wel we6r ongeluksvogels, die met de hand op 't hart verzekeren, dat zij van de week nog geen gulden schoon geld hebben ver diend, en anderen, die meenen dat een goede vangst niet meer en niet minder is als hun volgens wet en regel toekomt en beweren dat zoo'n week er Wel eeus onder door mag loopen, want dat anders de heele visscberij op de flesch ging, maar dat zijn wij nu eenmaal gewoon: T klagen is som migen visschers aangeboren eu zit er zoodanig in, dat zij 't nog zouden doen, al verdienden zij schatten. Maar 't meerendeel der visschers klaagde niet en de kooplieden wel 't allerminst, want 't was bijna dag aan dag even druk aan den afslager waren dus wel zaken te doen. De schelvisch, tegen woordig de visch bij uitnemendheid, was van alle \ischsoorten het ruimst vertegenwoordigd, wat trou- Weerk. "Waarnemingen te Helder (Landskeet.) Thermometer -O Q Windrichting mM. C. 1 Q P cu kracht. Stand. Afw. Stand. Afw. 912 nwtw 7 k. 764.62 t 4.72 7.4 f2.6 10 12 n. 13 767.33 t 7.43 5.5 f 0.8 11 8 nnw. O 768.37 t 8.37 5.5 f 1.6 11 12 nw. 5 768.78 t 8.78 5.2 t 0.6 Toestand H van Weêrsgesteldl e id. fll P de zee. M 9 12 0.81 wein. gv Bewolkt, mooiweer. IC 12 0.55 Idem 11 8 0.70 Slechtw. Idem 11 12 0.89 Idem 40.— a 100.— 150.— a 190.— 7.— i 18.— i 4.a 4.a 6 Paarden 6 Koeien 16 nuchtere Kalveren. 433 Schapen 71 magere Varkeus 196 Biggen 14 Bokken en Geiten. Kip-eieren per 100 stuks Boter per kop ('s middags 12 uur) HOORN, 7 December. Koeien, f a en 982 Schapen, f 20 a f 32 per stuk. 60 Varkens, 38 a 44 cents per kilogram. Handel matig. 18.— 28.— 12.— 8.— 10.— 7.— 0.65 a 0.75 Burgerlijke Stand. GEMEENTE HELDER, van Zaterdag- tot Dinsdagmiddag. Ondertrouwd en Gehuwd Geene. Bevallen; P. v. Wolferen, gel). Bruin, Z. M. Smit, gcb. Sinjewel, D. G. Taaie, geb. Bruin, D, M. Kuiper, geb. Darphorn, Z. V. G. v. d. Klnauw, geb. Spijker, Z. J. G. Brachthuizer, geb. Freers, D. Overleden; S. J. W. Hoekstra, 4 jaren. P. Dronrijp, 39 jaren. J. C. Vrijvogel, 50 jaren. GEMEENTE ZIJPE, van 30 November tot 7 December. OndertrouwdGeene. GehuwdJacob Brak, jonkman, landman, 27 jaren, en Aaltje Rampen, jongedochter, 19 jaren. Geboren Trijntje, dochter van Jan Struijf Wz. en Aagje Delver. Martinus Johannes Joseplius, zoon van Anthonie Van der Linden en Hendrika Giolcns. Jannetje, dochter van Pïetcr Boerman en Maartjc Bas. OverledenHendrik Bnlsema, weduwnaar van Maartje Keuris, 84 jaren. GEMEENTE CALLANTSOOG, van 1 October tot 30 November. Ondertrouwd en Gehuwd Geene. Geboren Willem, zoon van Pieter De Boer en Jaunctje Hoveling. Willem Frederik, zoon van Gcrrit Van der Vlies en Grietje Bronsema. OverledenPieter Vader, zoon van Adriaan Vader en Geertje Kater, 13 dagen. Neeltje Nieuw- land, dochter van Pieter Nieuwland en Trijntje Blaaubocr, 16 jaren. GEMEENTE SCHAGEN, van 4 tot 10 December. Ondertrouwd en Bevallen Geene. Gehuwd Leendert Windt en Antonia Broxks. OverledenChristina Johanna Visser, 15 jaren :n 3 maanden. HOORN. 8 December. H.L. Rogge. f a ii Tarwe 6.50 a 9.— Gerst u 4.25 a 5.50 Haver ii 3.25 a 4.— Witte Erwten ii 12.— a 14.— Groene 12.50 a 15.— ii Grauwe 17.— a 20.- u Vale ii 14.— a 18.— Bruine Boonen. 10.25 a 15.50 Karweizaad U 10.— a 10.50 Mosterdzaad. u 16.— a 18.20 28 Paarden 30.— a 250.— Schapen 1, a 46 Lammeren 12!— a 18.— 3 Kalveren 8.— a 20.— 29 Varkens H 8.— a 13.— 3 Zeug 15. a 25.— 140 Biggen 4.— a 6.50 100 Kippen 0.60 a 1.70 1600 koppen Boter, 5.2 lood. 1' 0.55 a 0.60 800 Kip- eieren per lOOstuks 6.— a 6.50 AMSTERDAM, 10 December. Petroleum vast; loco f 9.85 E., consumtie fll, termijnen en Nobel onveranderd. Marktberichten. ALKMAAR, 10 December. 6 Koeien90.a 230. 69 vette Kalveren 40.a 104. 13 nuchtere Kalveren. 10.a 16. 482 Schapen14.a 24. 308 vette Varkens per Kg. 0.34 a 0.44 15 magere Varkens 10.— a 13.— Vervolg Nieuwstijdingen. De toeloop van passagiers, die zicli voor vervoer op crediet naar de Argentijnsche Republiek aanmelden, blijkt zeer groot te zijn, daar de Nederlandsch-Amerikaansche Stoomvaart-Maatschappij thans liare agenten heeft aangeschreven, dat tot en met 5 April a. s. alle plaatsen op hare stoomschepen bezet zijn. Zr. Ms. schroefstoomschip lste klasse „Van Galen"', onder bevel van den kapitein ter zee G. J. Bnyskes, heeft den 8 dezer de reede van Falmouth verlaten, ter voortzetting van de reis naar Oost-Indië. Aan boord was alles wel. Naar men verzekert, zal Zr. Ms. tor pedo-instructieschip „Mamix" onder com mando van den kapitein-luitenant ter zee O. C. A. J. Moreau, liggende als logement schip alhier, eerstdaags electrisch verlicht worden. Bij voldoening dier proef, zal die verlichting vermoedelijk ook op andere schepen van onze zeemacht worden in prac- tijk gebracht. Aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam heeft zich jl. Zaterdag aangemeld de matroos 3de klasse H. F. H. Fennik, die in Mei jl. te Honolulu is gedeserteerd van Zr. Ms. schroefstoomschip lste klasse „Zil veren Kruis". Na het vertrek van dien oorlogsbodem heeft genoemde schepeling met een Amerikaansch zeilschip de reis naar San Francisco medegemaakt, en zich aldaar aan gemonsterd op het naar Huil bestemde zeil schip „Caston". Van laatstgenoemde plaats is hij dezer dagen per particuliere gelegen heid naar het vaderland teruggekeerd. De Vereeniging voor „Gemengd Koor" alhier zal op Zaterdag 15 dezer in ,/Musis Sacrum" eene buitengewone vergadering houden, waarin als solisten zullen op treden de heeren Q. Brom (Tenor) en Johan Snoer (violoncel). Het Bestuur der Vereeniging tot het organiseeren van Volksbijeenkomsten alhier heeft het noodig geacht, verandering te brengen in de afgifte van entree-kaarten voor die bijeenkomsten. Aan de depothouders, die zich tot nog toe belangloos met de afgifte van die kaartjes belastten, heeft het Bestuur dank gezegd voor hunne bemoeiingen, en van nu af zullen Bestuurderen zelven de entree-biljetten afgeven. Op den dag, waarop een Volksbijeenkomst zal plaats hebben, zullen in 't vervolg die biljetten verkrijgbaar zijn aan *t lokaal „Tivoli", des middags van 12 tot 2 ure. De entree-kaarten worden steeds afgegeven tegen betaling van 10 cents per stuk; 't aantal, door 't Bestuur vastge steld, wordt niet overschreden, en in geen geval wordt 's avonds aan 't lokaal toegang verleend aan hen, die van geen biljet zijn voorzien. Met 15 dezer gaat de leiding der Gymn. en E. V. „Pro Patria," alhier, over in handen van den heer M. P. Van H o o ij- donck. Op de algemeene vergadering dier Vereeniging, gehouden den 6 dezer in „Musis Sacrum", werd hij tot directeur-scherm meester verkozen. Zijn voorganger, de heer J. Grootendorst, werd op dien datum ont slagen. Ook de Vereeniging van Nederl. Sigaren- fabriekanten zal alhier hedenavond haren winkel openen en wel aan de Weststraat, L. 103. Deze Vereeniging stelt zich ten doel om tegen den billijksten prijs (met ver mijding van kostbare verpakking) eene puike sigaar te leveren. Wij twijfelen niet of de rookers zullen de proef nemen. Beroepen bij de Herv. gem. te Hypo- litushoef en Westerland op Wieringen ds. P. A. Busch Keiser, predikant te Roderwolde (Drenthe); te Haringkarspel en Dirkshorn (toez.) ds. Tj. De Boer, predikant te Olde- holtwolde. Bedankt voor het beroep naar de Herv. gem. te Waterlandkerkje door ds. A. J. Van Riet, predikant te Oude Niedorp. Benoemd tot lsten onderwijzer aan de Zangschool van de Maatschappij „Tot Nut van 't Algemeen", afd. Schagen, de heer J. H. Borstlap, aldaar. AD VERTEN TIEN. Voor de bewijzen van belangstelling, op den 8stea dezer ondervonden, betuigen wij onzen hartelijken dank. C. J. VERHEY. C. VERHEY—LASTDRAGER. De ondergeteekenden betuigen, ook namens hunne kinderen, hunnen hartelijken dank voor de blijken van belangstelling, die zij ter gelegenheid hunner 12 ^jarige Echtver- eeniging mochten ontvangen. W. VUISTING en Echtgenoote. Helder, 11 December 1888. Voor de bewijzen van deelneming, onder vonden bij het overlijden van mijne geliefde Echtgenoote ITSKE PEAUX, betuig ik bij dezen mijn hartelijken dank. S. BRAAKSMA. Nieuwediep, 10 December 1888. Ieder, die iets lieeft te vorderen van-, verschuldigd is aan-, of borg tochten onder zich heeft, aangegaan door nu wijlen den Heer JACOB KANT Pz., op 1 November 11. te Schagen overleden, wordt verzocht daarvan vóór 25 December a. s. opgave of betaling te doen ten kantore van den Notaris C. BOONACKER. 60 aren Bouwterrein, zeer goed gelegen voor groote ondernemingen. Te bevragen Loodsgracht 380, Helder.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 3