Dr. MACKENZIE, ets. SIGAAR. Probeer het merk: Overal iu de voornaamste Magazijnen verkrijgbaar, Schouwburg-Maatschappij. Derde Abonnementsvoorstelling Van Puffelen en Zoon. Koster's Kleinen Winkel N.B. Buskruit (Crêpée) N 1 en Hagel, alsmede WEG HET ALLE KWAKZALVERIJ! SCHEURKALENDER TOOVERBOEK 80 Tivoli. Helder. NIEUWE ROTTER D. Directie: ALEX. FA ASSEN. op Woensdag 12 December 1888: (Die beiden Reiehemiiller.) Succèsblijspel in 4 bedrijven, van den Duit- schen Karakterspeler ANTOAI A.MVO. Annvang 8 uur. lste Rang bij inteekening f 1.25; aan het Bureau f 1.50; 2de Rang i 0.75. Plaatsen zijn te bespreken A 10 cents extra. D A AA E S. Voor eene flinke, sedert jaren bestaande fabriek in linnen- en katoenen goederen (handweverij), worden tegen voordeelige conditiën agentessen gevraagd, uit den fatsoenlijken stand, en in het bezit van goede connectiën. Brieven, onder letters C. C., Postkantoor Eindhoven. Tandarts BIERSTEKER is Woensdag 12 December te Helder, Kerk- gracht 338, te consulteeren voor tandheel kundige operatiën, vullingen en het plaatsen van kunsttanden en gebitten. Spreekuren van 93 uur. Berlont vilt te Schagen. Door een grooten inkoop extra goedkoope eerste soort KOESCHAREN, merk „Goldenberg" k f 3.25, franco per rembours f 3.50. VoortsKoe- en Paardenkettings, Stallampen en Lantaarns, Stal- en Graanschoppen, Graanmaten en Bascules, Boeren-, Bouw-, Dorsch-, Timmer- en Keukengereedschappen. ENGELSCHE VERHARDE HAGEL. A. KOSTER, Schagen. HAAR. Wilt ge in plaats van verloren haar weer ander haar terug hebben, het verder uitvallen beletten, en Uw zieke haren herstellen, wilt ge Uw vroegeren krachtigen haartooi terug hebben Wilt ge weten wat ge doen en laten moet om de haren te behouden, wilt ge weten met welke onschuldige middelen voor weinig geld de haren te kleuren zonder Kwakzalversmiddelen? En eindelijk, wilt ge weten of de aangewende middelen zullen helpen of niet meer, koep dan het degelijke Werk van Professor Dr. J. PINCUS, over Haarziekten en Haarverpleging. De Redactie van het Maandblad tegen Kwakzalverij heeft dit degelijk geschre ven werk meermalen met warmte aanbevolen in haren strijd tegen de in vele Couranten aangeboden Kwakzalvershaarmiddelen. Te bekomen a 75 Cents bij gebroeders KOSTER, Leliegracht 28, Amsterdam, of wordt ook franco toegezonden onder Cou vert en gecacheteerd tegen inzending van Postwissel van 85 Cents. W Geheel eenl£ eu nieuw!!! Van al de Scheurkalenders is verreweg de aardigste en grappigste de PRACHTIGE Geïllustreerde Humoristische met 365 plaatjes. Prijs op gewoon schild in kleuren 60 cent. 0p prachtig Fransch schild in goud 85 cent. Dit I» de EENIGE Scheurkalender die 1EDEREN DAG ecu ILLUSTRATIE geeft. Alom te bekomen en wordt na toezending van het bedrag in postwissel of blauwe postzegels deze Kalender franco door geheel Nederland verzonden door den Uitgever A. TJADEN, te Deventer. n.B. Zij, die met deze Kalender bij familie en kennissen willen werken, genieten een flinke korting. Conditiën en inteekenlijsten zijn op aanvrage gratis verkrijgbaar. Ha! Ha! Ha! Wat zie ik daar, alweer een geheel nieuw herdrukt APROPOSPEL van 100 vragen en 100 antwoorden, waar mede men den geheelen winter in een gezelschap allen vermaken kan, voor den prijs van 40 Cent. Ook dat GEDACHTERSPEL, waardoor men zeggen kan hoe oud men is en hoeveel geld men in den zak heeft, voor den prijs van 15 Cent. Het van ouds bekende voor den prijs van 40 Cent, te bekomen bij B. M. SPAN JERSBERG,GrooteKerkplein No. 10, Hoek Langetorenstraat, Rotterdam; voor buiten Rotterdam met toezending van postzegels of postwissel met 5 cent verhoo ging voor het franco toezenden. RAPPORT omtrent den Melkwedstrijd, gehouden vanwege de afdeeling ..Wieringerwaardder Hollandsche Maatschappij van Landbouw in de maanden Juni en Juli 1888. Toen in eene algemeene vergadering der afdeeling, onder meer, ook het groote belang besproken werd, dat voor een koeboer in uitstekend melken gelegen is, en daarbij tevens de opmerking werd gemaakt dat bij vele boeren hieraan niet de noodige zorg en aandacht worden besteed, terwijl bovendien gedurende de laatste jaren zich te veel per sonen aan deze werkzaamheid hebben ont trokken, werd besloten om door het houden van een wedstrijd in het melken, hierop meel de aandacht te vestigen niet alleen, maar daarmee ook in 't licht te stellen, onder welke verhoudingen deze hoogstbelangrijke werk zaamheid in 't algemeen aangeleerd, beoefend en uitgevoerd wordt. Daar het houden van een wedstrijd hier voor een voor allen geheel nieuwe zaak goldt, werd aan het Bestuur der afdeeling opge dragen, zoo mogelijk een plan van uitvoering samen te stellen, om in eene volgende alge meene vergadering in behandeling te worden gebracht. In overleg met de voorstellers, bracht daarop het Bestuur 't volgende plan in die vergadering, dat met eenige kleine wijzigingen werd aangenomen en vastgesteld. In de eerste plaats werd voor eene goede beoordeeling van het werk noodig geoor deeld, dat de wedstrijd zou plaats hebben bij veehouders, die geregeld deze werkzaamheid op hunne boerderijen waarnemen, en verder samen te stellen eene nauwkeurige omschrij ving van de eigenaardigheden der uiers van de koeien, die voor dezen wedstrijd zouden dienen, opdat de commissie van beoordeeling goed zou kunnen nagaan, hoe en op welke wijze het werk zou kunnen en moeten ge schieden. Verder de wedstrijd te verdeelen in 4 rubrieken, als: a. voor boerenzoons. b. voor boerendochters. c. voor boerenknechts of burgerjongens. d. voor boeren- of burgerdienstmeisjes. Deze verdeeling in rubrieken werd noodig geacht, in de eerste plaats voor eene goede beoordeeling, en in de tweede plaats wensche- lijk gerekend, om in iedere rubriek zoo mogelijk eenige aanmoediging te kunnen geven, en daarbij te kunnen nagaan in hoe verre aan redelijk gestelde eischen werd voldaan, terwijl als maximum-leeftijd voor alle mededingenden, 23 jaar werd aangenomen. Te beginnen met Juni zouden dan op de boerderij van Jb. Zijp Hz., klokslag 4 uur 's namiddags, achtereenvolgens de boerenzoons worden opgeroepen, om zonder eenige nadere aanduiding de volgende 4 koeien te melken No. 1. „Antje", No. 6097 van 't N. R. Stamboek. Eene veel melkgevende koe, met ietwat voorstandig, doch goecl over den emmer hangend uier, waaraan 4 goed ver deelde, lange, eenigszins wortelvormige spenen. Bij de minste aanhaling, uitstekenden aan drang van de melk, en hoewel niet zeer los van slotgaten, toch voor een goede melker gemakkelijk in korten tijd, met lange volle stralen uit te melken, terwijl bij den uier nog viel op te merken, dat het rechter voor- verrel een twintig stralen melk meer bevatte dan 't linker. De gemiddelde tijd, waarin deze koe op de boerderij werd gemolken, was 11 minuten, terwijl de melkgift p. m. 30 halve liters bedroeg. No. 2. ,/Ada van Holland", No. 6100 van 't N. R. S. Eene veel melkgevende koe, met eenigszins laag hangend uier, waarvan in verhouding de voorverreis wat te veel ontwikkeld zijn, waardoor een onbekende de voorspenen wat ver uiteen vindt geplaatst, om dadelijk de stralen melk in gewenschte richting voort te brengen. Toch moest ook deze kleine moeilijkheid door een goeden melker spoedig overwonnen zijn, te meer daar overigens deze koe in alle opzichten volmaakt te melken is. Gewone duur van melken 9 minuten, melk gift 28 halve liters. No. 3. „Francijntje", No. 6979 van 't N. R. S. Eene tamelijk goede melkgevende koe, die zeer gemakkelijk te melken is,mits de uier goed wordt voorgemolken. Wordt dit verzuimd, dan blijft de melk wat hoog zitten of langzaam toevallen, waar door met de ietwat dunne spenen minder goede stralen melk zijn tc verkrijgen niet alleen, maar ook nog, wanneer niet bij 't eindigen van 't melken eenige flinke grepen in den uier worden gedaan, deze koe zal blijken niet zuiver leeg gemolken te zijn. Gewone duur van melken 9 minuten, melkgift 23 halve liters. No. 4. „Betje III, A". No. 6980 van 't N. R. S. Eene goede melkgevende koe, die om goed gemolken te worden een flinken krachtigen melker vereischt. In de eerste plaats is deze koe taaimelkend met vleezig uier en dikke grove spenen, waaraan kleine wratjes, die vooral bij verkeerde aanraking de koe onrustig en schopperig kunnen maken. Toch is voor een ervaren melker ook met deze koe goed werk te leveren. Gewone duur van melken 11£ minuten, melkgift 24 halve liters. Gelijke omschrijving en aanteekeningen werden ook van de overige koeien bij de commissie van beoordeeling ingeleverd, en gelooven wij te kunnen volstaan met de bekendmaking daarvan alleen van deze vier eerstgenoemde koeien, omdat daarmee ieder genoeg op de hoogte is gebracht op welke wijze de zaak is uitgevoerd, en verder alleen nog te vermelden, dat, alsvoren op de boerderij van R. Kaan Dz. werden opgeroepen de boerenknechts, waarvoor beschikbaar waren gesteld de koeien: No. 1. Aaltje", No. 426 van 't N. R. S. Gewone duur van melken 11 minuten, melk gift 24 h. liters. No. 2. „Grethe", No. 7424 van't N. R. S. Gewone duur van melken 9 minuten, melk gift 20 h. liters. No. 3. Prinses III", No. 7425 van 't N. R. S. Gewone duur van melken 7 mi nuten, melkgift 14 h. liters. No. 4. „Dora V", volbloed van „Nicolaas" No. 322 en „Dora" No. 2120 N. R. S. Gewone duur van melken 6A minuten, melk gift 17 h. liters. Idem op de boerderij van J. Bakker Jz., voor de boeren- en burgerdienstmeisjes. No. 1. „De Zwarte Twinter", niet inge schreven. Gewone duur van melken 10 minuten, melkgift 16 li. liters. No. 2. „Johanna", No. 881 van'tN. R. S. Gewone duur van melken 7 minuten, melk gift 22 h. liters. No. 3. „Johanna IV", No. 7196 van 't N. R. S. Gewone duur van melken 9 minuten, melkgift 17 h. liters. No. 4. „Trijntje", No. 1728 van 't N. R. S. Gewone duur van melken 8 minuten, melk gift 19 h. liters. Idem op de boerderij van C. Waiboer voor de boerendochters. No. 1. „Marianne", No. 2040 van 't N. R. S. Gewone duur van melken 6 minuten, melk gift 18 h. liters. No. 2. „De Sterke", No. 1818 van 't N. R. S. Gewone duur van melken 8 minuten, melk gift 24 h. liters. No. 3. „De Prinses", No. 5276 van 't N. R. S. Gewone duur van melken 7 mi nuten, melkgift 20 h. liters. No. 4. „Suzanne IV", No. 7512 van 't N. R. S. Gewone duur van melken 7 mi nuten, melkgift 14 h. liters. Voor de beoordeeling waren de volgende punten in hoofdzaak aangenomen: 1. Omgang in 't algemeen met het vee in 't melkhok: a. of door eene zachte behandeling het vee in volkomen rustige houding en toestand wordt gebracht en gelaten. 2. Toebereidselen tot het melken: a. het spannen van de koe. b. plaatsing der koe met regen of wind. 3. Het aanvatten der spenen en 't gereed maken van den uier tot melken. a. Toe te zien of de spenen behoorlijk nat worden gemaakt en aangehaald tot de melk goed is toegevallen. 4. Houding van het lichaam in verband met de plaatsing des emmers, en of eene goede positie van het bovenlijf tot eene vrije en krachtige werkzaamheid van armen en handen in staat stelt. 5. Dat bij het melken wordt verlangd: a. eene regelmatige, krachtige, niet op vallende beweging van handen en ellebogen. b. eene veerkrachtige en vaardige vinger beweging tot het voortbrengen van lange en volle stralen melk, die in regelmatige op volging en goede richting in den emmer den gewenschten klank geven, tot het verkrijgen van een flinke laag schuim en spoedig af melken. 6. Eindigen van het melken. a. of de omspanning van de spenen en van het onderste gedeelte van den uier vol doende is, ter verkrijging van de meest zuivere uitmelking, en of door flinke grepen in den uier bij 't eindigen, genoegzame wrijving der melkvaten plaats heeft, tot op wekking van veel en blijvend melkgeven. b. al hetwelk zonder treuzelen of aan leiding te geven tot eene slechtere afscheiding of loslating van de melk, in den minsten tijd moet geschieden. 7. Bij kleine gebreken of eigenaardigheden des uiers, als min of meer scheef, kleinen spenen, hooge, langzaam toevallende melk enz. enz., toe te zien, hoe deze behandeld en overwonnen worden, en daarbij na te gaan of de uiers geregeld worden bijgehouden en uitgemolken. 8. Aanteekening van den tijd voor 't melken benoodigd, om te weten wie zonder vertoon van wildheid of overspanning, maar met een flinke en regelmatig doorgezette volle handbeweging, het vlugst en best heeft gewerkt. 9. Meting van de melkgift. Met deze punten voor beoordeeling ge wapend en aanteekening houdende van alle kleine afwijkingen door de mededingers ge pleegd, meenden de commissiën zeer goed in staat te zijn aan het Bestuur rapporten in te leveren, waarnaar de prijzen zouden kunnen worden toegekend. Van af Juni, werden nu op de plaatsen daarvoor aangewezen, successievelijk door de verschillende mededingers en -dingsters avond aan avond proeven van hunne be kwaamheid in het melken afgelegd, en toen van allen door de commissiën rapporten waren ingeleverd, werd in overleg met het Bestuur der afdeeling, tot het toekennen van de prijzen overgegaan. Uitgenoodigd om in deze vergadering, in tegenwoordigheid van allen die aan den wedstrijd hebben deelgenomen, daarvan verslag uit te brengen en verder den uitslag bekend te maken, voldoen wij daaraan gaarne en brengen 't volgende onder uwe aandacht. Van de rubriek 1, boerenzoons, kwamen alle elf mededingers op, en kan de commissie naar aanleiding van de ingekomen rapporten constateeren, dat, behoudens enkele afwij kingen, zij in 't algemeen zeer goed aan de verwachting hebben beantwoord. Omdat echter een melkwedstrijd een geheel nieuwe zaak is, en bovendien personen zich niet altijd even goedwillig eene beschrijving laten welgevallen, geloofde het Bestuur mèt ons voor dezen keer beter te doen niet alle rapporten publick te maken, maar deze op aanvrage voor een ieder verkrijgbaar te stellen. Toch achten wij het goed in 't algemeen de volgende opmerkingen te maken en wel, dat sommigen zich te veel op vlug melken toelegden, waardoor de uier niet be hoorlijk was gereedgemaakt of liever de koe niet in de rechte stemming was gebracht, hare geheele melkgift los te laten. Daarop volgde aan 't einde soms eene te weinig voldoende nahaling, waardoor enkele over igens zeer goede melkers, eenige stralen melk te veel in den uier achterlieten. Het zal niemand verwonderen, dat vooral daarop door de beoordelingscommissie acht ge slagen werd, in de overtuiging dat boven alles zuiver leeg melken een vereischte is. Niet iedere koe laat de melk even gemakkelijk uit haar uier verwijderen, en hoeveel schade het niet-schoon uitmelken soms voor altijd aan het dier veroorzaakt, zou men stellig beter beseffen als ieder bekend was met de fijne deelen waaruit de uier bestaat, en met de veel omvattende arbeid die de koe, zij het ook lijdelijk, tijdens hare melkafscheiding verricht. (Slot volgt.) Gemeente Helder. Uitkomsten der beproeving van het gas voor de straatverlichting in de maand November 1888. Lichtsterkte in kaarsen Zwavelgehalte per 100 kub. voet gas in greinen Zwavelwaterstof Aramoniagehnlte per 100 kub. voet gas in greinen Druk in millimeter op den watermauometer. Van zonsondergang tot midder nacht Van middernacht tot zons opgang Gedurende den overigen tijd des daags ui i 8 ■O i «s sT* s 11 13 14.7 mag niet aanwezig zijn 5.7 niet aanwezig 6 4.5 25 65 tot 30 18 30 tot 2 5 15 25 Tijdstippen van verzendingen der hier onder vermelde brievenmalen naar Ned. Oost-Indië: Met de stoomschepen van de Maatschappij «Neder land" en van de «Rotterdamsche Lloyd". Met de 1'ransche paketbootcn. Met de Britsche paketbootcn. Over Amster dam of Rotterdam van 's Gravcnhage 11.45 'a av. Ovor Marseille van 's Gravenhage 4.15 's av. Over Marseille van 's Gravenhage 8.15 'a morg. Over Brindisi van 's Gravenhage 12.30 av. 14 Dec. 21 t 28 18 Dec. f 25 15 Dec. 29 21 Dec. f Met de stoomschepen der Maats. „Nederland". Padang wordt alleen aangedaan door de stoom schepen van de Maatschappij „Nederland." Snelpersdruk van A. A. Bakker Ci., Nieuwedicp.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 4