sociaal-democratische partij, die voor de vrij heid van vergadering heeft geleden en ge streden.... Niemand kon de vergadering verplichten eenigerlei motie aan te nemen, maar dan had men kunnen verzoeken daar over te stemmen en de heer Brouwers had "wellicht ook beter gedaan daartoe over te gaan, in plaats van zoo sterk aan te dringen als hij deed. Maar wat daarvan zij, voor handelingen als zijn gepleegd, is geen ver dediging te vinden; zij kunnen slechts worden afgekeurd en betreurd door ieder, die het wèl meent met de vrijheid." De schade in „Maison Stroucken" aan gericht, bedraagt ongeveer f 200. Omtrent de mislukte aanslagen te Amster dam meldt men nog, dat eene dame, wonende tegenover den heer* Stork, die het.kistje heeft zien afgeven, zich heeft aangemeld bij de justitie. Hare beschrijving van den man die aldaar het kistje afgaf, komt overeen met die van de beide jongelui, aan wie door de dochters van Wunneberg het kruit werd verkocht. Voorts heeft een koetsier zich aangemeld, die op den bok van zijn rijtuig zat over het perceel 25 in de Sarphatistraat, toen daar het kistje, voor den heer Jolles bestemd, werd bezorgd. De dienstbode die het aannam, zag dadelijk dat het kistje aan een verkeerd adres werd afgegeven en riep den besteller terug, die zich echter, hoewel hij het roepen moet hebben gehoord, ijlings verwijderde. Daardoor werd de aandacht van den koetsier op de bezorging gevestigd, en hij is in staat geweest, een min of meer juiste persoons beschrijving te geven. Uit het niet terug- keeren van den besteller, mag de gevolg trekking worden getrokken, dat hij van den inhoud van het kistje kennis droeg. Het gerechtelijk onderzoek en de naspo ringen der politie zijn in vollen gang. Recher cheurs hebben te Haarlem inlichtingen ge vraagd omtrent verdachte personen. Tot dusveiTe is geen aanhouding gedaan. Mr. Imhoff, te Amsterdam, heeft de instructie over de zoogenaamde moordtuig kistjes geopend, met een langdurig verhoor van het lfijarig dienstmeisje en van de ge weermakers Wunneberg en Donaghy. Ook moet een koetsier informaties verstrekt hebben. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haaalem is, ter vervulling van de vacature van kantonrechter te Zaandam, opgemaakt de navolgende alphabetische lijst van aan beveling: mr. J. Boldingh Gz., kantonrechter te Bolswardmr. P. Dwars, griffier bij het Kantongerecht te Zaandamen mr. F. Van Bredelioff de Vicq van Oosthuizen, griffier bij het Kantongerecht te Purmerend. We hebben, schrijft de „Leid. Crt.*, op onzen weg ontmoet een nieuwe groente, die nog slechts in kleine hoeveelheden wordt gekweekt op de kweekerij Nippon, van den heer J. Mater (firma Von Siebold te Leiden), 't Is de Japansche Andoorn, in 't Japansch Choro Chi. 't Schijnt nu de tijd te zijn dat de eenigszins uivormige bolletjes gerooid worden. De smaak doet 't meest denken aan dien van aspergekoppen. Het bestuur van den polder Heer- Hugowaard is voornemens, ten behoeve der waterloozing van dien polder, een tweede stoomgemaal te doen bouwen. In sommige streken van Noordholland loopen nog vele koeien in het land. Som mige boeren, die hun vee op stal haalden, kunnen hunne landerijen maaien en daardoor de koeien met gras voeren. De schrale hooioogst van dezen zomer wordt voor een groot deel aldus vergoed. Men meldt aan de ,/N. Rott. Crt.": „Bij alle berichten over de aanvaring van de „Holland" en de „Friesland" is wel ge meld, dat beide booten van elkander geraakten, maar niet, dat men het behoud van de „Hol land" hoofdzakelijk te danken heeft aan den heer Kürt, ingenieur te Leeuwarden, die, door de passagiers naar achteren te brengen en langzamerhand was het te laat ge worden, te laat! In het begin had ze naast hem gegaan; daarop verwijderde zij zich al meer en meer en nu liep ze aan den uitersten kant van den weg; en thans had hij ook het midden verlaten en liep ook aan den kant, maar niet aan denzelfden aan den tegenoverge- stelden als zij. De breede weg lag tusschen hen in; ze konden elkander de hand niet meer toesteken, ze konden niet meer in eikaars oogen lezen, niet hooren wat hun mond fluisterde; het leed geen twijfel Weber was haar moede geworden; hij hield niet meer van haar! Zij zag op en drukte de handen tegen de slapen. Öp den overloop hoorde zij lichte voetstappen en het rammelen van sleutels. Met saamgetrokken wenkbrauwen staarde zij naar de deur. Dat was zij, die op het midden van dien weg liep, tusschen hen beiden in, zij, wier oor de woorden, wier oog den blikken opving, die hdar toekwamen, die het voor eeuwig onmogelijk zou maken, dat ze ooit weer zijde aan zijde met hem ging! „Hortense!" riep haar zachte, vriendelijke stem. Ze zag hen beiden op dit oogenblik nog vóór zich, zooals zij dien morgen door de laan wandelden, druk in gesprek, terwijl hij en ze door heen en weder loopen de boot in eene roeiende beweging te brengen, direct veroorzaakte, dat de „Friesland" uit dc be klemming geraakte. Zonder dien gepasten maatregel zouden beide booten in zee zijn gezonken." De stoomtrainlijn AmsterdamEdam is gisteren geopend. Voorloopig rijdt de tram driemaal daags heen en terug. Met 15 Ja nuari a. s. vangt de volledige dienst aan met zes treinen van en naar Amsterdam. De Geldersch-Overijselsche Maatschap pij van Landbouw heeft besloten eene com missie te benoemen om in 1889 wedstrijden te honden tot verbetering van graslanden, zooals in Frankrijk en Engeland met goed gevolg geschiedt en zooals in de „Landbouw courant" door dr. A. M. Prins is aanbevolen. Laatstgenoemde zal deel uitmaken van de commissie. Het Hoofdbestuur der genoemde Maat schappij heeft besloten, zich onverwijld per adres tot de Regeering te wenden en aan te dringen op een streng onderzoek en spoedig handelen in zake het verbod van invoer van vee uit Gelderland naar Duitschland. Het hoofdbestuur van „Volksonderwijs, Vereeniging tot bevordering van het volks onderwijs en het schoolbezoek in Nederland", heeft zich per adres tot de Kamer gewend, naar aanleiding van de besluiten der Gemeente raden van Montfoort en Smilde, waarbij onderwijzers werden ontslagen, om ze daarna tegen lagere tractementen weder aan te stellen. Het hoofdbestuur is van meening, dat door deze besluiten het openbaar onderwijs wordt benadeeld, dat de positie der gemeente ambtenaren in het algemeen er door wordt verzwakt en dat door dergelijke handelingen de goede trouw geschonden wordt. Zij ver zoekt ten slotte dc Kamer er bij de Regeering op aan te dringen, dat dergelijke handelingen onmogelijk worden gemaakt. Te Meiel bij Asten (Noordbrabant) is een oppassend jongeling van 20 jaren, Linders genaamd, op gruwelijke wijze ver moord. Een ander jongeling had verkeering met een meisje uit Helden. Dit hinderde eenige jongelieden uit die gemeente zoozeer, dat zij hem Zondagavond aan de Heldensche brug opwachtten, ten einde hem te overvallen en duchtig de les te lezen. Toen de onge lukkige Linders over de brug kwam, schijnen zij zich door de duisternis in den persoon vergist te hebben en sloegen zij dezen met knuppels dood, terwijl de persoon dien zij zochten, en die hun toeleg vermoedde, een anderen weg had gekozen en zich het kanaal liet overzetten. De justitie heeft natuurlijk een onderzoek ingesteld en reeds zijn eenige personen als verdacht in hechtenis genomen. Levenswijsheid! „Zie ik mijn gehoor aan," sprak onlangs een predikant, „dan moet ik vragen: „waar zijn de armen? Maar let ik op de opbrengst der collecte, dan vraag ik: waar blijven de rijken?" Het programma is verschenen van de Ten toonstelling van paarden en ezels gedurende de Internationale Tentoonstelling te Parijs in 1889. Aanzienlijke prijzen en vele gouden, zilveren en bronzen medailles zijn uitgeloofd voor paarden van verschillende rassen. De tweede afdeeling, meer in het bijzonder voor ons land van belang, betreft de niet bepaald aangeduide rassen van paarden. Deze af deeling is in zes onder-afdeelingen gesplitst. Gouden en zilveren medailles met prijzen van 700 tot 300 francs zijn uitgeloofd voor veulens, hengsten en merriën. De derde afdeeling betreft dc muilezels, waarvoor gouden, zilveren en bronzen me dailles zijn uitgeloofd met prijzen van 600 tot 150 francs. Voorts zijn er gouden, zilveren en bronzen medailles met prijzen van 1000 tot 200 francs vpor ezels en ezelinnen. Bovendien zal een kunstvoorwerp worden met haar nog geen woord had gewisseld. Toen had ze haar paard laten zadelen en was uren lang weggebleven; in het bosch had ze met zichzelve gekampt en geworsteld en was eindelijk onder een eikeboom aan den zoom daarvan blijven stilstaan, van waar ze het regenachtig landschap kon overzien. Juist sloeg de dorpsklok twaalf uur, toen zij de handen gevouwen en gezegd had: „Dat moet anders worden! Ik zal zijn vertrouwen trachten te winnen, ik zal d&ór gaan waar Lucie gaat, en ik zal doen wat z ij doet en de huishoudelijke zorgen op mij nemen. Ik kan niet uitstaan, dat En nu was haar eerste poging zoo jam merlijk mislukt! Ze gevoelde, dat ze nu vooreerst, misschien wel voor altijd afge schrikt zou zijn. Ze zou zich al meer en meer in zichzelve terugtrekken, en Lucie ja, die zou behalve het sleutelmandje ook zijn hart allengs onder haar beheer krijgen niet dat er eenig bedrog in hare ziel was, o neen! maar het zou zoo langzamer hand, zoo heel natuurlijk van zelf gaan! En dan „Hortense, een boodschap van je man. Maak toch open!" Ze sprong op. Weer vertoonde zich die nare glimlach om haar mond. Langzaam begaf zij zich naar de deur en opende deze. (Wordt vervolgd.) geschonken aan dengeen die in elke categorie, de schoonste verzameling van minstens vijf stuks zal hebben tentoongesteld. Dc kosten van transport en voeding zijn voor rekening der inzenders.; daarentegen zullen de beesten gratis gehuisvest worden in de gebouwen der Tentoonstelling. Er zal eene ziekenzaal zijn voor de paarden, benevens een geneeskundige dienst voor het personeel, dat de paarden verzorgt. De aanvragen moeten voorden 1 Juni a. s. bij het Ministerie van Landbouw in Frankrijk zijn ingekomen door tusschenkomst van een comité, dat ook hier te lande gevormd zal worden en dat tevens belast zal zijn met de keuring der beesten. Al de toegelaten beesten moeten uiterlijk den 31 Augustus op het terrein der Ten toonstelling aanwezig zijn. De jury, die met de toekenning der prijzen zal worden belast, zal voor de helft worden benoemd door den Franschen Minister van Landbouw en voor de andere helft door de inzenders. Ieder land, dat minstens 10 paarden zendt, heeft recht tot de keuze van een jurylid; voor 20 paarden en meer, twee juryleden. De opening der Tentoonstelling is bepaald op 1 September. Gemeenteraad van Helder. Zitting van Dinsdag 11 December 1888. Voorzitter de heer Burgemeester. Tegenwoordig alle leden. De tribune is matig bezet. Na de opening der zitting worden de notulen van de beide laatstgehouden vergade ringen voorgelezen en goedgekeurd. Aan de orde wordt gesteld de vaststelling der begrooting van inkomsten en uitgaven der gemeente, voor het dienstjaar 1889. Namens de Commissie van rapporteurs, wordt door den heer Vos voorgelezen het uitgebreid rapport van het onderzoek der begrooting in de afdeelingen van den Raad en van de be spreking, die over de gemaakte aan- en op merkingen heeft plaats gehad tusschen dc Commissie van rapporteurs en het Dagel. Bestuur. Nadat de Voorzitter aan HH. rapporteurs en inzonderheid aan den algc- meenen rapporteur, den heer Vos, had dank gebracht, ving de behandeling van de ver schillende posten der begrooting aan. Bij ontvangsten wordt eene vraag, in 't rapport gedaan en waaromtrent door B. en W. een onderzoek was toegezegd, besproken; deze namelijk: of er niet aanleiding bestaat om officieren en verdere schepelingen der Marine, die aan boord van oorlogsvaartuigen in deze gemeente verblijf houden, in den hoofdelijken omslag aan te slaan. Aangezien de officieren en schepelingen, die aan den wal verblijf houden, wèl in den hoofdelijken omslag worden begrepen en de schepen voor hen, die daarop in onze havens korter of langer verblijf houden, als drijvende woningen zijn te beschouwen, scheen voor de toepassing van de directe plaatselijke belasting op de bedoelde personen heel wat te zeggen. Door den Voorzitter wordt over dit onderwerp in het midden gebracht, datde vroeger in deze zaak ge nomen beslissing grootendeelsin verband stond met soortgelijke beslissingen te Amsterdam en te Hellevoetsluis. De heer Korver spreekt als zijne meenijig uit, dat de boven bedoelde personen, als behoorende tot de bevolking der gemeente Helder, ook verplicht zijn de lasten als ingezetenen mede te helpen dragen. De heer over de Linden en de Voorzitter toonen echter aan, dat de aan boord der schepen vertoevende schepelingen, evenals de militairen in de kazernes, een afzonderlijk bevolkings-register hebben. De heer Franken deelt mede, dat het onder werp, waarover hier sprake is, behandelt wordt in „De Gemeentestem", waarnaar hij het Dagel. Bestuur verwijst. Op voorstel des Voorzitters wordt besloten, dat B. en W. een onderzoek omtrent deze aangelegenheid zullen instellen, ten einde daarvan later mededeeling te doen. De heer Franken betuigt zijne ontevredenheid, dat van zijne onlangs gemaakte opmerking betreflende de niet-belastbaarheid van brandspiritus, blijkbaar geen nota is genomen. In het rapport komt voor een voorstel om van het trouwen op bijzondere dagen eene belasting te heften. Door den Voorzitter wordt medegedeeld, dat B. en W. ten aanzien van deze zaak een onderzoek in naburige gemeenten, bv. te Alkmaar, zullen instellen. Omtrent haven-, kaai- en kraangelden wordt in het rapport een en ander aangevoerd, inzonderheid be trekking hebbende op de ligplaats der stoom boot „Anna Cornolia" en de vergunning tot het stichten eener goederenloods. De Voor zitter zegt toe een onderzoek omtrent het betalen van huur voor den grond en omtrent voorschriften tot gebruik van de hijschkraan, ook voor anderen. Van den wensch om het grasgewas langs den weg naar de alge- meene begraafplaats te verpachten, wordt door den Voorzitter nota genomen. De heer Hordijk verlaat de vergadering. De post „schoolgelden" lokt eenige dis cussie uit, naar aanleiding van den wensch, in 't rapport voorkomende, om voor de leerlingen een schoolgeld te heffen, bere kend naar de meerdere of mindere draag kracht der ouders. Bij de beraadslaging over dit onderwerp wordt herinnerd aan 't bestaan eener Commissie, die over *t voorstel, iiuler- tijd door den heer Korver ingediend, rapport heeft uit te brengen. De heer Korver ver zekert, dat do toestand der gemeente-financicn hem indertijd aauleiding heeft gegeven om eene wijziging in de heffing van schoolgelden voor te stellen. De lieer Franken merkt op, dat het niet aangaat, van leerlingen der zelfde klasse een ongelijk schoolgeld te heffen de wet staat zulks niet toe. Spreker geeft verder in overweging, in deze thans geene verandering te maken, daar het te voorzien is, dat de tegenwoordige Regeering eerlang uitvoering zal geven aan haar voornemen tot wijziging der onderwijs-wet. Op voor stel des Voorzitters wordt bepaald, dat het rapport der Commissie in zake het voorstel- Korver zal worden afgewacht. Naar aanleiding van een opmerking in 't rapport, wordt door den Voorzitter verzekerd, v dat B. en W. zullen trachten, om ook van schouwburgen en verdere tenten, op parti-i culiere gronden geplaatst, rechten te heffen, en om bij gelegenheid der jaarmarkt bedelaars zooveel mogelijk te weren. Bij deze gelegen heid ontvangt de heer Korver de toezegging des Voorzitters, dat deze, als hoofd der gemeente-politie, zooveel in zijn vermogen is zal medewerken om de politie-verordeningen op den Zondag van kermis te doen eerbiedigen. 1 Een langdurige discussie ontstaat over de vraag of de Commissie voor de gemeente reiniging gemachtigd is om meststoffen al of niet op crediet te verkoopen. Uit deze discussie blijkt, dat de Commissie bij de aanvaarding van hare taak wel genoodzaakt was op crediet te leveren, doch dat hiertoe nu niet langer de noodzakelijkheid bestaat en dat de Commissie dit zeer gaarne wil uitgemaakt zien. Namens de Commissie l voor de reiniging, lichten de heeren Maalsteed en Janzen den wensch naar eene beslissing in deze toe. De heer Korver wil aan deze aangelegenheid eene afzonderlijke zitting gewijd hebben. De Voorzitter wil mede de zaak op een meer geregelden voet gebracht zien en vindt het onderwerp te ingewik keld voor eene behandeling te midden der talrijke begrootingsposten. Spreker brengt hulde aan de groote verdiensten van de leden der Commissie voor de reiniging. De heer over de Linden wil der Commissie geen y hulp opdringen. Ilij licht de tegenwoordige I inrichting toe en geeft in overweging om aan den wensch der Commissie om over al of niet crediet verleenen gehoor te verleenen. De heer Klik wil geen crediet verleend hebben, t z. i. heeft de Raad zulks niet eens uit te spreken. Door den heer Van Neck wordt er op gewezen, dat de Commissie, zonder dat omtrent al of niet crediet verleenen door den Raad iets was beslist, haar taak indertijd heeft aanvaard. Naar zijne meening moet ook nu de Commissie beslissen. De heer ,k over de Linden herhaalt, dat de Commissie voor hare handelingen steun zoekt door eene uitspraak dezer vergadering, en ook de heer Franken beschouwt de te nemen beslissing als zoodanig. Er wordt tot stemming overgegaan. Met 9 tegen 7 stemmen wordt beslist, dat er over het al of niet crediet verleenen zal worden gestemd. Tegen het houden eener stemming over dit onderwerp verklaarden zich de heeren Franken, Klik, Vos, Korver, Van Twisk, Van Wijngaarden en Van Neck. Vervolgens wordt met 11 stemmen bepaald, dat de verkoop van meststoffen h contant zal moeten geschieden. De heeren Van Neck, Oudenhoven, Van Wijngaarden, Korver en Franken hielden zich daarbij buiten stemming. Volgens het rapport, was bij het sectie- onderzoek ter sprake gekomen het pontveor over het Heldersche kanaal en was de wensch geuit naar een kosteloos vervoer van 't publiek daar ter plaatse. Die wensch was door B. en W. niet vatbaar voor verwe zenlijking geacht. De heer Korver herinnert bij de discussie er aan, dat in 't. voorjaar door 't Dagel. Bestuur de belofte is gedaan om voor de stichting eener brug een post op de begrooting voor 1889 uit te trekken. De Voorzitter doet dien spreker opmerken, dat deze na de kennismaking met en na het onderzoek van de begrooting over tuigd moet zijn, dat van 't uittrekken eener som voor 't bouwen eener brug geen sprake kan wezen. Hierop wijzen achtereenvolgens de heeren Korver en Franken op de behoefte, die er bestaat aan eene overbrugging van 't Heldersche Kanaal, nabij de Keizerstraat. Laatstgenoemde spreker herinnert aan het door tal van ingezetenen ingezonden adres te dier zake, waarbij spreker zijn leedwezen uitspreekt, dat de bewoners van het westelijk deel der gemeente niet van eenige ingenomen heid hebben doen blijken. Spreker wijst er op, dat de verwezenlijking van 't plan alleen kan geschieden door eene bezuiniging op groote schaal, of door het sluiten eener leening en daardoor verhooging van den hoofdelijken omslag in de hoogere klassen. Spreker toont aan, dat die verhooging niet zoo belangrijk zou behoeven te zijn en doet tevens uitkomen, dat er zeker heel weinig gemeenten van dezen omvang zijn, waarvan het cijfer der schuld zoo laag is. De Voorzitter doet uitkomen, dat in deze begrooting een bedrag voor den bouw eener brug niet kan worden opgenomen. Wat betreft de ver hooging van den hoofdelijken omslag, herin- nert de Voorzitter aan het groot aantal

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 2