12 EL SERENO, Magazijn„Cunera", Hoofdgracht. DECLAWATORIUM. T R Y F O S A. bezwaarschriften, dat herhaaldelijk hij den Raad inkomt. Spreker verzekert, dat hij dagelijks ter plaatse, waar de pont dienst doet, passeert, doch dat hij de overtuiging koestert, dat eene brug, die der gemeente geld kosten zou, in plaats dat zij nu nog eenige inkomsten van 't pontveer trekt, slechts voor enkele personen noodig mag worden geacht. Als de menschen zich in den hoofdelijken omslag classificeerden zooals 't behoort, dan zou, zoo merkt de heer Franken op, de zaak gemakkelijk kunnen gevonden worden. Met de afdoende opmerking des Voorzitters, dat er dit jaar van de stichting eener brug geen sprake kan zijn, wordt deze discussie besloten. Een aanmerking, in 't verslag voorkomende, dat de Gemeente-ontvanger en sommige be ambten ter Secretarie, ten nadeele van andere ingezetenen, te veel neven-betrekkingen ver vullen, kwam niet verder in behandeling, nadat B. en W. hadden te kennen gegeven, dat zij aan die ambtenaren overlaten op welke wijze zij hun vrijen tijd willen besteden. De post „kosten voor het houden van verkiezingen" had, blijkens het rapport, het voorstel uitgelokt tot eene vermindering van f 250 tot op f 100. Tot deze vermindering wordt nu bij stemming, met 11 tegen 5 stemmen, besloten. Tegen deze vermindering stemden de heeren Maalsteed, Groen, Van Neck, over de Linden en de Voorzitter. Met eenparige stemmen wordt daarna be sloten het bedrag, geraamd voor kosten van vergaderingen, te verminderen met f 100 en alzoo te brengen op f 600. De post van f 75, geraamd voor het plaat sen van advertentiën in de „Heldersche en Nieuwedieper Courant", had, volgens het rapport, het voorstel uitgelokt tot verlaging met f 50, en om tusschen de uitgevers van genoemde Courant en die van „'t Vliegend Blaadje" eene inschrijving te doen houden, ten einde te komen tot een voor de gemeente lager bedrag. Door den heer Oudenhoven wordt opgemerkt, dat de uitgever der „Held. en Nieuwed. Courant" zich indertijd eene geheel kostelooze wijze van adverteeren voor ae gemeente-annonces getroost heeft en nu ook wel bereid zal gevonden worden, tegen minder bedrag de advertentiën te plaatsen. De Voorzitter huldigt het beginsel van con currentie en doet opmerken, dat de gemeente zich hiermede wellicht zal kunnen bevoor- deelen. De heer over de Linden vraagt of de meening soms bestaat, dat de uitgevers voor het plaatsen van advertentiën geld zullen toegeven, wat door den heer Groen met een „Waarom niet?" in bevestigenden zin wordt beantwoord. De heer Korver wil eene open bare aanbesteding doen houden, welke opmer- '^jing Jen heer Vos aanleiding geeft om den heei Korver te doen opmerken, dat deze spreker toch stellig niet gaarne zou zien, dat de gemeente-advertentiën voorkwamen in een schendblad; althans spreker zou het niet passend vinden, als deze aankondigingen in een zedeloos blad werden geplaatst. De heeren Oudenhoven en Van Neck achten het onbillijk tegenover den beer Bakker, die zich jarenlang met de kostelooze plaatsing van annonces belastte. Op voorstel van den heer over de Linden, wordt ten slotte, met algemeene stemmen op één na, die van den heer Korver, besloten, om de regeling dezer aangelegenheid aan het Dagel. Bestuur op te dragen, en inmiddels den post van f 75 tot f 25 te verminderen. Een paar volgende posten van uitgaaf boden gelegenheid aan om bezuiniging ook in de hoogte te beproeven. Door de bepaling, dat het begin en 't einde der jaarmarkt door klokgelui alléén van den toren van 't Raadhuis zullen worden aangekondigd, werd f 20 uit gewonnen, en door het toezicht op het toren uurwerk te Huisduinen aan den algemeenen klokkenist op te dragen, werd mede een kleine som bespaard. Na eenige toelichting van den heer Janzen, wordt bepaald, dat de raming der uitgaven van openbare werken met f 500, verkregen door bezuiniging op onderscheidene posten, zal worden verhoogd. In die toelichting toont de heer Janzen aan, dat B. en W. en de Commissie voor de Gemeentewerken dezen zomer met den Gemeente-Bouwmeester een rondgang door de gemeente hebben gedaan tot onderzoek van den toestand der gemeente-gebouwen, bruggen, enz., en dat toen de wenschelijkheid is gebleken om een nog veel hooger cijfer voor de publieke werken te bestemmen, en dat, nu dat cijfer in de verte niet kan worden bereikt, eene som van f 500 toch zeker als eene nuttige verhooging van den post voor onderhoud der gemeentewerken kan dienen. Als administratieven maatregel werd, blijkens het rapport, voorgesteld, om van de 6 werklieden, in dienst van de Gemeente werken, er 4 over te brengen bij den dienst der gemeente-reiniging. Dit voorstel wordt door den Voorzitter ondersteund en toegelicht, 't Verdient, volgens spreker, aanbeveling, dat het schoonhouden van riolen, enz. ge schiede door den reinigingsdienst, die voor dit werk gemakkelijker beschikt over de benoodigde materialen. De heer Korver bestrijdt dit voorstel, en acht dit niet aan nemelijk, bij 't gemis eener definitieve regeling van den reinigingsdienst. Met eenparige stemmen, öp ééne na, die van den heer Korver, wordt het voorstel tot overplaatsing van 4 'werklieden bij den 'reinigingsdienst aangenomen. Omtrent het onderhoud der toren-uur- werken wordt, op voorstel van het Dagel. Bestuur, besloten, met den tegenwoordigen aannemer een overeenkomst aan te gaan om, voor f 250 's jaurs, gedurende 3 achtereen volgende jaren, zich met dat onderhoud te belasten. Met algemeene stemmen wordt daarna besloten aan den Gemeente-Bouwmeester op te dragen bet schouwen van schoorsteenen, waarmede tot nog toe brandmeesters werden belast, die daarvoor eene belooning uit de gemeente-kas ontvingen. Omtrent de straatverlichting bevatte het rapport nopens het sectie-onderzoek het voor stel, om gedurende de eene helft des jaars de waak-lantaarns met zonsondergang en gedu rende de andere helft des jaars een half uur vóór zonsondergang te doen ontsteken. Na eenige discussie, waarbij de Voorzitter de noodzakelijkheid betwist van liet bran den der waaklantaarns in de zomermaanden, wordt met eenparige stemmen het voorstel, in 't rapport uitgedrukt, aangenomen. (Slot op pag. 4.) Staten-Generaal. Tweede Kamer. De heer Domela Nieuwenhuis ontkende in de zitting van gisteren, dat het gebeurde in „Maison Stroucken" aan de sociaal-demo craten te wijten was. Hij moet nog onder zoeken, maar Katholieken hebben hem ver klaard dat de socialen er buiten staan. Ook de aanslag op Jolles en Stork kan men niet op rekening schuiven der sociaal-democraten zoolang het niet bewezen is. Het kan wel een door de politie beraamd plan zijn. (Sensatie.) Lacht niet, heeren, vervolgde hij 't is meermalen gezien en wel ver wonderlijk dat juist deze aanslagen altoos mislukken. Wij keuren elke beperking der vrijheid van spreken af. De Minister hield vol, dat de sociaal democraten oorzaak waren van de wanor delijkheden te Amsterdam, zij mishandelden den politieagent De Moor, agiteerden bij de werkstakingen verleden jaar en dit jaar te Enschedé. Men zegge dus niet dat zij vrijheid voor allen wenschen. Slechts be lemmering der vrijheid van anderen staan ze voor. De Minister van Justitie, de verschillende sprekers beantwoordende, zeide o. a. het volgende betreffende de ongeregeldheden van jl. Zondag te Amsterdam, waarnaar de Minister officieel had geïnformeerd Uit de berichten bleek, dat tot de Leo- vergadering zich 500 sociaal-democraten toe gang hebben verschaft en dat, toen de woord voerder voorstelde een telegram aan Z. M. te zenden, hij toen is onderbroken door de socialisten; dat hij zich beriep op de vrij heid van het woord, en tot rust en orde aanmaande, hetgeen niet hielp, daar hij tel kens, van het telegram gewagende, werd onderbroken. Dat voorts de socialist, een be kende kroegbouderBos, de entréegelden terug gevorderd heeft en de socialisten stoelen, tafels en banken hebben gebroken en daar mee het bureau wilden te lijf gaan; dat als eerste heldenfeit de buste der Koningin in stukken is geworpen. Daarna is de niets kwaads vermoedende politie tusschenbeiden gekomen en is het lokaal ontruimd. Maar al het gebeurde, ook in dit jaar, toont duidelijk aan, dat de soc.-democraten zich georganiseerd hebben; het is bij de werkstakingen gebleken en bij den laag- hartigen aanval op den politieagent te Am sterdam, dat zij meer handelend op hunne wijze willen optreden. Ook wat gebeurd is met de zoogenaamde St. Nicolaasgeschenken, die ook bij den burgemeester der hoofdstad zijn bezorgd, be wijst met al het andere, dat de soc.-dem. partij op hare wijze de handen al meer en meer in elkaar slaat en zelfs op klaarlichten dag driest optreedt. Zeide de Minister, dat de bestaande wet geving toereikend was om de bevolking en de individuën tegen dergelijk optreden te beschermen, hij kan thans verzekeren, dat, zoolang hij Minister is, hij met alle macht het openbaar gezag zal hoog houden. Namens de Regeering spreekt hij de over- tuiging uit, dat daar waar zij tot handhaving van het gezag, van rust en orde, den steun der Staten-Generaal zal noodig hebben, zij steeds daarop kan rekenen, evenals op de sym pathie van het vrijheid-, recht- en orde lievende Nederlandsche volk. (Bravo's). Het hoofdstuk Justitie is zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Buitenland. Het onderzoek naar het spoorwegongeluk bij Borki, waarvan de Czaar en zijn gezin bijna de slachtoffers werden, is thans afge- loopen, en het resultaat is den Keizer mede gedeeld. Wegens onvoorzichtigheid, plicht verzuim als anderszins zouden zes personen voor de Rechtbank ter verantw oording moeten geroepen worden: de afgetreden Minister van openbare werken Possjet; de generaal- adjudant Tschrewin, chef van den veilig heidsdienst; de treinchef Baron Taube; de bij het ongeluk zwaar gewonde Baron Styerwal, van het Ministerie van openbare werken; Kowanko en Kronenberg, beiden van de spoorweg-administratie. Men houdt het er overigens voor, *datj de Czaar niet op vervolging zal aanrl ringen. Sarah Bernhardt is te Konstantinopel met veel succès in „La Dame aux Camé- lins" opgetreden. De recette bedroeg 15,000 francs. Een schip, bestemd liet snelvarendste der wereld op het oogenblik althans te wezen, staat te South-Brooklyn op de scheepstimmerwerf van Leunox op stapel. Zekere dr. Jackson beweert eene uitvin ding gedaan te hebben, waardoor eene stoom boot 30 Eng. mijlen in liet uur zal loopen, en laat naar zijne plannen een vaartuig bouwen. De bijzonderheden zijner uitvinding houdt hij geheim. In eene gisteren te Gent gehouden algemeene vergadering der Vereeniging voor den St.-Pieterspcnning is op voorstel van den senator Lammens de volgende motie aangenomen: „De Belgische Katholieken betreuren den onhoudbaren toestand, waarin de Paus verkeert. Zij uiten den wensch, dat de groote mogendheden, in congres ver- eenigd, zich verstaan tot herstel van de wereldlijke macht des Pausen, in het belang van orde en beschaving." De bisschoppen van Luik, Gent en Door nik woonden de vergadering bij. Te Antwerpen is gisteren uitspraak gedaan in de zaak der meelvervalsching. Goffart is veroordeeld tot 3 maanden gevan genisstraf en 500 francs boete; Peeters tot 1 maand en 100 francs boete; Theunis en Stieltjens ieder tot 14 dagen gevangenisstraf. (Eerstgenoemde is directeui', de tweede chef molenaar bij de „Société Anonyme Anver- soise des moulins", te Merxem; de beide laatstgenoemden zijn werklieden bij die in richting.) Allen hebben appèl aangeteekend, ook het Openbaar Ministerie. Het is inderdaad een fraaie tijd, waarin wij leven! Dit wordt weder bewezen door de Parijsche communisten, die in de werk mansbuurten te Parijs een „handboek" ver spreid hebben voor.... moordenaars. Het helsche boekje, waarvan de geheele oplaag onmiddellijk moest verbrand worden, heet „De practische anarchist". Er wordt in medegedeeld, hoe iedereen nitro-glycerine en ontplofbare bommen kan maken, en de schrij ver spoort zijn nobele broeders aan, de hel sche werktuigen op eene wijze in te richten, welke hij als bijzonder doeltreffend kenschetst. De handleiding voor moordenaars is op de „Imprimerie Internationale" te Londen gedrukt. Het is te hopen, dat de Parijsche politie eenige der kerels, die dit handboek uitdeelen, in handen zal krijgen. Benoemingen, enz. Zr. Ms. scbroefstoomscliip 1ste kl. „Koningin Eninia der Nederlanden" wordt met 21 dezer bui ten dienst gesteld en de kapt. ter zee J. H. Commijs eervol van het door hem over dien bodem gevoerde bevel ontheven. Aan den officier van gezondli. 1ste kl. dr. W. Schutte, dienende aan boord van Zr. Ms. wacht schip te Amsterdam, is vergunning verleend het cijfer XV van het hem indertijd toegekende onder- scheidingstecken ter erkenning van Iangdurigen dienst als officier bij de Nederlandsche Marine, te verwisselen met het cijfer XX. Afloop der Openbare Verkooping van Huizen en Erven, gehouden op Dinsdag 11 December 1888, 's avonds 8 uur, in het lokaal „Musis Sacrum" te Helder, ten overstaan van den Notaris J. W. HATTINGA RAVEN 1. Een Woonhuis en Erf, 2de Vrooustraat, P 311. Koopster mej. C. L. Sprenger, voor f 1145. 2. Eeu Woonhuis en Erf. 2de Vroonstraat, P 270. Kooper de heer J. Bethlehem qq., voor f1000. 3. Een Woonhuis en Erf, Gravenstraat, P 496. Kooper de heer T. Suk, voor f 610. Burgerlijke Stand. GEMEENTE HELDER, van Dinsdag- tot Donderdagmiddag. Ondertrouwd en Overleden: Geene. GehuwdS. Makelaar en J. Schraa. J. Blok en M. Hendriks. F. A. Wurtz en A. Bolk. BevallenM. P. Boon, geb. Zeiss, Z. A. M. S. Schreuder, geb. De Ruijter, Z. GEMEENTE TEXEL, van 7 tot 13 December. Ondertrouwd, Gehuwd en Overleden: Geene. Geboren: Gesina Hendrica, dochter van Klaas Thomassen en Antje Rikkenberg. Gjalt Dirk, zoon van Johaunes Augustus Frederiks en Magdalena Slottjc. Weerk. Waarnemingen te Helder (Landskeet.) December. Uren. Windrichting eu kracht. Barometer mM. Thermometer C. Stand. Afw. Stand. Afw. 12 13 13 12 8 12 zotz. 0.2 k. zo. 31, zo. 5 773.20 774.57 774.25 f 13.20 f 14.57 f 14.25 2.6 - 1.0 t 0.8 -2.0 -4.7 -3.7 December. 1 Uren. 1 Vochtigh. procent. Weêrsgesteldheid. Toestand van de zee. 12 13 13 0.98 0.92 0.85 Dikke mist, mooiwecr. iStil. Helder, lichtbew., vorst, mooiw. Slechtw. Lichtbewolkt, mooiweer. Van 12 op 13 dezer gevroren 7 millimeter ijs. Marktberichten. TEXEL, 9 December. De marktprijzen waren in de afgeloopen week als volgt Koeboter 60 a 65 cents per half kilogram. Kip-eieren f 6.a per 100 stuks. De ver zending bedroeg ongeveer stuks. Wilsters 85 a Wilde Eenden 80 a 85, Ta lingen 45 a Lijsters a en Wulpers of Pluvieren 40 a cents; Hazen f 1.50 a 1.75, Wilde Konijnen 50 a 60 cents en Grauwe Ganzen f 1.50 a f alles per stuk. SCHAGEN, 13 December. 18 Paarden 30 a 150 Ossen ii a Stieren li a 90 a 200 ii a ii a Hokkeliugen ii a 9 nuchtere Kalveren ii 7 a 15 h a ii 14 a 42 ii a 3 Bokken en Geiten u 2 a 5 18 magere Varkens. 8 a 11 ii 3* a 6 40 a 150 ii 60 a 65 Boter per kop ii 70 a 75 Kaas per kilogram. ii 25 a 35 Kip-eieren per 100 stuks ii 600 a 650 Eend-eieren ii a PÜRMERENDE, 11 December. Kaas. Aangevoerd 196 stapels Kleine-, 3 stapels Middelbare en stapel Commissie. PrijsKleine f 28.50, Middelbare f 25.en Commissie f per 50 kilogram. 1154 kilogram Boter, f 1.10 a 1.15 per kilogr. Grasboter f 1.20 per kilogram. Kip-eieren f 6.a 7.per 100 stuks. 268 Runderenhandel vlug, prijshoudend. 3 Stieren. 44 Paarden. 85 vette Kalveren, 70 a 90 cents per kilogram, handel stug. 105 nuchtere dito, f 8 a f 22 per stuk, handel matig. 409 vette Varkens, 36 a 44;cents per kilogram, handel stug. 55 magere dito, f 11 a 18 per stuk, handel stug. 279 Biggen, f 3 a 7 per stuk, handel stug. 3303 Schapenhandel vlugprijshoudend. 522 Ganzen, f 2.25 a 3.10 en 204 Zwanen, f5.— a f 7.50 per stuk. AMSTERDAM, 12 December. Petroleum. Loco f 10 E„ termijnen onveranderd, consumtie f 11.25. Nobel dito loco en termijnen f 8.75 E., consumtie f 9.75. Vervolg Nieuwstijdingen. De Oostenrijksche torpedobooten „Elster" en „Rabe", welke zich op reis bevinden van Pillau naar Pola, zijn gisteren wegens dikke mist alhier binnengeloopen en zullen bij gunstiger gelegenheid spoedig hun tocht voort zetten. Naar wij vernemen, bestaat het uitzicht, dat aan de Buitenhaven alhier een vast zoölo gisch station zal worden gesticht. „Van Puffelen en Zoon" was de titel van 't blijspel, dat gisterenavond in „Tivoli" alhier door 't Rotterdamsch gezelschap onder directie van de heeren Faassen en Co. werd opgevoerd. De opkomst van 't publiek was niet talrijk. Overden „interessanten" inhoud van het blijspel, dat van verschillende zijden zoozeer wordt aanbevolen, valt o. i. niet te roerpen. Doch de uitmuntende opvoering door dit gezelschap verdient allen lof en niet ten onrechte viel aan het los en levendig spel herhaaldelijk bijval ten deel. Inzonderheid de hoöfdvertooners, de heeren Van Nieuw- land, Faassen en Wagemans, vervulden hunne rollen op uitmuntende wijze. De „Burgerkring Harmonie" alhier, zal in den loop der volgende maand eene liefdadigheids-voorstelling geven, ten voor- deele van eenige behoeftigen hier ter plaatse. Beroepen bij de Herv. gem. te Hoog woud ds. Begeman, predikant te Witmarsum. De heer P. Boon, van Texel, is toe gelaten voor de bevoegdheid van apothekers bediende. Benoemd tot onderwijzeres voor de Duitsche taal en aardrijkskunde aan een der scholen van het Nut te Breda, mej. M. Louët Feisser. ADVERTENTIEN Zeer aau te bevelen 't merk 2-cent-sigaar. A. c. REUS. Op Vrijdag 14 December 1888 zal de met roem bekende Declamator, de Heer BOTTING A, van Harlingen, optreden in de nieuwe zaal „Concordia", van den Heer Z. PANBAKKER, alhier. Aanvang 7J uur. Entree f 0.25. Degenen, die f 2.50 of meer hebben bijge dragen en daarvoor een behoeftig gezin wenschen bedeeld te zien, worden beleefd verzocht, daarvan naam en woonplaats op te geven. AdresMevrouw HATTINGA RAVEN»

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 3