Openbare Verkoopiug Depots van Thee, M. Ravenswaay Zonen, Holloway's Zalf. HOOI TE KOOP, GROENTEN Roovers- en Liefdesgeschiedenissen! Reizen en Ontdekkingen! Land- en Volkenkunde. Overheerlijke bociciidc lectuur, voor Oud en -Tong, voor Arm en Rijk, voor Burger en Boer, voor Soldaat en Edelman. Voor iedereen die aangename, afwisselende lectuur voor de winteravonden zoekt. Voor f 1.50 alles te zamen franco te huis. Het is een koopje zonder weerga. Kooit of uiuiuier zoolang dc tweedehand* Bockhandel bestaat, I» zoo iet» moois hij elkander aangebodeu. Let wel: het gelieele stel van N°. 1 tot 12 bij elkander slechts f 1.50. Leest welke aangrijpende, boeiende Romans en Verhalen dit zijn. 1. liet Indfaansche Meisje of de strijd om het bestaan, door Wiliielm van Freij. 2. Het Blokhuis of de Beverjager, door II. P. van Dorp. 3 Het Wondcrliol van Hunga, geschiedkundig verhaal, door E. Gerritsen. 4. Zwartblocd of de Zoon van den Planter, door van Ereij. 5 lïc Roof der Krooiidiauiaiitcn van Engeland, eenc historische vertelling door W. Houthandel, 6. Beuara, de Dochter van een Koning der Eilanden. Geschiedkundig verhaal uit den tijd van de veroveringen der Spanjaarden, door A. Vermeulen. 7. Het verraad van een Indiaan of de verovering van het Fregat de Stormvogel, door C. van Eïjk. 8. Planters en Kegers. Nieuw verhaal uit den laatsten Amerikaanschen Oorlog, door A. Cooper. 9. De dankbare Indiaan, geschiedk. roman, door B. Janssen. 10. Het geheim van de rotsspelonk, eene Zeevertelling door W. H. 11. Aan boord van dc Cassiopca, geschiedkundig verhaal uit het jaar 1852, door Fr. Gerbitse. 12. De Apachen aan dc Rlo Grande of de Kluizenaar, door George Detlef. Deze twaalf zijn allen netjes ingenaaid en elk werk heeft eene fraai gekleurde titelplaat. Allen bij elkander slechts f 1.50. Het is letterlijk voor niemendal. Bovendien krijgt ieder kooper er nog bij cadeau, de zeer fraaie, uitmuntende, practische, komieke Scheurkalender voor 18*9. Keurig bewerkt met achterdruk op elk blaadje en kalender-aanwijzing op het schild, hetwelk zonder overdrijving het mooiste van alle verschenen kalenders is. Alles te zamen franco te huis door het geheele land tegen toezending van Postwissel, waarop moet staan voor het allerfraaiste aanbod, bij CE BR. KOSTER, Leliegracht 28, Amsterdam. te SCHOORL, in „de Ooievaar", op WOENSDAGEN 2 en 9 JANUARI 1889, 's morgens 10 uur, bij opbod en afslag, ten overstaan van den te Alkmaar geves- tigden Notaris HENDRIK JAN DE LANGE, en na bekomen rechterlijke machtiging, van: Eene kapitale HUIS- l MANSWONING, BOET,', [ERF. uitmuntend WEI-, FBOUW- en BOSCHLAND te SCHÖORL, groot 10 hectaren, 33 aren, 10 centiaren, en een stuk uitmuntend WEILAND te GROET, groot 1 hectare, 76 aren, 80 centiaren. Nagelaten door den heer S. DE JONG Cz. en te aanvaarden Gebouwen en Erf 1 Febru ari 1889 en het Land dadelijk. Inlichtingen verkrijgbaar ten kantore van DE LANGE DE MORAAZ te Alkmaar. D A M IE 8. Voor eene flinke, sedert jaren bestaande fabriek in linnen- en katoenen goederen (handweverij), worden tegen voordeelige conditiën agentessen gevraagd, uit den fatsoenlijken stand, en in het bezit van goede connectiën. Brieven, onder letters C. C., Postkantoor Eindhoven. uit het Magazijn van te GORINCHEM. Deze THEEËN worden afge leverd in verzegelde pakjes van Rvijf, twee en een half en leen Ned. ons, met vermelding van nommer en prijs, voorzien van nevensstaand merk, volgens de Wet gedeponeerd. Zich tot de uitvoering van geëerde orders aanbevelende, Nieuwediep. A. METZELAAR, Binnenhaven 12. Helder. J. BREEBAART, Langestraat. Wieringen. J. D. BOERSEN. Schagen. J. DENIJS. Keer u waarheen gij wilt, ga waarheen u goeddunktoveral zult gij personen vinden die gereed zijn den lof dezer zalf te ver kondigen. Voor borsten, schrampen, brand wonden, kneuzingen en verstuikingen is het een onwaardeerbaar geneesmiddel; voor zeere beenen, veroorzaakt door ongeval of koude, kan men er gerust op vertrouwen dat zij goed en duurzaam zal genezen. In gevallen van gezwollen enkels, roos, jicht en rheumatiek geeft Holloway's Zalf de grootste verlichting doordien zij de ontste king vermindert, het bloed verkoelt, de ze nuwen stilt, den bloedsomloop regelt en alle onzuiverheden verdrijft. Deze Zalf behoort éene plaats te hebben in iedere kinderkamer. Zij geneest de groote lijst van huidziekten, die in de kindsheid ontstaan en met het opgroeien van het kind in kracht toenemen. Doosjes Pillen en Potjes Zalf: f 0.80, f 1.85, f3.—, f6.75, f 13.50 en f20.50. Ze worden verkocht bij de Apothekers. Voor den verkoop in het groot vervoege men zich bij den Professor Holloway, 533, Oxford-Street, Londen. Huis te huur gevraagd. Tegen Maart of April 1889 wordt in de nabijheid der Haven te huur gevraagd een HUIS met TUIK'TJE, bevattende minstens vijf kamers, kelder, keuken en zolder. Franco brieven, met opgave van huurprijs enz., onder letter T., aan het Bureau dezer Courant. p. m. 2500 kilo, bij B. Cornelissen, Anna Paulowna, Westdeel. in blikken. 1 liter I liter blik. blik. WITTE CAPUCIJNERS. 75 ct. 40 ct. GRAUWE idem 80 42 WORTELTJES 75 40 DOPERWTEN 40 22* PEULTJES45 25 POSTELEIN45 25 SNIJBOONTJES 40 22j SPERSIEBOONTJES 40 22* SPINAZIE40 22 R. MAALSTEED. GEMEENTERAAD VAN HELDER. (Slot.) Tegen den post voor bezoldiging van een keurmeester van levensmiddelen ad f 500, werd bij 't sectie-onderzoek bezwaar gemaakt. Tengevolge der opmerking van B. en W., dat eerlang de wijziging der politie-verorde- ningen aan de orde zal komen, en het daarom wenschelijk is dien post te behouden, werd aan dit bezwaar niet verder gehecht. Discussie ontstaat naar aanleiding van 't voorstel om de onderwijzerswoning in de Schoolstraat voor afbraak te verkoopen. De heer Janzen en de Voorzitter deelden mede, dat zij het gebouw bezichtigd en voor geen afdoend herstel vatbaar geacht hebben. De heeren Van Wijngaarden en Van Twisk waren van tegenovergestelde meening. Met 9 tegen 6 stemmen wordt bepaald, dat het huis niet voor afbraak verkocht, maar hersteld zal worden. Tegen stemden de heeren Maalsteed, Groen, Hoogenbosch, Janzen, over de Linden en de Voorzitter. De post voor de Herhalingsschool lokte in de sectiën den niet bestreden wensch uit naar vermindering van 't aantal onderwijzers met 2, en gaf bij de discussie den heer Korver aanleiding om 't nut dier inrichting ernstig in twijfel te trekken, te meer daar in 't rapport werd toegestemd, dat die school voor velen harer discipelen een inhalingsschool moet heeten. Spreker wijst daarna op de door eenige Hoofden van scholen opgerichte avondscholen, die hij veel nuttiger vindt, doch die hij niet wil bestendigd zien als bijzondere scholen der openbare onderwijzers, al wordt ook door hen volgens de ver zekering van den Voorzitter vergoeding gegeven voor 't genot van vuur en licht. De heer Vos beantwoordt den vorigen spreker en verdedigt de herhalingschool, die niet voor alle leerlingen eene inhalingsschool is. Wat de onlangs herboren avondscholen be treft, naar sprekers oordeel verdienen de Hoofden van scholen lof voor hun pogen om de leerlingen nuttig bezig en in ieder geval van de straat te houden. De Voor zitter deelt mede, dat de heer Uurbanus, Hoofd der school No. 6, zich 't eerst tot hem gewend heeft met het verzoek om als proef eene avondschool te houden, waarom hem door een aantal ouders zijner leerlingen was gevraagd. Later zijn de andere Hoofden van scholen gevolgd. De Voorzitter zegt wel zulk een voorstander van onderwijs te zijn, dat hij niet geaarzeld heeft, bij wijze van proef, toestemming te verleenen. De heer Korver komt met nadruk op tegen het door den heer Vos aangevoerde. Hij vindt in de poging om de kinderen van de straat te houden volstrekt geen motief voor de stichting van avondscholen. Spreker herhaalt zijne opinie omtrent het nut van avondscholen boven dat van herhalingsscholen, doch dringt er met ernst op aan, dat die avondscholen niet zullen zijn bijzondere scholen. De heer Vos toont nog aan, dat de voord celen voor de onderwijzers zoo groot niet zijn. Een der Hoofden van scholen ontving per week slechts f 2.50 voor al den tijd en de moeite, die hij zich daarvoor getroost. Omtrent het schoonmaken der schoolloka len in de kom der gemeente wordt door B. en W. eene nieuwe regeling toegezegd. 't Rapport bevatte het voorstel tot intrek king der bezoldiging van den Secretaris der Schoolcommissie, ad f 80 's jaars, en de op merking, dat het lidmaatschap dier Commissie een eerepost is, die gratis moet worden ver vuld. Met 12 tegen 4 stemmen wordt dien overeenkomstig besloten. Tegen stemden de heeren Vos, Groen, Maalsteed en Van Twisk. De raming van f 375 voor openbare be- looningen en eereblijken ter bevordering van getrouw schoolbezoek, waartegen bij het sectie-onderzoek eenig bezwaar was geopperd, wordt door den heer Vos met warmte ver dedigd. Naar sprekers verzekering, werkt de poging, om ook daardoor schoolverzuim tegen te gaan, uitmuntend, 't Verzuim is op de scholen in deze gemeente gering. De heer Franken vraagt of de bijzondere scholen in deze gemeente ook in de bepaling, dat zulke eereblijken worden uitgereikt, zijn be grepen. Spreker doet opmerker., dat de Minister Kappeyne in zijne Memorie van Toelichting op art. 82 der onderwijswet van 1878 wel degelijk zegt: //De hier bedoelde belooningen en eereblijken moeten evenzeer voor het getrouw bezoeken van bijzondere als van openbare scholen gegeven worden*. De heer Korver betuigt den heer Franken dank voor deze juiste opmerking en de Voor zitter verzekert, dat het Dagel. Bestuur de aandacht der Schoolcommissie op deze aan gelegenheid zal vestigen. Door den heer janzen wordt de meening voorgestaan, dat die eereblijken zullen worden uitgereikt met het oog op vlijt en gedrag, uitsluitend in een afgeloopen jaar. Deze meening wordt door den heer over de Linden bestreden en na de opmerking van den heer Vos, dat dit een paedagogische aangelegenheid is en min der op den weg van den Raad ligt, wordt deze zaak overgelaten aan de Schoolcommissie, in overleg met de Hoofden van scholen. De som van f 200 was ook nu weder voorgedragen ten behoeve der Gymnastiek- school. Bij 't onderzoek was op intrekking dier som aangedrongen. Door den heer Vos wordt bij de discussie 't behoud dier som verdedigd, ook met het oog op de pogingen, door 't Nutsdepartement te beramen, tot het verkrijgen van een eigen lokaal. 't Nuts departement, 't welk over kapitaal beschikt, heeft, volgens den heer Korver, deze onder steuning niet noodig. Dit weet de heer Vos, die Penningmeester van 't Nut is, wel beter. Deze spreker dringt daarom op behoud der subsidie ad f 200 aan. De stemmen staken over dezen post (8 tegen 8). Tegen het behoud der subsidie stemden de heeren Janzen, Verfaille Korver, Klik, Govers, Hoogenbosch, Van Wijngaarden en de Voorzitter. Voor openbare vermakelijkheden is uitge trokken de som van f 150. De heer Korver wil dat bedrag verhoogen, met het oog op het a. s. jubileum van Z. M. den Koning. Onderscheidene leden spreken echter als hunne meening uit, dat de kosten eener plaatse lijke feestviering voornamelijk door particu liere bijdragen behooren te worden gedragen. Niet voor de eerste maal werd nu door stemming uitgemaakt of de som van f 200 moet worden afgezonderd voor vrije zit plaatsen in de kerken, ten dienste van HH. officieren van land- en zeemacht. Met 9 tegen 7 stemmen wordt tot behoud van dien post besloten. Tegen stemden de heeren Franken, Korver, Van Wijngaarden, Ver faille, Govers, Klik en Janzen. Er had nu op verschillende posten van uitgaaf eene bezuiniging plaats gehad, ten bedrage van f 620. De verhooging van het cijfer voor openbare werken kon daardoor definitief bepaald worden. De begrooting wordt vervolgens in stem- ming gebracht en in haar geheel met een parige stemmen goedgekeurd en vastgesteld. Achtereenvolgens worden ook vastgesteld de begrootingen voor 't Burgerlijk Armbe stuur, 't Algemeen Weeshuis en de dd. Artil lerie-Schutterij, alle voor den dienst van 1889, respectivelijk tot een bedrag van f 10,675, f 12011.80 en f 1660. Bij de vaststelling der begrooting voor het Weeshuis ontspon zich eene breedvoerige, levendige en warme discussie, naar aanleiding van den in 't rapport voorkomenden wensch tot open bare aanbesteding van de levering van alle benoodigdheden voor deze instelling. De heer Maalsteed en de Voorzitter verzekerden, dat de levering van kleedingstukken niet wordt aanbesteed, 't geen door de dames- regentessen niet wenschelijk wordt geacht, doch dat de levering der overige benoodigd heden bij aanbesteding geschiedt en dat de opgaven daaromtrent in 't Weeshuis ter inzage liggen. De heer Korver toont aan, dat voor groote gestichten, zooals Meeren- berg, wèl aanbesteding van kleedingstukken wordt gehouden, en ter voorkoming van de gedachte aan bevoorrechting, wil hij publieke aanbesteding van alle benoodigdheden gehand haafd zien, alleen met uitsluiting of voorbij gang van insoliede handelaars. De heer Maalsteed handhaaft liet recht van Bestuur- deren van 't Weeshuis om, evenals zulks in de voorwaarden voor andere aanbestedingen voorkomt, zonder opgaaf van redenen, de gunning aan den minsten inschrijver te weigeren. De heeren Korver en Van Neck bepleiten herhaaldelijk nog de nood zakelijkheid van het houden van publieke aanbesteding, omdat het Weeshuis is eene femeentelijke instellingwaarop de heer laalsteed doet uitkomen, dat de Raad zijn vertrouwen schenkt aan Regentessen en Regenten van 't Weeshuis en dat, indien die personen dat vertrouwen niet verdienen, het op hun weg ligt om heen te gaan. De heer Van Neck geeft echter den lieer Maal steed de verzekering, dat het volstrekt geen gebrek aan vertrouwen is, dat hem doet aan dringen op openbare besteding. Z. i. is het eene quaestie, die moet uitgemaakt worden, dewijl er nu feitelijk geene aanbesteding plaats heeft. De heer Vos verheugt zich, dat Bestuurderen van 't Weeshuis zich zoozeer beijveren om den kinderen, aan hunne zorg toevertrouwd, te geven wat goed is. Hij noemt het schande, dat zulke aanvallen tegen het Bestuur van het Weeshuis worden gericht. De heer Korver zegt, dat de heer Vos de zaak niet begrijpt, omdat hij geen handelaar is. Dit geeft den heer Vos aanleiding, den spreker toe te voegen, dat hier geen sprake is van handel, maar van humaniteit. Re- pliceerende, doet de heer Korver uitkomen, dat de Raad eene toeziende voogdij over 't Bestuur van het Weeshuis uitoefent, en dat het hem onaangenaam aandoet, dat zijne vraag naar inlichting geen ander onthaal vindt. Met eenparige stemmen wordt goedgekeurd en vastgesteld de rekening en verantwoording van liet Algemeen Weeshuis over het dienst jaar 1887. De ontvangsten hadden bedragen f 14,236.13, de uitgaven f 13374.33; 't batig saldo was dus f 861.80. 't Concept-besluit tot goedkeuring dezer rekening wordt, na voorlezing, goedgekeurd. Mede met eenparige stemmen wordt vast- 4 gesteld het 2de suppletoir kohier van den«VJ hoofdelijken omslag, voor den dienst van 888, tot een bedrag van t 215.06*. Herkozen worden als leden van 't Burger lijk Armbestuur de heeren G. J. Van Hool- werff en C. J. Verhey, ieder met 14 stemmen. Met de herbenoemden stonden op de dubbel tallen de heeren J. Bethleliem en K. Metze- laar, die, evenals de heeren Govers en Hoogenbosch, ieder 1 stem verkregen. Als leden van het Bestuur van het Alge meen Weeshuis worden herkozen mevr. J. L. BitterVan Damme en de heer S. P. Marin- kelle, respectievelijk met 14 en 13 stemmen. Met de herbenoemden stond op de voordracht mevr. H. L. BakkerSmit en de heer H. J. Janzen Sz. De heer Korver verkreeg 2 stemmen, de heer Janzen en mevr. Hoogen bosch ieder 1 stem. Op haar daartoe gedaan verzoek, wordt aan mej. C. Eelman, met ingang van 1 Januari 1889, een eervol ontslag verleend uit hare betrekking van onderwijzeres aan de Gemeenteschool No. 2 (te Huisduinen). Voor kennisgeving worden aangenomen deze mededeelingen a. Dat Z. M. de Koning op het verzoek tot het mogen heffen in 1889 van een hoof delijken omslag tot een bedrag van f30,000 en van een plaatselijke belasting op het ge distilleerd, gunstig heeft beschikt; b. Dat HH. Gedep. Staten hebben goed gekeurd het Raadsbesluit tot het overnemen van eenige straten en wegen, tot een bedrag van f 50; c. dat HH. Gedep. Staten eene afwijzende beschikking hebben genomen op het verzoek van den heer D. Grunwald, tot vermindering van zijn aanslag in den hoofdelijken omslag, dienst 1888; d. Dat de heer W. Westendorp zijn dank heeft betuigd voor het blijk van vertrouwen, hem gegeven door zijne benoeming tot Hoofd der school No. 3 e. Dat de ontworpen Politie-Verordeningen bij de leden van den Raad ter lezing zullen worden gezonden; en f. Dat door B. en W. afwijzend is beschikt op het verzoek van den heer J. H. Polak, tot het bouwen van een houten schouwburg tent op het terrein tegenover ,/Musis Sacrum". De agenda is hiermede in zooverre geëin digd, dat de gewone rondvraag kan geschie den. Niemand der leden vraagt meer het woord en de openbare zitting wordt te ruim half 12 ure gesloten. In eene zitting met geslotene deuren moesten nu nog een paar be zwaarschriften tegen aanslagen in den hoof dei. omslag, dienst 1888, worden onderzocht. Snelpersdruk van A. A. Bakker C*., Nieuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 4