Yerhriig Tan LaiÉrijei u ADVERTENTIES. M ARIN E. EL SERENO, Magazijn„Cunera", Hoofdgracht. Aanbesteding Schoolbehoeften. het gebied der zuivelbereiding, vanwege onze Vereeniging ten jaren 1880 en 1881 ingesteld, waarvan wij de eer hebben bij dezen de uitvoerige verslagen over te leggen. Getuigen de meer dan twintig Coöperatieve Zuivelfabrieken, die in de laatste jaren, binnen den kring der werkzaamheid van Hollands Noorderkwartier, zijn opgericht geworden. Getuige de premie van f 2000, door onze Vereeniging uitgeloofd en toegekend aan een landbouwer, die eene methode van kaasbe reiding bekend maakte, thans door velen met succès gevolgd, en waarvan wij een beschrijving hiernevens overleggen. Intusschen zijn practische kennis en erva ring niet alleen voldoende om op de hoogte van den tijd te blijven en de bij de zuivel bereiding voorkomende gebreken met succès te bestrijden. Wij hebben behoefte aan den steun en de hulp der wetenschap. Wat die hulp vermag, kan het kleine Denemarken leeren. En zeker ligt het op den weg der Nederlandsche Regeering aan onze zuivelbereiders die wetenschappelijke hulp te verschaften, door het oprichten van proefstations en vakscholen. Nu de Regeering, dank zij het advies en de voorlichting der Landbouwcommissie, de handen in die richting aan den ploeg wil slaan, 't geen wij dankbaar erkennen, komen wij tot u, mijne heeren, met het bescheiden, maar dringend verzoek, dat de voorstellen van 's Lands Hooge Regeering door uwe goedkeuring mogen worden bekrachtigd, 't Welk doende, (w. g.) J. Zijp Kz., te Abbekerk, Voorzitter. W. Teengs, te Wieringerwaard, Secretaris. Buitenland. Koning Leopold, van België, zeer getroffen door de berichten over de gevangenneming van Emin-Paclia en Stanley, heeft een zijner vertrouwde raadslieden naar Londen gezonden, ten einde met lord Salisbury te overleggen wat tot opsporing en bevrijding der beide mannen kan gedaan worden. Lesseps werd zeer bleek, toen hij vernam, dat de Kamer het Panama-voorstel had ver worpen. „C'est impossible" mompelde hij „c'est indigne*, riep mevrouw Lesseps uit. „Ik dacht niet,* sprak Lesseps, „dat een Fransche Kamer de belangen van het land aldus zou opofferen. Hebben zij dan vergeten, dat het 1$ milliard francs aan spaarpenningen feldt en dat alles door een schorsing zou unnen worden gered Prins Alexander van Hessen-Darmstadt (vader van Prins Alexander van Battenberg, voormalig Vorst van Bulgarije) is jl. Zater dag te Darmstadt overleden. Te Neumünster is jl. Woensdagavond de lakenfabriek afgebrand, waarbij 13 per sonen om het leven kwamen en 9 zwaar gekwetst werden. De brand begon in de benedenverdieping en breidde zich zóó-snel uit, dat een groot aantal werklieden uit de bovenvensters gered moesten worden. Dit gelukte ook met de meesten, doch, gelijk men uit de bovenstaande cijfei*3 ziet, voor eenigen kwam de hulp te laat. Uit Maritzburg wordt van gisteren bericht „Inlandsche arbeiders, uit Swaziland aan gekomen, brengen berichten mede van een nieuwen gruwelijken moord in den Kraal gepleegd op last van den Koning van Swazi land, die den eersten Minister, zes andere hoofden en al hun aanhangers ter dood deed brengen, omdat er een complot zou ontdekt zijn om hem te onttronen en door zijn broe der te vervangen. In 2 jaren heeft Pasteur 178 Engelsche onderdanen gratis behandeldde sterfte was 3| pCt. Sir Henry Roscoe heeft thans voorgesteld, dat de Regeering als bewijs van erkentelijkheid zal bijdragen tot het „Institut Pasteur*. Jl. Vrijdag is te Parijs een Newfound- landsche hond gevat en aan de politie over geleverd, betrapt op het stelen van een pak vesten uit een manufactuurwinkel. Bij onder zoek bleek, dat het dier, daartoe afgericht, zich aan meer dergelijke wandaden had schuldig gemaakt. Eigenlijk spookt er slechts één illusie in de Fransche hoofden, zoo meldt men o. a. uit Parijs aan het „Vaderland*, nl. weder de machtigste natie van Europa te worden. Vaderlandsliefde beduidt voor hen niet anders dan het beste leger ter wereld te hebben en daarmede den baas te spelenals in den tijd van Napoleon I zijn zij volkomen bereid al hun vrijheden af te staan voor militaire glorie. Elke Regeering, die geen kans ziet hun die te bezorgen, vèrveelt hen, staat hun tegen en al het geschetter tegen de afgevaardigden en het ophemelen van iemand alsBoulanger een echte //bij gebrek aan beter!" vindt nergens anders zijn grond in, dan in de droomen over toekomstige overwinningen. Ik las dezer dagen in „Pall Mali" een be schrijving van den „dapperen" generaal, die mij nog meer bevestigde in mijn vermoeden, dat hij de man niet is om genoemde droomen te verwezenlijken. Dat blad schreef: de „jeune et beau" generaal is in werkelijkheid noch jong, noch schoon. Hij is een oude, versleten rakende kameraad van 55 jaar, wiens grijze haren en baard zorgvuldig donkerblond zijn geverfd en die gebruik maakt 'van parfums~"en~ pommades als een koket jong meisje. Thuis ligt hij dikwijls verscheiden dagen achtereen te bed, de voeten in windsels, het lichaam in flanel gewikkeld, om van zijn jicht af te komen. Maar zoodra hij op straat verschijnt, loopt hij met kleine pasjes als een jongmensch van 18 jaar, die voor 't eerst zijn hoogen hoed op heeft." Amusant niet waar? Als Kerstgeschenk krijgt het Spaansche Koninkje van zijne moeder eene kleine poney met een dogcart. Benoemingen, enz. Benoemd zijntot hoogheemraad van den Hotuls- bossche en Duinen tot Petten, vanwege den kavel Geestmerambaclit, de heer W. Seherraerhorntot idem, vanwege den kavel de Vier Noorderkoggen, de heer C. Donker. De adelborst 1ste kl. C. Witsen Elias wordt met 5 Januari a. s. geplaatst aan boord Zr. Ms. schroef- stoomschip „Atjeh". De adelberst 1ste klasse P. P. Van Bosse, behoo- rende tot de rol van Zr. Ms. schroefstoomschip /Koningin Emma der Nederlanden", wordt met 21 dezer op non-activiteit gesteld. De officier van administratie 2de kl. I. Lombaard, uit Oost-Indic teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Stoomv.-MaatschappijNederland. PrinsesWilhelmina. 16 Dec. St. Vincent gJ Prins Frederik. Soenda Prinses Marie Burgem. den Tex Conrad Prins van Oranje Prins Alexander Koningin Emma Prinses Anialia 13 Dec. van Suez vertrokken. 7 Dec. van Aden vertrokken. 16 Dec. te Batavia aangekomen. 24 Nov. te Batavia aanirekomen. 10 Dec. te Batavia aangekomen. 16 Dec St. Vincent gepasseerd. 16 Dec. van Port-Saïd vertrokken. 11 Dec. van Padang vertrokken. Vertrekt 22Dec. van Amsterdam. SumatraVertrekt 5 Januari v. Amseerdam. Voorwaarts7 Dec. tc Amsterdam aangek. Vischhericht. 't Hemelmooie weer, waarin we ons tegenwoordig bijna dagelijks mogen verheugen, bevordert de belangen onzer visschers bijzonder en legt hen over het algemeen geen windeieren. Aan de weersge steldheid zou men het toch niet zeggen, dat we reeds zoo diep in December zitten en over een dag of veertien 1889 schrijven, want al moge het nu niet zoo schoon zijn, dat men waant zich in den zomer te bevinden, 't weer is zoo zacht mogelijk en staat niets naar winteren. Zoo te land, zoo ter daarvan levert de vangst der visschers het bewijs. Nooit vertoondzou men kunnen zeggen, met het oog op de kolossale hoeveelheid zoraervisch, die dagelijks aan den afslag werd gebracht; waarlijk, de beste zomerweken moeten voor Wintermaand de lag strijken. Geen dag ging er gedurende de afgeloopen week voorbij, waarop de korders geen gelegenheid vonden, om hun bedrijf met buiten gewoon succes uit te oefenen; telkens werden hon- derde manden kleine schol aangevoerd en telkens werd de vangst ruimer. Er waren visschers, in wier bun bij de binnenkomst geen water viel te ontdekkeneen visch, al visch. Wanneer een schuit met 40 a 50 mandjes schol uit zee kwam, wat in Juli of Augustus zelden of nooit gebeurd, was dit niet meer tot de bijzonderheden te rekenen. En toch, niettegenstaande er zooveel visch ter markt kwam, bleveu de prijzen vrij hoog, wat den vis schers een goede week bezorgde. Den beugers liep het evenzeer mede, en ofschoon de schelvisch- vangst nu niet zóó ruim was als gedurende de vorige week, waren zij met de thans verkregen resultaten ook best tevreden, en geen wonder! 't Kan alle weken niet even „wild" gaan, en zoolang 't niet minder wordt als het nu was, valt er in geeneu deele te klagen. De uitkomsten van de grootc Noordzeevisscherij waren minder bevredigend als de vorige week. Er kwamen thans slechts enkele sloepen binnen, wel is waar met goeden vangst, maar deze was niet van dien aard om er zoo bijzonder op te kunnen roemen. Ter afslag werden aangeboden 37,220 schelvisschen, 1612 kabeljnuwen, 130 roggen, 590 tongen, 3 tarbotten, 1 heilbot, 2436 mandjes kleine schol, 210 manden schar en 26 tal haring; schelvisch gold f 15 af46 't honderd, kabeljauw f 1.80 a f 4.20, rog 90 cent a f 1.13, tong 75 cent, tarbot f 9.a f 12.50 per stuk, de heilbot f 16, kleine schol f 1.20 a f 2.80 per mandje, schar 30 a 45 cent per mand en haring f 2.45 a f 4.50 per tal. Weerk. Waarnemingen te Helder (Landskeet.) Windrichting kracht. 1.6 k. 7„ Barometer mM. 771.33 768.44 767.95 767.50 Afw. f 11.23 f 8.34 t 7.85 f 7-40 Thermometer C. 5.2 5.7 f2.7 f2.4 fl.8 11-6 16.— 34.— 13.— 6.50 10.— 7.— Marktberichten. ALKMAAR, 15 December. 12 Paarden25.a 110. 2 Koeien180.a 220. 9 nuchtere Kalveren. 8.a 3S5 Schapen16.a 89 magere Varkens 10.a 245 Biggen3.a 14 Bokken en Geiten. 3.a Kip-eieren per 100 stuks 6.50 a Boter per kop ('s middags 12 uur) 0.60 a 0.70 ALKMAAR, 17 December. 5 Koeienf 190.a 250. 79 vette Kalveren 40.a 118. 8 nuchtere Kalveren. 7.a 16. 594 Sehapen20.a 25. 253 vette Varkens per Kg. 0.36 a 0.44 24 magere Varkens 10.a 13. HOORN, 14 December. Koeien, f a en 523 Schapen, f 20 a f 30 per stuk. 22 Varkens, 34 a 44 cents per kilogram. Handel vlug. In de jl. Zondag te Alkmaar gehouden jaarlijksche algemeene vergadering van het gewest Noordholland van het Nederlandsch Gymnastiek-Verbond werd besloten om, in dien in 1889 geene groote Bondsuitvoering plaats vindt, de gewestelijke uitvoering het volgend jaar op nader te bepalen datum te Schagen te houden. De Gymnastiek- en Schermvereeniging „Lycurgus" aldaar, heeft aangeboden zich met de voorbereiding te be lasten. Tot lid van het Gewestelijk Bestuur werd, ter vervanging van den heer J. J. Kok Jr., te Amsterdam, gekozen de heer Th. Roep, te Schagen. Als plaats voor de volgende algemeene vergadering werd Zaan dam aangewezen. Tot 2dtf" onderwijzeres aan het jonge dames-instituut „Erica", te Baarn, is benoemd mej. J. Denijs, van Schagen. Burgerlijke Stand. GEMEENTE HELDER, van Zaterdag- tot Dinsdagmiddag. Ondertrouwd en Gehuwd: Geene. Bevallen: D. Randsveld, geb. Greiner, Z. S. Diesbergen, geb. Visser, D. M. E. Van Pel, geb. Vermeiden, Z. A. M. Driessen, geb. Eradus, Z. W. A. T. Piscaer, geb. Overtoom, D. A. Boer, geb. Budde, D. OverledenC. H. Brouwer, 5 jaren. H. Han- kes, 12 maanden. A. Smid, 77 jaren. GEMEENTE ZIJPE, van 7 tot 14 December. Ondertrouwd, Gehuwd en Geboren: Geene. Overleden: Jan Buisman, weduwnaar van Dirkje Blij, 76 jaren. Maartje Bas, echtgenoote vanPieter Boerman, 29 jaren. GEMEENTE SCHAGEN, van 11 tot 17 December. Ondertrouwd en Gehuwd Geene. Bevallen Maartje Tamis, geb. Bakker, D. Maria Henriëtta De Boer, geb. Oijevaar, D. Overleden Klaas Koning, 63 jaren en 6 maanden. 0.92 0.; 0.95 0 Weersgesteldheid. Toestand van de zee. Bewolkt, mooiweer. Idem Mistig, vochtig, mooiweer. Bewolkt, mooiweer. wem. gv. Slechtw. HOORN, 15 December. H.L. Rogge. 4.25 6.— Tarwe 6.25 a 9.— n Gerst 4.25 a 5. Haver II 2.25 a 4.— Witte Erwten H 11.25 a 13.50 n Groene II 12.50 a 15.— H Grauwe n 17.25 a 20.- H Vale w 14.50 a 18.— Bruine Boonen. <r 9.50 a 16 50 n Karweizaad n 12.50 a 13.— n Mosterdzaad. u 15.— a 18.— 19 Paarden 70.— a 220.— 39 Schapen 25.— a 36.— 180 Lammeren 14.— a 22.— 3 Kalveren 16.— a 24.— 22 Varkens ii 8.— a 18.— 2 Zeugen n 15.— a 25.— 110 Biggen n 4.— a 6.50 80 Kippen 0.70 a 1.50 1600 koppen Boter, 5.2 lood. 900 Kip-eieren per 100 stuks n 0.50 a 0.55 n 6.— a 6.25 AMSTERDAM, 17 December. Petroleum Loco opgeruimd, Dec. en Jan. f 10 Heden overleed onze lieveling COENR A AD HENDRIK, in den aanvalligen leeftijd van bijna 6 jaren. JAN BROUWER. R. BROUWER—DEN HOED. Helder, 15 December 1888. Eenige en algemeene kennisgeving. Overleden te Barneveld, mijne geliefde Behuwdzuster Mevrouw de Weduwe A. VENNEKOOL—POOLMAN. Namens de familie, W. G. VENNEKOOL. Helder, 14 December 1888. Te Bussum is op den 12den December overleden mijn geliefde Broeder, de Wei- Edele Heer PETRUS JOHANNIS LOMAN, in den ouderdom van 62 jaren. Texel, 16 December 1888. D. C. LOMAN. E. consumtie f 11.75- Nobel dito f 8.75 E., Jan. f 8.75 E. Jan.-Maart f 8.25 E., consumtie f 10. Correspondentie. Het bericht door ons namens „Pro Patria" ge plaatst, waarbij zeer stootend in voorkpmt, dat de heer J. Grootendorst ontslagen is als directeur- schermmeester van voornoemde Vereeniging, eischt eenige toelichting, ter voorkoming van verkeerde gevolgtrekkingen. Door dezen ondèrofficièr hl. is sedert eenige weken reeds te kennen gegevën, dat hij wegens drukke bezigheden zijn ontslag zou nemen en hieraan heeft hij in den vorm per missive gevolg gegeven. Nu ware het gepaster geweest, wanneer de Vereeniging het ontslag van G. op zijn verzoek had verleend. Zooals het nu vermeld staat, gevoelt G. zich terecht beleedigd. „Pro Patria" behoort deze fout te herstellen. De Heer en Mevr. SCHOLTEN—HEES betuigen hun welgemeenden dank voor de vele blijken van belangstelling, bij de geboorte van hun Zoon ondervonden. Kraamvisites worden bij voorkeur afge wacht Donderdag en Vrijdag a. s., 20 en 21 December. Tandarts BIERSTEKER is Woensdag 19 December te Helder, Kerk- gracht 338, te consulteeren voor tandheel kundige operatiën, vullingen en het plaatsen van kunsttanden en gebitten. Spreekuren van 93 uur. AANSTAANDE DONDERDAG 20 DECEMBER: Notaris HATTINGA RAVEN. 329ste Staatsloterij. Derde klasse. Eerste lijst: No. 11785 f1500. Nos. 3726, 4971, 5517, 9514 en 9533 ieder f 100. Vervolg Nieuwstijdingen. Op het terrein 'nabij het Station van den Hollandschen Spoorweg alhier had Zon dag jl. eene bijzondere plechtigheid plaats. Onder commando van den kapitein C. D. Zur Mühlen, werden aldaar de beide compag- niën der dd. Artillerie-Schutterij opgesteld. Ten ruim 2 ure verschenen aldaar de majoor- commandant der Schutterij, de heer mr. D. P. H. Abersou, vergezeld van den heer Burgemeester, om aan de leden der Schutterij, aan wie bekroningen waren toegekend, die onderscheidingsteekenen uit te reiken. Het eereteeken, ingesteld bij koninklijk besluit van 5 December 1851 (Staatsblad No. 149) en van 30 December 1866 (Staatsblad No. 244), voor eervolle, langdurige, werkelijke dienst bij de Schutterij, werd nu op de borst be vestigd van den officier van gezondheid der 2de klasse dr. P. Bakker, den lsten luitenant G. T. Von Oterendorp, den sergeant-majoor F. H. De Goeij, den sergeant J. Rooders en den hoornblazer J. J. C. Bohlen. Het aanbrengen dier onderscheidingsteekenen ge schiedde door den heer majoor-commandant, die daarna de bekroonden met de onder scheiding, aan hen toegekend, gelukwensclite. Vervolgens défileerde het korps voor de aan wezige autoriteiten. Door goed weder begunstigd, werd deze plechtigheid door een zeer talrijk publiek bijgewoond. Nog verdient vermelding, dat met ingang van 1 Januari a. s. de majoor-commandant mr. D. P. H. Aberson, de kapiteins C. D. Zur Mühlen en C. Swaving, den sergeant- hoornblazer M. P. Polak en den sergeant- titulair-hoornblazer J. De la Fonteijne ge machtigd zijn om het cijfer XV, voorkomende in het vroeger aan hen toegekende eereteeken, te verwisselen tegen het cijfer XX. Met welwillende medewerking van de Scherm- en Gymnastiek-Vereeniging „Oefe ning kweekt Kunst," zal op Woensdag 19 dezer, in het lokaal „Tivoli* alhier de derde Volksbijeenkomst in dit seizoen plaatshebben, waarin achtereenvolgens als sprekers zullen optreden de heeren B. F. Van Eek en L. E. Hinrichs. Aannemers binnen de gemeente Helder wordt bij deze kennis gegeven, dat zij kunnen mededingen bij de inschrijving op 24 Decem ber a. s., voormiddags ten 11 uur, in de Marine- Cantine alhier, voor eenige reparatiën en vernieuwingen aan het gijnhuis op s Rijkswerf te Willemsoord. De inschrijvingsbiljetten kunnen tot den aangegeven tijd ten kantore van ondergetee- kende worden ingeleverd. Aanwijzing zal geschieden Zaterdag 22 dezer, voormiddag 10 uur. De voorwaarden liggen ter lezing ten kantore van den Hoofdingenieur der Marine van genoemde werf. Willemsoord, 18 December 1888. De Schout-bij-nacht, Directeur en Commandant der Marine, J. B. A. DE JOSSELIN DE JONG. KOOPJES. Onder rembours is er franco te bekomen drie paar lieve KINDERLAARSJES zonder hak, voor twee gulden en tien cent. Franco brieven, onder motto „Kinder laarsjes*, aan het Bureau dezer Courant. Zeer aan te bevelen 't merk 2-cent-sigaar. A. c. REUS. Burgemeester en Wethouders van Bar- singerhorn maken bij deze bekend, dat zij op ZATERDAG 99 DECEMBER e. kM des morgens ten 11 ure, in het Raadhuis dier gemeente, publiek zullen aanbesteden: de leverantie van de benoodigde schoolbehoeften voor het jaar 1889. De hierop betrekking hebbende voorwaarden zijn tegen betaling van dertig cent ter Gemeente-Secretarie verkrijgbaar. Barsingerhorn, 17 December 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. SPAANS. De Secretaris, S. BERMAN.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 3