De Vaterlandische Lebens-V ersicherungs- Actiën-Gresellschaft te Elberfeld. (Maatschappelijk kapitaal f5,400,000). C. S. JARING, Weststraat 106. Koster's Kleinen Winkel W. J. BLITZ, Tandarts, Is dat Ernst of Gekheid? Maar eiliéve deukt gij dan dat wij zooveel advertentiekosten zouden betalen, als het ons geen ernst was om dat te leveren? Nu ja! we willen toegeven dat ge durft vragen of zoo iets wel recht gemeend kan zijn, want dit grenst bepaald aan het wonderbaarlijke. Let eens wel op wat wij leveren voor 65 CENTS: 1. Het woisderhol van llun^o of de verraderlijke Overrompeling. Historisch Romantisch verhaal met gekl. plaat. 2. Het Fabelboek voor kinderen, met gekleurde platen. 3. Zwart Bloed of de Zoon van den Planter, een op waarheid gegrond Indisch verhaal, met gekl. plaat 4. Dc kleine Muiicliliniiseii, voor de Jeugd, met gekl. plaatjes. 5. Het Indlnnnschc Meisje of de Strijd om het bestaan, met fraai gekleurde plaat. 6. Luilekkerland, Prentenboek voor de Jeugd, met gekl. plaatjes. 7. Een prachtvol extra groot, extra inooi, nieuw Ganzenbord, zoo mooi als er nog nooit of nimmer een bordspel verschenen is. 8. Dc Toovcnaar, Prentenboekje voor de Jeugd, met gekl. plaatjes. 9. Tien piek fijne Nieuwjaars-Briefkaarten, met Humoristische of Christelijke opschriften, naar verkiezing. 10. l>c practische Komieke Scheurkalender voor 1889, op buitengewoon fraai Schild, met kernachtige op- en achterschriften en waaraan verbonden zijn 2560 keurige prijzen en premiën. 11. Twee Liederen: Popje Lief! en Wij zijn gegaan, al naar dc Maliebaan. Alles te zamen franco tehuis tegen Postwissel van 65 Cents (geen Postzegels) bij GEBBOEDEBS KOSTER, Leliegracht 28, Amsterdam. Op den Postwissel te zetten of men Humoristische of Christelijke Briefkaarten verlangt. Sluit de voordeeligste contracten ter verzekering van Kapitalen, betaalbaar: Bij overlijden of op vooraf bepaalden leeftijd, met of zonder aandeel in de winst. Bij individuëele ongevallen. Bij ongevallen op zeereizen. Bij ongevallen op reis. Jaarlijksche premie per duizend gulden kapitaal verzekering, bij toet/reding op den leeftijd van: 20 jaar f 16.30. 35 jaar f 24.50. 50 jaar f 43.10. 25 18.40. 40 29— 55 54— 30 „21.10. 45 35— 60 68.90. Omtrent deze en alle andere soorten van Levens verzekering vrage men tarieven en inlichtingen bij onzen Agent voor Kelder en omstreken, Berloüt vilt te Schagen. Door een grooten inkoop extra goedkoope eerste soort KOESCHAREN, merk „Goldenberg" k f 3.25, franco per rembours f 3.50. VoortsKoe- en Paardenkettings, Stallampen en Lantaarns, Stal- en Graanschoppen, Graanmaten en Bascules, Boeren-, Bouw-, Dorsch-, Timmer- en Keukengereedschappen. N.B. Buskruit (Crêpée) N°. 1 en Hagel, alsmede BV ENGELSCHE VERHARDE HAGEL. WIS A. KOSTER, Schagen. BOERENMEID. C. PIJPER Jr., landman aan de Gouw, gemeente Hoogwoud, vraagt om met Kerstijd in dienst te treden eene flinke BOEREN MEID, P. G. Nieuwendijk bij den Dam, 241, AMSTERDAM, is iederen Donderdag, 's namiddags van 12 tot 1 ure, te spreken wegens tandheel kundige operatlën en het plaatsen vau kunsttanden in het Hotel //Toelast" te Nieuwediep. Ook is hij te spreken des Zaterdags in «den Burg" en des Maandags in «de Jager" te Alkmaar, beide dagen tot 's voor middags 11 ure; des Donderdags, tot 's voormiddags 11 ure, in het Hotel „Vrede- lust" te Schagen. Ha! Ha! Ha! Wat zie ik daar, alweer een geheel nieuw herdrukt APROPOSPEL van 100 vragen en 100 antwoorden, waar mede men den geheelen winter in een gezelschap allen vermaken kan, voor den prijs van 40 Cent. Ook dat GED ACHTERSPEL, waardoor men zeggen kan hoe oud men is en hoeveel geld men in den zak heeft, voor den prijs van 15 Cent. Het van ouds bekende TOOVERBOEK voor den prijs van 40 Cent, te bekomen bij B. M. SPANJERSBERG,Groote Kerkplein No. 10, Hoek Langetorenstraat, Rotterdam; voor buiten Rotterdam met toezending van postzegels of postwissel met 5 cent verhoo ging voor het franco toezenden. POSTKANTOOR HELDER. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbe kenden, gedurende de tweede helft der maand November 1888. Namen der Plaatsen van geadresseerden. bestemmiug. Mej. W. Harmse. Amsterdam. D. Van Schrie Mej. M. Rijsu J. Rakensteijn A. J. H. Moet H J. Van Hoek P. J. Geel J. Vpn Leeuwen Arnliem. «Predikant"Egmond. J. Van VoorsWieringerwaard. Van het Hulpkantoor Anna Paulowna J. Van SchaikAmsterdam. Briefkaarten C. B. Masfelder Amsterdam. F. Broekhout J. T. Kloek Jr H. Zoffers Anna Jansen Telman L. Legel's Gravenhage. C. Van den Bos Rotterdam. Brieven, verzonden geweest naar Amerika D. LagerveldPassaic. Tijdstippen van verzendingen der hier onder vermelde brievenmalen naar Ned. Oost-Indië: Met de stoomschepen van de Maatschappij «Neder land" en van do «Rotterdamsche Lloyd". Met de Fransche paket booten. Met de Britsche paketbooten. Over Amster dam of Rotterdam van 'g Gravenhage 11.45 'a av. Over Marseille van Gravenhage 4.15 's av. Over Marseille van 's Gravenhage 8.15 'a morg. Over Brindisi van 's Gravenhage 12.30 'a av. 21 Dec. f 28 25 Dec. 29 Dec. 21 Dec. f Met de stoomschepen der Maats. „Nederland". Padang wordt alleen aangedaan door de stoom- schepen van de Maatschappij „Nederland." RAPPORT omtrent den Mclkwedstrijd, gehouden vanwege de afdeeling ..Wieringerwaard" der Hollandsche Maatschappij van Landbouw in de maanden Juni en Juli 1888. (Slot.) Ongerekend nog dat een slechte melker de koe ontsteking of zoogenaamde drop be zorgt, zal hij wanneer hij zijn werk zonder aandacht en lust om het goed te doen verricht, oorzaak kunnen zijn dat eene kalfsvaars, ook als koe, nooit zooveel melk zal geven als zij had kunnen doen, en zul len doorloopend de koeien, die aan zijne zorgen worden toevertrouwd, veel te spoedig opdroogen. In hoe menig melkhok zien wij toch vaarzen staan met opgetrokken, weinig ontwikkelde achterverreis; en zou dit niet in de meeste gevallen een gevolg zijn van de wijze waarop zij bij 't aankomen geheel in strijd met de natuur gemolken zijn? De moeiclijkheid om deze jonge koeien bij vele en langdurige aamt., kleine spenen, enz., goed vlot te melken, zal in de meeste gevallen de melkklieren min of meer hebben doen opdroogen, en een treuzelaar steeds voort gaande met duim en vinger te knoeien, zonder zich moeite te geven langzamerhand met volle bandbeweging beter stralen voort te brengen, zal feitelijk oorzaak zijn, dat de koe niet geeft wat ze geven kan, en veel lastiger te melken blijft, dan bij eene goede behandeling 't geval zou geweest zijn. Wij hopen daarom dat onze melkers, die in vele opzichten hebben getoond 't werk goed te kunnen verrichten, deze opmerkingen in hun gedachte zullen houden, en bedenken welke waarde met den uier aan hunne zor gen is toevertrouwd. Een uitstekende mel ker is voor den koeboer veel waard, terwijl een slechte in anderhalf uur (gedurende den melktijd) meer verknoeid, dan hij den geheelen dag kan verdienen. Nog brengen wij onder de aandacht, dat de commissie zich met de door eenigen ge volgde gewoonte om de achterverreis eerst uit te melken, niet kan vereenigen, en ook het besmeren van de spenen met vet, olie of zeep bij 't begin van 't melken, voor de reinheid van de melk niet aanbevelens waardig acht. In 't algemeen hadden wij bij 't eindigen, eenige meer omvattende grepen van 't onderst gedeelte van den uier gewenscht. Er waren genoeg melkers die zich den tijd wel gaven om de koeien zuiver leeg te melken, maar dit mag ook niet te langzaam gaan, want de koe gewent daaraan en wordt ligt nahalig. Met deze omschrijving van de beoor- dceling in 't algemeen, durven wij vrij moedig der vergadering meedeelen, dat aan A. Waiboer den eersten prijs is toegekend. Hij heeft ons getoond, deze werkzaam heid in alle opzichten goed te kunnen ver vullen. Wij hopen daarom, dat deze prijs voor hem eene aanmoediging mag wezen, dit werk steeds zóó te verrichten, dat hij daarmee aan velen nog een voorbeeld ten goede mag geven. De tweede prijs werd ten volle verdiend door W. Kaan Dz., die, hoewel ietwat meer afgebroken, door enkele malen te melken met duim en vinger, toch in zeer korten tijd de koeien zeer goed heeft uitgemolken. De derde prijs viel eenstemmig ten deel aan P. Blauboer Jz., die ook in de meeste opzichten aan onze eischen voldeedtoch mochten wij, waar hij zich een enkele maal vergat door met twee handen aan een speen te raken, dit niet over 't hoofd zien. Voor aanmoediging besloten wij nog aan P. Kaan Dz. en V. Bakker Jz. een getuigschrift uit te reiken. Had niet eerstgenoemde wat te langzaam 't laatste gedeelte van de melk- gift gewonnen, waardoor vooral bij koe No. 4 te veel tijd werd gebruikt, stellig had hij alsdan met de prijswinners in 't eerste gelid gekomen. Hoewel de rubriek «boerendochters" slechts door twee meisjes was vertegenwoordigd, is het voor ons een dubbel aangename taak, om naar aanleiding van de rapporten, aan Alida Kaan, oud 19 jaar, en Gerarda Kaan, oud 16 jaar, de 1ste en 2de prijzen te kunnen uitreiken. Zij hebben toch doen zien, dat deze werkzaamheid reeds uitstekend door nog jonge meisjes kan worden verricht, en waar de laatste jaren niet alleen vele harer zus- teren, maar ook vele dienstmeisjes zich aan deze gezonde en nuttige bezigheid hebben onttrokken, mogen wij stellig hun Ouders gelukwenschen met 't feit, dat zij hiermee velen ten voorbeeld kunnen worden gesteld. Ook als een welverdiende hulde daarvoor, kennen wij hen de 1ste en 2de prijzen toe. Waar het in bovenomschreven rubrieken de boerenzoons en boerendochters geldt, die uit den aard der zaak meer als belangheb benden dit werk hebben beoefend, is het voor de commissie nog aangenamer taak, aan de dienstbare boerenknechten en meiden, eene belooning te kunnen toekennen voor de wijze, waarop zij hiermee hunne plichten ver vullen. Hierbij mag het toch wel onder de aandacht worden gebracht, hoevele burger jongens en meisjes, die een gedeelte van het jaar soms met moeite werk kunnen vinden, zich niet in 't melken hebben geoefend, waardoor zij anders stellig bij de meeste boeren den voorrang zouden verdienen. Met veel genoegen reiken wij daarom aan J. Van Twuiver en D. Scheltis een 1ste en 2de prijs uit. Uit de rapporten toch is ons gebleken, dat, wanneer eerstgenoemde Van Twuiver zich bij 't eindigen niet over haast, maar vooral bedenkt dat de laatste stralen uit den uier een dubbele waarde bezitten, hij in alle opzichten in staat is het werk naar behooren te verrichten, en wij twijfelen niet of hij zal steeds de belangen, die daarmede aan zijn zorgen zijn toever trouwd, voorstaan. Ook het rapport over D. Scheltis gaf reden tot tevredenheid, en wij vertrouwen dat ook hij, met inachtneming van hetgeen in de bepalingen omtrent goed melken is gezegd, steeds zijn best zal doen, om dit werk tot eer van hemzelf en tot voordeel van zijn patroon, te verrichten. Zooals nog al veel 't geval is, behielden ook wij in deze het meest verdienstelijke voor 't laatst. Een ieder weet toch hoe, niet alleen in onze naaste omgeving, maar op vele andere plaatsen door de burgermeisjes is verzuimd, zich in het melken te bekwamen. Heeft daartoe mogelijk de gedachte, dat zij zonder dit werk te kunnen verrichten even goed zullen terecht komen, aanleiding ge geven, als een teeken des tijds mag zeker worden genoemd, dat flink te kunnen melken, hoe langer hoe meer tot eene aanbeveling voor een voordeeligen dienst geldt. In een tijd waarin van ieder meerdere krachtsinspan ning wordt gevraagd om in de maatschappij een goed bestaan te vinden, mogen en kunnen zij niet verwachten, dat deze echt vrouwelijke bezigheid uit de diensten die zij hebben te volbrengen, zal worden geschrapt. Waar boerendochters het voorbeeld geven, deze werkzaamheid tot voordeel van het bedrijf, vooral als van het mannelijke personeel andere diensten worden gevraagd, te willen vervullen, mag een burgermeisje ook niet achterblijven zich daarvoor in tijds te be kwamen. Dat daarom de prijswinsters in deze ru briek, door de afdeeling op deze plaats wor den geroepen, om uit handen van het Bestuur eene erkenning van hunne verdiensten te ontvangen, omdat zij ook hiermee beant woorden aan de eischen, die aan een degelijk boerendienstmeisje worden gesteld, moge hen eene rechtmatige voldoening geven. Ieder, die in de maatschappij meêwerkt, en zijn best doet tot 't verkrijgen van voor spoed, heeft, in welke ondergeschikte betrek king ook, recht op waardeering, terwijl de onverschilligen en gemakzuchtigen voor de tijden, die komen kunnen, mogen zijn ge waarschuwd. Aan Geertje Mul daarom de eer toegekend, dat zij, volgens het uitstekend omtrent haar uitgebracht rapport, heeft be wezen, in alle opzichten in staat te zijn, om de koeien, die aan hare zorgen worden toe vertrouwd, eene goede behandeling te geven. Met het toekennen van den lsten prijs, wenschen wij daarmee haar, haar patroon en onze afdeeling, geluk. Ook Jannetje Veeter mag eene eervolle vermelding ontvangen. De wijze, waarop ook door haar het werk werd verricht, gaf de commissie van beoor deeling alle reden tot tevredenheid. Als derde van deze rubriek, meenen wij, dat nog een prijs toekomt aan Antje Jongejan. Wij twijfelen niet, of, door in acht te nemen hetgeen door ons omtrent goed melken is gezegd, nl. dat de voor- en achteruiers niet te veel over en weer, maar geregeld moeten worden uitgemolken, en zooveel mogelijk moet worden gezorgd, dat in regelmatige opvolging flinke volle stralen worden voort gebracht, ook zij zal, hoe langer hoe meer, op de verdienste een goede melkster te zijn aanspraak zal kunnen maken. Hiermeó gelooven wij in breede trekken onzen melkwedstrijd te hebben geschetst Mocht dit rapport onder 't oog komen van anderen, dan zullen op de zaak wellicht vele aanmerkingen kunnen worden gemaakt, maar men gelieve niet te vergeten, dat deze ook voor ons geheel nieuw was. Dubbel tevreden zijn wij over den uitslag, waar zoo velen met ambitie dezen wedstrijd als een leer school medemaakten, en mochten hierna zuster- afdeelingen geneigd zijn een dergelijken wed strijd uit te schrijven, dan zullen wij het waardeeren, als door hunne navolging, nog vele verbeteringen in de uitvoering worden gebracht. Dat zulk een wedstrijd geen prac tische bezwaren oplevert, en zeer goed onder 't bereik van eene ernstige beoordeeling ligt, hebben wij ondervonden. Tevens kan het niet genoemd worden een hardjagerij, als in een hoofdartikel van «'t Nieuws v. d. Dag' omtrent vele wedstrijden is gezegd, maar zal werkelijk een leerschool worden, voor eene werkzaamheid, waarvan zeer veel afhangt niet alleen, maar welke voor ons belangrijk ge noeg is, om eenige meerdere kennis van den uier en de afscheiding van de melk uit de melkklieren te verspreiden. Wanneer nu de Afdeeling hare goedkeu ring schenkt aan 't geen het Bestuur zich voorstelt een volgend jaar te doen, kunnen wij zeker de beste resultaten van onze pogin gen verwachten. Het Bestuur is overtuigd, dat, om goede melkers te vonnen, ook ruim schoots de gelegenheid moet worden openge steld, dit werk aan te leeren, en wanneer wij nu mogen rekenen op alle personen die in dezen wedstrijd bewijzen van geoefendheid hebben afgelegd, twijfelen wij niet of nog dezen winter kunnen velen zich onder goede leiding in het melken bekwamen. In de eerste plaats meent daarvoor het Bestuur bij verschillende veehouders plaatsing van leer lingen te moeten verzoeken, en wanneer dan voor ieder de gelegenheid is opengesteld, om zich daarvoor bij de afdeeling aan te melden, zullen stellig velen daarvan gebruik maken. Zoo mogelijk zouden wij dan een volgend jaar voor aanmoediging een wedstrijd kunnen openen voor leerlingen, te meer daar het ons nu niet is ontgaan, dat nog zeer jonge mel kers bij zwaar te melken koeien, moeielijk in concurrentie kunnen treden met jonge lieden die over meer kracht beschikken. Met een woord van dank aan allen, die tot het welslagen van dezen wedstrijd hun steun hebben verleend, sluiten wij dit verslag. De Commissie van beoordeeling. Snelpersdruk van A. A. Bakker Cz., Nieuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 4