21 CENTS SIGAAR. De Vaterlandische Lebens-Versicherungs- Actiën-Gresellscbaft te Elberfeld. Degelijke en zeer geurige Sigaar. (Maatschappelijk kapitaal f5,400,000). C. S. JARING, Weststraat 106. Verrassend Mooi en Goedkoop. Een Kerstboom voor groote en kleine kinderen, M A R I N E. Holloway's Zalf en Pillen. VerürUgtoaar tolji WESTSTRAAT, J# yAN WILLIGEN. WES{S™AT' Sluit de voordeeligste contracten ter verzekering van Kapitalen, betaalbaar: Bijoverlijden of op vooraf bepaalden leeftijd, met of zonder aandeel in de winst. Bij individuëele ongevallen. Bij ongevallen op zeereizen. Bij ongevallen op reis. Jaarlijksche premie per duizend gulden kapitaal- verzekering, bij toetreding op den leeftijd van: 20 jaar f 16.30. 35 jaar f 24.50. 50 jaar f 43.10. 25 18.40. 40 29.—. 55 54.—. 30 „21.10. 45 35.—. 60 68.90. Omtrent deze en alle andere soorten van Levens verzekering vrage men tarieven en inlichtingen bij onzen Agent voor Helder en omstreken, KOOPJES. Onder rembours is er franco te bekomen drie paar lieve KIKOtRI. iARSJEt» zonder hak, voor twee gulden en tien cent. Franco brieven, onder motto „Kinder laarsjes'', aan het Bureau dezer Courant. Voor slechts f 1.25 franco te huis, het mooiste, het degelijkste, het rijkste, liet prachtigste, het nuttigste, het aangenaamste, het leerzaamste en het kostbaarste boek wat ooit verschenen is, nL: met 16 bititengewoon fraaie Engelsche Platen, Dit puik degelijke Boekwerk, een kostbare schat voor oud en jong, pdoor J. J. L. TEN KATE, leveren wij af voor slechts f 1.25 in plaats van f 2.25, dus ceu Gulden hcncdeu don prijs, en toch geven wij daarbij nog present het allerliefste dikke Kinderboek, genaamd: „(ilNIiEHLEEIt Eft' KINDERLI'ST", door W. F. OOSTVEEN, met 34 prachtige platen naar teekeningen van T. PIJM. Dit kostbare Kinderboek kost anders f 1.90 en is nog nooit minder verkocht. Voorts nog daarbij cadeau 5 prachtvolle Christelijke en 5 Humoristische Nieuwjaars-Briefkaarten, zoomede een prachtvolle llnnioristlsche Scheurkalender voor 1889, piek fijn, met opschriften die gerust door geheel het gezin mogen gelezen en behartigd worden. Wie evenwel geen Scheurkalender verlangt, kan in plaats daarvan Cadeau krijgen een mooie Atlas van Nederland en Overzeesche Bezittingen, ook tevens zeer geschikt om na te teekenen. Aldus wel te verstaan: 1. Ten Kate Kerstboek. 2. Kinderleed en Kinderlust. 3. Tien Nieuwjaarsbriefkaarten, en 4. Scheurkalender of Atlas, te zamen voor slechts f 1.25, franco thuis. Op den postwissel vooral te zetten: „Ten Kate, enz. met Scheurkalender', of „Ten Kate, enz. met Atlas", bij GEBROEDERS KOSTER, Leliegracht 28, Amsterdam. Aannemers binnen de gemeente Helder wordt bij deze kennis gegeven, dat zij kunnen mededingen bij de inschrijving op 24 Decem ber a. s., voormiddags ten 11 uur, indeMarine- Cantine alhier, voor eenige reparatiën en vernieuwingen aan het gijnhuis op 's Rijkswerf te Willemsoord. De inschrijvingsbiljetten kunnen tot den aangegeven tijd ten kantore van ondergetee- kende worden ingeleverd. Aanwijzing zal geschieden Zaterdag 22 dezer, voormiddag 10 uur. De voorwaarden liggen ter lezing ten kantore van den Hoofdingenieur der Marine van genoemde werf. Wilemsoord, 18 December 1888. De Schout-bij-nacht, Directeur en Commandant der Marine, J. B. A. DE JOSSELIN DE JONG. Een ongehnwd persoon, middel baren leeftijd, van goed zedelijk gedrag (geen militair), zoekt eene betrekking van vertrouwen, hetzij voor incasseeren, kantoorlooper of iets dergelijks, welke hem een matig bestaan oplevert. Adres: Bureau dezer Courant. Geen gevaar. Als de geneesheer zijn hoofd schudt en de lijder moedeloos is, dan is liet de geschiktste tijd om deze edele ge neesmiddelen te beproeven. Ontstekingen, zweren, uitslag, etterbuilen, zeere beenen, en een veel grooter lijst van uitwendige kwalen, kunnen altijd door deze onverge lijkelijke middelen genezen worden. Indien de genezing niet altijd vlug gaat, zoo zal die toch altijd volkomen zijn en geen ge vaar van terugkeer achterlaten. Dat deze Zalf de verkoelendste, verzachtendste en genezendste kracht uitoefent over de meest ontstoken, pijnlijkste en meest verouderde zweren is eene gevestigde daadzaak, die da gelijks bevestigd wordt door de ongevraagde getuigenis van deelnemende lijders, wien (om hunne eigene uitdrukking te bezigen) Holloway's geneesmiddelen van den rand des grafs hebben gered. Doosjes Pillen en Potjes Zalf: f 0.80, f 1.85, f3.—, f6.75, f 13.50 en f20.50. Ze worden verkocht bij de Apothekers. Voor den verkoop in het groot vervoege men zich bij den Professor H o 11 o w a v, 533, Oxford-Street, Londen. Iets over paardenfokkerij. Voor een talrijk publiek sprak jl. Vrijdagavond te Voorst de militaire paardenarts, dc heer (jumlfkkei-, over bovengenoemd onderwerp. Spieker zegt: liet gunt zeer gemakkelijk 111 liet bezit te geraken van oen vetilen- veel iiioeielijker is liet evenwel, om van een veulen een goed paard temaken. Vangroot belang is bet dan vunr paardenfokkers, die dit rentegevend willen doen, goede zorgen aan de veulen» te besteden en geen kosten te ontzien. Het veulen wordt geboren Wat ziet men gebeuren? De mneder lekt bet veulen dade lijk geheel aoliooi, van liet slijm, waarmede de huid bedekt is. Nu zou men zeggen, dat kon even goed met een stroowisch gedaan worden. D.t is niet bet geval; geschiedt dit niet door de moeder zelf, dan loopt men gei aar dat het veulen ziek wordt. Spoedig doet het moeite naar den uier van de moeder te reiken, om de eerste melk, die veel van de latere verschilt te gebruiken, en die ze onafscheidelijk hebben moet, tot afscheiding van het darmpek, eene meststof die door geen ander bestanddeel kan verwijderd worden. •Niet vier a vijf weken, inaar even zooveel maande,i diende het veulen die moedermelk te gebruiken. Spreker betreurde het, dat dit op onderscheidene plaatsen zoo slecht wordt nagekomen. Vervolgen» lette men er op, dat het een goeden tuchtigen stal heeft, niet wordt op gebonden, maar zich vrij kan bewegen. Be gint het droog voeder te gebruiken, ontziet ,,rf..>Ver K geen koren wat gemakkelijker verteerbaar is en meerdere voedingswaarde bezit Velen zeggen: dat kost te veel komt het straks inJo weide dan komt al es wel terecht. Hier bedriegt de zuinigheid de wijsheid; wat men liet veulen onthoudt ten grondslag voor een goed paard komt noo.t terecht. Vervolgens moet het hebben eene goede weide; men kan dan «onder bij te voeren, de goede uitwerking van het malsche gras, dat zooveel eiwitstof bevat, zien. Men vergetc echter niet, dat men half September weer haver of hooi moot bijvoeren daar liet gras dan te weinig voedingswaarde moer heeft; men kan liet evenwel gerust in dc weide laten loopen tot er sneeuw komt daar beweging hoogst nuttig is. Komt het op stal, dan moet men het hooi en haver geven, vooral goed hooi; slecht hooi, on veengronden verbouwd, dient heter toi i„ pakken van flesschen, maar niet om onze dieren te geven. Een gebrek, .lat veelvuldig voorkomt, ruiven te hebben die veel te hoog geplaatst zijn; voor jonge naarden werkt dit zeer na- deelig „p den lichaamsbouw; zoo deze hier bij de landbouwers aanwezig zijn, ried hij aan, ze spoedig af te breken en lager bij den grond te plaatsen. 3 Het water wat te drinken wordt gegeven heT JT f T" S^clncdcn; geeft men het er na, dan kan de maag, die bij een paard al zeer klein ,s, het niet opnemen het hooi of de haver, dat aanwezig is, „,oct plaats maken voor het water, en verlaat dus onverteerd de mtuig. Hellingen in den boden: der stal keurt spreker zeer af; een waterpasvlakke vloer kan alleen rust en een goeden stand aan het paard geven, wanneer het staat. De huid dient goed gereinigd te worden; het is geen zak waar maar wat ingestopt is zoo deze niet kan uitwasemen ontstaan hier door vaak ziekten. Kleine puistjes, die men branderigheid noemt, ineent men algemeen te moeten toe schrijven aa„ veel haver voCrendit is even wel eene misrekening, maar moet bijna altijd de°r huid®6"'0'6" aa" ee"e Slechtc v«P'egi..g Na een oogenblik pauze wees spreker od een groote vijand bij de fokkerij, ni. de overerving, waarmede wij wel degelijk reke ning hebben te honden; een feit waarvan de oorzaken nog onbekend zijn. Dc gebreken en deugden, bij merrie of hengst aanwezig die gedurig op de venlens overgaan, zijn te onderscheiden twee soorten, „1. positieve en progressieve overerving; dc eerste van overerving der ouders, de laatste door later ontstane ziekten. Het is dan, om goede paarden te verkrij gen, noodzaak zooveel mogelijk goedgevormde merrien en hengsten te hebben. Zoo dit voor oogen wordt gehouden, zullen onze moeite en kosten later in den handel dubbel vergoed worden. Eindelijk gaf spreker nug enkele wenken ten beste bij voorkomende ziekten, zoo niet dadelijk een arts aanwezig mocht aijn, en ten slotte teta betreffende het hoefbeslag. Mocht het gesprokene voor velen hier niet geheel nieuw zijn, toch kan het wellicht dienen tot aansporing, in voornoemde raad- gevingen niet te verflauwen om steeds het onze bij te dragen tot veredeling van het paard Men schrijft uit Londen aan de „III. Crt." Is in de Noderlandsche Tweede Kamer de Regeering geïnterpelleerd over de questic an den vrijen invoer van Nederlandsch vee n Groot-Britannië, ook de Britsche Regeering wordt in het Parlement over dat onderwerp ondervraagd. Uit de antwoorden der Britsche Regeering kan men opmaken, dat de Neder landsche Regeering opnieuw aanvrage heeft gedaan om op gelijken voet tc worden ge steld als Denemarken en Canada en, nu het geheele land vrij is van besmettelijke» vee ziekten, vrijdom van invoer te verkrijgen. Deze aanvrage zou nog in overweging worden gehouden. Op de markt te Deptford hebben reeds verscheidene malen geruchten over deze tak geloopen. Soms wist men er te ver tellen dat de vrijdom reeds was toegestaan, soms ook dat er niets van kon komen, omdat longziekte ontdekt was onder vee, uit Neder land aangevoerd. Doch aan die mededeelingen werd weinig gehecht omdat de verspreiders der geruchten wel belanghebbenden zullen zijn geweest, hetzij dan in het belang van of' tegen den vrijdom van invoer. Inmiddels kwam een gerucht, dat Duitsch- land den invoer van Nederlandsch vee ver boden had, hetgeen, toen het later juist bleek, geleid heeft tot ernstige vertoogen aan de Britsche Regeering om toch vooral zeer voorzichtig te zijn in het toestaan van vrije invoer van Nederlandsch vee. Zoo had jl. Vrijdag weder eene vergadering plaats van de zoo bekende Smithfield-Clnb (die elk jaar eene tentoonstelling van vet vee houdt, die als „Smithfield-show" of „Christmas fat cattlc show" bekend staat) en op deze ver gadering werd door een bekend voorstander van bescherming, den heer Thomas Duckham, de aandacht gevestigd op de ernstige gevolgen die eertijds waren voortgevloeid uit den onbelenunerden invoer van Nederlandsch Hij stelde daarom eene motie voor, om een bezwaarschrift aan den „Privy Coun- cil te richten, en daarin te zeggen, dat het be stuur en de leden van „Smithfield-Club' met groote zorg hadden vernomen dat de Nederlandsche overheid aanvraag had gedaan voor den vrijen invoer van vee. Volgens een bericht was cr onlangs in Nederland longziekte uitgebroken en had Duitschland den invoer van vee van daar verboden. De Britsche Regeering had gezegd, dat zij de aanvrage nog in overweging hield, doch indien die geruchten bewaarheid werden, hoopte men dat de aanvrage zou worden -ewezen. Met te meer aandrang werd de aandacht der Regeering op deze zaak geves tigd, omdat de verbodsmaatregelen, onlangs zoo wijselijk ingevoerd, reeds zulke goede vruchten hadden gedragen. (Eene fictie van den voorsteller der motie!) De motie werd behoorlijk ondersteund en eenstemmig aangenomen. Hier heeft men derhalve weder met open bestrijding te doen. Erger echter is de bedekte tegenwerking, die de Nederlandsche Regeering gestadig ondervindt van de zijde van personen en lichamen die belang hebben bij liet voortduren van den tegenwoordigen staat van zaken. Die belanghebbenden zijn: 1. zij die eenmaal hunne kantoren en zaken naar de markt te Deptford hebben ingericht en dus door eene wijziging van den tegenwoordigen toestand in kosten zouden vervallen. (Onder dezen bevinden zich tal van Nederlanders, veekoopers af agenten van veekoopers in Nederland); 2. de City van Londen als eigenares der markten te Deptfort en Islington. Tot recht verstand der zaak moet ik hier herinneren, dat Nederlandsch vee bij den tegenwoordigen toestand te Deptford wordt aangevoerd en na de landing aldaar wordt geslacht, en dat het bij vrijen invoer op de markt tc Isling ton zou kunnen komen en dan naar alle richtingen zou kunnen vervoerd worden. Hieruit vloeit voort, dat de City te Islington alleen marktgelden kan betten en te Deptford tevens landing- en werf-onkosten, huur van slachtplaatsen, enz., zoodat bij verplaatsing van het Nederlandsche vee naar eene andere markt deze gedeeltelijk in het geheel niet zouden betaald worden en gedeeltelijk in andere zakken zouden vloeien. De tegenstand van deze belanghebbenden is veel moeielijker te bestrijden dan die der protectionisten, vooral ook omdat hij zoo bedekt plaats beeft. De vraag is daarom gewettigd, of de Nederlandsche overheid wel ooit haar doel zal hereiken. Zoo dikwijls scheen het nabij, evenals nu, en is liet toch gemist. Laat ons hopen dat het ditmaal beter zal gaan. Het „Potsdamer Intelligenzblatt' bevat de volgende priesterlijke advertentie: „Ter waarschuwing. Gisteren kwam een jonkman bij mij en zeide, dat hij Katholiek wilde worden. Op mijn vraag: waarom? bekende hij, na eenige ontwijkende antwoorden, dat hij hoopte, dan van mij geldelijke onder steuning te krijgen. Daarop heb ik hem een Hinken oorveeg gegeven en hem de deur gewezen. Ik geef gaarne goeden raad en aan onwetenden en heilbegeerigen onderricht en voorlichting, zoo vaak men mij daarom vraagt maar als iemand den godsdienst tot een dek- mantei van bedelarij of tot een handels-artikel maken wil, dan verdient hij een behandeling als de bovengenoemde. Beijer, Aartspriester.' Snelpersdruk van A. A. Bakker Ce., Nienwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 4