wij zeiden, om de moreele impressie. Want nu de Kamer het reddingsvoorstel der Re geering niet heeft willen aannemen, zal de oppositie uit die verwerping alweer een staat kundig wapen smeden en beweren dat deze Kamer en deze Regeering verderfelijk zijn voor het welzijn des lands, zoodat.... de ge lederen der Boulangisten weer met eenige vrijcorpsen versterkt zullen worden. Ook Frankrijk laten we dus, bij de schei ding des jaars, in vrij bezorgden toestand achter. Engeland heeft de handen vol inet de Iersche quaestie en met zijne koloniale beslommeringen, terwijl Oostenrijk en Rus land beurtelings hunne pionnen en raads- heeren vooruit brengen. De „Oostersche quaestie" is verwarder dan ooit, zoolang Rus land en Bulgarije niet eenstemmig het vredes- accoord doen hoorenen de rondom gelegen kleinere Staten schudden bedenkelijk het hoofd en vragen zich af, w&t er van hen moet worden als „de groote Oomes" elkaar eens werkelijk te lijf gaan. Want in 1888 is het bij bangmakerijen en bedreigingen gebleven; maar of men in 1889 niet tot han delen zal overgaan? Hier past meer dan éénvraagteeken. Ook wat ons eigen land en volk betreft. De Minister van Oorlog heeft dezer dagen in de Kamer, in antwoord op eenecategorische vraag, verzekerd dat ons land wel verdedig baar is, mits.... het een en ander. En nu gaat het ons als den rustigen burger, die een hooge polis in zijn kast heeft liggen van een niet al te vertrouwbare assurantie-maat schappij. Hoe kolossaal de hem beloofde som ook zij, toch beschonwt hij een brand als zijn financicele ondergang. En zoo beware de Hemel ons ook voor het overslaan van den politieken Europeeschen brandMet dien goeden wensch willen wij onze „Kijkjes" voor het jaar 1888 besluiten. P. Binnenland. Z. M. de Koning is in de laatste dagen weder minder wel en moet het bed houden. De heer C. J. Begeer, hoofd der Utrecht- sche Zilverfabriek, is jl. Donderdag naar Het Loo vertrokken, tot het afleveren van een volledig zilveren tafelservies, dat, naar men verneemt, door Z. M. den Koning is besteld, om te dienen tot Kerstgeschenk voor Prinses Wilhelmina. Het geheel, in een tiental kisten verpakt, moet een gewicht van vele honderden kilo's hebben. Het Comité te Brixham heeft besloten de onthulling van het standbeeld van Wil lem III te doen plaats hebben in Aug. a. s. Het plan van het standbeeld is ontworpen door de heeren Wills te Londen. Het zal in brons worden gegoten. De kosten zijn op ruim f 8000 begroot. Door de Caste Mail Packets-Company, firma Donald Currie and Co., te Londen, wordt eene directe stoomvaartlijn geopend tusschen Nederland en Zuid-Afrika (Kaap de Goede Hoop, Port-Natal en Delagoabaai). De booten zullen van Vlissingen varen in slaapje. Ze had ook boven niets te doen, eigenlijk nergens ter wereld iets te doen; ze was zoo overbodig, zoo akelig overbodig. De avond begon te vallen en zij zette zich naast de kachel op een tabouretje, dat Hortense eens naar een oud model uit den renaissancetijd had laten maken en dat hier was gebleven, omdat het niet bij het rococo- ameublement op Woltersdorf paste, en spon dit sombere denkbeeld verder uit. „Ik ben al heel slecht tegenwoordig,' mompelde zij, //ik ben een van die menschen, die door het ongeluk bitter worden. Ik weet niet, hoe 't op den duur moet gaan; nooit zal ik meer van iemand kunnen houden, ge loof ik. Mijn hart is gesloten voor elke goede opwelling." Ze begon aan allen te denken, met wie zij in betrekking had gestaan. Hortense? Wat was deze nog voor haar? Die oude, zieltogende man daar beneden? Het broze touw, waarmede het scheepje van haar leven nog in een veilige haven vastlag, eer het ten speelbal van stormen en baren zou worden voortgedreven. Maar dat stille ondiepe water hinderde haar nog meer dan de storm, die daar buiten dreigde. George? Ze haalde de schouders op: George was blij, dat hij haar kwijt was. Wat kon de zuster van zijne overleden vrouw hem schelen? Haar lot was hem volkomen onverschillig; dat toonde hij nu duidelijk genoeg. Hij had zich nooit meer iets aan haar gelegen laten liggen. Ze stond op, kreeg haar haakwerk en wilde eindelijk naar beneden gaan, toen Hortense's brief haar op eens te binnen schoot. Schie lijk haalde ze hem te voorschijn, trad op het venster toe en las: Beste Lucie, Gij wordt steeds zuiniger met je brieven, en een hartelijk woordje schijnt ge niet meer voor mij over te hebben. Ik maak mij angstig of ge soms ziek zijtof blijft ge liever niet langer bij grootpapa, nu hij de laatste dagen weer wat opgeknapt is? Nu, ge weet dat ge ons ten allen tijde welkom zijt, en dan eigenlijk mag ik niet uit de school klappen! hadden we ook nog een ander plannetje voor je gemaakt. Waldemar zegt namelijk, dat gij en zijne moeder zoo goed met elkaar overweg zoudt kunnen en dat ge aansluiting met den maildienst der Maat- schappij „Zeeland". Het eerste stoomschip, zijnde de „Wanvick Castle', zal op 24 Jan. I van daar vertrekken. Voorts bestaat het plan tot onverwijlde inrichting eener directe verbinding tusschen Vlissingen en Zuid-Afrika met booten der Maatschappij /Zeeland", in aansluiting met de om de 14 dagen van Londen vertrekkende Oceaan-mailstooinbooten der „Castle-line". Te Haarlem is aanbesteed: Het maken en leveren van betonblokken voor de schutkolkmuren der nieuw te bou wen schutsluis te IJmuiden (raming f108,300). Minste inschrijvers A. Volker Lz., te Slie- drechten P. A. Bos, teGorinchem,adf96,900. Het driejarig onderhoud van de haven beoosten het. Oude Schild op Texel, loo- pcnde van 1 Januari 1889 tot en met 31 December 1891 (raming f 7275 per jaar). Minste inschrijver W. Ilillenius, te Texel, ad f 6353 per jaar. De uitvoering van metselwerken en het opbreken en leggen van een gedeelte spoor baan op het Zuiderhavenhoofd te IJmuiden (raming f 8000). Minste inschrijver A. Miehall, te Aalburg, ad f 8240. Bleeker, de beklaagde mede-aannemer in de bekende zaak der Nanninga-sluis, is jl. Donderdag door de Rechtbank te Heeren veen veroordeeld tot ééne maand gevangenis straf. Jl. Woensdag is in „'t Loodsmans welvaren", aan den Hoorn op Texel, van wege de Kiesvereeniging //Nederland en Oranje", gevestigd te Oosterend, eene lezing gehouden door den heer .Tansma, hoofd der Christelijke school aldaar, met het doel de verspreiding van anti-revolutionaire begin selen te bevorderen. De pogingen, tot heden aangewend om aansluiting en samenwerking te verkrijgen tusschen de liberale Kiesver- eenigingen te Oosterend en den Burg, heb ben geen gevolg gehad, daar de laatste zich niet, zooals de eerste, wil inlaten met ver kiezingen voor leden van den Gemeenteraad. Te Sint-Paneras is uit 23 sollicitanten tot molenaar van den polder Westbeverkoog benoemd J. Blom, te Groet (gein. Schoorl). Het Openbaar Ministerie bij 't Gerechts hof te 's Ilage requireerde jl. Donderdag de bevestiging van het vonnis derRotterdamsche Rechtbank, houdende veroordeeling tot één jaar gevangenisstraf van een 16jarigen kleer maker, die in een winkel te Rotterdam doe ken in ontvangst nam zonder te betalen, valschelijk voorgevende, dat ze door een ander besteld waren. Nopens dezen jeugdigen beklaagde was door diens moeder eene zeer ongunstige verklaring afgelegddeze meende, dat het goed was, wanneer hij eens eenigen tijd aan de maatschappij onttrokken werd en hoopte, dat er nu aanleiding mocht gevonden wor den om hem een flinke les te geven. Beklaagde ontkende. Uitspraak over 8 dagen. De Rechtbank te 's Ilage veroordeelde jl. Donderdag den tramkoetsier, die een porte- als haar aangenomen dochter zulke geluk kige dagen met haar kondt doorbrengen. Ik vindt dit een heerlijken inval, want ge weet wel, Lucie, hoe het denkbeeld mij hindert, dat gij je niet gelukkig zoudt voelen. Ik geloof wel, Lucie, dat mama ook na haar dood voor je zou zorgen; want als de Webers ééns van iemand houden, laten ze hem of haar niet meer aan hun lot over O, 't zijn zulke trouwe, beste menschen! Heb ik je al geschreven, dat Waldemar papa naar Hongarije heeft gebracht op een buiten, dat het eigendom is van zijne moeder? Hij is daar inspecteur of zoo iets geworden. Als hij zich nu maar goed houdt! Ik vrees er voor, dat kan ik niet ontkennen; maar Waldemar zegt, dat papa weet hoe, als dit mislukt, alle kans op redding is ver keken. Nog een nieuws, Lucie! Kunt ge raden, met welk geschenk mijn man mij op mijn verjaardag heeft verrast? Neen zeker niet! Hij heeft Dillendorf weer ingekocht en gaf mij de koopakte, in een bouquet rozen ver borgen! Ge weet wel, Lucie, dat ik niet licht schrei, maar toen ben ik hem toch, snikkende van enkel blijdschap en geluk, om den hals gevallen. O, Lucie, laat mij het toch eens zwart op wit betuigen, dat ik den besten man heb gekregen, die er op de we reld te vinden is. Mocht gij toch ook eens zoo gelukkig worden als ik! Hoe vindt ge toch die vlekken op dezen brief? 't Zijn tranen, Lucie, vreugdetranen ik kan mij waarlijk niet goedhoudenIk heb een verzoek aan je. In mijn slaapkamer in de kast tegen den muur, op de onderste plank, staat een juchtleeren koffertje; het bevat de eerste kleertjes, die ik heb gedragen. Mama heeft ze zelve nog voor mij gemaakt. Die wilde ik hier hebben begrijpt ge waarom Lucie? O, ge weet niet, hoe ge lukkig wij zijnAls grootpapa dat nog eens mocht beleven! Nu,, adieu; ik hoop dat we elkaar met Kerstmis zullen zien. Waldemar hoeft mij beloofd dan samen naar Hohenberg te gaan. Ik verheug er mij al op. Ik moet eindigen, want we krijgen heden avond gasten en ik heb nog van alles te doen. Ontvang een groet van Waldemar, zoowel als van je liefhebbende (Wordt vervolgd.) Hortense.' monnaie vond en 't geld daaruit ten eigen bate aanwendde, tot 11 dagen gevangenisstraf. Ziehier de gam'uijs van eene reeks fabrieken: Alkmaar 9 ct. per M3 (kookgas en indus- triegas 6 ct.); Almeloo 81 ct.; Amsterdam 9; Apeldoorn 8 (kook- en industriegas 5); Arnhem 6; Bnarn 1014; Bergen op Zoom 9 (reductie van 5 pet. bij meer dan 2000 Ms, van 10 pet. voor meer dan 5000 M3); Bolsward 8 (boven 1000 M3 7, boven 1500 M3 6); Breda 7; Delft 8; Doetincliem 10 (industriegas 6, kookgas 5); Deventer 7 (boven 1500 M8 6); Dieren 10 (kookgas 5); Does burg 11 (naehtgas 6); Dordrecht 7 (kook-en industriegas 6); Enkhuizen 10 (industriegas 8, kookgas 6); Goes 10 (voor 1889: 9); Goor 10, boven 1500 1 ct. reductie per M3); Gouda 8; Den Haag 6; Groningen 6; Hel mond 9 (meer dan 10,000 M8 8, meer dan 20,000 M3 7); Hilversum 8; Hoorn 8 (kook gas 6); Joure 10; Kampen 7; Leeuwarden 6; Leiden 6; Lochem 8; Maastricht 8; Mid delburg 8JOscli 10 (kook- en industrie gas 8, boven 10,000 Ma reductie 1 ct., boven 20,000 M3 2 ct.); Roermond 10; Schagen 8; Schiedam 8 (kook- en industriegas 6); Sneek 7; Tiel 8 (industriegas 61); Utrecht 41; Venloo 6 (naehtgas 9); Vlaardingen 10; Wageningen 10 (voor 1889 voorgesteld 9) kookgas 5); Waalwijk 9 (kook- en industrie gas 8); Zutfen 6; Zwolle 7; Zalt-Bommel 13 (kook- en industriegas 8); Zierikzee 74 cent. Het is eene opgaaf die opnieuic de Hel- dersehe gasverbruikers nog al wat te denkeu geeft. Over de wijze waarop de handschoenen in de wereld gekomen zijn, heeft zeker zelden iemand al draagt hij of zij dagelijks zijn roodgele dogskins of haar lange „Josephines" zich het hoofd gebroken. De oudste handschoenen verliezen zich dan ook in den tijd der sagen. Reeds op de oude Egyptische gedeiircteekenen zien wij handschoenen afgebeeld, die door de schat plichtige Aziaten van Koning Ramses worden aangeboden. In Perzie droeg men hand schoenen lang vóór Darius. En Homerus zingt ook reeds van lederen handschoenen waarmede herders en arbeiders zich beschutten tegen de doornen. Bij de Grieken en Romeinen van den his- torischen tijd vinden wij het eerst gewag gemaakt van handschoenen als middel om den maaltijd met smaak te genieten. Toen men geen messen en vorken kende, wilden de deftige familiën niet hunne fraaie vingers bederven door met de bloote hand de spijzen aan te raken. Allengs kwamen de hand schoenen echter ook buiten de maaltijden in gebruik en eindelijk behoorde deze dracht in de Grieksch-Romeinsche wereld evengoed tot den bon ton als bij ons. Dat men er in het koudere Noorden spoedig mede bekend was, is geen wonder. De Ger manen en de Skandinaviërs droegen dagelijks handschoenen, op reis, op de jacht, in den oorlog, enz. In Duitschland was het ook dat de handschoen het symbool werd van de investituur, van de beleening, van de ver heffing in den ridderstand; dat zij gold als bewijs van bepaalde schenkingendat zij eindelijk, bij uitdagingen, voor de voeten van den tegenstander geworpen werd. De dames kwamen bij de invoering van de handschoenen niet tekort. Reeds in de gedichten over Artur' Tafelronde dragen zij ze van buitengewone lengte, en ridder Iwyn maakt er in de Proven9aalsche gedichten zóóveel propaganda voor dat men er bijna toe komen zou om hem voor deelgenoot in een handschoenenzaak te houden. In de 13de eeuw is de handschoen voor de deftige vrouw reeds een onmisbaar onderdeel van het toilet en in de 16de eeuw is zij bij de schoone sekse algemeen in gebruik. Gele of witte van Spaansch- of zeemleder stonden het rijkst. Zoo is het tot heden gebleven. Thans laat de mode ze echter in allerlei lengte en allerlei kleur toe, gelijk zij trou wens bij het geheele toilet alles duldt wat de draagster goed staat en wat er chic of aardig uitziet. In één opzicht is de mode slechts onver biddelijk wie een dame wil zijn, moet op straat handschoenen dragen. De heeren der schepping staan niet onder zoo strenge ti rannie. Men kan zeer goed zonder hand schoenen op straat, ja zelfs op concerten, enz. verschijnen, en toch een gentleman zijn. Wel behooren de niet-gehandschoende heeren ten minste in de zoogenaamde beschaafde kringen tot de uitzonderingen, maar zij worden toch zonder aanmerking geduld. En de mode heeft er ook niets tegen dat men de handschoenen, in plaats van aan de handen, tusschen het tweede en derde knoopsgat draagt. Staten-Generaal. Tweede Kamer. Bij de behandeling der Marine-begrooting in de zitting van gisteren werd de Minister Dyserinck met zijn herstel gelukgewenscht. De heer Land betoogde de noodzakelijk heid van verbetering en aanvulling van het verwaarloosd materieel, liefst te bouwen binnenslands en gedeeltelijk op de Rijkswerven, die hij wil behouden. De Minister van Marine acht het zijn plicht voorstellen te doen tot uitbreiding van het materieel, hij verdedigde de aangevraagde nieuwe schepen. De opleidingskosten voor adelborsten zullen niet verder verhoogd wor den; evenmin de non-activiteits-tractementen. De kwestie van het drankgebruik aan boord zal hij nader onderzoeken. Aanbouw van één schip op 's Rijkswerf zal hij overwegen. Hij en de Minister van Oorlog bestreden een Staatscommissie voorde samenwerking vanzee- en landmacht. Het algemen debat is gesloten. Een amendement, om de gelden voor reparatie van de //Zilveren Kruis" niet toe te staan bij de onzekerheid aangaande de keuring, is na bestrijding van den Minister aangenomen met 61 tegen 26 stemmen. Na uitvoerig debat is het voorstel tot het bouwen van twee nieuwe schepen aangenomen met 54 tegen 34 stemmen. De geheele Marine-begrooting is aange nomen met 68 tegen 16 stemmen. De heer Nieuwenhuis bracht het ontslag van den loods ter sprake, die socialistische geschriften col porteerde. De Minister verklaarde dat het ontslag is verleend wegens het verlaten van het schip zonder het commando over te geven. De heer Nieuwenhuis bleef zijn meening vol houden. Het Bestuur der Vereeniging tot ontwik keling van den landbouw in Hollands Noor derkwartier, daartoe gemachtigd door de laatste najaarsvergadering der leden, heeft het voornemen van de zaden der zomer gewassen, welke op de Landbouwtentoon stelling, in dit jaar te 's Gravenhage gehouden, met eerste prijzen werden bekroond, en vóór 1 Februari 1889 geleverd moeten worden, vooi' zoover het die ter uitzaaiing geschikt acht, de hoeveelheden aan te koopen, welke met dat doel, binnen de grenzen van Hollands Noorderkwartier, zullen worden aangevraagd. Het bestuur wenscht door zijne bemidde ling allen, die daar prijs op stellen, de ge legenheid te verschaffen van die zaaizaden eene beperkte hoeveelheid te bekomen, en beoogt door zijn aanbod het vestigen of ver sterken der overtuiging van de doelmatigheid der periodieke vernieuwing van het zaaizaad der ook elders met zorg gekweekte cultuur gewassen. Vooral ook de landbouwers op bedrijven van geringen omvang, die voor zaadvernieuwing zelden of nooit werk maakten, wil het aanmoedigen eens te beproeven welke voordeelen die handeling hun kan opleveren. Verdient op sommige grootere bedrijven de voortkweeking uit de oorspronkelijke stam- zaden in vele gevallen de voorkeur, aan den uitzaai van de thans aangeboden tweedehands- zaden zijn niet minder eigenaradige voor deelen verbonden. Het Bestuur biedt hiervan aan allen, die zulks verlangen, en voor zoover de voorraad strekt, kosteloos de hoeveelheden aan, die hieronder worden opgegeven. De ovorige gegadigden kunnen het door hen begeerde tegen betaling van den kostenden prijs be komen. Mocht niet aan alle aanvragen ten volle kunnen worden voldaan, dan zal een evenredig deel daarvan worden beschikbaar gesteld van de onderstaande zaden Kan de Wordt voorraad kosteloos bedragen: aangeboden: Zomergerst,geteeld door J. Boot, te Venhuizen 5hectol. 0.23hectol. Chevaliergerst, geteeld door J. Breebaart Kz., te Winkel10 0.25 Spelt, geteeld door J. Leeuwenburg, teVijfhoek 10 0.25 Korte haver, get. op klei- of zavelgrond, ge teeld door J. Breebaart Kz., te Winkel 10 0.25 u Korte haver, get. op zwarten grond, geteeld door M. Ackerman, te Osdorp10 u 0.25 Lange haver, get. op klei- of zavelgrond, ge teeld door D. Visser, te Wijdenes 5 0.25 Deensche of Probsteijer haver van klei- of zavel grond, geteeld door J. Breebaart Kz., te Winkel 10 0.25 Andere haver, get. door J. Bakker, te Wijdenes 5 0.25 Gr. groene of blauwe erwten, schokkers, get. door J. Breebaart Kz., te Winkel5 0.25 KI. groene of blauwe erwten, geteeld door J. Breebaart Kz., te Winkel 5 0.25 Wijker vale erwten, geteeld door J. Bakker, te Wijdenes 5 0.25 Karwei zaad, get. door S.Langereis, teBeemster 5 u 0.G4 Kanariezaad, get. door K. Knecht, te Winkel 5 u 0.03 Bruin mosterdzaad, get, door A. Langereis, te Beemster5 0.02 Blauw maanzaad, get. door J. Kool Kz., te Hem 5 0.02 Lijnzaad, geteeld door J. De Ruij, te Dubbeldam 5 0.25 Het Bestuur behoudt zich het toezicht voor op de uitzaaiingen van hen aan wie gratis verstrekkingen worden gedaan en stelt

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 2