't Algemeen Belang". OnderlingeBrandwaarborg-Maatschappij C. S. JARIAG, Weststraat 106. Grand Soiree Amusante Varié. op Vrijdag 28 December 1888, „Tivoli" te Helder. de Heer W. CORP O RA AL, Mej. Wed. H. GERSSEN, Geneeskundig aanbevolen. DRÜIYEN-BORSTHONIG. Koster's Kleinen Winkel KOESCHAREN, SCHEURKALENDER Directeur JOH. EELMAN, Cand.-Notaris te Texel. DISTRICT HELDER. De Onderlinge Brandwaarborg-Maatschappij ,,'t Algemeen Belang" verzekert tegen zeer billijke voorwaarden roerende en onroerende goederen. LOUISE IS AANCEKOM Notaris BACKX De kapitale Boerenplaats, Voor het eerst alhier. Kunsto en Wetenskap- Een eenige Voorstelling. Optreden der nieuwste en grootste Spécialiteiten en Exentriciteiten der wereld. onder leiding en medewerking van den Heer ABR. DE WINTER, Tan Breda, Eerelid van verschillende corporatiën, bekroond met de groote Gouden Eere-Medaille, 10 Sept. 1888, te Maastricht, in de Concert* en Schouwburgzaal Entree Eerste Rang f 0.9» Tweede 0.49 Van af heden zijn aan het Gebouv «Tivoli" kaarten te bekomen, alsmede plaatsen te bespreken. Aanvang ten 8 uur precies. 13 e p t s: te HELDER, Spoorstraat: te BURG op TEXEL: LEVENSGEVAARLIJKE HOEST van Kinderen Kuchhoest, Zoogenaam de Blauwe Hoest onmiddellijke afwending van het gevaar en snelle zekere hulp door de sedert vele jaren bij deze kinderziekten eenig goed bevonden Alleen echt verkrijgbaar in flacons van f2, die van gcele, flacons van fl, die van roodc en flacons van 65 cent die van witte capsule» voorzien zijn, waarop nevenstaand fabrieksmerk, te Nieuwediep bij W. V. BRUINVIS; te Burg op Texel bij J. P. SMIT; te Scbagen bij J. GROOT Tzn.te Vieringen bij J. BRUUL. B er lont uit te S c h a g e n. Door een grooten inkoop extra eoedkoope eerste soort merk „Goldenberg" a f 3.25, franco per rembours f 3.50. VoortsKoe- en Paardenkettings, Stallampen en Lantaarns, Stal- en Graanschoppen, Graanmaten en Bascules, Boeren-, Bouw-, Dorsch-, Timmer- en Keukengereedschappen. N.B. Buskruit (Crêpée) N 1 en Hagel, alsmede W ENGELSCHE VERHARDE HAGEL. "WI A. KOSTER, Schagen. WT Gebeel eenii en nieuw!!! Van al de Scheurkalenders is verreweg de aardigste en grappigste de PRACHTIGE Geïllustreerde Humoristische met 365 plaatjes. Prijs op gewoon schild in kleuren 60 cent. Op prachtig Fransch schild in goud 85 cent. Dit is» de EENIGE Scheurkalender die 1EDEREN DAG een ILLUSTRATIE geeft. Alom te bekomen en wordt na toezending van bet bedrag in postwissel of blauwe postzegels deze Kalender franco door gebeel Nederland verzonden door den Uitgever A. TJADEN, te Deventer. N.B. Zij, die met deze Kalender bij familie en kennissen willen werken, genieten een flinke korting. Conditiën en inteekenlijsten zijn op aanvrage gratis verkrijgbaar. Opgericht bij acte, den 2'll'u December 1888 voor Notaris J. G. R. CONINCK WESTENBERG, te Texel, verleden. T a r i e f: Vaste jaarlijksche bijdragen. Woonhuizen 40 cent per f 1000 jaarlijks. Winkelbuizen, etc. 45 f 1.50 Administratiekosten: 10 tot 20 cent Doorloopendc polis 60 cent. Toetreding 8 kost en: Beneden f 500, f 1.— Van f 1400 tot f 1500, f 2.50. 500 tot 700, 1.25. V 1500 tot 1600. 2.70. 700 ooo, 1.50. n 1600 1700, 2.80. 900 „1100, 1.80. 11 1700 1800, 3.-. 1100 „1250, 2.10. >1 1800 1900, 3.10. 1250 „1400, 2.30. 11 1900 2000, 3.20. Vervolgens 5 cent van elke f 100 meer. Het district Helder deelt niet in de schaden, buiten zijn gebied ontstaan't staat geheel op zich zelf en heeft een eigen financieel beheer. Zij, die tot deze bovenstaande Maatschappij wenschen toe te treden, worden verzocht daarvan aangifte te doen bij den Vertegenwoordiger voor 't district Helder: Het nieuwe Amerikaansche Louisespel. Nieuw! Gebeel Nieuw! Nieuwe IndeehDi! EN. Sedert jaren zijn drukkers en uitgevers er op bedacht geweest een Nieuw Winteravondspel te maken. Vele en verschillende proeven zijn daarvan geleverd, met name Stoombootspel, Oorlogspel, Tramwayspel, Spoorwegspel, Reis om de Wereldspel, Brandwecrspel, Panopticum- spel, Tentoonstellingsspel, enz. enz., de een al meer verdienstelijk uitgevoerd dan de andere. Doch alle deze Spelen hadden dit gemeen, dat ze allen tot basis hadden gekozen liet oude, niet verouderde Ganzenbord. Nu is men in Amerika op de gedachte gekomen een Nieuw Spel te maken en volgens bet Nieuws van den Dag, hetwelk zelfs eene houtsnede er van liet maken in zijn nummer, verschenen 30 Maart jl., beeft dit Spel eenen verbazenden opgang in Amerika gemaakt. Dit Spel, hetwelk iedereen dadelijk kan medespelen, heeft iets van Dammen, van Schaken, van Triktrak, van Belegering, Inhaling, Overrompeling, totdat men eindelijk Victorie kan roepen, als men het Kasteel bereikt en den Pot wint. Het wordt gespeeld met 2 of 4 personen, en met 2 dobbelsteenen, welke expres biervoor vervaardigd zijn, de eene gemerkt als gewoonlijk van 1 tot 6, de ander met de letters B, D en T. De kunst, evenals bij Triktak afhankelijk van den gedanen worp, bestaat daarin om met overleg zoo spoedig mogelijk bet Kasteel te bereiken. Men kan dit langs verschillende wegen doen en onderweg een medespeler slaan en noodzaken terug te keeren. Een klein kind kan dit Spel medespelen, en voor volwassenen is en blijft bet eene aan gename uitspanning. Het Spel is daarom zoo mooi, omdat liet even goed om fiches, bonbons, lekkernijen of wat dies meer zij, kan gespeeld worden, als om «des Keizers baard", en alleen maar om de eer. Meer dan 4 personen tegelijk kunnen bet niet spelen. De uitvoering is allerprachtigst en doet de etablissementen AMAND alle eer aan. Geen enkel Spel baalt bij dit in kleurenpracht en teekening en zonder twijfel zal bet LOUISESPEL in Neder land een even goed onthaal vinden als bet in gebeel Amerika is ten deel gevallen. Het LOUISESPEL kan bij den geheelen Boekhandel in Nederland aangevraagd worden en ko6t met de Steenen slechts dertig cents. Daar waar bet niet voorbanden is zende men dertig cents in Postwissel of Postzegels aan de Uitgevers GEBRs. KOSTER, Leliegracht 28, Amsterdam. Men ontvangt liet dan franco te buis. zal in liet openbaar verkoopen op VRIJDAGEN 28 DECEMBER 1888. bij opbod, afslag en combinatie, en 4 JANUARI 1889 bij eind- toewijzing, telkens des morgens 10 uur, in liet logemest van den Heer BOON, te Wieringerwaard gelegen te WIERINGERWAARD, aan de Waligs- en Zij per wegen, bestaande uit nieuwgebouwde hechte Huisman*woning, genaamd „AI te ver", met annexe Schuur, waarin ruime stalling en hooiberging, Tuin. Erf, Arbeiderswoningen, en 5 kadaster Sectie C, Nos. 36, 37, 38, 43, 44, 45, Sectie D, Nos. 13, 14, 21, 29, 44, 45, 46, 47, en Sectie E, Nos. 13, 82, 83, 84, 85, 87, 89, 90, 91, 108, 292, 339, 340 en 371, samen groot 39 hectaren, 82 aren, 20 centiaren. De Landerijen dadelijk en Gebouwen met bijbeliooren 1 Mei 1889 te aanvaarden. Uitvoerig bij biljetten. Tandarts BIERSTEKER, Damrak 62, Amsterdam, Donderdag 27 December (in plaats Woens dag) te Helder, Kerkgracht 338, te consulteeren voor tandheelkundige operatiën, vullingenen bet plaatsen van kunsttanden en gebitten. Spreekuren van 93 uur. Werkgeversbond. De statuten van den „Nederlandschen Werkgeversbond zijn thans herzien tenge volge der aanmerkingen, in en buiten de afdeelingen gemaakt. De beer mr. A. F. Van Leijdeti, adjunct-secretaris van den Bond, beeft onder den titel: „Wat wil de Neder- landsche Werkgeversbond?" een „woord tot toelichting" der statuten in bet licht gege ven, in de hoop dat een nadere kennisne ming daarvan tot meer instemming thans door daden aanleiding zal geven. Aan die toelichting is bet volgende ont leend Het doel van den Bond is, de zorg voor den ouden dag van den werkman door mid del van verzekering mogelijk te maken. Vrije samenwerking verdient in deze de voorkeur boven Staatszorg, dewijl bet hoogst moeilijk valt door algemeene voorschriften een zaak te regelen, welke zoo nauw samen hangt met plaatselijke gewoonten, behoeften en toestanden. Bovendien blijven wij meer getrouw aan ons volkskarakter door een be roep te doen op die vrije samenwerking, dan door een verwijzing naar de godheid van onzen tijd, den Staat. Alleen zal de Bond, volgens art. 1 zijner statuten, streven naar bet verkrijgen van den Staatswaarborg voor de verplichtingen van bet op te richten verzekeringfonds. Deze waarborg, welke door bet gewicht der zaak gewettigd wordt en den Staat niets behoeft te kosten, indien er slechts een soliede maatschappij tot stand komt, stelt men zich voor spoedig te zullen verkrijgen. De leden van den Bond zullen voor bet sluiten van verzekeringen gebruik kunnen maken van bestaande Verzekerings-Maat- scbappijen, waartoe in de eerste plaats de aandacht gevestigd wordt op het „Nederl. Werkliedenfonds" te 's Gravenliage. Voor verzekeringen bij andere Maatschappijen wordt de goedkeuring van liet hoofdbestuur van den Bond vereisebt, alleen als waarborg dat die Maatschappijen soliede zijn. Het zwaartepunt van den Bond ligt bij zijn afdeelingen, welke ieder op zichzelf rechtspersoonlijkheid kunnen aanvragen, met eigen statuten en bezittingen. Ieder die toetreedt tot bet lidmaatschap van den Bond, neemt op zich twee verplich tingen 1. lederen werkman, dien men in dienst heeft en die zich wil verzekeren tegen den ouden dag, daarin te steunen door een vaste bijdrage van 15 cent per week (of desver- kiezende meer). 2. Het verzekeren van alle jongens bene den den leeftijd van vijftien jaren, die men minstens een half jaar in dienst beeft, waar van de kosten 16 J cent per week (desver- kiezende meer) zullen bedragen tot aan bun 21ste jaar. Daarna treedt de vaste bijdrage, sub 1 vermeld, van 15 cent in, en beeft de verzekerde zelf zijn leven lang slechts 14 cent per week bij te betalen. Bij de sub 1. genoemde vaste bijdrage beeft de werkman zelf bij te dragen, volgens de tarieven van bet Nederl. Werkliedenfonds: Op bet 18de jaar beginnend, per week 44 et. 21ste u u u r ~*h u u 24ste 12 i/ u 27ste uk 18 u 30ste uu nu 24 40ste i, 64^ u Uit deze cijfers volgt met groote waar schijnlijkheid, dat alleen jonge werklieden zich zullen verzekeren. Het offer voor de werkgevers kan dus in den eersten tijd niet bijzonder zwaar zijn; bet doel is niet met één slag allen verzekerd te krijgen, maar aan de jongeren de gelegenheid daartoe te verschaffen, en daardoor na verloop van misschien een dertigtal jaren een aanzienlijk aantal verzekerden te hebben. Het doel der verplichting, sub 2. vermeld, is zooveel mogelijk te zorgen, dat er, onaf hankelijk van de medewerking der werklie den zelve, in ieder geval een zeker aantal verzekerd worden. Tegenover deze otters van patroon en werkman wordt den verzekerden een pensioen gewaarborgd van f 3 per week, ingaande op 60jarigen leeftijd. Verkiest men bet pensioen later te laten ingaan, dan wordt hethooger: op 65jarigen leeftijd bijv. f 5 per week moet bet op jonger leeftijd ingaan, dan wordt liet. naar evenredigheid minder. Er wordt niet ontkend, dat dit normale cijfer, van f 3 per week, laag is, maar in de eerste plaats kan bet hooger worden door bet betalen eener hoogere premie, betzij door den werkman of door den patroon. Ten tweede is bier een bedrag gesteld moeten worden voor gebeel Nederland, maar bet behoeft geen betoog, dat de toestanden zoo verschillend zijn, dat bier uit den aard dei- zaak aan de afdeelingen veel speelruimte moest worden gelaten. Ook meende bet Bondsbestuur, dat, wilde de zaak slagen, zij niet te grootscheeps moest worden opgezet. Hierbij moet worden in 't oog gebonden, dat bet pensioen van f 3 natuurlijk niet onbelangrijk stijgt, als men bet later dan bet 60ste jaar laat ingaan (f 9.40 als men met 't 70ste begint). De verzekering wordt gebeel betaald door de beide belanghebbenden, den werkgever en den werkman. Zij is dus zuiver oeconomisch van aard. Het gebied der philanthropie moet echter betreden worden van bet oogen- blik af dat de werkman, door de eene of andere reden, werkeloos wordt. Wel zijn dan de reeds betaalde preiuiën niet verloren, en behoudt bij aanspraak op pensioen naar evenredigheid van bet gestorte bedrag, doch die aanspraak vertegenwoordigt op verre na niet bet pensioen, waar hij bij voortgezette deelneming recht op verkregen zou hebben. Hier waar oeconomische berekeningen falen, moet de philanthropie aan bot woord komen, en is een eigenaardige 'taak aangegeven aan diegenen, die, zonder zelve werkgevers te zijn, gaarne de zaak der verzekering willen steunen. Door begunstiger te worden, en in ééns, of jaarlijks, of na bun dood, een bepaalde som te bestemmen voor bet fonds, zullen zij een der grootste bezwaren uit deu weg helpen ruimenhier is der liefdadigheid een veld geopend, waarin onbetwistbaar de gebrachte offers bun bestemming zullen bereiken. En dat deze niet onwaardigen ten goede zullen komen daarvoor staat borg de bepaling, dat slechts die werklieden, welke buiten hun schuld ziju ontslagen, van de voordeelen van bet fonds zullen kunnen profiteeren. Of er schuld is, is een feitelijke vraag, in elk bijzonder geval door bet afdeelingsbestuur, als onpartijdig college, te beslissen. De invloed van werklieden in een bond van werkgevers moet uit den aard der zaak bepaald blijven tot bet geven van advies en bet openbaren van wenschen. Ten einde bun biertoe in staat te stellen is in de statuten de bepaling opgenomen, dat het bestuur van iedere afdeeling ter zijde wordt gestaan door een commissie, gekozen door en uit de ver zekerde werklieden, aan welke bet recht toekomt om advies te geven, voorstellen te doen en jaarlijks inzage te nemen van bet gevoerde beheer. Snelpersdruk van A. A. Bakker Cz., Nieuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 4