mm Aanbesteding. „HELDER". Buitenland. Men meldt o. a. uit Parijs, dd. 22 dezer, aan „het Vaderland:"1 Ik heb indertijd een kleermaker gekend pardon, een mr. kleermaker! die voor 't geen we op schrift „een weinig* en in 't dagelijksch leven „een beetje" noemen, de zonderlinge uitdrukking gebruikte: een tik keltje I De man sprak van een tikkeltje lan ger, een tikkeltje korter, een tikkeltje nauwer, wijder, dikker, dunner, etc. Waar 't op bceren betalen aankwam, paste hij dat hoeveelheids- begrip zijner vinding zelfs op den tijd toe, en verzocht beleefdelijk: een tikkeltje spoe diger. Daaruit blijkt dat, evenals het officiëele „een weinig", het snijdersche „een tikkeltje" iets volstrekt relatiefs is; immers waar 't op spoediger betalen aankomt, wil het natuurlijk zeggenzeer veel. Nog een ander voorbeeld van die betrekkelijkheid: stemde hij, aan passend, u toe dat uw jas van achteren een tikkeltje nauwer kon zijn, of uw pantalon van onderen een tikkeltje korter, ge waart er dan zeker van, dat ge een rug hadt als een oli fant, of dat ge met uw nieuw beenbekleedsel zeer goed als wandelende straatdweil kon dienen. Meermalen heb ik er over nagedacht, hoe mijn ex-kleermaker de schoonste gelegenheid zou vinden, om zijn troebelwoord toe te passen op de Fransche toestanden. Om te beginnen met den fameuzen metalen toren: de heer Eiffel, die het tot op 215 meter heeft gebracht, wil nog een tikkeltje hooger, maar zijn werklui, die daarboven vooral geen klagen hebben over de hitte, verdraaien het hooger te gaan, tenzij men hun toesta: ver hooging van 50 centimes per uur, behoorlijk warm gemaakten wijn, jassen van schaapsvel, etc.in één woord, van alles: loon, vertering, kleeding, een tikkeltje meer, met uitzondering van de prijzen der cantine, die volgens hen een tikkeltje lager dienen te worden gesteld. Maar Eiffel blijft doof, als zat hij reeds boven op zijn toren en was hij voor ons, gewone stervelingen, zelfs met een roephoorn niet meer te beschreeuwen; hij weet wel, dat daarboven nauwelijks 60 wei'klui kunnen arbeiden, een handjevol, dat elk oogenblik nieuw kan worden aangeworven, zoodat hij ook zelfs geen tikkeltje ongerust is omtrent den afloop. En dan die ongelukkige Panama-historie, welk een Kerstklompje vol leelijke surprises Als de arme aandeelhouders het alles maar een tikketje vroeger hadden kunnen raden, hoe zouden ze zich gehaast hebben om die waarden, welke misschien spoedig in prijs gelijk zullen staan met scheurpapier, van de hand te doen. Nu zuchten ze met Willette: „Papa, Nana, Mama, j'ai perdu mon Panama." Het is waar, ze staan weer een tikkeltje hooger, maar de zaak zelf komt mij daarom nog geen tikkeltje beter voor. Waarom uit te weiden over de duizend-en-ccn combinaties, die in de hoofden opkomen? Niets ernstigs zal in den eersten tijd kunnen worden onder nomen, omdat men eerst dient over te gaan tot een nauwkeurig en oprechtonder zoek door deskundigen, van de reeds uitge voerde werken. Hoe vermakelijk was een bezoek van den redacteur van „Figaro" aan Lesseps en zijn vrouw, omringd door hun ontelbaar kroost, een familie overbekend door de heinde en ver verspreide photographie van vader Lesseps, op den bok van een met twee poney's be spannen dog-cart, waarin een dozijn kinderen, „een wagentje vol Lesseps" zooals ik het placht te noemen. Hoe vermakelijk dat bezoek, tijdens hetwelk een Lessepsje van zeven jaar aan den journalist vraagt: heeft de rechterzijde tegen Papa gestemd?" Welk een staatkundige opvoeding: welk een inprenting reeds op jeugdigen leeftijd van de „granas principes conservateursEn dan het antwoord van dien leuken redacteur: „je ne crois pas, Mademoiselle!" terwijl het overbekend was, dat bij deze gelegenheid zoowel meerderheid als minderheid bestonden uit aanhangers van alle mogelijke partijen. Nadat Lesseps daarop uiteengezet had, dat de zaak nu wel is waar een tikkeltje moei lijker werd, maar daarom volstrekt nog niet was verloren, riep als „bouquet" van dat onderhoud, een kind van vijf jaar, woedend op de Kamer van afgevaardigden uit: „vive Boulanger!" Wie weet of die Boulangistische aapjes ook niet weten te vertellen, waarom Papa zich zoo in zijn berekeningen heeft vergist en zijn aandeelhouders heeft teleur gesteld, aan wie hij bij herhaling de opening in 1890 had voorspeld. Misschien heeft de Boulangistische opvoeding van zijn kroost al zijn tijd in beslag genomen; jammer genoeg, want eenigzins nauwkeuriger berekeningen zouden niet hebben geschaad. Wat duivekater nog toe, vraag het eens aan mijn ex-kleer maker; zou hij indien men hem tot het opzetten van zijn zaak geld had voorgeschoten, kans gezien hebben om 5 en 6 pCt. rente uit te keeren en bovendien nog loten van 500,000 francs, zoolang zijn magazijn niet was geopend De man, die van dat geld reeds zijn aannemer moe3t betalen, zou gezegd hebben: dat gaat niet aan, heb vertrouwen in mij, wacht nog een tikkeltje en als eerst mijn winkel is geopend, en de klantjes stroo men toe, welnu, dan zal ik de fraaie jasjes, de collante broekjes, de gebloemde vesten flink laten betalen en krijgt gij allen uw geld met winst terug. Maar u hooge renten te betalen, zoolang ik de timmerlui en de stukadoors^nog in huis heb, daar zie ik geen kans toe. Wilt ge mij slechts onder zulke voorwaarden geld leenen en neem ik die aan, beklaag u dan ook niet, als het voorgeschoten kapitaal eiken dag kleiner wordt, tot dat er op het laatst ook zelfs het kleinste tikkeltje niet overschiet en ge gedwongen wordt „queue" van wanhopenden te maken voor mijn woning. Gladstone besteedt zijn Kerstvacantie tot het doen van een ontspanningsreis door Italië. Jl. Vrijdag kwam hij te Lucern aan en Zaterdag zette hij door den St. Gotthard- tunncl de reis naar Napels voort. Hij wordt vergezeld door zijn echtgenoote, zijn schoon zoon Drew, den liberalen afgevaardigde Stuart Itendell en twee dochters van laatstgenoemde. Reeds van het jaar 1808 af heeft de gezondheidsraad in Frankrijk gewaarschuwd tegen het gevaar van het gebruik van champignons, en bepalingen omtrent den verkoop vastgesteld, o. a. verboden het ver- koopen van champignons die meer dan één dag oud waren, terwijl de verkoop slechts op éénë plaats mocht geschieden. Lang zamerhand zijn die bepalingen echter in onbruik geraakt. Naar aanleiding van gevallen van vergiftiging, ook van oorspronkelijk niet- vergiftigde champignons, maar die, door eenige dagen staan, bedorven waren, en van onderzoekingen van Houdé, waaruit bleek, dat na 3 a 4 dagen na het plukken zich vergiftigde cryptomainen in de champignons ontwikkelen, heeft de raad thans besloten te adviseeren, dat in het vervolg slechts in een bepaald aangewezen paviljoen champignons (met uitzondering van enkele soorten) mogen worden verkocht, bestemd om in de stad Parijs geconsumeerd te wordendat verboden zal zijn verkoop van verdachte champignons en van champignons van den vorigen d dat de verkoop onder deskundig toezicht zal staan, en deze gekeurd moeten worden al vorens tot den verkoop te worden toegelaten. Alleen op denzelfden dag van den inkoop in het groot in het paviljoen zullen de champignons in het klein mogen verkocht worden op de vruchtenmarkten en in fruit winkels. Het venten langs de huizen moet verboden en overtredingen moeten streng gestraft worden. Sir William Butler, door een journalist geïnterviewd omtrent zijne ervaringen met betrekking tot den slavenhandel, gaf het volgende verhaal: „Na de Nijl-expeditie had ik het bevel over een grensstation beneden den tweeden waterval. Natuurlijk was de invoer van slaven verboden. Op zekeren dag kwam een Arabier mij zeggen, dat een sla venkaravaan in aantocht was, en wel onder bevel van den Sheik der Kottobish. Dit was bijna de eenige stam die ons goed gezind gebleven was en wij moesten dus zorgen haar niet te beleedigen. Gelukkig had ik volmacht uit Cairo om den Sheik een geschenk te geven en kon dus de slaven loskoopen. „Het waren voorshands vijf en zeventig vrouwen en twintig mannen, ineerendeels jong. Wat met hen te doen? Indien ik ze eenvoudig vrijliet, zouden zij binnenkort weer in de handen der slavendrijvers vallen, en hen naar huis terugzenden ging nog minder, want de stakkers wisten niet waar hun tehuis was op verschillende plaatsen in de binnenlanden van Afrika, waar hunne dorpen verbrand en hunne verwanten ver moord waren. Ik liet daarom de gevangenen zelf kiezen, eerst de 75 vrouwen. Zij konden al(pn of naar Caïro gaan, óf hier blijven en trouwen met 75 soldaten van het neger- regiment, dat ik commandeerde. De 75 vrouwen kozen allen het laatste. Toen maakte ik een lijst op van 75 van de beste mannen uit mijn regiment en stelde ze in groepjes van vijf tegen even zoovele dames. Nu was de zaak spoedig klaar. Wel gebeurde het soms, dat een soldaat eene vrouw verkoos uit een ander groepje, maar met een beetje schipperen werd de zaak vriendschappelijk bijgelegd en weinige uren later werd naar den Mohammedaanschen ritus tusschen 74 paren de echtelijke band gelegd. „De nieuwe echtgenooten tastten terstond in de beurs, om hunne vrouwen in de klccren te steken, want bij hunne aankomst waren de arme schepsels niet veel rijker gekleed dan Eva. Zoo gebeurde het dan, dat zij na een poosje door het kamp wandelden in bonte Manchester katoentjes, laarzen met hooge hakken, en roode parasols, om hun zwarte gezichten te beschermen tegen de zon." Een Engelscliman, Auberon Herbert, is er in geslaagd een anti-examenbond te vormen en voor zijn manifest, getiteld: „De opvoeding opgeofferd aan de examens," duizendehandteekeningen te verkrijgen, waar onder er zijn van beroemde geleerden en groote staatslieden en zelfs van een aantal professoren van Oxford en Cambridge. Het manifest zal in de „Nineteenth Century" verschijnen. Niet dan met veel moeite is men er toe gekomen om in de uitgaven een paar honderd rijksdaalders te bezuinigen, ten einde den post voor publieke werken «enigszins te \truoogen. Om dien uitslag te verkrijgen, hebben de afdeelingcn van den Baad tot laat in den nacht moeten vergaderen, en ook de openbare zitting, waarin over de begrooting definitief moest worden beslist, duurde tot eenige minuten vóór middernacht. Bij al die besprekingen schijnt er echter geen enkele stem te zijn opgegaan voor een nieuwe bron van inkomst, zeer waar schijnlijk te vinden in eene regeling van den visch- afslng hier ter plaatse. Sedert jaren is op die regeling Ue aandacht van den Rand gevestigd, laatstelijk nog door de Kamer van Koophandel en Fabrieken, Zelfs werd, naar aanleiding van een brief, aan den Baad gericht door den heer President dier Kamer, op voorstel van den heer Hordijk besloten, dat B. en W. zouden worden tiitgcnoodigd een plan tot reorganisatie van den visohafslag te ontwerpen. Maanden zijn sedert heengegaan en het genomen besluit heelt hoegenaamd geen gevolg gehad. Zou liet niet mogelijk zijn geweest, een deel (lier langdurige sectie-vergaderingen te bestem men tot het overwegen van plannen voor eene reorganisatie van den afslag van zeevisch Thans heeft die afslag plaats naar eenige, vele jaren ge leden, samengestelde voorloopige bepalingen, waaraan zelfs de noodige sanctie ontbreekt, 't Ontbreekt onzen Raadsleden waarlijk niet aan zeggingskracht waarom zij echter nooit eens aandringen op het nemen van een besluit in eene zoo belangrijke zaak als de afslag van zeevisch hier ter plaatse, mag wel bevreemdend genoemd worden. Dikwijls is 't echter zoo, dat maar eens op een of ander moeilijk punt moet gewezen worden, om de schijnbaar slapenden geheel wakker te maken. Met dank voor de plaatsing van bovenstaande regelen, Uw dw., Helder, 24 December 1888. Z. der spoorweg-directie, die deretour-biljetten van Zaterdag tot heden geldig verklaarde. J Op Wieringen hebben dezer dagen ongeregeldheden plaats gehad. Een aantal jongelui, die nogal aan Bachus hadden ge offerd, verzetten zich tegen de aldaar weinig talrijke politie-macht. De vertegenwoordi gers van 't recht zagen zich genoodzaakt, zichj voor de aanvallers schuil te houden. De rijksveldwacht van hier is daarop naar Wieringen vertrokken, waar thans de orde weder hersteld is. De beambten der rijks veldwacht zijn hedenmorgen alhier terugge keerd. Bedankt voor het beroep naar de Herv. gein. te Ilpendam door ds. P. A. Riedel, predikant te Oudorp bij Alkmaar. Burgerlijke Stand. GEMEENTE HELDER, van Maandag- tot Donderdagmiddag. OndertrouwdGeene. - Gehuwd: J. L. Stamkot en A. Gerrits. J. J. Pettersson en M. De Boer. Bevallen: G. Bruning, geb. Esbach, D. J. M. Glee, geb. Siegers, Z. G. De Boer, geb. Goos, Z. A. M. Boendermaker, geb. Buis, Z. E. Kramer, geb. Wakker, D. 0. H. Bakker, geb. Tiets, D. C. Schellinger, geb. Mets, Z. Overleden A. Bruin, 77 jaren. H. B. J. Bogings, 54 jaren. H. Winkler, 21 jaren. E. Janssen, 2 jaren. GEMEENTE TEXEL, van 20 tot 26 December. Ondertrouwd en Gehuwd: Geene. Geboren: Trijntje, dochter van Aris Van der Vis en Tetje Kuiter. OverledenDirk List, eerder weduwnaar van Aaltje Rab en Everdina Hegeman, thans gehuwd met Adriana Langeveld, 74 jaren. GEMEENTE SCHAGEN, van 18 tot 24 December. OndertrouwdPetrus Johanues Laus, jonkman, 27 jaren, wonende te Utrecht, en Grietje Meijer, jongcdochter, 26 jaren. Gehuwd en Overleden: Geene. Bevallen Geertje Boes, geb. Jes, Z. Margaretha Maria Denijs, geb. Van der Haagen, Z. Dieuwertje Roggeveen, geb. Francis, Z. Weerk. Waarnemingen te Helder (Landskeet.) 25 12 26 12 27 8 27 12 Windrichting en kracht. Barometer mM. wtz. wzw. wzw. zwtz. 1.5 k.754.S2 - 5 5.05 Thermometer C. 761.22f 1.02i j 761.70|f 1.50 6.5 6.5 5.0 5.9 U t -2.» ts.o 2.5 t 2.4 Weersgesteldheid. 12 0.89 12| 0.8S 8 0.79 Ingezonden. WELLICHT EEN' BRON VAN INKOMST. Bij de behandeling der begrooting van inkomsten I uitgaven dezer gemeente voor den dienst van I 27 121 0.79 Lichtbewolkt, mooiweer. Bewolkt, mooiweer. Helder, mooiweer. Bewolkt, helder, mooiweer. van de zee. Marktberichten. SCHAGEN, 27 December. 15 Paarden 25 a 140 a 160 a 10 Geldekoeien 180 a 220 1 Kalf koe 150 a Vaarzen n Hokkeliugen U a 20 nuchtere Kalveren II 6 a 16 Rammen a 936 Schapen 12 a 35 Lammeren II a Bokken en Geiten a 15 magere Varkens. 8 a 12 30 Biggen 4 a 7 40 Kippen 30 a 125 60 Eenden 50 a 75 Boter per kop 1! 72i a 77i Kaas per kilogram. 20 a 25 Kip-eieren per 100 stuks 450 a 550 Eend-eieren a ADVERTENTIEN. pi| Op den 31 December a. s. ((■§1 onze geliefde Ouders: m F. R E N S, HÉ en m. hopen J K IJ Z E R, te Groenveld, hunne -lOjarigeEchtrereeniglng j I te gedenken. Hunne dankbare Kinderen. Op Vrijdag: den 11 Jannarl 1889, des namiddags ten twee ure, zal aan het Raadhuis der gemeente Helder, in het openbaar, alleen bij inschrijving, worden aanbesteed: 1Het onderhoud der gemeente gebouwen, enz., gedurende het jaar 1889. 2. Het schoonmaken van school lokalen en andere gemeente gebouwen, gedurende het jaar 1889. Bestekken en voorwaarden liggen ter Secretarie der gemeente ter lezing, alwaar ook, voor zoover de voorraad strekt, kosteloos afdrukken te bekomen zijn. De aanwijzing in loco heeft plaats twee dagen vóór de aanbesteding, te beginnen des 's morgens ten 10 ure, aan de Bouwzaal. De inschrijvingsbiljetten moeten den dag vóór de aanbesteding, Donderdag 10 Januari 1889, vóór des namiddags vier ure, in de daarvoor bestemde, ter Secretarie der gemeente geplaatste bus, gestoken worden. Helder, 27 December 1888. Burgemeester en Wethouders der gemeente Helder, C. A. BEUKENKAMP, Burgemeester. C. BOON, Secretaris. Wordt gevraagd tegen 15 Februari a. s., op de hofstede „Oérès" te Anna Paulowna, een bekwaam hoofdknecht, die goed kan ploegen en melken. Zich te adresseeren, liefst in persoon, aan den Heer WALLER, te Anna Paulowna. Zeevisscherii-Maatschappii Vorderingen op bovengenoemde Maatschappij worden gespecificeerd ingewacht vóór 1 Januari a. s. S. W. ST00KER, Directeur. POSTERIJEN. De Directeur van het Postkantoor te Helder deelt aan belanghebbenden mede, dat het kantoor voortaan op Zon- en algemeen erkende Christelijke feestdagen van 121 uur gesloten is voor den dienst der Rijkspostspaarbank. De Directeur voornoemd, POLYLIET. Vervolg Nieuwstijdingen. Ter gelegenheid van 't Kerstfeest, hadden vanwege besturen van onderscheidene kerke lijke gezindten en godsdienstige vereenigingen feesten plaats, gegeven aan de kinderen van Zondagsscholen. Door ouders en verdere belangstellenden werden die kinderfeesten druk bezocht. Vóór en gedurende de feestdagen werd 1889 is door den Raad dezer gemeente een prijse- door yelen gebruik gemaakt van de verschil lijken ijver betoond in het brengen van 't noodige j lende reis-gelegenheden naar en van hier; evenwicht tusschen de uitgaven en de ontvangsten. I vooral tengevolge van de gunstige bepaling POSTERIJEN. De Directeur van het Postkantoor te Helder verzoekt het publiek beleefd, om op 31 De cember a. s. en 1 Januari 1889 brieven en drukwerken, hij groote hoeveelheden tegelijk verzonden, niet in de hulpbussen te werpen, maar aan het kantoor te doen afgeven. De Directeur voornoemd, POLYLIET. POSTERIJEN. De Directeur van het Postkantoor te Helder deelt mede, dat op 31 December a. s. en 1 Januari 1889 de hulpbrievenbussen om het uur zullen worden gelicht, en dat de laatste lichting voor elke verzending zooveel mogelijk in overeenstemming zal gebracht worden met het aangegeven uur op de uurborden, geplaatst voor elke hulpbrievenbus. Om meerdere zekerheid te hebben, dat de brieven en kaartjes op 1 Januari in de ver schillende plaatsen besteld worden, wordt in overweging gegeven, een en ander reeds van af 31 December 's morgens ter post te doen bezorgen, terwijl eene duidelijke aangeving van naam en bestemmingplaats zeer ge- wenscht is. De Directeur voornoemd, polyliet.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 3