De opera „Catharina en Lambert", van den heer 0. Van "der Linden, wordt in het Frausch vertaald. De „Opéra Comique" te Parijs nl. heeft aanzoek gedaan het werk in Parijs op te voeren, en de componist heeft dit toegestaan. De plaatselijke Schoolcommissie te Schagen heeft, naar aanleiding van de be noeming van het hoofd der openbare lagere school tot lid van dat College, bij den Kaad haar ontslag ingediend. Dr. J. Zaaijer, lid dér Tweede Kamer, zal Woensdag 9 Januari a. s. in eene open bare vergadering te Schagen liet onderwerp „Vrijhandel of Protectie' behandelen. Met zekerheid kan thans de vDord. Crt." melden, dat de heer C. Van der Linden zijne benoeming tot orkest-directeur der Holland- sche Opera te Amsterdam heeft aangenomen. De Bond tot verbetering van de wijze der benoeming van hoofden van de openbare scliolen hield jl. Donderdag in liet Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht eene vergadering. De' Voorzitter, de heer W. Degenhardt, van Amsterdam, opende de vergadering met een kort woord, waarin hij liet uitkomen, dat de vergelijkende examens noch in liet belang der scholen, noch in dat der onder wijzers zijn, dus een kwaad, doch geen nood zakelijk kwaad en dat daarom de Bond het moest trachten uit de wereld te helpen. Mededeeling werd gedaan van de volgens koninklijk besluit van 1 Deoember jl. ver kregen rechtspersoonlijkheid voor den Bond. Hierop kwam het door het bestuur aan de leden toegezonden voorstel in behandeling, in hoofdzaak strekkende om het bestuur te machtigen, zich te gelegener tijd namens den Bond tot de Regeering te wenden met het verzoek, dat bij eventaëele herziening der wet tot regeling van het lager onderwijs de artt. 26 en 28 zoodanig gesteldjworden, dat daarin worden opgenomen de Volgende be palingen Verdeeling der openbare lagere scholen in 4 klassen, namelijk Benoeming van hoofden 1ste klasse scholen door den Gemeenteraad uit eene alphabetisch gestelde voordracht, na vergelijkend examen, opgemaakt door eene commissie, met dat examen belast. Verplaatsing van hoofden 1ste klasse scholen zonder vergelijkend examen, als daartoe door den Raad der betrokken gemeente op voor stel van B. en W., onder goedkeuring van den districts-sclioolopziener, besloten wordt. Benoeming van hoofden aan de overige klassen der scholen te doen plaats hebben zonder vergelijkend examen, met dien ver stande, dat voor eene 2de klasse school alleen benoembaar zijn onderwijzers, die ten minste 3 jaar aan het hoofd eener openbare lagere school gestaan hebben of ten minste 6 jaar met hoofdakte op eene school zijn werkzaam geweest; voor eene school 3de klasse alleen benoembaar zijn, die ten minste 3 jaar als hoofd eener 2de, 3de of 4de klasse, alsmede onderwijzers, die ten minste 6 jaar in het bezit van eene hoofdakte op eene school zijn werkzaam geweest, en voor eene school 4de klasse zij, die ten minste 3 jaar aan het hoofd eener 3de of 4de klasse school gestaan hebben. Benoeming van hoofden aan de 2de, 3de of 4de klasse scholen door den Gemeenteraad uit eene alphabetisch gestelde voordracht, op danken, dat ge zoo'n lam als mij tot inan hebt gekregen." „Ja, stellig," zeide Arend, „ik had ik zou Hier zweeg hij verstrooid. „Gij zoudt uw aanstaande misschien in den hoek zetten of op erwten laten knielen Nu, ik zal alle meisjes waarschuwen," her nam Elsa pruilende. Hij hoorde het niet. Hij dacht aan haar aan den man, die de hand naar haar had uitgestrekt, om een moeder te hebben voor zijne kinderen, alleen omdat zij toevallig de zuster was van zijne overleden vrouw. Waar om had hij haar niet kunnen vergeven? hij kon haar immers toch niet vergeten? Maar, neen, 't was goed Goed Ja zeker Hij nam zijn glas op en dronk; de anderen waren alweer druk pratende en lachende. Aan het and«re eind van de tafel zat Selma; niet ver van haar af zijne moeder. Ze wierp hem verstoorde blikken toe. Sel- ma's wangen gloeiden als purper achterhaar reusachtig bouquet; haar kleine buurman scheen het geweldig druk met haar te hebben. Daar voelde Arend een tikje op zijn schou der en fluisterde een kellner hem een paar woorden toe. Langzaam legde hij zijn ser vet op de tafel. „Ge^zult mij verontschuldigen!" zeide hij. „Wordt ge alweer weggeroepen? Neem mij niet kwalijk, maar 't is een vervelend vak, dat doktersvakriep een van de heeren. „Kom maar gauw weer, dokter!" Hij was al bij de deur en de trap af. Hier stond de oude Peter met een lantaren in de hand en slaperige oogen. „Het speet Mademoiselle dat ze u moest laten halen," zeide hij, terwijl Arend zijn overjas aantrok. Nu zette hij zijn hoed op en wenkte dat hij klaar was om te gaan. Een ijskoude wind was opgestoken; al de plasjes op de slecht geplaveide straten waren >aet een dun vlies overdekt en de sterren te maken door eene commissie, na een nauw keurig onderzoek naar de practisclie resul taten van de paedagogische bekwaamheid van eenige sollicitanten. Een der leden kwam nog met een auder voorstel, dat echter, als niet rustende op de wet van 1878, dus op een anderen grondslag dan de Bond zich heeft gesteld, niet in be handeling kon komen. De voorstellen van het bestuur gaven tot velerlei discussie aanleiding, die o. a. tot resultaat hadden, dat aan het slot der be paling op de benoembaarheid van hoofden der scholen 4de klasse werd toegevoegd„of zij, die 10 jaar met hoofdakte aan eene school zijn werkzaam geweest'. Overigens werd het voorstel goedgekeurd na de machtiging, in den aanhef bedoeld, bij acclamatie verleend, en besloten dat bet bestuur zich tot den Minister zal wenden tot mondeling toelichting van het voorstel. Daarna werd de vergadering met de gewone beleefdheidsbetuigingen gesloten. Gisterenmiddag is in den foyer van den Stadsschouwburg te Amsterdam de buste geplaatst van den heer Morin, welke hem bij gelegenheid van zijn jubilé door een kleinen kring van vrienden en vereerders was aangeboden. Zij staat tegenover die van mevr. Klcine-Gartman, in den rechter hoek der zaal, in afwachting van verdere buren. Jl. Donderdagavond trad voor de leden der afdeeling Loosdrecht van het genootschap voor landbouw en kruidkunde te Utrecht op de heer A. F. Marlet, van Delft. De spreker behandelde in het eerste ge deelte zijn er rede de aardappel teelt op zand gronden en gaf hieromtrent velerlei nuttige wenken. Hij wees er o. a. op, dat gelet moet worden op: a. de te telen soort; b. goede bewerking van den grondc. doelmatige bemesting en d. instandhouding van de goedgebleken soorten. Ten opzichte van punt a. merkt spreker op, dat hier te Lande tot dusver te weinig werk gemaakt wordt om door zaaiïng nieuwe soorten te winnen, Duitschland maakt ons hierin beschaamd. Daar te lande worden jaarlijks een aantal nieuwe soms zéér goede soorten aangewonen en in den handel gebracht Aanbevelens waardig is het proefvelden aan te leggen, waarop verschillende soorten onder gelijke omstandigheden worden gepoot. Punt b. geeft spreker aanleiding er op te wijzen, dat de grond niet te diep moet worden omgezet, daar een aardappel niet diep wortelt. Het land moet niet te koud zijn; vrij van onkruid en liefst reeds in het voorjaar worden omgespit. Naar aanleiding van punt c. betoogde spreker, dat goed verteerde met strooisel vermengde stalkoemest, benevens doel matig gebruik van beenderenmeel en super- pliosphaat de voorkeur verdient boven andere meststoffen. De instandhouding van de goed gebleken soorten (punt d.) noemt spreker een bepaalden eisch. Hij merkt o. a. op, dat de poters niet mogen schieten vóór 't gebruik en op een geschikte plaats moeten bewaard worden. De middelsoort poters zijn de beste. Bovendien moet, vooral bij proef nemingen, op het gewicht acht worden geslagen. Het gebruik van pekelsoorten van verschillende sterkte verdient aanbeveling om te weten welke poters de zwaarste en derhalve de beste zijn. schitterden aan het uitspansel. Mademoiselle kwam dokter Arend al in de gang tegemoet. Zij was merkbaar ont steld. „Welke emoties!" riep zij. „Neem me niet kwalijk, dokter, dat ik u heb laten roepen, en dat juist van avond Hij wendde het bleek gelaat vragend naar haar toe. „Wat denkt ge wel dat er gebeurd is?" jammerde zij. „Omstreeks twaalf uur van nacht hooren wij of eigenlijk Mina een kind wanhopig schreien, en toen zij kwam aanloopen, vindt ze een doodziek kind verbeeld u, zulk een dik, rood hoofd Mademoiselle hield hier de handen bijna op armslengte van baar eigen hoofd af „en wat nog erger is: Lueie bezwijmd bij de kachelNu is ze weer bijgekomen, maar ze zit als versuft naast het bed van liet kind, zonder zich te verroeren." Schielijk keerde hij zich om en ging de trap op: telkens twee treden tegelijk. In Lucie's kamer brandde een lamp, welker licht door een kap was getemperd, en naast het ledikant, waarvan de gordijnen wijd waren opgeslagen, zat het meisje even onbe weeglijk als een wassen beeld, en bij die flauwe verlichting scheen ook haar gelaat even geelachtig bleek. Zij stond op, toen hij over den drempel kwam, en wees zwijgend naar het bed, ter wijl zijzelve bij het hoofdeneind ging staan, de handen als tot steun rustende op een ge sneden engelenkopje, dat tot versiering diende. Zijn eerste blik gold niet liet kind maar haar. Zij zag echter niet op. Zóó bleven ze een korte poos staan. Toen boog hij zich over het zieke kind heen. „Waarover klaagt ze het meestvroeg hij. „Over haar hals," was het zachte ant woord. (Wordt vervolgd.) Als eene zéér goede nieuwe aardappelsoort wordt genoemd de Duitsehe soort Juno. Met een krachtig woord in liet belang van onzen Nedcrlaudscheii landbouw eindigde spreker. De opbrengst moet en kan ver meerderen; de hoedanigheid verbeteren. En daar liet oog in dit geval beter leert dan het oor, moeten beredeneerd behandelde proeven onder deskundige leiding aantoonen langs welken weg de noodige verbeteringen moeten worden aangebracht Na de pauze gaf spreker vooreerst aan, op welke wijze groen voeder het beste kan worden bewaard, een punt dat vooral met het oog op de laatste zomers niet uit het oog mag worden verloren. Te hopen is het, zeide spreker dat ook onze Regeering, die eveila,ls de pers, den landbouw nog veel te stiefmoederlijk bedeelt, het voorbeeld van Engeland moge volgen, waar een aanzienlijk krediet werd toegestaan, om deze zaak zooveel mogelijk tot klaarheid te brengen. Veder wees spreker er op, dat gezonde toepassing van coöperatie ook op liet gebied van landbouw en veeteelt, meer en meer noodig zal blijken. In alle streken van ons land moet dit vraagstuk besproken worden. De zuivelfabrieken moeten uitsluitend inliet, bezit van de veehouders blijven en meerdere fabrieken door hen worden opgericht. Dit is de eenig mogelijke weg om te voorkomen, dat Nederlandsche boter op «le Londensche markt het onderspit blijftdelven voor Deensche. Te Weerdingerniond, gem. Emmen, is jl. Woensdagavond omstreeks 8 uur een moord gepleegd op den 25jarigen arbeider Roelof Meems. Handgemeen zijnde meteen ander, werd hem door zekeren A. Bos, oud 18 jaar, die te hulp geroepen werd, meteen mes een steek in den rug toegebracht, met het gevolg dat «le ongelukkige binnen 10 minuten een lijk was. De verslagene laat eene weduwe met twee kinderen na. De moordenaar is gevankelijk naar Assen ge voerd. De beer J. Florens, te Elshout (Noord brabant), vierde jl. Woensdag zijn lOOsten verjaardag. Als de eerste kapitein der Heus- densclie Stoombootmaatschappij bij den aan vang der onderneming, deed de lOOjarige, op verzoek der directie, dien dag dienst als kapitein voor een fecstvaart te zijner eere, met de directie en genoodigden. Jl. Dinsdagnacht heeft er op den Sons- beeksingel te Arnhem eene vechtpartij plaats gehad, waaronder een van de vechters zijn jas uittrok en die aan een der omstanders te bewaren gaf. Toen de vechtpartij was afgeloopen en de jas teruggegeven werd, vermiste de eigenaar eene portefeuille met bankpapier tot een bedrag van p. m. f 400. Te Vlissingen is een conflict ontstaan tusschen den Raad en liet college van regenten van liet Burgerweeshuis over de opneming van kinderen uit liet gezin van zekei'en Christiaanse, welke persoon aan een onge neeslijke ziekte in het Gasthuis ligt en wiens vrouw deze week naar een krankzinnigen gesticht was overgebracht. B. en W. hadden aan de regenten voorgesteld, deze kinderen als verlaten te beschouwen en machtiging verleend hen in het Burgerweeshuis op te nemen, waartegen regenten in verzet kwamen. De Raad heeft evenwel met 12 tegen 2 stemmen B. en W. in het gelijk gesteld, waarna liet Raadslid Kalffleisch, mederegent, namens overige regenten collectief een onmiddellijk ontslag heeft genomen. „Wees Hollandsch ook in uw afkor tingen", is de raad door den heer J. A. Verkuyl in de „N. Rott. Crt." gegeven. Volgens zijn denkbeeld moet op onze visite kaartjes p. f. vervangen worden door m. g. (met gelukwenschen), p. c. door m. r. (met rouwbeklag) en p. r. door m. d. (met dank betuiging). Een van de laatste nieuwigheden op het gebied van plaveisel van straten is het gebruik van caoutchouc, en, volgens de jongste proeven, zou de asphaltbestrating hierin een geducliten concurrent hebben ge vonden. Niet onnoodig zou het zijn, als men aanduidde wat men hierbij onder „caout chouc" verstaat, want die naam wordt zonder onderscheid gegeven aan tal van meer of min heterogene mengsels, waarvan de caout chouc dikwerf al een zeer gering onderdeel uitmaakt. Doch hoe dit zij, het plaveisel in quaestie, uitgevonden door den heer Busse, te Londen, is op de Goethe-brug over 1000 Ma beproefd geworden, en de uitkomsten waren zoo be vredigend, dat de proef ook over 1500 M2 straat werd genomen. Ook te Berlijn heeft men in de Lutzou-Ufer de uitvinding naar het schijnt met goeden uitslag beproefd. Welke de kosten zijn, hieromtrent laat de „RevueIndustriële", waaraan„DeStoompost" het vorenstaande ontleent, zich niet uitwel somt het blad als voordeelen van de caout- chouc-bestrating op: meer weêrstand tegen invloed van koude en warmte dan de thans gebruikelijke bestratingen, minder glad dan asphalt, beperking van gedruisch tot een minimum. Goed Beiersch bier is van velen de geliefkoosde drank. Het kan echter niet voortdurend in ruime mate genoten worden, zonder dat men een ander genot opoffert: het behoud van een fijnen smaak. De tong, die zich aan den smaak van het bier bijna alleen gewent, wordt voor verschillende spij zen ongevoelig. Men ziet het aan de Mun- chenaars zeiven: zij onderscheiden niet of een spijs goed of sfecht is, indien ze maar sterk en prikkelend, zout of zuur is. Daar aan dankt de Beierschc keuken dan ook haar slechten naam; zij zoekt haar kracht in het vleesch, dat echter, evenals de andere spijzen, meestal onvoldoende is toebereid en bijzonder zout of waterig smaakt. Vette spijzen zou den na bet genot van zwaar bier den dorst doen afnemen, ja zelfs den smaak daarvoor, en in zooverre is het Beiersch bier inderdaad hinderlijk voor de ontwikkeling van een goede keuken. Reizigers verbazen zich niet zonder reden over de geringe keuze van spijzen in een oud-Beiersclie restauratie en over den eenvormigen smaak van alles wat hun wordt voorgezet. Het is er alles op ingericht om den smaak van het biei*, in deze de hoofdzaak, tot haar recht te doen komen. Ook de trek in verschillende soorten ooit gaat bij den overinatigen Beiersch-bierdrinker verloren. Alleen de radijs smaakt hem nog, omdat haar scherpe smaak de huid, waarmee de spijsverterings-kanalen langzamerhand zijn overtrokken, nog kan doordringen. Dit verlies van den smaak treedt echter meestal alleen te voorschijn bij bet gestadig en te ruim gebruik van bier, dat te veel extract bevat. Door lichter bier ontstaan de bovengenoemde verschijnselen óf in veel geringer mate, óf in 't geheel niet. De groote ontdekkingsreiziger Stanley is geboren in Wales. Zijn eigen naam is Owen en zijn geboorteplaats was Mold in Flintshire. Hij was het kind van zeer arme ouders, en toen hij rijk was geworden bezocht hij zijne geboorteplaats en gaf er een feest aan de arme inwoners. De jonge Owen ging naar Amerika, werd daar door een dame als kind aangenomen en opgevoed, en nam haar naam aan. Een AsiERiKAANsen schaatsenrijder op weg naar Holland, om aan wed strijden op het ijs mede te dingen. Te Newburg (in den Staat New-York) woont Tim Domoghue, een der bekwaamste roei- spnanmakers in de Vereenigde Staten en tevens een zeer vlug schaatsenrijder. Hij is de vader van vier zonen en vier dochters, die, evenals hijzelf, op het ijs vele prijzen behaald hebben. Joseph F. Donoghue is zijn derde zoon, een jongeling die nog geen 19 jaar oud is. Ofschoon dus nog zeer jong in leeftijd, heeft hij evenwel reeds getoond een zoo vlugge schaatsenrijder te zijn, dat in verscheidene gedeelten van den Staat New- York hem de eerste prijzen bij wedstrijden van dien aard toegekend zijn. En die prijzen zijn door hem gewonnen zelfs toen 15 andere mededingers er aan deelnamen. Een zekere lieer G. N. L. Sacks, bestuurder van de Manhattan Athletische Sociëteit, stelt zooveel belang in hern en heeft zooveel vertrouwen in zijne vlugheid op het ijs, dat hij voor zijne eigene kosten den 8 dezer met hem naar Liverpool afgereisd is, om hem zoowel in Engeland, Holland, alsook in Duitschland, Noorwegen en Rusland te doen deelnemen aan de dezen winter plaats vindende wed strijden op het ijs in die landen. Wanneer beiden in Holland zullen aankomen, zullen zij de gastvrijheid genieten van Baron De Salis, secretaris van de Schaatsenrijders- Societeit in Holland. In Newburg is de jongeling meer bekend onder den naam van „Joe", en dat die stad er prijs opstelt,hem met eereprijzen beladen te zien terugkomen, behoeft geen betoog. Van karakter is hij voorkomend, ongeveins en verre van hoo- vaardig. Wat is schoonheid? Deze vraag mag, met liet oog op het laatste concours te Spa en de spoedig te verwachten reprises daarvan, wel als genoegzaam actueel beschouwd worden om daaraan eenige regels te wijden. In Europa hecht men bijzondere waarde aan witte tanden; mooie tanden moeten echter in Japan geel, in Indië rood zijn. Een bloeiende gelaatskleur heet ten onzent benijdenswaardig; in Groenland echter verven de vrouwen haar gezicht blauw en groen, en de Russische dames blanketten zich zóó, dat hun wangen wel gestukadoord schijnen.Wat is de schoonste vorm van den neus? In Perzië is liet de arendsneus; in Haïti de platneus en dé moeders zorgen er daar in de prilste jeugd voor, dat hare meisjes platneuzig worden. In Rusland staan wipneuzen in hoog aanzien. De dichter van het Hooglied vergelijkt den neus van zijn eenig uitver korene (VII, 4) met „den toren van Libanon, die tegen Damascus ziet". Vandaar waar schijnlijk het spreekwoord van den goeden „gevel", die het huis versiert! In West-Europa houdt men van slanke vrouwen; de Turken verkiezen embonpoint; bij de Ilottentotten staat een natuurlijke „tournure" in het hoogste aanzien; sedert men dit gewaar werd heeft de kunstmatige te Parijs reeds bijna weder uitgediend. Wij prijzen een ovalen gelaatsvorm, dc Turken een ronden. Bij ons geldt een hooggewelfd voorhoofd als een voorrecht; in Griekenland is een laag voorhoofd een der vereischten voor vrouwelijk schoon. Wij weten niet of wij den prijs moeten toekennen aan blond, bruin of zwart haar. In Turkije is roodblond

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 2