HELDERSCHE- NIEU WEDIEPER COURANT Jaargang 48, M 14. .Jdfei*. Vrijdag 31 Januari 1890. Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. J. H. VAN BALEN. „En dewspereert nimmer 1* Jan Pietersz. Coen. liet Vaderlnndt ghctrouvrej Blijf ick tot in den doot. Wilhelm uslied. Verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per kwartaal0.70, franco per post 0.90, Het Zondagsblad, behoorende bij deze Courant, verschijnt eiken Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maandenf 0.75. Voor de abonnés dezer Courant in de gemeente f 0.30. sm» buiten de 0.35. REDACTEUR-UITGEVER Molenplein 162/163. Prijs der Advertenticn: Van 15 regels 30 cent, elke regel meer 6 cent. Bij abonnement, naar gelang van de hoeveelheid regels, aanmerkelijk 1 tger. Voor liefdadige doeleiuden...3 >ut per regel" Dienstaanbiedingen voor den werkenden stand3 NEDERLAND. HELDER, 30 Januari. Prinses Wilhelmina is geheel van hare ziekte is hersteld en in staat is al hare lessen weder te hervatten. Ook Z. M. is van zijne onlangs gemelde lichte ongesteldheid genezen. Thans is echter H. M. de Koningin door een lichte verkoudheid aangegrepen, zoodat de ge wone rijtoeren niet meer gemaakt kunnen wor den en H. M. hare vertrekken niet mag verlaten. De minister van Buitenl. Zaken is na zijn ongesteldheid weer voor het eerst aan zijn de partement werkzaam geweest. Blijkens bij het departement van Buitenl. Zaken ingekomen bericht zijn de gezagvoerders van schepen, ook vreemde, die naar de haven van Londen komen, voortaan verplicht de Britsche overheid (in casu den „medical officer of health of the district") kennis te geven van het voorkomen van besmettelijke ziekten aan boord. Van deze verplichting zijn alleen vreemde regeeringsvaartuigen vrijgesteld. Het te Berlijn bij den Rijkskanselier, ter eere van 's Keizers geboortedag, gehouden ga la-diner werd ook bijgewoond door mr, jhr. Beelaerts van Blokland, voorzitter der Tweede Kamer, ook Transvaalsch gezant bij het Ber- lijnsche Hof. De heer Beelaerts wordt heden te 's Graven- hage terugverwacht. Thans zijn bij de Tweede Kamer inge diend de bekende overeenkomsten met de Rijn- Hollandsche- en Exploitatie-Maatschappij. De Rijnspoor wordt genaast en de Staat ver deelt al de lijnen over de Hollandsche- en Ex ploitatie-Maatschappij in het belang van eene betere exploitatie, zoowel van de internationale als de binnenlandsche verbindingen. Amsterdam en Rotterdam krijgen de verbindingen met het buitenland in ééne hand. Deze regeling zal 45 millioen aan den Staat lcosten, waarvoor eene geldleening ad 3 pCt., uit te geven voor 95 pCt., noodig zal zijn. Zij wordt berekend ten slotte een jaarlijksch voor- deel van f 38.000 aan den Staat te geven. In de „Pall Mali Gazette" lezen we een telegram uit Amsterdam van dezen inhoud „De minister van Oorlog heeft een gewichtig feit erkend. Hij verklaart dat Nederland thans niet is opgewassen voor de taak om zijne onzij digheid te handhaven en dat daarom onmiddel lijke versterking van het leger noodig is." Feuilleton van de Hclderache- en Nieuwedicper Courant. iï) ELZENKONINGIN. Roman door N. VON ESCHSTRUTH. Josephine liet zicli met een diepen zucht ach terover in de kussens zakken, haar krijtwitte hand tastte werktuiglijk naar het overhangend gebladerte vim Be welige klimopplant rechts van haar en liet de fijne raiiken met zenuwachtige haast tusschen de schrale vingers doorglijden. „Dus ge stelt u heel wat voor van het aanstaande Ihofbal, lieve Rut-li vroeg zij schijnbaar onbevangen aan het jonge meisje. „Naar ik hoor moet het een schitterend leest worden, en wel ter eere van mijn aieef Leopold Rutli kou niet meer antwoorden, want reeds stond de genoemde in een paar snelle schreden voor •de dames, en, op zijn ongegeneerde manier met de Ihanden in de zijden en het hoofd met grappige» «ernst heen en weer wiegelend, liet hij zijn leven- «ligen blik van het eene gezicht naar het andere vliegen. „Welzoo, dus hier op dit meest afgelegen plekje lïdbben de dames het anker uitgeworpen zei hij met rijn welluidende stem, „nu, weet je wat tante, ik ben toch waarlijk niet enkel naar huis gekomen, om vflifgen van den muur te vangen George en mijn geachte schoonzuster hebben Sangoulème in beslag genomen en laten zich door hem al mijn euveldaden voorbabbelen. De oude mevrouw Lers- neck wou me uithooren over de poëzie van het le ven op zee, en gravin Sternow zit al meer dan een half uur voor haar theebladals ik het waag in hare nabijheid te komen, dan schreeuwt ze als een bezetene/-Mijn hemel, Uwe Hoogheid zal de melkkan nog omgooien Met een overdreven pieperig stemmetje bootste hij de bezorgde jonge dame na. „Nu, en dan ten slotte neg die kamer Waarop dit bericht steunt, is ons een raadsel. De minister heeft in zijn antwoord aan de Eerste Kamer, in de vorige week, alleen gezegd dat de toestand oftzer levende strijdkrachten gunstiger behoort te worden, wanneer men wil gevolg geven aan de bedoeling die wél degelijk bestaat om ook het deel des lands dat buiten de ver- dedigingsliniën ligt, niet voetstoots aan eiken aanvaller prijs te geven. Dat voor een afdoende regeling versterking van het leger noodig is, is bovendien reeds lang erkend en het is een rechtmatige grief, dat daarmede zoo lang is getalmd. Maar van de onmogelijkheid om de onzijdigheid te handhaven, heeft de minister met geen enkel woord gesproken en een van onverwijlde versterking der levende strijdkrach ten evenmin. (Hbld.) De centrale raad van den Sociaal- demokratischen Bond heeft bekend gemaakt, dat op het congres, den 25 en 26 Dec. 1889 gehouden, genomen en door het referendum be krachtigd zijn de volgende besluiten tot wijziging van het programma der partij: Punt 60, thans luidende Algemeen en verplicht kosteloos onderwijs van staatswege. Kosteloos onderwijs aan alle in richtingen van onder wijs. Scheiding tusschen kerk en staat. wordt gelezen' Verplicht vrij onder wijs, de kosten te dragen door den Staat. Onder houd gedurende den leertijd, van Staats- of gemeentewege, der kin deren die daaraan be hoefte hebben. Punt 50. thans luidende: wordt gelezen'. Verbod van kinder- Verbod van kinder arbeid en van vrouwe- arbeid en regeling van lijken arbeid, die scha- den vrouwenarbeid in delijk voor de gezond- verband metdeeischen heid, opvoeding en der gezondheid, zedelijkheid zijn kan. Doof den minister van Financien is be paald, dat surnumerairs, benoemd tot ontvanger voor reizen tot het aanvaarden dier betrekking geen kosten in rekening brengen, ook ddn niet wanneer zij, om de eene of andere reden het kantoor, waartoe zij zijn benoemd, nog eenigen tijd als surnumerair moeten waarnemen. De minister van Binnenl. Zaken heeft aan de commissarissen des Konings voorschrif ten gegeven tot regeling hunner werkzaamheden ten opzichte der 7de algemeene tienjaarlijksche volkstelling. Uit die voorschriften blijkt, dat het werk aan de provinciale griffiën zich zal moeten bepalen tot de eigenlijke volkstelling en alzoo niet tot de beroepstelling. Deze laatste werkzaamheden zullen aan het departement van Binnenl. Zaken worden verricht. Vóór 1 Mei a.s. moeten de stukken door de gemeentebesturen aan de commissarissen des Konings worden ingezonden en vóór 1 Juli a.s. heer von Meisenheitn geen christenmenscli kan toch eischen, dat ik me met dien gewatteerden vleer muis inlaatHahalia Weet je tante, welk een indruk die vent op mij maakt?" En prins Leo pold zat met een enkele vlugge beweging naast Jo- sepliine op de causeuse en sloeg zich van onver bloemde pret op de knie dat het klapte, „als een ledepop, waarvan de neus de heilige taak heeft on zen parketvloer te bekrabbelen. Nietwaar, freule von Allingen, zijn complimenten vallen immers ook in uw smaak Ruth schaterde het uit, prinses Josephine legde ech ter met een afkeurend hoofdschudden haar hand op die van den jeugdigen spreker. „Je bent in die twee jaren op zee niet veel ver anderd, Leopold zei ze met zachten erst, „nog altijd spreek je onverholen en zonder je aan iets te storen je gedachten uit. 't Is waar, Meisenheim beeft veel eigenaardigs, dat den lachlust wekt, maar hij is de beproefde, gedienstige vriend onzer familie, en vooral van uw broeder George, dat moogt ge niet vergeten „Mijn lieve, beste tante, gij spreekt zoo verstan dig, alsof u zelf geloofde, wat u daar zegt riep Leopold uit, terwijl hij zijn arm zacht om de oude dame sloeg en met de andere hand haar familiaar op de wang tikte, „dat ik nog dezelfde gebleven ben, kan u immers niet anders dan genoegen doen Zie, daar zit ik nu weer voor u als dezelfde onge- zeggelijke bengel, die eiken dag een of ander katte- kwaad uitvoerde, die de dames op haar slepen trapte en de heeren met krijt kleine duiveltjes ach ter op hun zwarte rokken teekende 't Is nu een maal zoo, ik ben zooals ik ben, daar valt volstrekt niets aan te doen Stel u maar eens voor, tante Josephine, dat ik nu voor u stond als het getrouwe beeld van den zoetsappigen jongen man, van wien Heine zingt Keurig zit hem rok en broekske, Net weet hij zijn das te dragen, En zoo komt hij iederen morgen Trouw naar mijn gezondheid vragen moeten de stukken aan de provinciale griffiën bewerkt zijn en de uitkomsten aan den minister worden overgelegd. De minister dringt aan op eene vlugge bewerking en verzoekt den com missarissen des Konings den gestelden termijn nier te'overschrijden. Wij ontvingen de „New-York Herald" vaa 11 dezer, waarin een breedvoerig geïllustreerd verslag van het feestmaal der „Holland Society" te New-York op den 10 dezer. Er waren in het ge heel 450 gasten, onder anderen de lieer Edison wiens voorouders in 1674 uit Nederland over kwamen. Bij al de borden waren afgesneden tulpen geplaatst2000 welke een zesduizend bollen hadden opgeleverd. Verder was de on gemeen hooge zaal met dennenboomen en electrische lampjes versierd. In de receptie zaal werden de gasten met.Wijnand Fockinks „Half om half' ontvangen, Meer dan honderd liefhebbers had men moeten afwijzen. Het feest duurde tot 2 ure in den morgen. Door de stuk ken die de muziek ten beste gaf, werden vooral „Piet Hein" en „Noach en de Wijn" bijzonder toegejuicht. De spijskaart, in 't Hollandsch en op oranjt-papiergedrukt vermeldde,.volmaaktesoep in Van Dijk stiji", gestreepte baars in den stijl van Piet Hein", heetkoudegebakken ganzenlever in Zwolschen stijl" aardappelen in Sneekschen stijl gebakken kropsalade en andere mark waard'ge gerechten. Men rookte uit „gekronkelde Goud- 'sche pijpen" door den Wel Edel en Hooggebo ren heer R. B. Rooseveld uit Holland gezon den en bij de wijnen werd vermeld, dat zij „wrang" waren. Het menu, dat wij mede ontvingen, op Oranje-papier gedrukt en versierd met eene af beelding van Hals' „officieren van de St. Joris Doelen, 1627," vermeldde dat de weleerwaarde heer Prall „aan tafel zou voorbidden". Bij eene reeks van „heildronken" werd door tal van sprekers het woord gevoerd, o. m. over „den typischen Nederlander", den Nederlander als Amerikaan, als soldaat in Amerika, als Vrijmet selaar, enz'. De gewezen gezant te 's Graven- hage, de bovengenoemde heer Roosevelt, weidde uit over de vaderlandsliefde der Nederlanders, ook in den tegen woord igen tijd en anderen hunner deugden. O. a. had het hem getroffen, dat evenals in Amerika vrouwen zich onbeschermd overal bewegen konden, zooals nergens in Europa, beweerde hij. De typische Nederlander werd door een ander geschilderd als bij uitnemendheid eerlijk, voorzichtig en vrijzinnig. STATEN-GENERAAL. Eerste Kamer. Staatsbegrooting. Financiën. Zoodra de aangekondigde voorstellen betref fen^ bet gemeentelijk belastingstelsel zullen zijn afgedaan, stelt de minister zich voor een wets voorstel tot herziening der personeele belasting „Dat zou u toch al heel slecht aanstaan, en gij zoudt me even goed voor een uilskuiken houden, als ik zelf 'tzou doen „Maar Leopold „Och ja, nu schrikt ge alweer van dat woord uilskuiken maar is dat dan niel een flinke uit drukking, waar nog pit iu zit Kijk freule van Altingen maar eens aan Zij moet er ook wel om lachen en vindt, dat ilc volkomen gelijk heb Ook de prinses glimlachte. „Ik dacht dat je ons kwam afhalen voor de thee, Leopold, hoe is 't daar mee „Helaas, vrij erbarmelijk zei Zijn Hoogheid met een zucht. „Boterhammen hebben ze me gesneden zóó dun, dat het licht- er doorheen schijnt, en voor ons allen een pot met thee, kijk eens, niet grooter dan zóóMeer dan twee liter gaan er niet in en aan boord dronk ik gewoonlijk alléén den halven trekpot leeg Een leelijk vooruitzicht voor iemand, die gewoon is aan rondoromen van drie vinger dik. Neen tante, 't is hier niets waard, eerst kijken ze je ternauwernood aan en dan moet je nog verhonge ren op den koop toe „Ja, 't is meer dan erg zooals jij behandeld wordt," zei de prinses vergenoegd en mat daarbij met een blik vol innigtn trots zijn flinke gestalte, „ik zal zorg dragen, dat'de bakker groote broodeu zendt en van avond een flinken roggen mik voor je klaarzetten! Kom geef me nu je arm, beste jongen, dan zullen we eens zien, hoever de freule met haar thee gevor derd is wel, je bent in die twee jaren meer dan een half hoofd grooter geworden riep zij eens klaps roit, toen zij naast hem staande op den aan geboden arm leunde, „vroeger kon ik je nog over den schouder kijken, en nu zie ik tegen je op als tegen een statigen eik Leopold trok haar tengere gestalte liefkoozend tegen zich aan. „Ja, tante, kracht hebben mijn armen gekregen, reuzenkracht zelfs, als het er op aankomt om u te beschermenMijn vorstelijke voorvader van moederszijde droeg een beer in zijn waten en daaronder stond geschreven„Kracht voor. zoover de 4 eerste grondslagen betreft, aanhaugig te maken. Afgescheiden daarvan zal eerlang een wijziging van de bepalingen van den eersten grondslag, voor zooveel betreft de panden voor gemengd gebruik, worden voor gesteld. Of wijziging ook van den vijfden grond slag noodzakelijk is, wenscht de minister nog nader te overwegen. Waarschijnlijk zullen in de toekomst nog een of twee kleinere kantoren van betaalmeesters kunnen ingetrokken worden opdracht van het betaalmeesterschap aan een anderen Rijksambtenaar is een maatregel, die in den regel bij de uitvoering op moeielijkheden afstuit. Over de belooning van de leden der commis- siën voor de herziening der ongeb. eigendom men zal de hoofdcommissie worden gehoord. Daar binnenkort de Hooge Raad zal te be slissen hebben over een eisch tot uitbetaling van vacatuurpenningen aan een Nederd. Herv. gemeente, zal de minister zich over de kwestie niet uitlaten. De circulaire van 13 April 1889 ligt z. i. binnen de grenzen van het Konink lijk Besluit. Zitting van Dinsdag 28 Januari. De Kamer heeft het algemeen debat over de Staatsbêgróoting aangevangen. De heer Van Royen achtte afschaffing van schadelijke accijn zen mogelijk zonder equivalent, mits bezuinigd worde op Oorlog en Marine. Hij waarschuwde tegen partieele wijziging van het kiesstelsel vóór 1891 met het oog op de pogingen van verleden jaar om deze Kamer om te zétten. Hij drong aan op billijke uitvoering van de Schoolwet en de Arbeidswet, achtte de plaatsing van een magazijn voor dynamiet te Groningen onnoodig en keurde sterk af de godsdienstige politiek van den minister van Koloniën, tegen wiens begroo ting hij zal stemmen. De heer Van Lier veidedigde het denkbeeld van afstand van de helft van den 'accijns op wijn en gedistilleerd aan de gemeenten, té ver deden naar het zielental, met terugneming van' de 4/5 van het personeel. De heer Alberda drong aan op. evenredige verdeeling van lasten, gelijkheid van rechten voor de vrouw, ook in zake het onderwijs- en bestreed den minister van Koloniën. De heeren Van der Breggen e.n« Van Swinderen drongen aan om te letten, op de belangen van het platteland. Dc heer Regout schreef de werkstaking te Groningen toe aan gebrekkige inrichting van de fabriek. Zitting van Woensdag 29 Januari. De Kamer heeft heden het begrootingsdebat voortgezet. Bij de Justitiebegrooting verzekerde de minis ter aan den heer Verheyen, dat dé Rijksveld- wacht niet zal worden ingekrompen, maar eer versterkt in streken waar geen maréchaussées zijn. maakt vrij!" Ik voer dat schild wel niet, maar toch huldig ik de zinspreuk er van, en als de men- schen van mij zeggen „Hij is zoo plomp en on gemanierd als een "heer!" dan zullen de geparfu meerde hoijonkers onder medelijdend schouderop- halen„helaas ja kuchen, maar als de heer. eens met zijn geduchte klauwen onder hen komt huis houden, dan zullen ze beangst zijn kracht toejui chen en het publiek zal in de handen klappen en zeg gen „Goddank, dat hij een beer Is!" Prins Le opold was al meer in vuur geraakt; de aanvan kelijke scherts was tot bitteren ernst overgeslagen. Met een vluclitigen glimlach bracht hij Josephine's hand aan zijne lippen. „Laten wc nu gaan, tante, ik hoor de kopjes al rammelen, en die arme San goulème zal intussclien ook wel uitgepraat zijn ge raakt er valt zoo erbarmelijk weinig vpn me te vertellen, uw neef is eeu wanhopig onbelangwek kend inensch geworden, sinds zijn geestigheid den vruchtbaren bode.tn tier residentie heeft moeten ont beren Zou freule von Allingen wel zoo vriénde lijk willen zijn ons te volgen?" En "met een rid derlijke buiging sloeg bij de portières van zwaar atlas .uiteen en geleidde de oude dame door het aangrenzend vertrek naar het salon der hertogin, waar de thee gediend werd. Prins Leopold was een eigenaardig mensch. Groot en forsch gebouwd, een toonbeeld van kracht en jeugdige frischlieid, was hij 11a een zeereis van twee jaren als twintigjarig luitenant ter zee teruggekeerd en had er zich halsstarrig tegen verzet, zijn kame raden door een spoediger bevordering te overvleu gelen. Vol en blozend was zijn aangezicht, de eer ste sporen van een blond kneveltje vertoonden zicli !op de bovenlip, en,een rijkdom van licht gekrulde lokken omsloot het hooge, breede voorhoofd. Een trek van bijna kinderlijk dartelen overmoed lag over zijn gelaat verspreid, trouwhartig blonken de hel dere oogen en de wenkbrauwen waren sierlijk ge welfd. Hij had zijn bijzondere neigingen vooral was hij er op uit, elk spoor van hoofsche deftig heid en stijve vormen te vermijden. Y\'qe het arme

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 1