Dat sneltreinen niet altijd eene verbetering in het verkeer voor 'alle belanghebbenden in het leven kunnen roepen, ben ik volkomen met u eens, doch men vergete hier niet, dat, volgens het verzoek, daarvoor twee gewone treinen zouden vervallen, wier aantal, in vergelijking met andere lijnen, op deze lijn waarlijk beperkt genoeg is. Zonder twijfel worden deze mijne gevoelens door zeer velen gedeeld. Schagen. Jl. Zondagavond gaven de heeren Werner en Tibbe in het lokaal „Cérès" alhier, een concert, dat hoe zou 't ook an ders kunnen zijn uitstekend was. De zaal was vrij goed bezet. Op elk nummer volgden vai? .de. ziJ'de van het publiek zulke daverende toejuichingen, dat beide heeren nog een extra nummer ten beste gaven. Het programma bestond uit de volgende nummers i. Introduction et Rondo Capricioso, voor viool, Saint-Saens2. Berceuse en Impromptu, voor piano, Chopin3. Concerts voor viool, Paganini4. Sonate voor viool en piano, Grieg; 5. Prelude, Sarabande Giga, voor viool alleen, Bach6. Lied ohne Worte, Schumann, Traumeswirren en Valse Caprice,'Schubert-Liszt, Piano solo; 7. Romance en Danses Espagnolles voor viool, Sarasate. Hoogwoud. Ook in deze gemeente zijn zeer vele personen door de griep aangetast, ook het meerendeel der onderwijzers. Geen der scholen is echter nog gesloten behoeven te worden, daar altijd slechts een gedeelte van het onderwijzend personeel afwezig was en het on derwijs met het verminderd aantal leerlingen, hoewel gebrekkig, nog steeds kon worden voort gezet. De zitting van den Gemeenteraad kon almede door de griep niet op den bepaalden tijd ge houden worden. Dientengevolge wordt door die ziekte o. a. ook de benoeming van eene onder wijzeres vertraagd. Intusschen is in de tijdelijke waarneming voorzien. Alkmaar. Door den heer R., veearts alhier, w erd jl. Woensdag het vleesch van eene koe af gekeurd en ter vernietiging naar de stadsreini ging overgebracht. Alkmaar. De Kon. goedkeuring is ver leend op statuten, reglement en tarieven der R. C. Maatschappij van Levensverzekering „Spes Nostra". Alkmaar. Bij genoegzame deelneming zal den 15 dezer in het lokaal „Harmonie" alhier, een bal masqué plaats hebben, onder leiding van den heer J. H. Boelens, scherm- en dansonderwijzer te Helder. Den ingezetenen zal tot deelneming hieraan een lijst ter teekening worden aangeboden, terwijl ook daartoe gele genheid bestaat in bovengenoemd lokaal. St Pankras. Den 3osten trad de heer A. Heijn Sz., van Alkmaar, op als spreker voor het gezelschap „Nut en Genoegen" alhier. Deze begaafde spreker heeft aan de leden van dat ge zelschap en enkelen geïntroduceerden een recht genotvollen avond verschaft. „Oude Sientje", een schets van v. Maurik, en „Wat ik hoorde en zag in den spoorwagen", van Cremer, bracht hij op meesterlijke wijze ten gehoore. Ook klei ne stukjes, vooral die in het komische genre, wer den met onverdeeld genoegen aangehoord. „Ton nis op de Norger jaarmarkt" deed de lachspie ren geducht werken. Het woord van dank en het „tot wederziens in ons midden", dat de voor zitter yan het gezelschap, de heer Uitenbosch, den spreker toebracht, kwam als uit de harten van allen, die hem hoorden. (Alkm. Ct.) Enkhuizen. De heer C. J. T. Franke, te Amsterdam, is benoemd tot kapelmeester bij het muziekkorps der d.d. schutterij alhier. Middelie, 31 Januari. In de kiesvergade* ring „Eensgezindheid" alhier zal den 5n Febru ari a. s. de heer H. J. Calkoen, lid der Provin ciale Staten van Noord-holland, als spreker op treden. Assendelft. Hoofdingelanden van den polder alhier hebben besloten den weg door deze gemeente, voor zooveel die nog niet van een bestraat paardenpad voorzien is, over een lengte van 4750 el daarvan te voorzien, waar van de kosten ongeveer f 6000 zullen bedragen. Marine en Leger. Zr. Ms. pantserkorvet „Sumatra" zal, bij gereed heid, in dienst worden gesteld onder het bevel van den Kapt. luit. ter zee P. Gr. Bruch, thans ge plaatst aan de Koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam bij den bouw en verdere inrichting van dien bodem. De verdere état-majoor van de „Sumatra" zal bestaan uit: I luit. ter zee lste. kl. als 1ste offic., 4 luits. ter zee 2 kl., 4 adelborsten lste kl., 1 offic. v. gez. lste kl. en 1 offic. van adm. lste kl. De dirig. offic. van gez. 2de kl. L. P. Gijs- berti Hodenpijl, geplaatst bij het Marine-Hospitaal alhier, werd jl. Zaterdag vervangen door den dirig. off. van gez. 2de kl. J. van Lith Harrebomée. De eerstgenoemde hoofdoff. is met gelijken datum overgeplaatst naar de Marine-Directie te Hellevoet- sluis, ter vervanging van den dirig. off. van gez. D. Matak Fontein, die in gelijke betrekking is overgeplaatst naar de Marine-Directie te Amsterdam. Onder bevel van den luitenant ter zee le kl. C. J. de Yriese en onder medegeleide van de adel borsten le kl. W. F. van Erp Taalman Kip en H. J. Boldingh vertrokken jl. Zaterdag 3 machinisten, 28 onder-officieren, 4 torpedisten en 34 mariniers, per mailboot „Prins Frederik," van Amsterdam naar Oost-Indië. De luitenant ter zee le klasse W. P. A. M. Kluit, adjudant van den vice-admiraal J. B. A. de Josselin de Jong, directeur en commandant der Marine alhier, tevens stelling commandant te Hel der, is in dien werkkring vervangen door den lui tenant ter zee Ie klasse J. C. Jeekel en op non activiteit gesteld. Bij koninklijk besluit is voor de lichting van 1890 tot militair lid van den militieraad te Hoorn benoemd de majoor Weenink, en tot plaatsvervan ger de kapitein Yan der Nagel. Gedurende de zomermaanden zullen de pantser forten te IJmuiden, Hoek van Holland èn Helder door eene geheele compagnie vesting-artillerie bezet worden. De van het 6e reg. inf. bij het korps torpedisten overgeplaatste lste luit. kwartierra. C. Chivat komt in garnizoen te Brielle. De offic. v. gez. 2e kl. J. Rentmeester is bestemd 0111 met 1 Maart a. s. op te treden als chef v. d. geneesk. dienst te Hoorn. De minister van oorlog brengt ter kennis van de militieplichtigen voor de lichting van 1890 het kon. besluit van 29 Febr. 1884 no. 13, zooals het luidt na de wijziging daarin gebracht bij kon. besluit van 26 Mei 1888 no. 20. met de daarbij behoorende programma's, alsmede de bepalingen, tot uitvoering van eerstgenoemd besluit uitgevaardigd bij de be schikking van het dep. van oorlog dd. 11 Maart 1884, Vilde afd., militie en schutterij, no. 66. Hij noodigd genoemde militieplichtigen, die als telegrafist werkzaam zijn en in aanmerking wen- schen te komen voor eene opleiding tot vesting telegrafist, zoomede diegenen hunner, die tot mili- ccin-opzichter der genie wenschen te worden opge leid, uit, daarvan te doen blijken, door zich voor 1 April schriftelijk tot het dep. van oorlog te wen den, met opgave van naam en voornamen, van woonplaats met aanduiding van straat en nommer van de gemeente, waarvoor geloot is, van het lo- tingsnommer, van de lengte (zonder schoeisel), en van hunne tegenwoordige betrekking. De telegrafisten behooren de opgaaf te doen ver gezeld gaan van eene gelegaliseerde verklaring, waaruit blijkt, aan welk telegraafkantoor zij werk zaam zijn. V i s s c h e r ij. Nieuwediep, 4 Febr. Sedert jl. Zaterdag kwamen alhier van de groote visscherij binnen de sloepen: Biervliet, sch. Versteeg, met 60 levende-, 80 doode kabelj., 6 lengen, 3 punt rog en 500 schclv.Pernis 46, sch. Zwanen burg, met 280 levende-, 150 doode kabelj., 5 lengen en 1400 schelv.S a t u r n u s, sch. Van Veelen, met 150 levende-, 240 doode kabelj., 5 lengen, 1 heilbot en 500 schelv.; Water geus, sch. Valkenier, met 25 levende-, 30 doode kabelj. ep 2000 schelv.Semaphore, sch. Meuldijk, met So lev.-, 60 d. kabelj. en 1500 schelv.; Presto II, sch. Zwartveld, met 30 lev.-, 30 d. kabelj., 26 lev.-, 8 d. lengen, 1 heilbot, 26 vleeten, 2 punt rog en 1500 schelv.; Pernis, sch. Meyboom, met 140 lev.- 100 d. kabelj., 4 lengen en 1800 schelv. en Sirene, sch. Zwartveld, met 20 lev.-, 55 d. kabelj., 9 lengen, 1 heilbot en 1200 schelv., terwijl door 70 korders en beugers 3 tot 10 kabelj., 5 tot 30 tongen, 3 tot 20 roggen, 6 tot 30 sch., x tot 27 mandjes kl. schol en 2 tot 7 manden schar werden aangevoerd lev. kabelj. gold f 1.85 a f3.10, doode id, 75 cent a f 1.45, lev. leng f3.05 a f4.35, doode id. f 1.90 a f2.55, heil bot f17.a f30.tong fi.a fi.xo, vleet f2.65 per stuk, rog f5.50 a f6.75 Per punt en f 1.20 a f 1.35 per stuk, schelvisch f24 a f57 't honderd, kl. schol f2.50 a f3. per mandje en schar f 1.50 a fi.60 per mand. Texel, 3 Februari.De Noordzeevisschers van hier brachten in de afgeloopen week elders ter markt: eenige tongen, 150 roggen, 500 manden kleine schol en 150 manden scharren. De prijzen waren als volgttongen 75 A 85 ct., roggen fi.10 f 1.20 per stuk; kleine schol f2.75 4-25> scharren f 1.fi.75 per mand. Voorts werden aangevoerd voor de kokerijen 18S manden garnalen, waarvoor van f4 tot f6. per mand werd betaald. De verzending geschiedde naar Londen, Huil, Parijs en Brussel. Terschelling, 1 Februari. Geen enkele schuit is in de afgeloopen week op de Noordzee geweest, door het stormachtige weder. Van alle vischsoorten werden er dan ook slechts 3 manden rog aangebracht, waarvoor per mand f 6 werd betaald. De aanvoer van cockles van de zand banken was beter, nl. 261 balen, welke tegen 75 ct. werden opgekocht. Scheveningen, 31 Januari. In verkoop kwamen 25 ton ijle maatjesharing, die f 3.30 a 3.50 opbracht. De vraag naar steurharing is zeer gering. 1 Februari. Hedenmorgen kwam voorden wal de logger „Jacob Johannes", wiens versche visch aan het strand werd verkocht. Hij maakte eene bruto besomming van f 280. Heden werden 40 kisten sloeharing afgedaan tegen f 12 de kist. In openbaren afslag golden 60 tongen f56 en 1 kist schol f 10. De garnalenbooten zijn uit zee teruggekomen, maar hadden slechts eene vangst van en mand garnalen. De visschers vermeenden dat het nog te koud was, zij maakten dan ook slechte rekening en hadden fi en f 1.25 besomming. Onderwijs en Examens. Tot onderwijzeres aan de R. C. paro chiale school te Zwaag is benoemd mejuffrouw Wenneker te Nijmegen. Land bouw en Veeteelt Op Maandag xo Februari a. s., des middags te één ure, zal in het Café „Krasnapolsky", te Amsterdam, eene vergadering worden gehouden van het „Nederlandsch Paarden-Stamboek, afdee- ling Noordholland. Punten van beschrijving. 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Mededeelingen. 4. Verslag afgevaardigden. 5. Benoeming eener commissie tot onderzoek der rekening. 6. Benoeming van twee afgevaardigden ter Algemeene Vergadering. 7. Bespreking omtrent verspreiding onder de leden der handleiding van den heer H. F. Bultman Jr.: „Wenken uit de praktijk voor den lan d bou wer-paarden fok ker". 8. Bepaling van de plaats voor de volgende vergadering. 9. Vaststelling der begrooting over 1890. 10. Op te geven voorstellen ter opname onder de punten van beschrijving voor de Algemeene Vergadering der Vereeniging. 11. Hetgeen verder te berde zal worden ge bracht. Tevens wordt den leden bekend gemaakt, dat de keuringen voor het toekennen van de provin ciale subsidien en aanhoudings-premien voor één- en tweejarige hengsten, zoomede voor hengsten, minstens drie jaren oud, zullen plaats hebben te Schagen, op Dinsdag, 11 Maart a. s., bij C. Broersma, des middags 12 ure. te Uitgeest, op Woensdag, 12 Maart a. s., bij C. Breedt Bruin, des middags 12 ure. te Halfweg, op Donderdag, 13 Maart a. s., bij Coppée, des voormiddags 10 ure. Er zal dan tevens gelegenheid zijn, ter opname van hengsten in het Paarden-Stamboek. Aangifte voor beide keuringen moet geschie den 8 dagen vóór de bovengenoemde data, bij den Secretaris W. Teengs, te Wieringerwaard, bij wien nadere inlichtingen te bekomen zijn. Alkmaar. In eene op jl. Vrijdag bij den heer P. Houtkooper gehouden vergadering van de atdeeling Alkmaar der Hollandsche Maat schappij van Landbouw, onder leiding van den heer mr. H. F. de Wildt, werd o. a. goedge keurd de rekening van den penningmeester, in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van f 1349.43 werden de prijzen uitgereikt, door inzenders, uit den kring der afdeeling op de jongste ten toonstelling der Maatschappij te Haarlem behaald, n.1. aan de heeren S. J. Jonker, Alkmaar, H. Kager Hz., Schoorl en D. Akkerman, Westdijk, Alkmaar; en werd ten slotte besloten, dit jaar weder een Paaschtentoonstelling te houden en wel op Vrijdag 28 Maart, met machtiging van het bestuur tot het nemen van de tot het wel slagen noodige maatregelen, in het bijzonder tot het aanvragen aan het gemeentebestuur van Alkmaar van den gewonen,, steeds hoogelijk gewaardeerden geldelijken steun. Kerknieuws. Beroepen bij de Herv. gem. te Egmond aan Zee ds. W. van Elden, pred. te Waalwijk. Rechtszaken. Te Zaltbommel heeft voor het kantongerecht terechtgestaan de burgemeester van Hurwenen, de heer mr. I. de Groot Schimmel, metterwoon gevestigd te Zaltbommel. Hem is ten laste ge legd dat hij geweigerd heeft bij de volkstelling aan het gemeentebestuur van Zaltbommel de inlichtingen te verstrekken, bedoeld in de tel- kaarten, door te weigeren de betrekkelijke tel- kaarten in te vullen. De toedracht der zaak is deze. De burgemeester van Hurwenen, die den oudejaarsnacht niet in den kring zijner inwoning aanwezig was, maar dien nacht met een ge deelte van zijn gezin te Gorsel doorbracht, was den 3 Januari jl. in zijn woonplaats teruggekeerd, op welken dag de telkaarten aan zijne woning ter invulling zijn bezorgd. Niettegenstaande herhaald aanzoek is de burgemeester blijven weigeren de telkaarten in te vullen, zoodat den 7 Januari, de dagteekening der laatste weige ring, hem door de volkstellers is medegedeeld, dat die weigering bij proces-verbaal zou worden geconstateerd, hetgeen dan ook is geschied. Het Openb. Min., waargenomen door mr. G. van Tricht, door wien de handelwijze van den burgemeester ten zeerste werd afgekeurd, eischte veroordeeling van den beklaagde tot betaling van een geldboete van vijf en zeventig gulden. Een zeer talrijk publiek was ter terechtzitting tegenwoordig. Stoomvaart en Scheepstijdingen. S o e n d a (s.), van Amsterdam naar Batavia, passeerde 31 Jan. Kaap Carvoeiro. Prinses Amalia (s.), arriveerde 1 Eebr. van Batavia te IJmuiden. Burgemeester den Tex (s.), vertrok 1 Februari van Batavia naar Amsterdam. Prins Alexander (s.), van Batavia naar Amsterdam, vertrok 1 Febr. van Genua. Prins Frederik (s.), van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 2 Febr. te Southampton. s Prinses Wilhelmina (s.), van Amster dam naar Batavia, vertrok 3 Febr. van Genua. Ingezonden Stukken. Voor den inhoud stelt de Redactie zich niet aansprakelijk SCHIPBREUK TE CALLANTSOOG. Mijnheer de Redacteur 1 Het ingezonden stuk van D. T. P. in uw nummer van 2 dezer geeft mij aanleiding ter opheldering mede te deelen dat ik, tijdens den ramp te Callantsoog vertoevende en de telefo niste niet op haar post vindende, de door de Reddings-Commissie alhier aangeboden assisten tie langs telefonischen weg persoonlijk heb afge wezen, en zulks in overleg met schipper Th. Rijkers en de zijnen, omdat o. i. hulp van de zeezijde totaal onmogelijk was, ja, dat de red dingsboot bij de pogingen daartoe zelfs groot gevaar zou loopen tegen het schip te worden verpletterd. Wat het vuurpijltoestel betreft kan ik verkla ren dat dit zoo goed mogelijk werkte; de rich ting der pijlen was juist, zóó zelfs dat de laatst afgeschoten pijl op niet meer dan 30 meters af stand van de „Loch Moidart" in zee terecht kwam. Het is echter mogelijk dat de lijnen te kort waren of te nat, of dat de hevige wind van in vloed was op het bereiken van het schip. Het schip zat volgens mijn oordeel echter veeleer 350 meter dan 150 meter uit den wal. Van deze gelegenheid maak ik gebruik om een feit mede te deelen, dat nog niet van algemeene bekendheid is. Een der verongelukte schepelingen werd door de golven nog levend op het strand geworpen. Door een der inwoners van Callantsoog, een vrachtrijder, gevonden, werd het lichaam door dezen van den daarom bevestigden zwemgordel ontdaan, zonder dat pogingen werden aangewend om de nog niet uitgedoofde levensgeesten weder op te wekkende arme zeeman werd aan zijn lot overgelaten. Toen wij den ongelukkige eenige oogenblikken later opmerkten, was alle hulp reeds te laatwel beproefden wij hem in het leven te rug te brengen, toen echter vergeefs, 't Kan waarschijnlijk zijn nut hebben de aandacht van bevoegden te vestigen op de om standigheid, dat bij en na den ramp geneeskun dige hulp totaal ontbrak, terwijl deze toch zoo hoogstnoodzakelijk was. Indien daarin voor het vervolg op de een of andere wijze kon worden voorzien, zou misschien menig menschenleven be houden kunnen blijven. J. J. Wie kei. Nieuwediep, 3 Februari 1890. Geachte Redacteur 1 Ontvang mijn' welgemeenden dank voor de antwoorden op mijne vragen, betreffende uw bericht van het vergaan der „Loch Moidart" te Callantsoog. Die rectificatie en ophelderingen hebben den sluier, welke over die treurige ge schiedenis hing, voor een groot deel opgelicht. Ge hebt daarmede zeer velen een dienst gedaan, omdat die uitbreiding /tot nadenken stemt en aanleiding zal geven bij dergelijke gevallen meer te handelen, betere maatregelen te nemen en een meer doelmatig gebruik van de telefoon te maken. En dit is hoog noodig, vindt U ook niet? 't Doet me intusschen genoegen te hebben gelezen, dat onze kapitein Bakker en de zijnen niet wisten, hoe hoog de nood was. Achtend, tt. D. T. P. Wieringen, 2 Februari 1890. Ter rectificatie van het bericht, voorkomende in uw blad van heden, dient, dat het waarheid is dat de bergers en vinders der alhier aange brachte 40 vaten hars, meer of minder gevuld, sommigen geheel uit elkaar geslagen, accoord hebben getroffen, maar niet tegen f 1.50 per vat. Het accoord is getroffen naar het aantal kilo's dat ieder aangebracht vat nog inhield, berekend naar f 2 het volle vat van pl. m. 200 kilo. Dat zij, die in de Noordzee hunne netten ophaalden, waarin zij vaten met hars vonden, daardoor schade geleden hebben, is begrijpelijk maar even onbegrijpelijk is het te vernemen, dat zij spijt hadden er zich mede te hebben in gelaten. De Noordzee-visschers waren toch niet op het vaten hars visschen uitgegaan Het was dus toeval, dat zij schade beliepen en toen zij door die vaten in hunne netten te vinden de schade reeds beloopen hadden, zou het dwaas heid zijn geweest die vaten weder weg te wer pen, waardoor hunne schade nog grooter werd, al is dan het bergloon ook gering, dat zij voor de weinig waarde vertegenwoordigende hars hebben ontvangen. Bij artikelen van meerdere waarde is het bergloon anders zoo gering niet. Met de plaatsing dezer regelen zult UEd. verplichten een getrouw lezer van uto blad. Buitenland. Poi-tugal. De Regeering verzond gisteren aan de groote mogendheden een uitvoerige me morie, waarin het verzoek om een conferentie voor het geschil met Engeland herhaald en ver dedigd wordt. In dit stuk moet o. a. betoogd worden, dat de toestemming van Engeland niet bepaald noodig is. Frankrijk. Volgens de „Liberté" is het door de „Paris" medegedeelde bericht aangaande eene ministrieele crisis van grond ontbloot. De „National" daarentegen meent van goed onderrichtte zijde te kunnen melden, dat bij den Ministerraad, welke in den loop van gisteren is gehouden, oneenigheid is ontstaan tusschen de •heeren Thevenet en Rouvier, betreffende de ge rechtelijke vervolging tegen de voormalige be stuurders van het „Comptoir d'Escompte" in te stellen. Duitschland. De telegraaf bracht Zater dagavond het verrassende bericht van de gevolgde benoeming van Baron von Berlepsch, opperpre- sident, of zooals wij dat zouden noemen, Gouverneur van de Rijnprovincie tot Prui sisch minister van Koophandel, een portefeuille, die Bismarck heeft gedragen van den tijd af dat hij 't met niemand meer vinden kon in de economische politiek. Men wist dat Berlepsch sedert eenige dagen te Berlijn was, maar men bracht dit in verband met de mijnwerkersbeweging, waarin de opper- president bij de bekende werkstaking een groote rol heeft gespeeld en er veel toe heeft bijge dragen de strijdende elementen tot elkander te brengen. In strijd met de meening van de meeste ambtenaren verklaarde hij zich tegen het inroepen van militaire hulphij trad in overleg met de werkstakers, schonk met succes zijn bemiddeling tusschen hen en de mijnbezit- ters, en verdedigde bij de regeering met kracht het standpunt eener voorzichtige en verzoenende tactiek, waarmede hij op den Keizer persoonlijk een gunstigen indruk maakte. Het rapport over den arbeidstoestand in Westfalen moet den Keizer nog in zijn gevoelen versterkt hebben, dat Berlepsch 't verstandig had aangelegd met de werkstakers. Italië. Aan de hoogeschool te Napels heb ben wanordelijkheden plaats gehad. De studen ten protesteerden tegen de aanwezigheid der ge wapende macht in de omstreken van het ge bouw. Er ontstond een botsing, maar niet van ernstigen aard. Daar de hoogleeraren verklaar den verder voor de handhaving der rust te zul len zorgen, trok de gewapende macht zich te rug. Niettemin is de hoogeschool gesloten. Gemengd nieuws. DE SCHIPBREUK TE CALLANTSOOG. Het zal geen verwondering baren, dat er over de treurige ramp te Callantsoog nog menig woordje gezegd wordt en geschreven. Gedurig ontvangen wij bijzonderheden, die wij ons ver plicht gevoelen, op te nemen. Vooral is dit hek

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 2