De bevolking verminderde met 565 mannen en vermeerderde met 279 vrouwen, dus verminderde in het geheel met 286 personen. Bevolking op 31 December 1889: 11572 m., 10858 v., tot. 22430. Bevolking aan boord der schepen 1685 en inde militaire gebouwen 500, reeds begrepen in het eindcijfer. m. v. tot. In 1889 geboren436 404 84-0 ii H levenloos aangegeven 11 20 31 Gehuwd: Jonkmans en jongedochters161 ii weduwen11 ii ii gesch. vrouwen2 Weduwnaars en jongedochters10 ii i, weduwen5 Gescheiden mannen en jongedochters 4 ii u ii weduwen 1 Totaal 194 m. v. Orerleden: Gehuwden71 40 Ongehuwden169 106 In weduwstaat 15 25 Totaal 254 171 Texel, 17 Februari. De dikwijls bespro ken reddingtoestel van den heer P. C. Koning te Texel, is door of op last van verschillende maritieme autoriteiten in het binnen- en buiten land beproefd. De uitslag van het onderzoek was over het ge heel zeer gunstig, hetwelk door attesten wordt gestaafd. Deze attesten zijn thans in eene circulaire sa mengevat en worden door den uitvinder ver spreid om in ruimeren kring zijne praktische vinding meer bekend te maken. 't Ware zeer te wenschen, dat Nederlandsche reederijen eens voorgingen, om aan boord van hare schepen den toestel aan te schaffen. Den Hoorn (Texel). Vrijdagmiddag geraakte een kind van C. P. in de P. Hendrik Polder al spelende te water. Toen er hulp kwam op dagen, was het helaas reeds te laat. Terschelling. Door de kïesvereeniging „Vooruitgang" is voor de verkiezing van een lid van den Raad, wegens het overlijden van den wethouder Pais, tot candidaat gesteld de heer A. T. Bakker. Oudkarspel. Als bestuurslid van den polder Kerk- in Dergmeer is herkozen de heer H. Hart alhier. Oudkarspel. Voor de 2de maal werd op jl. Zaterdagavond 15 Februari met veel suc ces opgevoerdTwee Tudors, geschiedkundig drama in 5 bedrijven door H. J. Schimmel. De zaal was flink bezet. Met onverpoosde aan dacht werd het geheele stuk door 't publiek ge volgd er heerschte gedurende de opvoering een doodsche stilte in de zaal, en dit zegt veel voor een talrijk publiek te platte lande. Toen einde lijk het scherm voor 't laatst gevallen was, sche nen de toejuichingen geen einde te zullen nemen Met zelfvoldoening mag dus de rederijkerskamer op deze uitvoering terugzien, daar voor de groote meerderheid van het publiek de „eindindruk" zeer bevredigend mag genoemd worden. Alkmaar. Naar de „Alkm. Ct." verneemt, zijn door Burgemeester en Wethouders aan den Gemeenteraad op de aanbeveling voor haven meester geplaatst: 1. C. D. Sap: 2. C. Frikkee en 3. H. J. Bronkhorst. Heer Hugowaard. De bevolking dezer gemeente bestond op 1 Januari uit 2728 perso nen, waaronder 1407 mannelijke en 1321 vrou welijke. Schermerhorn. In het najaar van 1889 nam de Raad een voorstel van B. en W. aan, strekkende om de burgerlijke gemeente met 1 Jan. 1890 den toren van en de begraafplaats bij de kerk der Herv. gem. alhier in eigen beheer te doen nemen. Op grond van zekere bepalingen in de Staatsregeling van 1791 be weerde namelijk de burgemeester, dat de bur gerlijke gemeente eigenaar is van toren zoowel als begraafplaats, die ;tot heden door kerkvoog den der Herv. gemeente beheerd werden. Dezen waren van een ander gevoelen, doch verklaar den zich bereid tot afstand van de rechten van het kerkbestuur, mits na behoorlijke samenspre- king met het gemeentebestuur, waartoe de bur gemeester zich echter ongenegen betoonde. Zelfs liet deze vóór 1 Jan. werkzaamheden op het kerkhof verrichten, die hij tijdelijk deed staken na sommatie per deurwaardersexploit vanwege kerkvoogden. Andere maatregelen des burgemeesters toonden nochthans duidelijk, dat kerkvoogden overigens van hem niet de minste inschikkelijkheid te wachten hadden. Door bemiddeling van den Commissaris des Konings, door kerkvoogden met de zaak in kennis ge steld, is echter thans een overeenkomst getroffen waarbij de kerkelijke gemeente tegen een be hoorlijke vergoeding afstand doet van hare rech ten op toren en kerkhof. Twisk. Jl. Woensdagavond trad alhier in de „Ridder St. Joris" de heer P. Beemster op, teneinde eenige voordrachten te houden. Spreker mocht zich niet in een groote op komst, wel in een zeer aandachtig publiek ver heugen. O. a. werden door den declamator voorgedragen: „Op vaders knie", door „De dochter van Herodias", door dr. B. ter Haar. Eenige tafereeltjes uit het Amsterdamsche volksleven, door J. van Maurik Jr., enz. Voor al „de dochter van Herodias" werd zeer toege juicht, terwijl de overige stukken met belang stelling gevolgd werden. Na afloop werd den spreker een woord van dank gebracht namens de vergadering door den heer ds. Brinkerink. Enkhuizen. Van de 44 paren die solli citeerden naar de betrekking van vader en moe der in. het diaconiehuis der Herv. gemeente alhier zijn gekozen de heer Wilhelmus Fakkel- dy en echtgenoote, te Meppel. Met de benoemden waren geplaatst op het viertal de heeren P. Molenaar en echtgenoote te Zaandam, T. Verfmes en C. J. But en echt- genooten te Helder, terwijl P. Molenaar en echtgenoote op het tweetal stonden. Hem. De tweede volksvoordracht, door influenza geruimen tijd verdaagd, mocht jl. Don derdagavond plaats vinden en werd door een groot deel der gewone bezoekers bijgewoond. De lezing geschiedde door den heer A. Eg- mond uit Enkhuizen, die met de hem eigene gemakkelijkheid van voordracht het gezelschap met een paar kleine tusschenpoozen den ge- heelen avond genoegelijk en nuttig bezig hield. Lutjebroek. Naar gewoonte was het pu bliek op de jl. Donderdagavond alhier gehou den volksvoordracht in goeden getale opgeko men. De lezing geschiedde wederom door ds. G. H. Blanken. Zij werd door een leerzame bijdrage van den heer J. Smit uit Bovenkarspel gevolgd. Lezing en bijdrage werden door ge zang van het kinderkoor te Grootebroek afge wisseld, 't geheel werd met een vrolijk tooneel- stukje, door de leden der rederijkerskamer „Jus- tus van Maurik" vertoond, besloten. Die aan gename afwisseling verzekerde het succes van den avond. Marine en Leger. Aan <len gepensionneerden kapitein ter zee II. D. Guyot, wordt met ingang van 1 Maart a. s. toe gekend de titulaire rang van schout-hij-nacht. De luitenant ter zee 2de kl. C. van Rijn wordt met 26 dezer geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip alhier. Den kapitein van het korps mariniers H. J. Ro- menij, die den In Mei a. s. ontscheept van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoctsluis en vervangen wordt door den kapitein J. B. Verheij, is als standplaats aangewezen het garnizoen Rotterdam, terwijl de kapitein L. II. J. L. Vogelvanger den ln April van Rotterdam naar Amsterdam wordt overgeplaatst. Door het van de begrooting afnemen van den torpedojager is f90.000 aan arbeidsloon minder be schikbaar voor het vak van scheepsbouw aan 's rijks werf te Amsterdam. Om niet te moeten overgaan tot het bedanken van werklieden, is bepaald dat voor Amsterdam be schikbaar zullen worden gesteld de arbeidsloonen, door de andere rijkswerven voor loodswezen, be tonning, verlichting, hospitalen enz., die niet uit artikel 20 der begrooting worden gekweten. Yer- hooging van het daggeld der werklieden mag slechts plaats hebben in onvermijdelijke gevallen de ver hooging der bezoldiging van mindere geëmploieer- den, in April 1889 daartoe voorgedragen, om in Januari of Februari 1S90 in te gaan, wordt dit jaar niet toegekend. Het korps genietroepen wordt uitgebreid met 15 onderofficieren en minderen voor den telegraafdienst. V i s s c h e r ij. Nieuwediep, 18 Februari. Sedert jl. Zater dag kwamen alhier van de groote visscherij bi'nnen de sloepen: Presto II, sch. Zwartveld, Ver trouwen, scli. v. d. Hoek, Lekker kerk, sch. Koster, Burgemeester de J 0 n g, sch. Bronder, Twee Gezusters, sch. Zwartveld, P e r n i s 42, sch. Hordijk, Watergeus, sch. Valkenier, G. H., sch. Smit, Hendrik a Adri- ana, sch. Koster, Pollux, sch. Groenendijk en A v e n i r, sch. Dubbcld, gezamenlijk aanbrengende 1240 levende-. 2080 doode kabelj, 161 lengen, 6 heilbotten, 10 ben- en 122 punt rog, 9 ben vleet en 6700 sclielv., terwijl door 38 korders en beugers 33 kabelj., 7 tot 25 roggen, enkele tongen, 2 tot 15 mandjes kl. schol en 1 tot 4 manden schar en door trekkers 23 tal haring werden aangevoerd lev. kabelj. gold f 1.35 a 2.25. doode id. 65 cent a f 1.40, lev. leng f 2.65 a 3.65, doode id fl.65 a f 2.70, heilbot f 17 a 26.50, tong f 1.10 per stuk, rog f 21.50 a 23.50 per ben, f 8.50 a 9 per punt en f 1.40 a 1.50 per stuk, vleet f 18.50 a 26 per ben, sclielv. f 21.50 a 33.50 't honderd, kl. schol f 2.85 a 3.50 per mandje, schar f 1.25 a 1.50 per mand en haring f 5.75 a 6.60 per tal. Texel. De gedwongen rust der visschers is gelukkig maar van zeer korten duur geweest. Reeds Vrijdag kon de vloot weer zee kiezen. De garnalen- visschers keerden met goede vangst terug, iets wat reeds in weken niet was voorgekomen. liet meeste ijs nabij de kust is met den stroom door de zee gaten weggevoerd. Texel, 17 Februari. Door de Noordzee- visschers van hier zijn in de afgeloopen week elders ter markt gebracht: eenige roggen, 400 manden kleine schol en 100 manden scharren. De prijzen waren als volgtroggen f 1 a 1.20 per stuk kleine schol f 2.60 a 3.20 en scharren f 1 a 1.50 per mand. Door de garnalenvloot zijn aan de kokerijen ge leverd 272 manden garnalen, die met f 4 a 5 per mand betaald werden en opgezonden zijn naar IIull, Londen, Parijs en Brussel. Terschelling, 15 Februari. De vangst was in de afgeloopen week beter dan in de vorige; de prijzen hielden zich goed, voor levende kleine schol werd van 3 gld. tot f 6.50 gemaakt, voor bot en schar 1 tot 3 gld, tong en tarbot tot 75 Ct; rog 60 Ct. en hooger per stuk garnalen 3 gld., alikruiken f2.50; cocklcs 85 tot 90 Ct. Naar Engeland werden 558 balen en naar Bel gië 62 manden visch verzonden. Enkhuizen, 14 Februari. Op gisteren en heden werd nlhier aangevoerd door Enkhuizer vis schers 400 tal, door Marker en Bunschoter visschers ongeveer 900 tal Haringprijs aan den afslag f 3.50 a 4.30 per tal of 200 stnks. Door Urker visschers werd aangebracht 30 wichtjes Schol, prijs f 6 per wichtje. Monnikendam, 15 Februari. Heden aan den afslag 80 tal Zuiderzee-haring a f3.50 per tal (200 stuks.) Volendam, 15 Februari. De visschers van hier, die op de Noordzee bij IJmuiden vischten, besom- den in den loop der week van 10 tot 15 wicht Schol (wicht gelijk 200 Pd.) Scheveningen, 14 Februari. Met eene vangst van kleine schól, kleine schol (braad) enz., kwamen heden avond drie schuiten aan, die op de zooge naamde binnenzee hadden gevischtdoor den velen aanvoer van dat kleine goed waren de prijzen niet hoog. De besommingen bedroegen 1'30 tot.f50. 15 Februari. Hedenochtend zijn 7 schuiten aan, waarvan 5 op de binnenzee en 2 buiten hebben gevischt. De besommingen der eersten beliepen f 40 tot f50, die der laatsteu f72 tot f95. Eene partij schol en kabeljauw van het Nieuwe diep aange\oerd, bedon<? f8 per kist voor de schol en f 1 tot f2.75 voor de babeljauw. 51.000 stuks versche haring, uit Boulogne aan gebracht, bedong alhier in openbaren afslag f8.50 tot f8.85 per 1000 stuks. Vlaardingen, 15 Februari. - Van de beug- visscherij is heden hier binnengekomen „Sema- phore I", met 127 levende kabeljauwen a f 1.70; 97 ijs dito f 1.25, 3 levende leng f2.95 per kop, 21 snees schelvisoh f6.85 per snees, Avaarvan netto besomd f480. Onderwijs en Examens. Vlieland. De heer J. Meijer, leerling der Zeevaartschool alhier, slaagde dezer dagen bij het examen voor 1ste stuurman. De Rijkscommissie voor de examens ter verkrij ging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen zal, aanvangende op 11 Maart a. s., te 9£ uur, zitting houden te Rotterdam (gebouw der Loge, Eendrachtstraat 14.). Om tot een van die examens te worden toegelaten, zal de candidaat de aanvraag hiertoe vóór 4 Maart schrif telijk en portvrij moeten inzenden bij den voorzit ter der Commissie, den heer J. H. P. E. Knip- horst, te 's Gravenhage. Men zie verder de „Staats courant" van heden. Landbouw en Veeteelt. Alkmaar. De jaarlijksche Paaschtentoon- stelling van rijstieren, melkvee, vet rundvee, rammen en fokschapen, Vrijdag 28 Maart 1890 alhier te houden, biedt weder gelegenheid tot mededinging, voor onze landbouwers en vee houders, op verschillend gebied. Van vet rund vee worden gevraagd: uitsluitend met hard voeder gemeste vierjarige en driejarige ossen, afgewisselde en niet-afgewisselde koeien en kal veren; van rijstieren, van zuiver inlandsch ras: driejarige, tweejarige stieren en pinkstieren; van melkvee, insgelijks van zuiver inlandsch ras oudere melkkoeien, melkvaarzen, die alle na 1 Januari 1890 moeten hebben gekalfd, benevens kuispinken; van wolvee: eenjarige rammen en koppels van vier fokschapen. Aangiften kunnen tot en met Zaterdag 22 Maart 1890 geschieden bij den secretaris te Alkmaar, den heer H. Sie- bert Coster, bij wier. ook programma's, op aan vrage, gratis en franco verkrijgbaar zijn. Warmenhuizen. 't Jaar 1819 was voor de landbouwers hier en in den omtrek bijzonder ongunstig, doordat 't hoofdproduct „Kool" reeds de vorige herfst weinig aftrek had en in den laatsten tijd zoo goed als waardeloos was. Sedert de vorige week echter is in den handel van dit artikel eenige verandering ten goede gekomen en laten zich eenige „koopers" zien. 't Is te wenschen dat de inmid dels ingevallen dooi hierin geen verandering zal brengen en er weer wat meer „kooltjes" worden gestoofd. Kerknieuws. PREDIKBEURTEN. Herv. kerk te Noordzijpe: Zondag 23 Febr., n.m. 1.20, Schagerbrug, ds. Muhring (doop). Herv. kerk te Zuidzijpe Zondag 23 Febr., v.m. 9.30, Burgerbrug, ds. Mühring. Herv. kerk te Sint-Maarten: Zondag 23 Febr., geen dienst. Herv. kerk tc Eenigenburg Zondag 23 Febr., v.m. 9! u., Eenigenburg, ds. de Boer, pred. te Dirkshorn. Doopsgez. gem. te Zuidzijpe: Zondag 23 Febr., v.m. 10.Oudesluis, ds. van Calcar. Noord- en Zuidzijpe. 23 Febr. ds. Mühring, Schagerbrug nam. Bur gerbrug voorm. 2 Maart ds. Fetter, Oudesluis voorm. Sint Maartensbrug nam. Huisduinen. 23 Febr. ds. te Gempt, Huisduinen voorm. Wieringen. 23 Febr. ds. Pareau, d. O. voorm. H. nam. 2 Maart ds. v. Kluyve, W. D. voorm., d. O. D. nam. Stoomvaart en Schoepstijdingen. Koningin Emma (s.), vertrok 15 Febr. van Batavia naar Amsterdam. Voorwaarts (s.), vertrok 15 Febr. van Batavia naar Amsterdam. Sumatra (s.), van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 16 Febr. te Southampton. Prins van Oranje (s.), van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 17 Febr. te Genua. Prinses Marie (s.), arriveerde 17 Febr. van Amsterdam te Batavia. Uit onze Koloniën. Ten einde aan den nood van de bewoners der Talaur-eilanden te gemoet te komen, is aan de Regeering machtiging gevraagd om f2000 te stellen ter beschikking van den resident van Menado tot het aankoopen van klappers, andere vruchten en landbouwgereedschappen. Aan ons bericht over den aanval door inboor lingen van Flores op de expeditie onder leiding van den mijningenieur van Schelle gedaan, moeten wij helaas nog toevoegen dat bij die ge legenheid de heer Brugman, posthouder te Endeh op Zuid-Flores, zwaar is gewond. (Java-Bode.) De „Locomotief' heeft met zekerheid ver nomen dat het nieuwe reglement op de verloven in Maart a. s. zal worden afgekondigd en dat volgens dat reglement elk ambtenaar na tien J jaar dienst recht krijgt op een tweejarig buiten- landsch verlof onder genót van half tractement. Buitenland. Duitschland. Bijna elke dag brengt tegen woordig, dank zij den Keizer, eene verrassing. Sedert lang werden er klachten aangeheven, dat er in het leger bij het exerceeren van de recruten velerlei verkeerdheden bestonden en veelvuldig mishandelingen voorkwamen. Terwijl er vroeger, zoodra het een of andere blad het waagde, deze zaken aan te roeren, de strengste vervolging tegen zoodanig blad werd ingesteld, vaardigde thans keizer Wilhelm II eene gestrenge kabinetsorder uit, waarin het feit der mishande lingen erkend wordt, maar tegelijkertijd met grooten nadruk ter kennis van het leger wordt gebracht, dat de Keizer zoo iets niet meer dul den wil, want „in mijn leger moet aan eiken soldaat eene rechtvaardige en waardige, en met de wet overeenstemmende behandeling ten deel vallen, wijl men daardoor den wezenlijksten grondslag vormt voor opgewektheid tot den dienst, toewijding aan het beroep, zoomede voor liefde en vertrouwen." (Als men dit ten onzent ook eens deed? Het zou, gelooven wij, niet onnoodig zijn. Red.) Frankrijk, 17 Februari. De verkieziugen voor de Kamer (negen in getal), die gisteren plaats gehad hebben, zijn alle te midden van de grootste kalmte afgeloopen. GekozenLasserre (Boulangist),Deccalni (idem), Lebaudy (republikein), Naquet(Boulangist), meeste gekozen Méry (Boulangist), Goussot (idem), Re- vest (idem), Laur (idem), de Belleval (idem). Oostenrijk, 17 Februari. Het „Fremden- blatt spreekt tegen dat graaf Hartenau, de ge wezen vorst van Battenberg, eene bevelhebbers plaats in het Oostenrijksche leger zou bekomen. Spanje. De minister van oorlog, in den Senaat geïnterpelleerd over Engelands aanmati gingen nabij Gibraltar, antwoordde dat de Re geering zich met deze aangelegenheid bezig hield. Ook in de Kamer van afgevaardigden is de Regeering geïnterpelleerd over het aan Engeland toegeschreven plan om van Gibraltar uit een ka naal te graven (waartoe Spanje, op grond van het tractaat van Utrecht, aan Engeland het recht ontzegt) en over de manoeuvres van het Engel- sche eskader bij de Canarische eilanden. De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft geant woord dat de regeering hare aandacht aari die beide zaken schenkt. [Volgens een telegram is een der Parijsche bla den heeft de Minister geantwoord, dat de Regee ring officieel opheldering van Engeland gevraagd heeft.] Gemengd nieuws. 19 FEBRUARI 1890. Ontplooit de aloude banen Van Neerland's lieve vlag: Ontplooit de Oranjevanen, Op dezen blijden dag. Een danktoon klinke in 't ronde, Die vroolijk openbaart: Al 't volk juicht in deez' stonde, Nu Neerland's vorst verjaart. Geen angst kwelt zoo het harte Als vóór een jaar geléen, Toen zoo met pijn en smarte De Koning heeft gestreén. Thans mag het loflied stijgen Bij 't wapperen onzer vlag. Wie zou nu kunnen zwijgen, Op zulk een jubeldag? Komt, zingen we onzen Koning Dan blijde liedren toe Dat men in elke woning Alom hetzelfde doe. Moog' lang de Koning leven, Tot heil van Gade en Kind, En steeds voor 't welzijn streven Des volks, dat Hem bemint. De Zuidhollandsche maatschappij tot red ding van schipbreukelingen heeft toegekend, voor het redden der equipage van het Engelsche stoomschip „Winsloe", aan Wout Lokker de groote zilveren en aan zijne manschappen M. Lokker, C. Lokker, A. van Huizen en J. van Dam de groote bronzen medaille. Bovendien ontvingen allen van de maatschappij een op de redding betrekking hebbend getuigschrift en werd. hun door de Engelsche Regecring eene beloo ning in geld uitgekeerd. Op den Achterburgwal voor de Slijkstraat te Amsterdam is jl. Zaterdag een treurig ongeluk gebeurd. Er staat daar een kalkloos, gedeeltelijk gebouwd over het water. Zaterdagmorgen was een schipper bezig zand te lossen in de loods, terwijl een paar zijner kinderen aan het spelen waren. De vloer van de loods bezweek onder den last van het zand, de kinderen vielen meê in het water, werden onder het zand bedolven en, helaas levenloos opgehaald. Zeker zal worden onderzocht, of door strafbare nalatigheid de bouw van de loods niet genoegzame waarborgen aan bood voor veiligheid. Dezer dagen is voor het eerst gebruik ge maakt van de bevoegdheid, bij het nieuwe strafwetboek aan den minister van Justitie ge geven, om een gevangene voorwaardelijk in vrijheid te stejien. Een veroordeelde is op die wijze uit de gevangenis te Amsterdam ontslagen, terwijl nog 8 maanden van zijn straftijd onver vuld zijn, welke hij nu, zich goed gedragende, in vrijheid kan doorbrengen. In het Volkspark te Amsterdam heeft eeu heer zich door een pistoolschot van het leven beroofd. Volgens de Zutph. Ct. is tegen een pastoor te plattelande procesverbaal opgemaakt, als ver dacht van het „als bedienaar van den godsdienst, voordat partijen hem hebben doen blijken, dat haar huwelijk ten overstaan van den Ambtenaar van den burgerlijken stand is voltrokken, eenige godsdienstige plechtigheden daartoe betrekkelijk verrichten".

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 2