Notaris HORDIJK te Helder, Openbare Verkooping. Notaris Obreen, te Wieringen, Eiken Sloophout. Zegt het voort werd beroepen de heer van der Scheer, wien daarna de beroepsbrief is toegezonden. De ZEw. heer C. Maat, benoemd als pastoor bij de R. K. gemeente te Texel, heeft zijn dienst werk als zoodanig aanvaard. Zondagavond werd ZEw. door den Deken van Schagen, daar toe overgekomen, met de gewone kerkelijke ceremoniën geïnstalleerd. Rechtszaken. Kanton Helder. Zitting van 5 Maart 1890. Uitspraken 2 personen, wegens het zonder de vereischte vergunning ter verkoop in het klein in voorraad hebben van sterken drank, ieder f 5 boete, subs. 1 hechtenis. Buitenland. Engeland. In het Lagerhuis heeft Worms verklaard, dat de Regeering geen bericht ont vangen heeft omtrent de ongeregeldheden te Johannisburg, en daaruit afleidt, dat zij geenerlei staatkundige beteekenis hebben, tenzij er mis schien eene uiting van ontevredenheid over de vertraging der voltooiing van den spoorweg in gezien zou moeten worden. In zijne middag-editie maakt de „Tjmes" eene dépêche uit Darban openbaar, welke de vijan dige betoogingen tegen KrUger te Johannisburg bevestigt, tengevolge van het misnoegen der be volking over de geschonden beloften van den Staatspresident, waarbij hervormingen en de gelijktijdige aanleg van den spoorweg van Trans vaal naar de Delagoa-baai en naar Bloemfontein waren toegezegd. Duitschland. De officiêele tekst der keizer lijke toespraak aan den maaltijd van den pro vincialen Landdag gewaagt eerst van den g rooien Keurvorst, die ingezien heeft dat Brandenburg zich de wereldmarkt (wereldmacht?) veroveren moest. Nadat zijne eerste werkzaamheid op be veiliging der rust gericht was geweest, heeft de Keizer, gelijk zijn grootvader, zijn zorg gewijd aan het welzijn der lagere klassen. De besluiten van den Raad van State zouden, in wettelijkcn vorm, spoedig nuttig werken. In het volk en in het land ziet de Keizer slechts een door God hem toevertrouwd pand, welks bloei te bevor deren zijne taak is. „Allen, die mij daarin helpen willen, zijn mij welkom; wie zich tegen dien arbeid verzet, zal ik verpletteren." Oostenrijk. Volgens particuliere berichten uit Pest heeft Koloman Tisza, ingevolge de hou ding van het parlement in zake de nationaliteits kwestie met betrekking tot Kossuth, jl. Donderdag middag zijn ontslag ingediend. Sedert 3 uur was te Pest de ministerraad, onder voorzitterschap des Keizers, vergaderd. Tegen den avond liep daar het gerucht, dat Tisza's ontslag was aan genomen. Te Weenen verkeerden des avonds de steeds goed ingelichte kringen nog in onze kerheid omtrent het besluit des Keizersmen was echter aldaar meer geneigd aan te nemen, dat de Keizer Tisza's aanvrage met eene weige ring beantwoorden zou. Frankrijk. Zijne interpellatie houdende over de tot Frankrijk gerichte uitnoodiging om deel te nemen aan de conferentie te Berlijn, heeft de' heer Laur zijne verbazing over deze uitnoodiging uitgesproken, opgrond dat Duitsch land zich sedert 1870 steeds verzet heeft tegen het nemen van internationale maatregelen. Dit blijk van politieken vooruitgang, zeide Laur te midden van rumoer, dringt het oeconomische vraagstuk geheel op den achtergrond. De eenvoudige orde van dei. dag, als besluit der interpellatie van Laur, welke door den heer Spulier gevraagd was, is aangenomen met 480 tegen 4 stemmen. Bij de verdere ontwikkeling zijner interpellatie heeft I-aur het in de Regeering afgekeurd, door middel van de pers te hebben doen bekend maken dat zij de uitnoodiging tot deelneming aan de conferentie heeft aangenomen, en als hij de politiek der twee laatst voorafgaan de kabinetten samenvatte in de woorden „Duitschland en Ton kin", dan was die van het tegenwoordige kabinet geteekend met de woorden „Duitschland en Dahomey". Inmiddels verzaakt men de vriend schap met Rusland. Maar het gezond verstand van het Fransche volk protesteert tegen de tegen woordigheid van de Fransche gevolmachtigden ter conferentie van Berlijnzelfs al ware de deelneming onschuldig, dan nog zou zij eene daad van siaafschheid zijn (luide protesten ter linkerzijde)door naar Berlijn te gaan, neemt men den schijn aan in het onherroepelijk verlies van Elzas en Lotharingen te gelooven (nieuwe luide protesten). De minister Spulier zeide in zijn antwoord, dat hij de plichten, welke zijn ambt hem oplegt, niet miskent, maar hij heeft eene andere opvat ting der vaderlandsliefde dan Laur (toejuiching). Frankrijk mag niet weigeren deel te nemen aan eene conferentie^ welke zich ter taak stelt de arbeiders-vragen 'te bestudeeren. Verder heeft de minister eene paraphrase gegeven van de nota, door hem aan den gezant te Berlijn gezonden, onder opmerking dat er tusschen het afzenden der nota en de aankondiging der interpellatie geen 24 uur tusschenruimte ligt. De zinsneden in de nota betreffende de belangen der arbeiders klasse werden luide toegejuicht. Vóór de aanneming der eenvoudige orde van den dag waren er twee moties van afkeuring ingediend en beide verworpen. Vóór de stem ming verklaarde Paul de Ca3sagnac, in naam der rechterzijde, dat telkens als Frankrijk voor kwes ties van buitenlandsche staatkunde geplaatst wordt, er geene meerderheid of minderheid is, maar er slechts Franschen zijn. Gemengd nieuws. De commissaris van politie te Haarlem verzoekt opsporing van Henri Corneille Marie Royen, oud 30 jaren, iste luitenant-kwartier meester, lang ongeveer 1.80 M., donker en lijdend uiterlijk, zeer mager, voorhoofd gewoon, haar en wenkbrauwen donker en grijzend, oogen grijs, neus gewoon, mond en kin idem, donkere knevel, geen baard. Hij is in burgerkleeding. Men vermoedt, dat hem een ongeluk is over komen. Uit een particulieren brief, den 4den Febr. te Medan geschreven, verneemt het „A. Hbld." hoe daar den 28sten Januari het Chineesche schip de „Chow Choo Foo" uit Hongkong aankwam, begeleid door Zr. Ms. „Prins Hendrik der Ne derlanden", onder commar.dement van den kapt. ter zee Buyskes. Wat was geschied De „Chow Choo Foo" had 248 emigranten aan boord, bestemd voor Deli. Eenige belha mels, waarschijnlijk in dienst van concurreerende agenten, hadden oproer gestookt onder de koelies, die zich van het schip meester maakten, dreigende het in brand te steken en de beman ning te lijf gaande. Evenals geschiedde door de muiters op de „Kiel", wilden zij het schip te Singapore binnen brengen, doch ze verstonden geen navigatieZe waren het oproer begonnen op de hoogte van Kaap Padaran (Cochin China) en de kapitein, gebruik makende van regenachtig weder, wist Singapore ongemerkt te passeeren en hield recht op Riouw aan. Daar lag Zr. Ms. „Prins Hendrik der Nederlanden" op de reede, op weg naar Atjeh. De uitkijk was goed. Aan boord werd bespeurd, dat er op de „Chow Choo Foo" met vlaggen geseind werd en dat er waarschijn lijk onraad was op het Chineesche schip. In een oogenblik werden een paar sloepen gestreken, die, op bevel van den commandant, een officier en 20 mariniers aan boord van de „Chow Choo Foo" brachten. Het oproer werd gedempt en de belhamels, ten getale van 27, werden gear resteerd. De commandant van het Nederl. oorlogsschip bood toen zijn geleide aan, en geëscorteerd door Zr. Ms. „Prins Hendrik der Nederlanden," kwam het schip met koelies veilig te Medan aan. De muiters werden aan de overheid te Medan overgeleverd, die hen waarschijnlijk naar Hong kong terug zal zenden, opdat ze aldaar mogen terechtstaan. Het gehalte der koelies, die direct te Deli worden aangevoerd, vermindert in den laatsten tijd, vooral die, welke uit Amoy atkomstig zijn. De meeste planters willen deze koelies niet meer hebben. Voor eenigen tijd vertrok uit Montevideo een expeditie naar een eiland in het zuiden van den Atlantischen Oceaan, om te zoexen naar een schat, welke daar indertijd verborgen moest zijn door zeeroovers. De roovers werden in een gevecht allen gedood, op één naeen knaap, die vermoedelijk de plaats, waar de schat ver borgen was, meedeelde aan den eenigen man, die het weet. De gezagvoerder vdn een schip, die onlangs het eiland aandeed, verhaalt dat de mannen „als razenden aan het zoeken waren," maar nog niets gevonden hadden. Zij gaven echter den moed niet op. De aangeduide plaats bleek door een bergstorting eenigszins veranderd. Stoomvaart en Scheepstijdingen. S 0 e n (1 a (s.), van Amsterdam naar Batavia, ar riveerde 4 Maart te Pndang. Prinses A m a 1 i a (s.), van Amsterdnm naar Batavia, vertrok 5 Maart van Southampton. Prinses W i Mi el m i n a (s.), arriveerde 6 Maart van Amsterdam te Batavia. Burgemeester den Tex (svan Batavia naar Amsterdam, passeerde 6 Maart Kaap Boca. Sumntra (s.), van Amsterdam naar Batavia, vertrok 6 Maart van Port-Saïd. Prins Frederik (s.), van Amsterdam naar Batavia, passeerde 6 Maart Point de Galle. Wesrk. Waarnemingen te Heider Land skeet.) a Li Windrichting en kracht. Barometer inM. Thermouietir Cs. Stand. Afw. Stad. Afw. 7 8 8 12 8 12 wzw. 1 6 Kg. zwtw. 1.2 zwtw. 2.3 751.30- 8.80 6.0 749.97 - 10.131 4.4 749.35 - 10.75 6.0 f 1.1 t 1.2 t 1-1 ■e S 1 Uren. j Vociitigh. procent. Weersgesteldheid. Toestand dc zee. 7 8 8 12 8 12 0.85 0.90 0.94 Bewolkt, onst. buijig. henev. mooiweer. Nevelig, mistig goedw. Hol in zee. Weinig gilv. Vlak. Verwachting: Westelijken wiu'1. Marktberichten. •Alkmaar, 7 Maar;. Aangevoerd 1133 keetol. Granen, als: 61 h. Tarwe, f 6.75 a 7.50; 15 Rogge, f 5.75 209 h. Gerst, f 5.75 a 5.50Chev. f 6 25 a 6.75533 h. Haver, f 3.90 r 4.25 242 h. Hoonen Panrdenb. f 5.75 a f 6.bruine id. f 7 50 a 8.75, Citroenb. f 11.50 a 12. wilte id. f 1210 h. Kanariezaad. f 6.259 h. r»od Mosterdzaad, f 19.50 geel id. f 1016 h. Karwei/aad, 9.75; 38 h. Erwten: gneiie f 8.50 a 14.grauwe f 11.50 a 14; vale f 7 a 13; alles per hectoliter. Hoorn, 6 Maart. Ter waag gewogen 25 stapels Kaas, wegende 6837 K.G. Hoogste prijs: kleine Gras ƒ33.50 eu Commissie id. f32.50. Enkhuizen, 5 Maart. hippen f0.60 a 1.20, Konij- ueu f0.30 a 0.55 per stuk. Boter 50 a 60 ct. per kop. Eieren f 8.50 a f4.per 100 stuks. Blauwe aardappelen f 1.10 a 1.20, ronde f 1.20 a 1.40 per halve H L. Karweiznad f9.50 a 9.87J, nieuw Mosterdzaad f 16.a 18.50, Maanzaad f 10.a f12.—Gerst f4.— a f6.—, Haver f3.— a f4.—, Grauwe Erwten f 12.n f 13. Wijker Vale do. f9.— a f 10.Groote Vale do. f 12.a 12.50, Bruine Boonen f7.— a 9.75, Groene Erwten f 10.50 a 11.50. Alles per H.L. Schiedam, 7 Maart. Moutwijn f 9.75, Jenever f 15.25, Ainst. Proef f 16.50, Spoeling-Beurs f 1.60, Spoeling- Commissie f 1.40. Londen, 6 Maart. Aangevoerd300 Runderen, 1000 Schapen en Lammeren. 70 Kalveren, Zwijnen. PrijzenRunderen 2-4 a 4-9, Schapen eu Lammeren 4-9 7-0, Kalveren 3-9 a 6-8, Zwijnen a - Burgerlijke Stand van: Helder, van Donderdag tot Zaterdag. OndertrouwdW. T. Wienhoven, botteliersmaat en N. Dienaar. Bevallen: B. Vereist, geb. Janzen, Z. C. H. Bakker, geb. Tiets, D. A. Schagen, geb. Suk, D. Overleden: E. Jonkman, geb. de Groot, 48 j. J. Helder, 17 m. J. W. Brandenburg, geb. Riekze, 83 j. D. T. Heijdenrijk, 1 j. D. de Boer, 31 j. L. Engers, 81 j. Texel, van 26 Februari tot 4 Maart. OndertrouwdP. de Waard Pz eu T. Ellen. Gehuwd: C. Vlas Mz. en a. Brouwer. GeborenMelle, z. v. P. Haminer en a. Huis. OverledenA. D. Kooiman, z. v. D. Kooiman en C. Vla ming, 26 j. Warmenhuizen, van 1 tot 28 Februari. Gehuwd: J. Mettis en a. Berkhout. Gebo.cn: Maartje, d v. J. Heersen en 3. Overpelt. The- odorus, z. v. P. Boekt] en M. Burgmcijer. Louwrens, z. v. I'. v. d. Berg en J. Beukers. Picter, z. v. J. de Graaf Gz. en N. Del ver. OverledenT Stoop, d. v. W. Stoop en M. Oud, 28 j. (tr Heer-Hugowaard). a. Bruin, d. v. Bruin en J. Hui- bers, 8 m. Laatste berichten. 8 Maart. Even vóór het afdrukken van ons blad ont vangen wij liet bericht dat de heer L. van 't Sant benoemd is te Padang. Het zal zeker velen ge noegen doen dit te vernemen. Padang toch is sedert 1666 de hoofdstad van Sumatra's Westkust en de zetel van het Nederlandsch bestuur aldaar. Zij heeft een bevolking van pl. m. 15000 zielen en is ontegenzeggelijk een der voornaamste ste den van Indiê met vele fraaie gebouwen. Het is de residentie van den gouverneur van Suma tra's Westkust, van de ads. resident, den Raad van Justitie, de wees- en boedelkamers enz. In de laatste jaren is de stad zeer verbeterd en ver fraaid. De Hervormde kerk aldaar is in 1838 gebouwd. Het klimaat van Padang wordt zeer gezond genoemd. De totale opbrengst der in de koffiehuizen, sociëteiten enz. alhier geplaatste bussen van het „Reddingsfonds" bedroeg over het afgeloopen jaar f45.36». De bussen werden dezer dagen door de Com missie geledigd. Mogen zij het volgend jaar, meer dan thans, het kenmerk dragen van de weldadigheid onzer plaatsgenooten De Koninklijke Vereeniging „Het Neder landsch Tooneel" zal a. s. Woensdagavond in den Stadsschouwburg in de Koningstraat alhier optreden met het tooneelspel „De Fabrieksbaas", een in verschillende groote steden met succès op gevoerd en gunstig beoordeeld stuk, waarin den hoofdrol door den heer Louis Bouwmeester wordt vervuld. De zeldzame gelegenheid, om hier ter plaatse met de artisten van „het Nederlandsch Tooneel" kennis te maken, zal ongetwijfeld velen aanspo ren de aangekondigde voorstelling bij te wonen. (Zie verder achterstaande advertentie). Morgen (Zondag) avond zal in het lokaal Tivoli alhier eene buitengewone voorstelling wor den gegeven met medewerking van het Hol- landsch Mikado-gezelschap, eertijds verbonden geweest aan het Grand ThéAtre, onder directie van de heeren Van Lier, en als zoodanig met lof bekend. Over de voorstellingen van dit ge zelschap vonden wij in andere couranten zeer gunstige beoordeelingen. Voor de bijzonderhe den verwijzen wij naar achterstaande advertentie. Volgens te Vlissingen ontvangen particulier bericht is Zr. Ms. stoomschip „Raaf' op den 28 Febr. de Straat van Gibraltar gepasseerd, bevond zich alles wel aan boord en hadden schip en machine zich uitstekend gehouden. Bij Kon. besluit is met ingang van ró dezer: 1. de kapt. ter zee E. L Ehnle, opzijn verzoek, ter zake van langdurigen dienst, op pensioen ge steld, onder toekenning van een jaarlijksch pen sioen van f 2roo en eene verhooging vau f 1200 's jaare voor werkelijk verblijf in militairen dienst in 's Rijks overzeesche bezittingen en koloniën eu tusschen de keerkringen 2. bevorderd tot kapt. ter zee, de kapt. luit. ter zee M. J. C. Lucardie; tot kapt.-l. ter zee, de luit. ter zee iste klasse C. H. Cornelissen tot luit. ter zee iste klasse, de luit. ter zee 2de klasse T. H. de Meesteren tot luit. ter zee 2de kl. de adelborst iste klasse A. J. M. Nolet3. toegekend de titu laire rang van kapt. ter zee aan de eervol uit het korps afgevoerde kapt. luit. ter zee A. de Bruyne en H. A. de Smit van den Broecke. Verschillende onlangs benoemde hoofdoffi cieren der Marine maakten heden hunne op wachting bij den minister van Marine. Pest, 7 Maart. Keizer Frans Jozef heeft het ontslag van den heer Tisza aangenomen. Als minister-president is nu opgetreden graaf Szapary. Alle leden van het ministerie-Tisza treden in het nieuwe Kabinet. De heer Tisza blijft de leider der liberale partij. In strijd met de vorige berichten wordt later weer gemeld, dat de Keizer het verzoek om ontslag van den heer Tisza niet heeft aangeno men. ADVERTENTIEN. p| Met dankbare blijdschap ver- H melden, wij dat onze geliefde Ouders: D. A. BAKKER en 1 S. C. B. SIPMAN, i den 10 Maart a. s. hunne 25jarige |g| Echtvereeniging hopen te herdenken. j||| Ilunne liefh. Kinderen: Ss A. D. Bakker. J. C. Bakker. Bevallen van twee Dochters: A. VAN DER PLAS, geb. VISSER. Helder, 4 Maart 1890. Algemeene kennisgeving. Voorspoedig bevallen van eene Dochter: A. SCHAGEN, geb. SUK. Helder, 7 Maart 1890. Heden werd ons ouderhart getroffen door het afsterven van onzen geliefden en veel belovenden oudsten zoon CORNELIS, in den nog jeugdigen leeftijd van zeven tien jaar en drie dagen, diep betreurd door zijne ouders, broeder, zuster en verdere betrekkingen. CaHautsoog, 5 Maart 1890. J. DEN DAS Cz. M. DEN DAS— geb. SMIT. Heden overleed onze waarde Vader en Behuwdvader C0RNELIS ROSSEN, in den ouderdom van 60 jaar. Anna Paulowna, 6 Maart 1890. Dr. Kossen. Jn. Kossen. P. Kossen. A. Kossen. A. StruifKossen. E. SchoorlKossen. Voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij het overlijden van onzen geliefden Echtgenoot en Vader, betuigen wij onzen hartelijken dank. Wed. L. W. BAKKER—BRUIN en Kinderen. zal in het lokaal //Tivoli" aldaar, op WOENS DAG 19 MAART 1890, 's avonds 7uren, publiek verkoopen: de volgende perceelen, alle te Helder: Jföjhk 1. Een HUIS en ERF aan de Ach- MjllP tergracht Westzijde, hoek Kerkplein, «L&fis No. 32, groot 57 centiaren. 2. Een HUIS en ERF, aan de Califor- niestraat, No. 31, groot 1 are 12 centiaren. 3. Een HUIS en ERF, naast het vorige perceel, No. 33, groot 1 are 12 centiaren. 4. Een HUIS en ERF, naast het vorige perceel, No. 3ó, groot 1 are 12 centiaren. 5. Een HUIS en ERF, naast hot vorige perceel, No. 37, groot 1 are 12 centiaren. 6. Een HUIS in tweeën bewo >nd en ERF, aan de Langestraat, Nos. 61 en 61a, groot 1 are 24 centiaren. 7. Een HUIS en ERF, aan de Paarden straat, No. 25, groot. 1 are 53 centiaren. 8. Een HUIS en ERF aan de Breestraat hoek Paardenstraat, No. 10, groot 32 centiaren. 9. EEN HUIS en ERF aan de Verlengde Vroonstraaat No. 75, groot 1 are 10 centiaren. 10. Een WINKELHUIS en ËRF aan de Vijzelstraat No. 54 en daarnaast staand ge bouw, waarin water- en vuurnering wordt uitgeoefend, met in 1881 nieuw gemetselde ketel en daarachter staand nieuw gebouwd PAKHUIS en ERF, groot 2 aren 42 centiaren. 11. Een HUIS, waarin vergunning tot verkoop van sterken drank, en ERF aan de Hartensteeg hoek Zwaanstraat No. 8, groot 51 centiaren. 12. Een HUIS en ERF naast het vorige perceel, aan de Hartensteeg No. 6, groot 53 centiaren. 13. Een HUIS en ERF naast het vorige perceel No. 4, groot 29 centiaren. Voorts zullen nog ten verzoeke van den Makelaar OUDENHOVEN worden geveild: 14. Een HUIS en ERF aan den Kanaal- weg, No. 44, groot I are 27 centiaren. 15. Een HÜ1S en ERF naast het vorige perceel No. 43, groot 52 centiaren. Nadere inlichtingen worden verstrekt ten kantoren van genoemden Notaris HORDIJK en van den Makelaar OUDENHOVEN, wat perceelen 14 en 15 aangaat. zal, op woEivsnic 1» nitRT isoo, des voormiddag elf ure, in de „Vla», eu Korenbeurs" te Anna Paulowna, in liet openbaar verkoopen Een Huis en Erf iS? en een perceel Land to Anna Paulowna, Sectie L, Nos. 917 en 918, samen 1 H., 40 A., 85 C. Eigendom van den Heer L. VAN DER OORD. En terstand na afloop nog om contant geld, ten verzoeke van den Heer P. D. KUIPER, te Anna Paulowna: Eorio flinke partij meerendeels geschikt voor Timmerhout en het overige best Brandhout. 40 eiken palen lang 3 meter. 40 greenen 3.75 10 eiken deelen, zwaar 4 bij 48 cm. 1 in goeden staat zijnde trekman- gel met 4 rollen compleet.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 3