opgenomen. De voorzitter kon die interpellatie thans niet toelaten. De heer Zaaijer constateerde, dat de minister aanvankelijk de zinsnede in de stenographische aanteekeningen had weggelaten. Binnenlandsch nieuws. Helder. De nestor onzer Heldersche brie venbestellers, J. Smit, herdenkt Maandag den 17 den Maart den dag waarop hij vóór dertig jaren zijne betrekking aanvaardde. Smit is in zijne loopbaan de drager geweest van veel goeds en veel kwaads, de brenger van blijde en droevige tijdingen. Toch was hij een trouwe bode voor Helders ingezetenen. Dat dit op zijn feestdag niet vergeten worde, mag wel met zekerheid worden aangenomen. Ondanks zijne zestig jaren, vervult Smit nog vol jeugdigen ijver zijne taak, die er in den loop des tijds niet gemakkelijker op geworden is. Texel, 14 Maart. De schipperij verlangt er sterk naar, dat de plannen tot haven verbete ring dit jaar tot stand mogen komen, aangezien de toestand met den dag onhoudbaarder wordt. Over het geheel vindt het plan, zooals dit door den gemeenteraad wordt voorgestaan, bij de schipperij de meeste sympathie. Aan ruimte, om ook voor de visschers de haven eene veilige te doen zijn, is de behoefte het grootst. Texel. Jl. Woensdag werd in „de Vergulde Kikkert" te den Burg eene tooneelvoorstelling gegeven ten voordeele van de „Prins Hendrik stichting". Opgevoerd werden1. Zoo gewonnen, zoo geronnen2. De twee dooven en 3. Dorps sociaal-democraten. De zaal was flink bezet, daar men ook kin deren had toegelaten. Dit laatste mag bevor derlijk geweest zijn aan het doel, voor ouderen maakt het echter het genot van den avond niet grooter. Oudeschild (Texel), 12 Maart.Heden had dit dorp een recht feestelijk aanzien. Beschenen door een liefelijke lentezon, wapperde de drie kleur uit schier elke woning ter eere van dr. Stam, die, gehoor gevende aan den wensch van Texels ingezetenen, zijn eigen belang opofferde en zich opnieuw aan de gemeente verbond. Terschelling, 12 Maart.Heden werd bij herstemming tot lid van den Raad verkozen de heer A. F. Bakker, landbouwer te Formerum met 97 stemmen tegen 77 op den heer G. Smit, oud-gezagvoerder alhier. Anna Paulowna, 14 Maa;;. Alhier is eene collecte gehouden, ten behoeve van schip per de Haan van Wieringen, die onlangs tenge volge van brand zijn vaartuig verloor en daar mede zijn broodwinning. De collecte bracht ongeveer f 200 op. Warder, 13 Maart. Dat de tijden nog niet zoo slecht zijn, bleek o. a. gisteren, toen in deze gemeente circa 3 hectaren land en niet van het beste verkocht werden voor ruim f 6000. Eigenares werd de Armenvoogdij dezer gemeente. Harenkarspel. Tot gemeente-geneesheer alhier is benoemd de heer P. Maats, te Wie- ringen. Oterleek. Den 6 en 9 dezer werden door de Rederijkerskamer alhier opgevoerd: „De ge neesheer", van J. H. Jansen, „Een uurtje voor de bruiloft", van Th. van der Stempel en „Dorps-sociaal-democraten. De opkomst van de leden was veel grooter dan bij de eerste uitvoe ring en het spel werd ook nu weder met bijvals betuigingen van de toeschouwers beloond. Noordscharwoude. Jl. Dinsdagavond gaf de Zangvereeniging „Orpheus", van Oudkarspel, eene welgeslaagde uitvoering voor hare begunsti gers en kunstlievende leden in het lokaal van den heer D. Stam alhier. Er was gezorgd voor een ruim en keurig programma. Knollendam. Tot Directeur van het Mu ziekgezelschap „Oost-Knollendammer Kapel," is benoemd de heer D. Louw, alhier. Hoogkarspel. De kiesvereeniging „Een dracht maakt macht" alhier, heeft voor de ver kiezing van een lid voor den Gemeenteraad (vacature J. Rolle) candidaat gesteld de heer J. Brander Pz. Hoogkarspel. Het tegoed der spaarbank alhier bedroeg op 31 Dec. 1889 27107.50!. Zij was schuldig aan 134 deel hebbers op 31 Dec. 1889 24759.75. Zoodat haar kapitaal op 31 Dec. 1889 bedroeg2347.75!. In 1889 ingelegd f 3413.64, en teruggevraagd2751.98. Hare baten bestonden uit ontvan gen rente 117 4.51. Hare lasten als bijgeschreven rente, betaalde rente, administra tiekosten1135.70!. winst I88938.80! Er zijn bijgekomen n en afgegaan 15 deel hebbers. De rente, welke zij betaalde in het afgeloopen jaar, bedroeg 4°/0. goelijking te mogen aanvoeren, dat 't niet kwalijk te nemen viel, als zij dat vervelende ziekenoppassen trachtte te ontwijken, zij had er nu eenmaal geen aanleg toe en moest bovendien al genoeg bij die oude dame verduren. Ruth von Altingen had on middellijk de plaats der hofdame ingenomen en betrok nog denzelfden avond, waarop de vorstin aan het ziekbed gekluisterd raakte, de vertrekken van Alice. Dag en nacht week zij niet van de zijde der kranke, en als een geheimzinnige macht werkte hare nabij heid op de koortsige droomen der prinses de kleine, koele hand gaf kalmte aan het kloppend voorhoofd, de zachte woorden drongen streelend en bedarend tot het oor door en Josephine klampte zich vast aan de slanke gestalte en fluisterde glimlachend onder het ijlen «O Stephanie, ben je eindelijk weer bij ine?" (Wordt vervolgd.) Oudkarspel. Van 13 tot 20 April a. s. zal alhier vanwege het Nutsdepartement eene tentoonstelling worden gehouden van „Huisvlijt", door de inzenders zeiven, inwonende aan den Langedijk, vervaardigd, waarbij ook tot opluiste ring ingezonden voorwerpen tentoongesteld zul len worden. Aan de tentoonstelling zal eene verloting worden verbonden. Afgaande op het geen nu reeds is waar te nemen, zal het aan deelneming niet ontbreken en belooft de ten toonstelling niet onbelangrijk te zullen zijn. Alkmaar. De kiezerslijsten voor deze ge meente zijn door B. en W. vastgesteld met 1346 kiezers voor leden van de Tweede Kamer, 1344 voor de Prov. Staten en 1343 voor den Gemeen teraad. In 1889 bedroeg dit getal respectievelijk I373> *372 en *365- Kwadijk. De Holl. Spoorwegmaat schappij heeft eene opneming gelast van den weg van het station alhier tot Edam, in verband met plannen voor den aanleg eener tramlijn. Haarlem. De heer mr. Heshuysen, wet houder dezer gemeente, die van zijne langdurige ziekte zoo goed als hersteld was, is gisteren voor middag omstreeks 11 uur plotseling hevig onge steld geworden on omstreeks half vijf overleden. Bergen-op-Zoom. De Vereeniging „Eigen Hulp" alhier heeft met algemeene stemmen be sloten, den verkoop van artikelen aan niet-leden tegen 1 April a. s. te doen ophouden. Dit besluit is het gevolg van de bekende aanschrijving van den minister van Oorlog. Marine en Leger. Door den minister van Marine is de heer B. D. de la Houssave, met 1 April benoemd tot klerk bij de directie der Marine alhier. Met den 22 April a. s. worden geplaatstaan boord van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis de luits. ter zee der 2de kl. A. J. Gooszen en H. J. Knottnerus, en aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam de luit. ter zee 2de klasse D. W. A. Pels Bijeken en de officier van administratie der 2de klasse J. P. Zur Mühlen. De luit. ter zee 1ste kl. W. Römer, commandant van Zr. Ms. torpedo-logementschip Amstel", heeft van den minister van marine een tevredenheidsbe tuiging ontvangen voor de flinke wijze, waarop hij den thans afgeloopen cursus over het visch tor pedo- wezen heeft geleid voor de officieren in de maritieme directie te Hellevoetsluis. De luit. ter zee 1ste kl. F. M. van Gelsdorp zal bestemd worden voor officier over het torpedo- materieel in de directie Hellevoetsluis, ter vervan ging van den luit. ter zee 1ste kl. P. W. Sachse, die geplaatst wordt aan boord van Zr. Ms. fregat „Evertsen". De off. van gez. der 1ste kl. bij de zeemacht dr. A. J. Jelgcrsma, dienende aan boord van Zr. Ms. monitor „Cerberus", wordt 1 April a. s. op non activiteit gesteld en vervangen door den off. van gez. 1ste kl. bij de zeemacht J. J. Sterk. Eerst genoemde wordt vervolgens 2 L April a. s. geplaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip alhier en gede tacheerd aan boord van Zr. Ms. instructievaartuig „Urania". De officier van administratie 2de kl. F. A. Eb- binge Wubben, behoorende tot de rol Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, wordt 16 dezer op non activiteit gesteld. De benoemde adspirant-ingenieur der Marine J. Van der Struyf wordt 1 April geplaatst bij de directie der Marine te Amsterdam. Door den minister van Marine is de gepens. matroos lste kl. P. H. Mooiman, met 1 April a. s. benoemd tot vasten knecht bij het Departement van Marine. Het afwerken van 12 ruwe bronzen kanonnen van 3.7 cM. en van de daarbij behoorende mikken is door het Departement van Marine opgedragen aan de koninklijke fabriek van stoom- en andere werk tuigen te Amsterdam. Naar de „Arnh. Ct." verneemt, is het bericht, dat de generaal-majoor D. F. K. Hardenberg zijn pensioen heeft aangevraagd, onjuist. Na genomen proeven, is door den minister van Oorlog bepaald, dat de onderofficieren en minderen van het korps pontonniers gewapend zullen worden met de bij ons leger in gebruik zijnde geniekarabijn. V i s s c h e r ij. Nieuwediep, 15 Maart. Sedert jl. Donderdag kwamen alhier van de groote visscherij binnen de sloepen Sirene, sch. Zwartveld, met 20 levende-, 180 doode kabelj15 doode lengen, 11 punt rog en 250 schelv.Nijverheid, sch. v. d. Hoek, j met 70 lev.-, 430 d. kabelj 11 lev.-, 7 d. lengen, I 14 punt rog en 250 schelv. en Ilendrika Adriana, sch. Koster, met 30 lev.-, 160 doode kabelj., 7 lev.-, 14 d. lengen, 20 punt rog, 2 ben j vleet en 200 schelvisschen, terwijl door trekkers 1480 tal haring werd aangevoerd lev. kabelj. gold f 1.55 a f 1.85, doode id. 40 a 80 c., lev. leng f 2.90, doode id. f 1.65 a f 2.10 per stuk, rog f 5.15 a f 6.05 per punt, vleet f 15.50 per ben, schelv. f 28.20 a 36.50 't honderd en haring f 1.25 a 2.20 per tal. Scheveningen, 12 Maart. De logger des reeders G. den Duik kwam voor Scheveningen ten anker en verkocht zijn versche visch voor bruto f 200. Eeu elftal schuiten reeds 8 a 10 dagen aan strand staande, zijn naar zee vertrokken. Drie booten beproefden hun geluk met de gar- nalenvangst. Zij vingen vijf mand, waarvoor f8 tot f8.50 per mand werd betaald. Door trekkers werd heden 709 tal haring aan gevoerd, die f2 a 3.20 per tal opbracht. De prijzen der visch waren als volgt: Tongen f 1.50 a 1.25, binnenl. schol f 9.a 9.25, kleine schol f 8,a 8.25, scharren f 4.a 4.50, kokaat f 3.50 a 4.braad f 5 a 6, groote bunschol fl a 1.10. 13 Maart. Eene flinke partij kabeljauw, van Nieuwediep aangevoerd, bedong in publieken verkoop hedenmorgen f 1.50 tot 3.per stuk. Onderwijs en Examens. Omtrent het onderwijs in de vrije en orde oefeningen der gymnastiek heeft het Hoofdbestuur van het Nederlandsch Onderwijzers-Genootschap de onderstaande vragen aan de leden verzonden, waarbij verzocht wordt deze in de afdeelings-ver- gaderingen te bespreken en het resumé van het besprokene voor 1 Mei te zenden aan den heer G. Kappenburg Pz., te Amsterdam. Ook uit het resultaat dezer besprekingen zal een algemeen overzicht opgemaakt worden, hetwelk op de Algemeene Vergadering aan de orde zal worden gesteld. 1. Welke strekking behoort het gymnastiek-onder- wijs op de lagere school te hebben Moet het alleen dienen als nuttige afwisseling der gewone werkzaamheden of behoort het eene wijdere strekking te hebben? 2. Is het wenschelijk, nu de vrije- en ordeoefe ningen der gymnastiek bij de Wet verplicht zijn, toch. overal waar de omstandigheden dit veroorloven, het gymnastiekonderwijs in ruimeren omvang te doen geven door een vakonderwijzer? 3. Welke vrije- en orde-oefeningen zijn in elk leerjaar voor jongens en voor meisjes de meest ge- wenschte en hoeveel tijd dient er aan het houden daarvari besteed te worden? 4. Welke plaats dient er bij dit onderwijs gegeven te worden aan de gymnastische spelen? Zijn er daaronder ook, die bijzondere aanbeveling verdienen? 5. Is het niet dringend noodzakelijk, dat er bij elke school eene speelplaats wordt aangebracht ten behoeve van de vrije en orde-oefeningen? 6. Acht men het nuttig, op die scholen, waar geen afzonderlijk gymnastieklokaal is, op de speel plaats enkele toestellen als: stokken, touwen, enz. aan te brengen, en zoo ja, welke? 7. Zijn er u onder de bestaande handleidingen voor gymnastiek bekend, die de volgende onder werpen behandelena. eene korte en duidelijke omschrijving der vrije en orde-oefeningen; b. de strekking van iedere dier oefeningen; c. wenken en opmerkingen voor den onderwijzer, die met de leiding der oefeningen is belast? 8. Wat kan er gedaan worden, om de gewone onderwijzer de geschiktheid te doen verkrijgen tot het geven van het bij de Wet geëischte gymnastiek onderwijs: a. voor de onderwijzers, die reeds als zoodanig werkzaam zijnb. voor hen, die voor het onderwijs worden opgeleid? 9. Is het noodig, bij de ouders der leerlingen pogingen aan te wenden tot het leeren waardeeren van dit leervak en het doen verdwijnen van bezwaren en vooroordeelen, en zoo ja, welke middelen ver dienen daarvoor aanbeveling? De Raad der gemeente Wieringen heeft besloten, dat met 1 April a. s. schoolgeld geheven zal wor den per maand volgens het volgende tarief: voor één kind 50 cent, voor twee kinderen uit hetzelfde gezin 35 cent, voor 3 kinderen id. 25 cent, voor 4 of meer kinderen id. 20 cent per kind. Minvermogenden betalen de helft, terwijl onver- mogeuden vrijgesteld worden. Blijkens den Staat, genoemd in art. 81 der wet op het Lager Onderwijs, en ter Secretarie ter lezing liggende, zijn in de gemeente Anna Paulowna 20 kinderen tusschen 6 en 12 jaren, die geen onderwijs genieten. Heer-Hugowaard. Voor de vacature vnn onderwijzeres aan school No. 3, op een traktement van f 500 plus f 52 voor het onderwijs in de handwerken aan school No. 4 hebben zich slechts 4 sollicitanten aangemeld. Tot onderwijzer aan de openbare school te Hoog karspel is benoemd de heer S. Bakker te Warder. Landbouw en Veeteelt. Haarlem. Den 21 dezer wordt vanwege de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, onder bescherming van Z. M. den Koning, alhier eene groote tentoonstelling geopend van bloeiende bol- en knolgewassen en van bouquetten en ver sieringen van bloemen, alleen van bol- en knolge wassen afkomstig. Deze tentoonstelling zal plaats hebben in de groote muziekzaal van de „Sociëteit Vereeniging." Benoemingen, enz. Aan den heer M. Bark Jzn. is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als heemraad van den polder de Zeevang. Kunst- en Letternieuws. Inhoud van „Het Album" (geïllustreerd Zondags blad van onze courant), No. 11. In de armen des doods, roman van J. Sheridan le Fanu. Ons kind. Uit de herinneringen van een gouddelver, door Kapitein Storm (met 1 plaat). Emin-Pacha, door P. J. B. Lampe. Van alles wat (met 1 plaat). Kerknieuws. Aangenomen het beroep naar de Herv. gem. te Neede door ds. Brinkerink, pred. te Twisk. Rechtszaken. De zaak, die den loden dezer aan het oordeel der Haagsche Rechtbank was onderworpen, maakte op de talrijke aanwezigen (de publieke tribune in de Rechtszaal was overvol) een hoogst treurigen indruk. j 't Was weder een dier zaken, waarvan het volk I zoo gaarne en wellicht niet ten onrechte getuigt, dat „de ware schuldige niet op het bankje zit." Voor de rechtbank dan verscheen heden de 20jarige Hermina Ter H., dienstbode, een flinke deern, fat soenlijk in de kleeren en die, wat haar uiterlijk be treft, een hoogst gunstigen indruk geeft. De aanklacht luidt dat zij „te 's Gravenhage, ter uitvoering van een onder de werking van vrees voor de ontdekking van haar aanstaande bevalling genomen besluit, althans onder de werking van vrees voor de ontdekking van haar bevalling, het kind, waarvan zij in den vroegen morgen van den 23sten December 1889 was bevallen, bij of kort na de geboorte opzettelijk van het leven heeft beroofd, door het, terwijl het sterk ademde, een scherp snijdend puntig werktuig moedwillig in het lichaam te steken, tengevolge van welke verwonding gemeld kind enkele oogenblikken later ia overleden althans, dat zij door schuld den dood van meer gemeld kind heeft veroorzaakt door het op 23 De cember '89 tc 's Gravenhage, kort na de geboorte, zonder zelfs te onderzoeken of het leefde, gcruimen tijd in een privaat te laten liggen, na het privaat met een deksel te hebben afgeslotendoor geen harer huisgenooten met haar bevalling in kennis te stellen en door vervolgens met een stok herhaaldelijk te trachten het kind door den koker van het privaat te duwen en het daarna in een koffer te sluiten, en dat zij op 23 December 1889 te 's Gravenhage het lijk van het kind, waarvan zij dien dag bevallen was, met het oogmerk om het overlijden of de geboorte van dat kind te verhelen, heeft verborgen en weggemaakt, door het eerst in een koffer te ver* bergen en het in den avond van dien dag neer te leggen bij een heg in een hofje in de Yan der Duijrt- straat." De beklaagde wordt ter zijde gestaan door mr. J. Yan Praag. Zij is kalm en antwoordt duidelijk. Te elf uur vangt het getuigenverhoor aan, dat met grooten tact en met zeer veel kieschheid (er komen in 't verhoor bijzonderheden voor, die we onzen lezers sparen moeten) geleid wordt door den voorzitter, jhr. mr. Laman Trip. Jhr. dr. de Rotte heeft bekl. in de eerste dagen van Januari behandeld en geconstateerd, dal zij kort te voren bevallen was. Dr. de Jong heeft de schouwing van het kinder lijkje verricht. Hij verklaart op 't lijkje te hebben gevonden een 2! cM. diepe wonde, veroorzaakt door een scherp snijdend voorwerp, dat in de maagstreek ingedrongen, de linkerpleura-holte en het'hartzakje heeft doorboord. Zijn conclusie is, dat het kind levensvatbaar geboren, geleefd en sterk geademd heeft, dat de wonde tijdens het leven is toegebracht i en den dood door verstikking is veroorzaakt. Beklaagde erkent geweten te hebben zwanger te zijn en verklaart, dat zij den 23sten December in tien vroegen ochtend bevallen is, zittend op het sekreet ten huize harer meesteres aan de Huijgenstraatdat het kind na de geboorte in den koker van het se kreet gevallen is en dat zij niet bemerkt heeft, dat het kind leefde. Een paar uur na haar bevalling heeft zij getracht met een stok het kindje door den koker te duwen naar onderen. Dit gelukte niet. Toen heeft zij 't kind eenige uren in een koffer geborgen en het des avonds neergelegd in de Van der Duijnstraat. Zij ontkent ten sterkste het kind te hebben dood gestoken. Dr. de Jong acht het onmogelijk, dat de wonde met een stok zou zijn toegebracht. De wonde moet tijdens het leven zijn toegebracht en wel gedurende een vrij sterke ademhaling. Subst.-off. mr. Baron de Vos van Steenwijk vraagt of de dr. blauwe plekken heeft gevonden van het stooten met den stok. I Get. heeft die niet gevonden. I De inspecteur van politie Rietdijk heeft het be doelde privaat onderzocht en vond daarin geen en- kele oneffenheid, waardoor de wonde kon zijn vcr- j oorzaakt. Bij huiszoeking is door hem gevonden i een met bloed bevlekt talhout. (Sensatie onder het publiek). De weduwe Ströter in de Van der Duijnstraat, heeft het lijkje voor haar deur gevonden en in huis genomen. Zij vertelt op haar eigenaardige wijze, hoe verschrikt ze was, toen ze zag, dat 't pakje een kinderlijkje bevatte. Het was „een schilderij van een kind", zegt ze. Een wond heeft ze ër niet aan gezien. Ze heeft het lijkje overgegeven aan den agent Leijendekkcrs. Bij haar eindverhoor blijft bekl. ontkennen, het kind met een scherp werktuig te hebben gestoken. Na de pauze was het woord aan mr. baron de Vos van Steenwijk, tot het nemen van zijn requisitoir, die er op wees, dat vaststaat, dat bekl. op den 23sten Dec. van een kind bevallen is, dat dit kind alleen in haar handen is geweest en niemand anders dan zij het vermoord kan hebben. Dat het vermoord is, blijkt uit de stellige verklaring van den geneesheer deskundige, die bij zijn mcening blijft, dat de dood een gevolg is van de toegebrachte ver wonding. Hij vorderde ter zake van kindermoord veroor deeling van bekl. tot 6 jaren gevangenisstraf. In een uitvoerig pleidooi betoogde mr. van Praag dat de ten laste gelegde feiten althans wat den kindermoord betrof niet waren bewezen. Pleiter besloot zijn doorwrocht pleidooi met er op te wijzen, dat nergens een spoor van een mes of scherp werk tuig is gevonden cn het lijkje vóór het onderzoek in handen van vier of vijf personen is geweest. Hij concludeerde, dat de ten laste gelegde feiten niet zijn bewezen. Na repliek van het O. M. én dupliek van den verdediger, waarbij beiden hun standpunt bleven handhaven, werd de uitspraak bepaald op 24 dezer. Buitenland. Engeland. Daar er geen schikking getrof fen is tusschen de eigenaars der mijnen en de j mijnwerkers, zullen de arbeiders heden in de meeste mijndistricten het werk staken. Meer dan 300.000 arbeiders zullen aan de werkstaking deelnemen. I Thans heeft het vuur een einde gemaakt aan I den vreeselijken doodstrijd, die in deMarfa-mijn door zoovele on gelukkigen werd gestreden. Nog zoolang mogelijk werden pogingen gedaan tot redding en van alle zijden kwam vrijwillige hulp opdagen. Het aantal dooden wordt thans op 100 geschat, waarvan 75 getrouwde mannen en vaders. Minstens 90 hunner waren leden van het fonds tegen ongelukken, zoodat de weduwen en weezen niet geheel onverzorgd achterblijven. Daarbij zal de publieke liefdadigheid zeker 't hare doen. In het Lagerhuis is de motie van Hamley over i de uitrusting der troepen aangenomen met 138 tegen 102 stemmen. De parnellisten riepen „aftreden De minister van Oorlog, Stanhope, verzocht hoofdstuk 1 der begrooting van oorlog aan te nemen, waarbij het effectief op 153.483 man wordt gesteld. Hij ontwikkelde het reorganisatie-plan van Wolseley. Stanhope toonde zich geraakt er over, dat officieren der vrijwilligers voor de motie van Hamley hadden gestemd, die een betreurens waardig partij-manoeuvre was. Hij hoopte, dat in den loop van het jaar alle troepen zullen voor- j zien zijn van het repeteergeweer en van het rookvrije kruit

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 2