HELDERSCHE- NIEU WEDIEPER COURANT. Jaargang 48. M 36. Zondag 23 Maart 1890. Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. J. H. VAN BALEN. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. BERICHT. BERICHT. „En dewapereert nimmer Jan Pietertz. Coeri. Het Vaderlandt ghetrouwe Blijf ick tot in den doot. Wilhelmuslied. Verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per kwartaalf 0.70, franco per post f 0.90. Het Zondagsblad, behoorende bij deze Conrant, verschijnt eiken Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 0.75. Voor de abonnee dezer Courant in de gemeentef 0.30. m w w m buiten de 0.35. REDACTEUR-UITGEVER Molenplein 162/163. Prijs der Advertentiën: Van 15 regels 30 cent, elke regel meer 6 cent. Bij abonnement, naar gelang van de hoeveelheid regels, aanmerkelijk lager. Voor liefdadige doeleinden 3 cent per regel Dienstaanbiedingen voor den werkenden stand. 3 Zij. die zich met I April a. s. op ons blad abonneeren. ontvangen de van af heden ver schijnende nummers gratis. In het begin van April zal in ons ZONDAGSBLAD een aanvang worden gemaakt met een der nieuwste Russische romans van DOSTOJEWSKY, getiteld „D e S p e 1 e r". Wij verzoeken daarom hun, die zich met 1 April alsnog op het Zondagsblad wenschen te abonneeren, daarvan ten spoedigste opgave te doen. Zooals men weet is de prijs van het Zondagsblad, voor Iicis die op de conrant geabonneerd ziju, slecht» 30 cents per drie maanden binnen de gemeente en 35 cents buiten de ge meente, terwijl men zich slechts voor één kwartaal bclioeft te verbinden. Ter bevordering van eene geregelde administratie zal voortaan over het bedrag der abonnementsgelden, ook buiten déze gemeente, per kwartaal beschikt worden. Wij verzoeken onzen inteekenaren buiten de gemeente daarom beleefd, ons aan het einde van elk kwartaal het bedrag per postwissel te willen zenden, daar anders door ons moet worden beschikt met verhooging van 10 cents voor de kosten. NEDERLAND. HELDER, 22 Maart. Bij de jl. Dinsdag te Goes gehouden ver kiezing voor een lid van de Tweede Kamer zijn uitgebracht 2772 stemmen. Verkozen de heer Keuchenius met 1548 stemmen. De heer Heyse had er 1153. „De Amsterdammer" verneemt, dat de Keizer van Duitschland in Mei op zijn reis naar Belgie een bezoek aan ons land en met name aan Amsterdam zal brengen. Feuilleton van da Helderscbe- en Nieuwedieper Courant. 37) ELZENKONINGIN. Roman door N. VON ESCHSTRUTH. Een koortsige gloed steeg naar de magere wanden der oude dame, zenuwachtig frommelden haar vin gers aan de witte kant, die haar over de ingezonken borst hing. „Vertrekken Welke boozc geest bezielt u toch zoo plotseling, Rutb, juist nu 'thier zoo prettig begint te worden en men een beetje aan de residentie gewend is geraakt, juist nu wilt gij opeens weg, zonder behoorlijk tc overleggen welken ruil gij aangaat „Er wordt rae volstrekt geen tijd gegund om te overwegen, beste' Marion," zei de eigenares van Altingen glimlachend met een steelschen blik ter zijde „binnen acht dagen zullen mijne ouders weer bier' zijn, en dat ik zonder noodzaak geen uur lang met mijn stiefmoeder dezelfde lucht wil inademen, weet gij „Binnen acht dagen de baron en de barones terug Marion liet zich letterlijk van schrik op de naastbijzijnde causeuse vallen. „Heer in den hemel, nu al „Zooals ik zeg, Marion ^Wat is er dan gebeurd Is de baron verergerd, of bevalt 't de barones niet langer in Italië Met een paar schreden stond cfe Erantjaise al weer naast Ruth en staarde haar ademloos in het gezicht. „Dan moet er toch iets heel bijzonders voorgevallen zijn, och, vertel 't me Ruth, vertel 'tme spoedig!" Elzenkoningin zag met koelen blik op „Daartoe is 't nu geen tijd, mademoiselle," antwoordde zij kortaf, „zorg liever dat uwe koft'ers gepakt komen en vergeet vooral niet Anneke te verwittigen, van wat er gebeuren zal." De Franqaise zag er erg opgewonden uit, 't scheen wel, alsot ze de bheeke lippen wilde openen, en een vloed van bittere verwijten over de jonge dame uitstorten, maar zij beducht zich plotseling, keerde De heeren Tillet en Burns, de leiders der Londensche werklieden, zullen eerstdaags naar Amsterdam komen om als sprekers op te treden in een meeting van boot- en dokwerkers. Het adres van de Ned. Vrouwenbond tot verhooging van het zedelijk bewustzijn is bij de Tweede Kamer ingediend met 38.432 hand- teekeningen, 18.208 van mannen en 20.224 van vrouwen, uit ongeveer r6o gemeenten in ons vaderland. Verschillende medici van naam, officieren van leger en vloot, tot de hoogste rangen toe, burgemeesters, leden der Prov. Staten, alsook vanstaats- en rechterlijke collegien steunden het met hun handteekening. Onder de laatsten mag vermeld worden de nieuwbenoemde raads heer in den Hoogen Raad rar. P. van Bemmelen, wiens brief aan den heer Pierson, bij gelegenheid van het Amsterdamsch congres, hem onder de specialiteiten op dat gebied doet kennen. Behalve de afdeelingen van den Vrouwenbond en van de Nat. Vereeniging tegen de prostitutie, die het verzoek ondersteunden, namen ook andere corporatien aan het petitionnement deel. Zoo legde de anti-revolutionaire kiesvereeniging te Krimpen a/d Lek in de ledenvergadering een verklaring van adhaesie af, op grond van het program, dat in zijn 14de art. den strijd tegen de prostitutie aangeeft. Ook het hoofdbestuur van den Nederl. Militairen bond verleende als zoodanig zijn steun aan de adresbeweging, terwijl de beide afdeelingen der Ned. Werklieden-ver- eeniging „Patrimonium" te 's Hage en te Mid delburg van haar instemming lieten blijken. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag 20 Maart. De Kamer heeft heden het algemeen debat voortgezet over de Belastingvoorstellen-Borgesius c. s. De heer Heemskerk, zijne reden vervol gende, ontkende het economisch nut der voor stellen, welke noch de werklieden, noch den landbouw zouden verlichten. Progressie zonder een vast stelsel acht hij bovendien verkeerd, terwijl hij ook het cijfer der percentage bestrijdt. Jaarlijksche vaststelling van de percentage leidt tot opdrijving van de budgetten. Het gevolg dezer wetten zou zijn, dat men te Amsterdam 7 pCt. van zijn inkomen zou moeten betalen. Hij acht de voorstellen strijdig met de plannen der Regeering tot regeling eerst van de gemeente belastingen, en protesteert bij voorbaat tegen de meening, alsof de tegenstanders geen betere ver deeling van lasten zouden verlangen. De heer Schaepman consfateerde, dat de voor stellers, allen uit de linkerzijde, niet rekenen kunnen op den steun der rechterzijde. De voor stellen zijn een eerste stap op een onbekenden weg. Zij zijn feitelijk slechts prikkels aan de Regeering tot daden en om aan het volk te laten zien dat de liberale partij de hervormende macht is, die den kleinen man wil ontlasten. Is het zich ijlings om en verliet verontwaardigd met veel drukte de kamer. „Lenzlaat de koffers van den zolder halen zoo klonk haar schrille stem door de gang. Con moto dolce alsjeblieft nog eens, juf frouw Anna. Iieszbach zag naur haar op en sloeg het muziekblad weer terug. „Gij mijner ziele schoonste droom," begon het jonge meisje op nieuw„Gij mijner schoonste „Juffrouw Anna „Wat belieft u?" „Waarom legt ge zooveel nadruk op dat gij?" „Ik he dat heb ik waarlijk in 't geheel niet gemerkt „Zoo 1 hum ik verbeelde 't me toch." „Gij m'ijner schoonste droomen ziele, Gij hart, waaraan 'k mijn heil „Juffrouw Anna!" „Wat belieft- „Ik geloof, da* u daar verkeerd zong." „En ik verbeeldde ie, dat u verkeerd hebt ge accompagneerd, meijef Heszbach. Zie maar, uw vingers liggen nog op «et G-accoord." „Hm! me dunkt, juffrouw Anna, dat we vandaag allebei wat erg verstrooid zijn." Het houtvestersdochtertje kreeg een kleur. „Och neen, maar ik let niet goed op," en ongemerkt drong zij een traan terug. „Wat eigenlijk precies hetzelfde, is." „Na een poos zwijgens was 't weer„Meneer Heszbach De jonge man keek gretig op. „Zouden we niet verder zingen?" „Wel zeker, laat ons!" „Gij mijner ziele schoonste droom „llóor eens, mijn beste juffrouw Anna, is 't werkelijk zoo, of hoor en zie ik vandaag niet goed, maar ik verbeeld me telkens, dat u bij het zingen van: „Gij mijner Ziele' mij aanziet!" Heszbach sprong van zijn stoel op en sloeg het muziekboek dicht. „Anna, we zijn vandaag allebei onoplettend en weet ge ook waarom f Om die ongelukstijding, waarmee mademoiselle Marion is komen binnen- nu te vergen dat wij de liberalen in die hooge politiek zullen steunen? Nèen. Wél dringt spr. bij den minister aan om het vraagstuk der af schaffing van den zout- en zeepaccijns ter hand te nemen. D-: beer Domela Nieuwenhuis verweet aan de liberalen, nu zij minderheid zijn zich als be lastinghervormers te poseeren, terwijl zij niets deden toen zij de meerderheid hadden. Het program der sociaal-democraten is een eenige progressieve inkomsten-belasting en progressieve successie-belasting. Deze ontwerpen verminderen niet den druk, maar verplaatsen dien. Voorts dringt hij aan op vermindering van den druk voor lage inkomens. Binnenlandsch nieuws. Helder. Volgens de laatste opgave be draagt het aantal kiezers voor leden van den Gemeenteraad en van de Provinciale-Staten 1639 en voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal 1640. Texel. Naar Noord-Amerika vertrekken door tusschenkomst van Koning en Co. per Ne- landsch-Amerikaansche Stoomvaart-Maatschappij de volgende familien 29 Maart. Leendert Witte, Grietje Sperling, Cornelis, Daniël, Jacob, Cornelia, Leendert, Arend, Klaartje en Jan Witte. 5 April. Jacob List, Grietje Meijer. Trijntje en Johannette Sophia List. Adrianus van der Vliet, Antoinnetta Vervaart, Neeltje, Jobke en Pieter van der Vliet. Albert de Boer, Arendina Chat. van Houten, Jan, Hendrik, Albert, Trijntje en Johan de Boer. Marinus Steenland, Agnietje Kromhout, Antje, Pieter, Roelof, Cornelia, Manis, Jacobus, Corne lis Steenland. Te zamen 35/ koppen. Texel. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden door het Postkantoor alhier, gedurende de tweede helft der maand Februari jl. Van het Postkantoor Texel A. Bakelaar, te Paterson (Amerika.) Van het Hulpkantoor de Cocksdorp J. de Bok, te Paterson. L. M. Broekkamp, te Passaic. Van het Hulpkantoor Oudeschild Wed. H. Sikkerlee, woonp. onbekend. Schagen. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden door 't Postkantoor alhier gedurende de eerste helft der maand Februari jl. Van Schagen A. Schager, Amsterdamvan 't Zand G. Loth, idem. Verzonden geweest naar Amerika Van Wieringerwaard, A. H. Bechthold, New- York. stormen en die me getroffen heeft als een bliksem straal bij helderen liemel, de tijding namelijk, dat gij vertrekken gaat!" „Ach ja," zuchtte Anneke, en ditmaal trilde er iets vochtigs aan haar wimpers. „Maar dat gaat toch nietDie gedachte is immers niet te verdragen!" riep de kapelmeester steeds opgewondener. „Bedenk toch eens, wat moet er van uw stem terechtkomen, als ik ze niet verder vormen kan, gij zingt den „schoonsten droom" nog lang niet zooals 't behoort, altijd legt ge nadruk op dat „zij" en dan sla ik verkeerde noten aan Nietwaar, ge ziet immers zelve in, dat 't zoo niet gaan kan „Nu, dan zullen we gauw nog eens overzingen, en daarbij zal ik den nadruk leggen op „droom", de hoofdzaak in het leven is tocli meestal dat men droomt," en Anneke streek even met haar zakdoek langs de oogen en kon niet verder spreken van aandoening. Ook Heszbach keek weemoedig voor zich. „Nu, dan zullen we 't maar eens met den droom pro- beeren," zei hij ter neergeslagen, ging weer voor de piano zitten en sloeg de muziek op. „Nu dan!" „Gij mijner ziele schoonste droom galmde Anneke met doodsverachting. „Juffrouw Anna „Meneer Heszbach?" „Neen, zoo gaat 't ook niet! Gij kunt niet spelen en ik kan niet zingen, dat wil zeggen, ik bedoel, gij kunt niet zingen en ik niet spelen; och, ik ben geheel van streek „Maar moet ik dau soms den nadruk op ziel leggen „Ziel?" Heszbach stond op cn greep plotseling de beide handen zijner leerlinge. „Ieder mensch heeft een ziel, maar wie bemint, bezit er twee! O, Anna, 't wordt me eensklaps zoo wonderlijk te moede, dat 't niet anders kan, of ik moet ver liefd wezen, en zoodra een kapelmeester een verkeerd accoorcl grijpt, als er een jonge dame naast hem staat, dan komt het daarvandaan, dat hij zich te vast verlaten heeft op de wederzijdsche overeen- Texel. Naar men verneemt is aan de drie kooihouders alhier, welke gepasseerde jaren door het schieten met zwaar geschut vanaf het fort de Harssens schade bekwamen in hunne vogel kooien, wegens het vertrek en wegblijven der vogels, ieder eene som van f 200 schadevergoe ding toegekend. Texel. Jl. Maandagavond trad alhier als spreker op in de Nutsvergadering de heer Sloos, van Winkel. Door spreker werd ten beste gegeven „Oude Sientje", van Justus van Maurik, een gedicht, getiteld Van sterfbed naar tooneel", waarna hij nog een klein verhaaltje ten beste gaf, dat het publiek herhaaldelijk deed lachen. Texel. De heer J. Zwanenburg schrijft ongeveer het volgende in de „Texelsche Courant" in een ingezonden stuk Schrijver acht verbetering of vergrooting van de haven aan 't Oudeschild voor zeer noodzake lijk. Hij wijst er op, hoe dikwijls het gebeurt, dat de haven vol schuiten ligt en dat dik wijls de plaats voor zijn werf daardoor wordt ingenomen, hoewel dat eigenlijk geen ligplaats kan zijn, daar het hem in zijn werkzaamheden een groote belemmering is. Ook als de visschers- vloot, die steeds vooruitgaande is, na eenige jaren nog vermeerderd wordt, zal de haven daarvoor zeker geen ruimte genoeg aanbieden. Evenals te Harlingen, maar op beter voet, acht schrijver havenvergrooting zeer wenschelijk. Alkmaar. !Qe bekende socialist van Em- menes besprak in een goedbezochte vergadering alhier den triomf der Duitsche verkiezingen. Spreker spoorde aan om den uitslag niet alleen „mooi" te vinden, maar bovenal drukte hij de aanwezigen op 't hart, dat zij evenzoo moesten handelen. Als voorzitter trad op zekere Groebe van Amsterdam. Venhuizen. De Gymnastiekvereeniging „Adolf Spiess" alhier, gaf Zondag en Dinsdag 11. hare eerste openbare uitvoeringen in het lokaal van den heer Eilander. Op beide avonden slaagde de uitvoering zeer goed en, den korten tijd van het bestaan der Vereeniging in aanmerking genomen, kan de heer Davidson te Hoogkarspel volkomen tevreden zijn over zijne leerlingen. Het talrijk opgekomen publiek amuseerde zich kostelijk, voornamelijk toen het bleek, dat de Vereeniging het aangename met het nuttige weet te verbinden door de ver schillende oefeningen af te wisselen met komische voordrachten. Op den tweeden avond verblijdde de bescherm heer van „Adolf Spiess," de Edel Achtb. heer Burgemeester, der Vereeniging met een schoon vaandel, dat door diens zoon, wijl de beschermheer zelf wegens ziekte verhinderd was tegenwoordig te zijn, met een toepasselijk woord werd over handigd. stemmingAnna, gedurende al ons onderricht heb ik nog nooit verkeerd gespeeld en gij hebt nog nooit verkeerd gezongen, en nu zijn wij opeens brekebeenen geworden, omdat men ons is komen zeggen, dat we scheiden moeten. Dat is een on mogelijkheid! Gij zijt de gouden snaren mijner ziel geworden, rukt men u van mij los, dan gaan te gel ijker tijd klank en leven verloren, ik kan niets meer zonder u, mijn geliefde, kleine Anna, want gij zijt mijner ziele schoonste droom." Met groote, van angst vervulde oogen staande het woudkind hem aan, de tranen droogden op, als een duizeling ging 't door het lieve kopje, en toen de knappe man haar aan zijn borst drukte en haar frissche lippen met kussen overstelpte, breidde zij juichend de armen uit, sloeg die om zijn hals en fluisterde hem in het oor: „O, hoe lief heb ik u!" Mademoiselle Marion vevwonderde zich, dat van uit de muziekkamer geen geluid meer tot kaar dohrdrong. „Hij geeft nu zeker onderwijs in de theorie," dacht zij, en daar ze 't zoo verbazend druk had, stelde zij zich met die gedachte tevreden. De kapelmeester hervatte in alle oprechtheid: „Zie je, mijn hartediefje, binnen een jaar hoop ik stellig een zelfstandige betrekking te krijgen als kapelmeester bij het orkest der badplaats K. Ik reis er dan ijlings heen, richt er ons nestje in en haal zoo spoedig mogelijk mijn wijfje af; stem je daarmee in, mijn schat?" „Grootmoeder beweert, dat een behoorlijke ver loving minstens twee jaren dient te durenant woordde het meisje wat beklemd", „zij zegt dat 't de schoonste tij(l van het leven is." „Ook als men zoo ver van elkaar gescheiden is „Maar je zult immers dikwijls overkomen en dagelijks schrijven „En nooit minder dan tien bladzijden natuurlijk nu, over dat punt zal ik eens met grootmoeder praten!" en Heszbach lichtte het donzige kinnetje wat op en kuste haar opnieuw, „weer je maar ter dege met den uitzet, mijn bruinje „Daar komt mademoiselle Marion aan, spoedig gezongen (Vervolg in het Tweede Blad.)

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 1