HELDERSCHE- NIEU WEDIEPER COURANT Jaargang 4-8. M 87. Woensdag 26 Maart 1890. Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. J. H. VAN BALEN. BERICHT. BERICHT. En desespereert nimmer Jan Pielersz. Coen. liet Viiderlandt ghutronwe- Blijf iek tot in den doot. Wilhelmuslied. Verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per kwartaal0.70, franco per post f 0.90. Het Zondagsblad, behoorende bij deze Courant, verschijnt eiken Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maandenf 0.75. Voor de abonnés dezer Courant in de gemeente0.30. www x buiten de 0.35. REDACTEUR-UITGEVER: Molenplein 162/163. Prijs der Advertentiën: Van 15 regels 30 cent, elke regel meer 6 cent. Dij abonnement, naar gelang van de hoeveelheid regels, aanmerkelijk lager. Voor liefdadige doeleinden 3 cent per regel Dienstaanbiedingen voor den werkenden stond3 Zij. die zich met I April a. s. op ons blad abonneeren, ontvangen de van af heden ver schijnende nummers gratis. In het begin van April zal in ons ZONDAGSBLAD een aanvang worden gemaakt met een der nieuwste Russische romans van DOSTOJEWSkY, getiteld „D e S p e 1 e r". Wij verzoeken daarom hun, die zich met 1 April alsnog op het Zondagsblad wenschen te abonneeren, daarvan ten spoedigste opgave te doen. Zooals men weet is de prijs van het Zondagsblad, voor Iicii die op de courant geabonneerd zijn, slechts 30 cents per drie maanden biuuen de gemeeutc en 35 cents bniten de ge meente, terwijl men zicb slechts voor één kwartaal behoeft te verbinden. Ter bevordering van eene geregelde administratie zal voortaan over het bedrag der abonnementsgelden, ook buiten deze gemeente, per kwartaal beschikt wordest. Wij verzoeken onzen inteekenaren buiten de gemeente daarom beleefd, ons aan het einde van elk kwartaal het bedrag per postwissel te willen zenden, daar anders door ons moet worden beschikt met verhooging van 10 cents voor de kosten. NEDERLAND. HELDER, 25 Maart. Men schrijft van het Loo d.d. 22 Maart, aan het „Hbld" H. M. de Koningin en het Prinsesje ontvingen hedenmiddag te 2 uur mevrouw de douarière gravin Bentinck met twee kleindochtertjes bij zich ten paleize. Reeds te half drie stelde Prinses Wilhelmina hare jeugdige bezoeksters, met haar in een open rijtuig gezeten, in de gelegenheid hare schatten te bewonderen. Allereerst de vijf ponnies, die tot dat doel in de rijbaan werden binnengeleid. Daarop werd een bezoek gebracht aan de witte damherten in de hertenkamp en aan de zich in de nabijheid daarvan bevindende talrijke ras- Peuilleton van de Heldersche- en Nieuwedieper Courant. S9) ELZENKONINGIN. Roman door N. VON ESCIISTRUTH. Dat was dus de gelukkige bruidegom der hout vestersdochter, de geniale kapelmeester uit de resi dentie, die de stem van liet jonge meisje vormde, «n daarvoor haar gansclie overgelukkig hartje tot belooning kreeg. En een plaats verder zit Hans als een opgeschoten knaap, die al voor de tweede maal met de kerstdagen uit de naburige stad thuis komt; hij woelt in een berg van noten, haalt goud en zilverblad naar zich toe en boort spelden met strikjes er aan in de harde schalen; maar naast tero wie is dal Een dame diep over de tafel gebukt, het licht der lamp valt op het blonde hoofd haar, en een fijngevormde, blanke hand doet haastig een greep naar Hans' noten zij keert hem den rug toe, nu lacht ze en kijkt op; zij houdt den kapelmeester een vergulde noot voor, hij bewondert :ze, de breede armband glijdt haar op de hand en •zij draait het kopje om en geeft Hans een tik op zijne vingers, omdat hij heimelijk een gekaapteu appel naar den mond wil brengen. „RuthDie naam ontsnapt aan de lippen -van •den bespieder, hij drukt het verhitte voorhoofd tegen de ruit en kan" nauwelijks ademhalen. Welk •een lief tafereel ontrolt zich voor zijn oogenhoe geheel anders dan hij 't zich had voorgesteld. Zij, •die hij te midden van glans cn weelde waande, ■omgeven door en opgaande in de genoegens der :groote wereld, vervreemd van het stille woudkasteel, in welks met lentegroen getooid park een harts tochtelijk jongeling eens om hare liefde had gesmeekt, :zij, die hij verwijderd dacht in den kring van men- •schen, wie door de hand der Schikgodin het schit terendst lot werd toebedeeld, zij zat eenvoudig en bonden. Vervolgens werd het chalet der Prinses bezichtigd met zijn rijken inhoud van allerlei aard en met zijn levendige omgeving van kippen, duiven, eenden en konijnen, alsook de bijbe- hoorende bloemen- en duiventrekkassen. Per Koninklijk Nederlandsch Locaalspoor aan het station 't Loo aangekomen, keerden de bezoek sters te 4.48 per Oosterspoor naar Middachten terug, waartoe een hofrijtuig haar naar het station te Apeldoorn overbracht. In Luxemburg, waar sinds 1840 het aan tal kloosters van 3 tot 28 kjom, moeten reeds lang in de ministriëele bureels wetsontwerpen be rusten om de vermeerdering- van kloosters tegen, te gaan. De officieuse „Lux. Zt." schreef dezer dagen, dat de Regeering bij een flink optreden in deze op den steun van Kamer en volk zou kunnen rekenen. Naar aan het „Berl. T." uit Luxemburg wordt geschreven, zou de Koning-Groothertog dc in diening dezer wetten tegenhouden. In Luxemburg wordt beweerd, dat de thans gestorven bisschop Adamos, met wien Z. M. per soonlijk bevriend moet zijn geweest, in deze aangelegenheid veel invloed bij den Groothertog heeft gehad. Voor de tentoonstelling ter bevordering van veiligheid en gezondheid in.fabrieken en werk plaatsen, te houden te Amsterdam in de maanden JuniAugustus 1890, zijn door den minister van Financiën voorschriften vastgesteld omtrent de invoerrechten en de accijnzen. Zooals men weet, heeft de bond „Maat schappelijk belang" de prijsvraag uitgeschreven, welke nadeelen, bepaaldelijk met het oog op Nederlandsche toestanden, voor de maatschappij kunnen ontstaan uit onoordeelkundige toepassing van het beginsel der coöperatie (winkel- en ver- bruiks vereenigingen.) Voor het best. gekeurde antwoord is thans uit geloofd f 1000. De antwoorden, in Nederland sche taal met een andere hand dan die van den schrijver - voor 1 December a. s. in te zenden aan mr. J. G. Gleichman, te 's Gravenhage. Zij worden geteekend met een spreuk en vergezeld van een gezegeld briefje, met dezelfde spreuk tot opschrift, dat den naam en het adres van den schrijver bevat. Den ien Mei 1891 wordt openbaar gemaakt, wien de bekroning te beurt is gevallen. De antwoorden blijven eigendom van den Bond. De jury, bestaande uit de heeren mr. Gleich man, dr. Schaepman en mr. G. J. Goedkoop, behoudt zich de beslissing voor om de uitge loofde som al of niet geheel of gedeeltelijk toe te kennen. Ondergetcekenden hebben op hun verzoek aan den Raad van ministers, door zeven honderd Neder landers ondersteund, om, hetzij door een onderzoek de onwaarheid der door den heer W. E. Willink Ketjen tegen Nederlandsche en Nederlandsch Indische Itegceringspersonen uitgesproken beschuldigingen van bescheiden aan den burgerlijken disch in de liout- vesterswoning, ongedwongen en vroolijk als een kind, dat nooit iets beters verlangd heeftDe blanke band was druk bezig onder de appelen en noteri, bet goudblad bleef aan de nagels kleven en herschiep het jonge meisje tot de toovergodin uit het sprookje, wier kleine vingers met hun ongemeenen glansden hoogen gast in bedelaarsgewaad verrieden. Norbert kan het gelaat niet afwenden, hij wil weer vluchten en de trotsche oogen vermijden, die hem met hun onbarmhartige blikken vervolgden tot in zijn droomen zelfs! en toch blijft hij als aan den grond genageld bij het lage venster staan, verbaasd over het wonder: „Elzenkoningin thuis!" De oude herinneringen leven weer op in zijn hart, hij staat weer bij de witte heining van het slotpark en buigt in overmaat van gevoel de knie, en zij wendt zich trotsch af en zegt Norbert klemt de lippen op elkaar en richt zich fier op. „De man zonder toekomst behoeft u niet te ver mijden, eigenares van Altingen!" mompelt hij met eenige bitterheid, „ik heb u niet gezocht, gij kruist mijn weg." En met een snel besluit staat hij bij de deur en treedt binneneen paar stappen de gang in, en vastberaden grijpt hij de klink en staat op den drempel der kamer. „Norbert!" zoo galmt 't hem juichend te geraoet. Anneke, Hans en grootmoeder sluit hij als in een droom in de armen, de jonge bruidegom steekt hem beide banden toe. slechts ééne blijft strak zwijgend staan en houdt zich krampachtig vast aan de leuning van haar stoel 't is Ruth. Hij ziet haar aan, de mantel glijdt van zijn schouder, op de borst glinstert liet eeremetaal, lang zaam treedt bij op haar toe. „Hebt gij geen groet voor me, freule von Al tingen Een booge blos kleurt eensklaps haar hl eek e wangen en hem haastig de hand toestekend, zegt roof, wetschennis, vervalsching en meineed voor iedereen helder in het licht te stellen, dan wel het onrecht, den heer Willink Ketjen aan gedaan, te herstellen, het volgende antwoord ontvangen „Overwegende, dat uit een nauwgezet onderzoek aan den Raad is gebleken, dat door den Gouverneur- Generaal van Nederlandsch Indië, bij liet verleenen van eervol ontslag met pensioen aan den kapitein der infanterie van het Nederlandsch Indische leger, W. E Willink Ketjen, de bestaande wettelijke voorschriften zijn in acht genomen. Geeft aan de adressanten te kennen, dat er geen termen aanwezig zijn om hun verzoek in te willigen." Daar de Raad \an ministers zich niet openlijk wil uitlaten om de beschuldigingen onwaar te doenhlijken, hebben ondergetcekenden een onderzoek ingesteld. Zij verzoeken aan de lnndsjenooten, hun zooveol mogelijk te steunen, door bijdragen te leveren, om een som bijéén te krijgen, ten einde zich een rechtskundig advies te kunnen verschaften om op die wijze Willink Ketjen in zijn eer te kunnen herstellen. Mr. Th. M. Yerster, Amsterdam; S. Boom, id.; J. W. van Vooren, id.G. Herklots, id.M. W. Goklbach, id. en L. C. van Vleuten, geps. Kapi teins O -I. L., R. L. Kellermann, gep. Majoor O. I. L., idem, van Erp Taalman Kip, gep. Kapt. O. I. L., idJ. Barthélémij, gep. Luit.-Kol. O. I. L., Bergen op Zoomvan Oppenraaij, Arts, den Haag A. C. Eijssell, Oud-off. van gez., id. Binnenlandsch nieuws. Helder. De heer C. A. Beukenkamp, bur gemeester alhier, is het eere-voorzitterschap opgedragen van het Reddingsfonds. Texel. Gemeenteraadszitting op 22 Maart. Tegenwoordig alle leden. opening der vergadering door den Voor zitter, worden de notulen gelezen en goedgekeurd. Met proces-verbaal van den gemeente-ontvan ger (kassa f3625.52) wordt voor kennisgeving aangenomen. In de kosten voor het onderwijs is door Ged. Staten een bedrag van f 5535 toegestaan. Aan den heer A. Bakker Jz. wordt vergun ning verleend tot het bouwen van een schuur achter zijn woning. Hierna komt de havenvergrooting aan de orde. Door verschillende heeren wordt hierover gespro ken, met het gevolg dat het plan van den inge nieur werd verworpen met algemeene stemmen. Na de behandeling in een geheime zitting van de kohieren van Hoofd, omslag en Hondenbe lasting, worden deze door den Raad goedgekeurd. Na nog eenige besprekingen over de haven kwestie, wordt de vergadering door den Voorzitter gesloten. Zijpe. Jl. Dinsdag werd de Sste of laatste serie gehouden van den biljartwedstrijd alhier gehouden. De iste prijs werd gewonnen door A. de Witt, van St. Maarten; 2de prijs J. Peetoom, teScha- gerbrug; 3de prijs J. Kweldam, teSchagen; 4de ze: „Welkom, kapitein, het verheugt me zeer, u behouden terug te zien!" "Freule Ruth uit hiermede geen holle klanken, dat ziet hij duidelijk, haar oog glinstert hem vol oprechtheid tegen. „Ik had niet verwacht, u hier iu het woud te zullen vindenvervolgt hij, „ik vermoedde, dat gij u te "midden der wintervermaken van de residentie zoudt bevinden „Ik woon weer geheel en al in Altingen, sedert mijn vader gestorven is," antwoordde zij en liet daarbij het hoofd zakken. „Twee jaren al? en daarvan heeft Anneke mij nooit een woord geschreven!" „Norbprt! Maar je bent kapitein! Je hebt een ridderorde!" roept Hans juichend er tusschen door, en met de belangstelling van een schooljongen gaat hij over tot een nadere bezichtiging: „Is dit nu het kruis, dat je voor de reddiug van dat schip gekregen hebt? 't Is immers zoo? Ja, we hebben 't wel in de krant gelezen, wat voor een beroemd man je geworden bent Onwillekeurig dwaalt Sangoulème's blik even af naar bet gelaat van Ruth, zij tuurt naar den grond en een vlammend rood heeft baar voorhoofd over- togen. „Ons weer zoo te verrassen!" zei de houtvesters- vrouw hoofdschuddende, terwijl tranen van blijdschap haar blik benevelden. „Waarom ons de voorpret niet gegund, jou vreemde snuiter!" Hartelijk brengt hij haar hand aan zijne lippen. „Ik kwam in Wilhelmshaven aan, vroeg verlof en snelde hierheen tot schrijven heb ik geen rust meer, als ik zelf er spoediger wezen kan dan de brief!" „En bier is nu mijn inniggeliefde vrijer, Nor bert!" roept Anneke met van vreugde stralenden blik, „kijk eens, badt je je wel zoo'n voorstellin g van hem gemaakt? Een kapelmeester is 't! Hij componeert, schrijft gedichten, speelt viool, piano, violoncel prijs J. C. de Wit, te Lagedijk5de prijs W. A. de Wit, te 'tZand; 6de prijs P. A. de Wit, te Schagerbrug; 7de prijs N. de Goede, te Scha- gerbrug; Sste prijs A. de Wit Jz. aan 'tZand. Zijpe. Jl. Maandag werd op den koepel van den heer A. Bruin Jz. alhier, een verzame ling platen ten toon gesteld door de Vereeniging „Arti et Amicitae" te Amsterdam, waaronder vele kostbare stukken. Daar de bezichtiging kosteloos was, werd de tentoonstelling door vele belangstellenden bezocht. Schagen, 23 Maart. De „Vereeniging tot bevordering der Bouwkunst" alhier zal morgen eene openbare vergadering houden, waarin door den heer W. Kloeke een plan zal worden bloot gelegd tot het verkrijgen van een kanaal, dat deze gemeente zal verbinden met de Zuiderzee en het Noordhollandsch kanaal. Schagen. In een ingezonden stuk in de „Schager Courant" wordt gesproken over de wenschelijkheid om Schagen in het bezit van een eigen kaasmarkt te stellen. De wik- en weeg- loonen, die op de Alkmaarsche kaasmarkt wor den geheven, zijn voor den landman, die de markt bezoeken moet, zeer bezwarend. Daar Schagen het centrum is van Holl. Noor derkwartier, zou die markt daar zeker door velen worden bezocht. En als nu het kanaalontwerp doorgaat, zullen de koster, die er voor besteed moeten worden, niet kunnen opwegen tegen het voordeel, dat de gemeente Schagen er van zou trekken. Schagen. Bij de Volksvoordrachten op hedenavond in het lokaal van den heer C. ICos Pz., zal de Rederijkerskamer „Onderlinge Ofefe- ning" van St. Maarten op vereerende uitnoodi- ging hare medewerking verleenen en wel met de uitvoering van het tooneelspel „Suzanne" van J. C. de Vos, en het blijspel „Doleeren". Schagen. Naar aanleiding van een inge zonden stuk in de „Sch. Ct." over het graven van een kanaal van Schagen langs Schagerbrug tot het N. H. Kanaal (zie ons nummer van 21 dezer) is jl. Zondagmiddag in het lokaal „de Beurs" van den heer W. Roggeveen alhier eene openbare vergadering uitgeschreven. Alkmaar. Door de Regeering is ingediend een suppletoire begrooting van hoofdstuk IV (Justitie), waarbij wordt voorgesteld de stichting van een nieuw rechtsgebouw alhier. De kosten zijn begroot op f95.000; hiervan wordt thans f 50.000 aangevraagd. Er was reeds besloten tot stichting van een gebouw voor het kantongerecht, maar na den brand alhier op 19 Februari jl. acht de Regeering het noodig rechtbank en kanton gerecht met eene veilige bergplaats voor archieven in een afzonderlijk gebouw te vestigen. De gemeente is bereid een ander geschikt terrein kosteloos af te staan, groot genoeg om daaraan later te verbinden een huis van bewaring. Verder is bij hetzelfde ontwerp een som van f 62.000 voorgeslagen ter uitvoering van de wet betreffende de arbeidsenquête. Het tractement „Ombre en zes cn zestigvalt de geprezene haar lachend in de rede, „ja, je bent wel te benijden met zoo'n bruidegom „Kom eens hier, Norbert, bekijk mijn verzame ling van gesteenten eens!" met die woorden tracht Hans zich op den voorgrond te dringen, „ik heb al tweehonderd en tachtig stuks, en van allerlei soort „Neen, eerst moet hij wat eten!" brengt de prak tische grootmoeder in het midden, „ga maar met me mee naar de andere kamer, mijn beste jongen, mijn wakkere'kapitein!" en opnieuw voelt de jonge zeeman zich van alle kanten omhelsd. Wat een wirwar! wat een gejubel! Eindelijk zitten allen weer om de ronde tafel, ook oom de houtvester is met beijzelde» baard thuis gekomen, en voegt zich met zijn geestige opgeruimdheid bij den gezelligen kring. Daar klinkt hoefgetrappel voor het venster. „De oude Lenz is met de lantaarn van Altingen gekomen!" meldt Hans binnentredend, „Suwaroft" wordt al uit deu stal gebaald!" Ruth staat op en neemt vroolijk afscheid. „Is 't ook geoorloofd, dat ik u vergezel, freule von Altingen?" Norbert's rijzige gestalte staat voor haar, de don kere baard omlijst zijn aangezicht en de ernstige oogen zien baar vragend aan. ,0, gij zijt wel zeer goed!" stamelt Ruth bijna verschrikt, „maar Lenz is bij me, er zal me niets overkomen, en gij zijt vermoeid!" zoo vervolgt ze levendiger. „Gij hebt vandaag al den verren tocht van Kirchdorf hierheen afgelegd Als dat uw eenige bezwaar is," zegt de toe- gesprokene en grijpt glimlachend naar zijn degen, „dan boud ik mijn verzoek voor toegestaan; 't is een heerlijke nacht, de maan staat aan den hemel en ook de koude is veel verminderd; 't is zoo'11 zeldzaam genot voor me, door de vaderlaiulsche bosschcn te wandelen." (Wordt vervolgd.)

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 3