HELDERSCHE- NIEU WEDIEPER COURANT. •e- M. 38. Jaargang 48, Vrijdag 28 Maart 1890. Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. J. H. VAN BALEN. BERICHT. BERICHT. „En deaespcreert nimmer Jan Pietersz. Coen. Het Vadcrlandt ghetrouwe» Blijf ick tot in den doot. Wilhelmuslied, 7 'den >US Verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per kwartaal0.70, franco per post f 0.90. Het Zondagsblad, bekoorende bij deze Courant, verschijnt eiken Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maandenƒ0.75. Voor de nbonnés dezer Courant in de gemeente0.30. u n buiten de 0.35. REDACTEUR-UITGEVER Molenplein 162/163. Prijs der Advertentiën: Van 15 regels 30 cent, elke regel meer 6 cent. Bij abonnement, naar gelang vun de hoeveelheid regels, aanmerkelijk lager. Voor liefdadige doeleinden 3 cent per regel Dienstaanbiedingen voor den werkenden stand.3 u u n Zij. die zich met I April a. s. op ons blad abonneeren, ontvangen de van af heden ver schijnende nummers gratis. In het begin van April zal in ons ZONDAGSBLAD een aanvang worden gemaakt met een der nieuwste Russische romans van DOSTOJEWSKY, getiteld „D e S p e 1 e r". Wij verzoeken daarom hun, die zich met 1 April alsnog op het Zondagsblad wenschen te abonneeren, daarvan ten spoedigste opgave te doen. Zooals men weet is de prijs van het Zondagsblad, voor lien die op de courant geabonneerd zijn, Mlcchts 30 cents per drie maanden binnen de gemeente en 35 cents buiten de ge meente, terwijl mcii zich slechts voor écu kwartaal behoeft te verbinden. Ter bevordering van eene geregelde administratie zal voortaan over het bedrag der abonnementsgelden, ook buiten deze gemceutc, per kwartaal beschikt worden. Wij verzoeken onzen inteekenaren buiten de gemeente daarom beleefd, ons aan het einde van elk kwartaal het bedrag per postwissel te willen zenden, daar anders door ons moet worden beschikt met verhooging van 10 cents voor de kosten. NEDERLAND. HELDER, 27 Maart. Ter uitvoering van de zoogenaamde boter- wet, is door Z.E. den minister van Justitie, aan de Commissarissen en andere ambtenaren van politie eene instructie gegeven', en, o. m. daarbij bepaald, dat de woorden in art. 2 der wet duidelijk voorkomenzoo moeten worden opgevat, „dat in winkels en andere openbare verkoop- „plaatsen de waar zoodanig moet zijn opgesteld, „dat het opschrift „Margarine" of „surrogaat", „den bezoeker in het oor/ valt, hem althans niet onzichtbaar is." Als bijlage tot het wetsontwerp ter bekrach- ting van overeenkomsten met de Spoorweg maatschappijen, heeft de Regeering voor de Tweede Kamer doen opmaken eene vergelijking van de geldende overeenkomsten met de tot bekrachtiging aangeboden overeenkomsten. Feuilleton van de Heldersche- en Nieuwediepcr Courant. 40) ELZENKONINGIN. Roman door N. VON ESCHSTRUTH. - Het vaarwel klinkt over en weer, Suwaroff krabt ongeduldig met den voorpoot en Norbert steekt, weifelend de hand aan freule von Altingen toe, om haar bij het opstijgen behulpzaam te zijndoch zij keert zich om „Lcnzroept zij, „kom maar met het paard achteraan, ik ga te voet!" en met een vriendelijk lachje wendt zij zich nu tot San- goulème. „Hartelijk dank, kapitein, ik wil liever gelijkvloers met u blijven, dat praat gemakkelijker Dag, Hansen bliksemsnel buigt zij zich neer en grijpt wat sneeuw op. „Daar heb je wat voor een aandenken en de witte bal vliegt recht op zijn doel af. „Morgen dubbel en dwars terug!" dreigt de kleine vent, en tracht zich tevergeefs uit Ahneke's handen los te wringen, om de sneeuwbegroeting onmiddellijk te beantwoorden. „Anna houdt me vast, anders bombardeerde ik er nu al op los „Morgen zend ik mijn secondant," roept Elzen koningin, zich omwendend. „Goeden nacht, kleine notenkraker en weg was ze, achter de besneeuwde dennetakken verdween haar slanke gestalte naast San- goulème. „Hans schijnt bijzonder op u verzot, freule von Altingen," zei Norbert glimlachend, „gij beiden schijnt goed met elkaar overweg te kunnen „Dat zal wel waar wezenriep zij vroolijk, „we zijn altijd goede kameraden geweest, en als we elkaar onvoorziens een poets kunnen spelen, is dat een van de grootste genoegens, die dit eenzaam oord ons oplevertik heb altijd veel van plagen gehouden en in Hans heb ik daartoe den rechte De Haagsche Kamer van Koophandel heeft Vrijdagavond eene buitengewone vergadering gehouden ter bespreking van het feit, dat het Koninklijk rijtuig, waarmede dezer dagen een ongeval plaats had, weinige dagen geleden door een buitenlandsche firma, die van Peterste Londen, was geleverd, gelijk den voorzitter uit nadere inlichtingen gebleken was. De voorzitter had in het belang der Vader- landsche industrie aan de bevoegde personen verklaard, dat door het gebeurde opnieuw was bewezen, dat het buitenlandsch fabrikaat, ook op dit gebied, niet beter was dan het Nederland- sche, en dat het derhalve onnoodig is zich in het buitenland van rijtuigen te voorzien, waar de nationale industrie, die het werk wel gebruiken kan, kon worden gebaat. Het nationaal gevoel werd dan ook pijnlijk aangedaan, telkens wanneer vernomen werd, dat voor den dienst van 's Konings Huis voertuigen uit 'den vreemde waren ontboden, zooals onlangs met eenige arren en rijtuigen geschiedde, die uit Dusseldorp waren geleverd, terwijl hier de werk man over gebrek aan werk klaagt. De hooggeplaatste ambtenaren in 's Konings dienst, tot wie de voorzitter zich gewend heeft, billijkte niet alleen de door dezen gemaakte opmer kingen, doch zullen zorgen, dat voortaan zooveel mogelijk alles wat voor het staldepartement noo- dig is, met uitzondering van voorwerpen, die hier te lande niet te verkrijgen zijn, in Nederland worden besteld en aangekocht. Deze zaak zal dus naar men zich vleide, der vaderlandsche nijverheid ten goede komen. „De Tijd" bevat het hierna volgende mani fest: „Het bestuur van den Provincialen Bond van R.-IC. kiesvereenigingen in Zuid- en Noordholland, krachtens de machtiging, ontvangen door het besluit van de algemeene vergadering van den Bond op 13 Februari 1889, luidende: „De Bond machtigt zijn bestuur om alle gepaste en geoorloofde middelen te bezigen, ten einde te verhinderen, dat het stelsel van den verplichten persoonlijken dienst door onze wetgeving worde bekrachtigd „overwegende, dat de Provinciale Bond van R.-K. kiesvereenigingen in Zuid- en Noordholland zich in zijne vergadering van 14 Februari 1888 krachtig heeft uitgesproken voor de opname in het program der R.-K. staatspartij van: behoud der plaatsvervanging; „overwegende, dat in zijne vergadering van 28 Februari daaropvolgende de Bond voornoemd zich slechts onder luid protest, en ten einde de eensgezindheid onder de Katholieken niet te verbreken, voor dien keer heeft nedergelegd bij de interpretatie van art. V van het program van actie, beperking van de kosten en lasten der defensie, volgens welke interpretatie in die woorden wel degelijk het beginsel van: vrijlating der plaatsvervanging zou zijn gesloten „overwegende, dat de verdedigbaarheid des lands het zware offer van de invoering van den persoonlijken dienstplicht volstrekt niet eischt, „verklaart gevonden, hij huldigt het spreekwoord„leer om leer „Gij hebt daar uw verblijf een eenzaam oord genoemd, als ik 'l goed verstaan heb, eii toch schijnt gij 't uit eigen beweging gekozen te hebben. Woont uw mama niet bij u op Altingen De jonge dame bleef stilstaan, een straal der maan verlichtte haar gelaat en twee donkere oogen keken hem strak aan. „Mijn moeder is opnieuw getrouwd, ik hoor zel den iets van haar en zend haar nog zeldzamer bericht van Altingenwij hebben nooit best met elkaar kunnen overeenstemmen, en ik geloof stellig, dat zij den hemel dankt, nu de lastige banden tus- schen ons verbroken zijn~1" „Dus woont gij hier geheel alleen vroeg hij met haperende stem, „waarom zijt ge niet in de residentie gebleven „Ruth liet haar kopje diep op de borst zakken. „Gij weet immers, dat ik er drie winters gedanst en het gezellig verkeer met al zijn luidruchtige pret in volle teugen genoten heb, maar ten slotte kreeg ik er een hekel aan," zij hief het hoofd bijna trotsch op, „veel was zoo geheel anders, dan ik't me voor gesteld had. Ik heb een afkeer van mensclien met grijnzende gelaatstrekken en met den laster op de tong, ik doorzie hunne intriges en vind hunne kruiperijen verachtelijkIk ben niet geschikt voor een leven, waarbij onoprechtheid en huichelarij tot den goeden toon behooren, ik gaf onverholen te kennen wat ik dacht en misschien liever had moe ten verzwijgen, ik zag, .wat honderd anderen door de vingers moesten zien en keurde af, wat men soms geprezen verlangde „De eigenares van Altingen was te fier, om zich te voegen naar de grillen der wereld vulde hij er met veel nadruk aan. Haastig keek zij op, maar antwoordde niet. De weg splitste zichin de eene richting liep een breede weg door het bosch naar Altingen, in de „zijn volle adhaesie te schenken aan het mani fest van' de voorzitters der Noordbrabantsche kiesvereenigingen, gedateerd 13 Maart 1890, en „besluit „zich voortaan krachtig te verzetten tegen de keuze van leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, die zouden verklaren, een wets ontwerp^ dat het beginsel huldigt van den ver plichten! persoonlijken dienst, te zullen steunen. „Het ïBestuur van den BondMr. B. M. Bahlmai|n, Rotterdam, voorz.T. C. B. Ten Hagen, *s HageW. A. Beukers, SchiedamP. J. Raaijmakers, Nieuwer-AmstelJ. P. M. Eijgen- raam, p. p. Amsterdam H. W. Kouwenhoven, p. p. Beverwijk en A. Óp de Laak, Noordwijk, secretaris." Belangrijk is de nieuwe betooging van de Katholieke kiezersbonden tegen den persoonlijken dienstpli'cht. Het niet officieel schrijven van den secretaris van den Z. en N.-Holl. Bond, dat onlangs zoozeer de aandacht trok en door een deel der Kath. pers als geheel persoonlijk werd beschouwd, blijkt nu inderdaad de uitdrukking te zijn geweest van de meening van hetbestuur. Het ,jHbld. zegt daaromtrent Het leger-ontwerp is nog niet ingediend, en daarom heeft de betooging wel wat voorbarigs. Men behoorde af te wachten, wat de Regeering voorstelt en hoe zij de bezwaren tracht te over winnen, alvorens zich zoo stellig uit te spreken, als de Bonden reeds hebben gedaan. Bevat het ontwerp inderdaad het beginsel van persoonlijken dienstplicht, dan hebben de opposanten hunne schepen reeds verbrand en is een scheuring onder de rechterzijde niet meer te heelen. De vorm van het besluit door het bestuur van den Z. en N.-Holl. Bond genomen, is bovendien zeer stuitend voor de Katholieke Kamerleden. Hun wordt niet de meening der kiezersvereeni- gingen meegedeeld, maar aangezegdgij zult stemmen 'tegen elk wetsvoorstel dat persoonlijken dienstp&ht beoogt in te voeren, -èf gij* wordt niet herkozen. Dat is eene bedreiging, welke weinig strookt met het grondwettig karakter van afgevaardigden, die „volgens eed en geweten" moeten stemmen, „zonder ruggespraak met hen, die benoemen." Wij voorzien van deze betooging groote ver warring - welke waarlijk aan het groote lands belang de goede regeling der verdediging, slechts afbreuk kan doen. De Raad der gemeente Noordbroek (Gro ningen) heeft naar aanleiding van een verzoek van B. en W. der gemeenten Roozendaal en Nispen besloten instemming te betuigen met hun verzoek aan de Regeering om nimmer een wets ontwerp in te dienen, waarbij persoonlijke dienst plicht is opgenomen. Naar aanleiding van dit besluit verdient het vermelding, zegt de „Haarl. Ct.", dat deze ge meenteraad bekend staat als liberaal. Geen Katholiek heeft daarin zitting. De Gemeenteraad van Hellevoetsluis besloot met algemeene stemmen zich van elk besluit in zake de dienstplicht te onthouden. andere kwam men langs een voetpad op de klaver weide. „Zullen we hier door het dal gaan vroeg Ruth na een korte weifeling, „wc komen dan spoediger aan het kasteel, al is de weg ook een beetje morie- lijkerMaar de besneeuwde klaverweide ziet er zoo prachtig uit bij maanlicht, en ik zou u toch mijn rijk gaarne in zijn volle heerlijkheid doen aanschouwen," voegde zij er schertsend bij. „Ik volg u antwoordde hij. „Is 't niet ook een avontuur, de Elzenkoningin te ontmoeten, zonder dat er dwaallichtjes ronddansen Ze glimlachte. „Doelt ge daarmee op onze eerste ontmoeting?" vroeg zij, blij naar hem opziende. „Ik dacht aan dien nacht, toen ik een kleine waternimf op mijn arm door de beek droeg! Wat ligt er niet nl tusschen toen en thans Zij zweeg. Een kille wind woei hun van het donkere terrein tegen en schudde de sneeuw van de takken op hen neernog omzoomde het maan licht enkel den rand van het berijpte bosch met een zilveren sluier, de elzen van het dal geleken rijzige gedaanten, wier witte armen de naderenden huiverig toewenkten. Elzenkoningin schreed luchtig voort over de krakende sneeuw, de helling was bevroren en glad, de wind deed haar ruim kleed fiapperen. Daar zet ze haar voet op een brok steen, waarop de sneeuw vastgevroren zit. Ruth wankelt en grijpt angstig naar de overhangende dennetakken, doch opeens voelt zij zich ondersteund door een kraohtigen arm, de rijzige gestalte van den zeeman treedt vlak naast haar en vat haar kleine haud, zonder eenigen weerstand laat zij zich door hem geleiden. „Blijft gij eenigen tijd hier?" vraagt zij wat schuchter, „als kapitein hebt ge zeker niet meer zooveel vrijheid als vroeger? Gij zijt nu immers een beroemd man geworden, uw heldenmoed is met lange artikelen in de dagbladen geroemd, en juichend heeft Anneke me uw brief gebracht, waarin de blijde Vóór eenigen tijd ontvingen de aannemers hier te lande eene circulaire, geteekend door den bekenden socialist A. van Emmenes, die zich daarin teekent: secretaris van het hoofd bestuur van den Nederlandschen Gravers- «n Baggerliedenbond. In deze circulaire wordt mede gedeeld, dat op 26 Januari jl. te 's Gravenhage een congres van dien Bond is gehouden, waar afgevaardigden uk verschillende oorden des lands vertegenwoordigd waren, en op welk congres is besloten, den aannemers de volgende eischen ter overweging te geven: 1. den arbeidsdag te brengen op hoogstens 10 uur; 2. een loon uit te betalen van minstens 20 ct. per uur; 3. ingeval van noodzakelijkheid den arbeidsdag te verlengen of op Zondag, voor elk uur overwerk 40 cent; 4. minstens 2 uren schafttijd daags, waarvan 1 op den middag; 5. aan werklieden niet meer het werk bij gedeelten uit te besteden, doch alles per uur te doen verrichten. Met 1 Mei treedt deze nieuwe regeling in werking, en de aannemers, die na bekendmaking der circulaire een werk aannemen en de eischen niet inwilligen, zullen zegt Emmenes zich voor de gevolgen hebben te wachten. Blijkens een bericht in „R. v. A." is de op richting van een sociaal-democratische onder- wijzers-vereeniging thans een feit. De jonge vereeniging zal tot de leden spreken door 't orgaan der sociaal-democratische partij. Op geregelde tijden, naar men zich voorstelt eens in de week, zal men in de kolommen van ge noemd blad, een artikel aantreffen, dat over de zaken der Vereeniging spreken zal. Den leden wordt geheimhouding gevraagd en beloofd. Elk lid krijgt, door bemiddeling der Redactie van „R. v. A.", een volgnummer in de ledenreeks. Voor alle mededeelingen en vragen moet die Redactie dan ook als tusschen- persoon worden beschouwd. Bij Zr. Ms. besluit van 22 dezer no. 19 is benoemd tot afgevaardigde voor Nederland bij de te Madrid te houden conferentie ter her ziening van de internationale overeenkomst tot bescherming van den industrieelen eigendom, de heer F. W. J. G. Snijder van Wissenkerke, doctor in de staats- en rechtswetenschap, referendaris, chef der 2de afdeeling aan het departement van Justitie en als zoodanig tevens hoold van het bureau, belast met den dienst van den industri eelen eigendom. Bij beschikking van 25 dezer heeft de minister van Binnenl. Zaken eene wijziging ge bracht in de bestaande splitsing der hoofdkies districten Assen, Emmen, Haarlemmermeer, Ap- pingendam in onderkiesdistricten, voor de ver kiezing van leden der Tweede Kamer. De commissie uit de Tweede Kamer, be last met het onderzoek der regeeringsinlichtingen op de adviezen van bergwerkers over belemme ringen in de exploitatie der Valkenburgsche groeven, heeft de zaak nauwkeurig onderzocht en is tot het besluit gekomen, dat de gemeente Valkenburg en niet adressanten concessionaris is van de Valkenburgsche steengroef, over wier tijding van het eeremetaal stond, dat men den redder van de fregat „Nelson" op de borst had gehecht; ook prins Leopold heeft 't me geschreven en mij om een gelukwensch voor zijn vriend verzocht." De man zonder toekomst glimlachte bij zich zeiven, zijn edel profiel teekende zich scherp af tegen den helderen sneeuwheuvel op zijde. „Ik zal enkel gedurende de feestdagen hier blijven," ant woordde hij gejaagd, „ik wenschte mijn verloitijd te gebruiken voor een flinke reis door mijn vader land, om me vervolgens naar Parijs te begeven, om me bij prins Leopold aan te sluiten." Weer heerschte er stilte, slechts de elzelakken ruischten in den wind. Zij stapten .over de beek. „Denkt gij aan vroeger hij boog zich diep tot haar over. Het ijs kraakte onder hunne voeten en ziju mautel woei beschermend om haar slanke gestalte. „Ik heb er telkens aan gedacht, zoo dikwijls ik hier op mijn weide gelezen of gedroomd heb fluisterde Elzenkoningin „Zelden raakt hier een menschelijk wezen verdoold Nu ging het weer onder de hooge eiken door bergopwaarts. De ijskegels glinsterden in het'bleëke schijnsel der maan en weldra zag men de lichten van Altingen door den dunnen nevel schemeren. Eindelijk stonden zij voor de ophaalbrug, achter hen glom het onzekere licht van Lenz' lantaarn en klonk de hoefslag van Suwaroff. „De gansche houtvestersfamilie komt morgen bij me te gast," zei ltuth, „mag ik ook u verzoeken van de partij te willen zijn Haar stem klonk onvast en - haar hand trilde bijna onmerkbaar op zijn arm. Hij heeft zich half afgewend, zachtkens trekt zij haar hand terug, doet een greep naar de schelknop en ziet met een zwijgende bede- naar hem op. „Zondt gij u beleedigd gevoelen, als ik niet kwam vraagt hij beklemdzijn voorhoofd staat somber en zijn blik vermijdt den hare. „Het zou mij tot bewijs strekken, dat gij onver-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 1