sluiting adressanten klagen; dat de sluiting is geschied overeenkomstig de wet van t8io en het provinciaal reglement. Hij meent, dat de Kamer de bevoegdheid mist in deze uitspraak te doen en stelt voor den minister dank te zeggen voor de gegeven inlichting. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag 25 Maart. In de heden gehouden zitting der Kamer is door den voorzitter medegedeeld, dat de heer J. C. Fabius ontslag heeft genomen als lid der Tweede Kamer. De heer Guyot heeft verlof gekregen op nader te bepalen dag, in verband met de aan de Kon. Fabr. van Stoom- en Andere Werktuigen ver leende surcéance van betaling, aan den minister van Marine eenige vragen te doen omtrent de bij die fabriek in aanbouw zijnde oorlogsschepen. Daarna heeft de heer Borgesius een aanvang gemaakt met de verdediging van de belas- tingontwerpen, door hem en vier andere leden ingediend. Zitting van Woensdag 26 Maart. In de Kamer heeft heden, bij het voortgezet debat over de belastingvoorstel len-Borgesius de minister van Financien uitvoerig die voorstellen bestreden. Kon hij over geld beschikken, dan zou hij stellig niet de voorgestelde verminderin gen aanbevelen, en moest hij belasting opleggen, dan zou hij in de allerlaatste plaats eene inkom stenbelasting kiezen. Afschaffing van accijnzen zal niet den druk verminderen voor de lagere standen. Wel ver mindering van de personeele belasting, en die zal de minister in den loop van dit jaar voor stellen. Vermindering van den zoutaccijns acht de minister nuttig om misbruiken tegen te gaan afschaffing van de patentbelasting zou zeer on- gewenscht zijn, ook omdat vele vreemdelingen daarin bijdragen. Mutatierechten drukken niet op de kleine landbezitter, maar op den ver- kooper. Een inkomstenbelasting past niet in ons be lastingstelsel, en de vaste schaal van progressie is een onoverkomelijk bezwaar, want bij groote inkomens zou dit neerkomen op confiscatie van het inkomen in de hoogste klasse. Erkennende, dat het roerend vermogen te weinig belast is (3 millioen op 2 pCt. van het inkomen) achtte de minister het den plicht de Regeering de invoering voor te bereiden van een uitvoerbare belasting op het roerend vermogen, doch volkomen vrij te blijven in de keuze van den vorm. De heer Schaepman nam van laatstgenoemde verklaring acte en drong aan op spoed. De heer van Houten, ofschoon liever eene verteringsbelasting door het Rijk verlangende, in aansluiting aan de successie, wilde het offer brengen en zou vóórstemmen, om niet de be lastinghervorming tegen te houden. De minister verweet hij zijn stilzitten, waar deze zelf her vorming noodig achtte. De heer Heemskerk hield zijne bezwaren tegen de voorstellen geheel vol. De heer Keuchenius is beëdigd, na goedkeu ring van zijne geloofsbrieven, ondanks de inge komen bezwaarschriften. Binnenlandsch nieuws. Texel. Daar de bevolking dezer gemeente tot beneden 6000 gedaald is, zal het getal raads leden bij de eerstvolgende periodieke aftreding van 13 op 11 behooren gebracht te worden. Schagen. Voor eene flink bezette zaal trad jl. Zondag het gezelschap van het Neder- landsch Tooneel alhier op met „de Fabrieksbaas". Uitstekend was het spel en daverend waren de toejuichingen. De heer Bouwmeester werd her haaldelijk teruggeroepen. Ook mevr. Holtrop ondervond de waardeering van het publiek op welsprekende wijze. Schagen, 25 Maart. De vergadering, door de vereeniging „Bouwkunst" alhier ter gedachten- wisseling over de mogelijkheid om Schagen door een kanaal in verbinding met het N.-Hollandsch kanaal te brengen, was door een honderdtal belangstellenden bezocht. De heer W. Kloeke zoenlijk zijtantwoordt zij met neergebogen hoofd, „en toch hebt gij me bij ons afscheid in de residentie gezegd, dat alles vergeten en vergeven moest zijn reeds daarom alleen moogt gij me niet opnieuw krenken Hij steekt haar de hand toe, bijna ontstuimig omvat hij de bevende vingers der jonge barones. „Neen, dat wil ik nietantwoordde hij op gedemp- ten, maar toch hartstochtelijken toon." Gij zegt •mij immers, dat ik komen moetUit eigen bewe ging zou ik Altingen niet weer betreden hebben, dat heb ik u eenmaal beloofd. Nu geeft ge mijn woord vrijwillig terug en ik dank 11 voor de ver gunning, voortaan uw vriend te mogen zijn. Goeden nacht, freule Ruth, ik zal met mijne verwanten mee komen Hij liet haar hand los, maakte een militair saluut en keerde met haastige schreden terug. Als een donkere schaduw verdween zijn rijzige gestalte achter den slotmuur. Ruth echter sloeg de handeu ineen en bleef roerloos tegen de gewelfde poort geleund staan met strakke blikken tuurde zij hem na en de noordenwind streek haar over het gelaat en kuste een traan van haar wanghoe arm was toch die eigenares van Altingen Daar flikkert de lantaarn naast haar, luid hinne- kend schudt haar goudvos de manen en de oude Lenz doet een Hinken ruk aan de schel, omdat ze de freule zoo hebben laten wachten. 'tls een koude avond!" zegt hij als ter veront schuldiging „en men kan niet al te best voortkomen met dien glad gevroren weg Ruth knikt toestemmend zonder een woord te uiten en haalt haar mantel vast om de schouders. Zij hoort hoe de kettingbrug rammelt, hoort de zware grendels terugschuiven, stapt vervolgens haastig vooruit, snelt het voorplein over, het bordes op en begeeft zich ijlings naar haar kamer. Daar ligt een pantervel over een stoel, zij zakt er naast op de leidde het onderwerp in. Op zeer duidelijke wijze toonde hij de groote voordeelen aan, welke er uit eene kanaalverbinding niet alleen voor Schagen, maar ook voor de andere ge meenten binnen den West-Frieschen. omringdijk waren te verkrijgen. Met algemeene stemmen werd ten slotte de volgende motie aangenomen: „De vergadering, van oordeel dat eene kanaal- verbinding van Schagen met het N.-Hollandsche kanaal het draagvermogen der gemeente te boven gaat, juicht het denkbeeld propaganda te maken voor eene kanaalverbinding „Enkhuizen, Span broek, Schagen, Stolpen, toe." Eene commissie, bestaande uit de heeren mr. C. H. Beels, W. A. Hazeu, P. Hopman, W. Kloeke en C. M. Vlaming, heeft de voorloopigc werkzaamheden in deze zaak verder op zich genomen. Alkmaar. De „Noordhollandsche Hypo theekbank" alhier stelt van 26 tot 31 Maart de inschrijving d. pari open op f 200.000 3^ pCts. pandbrieven in stukken van f 1000, f 500 en f ico. De biljetten kunnen ingeleverd worden bij de Bank en bij de heeren Rutgers en de Beaufort te Amsterdam. Alkmaar. Jl. Donderdag had in het lokaal „Harmonie" alhier eene volksvoordracht plaats, van wege het Departement Alkmaar der „Maat schappij tot Nut van 't Algemeen". De heer H. van den Berg trad daarin als spreker op en droeg achtereenvolgens, tot groot genoegen zijner hoorders, op verdienstelijke wijze voor: „Miede schoonmaakster", van Hollidee en „Eene ver rassing", van Justus van Maurik, terwijl de leer lingen zijner school een twaalftal zangnummers ten gehoore brachten. Een zeer talrijk publiek woonde ook deze volksvoordracht bij. Spanbroek. Als een bewijs, dat het hier ook niet alles goud is, wat er blinkt, diene 't volgende Jl. Maandag is hier een stuk land verhuurd dat 2.5 H.A. groot is, voor f 60 per jaar. Dat stuk land is door erfenis aan de armen dezer gemeente gekomen. Als men nu nagaat, dat de lasten circa f 23.50 per H.A. bedragen, dat de verhuurster 1 5 moet geven voor een pad naar dat stuk land en dat zij de hekken moet onder houden, dan ziet men, dat niet ieder reikhalzend naar een legaat behoeft uit te zien! Amsterdam. Jl. Maandag werd in een feest vierende vergadering der onderoff.-vereeniging „Van Speijk" alhier door den gepensioneerden schieman der marine S. Gersthagen, den dag her dacht, waarop door hem het feit werd bedreven, waarvoor hij met de Militaire Willemsorde werd gedecoreerd. Thans conciërge aan de kweekschool voor machinisten, werd hem door de leerlingen dier school een prachtig remontoirhorloge aangeboden. Van de leeraren ontving de jubilaris een gemak stoel, terwijl de directeur hem een nieuwe Wil lemsorde schonk. Berkhout, 25 Maart. Om te geraken tot een rechtstreekschc spoorwegverbinding (lokaalspoor) tusschen Ilooin en Alkmaar, meer noordelijk, naar bet plan van de heeren Bosman en de Lansc, te Alkmaar, hebben de Gemeenteraden van Berkhout, Avenhorn, Ursum, Oterleek eu Oudorp besloten voor een bedrag van f15.000 aan genoemd plan deel te nemen. Ma lino en Leger. Omtrent de reis van de oefeningsdivisie voor buitenlandschen dienst, bestaande uit Zr. Ms. sclircef- stoomschepen 1ste kl. „Tromp", „Atjeh" en „Van Galen", van hier naar Rio de Janeiro, deelt nier. aan het „Marineblad" o. a. het volgende mede Nadat den Gen October de divisie geformeerd was, onder bevel van den kapt. luit. ter zee K. A. Stakman Bosse, wiens commando-vlag van den „Tromp" werd geheschcn, vertrokken de schepen den 16en October 's avonds naar zee. Door den ongunstige» wind kon men hoogstens de langsscheep- sche zeilen voeren en zoo werd stoomende de weg door de Noordzee, hctKanaal en de Gronden afgelegd Het bleek toen al dadelijk hoe onaangenaam het is om samen te varen met schepen, die eigenlijk om zoo te zeggen geen portuur voor elkander zijn. De „Atjeh" met hare goede ketels stookte 56 pd. stoom, de „Tromp" mocht slechts 40 pd. stoken, terwijl de „Van Galen, hoe zij ook haar best deed, knieën en drukt haar aangezicht tegen de glanzige haren 't was zeker niet de eerste maal, dat Elzen koningin haar toevlucht nam tot het aandenken van haar ver verwijderden vriend. Wat is 't al vroeg donker geworden Grootmoeder zit in den lioogen zorgstoel, door haar forsch ge- bouwden kleinzoon zorgzaam naast, de groote steenen kachel geschoven, die een behaaglijke warmte uit straalt. Op den Hagelwit geschuurden vloer weer spiegelt zich het opvlammende vuur en werpt dan sende lichtglansen over de ineengedoken vrouwelijke gedaante, die in haar Zondagsche kleeren, de zwart zijden japon en het kanten mutsje, op de komst harer kleinkinderen wacht, om gezamenlijk ter viering van het kerstfeest naar het kasteel te rijden. Naast haar zit kapitein Norbert. „Vertelt u tegenwoordig nog sprookjes als het schemeruurtje is ingevallen, grootmoeder?" vraagt hij, terwijl hij de hand van de oude vrouw zachtkens en trouwhartig streelt. „Hoe lang is 't wel geleden, dat ik voor het laatst van dien Noordlandschen prins heb gehoord De houtvestersvrouw glimlacht. „Kinderen van uw leeftijd weten al mijmerend zelf allerlei sprookjes te bedenken en zorgen wel, dat de afloop naar hun eigen genoegen is. Of de verliefde prins zijn kouings- dochtertje of de beminnelijke herderin zal vinden en haar werkelijk aan den draak of aan den reus zal weten te ontrukken, dat hangt enkel en alleen van jelui zeiven af, als een getrouwe afspiegeling van aandoeningen in eigen boezem." „Gij bedoelt dus, dat het slechts op een goeden wil aankomt?" Norbert's stem behield volkomen denzelfden klank. „Op goeden wil en onverzettelijken moed, ja, mijn zoon zei de oude vrouw al hoofdknikkend bijna plechtig, „bij zulke harten ten minste, die zich op niets anders beroepen kunnen dan op de hoop en het vertrouwen in dc macht der liefde, bij een weinig zee op den boeg veel stampte en weinig liep. De „Tromp" kon met haar lagen stoomdruk den vaart minderen tot 20 slagen, het geen echter de „Atjeh" niet kon, zoodat deze tel kens moest stoppen, zeer ten nadecle van de ma chine. Zoodoende vorderde de divisie dan met de kostelijke vaart van 4 a 5 mijlen. Toen men de Canarische eilanden gepasseerd was kwam dc passaat door, zoodat de schepen met bet oog op hunne bezeildheid aan elkander konden ge toetst worden. Bij den wind sturende houden "Atjeh" en „Tromp" over het algemeen beter loef dan de „Van Galen". Deze laatste zeilt echter harder. Bij van-den-winds gelegenheid is echter de „Van Galen" veel beter zeiler dan de andere schepen. Terwijl „Atjeh" en „Tromp" alle dienstdoende, zeilen voerden, gebeurde het vaak, dat de „Van Galen" onder enkele mnrszeils de andere bijhield. Na te St. Vincent kolen geladen te hebben, ver trok het eskader den 7dcn November van daar naar Rio-de-Janeiro, waar men den 29sten Nov. met het seinstation in communicatie trad daar er geen gele koorts heerschte werd 's middags te 5 uur de divisie in liui achter elkander geankerd. Den 9den December verliet het eskader de reede van Rio-dc-Janciro en werd het eskader ontbonden. Zr. Ms. schroefstoomschip le kl, „Van Galen", den 1 dezer van Batavia vertrokken op den terugtocht van Simonsbaai naar Nederland, zal na binnenkomst weder voor eene reis naar Oost-Indië worden gereed gemaakt. Zr. Ms. zeilkorvct „Urania" is in het droge dok op 's Rijkswerf alhier opgenomen tot het ondergaan van de noodigc herstellingen. Z. M. heeft den kapt.-luit. ter zee P. M. W. T. Kraijenholl' van de Leur, met 1 April a. s., eervol ontheven van het bevel over Zr. Ms. art.-instructie- schip „Aruba" en dat bevel tijdelijk opgedragen aan den luit. ter zee 1ste kl. W. E. Hazenberg. De luit. ter zee 2de kl. F. J. Stam, toegevoegd aan het hoofd van het vak van uitrusting bij 's Rijks werf alhier, wordt 21 April op non-activiteit ge steld en vervangen door den luit. ter zee 2de kl. T. E. W. van Dompselcr, die 11 April tevoren bij dc directie alhier wordt gedetacheerd. Voor eene daartoe te Amsterdam bijeengekomen commissie heeft de machinist le kl. der marine M. Zwart, met goeden uitslag het examen afgelegd, vcreischt voor de opneming onder het vaste korps der machinisten, terwijl dc machinist 2de kl. lf. J W. Grimberg geslaagd is voor het examen voor machinist le kl. der Marine. De machinist 1ste kl. B. J. A. Gijzen, thans werkzaam bij den torpedodienst alhier, wordt 1 April a. s. geplnatst aan boord Zr. Ms. stoomschip „Somiuelsdijk." De commissie, belast met het afnemen van het eind-examen voor de machinist-leerlingen van het. oudste studiejaar zal bestaan uitden luit. ter zee lste kl. J. II. Strootman, 1ste officier aan boord van het wachtschip te Hellcvoetsluis, den off.-mach. lste kl. A. J. over de Linden en den luit. ter zee 1de kl. Jhr. H. M. de Koek. Het examen heeft plaats op 10 en 11 April a. s. Terstond daarna vangt voor de geslaagden de uitsluitend practische cursus aan boord van het voormalige jacht „de Leeuw" aan. Deze curcus is beslissend ten opzichte van dc rangnummers, die aan de tot mach.-leerl. lste kl. bevorderde leerlingen zullen worden toe gekend. Door den kapt. der mariniers Jhr. H. F. ClifFord Cocq van Breugel is pensioen aangevraagd. Deze officier bevindt zich sedert eenigen tijd wegens ziekte met verlof. De lste luit.-adjudant J. A. van Toorenburg, van het 3de bataljon mariniers le Rotterdam, wordt met ingang van 1 Mei a. s. eervol ontheven van zijne functiën als adjudant en is bestemd om op te tre den als commandant van een detachement mariniers aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip lste kl. „Koningin Emma der Nederlanden". Tot adjudant bij gemeld bataljon is met ingang vau 1 Mei be noemd de lste luit. A. J. Paehlig, van dat bafaljon. Door Z. M. is hij den plnatselijken staf benoemd tot plaatselijk-adjudant alhier, de lste luit. C. G. A. Verweyde, van liet 5de regiment infanterie, die in verband daarmede bij genoemden staf wordt overgeplaatst. Norbert," vervolgde zij plotseling met iets roerends en innigs in haar stem, zoodat de jonge man het hoofd boog en peinzend in het vuur begon te staren, „jij bent ook een prius, die de liefde zoekt, ze zelfs gevonden heeft en haar toch de overwinning niet wilt gunneu Hedenavond ontsteekt, freule Ruth de kerstlichten voor ons, die vriendelijke, heldere sterretjes, bij wier glans men in de verfcorgenste schuilhoeken der harten lezen kan; houdt uw hart niet gesloten, mijn beste jongen, laat haar zien, dat daarin een nog heiliger vuur gloeit, voor haar en voor haar alleen, de liefde „Maar grootmoederDe jonge man wendde bijna driftig het ontstelde gelaat af en drukte zijn koude hand tegen het voorhoofd. „Ik, ik van liefde spreken tot haar? dat nooit!" brengt hij met eenige moeite hartstochtelijk over de lippen, „mij laten zeggen door die eigenares van Altingen, wat alleen zij zoo bitter weten te antwoorden op betui gingen van trouwe liefde „Je beschouwt Ruth als trotsch en ongevoelig voor teedere aandoeningen 1" vervolgt de vergrijsde vrouw met vuur, „0, gij miskent haar, gij doet haar bitter onrecht aan geen kind is minder aanmati gend, oprechter en bescheidener dan zij 1 God weet, hoe lief ik het meisje gekregen hebin de laatste drie jaren is ze me even dierbaar geworden als een eigen kind, en dit durf ik ook gerust van mij zelve zeggen: al wat'in mijn vermogen stond, heb ik gedaan, om voor de arme wees een trouwe raad geefster en moeder te zijn 1 Norbert," de stem der houtvestersvrouw versmolt in innigheid eu op rechtheid vau gevoel, „steeds ben jij mijn liefste, mijn dierbaarste kleinkind geweest, voor de anderen zou ik mijn leven gelaten hebben, voor jou zou ik desnoods ook mijn zaligheid ten offer hebben gebracht 1 En nu kan niets je weerhouden, nu wil je weer stormen en gevaar gaan trotsccren, om 111e opnieuw een tijd lang te doen doorbrengen iu angst en vreeze, die mij in voortdurende kwelling het hart zullen Het „N. v. d. P." zegt, dat haar met zekerheid wordt medegedeeld, dat er dit jaar geen gecombi neerde oefeningen van zee- en landmacht zullen gehouden worden. De minister van Oorlog heeft hiervan mcdedeeling gedaan aan de autoriteiten der landmacht. Door den gen.-majoor, inspecteur der genie zijn, met ingang van 1 Mei, dc navolgende verplaatsingen van officieren bevolen De lste luit. Faure van het korps genietroepen naar den staf der genie alhier. De lste luit. van Holk van den staf der genie te Amersfoort naar het korps genietroepen. De 2de luit. van Panthaleou baron van Eek van Naarden naar Amersfoort, en de lste luit. De 1'Espinasse van hier naar Haarlem. De staf der 2de divisie infanterie, welke voor liet houden van groote najaars-manoeuvres is aangewe zen, hestaat uit: den gen.-majoor D. F. K. Har denberg, den maj. van den gen. staf Jhr. H. Lanian Trip, den kapt. van den gen. staf J. M. Campbell, I den maj.-intend. .T. C. Ubbens, den kapt.-intend. I C. M. A. Douglas en den dirig. off. van gez. H. I C. van Eyk van Voorthuijsen. V s s c li e r ij. Nieuwediep, 27 Maart. Sedert jl. Dinsdag kwamen alhier van de groote visscherij binnen de sloepen Maria Cornelia, sch. W. v. d. Hoek E b e n h a e z e r, sch. Langbroek II e n d r i k a A d r i a 11 a, sch. Koster Trio, sch. Wapenaar Noordover, sch. TaalV ertrou w e n, sch. C. v. d. Hoek; Willem de Zwijger, sch.J. v. d. Hoek en Pionier, sch. v. d. Valk, geza menlijk met 1140 levende-, 995 doode kabelj., 105 levende-, 36 doode lengen, 39 heilbotten, 22 ben en 163 punt rog, 55 ben vleet en 3200 schelv., terwijl door 69 korders eu beugers 65 kabelj., 120 schelv., S tot 65 roggen, 12 tot 50 tongen, 5 tot 16 mandjes kl. schol en 1 tot 3 manden schar en door trekkers 910 tul haring werden aangevoerd; lev. kabelj. gold 80 ii 95 cent, doode id. 45 a 70 cent, lev. leng f 1.35 u f 2.doode id. 80 cent a fl.20, heilbot f9 ii f21, tong fl per stuk, rog f 12.50 a f 14.per ben, f5.45 a f 6.30 per punt en 70 ii 80 cent per stuk, vleet f 10.50 ii f'14. per ben, schelv. f31 ii f' 37 't honderd, kl. schol f 2.25 ii f 2.50 per mandje, schar f 1.50 per mand en haring f 1 ii f2 per tal. Texel, 23 Maart. Door de mossel vloot kon ook in de afgeloopen week de gewone hoeveelheid mosselen worden uitgevoerd naar Huil en Londen. De Noordzeevisschers besomden eene matige vangst; de haring gold f 1.25 a f3.50 per tal. Naar België werden weder flinke hoeveelheden alikruiken ver scheept; de prijs was f 2.50 per HL. De garnalen- visschers vingen ongeveer 150 manden garnalen voor de kokerijende prijs was f 5 a f 6 per mand. De verzending had als gewoonlijk plaats naar Londen, Huil, Parijs en Brussel. Door dc Noordzeevisschers werden in de afgeloopen week ter markt gebracht 200 manden kleine schol, 50 manden scharren, een partij tongen, roggen en haring Schol f 2.20 a f 3.25, scharren f 1.25 a f 1.50, tongen 75 a 80 ct., roggen 60 ct. 0 nff p wij s en txam e 0 s. Benoemd tot hoofd der school te Valk rust in Transvaal de heer N. Oosterbaan, onderwijzer aan de Chr. school alhier. Benoemd tot hoofd der school te Midwoud de heer Bussemaker, te Westzaantot onderwijzer te Alkmaar (lt.-K. jongensschool) de heer L. de Kok, te Wouw. ia dc Rijp, waar tot dusver het onderwijs op de lagere school kosteloos wordt gegeven, zal voortaan schoolgeld geheven worden: a. voor één leerling 20 cent per maandb. voor twee leerlingen uit hetzelfde gezin 16 cent'per maand voor eiken leer ling e. voor meer dau twee leerlingen uit hetzelfde gezin 12 cent per maand meer voor eiken leerling boven dc twee voor minvermogenden bedraagt bet schoolgeld de helft van het bovengemeld bedrag, terwijl bedeelden en onvermogende» niet aan de heffing van dit schoolgeld zijn onderworpen. Benoemingen, enz. Bij koninklijk besluit van 21 dezer is herbe noemd tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Hoorn de heer mr. G. H. Best. doen wegkrimpc» 1 Geen dag, geen uur is er voor bijgegaan, dat ik niet aan je daeht, aan jou, van wien ik niet wist of de hemel nog boven je hoofd welfde, of de nukkige golven je verzwolgen hadden, of de koorts je door de aderen woelde, of de trouw- looze menschen je in kommer en ellende hadden verlaten 1 God weet 't, Norbert, hoe ik geleden heb onder al die onzekerheid, en bezwaarlijk zou ilc al die zorgvolle uren zijn te boven gekomen, als niet nog een ziej, voor je had geleefd, als niet nog een hand voor je gebeden, een jong en liefdevol hart je oude grootmoeder getroost en met haar in gedachten al je reizen tot in (le verste wildernis nagegaan was." Norbert schrikte op „wie riep bij eensklaps uit. De houtvestersvrouw boog zich tot hem over; „Ruth!" zei ze met veel nadruk. „Ruth!" herhaalde hij als in den droom, en zijn blik bleef strak naar de flikkerende vlammen gericht. „Zie, Norbert 1" fluisterde de oude vrouw, ora hem tot kalmte te brengen, je weet hoe dc ver houdingen in Frankrijk thans zijn. Uw vaders broe ders zijn dood, de oudste overleed kinderloos, de eenige zoon van den tweede, den jongste, stierf een half jaar geleden aan de wonden, bij een tweege vecht opgedaan. Jij bent de rechtmatige erfgenaam van Sangoulème, het gerechtshof van X. heeft navorschingen omtrent je ingesteld en je oom hier heeft voldoende inlichtingen gegeven, gestaafd met de noodigc bewijzen. Ook de cenig overgeblevene zuster van je vader, eene trotsche, grijze stiftsdame, heeft zich bereid verklaard zich met je te verzoenen, en je als haar waarden, eenigen neef te erkennen." „Wat kan men meer verlangen 1" barstte de jonge man met bitteren lach uit. „Van haar standpunt beschouwd, zeker niets meer, mijn zoon," vermaande de oude vrouw ernstig, „uw vader was wegens zijn mesalliance door degansche familie verstooten, door zijn vader zells onterfd, omdat hij aan uw bceldsclioone moeder, de Duitsche

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 2