Heeren-Rijgbottines A. ADRIAANSE, Koningstraat P COUPONS RUSLAND m vau de gewone tot in de fijnste soorten zee solied en elegant gemaakt door Kerknieuws. PREDIKBEURTEN. Herv. kerk te Noordzijpe: Zondag 30 Maart, voorm. 9.30, Oudesluis, ds. Mühring. Herv. kerk te Zuidzijpe Zondag 30 Maart, nam. x.30, St. Maartenshrug, ds. Bron. Herv. kerk te Sint-Maarten Zondag 30 Maart, geen dienst. Herv. kerk te Eenigenburg Zondag 30 Maart, voorm. 1-5 uur, te Eenigen burg ds. Versteeg, pred. te St. Pancras. Doopsgez. gem. te Zuidzijpe: Zondag 30 Maart, voorm. 9.30, te Zuidzijpe, ds. van Calcar (doop). Noord- en Zuidzijpe. 30 Maat ds. Bron, Oudesluis voorm.. S'nt- Maartensbrug nam. 6 April (Paschen) ds. te Gempt, Oudesluis nam., Sint Maartensbrug voorm. 13 April ds. van Kluyve, Schagerbrug voorm.,' Burgerbrugnam. 20 April ds. Mühring, Schagerbrug nam., Bur- gerbrug voorm. Huisduinen. 6 April (Paschen) ds. Fetter, Huisduinen voorm. 20 April ds. Hobus, Huisduinen voorm. Wieringen. 30 Maart ds. te Gempt, W. voorm., d. O. nam. 6 April (Paschen) ds. Hobus, Oost. voorm., Hipp. nam. 13 April ds. Pareau, H. voorm., d. O. nam. 20 April ds. Bron, Oost. voorm., H. nam. Bedankt voor het beroep naar de Herv. gem. te Venhuizen, door ds. W. A. van der Scheer, pred. te Drachten. Bedankt voor het beroep naar de Herv. gem. te Opperdoes door ds. Wielinga, pred. te Krui- ningen. Aan den kerkeraad te Heni is door het classi caal bestuur van Hoom diligent-verklaring ver leend in zake het beroepingswerk tot den iste Januari e. k. Het provinciaal kerkbestuur van Noordhol land heeft de beroeping van ds. A. G. Reede te Zuid-Scharwoude tot predikant der gemeente Blaricum en Laren vernietigd, omdat de bewe ring, als zoude de beroeping uitgebracht zijn volgens een plaatselijk reglement, ongegrond is te achten, daar er geen zoodanig reglement be staat en er ook in de archieven van het bestuur geen spoor te vinden is, dat er ooit een bestaan heeft. Daargelaten liet desbetreffende kerkelijke voorschrift, was de aanwezigheid van een reg lement op de benoeming van ouderlingen en diakenen en de beroeping van predikanten in deze gemeenten te meer noodzakelijk, cmdat zij geheel op zichzelve staan, ieder met een eigen kerkeraacl, de andere door stemgerechtigde mans lidmaten. Van eene vernietiging van de be roeping wegens bezwaren tegen den beroepene was geen sprake. De bezwaren betroffen alleen het beroepswerk. Den kerkeraden der gemeenten Blaricum en Laren is thans gelast, dispensatie aan te vragen voor het uitbrengen eener vernieuwde beroeping, een plaatselijk reglement te ontwerpen en ter goedkeuring aan te bieden, en daarna eerst wederom eene beroeping uit te brengen. Buitenland. Engeland. Het Lagerhuis heeft in tweede lezing de wet betreffende de verdeeling van grond ouder de boeren in Ierland aangenomen. Duitschland. Keizer Wilhelm heeft ds. Stöcker tot ridder van de Roode Adelaar be noemd. In den Landdag las de Vice-president een schrijven van den Rijkskanselier Caprivi voor, waarin werd medegedeeld, dat de Keizer het ontslag van Bismarck had aangenomen en hem (Caprivi) - ook tot minister van Buitenlandsche Zaken benoemd had. Spanje. Achttien fabrieken in Manresa zijn gesloten, waardoor 12,500 arbeiders zonder werk zijn. gouvernante, de voorkeur gaf boven een dame van den lioogsteu Franschen adel, ja, van wie men zelfs zei, dat er vorstelijk bloed door baar aderen vloeide. Nu zal dat alles vergeten zijn. Uw tante Angelique wensebt je bij zich te zien, je in de uit uw geboorte voortvloeiende rechten te herstellen, je behalve haar genegenheid als bloedverwante een aanzienlijk ver mogen te schenken, waarmee gij, steunende op uw roem en uw naam, een positie in de maatschappij kunt innemen, zooals duizenden wel voor zich zelf droomen, maar nooit bereiken Maar wat heb je alleen aan al die voornaamheid? Ginds op Altin- gen klopt een hart voor je, dat je met doodsangst, met bekommering en gebed op al je tochten heeft vergezeld, dat je verdiend heeft met zijn beproefde trouw, zooals nooit een andere vrouw ter wereld. Van daag is 't Kerstmis, Norbert, laat de kerstboom tot de ster van je ouverhoopt geluk worden, ga tot 1 tutti en zeg haar, hoe vurig je haar liefhebt, neem haar als een beminde gade mee naar tante Angelique, maak je huwelijksreis naar Champagne „Grootmoeder, zwijg toch!" zoo klonk 't als een smartkreet van zijn lippen. In de hevigste opge wondenheid sprong de jonge zeeman overeind en liep met groote stappen de kamer op en neer, zijn vuisten balden zich krampachtig, cn de lippen wer den in weerbarstigen trots zoo vast op elkaar gedrukt, alsof hij vreesde, dat het verschrikkelijk woord „Ik min uer onverwachts aan zou kunnen ont snappen. Eindelijk bleef hij voor de vergrijsde vrouw stil staan. „Nooit, grootmoeder!" klonk het dof van zijne lippen, „nooit zal ik de eigenares van Altingen een enkel woord van liefde doen hooren. Naar tante Angélique zal ik morgen vroeg op reis gaan, maar niet, om me, volgens uw wensch, door haar geld als het ware een keten om de voeten te laten sme den het leven te land is me onverdragelxjk, ik versmacht op den vasten bodem, ik verstik in dien beperkten gezichtskring, ik moet weer terug naar mijn geliefde, wijde, onbegrensde wereldzeeWaar toe voor mij gevreesd? De zee meent 't goed met Gemengd nieuws. Een te 's Hage garnizoenhoudend officier is volgens „De Amsterdammer," zonder toe stemming des Konings in Engeland gehuwd met een der meest bekende Nederlandsche ac trices. Een onderzoek naar deze zaak is ingesteld. Bij een twist tusschen twee arbeiders in de fabriek voor houtbewerking van den heer Van der Lee te Wenum, gemeente Apeldoorn, bracht jl. Dinsdag zekere J. P., vader van drie kinderen, een medearbeider zekere P. B. met een beitel zulk een ernstige wonde in den buik toe, dat niettegenstaande dadelijk verleende heelkundige hulp, levensbehoud niet meer te hopen valt. In afwachting van de vermoedelijke komst van de justitie van Zutfen, is de dader die zich zelf aanmeldde, in arrest gesteld. Te Klausenburg is eene onderwijzeres die hevig aan griep geleden heeftin eene verdooving gevallen, die reeds eenige dagen duurt. Het is onmogelijk haar eenig voedsel te doen innemen en men vreest daarom dat zij van uitputting be zwijken zal. De geneesheeren houden dit voor een geval van „la Nona". Volgens Viethen's „Geschiedenis van Ditmar- schen" heerschte deze zonderlinge ziekte in 1439 epidemisch. „De lijders", dus wordt daarin ver meld, „sliepen 3 dagen en 3 nachten en waren halfdood als zij ontwaakten." In een ingezonden stuk in de „N. R. Ct." deelt dr. C. L. van der Burg, te Laag-Soerer. woonachtig, mede, dat de geheimzinnige slaap ziekte voor hem, die de ziekten, welke in liet heete klimaat voorkomen, bestudeerde, geen on bekende is. De naam „nona" is hem echter niet. bekend. De ziekte uit zich voornamelijk door een on- weerstaanbaren aandrang om te slapen en door voortdurend krachtverlies. Zij was tot nog toe alleen bij negers waargenomen, terwijl één ge val, dat Marduel bij een Europeaan meent te hebben gezien, waarschijnlijk geen slaapziekte was. De ziekte is alleen bekend uit een be trekkelijk klein gedeelte van Afrika en wel vooral in het Kongo-gebied, in het binnenland van Senegal en der Goudkust, in Groot-Bassam en Sierre-Leona. Sommige der geneesheeren, die over de slaap ziekte hebben geschreven, zien in haar een der vormen van kwaadaardige moeraskoorts, maa* anderen houden haar voor een goed gekarakte- riseerden ziek te vorm van het zenuwgestel. De burgemeester van Heteren, de heer G M. Rarnondt, ontving dezer dagen een brief, woordelijk van den volgenden inhoud: „Aan den heer burger meester. Mijnheer burger meester wees zoo goed mijn geld zit onder de familie en kan ik niet krijgen of ik moet trouwen en een knap boeren meisje en roomsch ben ik van gods diens en mijn heer dit heeft mijn vader zoo gedaan en mijn heer gij zult mij en de burger meester van nijmegen een groot plezier mij te helpen aan een meisje en aan een roomsch meisje dit is een bericht van Xdie woont ender nijmegen laat dan u agent maar eens een boer op zoeken en zijn dogtjr voor mij en laat hij die maar eens aan huis' verzoeken bij hem en mijnheer ik X ben een boeren zoon en ruim tien duisent gulden en kunt gij burger meester van nijmegen over mij spreken en mijnheer het liefst anders l.oi niemand spreken over mij en mijn heer wees zoo goed u ben hier goed bekend onder de boeren en mijn heer dit zeg maar tot de boeren ik weet een goeden per soon vcor u en heeft ruim tien d'uizent gulden en mijn heer gij zult mij en den burger meester van nijmegen een groot plezier mij te helpen aan een boeren meisje mij X en stil ik X woon onder hatert bij nijmegen". Gegadigden kunnen zich in persoon of per 1 gefrankeerden brief vervoegen bij den burgemeester van Heteren. b.oumvaart en Suieeps.ijiiingen. Baniam (s.), van Amsterdam naar Batavia, passeerde 13 Maart llungeneas. me, 't is het hest als ze mij maar geheel bh zich houdt." „Norbert!" De~stem der oude vrouw wordt bijna in tranen versmoord. Een glimp van de innigste ontroering vliegt over zijn sombere gelaatstrekken, haastig buigt hij zich neer tot de bedroefde vrouw en sluit haar met bijna, onstuimige hartelijkheid in in de anncn. „Vergeef me, grootmoedertje fluisterd hij zenuw achtig, „ik, dwaas, liet me overmannen door een gevoel, dat ik reeds voor goed onderdrukt waande Verlang alles van mij, alles wat binnen 't bereik mijner krachten ligt, alleen niet dan eene alleen niet Ruth „En waarom niet, malle jongenvraagt zij, zachtkens het hoofd schuddende. „Heb je haar dan niet lief?" Nu ontstond er een storm in zijn binnenste, het bruischte en kookte er als de lang geboeide water stroom, die eindelijk de kluisterende ijskorst los rukt, den drukkende last woest cn wild van zich afslingert, en weer tot het leven terugkeert met duizende onstuimige, driftig opgezweepte golven, der wijde wereld met donderend gejubel het onster felijk woord der vrijheid verkondigde Met het hoofd op haar schoot gezakt, biecht Norbert al de innigheid zijner liefde opwoord voor woord doet hij mededeeling van die bittere, kwellende ure in den tuin, van dat afscheid, het welk- de trots van dat meisjesgemoed tot een af scheid voor eeuwig heeft gemaakten de oude vrouw knikt zwijgeud met het hoofd en glimlacht heimelijk cn op een zonderlinge wijze bij zich zel\ e. Neen, Norbert zal niet voor de tweede maal van liefde spreken, dat begrijpt ze nu ten volle, en zij legt de hand op zijn weelderige lokken en drukt een kus op het trotsehe voorhoofd, waarachter lier heid en liefde elkaar zoo hardnekkig den voorrang bestrijden „Weg van mij Ik kan niet tweemaal de knieën buigen, voor al het heil der wereld niet!" (Slot volgt.) -S B Windrichting Barometer mM. Thermometer Cs. s en kracht. Stand. Afw. Stand. Afw. 26 27 27 12 12 8 Z/.W. zzw. zwtz. 15 Kg. 8 16 755.75 - 4.65 762.64 f 2.34 762.24jf 1.94 7.8 6.3 7.6 f2.2 f26 11-9 1 P "o 1 c c. W eêrsgesteldlve' d. Toestand van de zee. 26 27 27 12 12 8 0.89 0.57 0.97 Betr., mist., regenb., wind. Mist., regenb., winderig. Mist., wind, bniig. Golvend, id. id. Weerk. Waarnemingen te Helder (Landskeet.) Verw.ch.ing: Zuidwestenwind. Marktberichten. Texel, 23 Maart Schapenboter 50 en Koeboter 60 ct, per half Kg. Kip-eieren f 2.50 n 3.per 300 stuks. De verzending bedroeg ongeveer 20.000 stuks. Hooi f 14 per 500 Kg. Koehuiden 22 et. per Kg.; Schapen- f 2.50 a 3.50, Lams- f 2 a 3 per stuk. scbaöën, C Paarden f 30 a 130 2 Stieren. 140 a 145 32 Ge'dekocien 160 a 300 30 Kalfkoe:cn 220 a 275 6 Vaarzen 100 a 150 3 Hoklcel. 50 a 80 1S5 n. Kalveren 5 a 19 380 Schapen 21 a 33 27 Maart. 6 Bokk. en Geit. f 1.25a4.5G 41 mag. Varkens. 16 a 21 Biggen a 25 Kippen c. 65 a 130 Eenden a Boter p. kop „621a 671 Kaas p. kilogv. 20 a 25 Kip-eieren p. 100 250 a 275 E.-reven'285 a 300 Alkmaar, 24 Maart. Aangevoerd 85 vette Kal voren, I' 30 a 102; 97 nuchtere dito, f 6 a 14 5 Schapen, f 25 a 30; 119 vette Vnrkeus, 43 magere dito, f 16 a 20 per stuk. Purmerend, 25 Maart. Aangevoerd 47 stapels kleine Kaas. f 32 50 per 50 KC. 1065 Kg. Boter Grasboter f 1.05 a 1.10 per Kg. 213 Rund., mat., prijsh4 Stieren24 Taarden 82 vette Kalveren, f 0,90 a 1.20 per Ks., vlug; 638 nnchtcre dito, f '5 a 20, matig; 116 vette Varkens, 40 a 52 ct. per Kg., traag, 142 magere dito. f 16 a 32, matig, 233 Biggen, f 10 a 13, matig; 994 Schapen, vette prijsh., overhouders booger in prijs, vlug. Kip eieren f 2.75 a3 25, Ecndeieven f 3 per 100 stuks. Kievitseieren 90 ct per stuk. Sc/redam, 26 Maart. Moutwijn f 9.Jenever f 14.50, Amst. Proef f 15.75, Spocliug-Beurs f 1.80, Spoeling- Commissie f 1.70. Loadeo, 24 Maart -- Aangevoerd: 2000 Larderen 9000 Schapen en Lamineren. 270 Kalveren, 10 Zwijnen Prijzen Runderen 2-4 a 5-0, Schapen en Lammeren 4-P a 7-0, Ka'.men 3-9 a 6-8, 7wijntn 2-1 a 4-2. Burgerlijks c t a i d va n: i-lelder, van Dinsdag- tot Donderdagmiddag. Getrouwd 1'. KorII' en N. Kuiper. Bevallen: A. Bakker geb. V'ijsclanr, Z. A. Mets geb, Reinlinrt, Z. 0. Voorthuijscn geb. Schrijver, D. Overleden: N. Bcijerinck, geb. vau Riiek de Groot 52 j Enkhuizen. IV. Henseu en AI. Hulst. A.1 d. Kwast Ondertrouwd en G. Bakker. GeborenEngel, z. v. J Belier en C. Blok. Tkcuuis. z. v. R. Brouwer cc T Mast. Cornelis, z. v. R. Zwaau en E Koolhaas. Overleden F. Holman, 10 in. Leven!aang. z. v. E Sietscs. Wijdenes. Geboren: Jan, z. v. P. van der Oord en G— Ham. Jan, z v. S. Vorst cn A. Buisman. Laatste li a r i c h t e n. 27 Maart Volgens bij het Depart. van Marine inge komen telegrafisch bericht, is Zr. Ms. stoomschip „Atjeh," onder het bevel van den kapt. ter zee J. C. Commijs, den 25 dezer ter reede Bushire (Perzische golf), gearriveerd. Aan boord was alles wel. Het Engelsche stoomschip „Prïmate", van Middlesbro met ijzer naar Rotterdam, is gisteren op de Hinderribben bij Goeree gestrand en tot heden niet vlot gekomen. De lading wordt in I vaartuigen gelost. Sleepbooten verleenen assistentie. De Gymnastiek- en Excercitie-vereeniging „Pro Patria" alhier, gaf gisterenavond in Musis Sacrum eene wèlgeslaagde uitvoering. Na een inleidend woord van den president, den heer F. C. H. Schlahmilch, werd een afwisselend pro gramma, waarvan een deel voor rekening der Adspiranten-afdeeling kwam. uitgevoerd. De staaf-nefeningen van de Hoofdafdeeling l en de vrije oeleningen met standen van de oudere Adspiranten waren kranig, zoowel wat de samen stelling als de uitvoering betrof, en vielen zeer in den smaak, evenals de serie knots-oefeningen, waarbij de turners „een broekje aankregen." Aan de toestellen werd over het algemeen net en flink gewerkt. 't Geheel gaf ons den indruk dat de Veree- niging onder de goede leiding van den heer Van Hooijdonk en door de toewijding van den ijverigen president gaandeweg vooruitgaat en een meer eervolle plaats in de rij harer zuster verenigingen inneemt. Men seint aan de „N. R. Ct." d.d. 26 Maart uit Berlijn: Hedenmorgen omstreeks half elf uren heeft Bismarck zich naar het keizerlijk paleis begeven, om persoonlijk van den Keizer afscheid te nemen. Zoowel voor zijn paleis in de „Wil- helmstrasse" als op den weg „Unter den Linden" tot aan het keizerlijk paleis, stond eene talrijke menigte, die den voorbijrijdenden kanselier be groette met blijken van eerbiedige hoogachting. Bismarck droeg de historische witte-kurassiers- uniform met den breeden gelen band der ordf van den Zwarten Adelaar. Hij zag er zeer op gewekt uit, en beantwoordde, door het geopende portierraam, alle groeten ten vriendelijkste. Ver scheidene dames wierpen hem bloemen toe. Eenige minuten na den kanselier kwam de Keizer, die eert wandelrit' gemaakt had, in hel paleis aan. Keizer en kanselier hadden daarop een onderhoud, dat ongeveer een uur duurde, waarna Bismarck ook van de Keizerin afscheid nam. Intusschen had zich, bij het heerlijkste voor- y? sweder, eene groote menschenmassa verzameld yoor het paleis, die met de grootste spanning het terugkeeren van den kanselier verbeidde. Toen Bischmarck tegen twaalven weder verscheen, weerklonk een daverend hoezee-geroep door de lucht. De eenvoudige equipage van den kanselier werd letterlijk bestormd; de menigte wierp zich haast tusschen de paarden, zwaaiend met hoeden en zakdoeken en tot op de treden van het rijtuig klimmend. Voor het in de buurt gelegen zoogen. Nederlandsche paleis, waar thans de groothertog van Baden woont, hield Bismarck's rijtuig plotseling stik Bismarck stapte er uit, om den groothertog een afscheidsbezoek te brengen. Op dat zelfde oogenblik stond hij door de gansche menigte omringd. De politieagenten, alles wat maar in den weg stond, werd op zij gedrongen, en midden in den, onophoudelijk „HochHochjubelenden drom, moest Bismarck tred voor tred zich vooruit duwen. Ten slotte kon hij de hand ternauwernood meer aan de militaire muts brengen om te kunnen groeten. Dames wierpen hem hare bloemruikers toe, of trachten hem hare rozen op te dringen. Uit de menigte werd geroepen„de paarden uitspannen," waarop de bedienden van den prins zoo gauw mogelijk zorgden het rijtuig in de naburige toegangspoort van het paleis van Keizerin-Frie- drich te trekken, en de ijzeren deuren te sluiten. De ovatién waren van buitengemeen hartelijken aard. Het sprong in het oog hoe frisch en flink Bismarck was. Hij sprong vlug uit het rijtuig, en was in alle zijne bewegingen zoo lenig als hij in de laatste jaren zelden gezien werd. Eene opgewonden menigte, bestaande uit lieden van allerlei leeftijd en stand: arbeiders, burgers, aanzienlijken, alsook voorname dames en vrouwen uit het volk, dreigden in hunne opgewondenheid Bismarck op zijne groote kurassierslaarzen te trappen, zijne uniform van het lichaam te scheuren en hem zelfs plat te drukken. Een burgerman schreeuwde als razend„Tot wederziens, door luchtige prins, tot wederziensHonderden liepen hijgende achter het rijtuig en trachtten door het opene portier hem de hand te drukken, enz. Aan de berichten ontleen ik nog, dat er reeds dadelijk na Bismarcks vertrek uit het kasteel, in de onmiddellijke nabijheid daarvan, op de groote paleisbrug, dezelfde stormachtige manifestaties plaats hadden. De paarden van Bismarck's rijtuig schenen wegens het oorverdoovend gejubel schichtig te worden. Het rijtuig moest op de brug stilhouden en Bismarck uitstappen. Op staanden voet was hij dooreen saamgepakte menigte omringd en moest met de omstanders tallooze malen een handdruk wisselen; onder daverende jubelkreten werden hem frissche bloemen uitge reikt hij ging toen met de woorden „Neen, dat mag niet gebeuren," persoonlijk tegen, dat de paarden voor het rijtuig afgespannen werden. Weenen, 26 Maart. Volgens verklaringen van Keizer Wilhelm, welke hier worden mede gedeeld, zal de vriendschappelijke verhouding tusschen Duitschland en Oostenrijk-Hongarije door Prins Bismarcks aftreding niets lijden. De vriendschap met Oostenrijk zal ook voortaan de grondslag blijven van de Duitsche staatkunde, welke natuurlijk de gesloten verbonden zal hand- Laven. AD VER TEN TIEN. Heden overleed mijne geliefde Echt- genoote Vrouwe A N. VAN RIJCK DE GROOT, vroeger Weduwe van Mr. A. M. Fokker, in leven President van den Raad van Justitie te Samarang. Den Kelder, 26 Maart 1890. F. L. W. BEIJERINCK, Kapitein der Artillerie. Verzoeke van rouwbeklag verschoond te blijven. De Heer en Mevrouw ROEM betuigen bunnen hartelijken dank voor de bewijzen van deelneming bij de geboorte van hunnen Zoon. per 1 April 1890. Voor zooveel noodig, vestig ik uwe aan dacht op de verscherpte bepalingen, door het Russische Gouvernement gemaakt, be treffende de uitbetaling van coupons, welke zich in geplakten of slecht afgeknipten toestand bevinden, daar deze alle kans loopen geweigerd te worden. - P. GR O EN, Makelaar in Effecten.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 3