HELDERSCHE- NIEU WEDIEPER COURANT. Jaargang 48. M 42. Zondag 6 April 1890. Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. J. H. VAN BALEN. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. 3) CASGAMALA. l\in (En deaesperecrt nimmer Jma Pietertz. Coen. Het Vaderlandt ghetrouwe-j Blijf ick tot in den doot. Wilhelmuslied. Verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per kwartaalf 0.70, franco per post f 0.90. Het Zondagsblad, behoorende bij deze Courant, verschijnt eiken Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maandenf 0.75. Voor de abonnés dezer Courant in de gemeente f 0.30. i i t buiten de w 0.35. REDACTEUR-UITGEVER Molenplein 162/163. Priji der Advertentiën: Van 15 regels 30 cent, elke regel meer 6 cent. Bfi abonnement, naar gelang van de hoeveelheid regels, aanmerkelijk lager. Voor liefdadige doeleinden 3 cent per regel Dienstaanbiedingen voor den werkenden stand3 Mededeelingen en aanbevelingen10 ADVERTENTIE N. Het adverteerend publiek wordt opmerk zaam gemaakt op de bepaling, dat de annonces voortaan op den dag van uitgifte, vóór 10 are des morgens bezorgd moeten zijn. (Zie pag. 2, 4e kolom). ZONDAGSBLAD. Ten einde tegemoet te komen aan de vele aanvragen daartoe, deelen wij mede, dat abonnés, die de courant met een ander lezen, twee exemplaren van liet Zondagsblad kunnen bekomen, tegen betaling van f 0.30 binnen- en f 0.35 buiten de gemeente voor elk exemplaar. Binnenland8ch nieuws. Texel. Maandag 11. hield het Nutsdepar- tement, eene huishoudelijke vergadering. Reke ning en Verantwoording door de commissie over de Alg. Bewaarschool, was het eenige punt van behandeling. Uit de rekening bleek dat de benoodigde gel den tot instandhouding dier inrichting, niet altijd even ruim vloeiden. In weerwil daarvan wees de rekening een batig saldo 'aan. Het verslag bewees de goede gang van zaken. Verrassend was de mededeeling, dat eene gift van £'150,' van de Hollandsche gemeente te St. Petersburg, was ingekomen. Met algemeene stem men werd goedgevonden, om genoemde gemeente schriftelijk dank te zeggen. Verder werd besloten een iootal exempl. aan te schaffen van het werkje „Waar de dubbeltjes vandaan komen", en die boekjes aan leden en begunstigers uit te reiken en te verspreiden. Texel. De gewone veemarkten beteekenen uog zeer weinig. De aanvoer is niet der ver melding waardig. De bezigheden, welke de maand April hier voor onzen boerenstand biedt, te be geven. Het jonge vee is in aantocht, de toe bereidselen om die nieuwelingen in het leven een goede ontvangst te bereiden, eischt veel zorg en oplettendheid. Het heerlijke weder, dat ons als 'tware reeds in Mei verplaatst, werkt zeer mede tot een gunstig uitzicht Feuilleton ran de Heldersche- en Nieuwedieper Courant. Roman door N. VON ESCHSTRUTH. TWEEDE HOOFDSTUK. „Bewoont mijne moeder het geheele slot?" ging graaf Lothar voort, terwijl hij zijn eindje bran dende sigaar met eene onverschillige beweging der hand door het portier op den weg slingerde„Zij schreef mij dat het geheele gebouw belangrijke re paratie noodig had." „Dat heeft het zeker, mijnheer de graaf, de linker vleugel van het slot staat op het invallen, en als hij niet spoedig er een beetje bovenop geholpen wordt, dan zal het niet lang meer duren of hij is in even wankelenden toestand als de oude muren, die nog rondom het park staan Mevrouw uwe moeder bewoont het nieuwe gedeelte, en op ver langen der gravin Dolores zijn ook de verzegelde kamers geopend, die naar de kapel voeren Graaf Lothar lachte ironisch„Natuurlijk, de kapel, die heeft mijne vrome zuster allereerst ge reinigd Er zijn zeker nog een menigte heiligen beelden in, en ijselijke voorstellingen van het vage vuur, die de geloovige zielen angstig maken De oude man begreep den luchtigeu spot niet, die in de vraag van den graaf doorstraalde, en knikte toestemmend met het hoofd, hij scheen blijde te wezen het gesprek op een minder gevaarlijk ter rein gebracht te hebben. „Dat zou ik meen en, mijnheer de graaf, de kleine kerk ziet er uit als een juweelkistje. Ronolom aan de muren vergulde beelden, martelaren em edele heeren en vrouwen uit het geslacht der graden von Echtersloh, met de wapens er om heen en hooge gedenksteenen van marmer op de plaats, waar de kist in de groeve is bijgezet. Eén wapenschr'ld is Texel. De netto opbrengst der beide too- neelvoorstellingen, door eenige jongelieden van den Burg, aldaar en aan de Waal gegeven bedraagt f65.01, welke som aan de Prins Hendrikstichting is overgemaakt. Alkmaar. In eene alhier gehouden vergade ring is besloten tot het openen van een tram- omnibusdienst van Alkmaar over Bergen naar Egmond aan Zee. 1 Dat de belangstelling voor deze zaak groot is, bleek uit de talrijke opkomst van aandeelhouders uit de daarbij betrokken gemeenten. Met zeer veel instemming en bijvalsbetuiging werden de statuten goedgekeurd en daarna een bestuur benoemd van zeven leden, waartoe ge kozen werden de heeren Ibink Meienbrink, mr. ter SpillB. van der Veen, J. Muijs en Akkerman, alhier, Ds. Claasen, van Egmond aan den Hoef, en P. Pranger, burgemeester van Egmond aan Zee. De opening van dezen tram omnibusdienst is voorloopig bepaald op 4 Mei. Alsdan zal men op gemakkelijke en weinig kostbare wijze genot kunnen hebben van de heerlijke natuur van het schoone Bergen en van de frissche en verster kende lucht aan het Egmonder strand. Jaren achtereen werd geklaagd over gemis aan een geschikte verbinding met Alkmaar. Thans komt het reizend publiek in de gelegenheid om gebruik te maken van hetgeen nu tot stand wordt gebracht en waarmede in een lang gevoelde behoefte wordt voorzien. Alkmaar. Het hoogheemraadschap der uitwaterende sluizen in Kennemerland en West friesland heeft aan den Staat der Nederlanden, onder zekere voorwaarden, vergund aan de schutsluizen te Edam en te Monnikendam, en de beide uitwateringsluizen te Schardam de noodige werken aan te brengen, tot het stellen van inun- datien in de stelling van Amsterdam. Enkhuizen. Bij Koninklijk besluit van 20 Maart jl., No. 31, zijn de statuten van de Vereeniging „Enkhuizer Schutterijmuziek" goed gekeurd en mitsdien die Vereeniging als rechts persoon erkend. Nu zal, naar wij vernemen, bij Z. M. den Koning nog goedkeuring worden verzocht van eene kleine wijziging in de statuten, daar bij de opzending van het eerste verzoekschrift nog niet de sedert genomen gunstige beschikking van den Gemeenteraad bestond, waarbij is bepaald, dat de Vereeniging zich mag noemen Stedelijk Muziekkorps bij de dd. schutterij te Enkhuizen. (Enkh. CL) •Grootebroek. Het kapitaal der Spaarbank, gevestigd alhier en Bovenkarspel bedroeg op 31 Dec. 1889, begrepen in 123 rentegevende schuld brieven samenƒ56617 De loopende renten beliepen 1045.18 Aan kasgeld was aanwezig 1929.36 Totaal 59591.54 echter omgekeerd tu met een zwart gordijn bedekt, daar mag geen mensch achter kijken, mijnheer de graaf, omdat het de grafsteen der schoone Cnsga is ging hij op gedempten toon fluisterend voort. „Christiaan heeft het echter eens gewaagd, 0 en daar zag hij mijnheer weet tochI" „In 't geheel niets weet ik, oude toch niet mijne schoone stammoeder in hoogst eigen persoon „Laubmann bracht zijn vinger aan den mond en keek schuw om. „God beware me, mijnheer de graaf, neen, eene hoogflikkerende vlam op zwarten grond geschilderd, waarboven eene roode roos zweeftdat is het Spook van Casgamala „Goed dat ge mij weer aan dat in teressante wezen herinnert, Laubmann Ge zeidet daar straks dat we niet ver meer van de marmer groeven af waren, hé hoe lang duurt het Dog eer we daar zijn „Stil, mijnheer de luitenant, bij alles wat u lief is, hier aan dezen kant zijn ze reeds, wij rijden er nu juist voorbij." En als wilde de oude man hem bezweren, legde hij zijne bevende hand op den arm van den jongen officier, „drijf er den spot niet mede, graaf Lothar, door schade en schande wordt men wijs, zegt het spreekwoord „Bloodaard die ge zijtriep graaf Lothar op luiden, spottenden toon uit, „een schande noem ik het, dat zulk een oude kerel nog aan zulke onnoo- zele bakersprookjes gelooft, mijn broeder schijnt hem met zijne zinneloosheid aangestoken, te hebben Let op, mijnheer grijskop Ik zal u doen zien dat het spook van Casgamala alleen in de verbeelding van domme boeren bestaatEn graaf Lothar ging recht overeind in het rijtuig staau en op vermetelen toon en met een stem, die zelfs het. geloei van den wind overstemde, riep hij over de heide in den donkeren nacht uit„Spook van Casgamala, engel of duivel, vlam of roos, betooverende vrouw of booze geest, kom tot mij cn buig u voor uwen loekomstigen meester, den erfgenaam en majoraatsheer van Cas gamala, graaf Lothar von Echtersloh 1" Schrikwekkend klonk het door de duisternis, de wind gierde om het rijtuig en het' lange gras langs De bank is aan inleggers schuldig 54341.89 Batig saldo als reservefonds 5249.65 Vergrooting daarvan f354.82. Nieuwe rekeningen zijn geopend tot een getal van 54 Afgesloten zijn- 29 Vermeerdering 25 Het getal inleggers bedraagt 383 In 336 posten is ingebracht. 11601.90 Aan* tenten is voor inleggers bijgeschreven1908. Totaal als inleg 13509.90 Aan renten van kapitaal is ontvangen2177.50 Geheele ontvangst 15687-40 In 76 posten is terugge vraagd11002.42 Aan kosten van beheer uit gegeven85.62 Samen 11088.04 Derhalve meer ontvangen dan uitgegeven15687.40 11089.04 4599.36 Het kapitnal der bank is toe genomen met3849.29 De schuld met3493.47 Voordeelig verschil 354.82 De bank betaalde aan deelhebbers 4 ten honderd. Marine en Leger. Rotterdam. Het adres uit de burgerij aan den minister van Binnenlandsche Zaken betreffende het conflict met de Rotterdamsche schutterij-offi cieren is verzonden het bevat de hand teek eningen van tal van aanzienlijke inwoners dezer stad. Het aantal onderteekenaars zou nog grooter geweest zijn, wanneer men bij verschillende boekhandelaars het adres ter teekening had neergelegd. Ook de luitenant-adjudant en twee andere luite nants, die hun ontslag niet hadden genomen, hebben zich tot den minister gewend om hem te vragen Z. M. den Koning te verzoeken het ontslag der officieren niet aan te nemen, daar het verlies voor de schutterij onherstelbaar zou zijn. Amersfoort. Door de officieren der dd. schutterij alhier is aan de officieren der schutterijen in ons land een uitnoodiging gericht tot het bijwo nen eener algemeene bijeenkomst op Maandag 7 April in het hol el Krasnapolsky te Amsterdam, en zulks naar aanleiding van het bekende schrijven van den minister van Binnenlandsche Zaken, het welk heeft aanleiding gegeven, dat 29 officieren der dd\ schutterij te Rotterdam hun ontslag hebben ge- nomen. Onderwijs en Examens. Grootebroek. De Raad dezer gemeente besloot in zijne jongste vergadering aan mej. A. Kok, gemeente-vroedvrouw, eene ver hooging harer jaarwedde van f 80 toe te kennen als vergoeding voor het gemis van vrije woning. den weg werd ritselend heen en weêr bewogen bleek als een doode zat Laubmann op den bok en omklemde met bevende handen de teugels. „Slaapt ge, spook van Casgamala klonk het op donderenden toon nogmaals door den storm, „verschijn, indien ge 't hart hebthawat is dat?" In minder dan geen tijd flitste een blauwe blik semstraal door het duister, vlak voor het rijtuig vlamde een helder licht op, bloedrood flikkerend dat de geheele omstreek in een verblindenden glans hulde en den vermetelen geestenbezweerder als op een vlammenden troou te aanschouwen gaf. Een oogenblik en dan was alles weer diepe duisternis. Met een waanzinnigen kreet was Laubmann van den bok gesprongen en lag met zijn gezicht ter aarde. Lothar echter stond onbewegelijk, met wijd opengespalkte oogen in het rijtuig, zonder geluid te geven en niet in staat zich te verroerendoch slechts eene seconde lang, toen vloog de appelschim mel met snuivende neusgaten verder en rende als voortgezweept door de furieën, over de uitgestrekte heide. Een eind verder loopt het pad met een scherpen bocht op den straatweg uit. Lothar grijpt met een zwaai naar de teugels tevergeefs plotseling dringt de maan door de wolken heen daar op nauwelijks twintig passen afstand, verhief' zich de rots en strekten zich ter zijde van den weg de marmergroeven uit met donderend geraas vliegt het rijtuig in tuimelende vaart er op los, vonken spatten onder de hoeven van het wild voorthollen de paard. Een duizeling grijpt den jongen officier aan, hij bukt zich over den rand van het rijtuig en wil er uit springen de raderen kraken reeds op de op eengestapelde rotsmassa's, snuivend stort de schim mel ter aarde en slingert het lichte rijtuig meteen hevigen smak tegen de kantige rotsblokken. Kunst- en Letternieuws. Inhoud van „Het Album" (geïllustr. Zondagsblad van onze courant). No. 14. In de armèn des doods, roman van J. Sheridan le Fanu. Eene schipbreuk, die redding bracht. Een verhaal uit het visschersleven, door Elsje van Houweningen (met groote plaat). De Amazonen of de vrouwelijke sol daten van Dahomey. Yan alles wat. (met 1 gravure). De heer Henri van Kuyk, (le bekwame regisseur, legt met 1 Mei a. s. zijne functie als zoodanig bij de directie A. van Lier neder. Hij richt een eigen tooneelgezelschap op, dat hij dezen zomer in de provincie laat optreden om het aanstaanden winter Amsterdam als plaats van vestiging aan te wijzen. Overeenkomsten tot huring of verbouwing van een schouwburglokaal zullen weldra gesloten worden. De heer van Kuyk heeft het voornemen aan zijn theater een toon eelschooi te verbinden, waar ieder kosteloos onderwijs kan ontvangen. De volgende liedertafels hebben, zich aangemeld tot deelneming aan den zang-wedstrijd, uitgeschre ven door de Haarlemsche liedertafel „Zang en Vriendschap" „Euterpe", „Apöllo", Mannenkoor „Cecilia", „On derlinge Oefening", Mannenzangv. „Amicitiae", „Nat. Zangschool en Zangvereen.", Zangvereeniging „Amstels Werkman", en id. „Kunst na arbeid", allen te Arasterdam„Rotte's Mannenkoor", te Rotterdam Koninkl. Zangver. „Cecilia", „Haagsch Mannenkoor" en „Crescendo", te 's Ilage Utrecht- sche Mannenzangv. „Fidelio", le UtrechtMannen zangv. „Crescendo" en „Zanggenot", te Haarlem Mannenzangv. „Aurora", te Arnhem„Orpheus", te TielMannenkoor „Werkmanslust", te Kromme nie; „Niedorp's Mannenkoor", te Nieuwe Niedorp Mannenzangv. „Oefening en Uitspanning", te Boven - karspel„Doesburgh's Mannenkoor", te Doesburgh Mannenkoor „Orpheus", te Winschoten „Wor- merveers Mannenkoor", te Wormerveer „Sappho", te Hoorn, en „Purmerender Mannenkoor" te Pur- merend. De bekende bibliothecaris der Koninklijke Biblio theek te 's Gravenhage, de heer dr. M. F. A. G. Campbell, is na eene langdurige ziekte overleden. In zijn vak had Campbell een goeden naam en werden zijne verdiensten op hoogen prijs gesteld, getuige zijne benoeming tot doctor in de letteren, in 1875 door den senaat der Leid^che Hoogeschool en zijn lidmaatschap van de Koninklijke Akademie van Wetenschappen. Campbell werd 71 jarenhij behoort tot hen die gemist zullen worden, omdat hij beschikte over 't geen slechts door een lang leven van taaie vol harding en rusteloozcn ijver verkregen wordt. Omtrent de photograpliieën in natuurlijke kleuren, uitgevonden door den photograaf Veress, te Klau- senburg, deelt de Weener berichtgever van „the Standard", die ze bezichtigde, nog het volgende mede DERDE HOOFDSTUK. Und Suchst Da Deinen Trauten So geh zum Waldesgrund, Wo zwischen Mooa und Steinen Die rothen Nelken weinen, Da liegt er todeswund Gravin Echtersloh sloeg haar roman toe en wierp het boek hoorbaar op de tafel. Met een gemelijken blik ziet ze op de pendule, die zooeven met lang aanhoudende slagen het uur vau middernacht had verkondigd. „Ik begrijp maar niet waar ze blijven I" klonk het op harden, weinig sympatieken toon van de bleeke, smalle lippen, die ternauwernood de buiten gewoon vooruitstekende tanden bedekten, en steeds het heldere wit te zien gaven, wat aan het gelaat der oude dame eene ongewoon scherpe uitdrukking bijzette. „Daar slaat het al twaalf, en de trein komt reeds om zes uur in Bierach aanik vind het op zijn zachtst uitgedrukt niet te pas komen van Lothar, om ons zoo lang op hem te laten wachten, te meer daar hij weet, hoe zeer ik mij op zijne komst verblijd heb!" Een oogenblik heerschte er stilzwijgen, daarna ging de gravin op geraakten toon voort: „Nu, vindt niemand het de moeite waard om mij te antwoorden? Als wassenbeelden zit gij uren lang om de tafel, en bekommert er u ook wat om of uwe moeder angstig is of nietO, nooit te ontkomen noodlot, waarom straft gij mij met kinderen zonder een greintje deelneming, die voor niets gevoel hebben en in niets anders belang stellen dan in hun eigen, lieve ik En de hoog geboren vrouwe wierp den reusachtigen waaier, dien ze zenuwachtig open en dicht sloeg met eene uit drukking van de diepste verachting naast den roman op de tafel. (Wordt vervolgd.)

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 1