dienen, maar meer nog maak ik van dat Concert melding, omdat liet tegen middernacht besloten werd met het zingen van een paar coupletten uit het Wien Neêrlands Bloed, waarbij op voorgang van Z. Excellentie alle aanwezigen opstonden. Ik acht mij niet in staat, U den indruk weer te geven, die dat slot op mij maakte. Ik kan er slechts dit van zeggen, dat toen vooral mijn gansche ziel uitging naar het lieve Vaderland en dat in mijne verbeelding dat lieve Vaderland al kleiner en kleiner afmetingen aannam, en om niet van ééne bepaalde woning te gewagen, zich concentreerde tot die plek, die mij immer lief en dierbaar blijven zal. God zegene allen, welke die plek bewonen! Met de lezers en lezeressen Uwer Courant gegroet van tt. L. VAN 'T SANT NEDERLAND. HELDER, 12 April. Naar het „Vad." verneemt, heeft de afdee- ling „Zee- en Landmacht" van „Eigen Hulp", die voornamelijk in het belang der officieren werkzaam is en wier bestuur dan ook geheel uit officieren en gepensioneerde officieren bestaat, zich gewend tot den minister van Oorlog, met het verzoek, dat de bekende anti-„Eigen-Hulp" circulaire geacht zal worden niet op haar van toepassing te zijn. De Commissie van Rapporteurs der Tweede Kamer voor spoorwegovereenkomsten zou gisteren haar verslag vaststellen. De toestand van het Tweede Kamerlid Verniers van der Loeff is weder minder gunstig. gegeven, maar de meesten had hij nog niet tot klaarheid kunnen brengen. Nadat nog een lans was gebroken voo." het natuurkundig onderwijs op onze scholen, ging de vergadering hoogst voldaan uiteen. Winkel. De heeren K. Vries, alhier, K. Broertjes, te Aartswouden D. Kuilman, te Nieuwe Niedorp, hebben besloten eene Maatschappij op te richten, welke ten doel heeft, verhuurders van woningen te verzekeren tegen gebrekkige huur ders. Warmenhuizen. Door de Rederijkers kamer „Concordia" alhier, werd Maandagavond jl. eene uitvoering gegeven. Gespeeld werd ,,'t Lied van Moeder". Vele van de in dit stuk voorkomende treffende tooneeltjes kwamen goed tot hun recht, bizonder het slot van 't 2de be drijf. Zeker zou het èn voor de spelers, èn voor 't publiek wel zoo aangenaam zijn als alle hoor ders zich onder't spelen tot„hooren" bepaalden. Hoogkarspel. De Gemeenteraad heeft tot wethouder benoemd den heer A. Stapel. Enkhuizen. Aan den heer F. C. A.Ge- ricke is eervol ontslag verleend uit zijne betrek king van stadsmuziekmeester. Warder. In de vergadering der Kies- vereeniging „Volksbelang" alhier, gehouden op" 9 dezer, zijn tot afgevaardigden naar de Centrale Vereeniging te Hoorn benoemd de heeren F. W. .Drijver, predikant alhier en KI. Wester, welke heeren op 14 dezer alhier verslag zullen hebben uit te brengen van 't geen behandeld werd ter vergadering van de Centrale Kiesvereeniging te Hoorn. Middelie. In de gemeenten Middelie, Kwa- dijk en Warder komen langzamerhand verschil lende verbeteringen tot stand. De begraafplaatsen b. v. worden aanmerkelijk verbeterd en verfraaid, door Kwadijk komt een flinke, breede, aan weerskanten met boomen be plante steenen rijweg, terwijl de raadhuizen te Kwadijk en Middelie een belangrijke restauratie ondergaan. Eene verlichting met lantarens langs den ge meenteweg te Kwadijk wordt mede reeds voor bereid. theorie der getijden geleverd, die door andere thcoriün gevolgd werd. De harmonische analyse d. w. z. de vooruitberekening van getijhoogte is pas ontstaan in 1S6S. Vóór zulk eene inge wikkelde theorie zoover is doorgevoerd, dat men er besluiten uit mag trekken, moeten echter een verbazend aantal waarnemingen gedaan worden, waarmede lichtelijk een ménschenleeftijd zal heen gaan. Toen de maan ontstond had zij tweeC-rlei uit weg óf weder te vallen op de aarde, öf zich te verwijderen. Van het eerste was geen sprake meer, door het laatste is de snelheid der maan om ons middelpunt aangegroeid van 3 tot 656 uren. Daarentegen wordt door den invloed der maan de draaingssnelheid der aarde' om haar as kleiner, want deze is afgenomen van 3 tot 24 uren, zoodat zeer langzaam onze dag in lengte is aangegroeid. Op het oogenblik dat maan en aarde even snel om het gemeenschappelijk zwaar tepunt wentelen, d. i. ongeveer het middelpunt der aarde, zal onze dag 1400 uren lang zijn, maar volgens berekening duurt dit nog 150 mil- lioen jaren. Het is niet waarschijnlijk dat dan de levende wezens hetzelfde zullen zijn als de thans bestaande, want de omstandigheden zullen de vormen veranderen. Het is zelfs denkbaar, dat de zon, die nu reeds op haar retroïte. is, en het tijdperk van den ouderdom nadert, dan niet ge noegzaam voldoet aan onze eischen voor leven in zulk een vorm. Maar doet zij dit wel, dan zullen de laatsten individuen de maan in hare volle glorie zien, en blijven zien tot het gloeiend overblijfsel van onzen aardbol eindelijk ook zijn glans verliest en star wordt, zoodat de tol den evenaar teruggedrongen wezens, den laatsten druppel uit de laatste wolk zullen zien vallen, en verstijven in den bevroren oceaan. De voorzitter, de kapt. ter zee D. G. Brand, dankte ten slotte namens de talrijk opgekomen leden, den spreker voor zijne lezing, die rijk was aan wetenschappelijke mededeelingen. Het gewone zomerverlof der adelborsten van liet Kon. Instituut voor de Marine zal dit jaar aan vangen, voor de 1ste afdecling op 26 Juli, en voor de 2de afdeeling op den 19den te voren. De luit. ter zee 1ste kl. A. C. Zeeman, belioo- rende tot de rol van Zr. Ms. torpedo-instruetiesehip „Marnix", wordt 1 Mei a. s. belast met het on derwijs in het torpedowezen aan het Koninklijk instituut voor de Marine alhier. De machinist 2de kl. J. Greshof, geplaatst bij de machinisten-opleiding te Ilellevoetsluis, wordt met ingang van 16 Juni a. s. op non-activiteit gesteld. Aan boord van Zr. Ms. opleidiugschip Admiraal van Wnssenaer", te Amsterdam, is het eereteeken voor belangrijke krijgsverrichtingen met gesp Aljeh 187385 uitgereikt aan den scheepskok H. J. Derks. Naar het „Vad." verneemt, heeft Z. M. de Koning benoemd tot commandeur met de zwaarden van den Gouden Leeuw van Nassau, den kolonel-commandant van het reg. grenadiers en jagers H. W. Greve. Ingevolge de bevelen en namens Z. M. is van deze benoeming per dagorder aan het regiment kennis gegeven en is deze op het middagappèl voorgelezen. Door Z. M. is 1. als blijk van's Konings goed keuring en tevredenheid, de zilveren medaille en een loJl'elijk getuigschrift, ingesteld bij Zr. Ms. besluit van 22 Sept. 1855, no. 64, toegekend aun P. J. Creton, schipper van het Fransche vaartuig „Notre Dame deLourdes (No. 48)" van Grevelingen, wegens de moedig met levensgevaar volbrachte redding van een gedeelte der bemauning van het Nederl. sehip ,Janlje" op 29 Jan. jl. en de aan deze schipbreu kelingen betoonde zorg en gastvrijheid2. mede als blijk van Zr. Ms. goedkeuring en tevredenheid, de bronzen medaille en een loffelijk getuigschrift, ingesteld bij bovengenoemd besluit, toegekend aan P. J. L. Pitrc, A. L. Labroy, A. M. Melliet, J. J. Ch. Wadoux, matrozen op bovengenoemd vaartuig, die eveneens tot de hierboven vermelde redding hebben bijgedragen. V i s s c h e r ij. De afdeeling Helder der Vereeniging ter bevor dering van de Nederlandsche visscherij hield gis terenavond in het lokaal Concordia, van den heer Panbakker, zijne gewone jaarlijksche algemeene ver gadering, onder voorzitterschap van den heer W. ten Harmsen. Uit het door den secretaris-penningmeester, de heer Oudenhoven, uitgebracht financieel verslag bleek dat de ontvangsten in het vorige jaar hadden bedragen f 106.30, de uitgaven f 80.25 het batig slot alzoo f 26.05. De rekening werd onder dank zegging goedgekeurd. De heer S. IV. Stooker bracht verslag uit van het behandelde in de op 28 Mei 11. te Amsterdam gehouden vergadering der Vereeniging, waarop hij de afdeeling Helder vertegenwoordigde. De Voor zitter dankte den heer Stooker namens de vergade ring voor het met zorg samengesteld verslag. Als afgevaardigde naar de in Mei dezes jaars te Dord recht te houden algemeene vergadering, werd we derom den heer Stooker gekozen, terwijl de heer G. T. von Oterendorp tot plaatsvervangend afge vaardigde werd benoemd. De heeren W. ten Harmsen, L. W. F. Ouden hoven, S. W. Stooker, C. D. Zurmuhlen en C. Stammes werden allen als leden van het Bestuur herkozen. Door het Bestuur werd verantwoording gedaan van de ten vorigen jare ten behoeve van de wed. Hakvoort en hare kinderen ingezamelde gelden. Hieruit bleek, dat aan verschillende giften was bijeengebracht f 1298.31^, welke som, na aftrek van een klein bedrag voor porto's, grootendeels ten bate van de weduwe besteed werd, terwijl zij het overig deel in contanten ontving. Naar aanleiding van een van het Hoofdbestuur ontvangen mededeeling dat het station IJmniden, met betrekking tot het vischvervoer, in rechtstreeks verkeer naar het buitenland is opgenomen, werden door verschillende leden klachten geuit over de be lemmering, die de vischhandel te dezer plaatse ondervindt, tengevolge van de beperkende bepalin gen voor de verzending van ijlgoederen langs de spoorwegen. Er werd besloten deze zaak in de a. s. algemeene j vergadering ter sprake te brengen en andere maat- 1 regelen te nemen om te bewerken dat het vervoer van ijlgoederen, tot in de geringste hoeveelheden, van hier met alle treinen cn naar alle binnenlandsche stations worde toegestaan. Verder werd bepaald, de bemiddeling van de algemeene vergadering in te roepen om opheffing te verkrijgen van den maatregel, die bepaalt dat de voor Duitscliland bestemde visch uitsluitend per Holl. spoor moet worden verzonden. Op voorstel van den heer Van der Hoeven werd besloten te verzoeken om de zwarte mijlton tegenover de Hors, 150 meter verder uit den wal te leggen, op grond dat die ton, zoo deze thans ligt, den haringvisschers veel nadeel berokkent. Met betrekking tot de uitoefening van politietoe zicht op de visscherij merkte de heer von Oteren dorp op, dat hij zich niet kan vereenigen met het voorstel van sommige afdeelingen, om aan boord van de met de surveillance belaste kruisers een visscher te plaatsen. Spreker acht dit geheel over bodig, indien de commandanten van de politie-vaar- tuigen zich voor hun vertrek van hier slechts door een deskundige op de hoogte doen stellen waarde visschers zich ophouden. De commandant van de „Dolfijn" is gewoon dit steeds te doen en bevindt zich daar wel bij. Op voorstel van den heer von Oterendorp werd besloten om te verkrijgen dat dit voor ieder der commandanten verplichtend worde gesteld. De heer Zurmiihlen betuigde zijne ontevredenheid over de onjuistheid der notulen van de jongste algemeene vergadering. In het verslag van die vergadering, vanwege het Hoofdbestuur uitgegeven, worden hem uitdrukkingen toegedicht, die hij niet heeft gebezigd, ook met betrekking tot het politie toezicht op de visscherij. Nadat de heer von Oterendorp het Bestuur voor hare goede zorgen had bedankt, werd de vergade ring door den Voorzitter gesloten. Nieuwediep, 12 April. Sedert jl. Donderdag werden alhier door 17 korders en bengers 175 tongen, 110 roggen, 2G5 schelv. en 21 mandjes kl. schol en door trekkers 930 tal haring aange voerd tong gold 75 cent, rog 60 cent per stuk, schelv. f 23 af 24 't honderd, kl. schol f 2.25 a f 2.50 per mandje en haring 50 cent a f 1.40 per tal. Texel, 10 April. De haringvisscherij langs de kust is voor dit seizoen al'geloopen en heeft over liet geheel onbevredigende resultaten opgeleverd. De eigenaars van booten en netten verdienden nauwelijks zooveel, dat de onkosten er van konden bestreden worden. De visschers, die een schraal weekgeld konden besommen, maken zich nu gereed voor de geepvisscherij, die weldra zal aanvangen. De eerste ansjovis is gevangen door schipper W. Bout, te Tolen. In 1889 op 29 April, in 1887 op 28 April, in 1886 op 26 April, in 1885 op 30 April en in 1884 op 25 Maart. Deze laatste datum is wel de vroegste, waarop ooit ansjovis ge vangen is. Stettin, 8 April. (Haringbericht.) In de afgeloopen week was, evenals in de voorafgegane, de handel zeer beperkt. Uit Noorwegen zijn een paar ladingen vette aangekomen, die eerst later zullen worden verkocht. Sardines onveranderd. Onderwijs en Examens. De gemeeenferaad van Enkhuizen heeft besloten, aan de tusschenschool een onderwijzer aan te stellen op een jaarwedde van f 500, ten einde bet perso neel voltallig te maken. Naar aanleiding van de gewijzigde onderwijswet is besloten het schoolgeld op de dagscholen onveranderd te laten, doch van iederen leerling, die gebruik maakt van het her- halingsonderwijs, hetwelk tot dusver kosteloos werd gegeven, een kwartje schoolgeld per maand te heffen. Benoemingen, enz. Benoemd bij Kon. besluit van 5 dezer tot Rijks- ontvanger te 's Gravenpolder de heer G. Meerdink, thans te Leek, vóór dien tijd te Heiloo. Kunst- en Letternieuws. Het was jl. Donderdag een recht bloemenfeest in het «Grand Theatrc" te Amsterdam. Mevrouw Albregt gaf haar benefiet met de voorstelling van Legouvé's «Talent cn Geboorte" en Zu Putlitz «Oude Doos", twee bekende stukken, waarin haar kostelijk talent op zijn best uitkomt. Het huis was vol, met een publiek, dat de vei dienstel ij Ke kunste nares telkens toejuichte en terugriep. En een bou- quetten en een bloemenmanden en een bloemhar- pen Er kwam geen eind aan. De brave vrouw werd bijna onder bloemen begraven. Amsterdam weet zijn kunstenaars nog wel eens goede dagen te bereiden. De toestand van den schilder Bosboom, door een beroerte getroffen, geeft nog hoop op herstel. Rechtszaken. Kauton Helder. Zitting van 5 April 1890. Uitspraken. M. E., huisvrouw van I. I., het voor een krijgs man beneden den rang van officier verkoopen van een kleedingstuk, behoorende tot diens uitrusting, zonder dat daartoe"» door of vanwege den bevel voerenden officier schriftelijke vergunning was afge geven boete f 10, subs. 4 dagen hechtenis. J. K., werpen van vuilnis op de openbare straat f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis. M. R., het na gez.etten tijd openhouden van een tapperij, f3 boefe, subs. 1 dag hechtenis. M. B., straatschenderijf 0.50 boete, subs. 1 dag hechtenis. C. de G., als voren, f 1 boete, subs. 1 dag hech tenis. A. B., straatschenderij, vrijgesproken. J. R, openbare dronkenschap bij 1ste herhaling op 2 tijdstippen 2 maal f 5 boete, subs. 2 maal 2 dagen hechtenis. J. B., belemmering van het verkeer een de open baren landweg, f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis. D. L. D openbare dronkenschap bij 6de her haling op 3 tijpstippen 3 maal 8 dagen hechtenis en opzending voor den tijd van 1 jaar. A. Z., zónder recht laten loopen van vee op gronden die bezaaid zijn f 0.50, boete, subs. I dag hechtenis. A. de B., openbare dronkenschap op een spoor- wegsta tion, v rijges proken STATEN-GENERAAL. Eerste Kamer. Zitting van Donderdag 10 April. Geopend te 3! uur. Mededeeling wordt gedaan, dat door de afdee lingen zijn benoemd tot voorzitters de heeren Van Akerlaken, De Bruyn, Van Eysinga, Kap- peyne en Fransen van de Putte tot rapporteurs pensioenwetten de heeren Van Swinderen, Pijn appel, Vlielander Hein, Van Roijen en Van Lier en tot rapporteurs voor het voorstel-Reekers betreffende den wonderkuil, de heeren Van Nagell, Van Ampsen, Regout, Van Gennep, Prins en Melvill. De inlichtingen der Regeering in de zaak van de stembussen te Wessem zijn voor kennisgeving aangenomen. Aangenomen worden verschillende naturalisa- tiewetten en een onteigeningswet voor een weg over Helledreef, bekrachtiging provinciale hellin gen Friesland en Overijsel, en overeenkomst voor overdracht draaibrug over de Nieuwevaart. Zitting van Vrijdag n April. De Kamer heeft heden aangenomen de ont werpen tot herziening van de consulaatrechten, de overeenkomsten van grondruiling met de ge meenten Rotterdam, Zwolle en 's Hertogenbosch, de onteigening voor de uitbreiding van het station 's Hertogenbosch, de intrekking van art. 2 der wet tot uitvoering van de druifluis-conventie en de suppletoire Justitie-begrooting voor 1889. De Minister van Justitie verklaarde, dat de Staat niet kan zorgen voor landloopers en bede laars, die niet tot werken in staat zijn. Dit zou Staatssocialisme zijn. De Kamer is gescheiden, vermoedelijk tot in de eerste dagen van Mei. Binnenlandsch nieuws. Texel. Te Oosterend circuleert onder de schippers een adres aan den Gemeenteraad, waarin uiteengezet wordt, dat het verkiezelijker is, eene haven te maken bij de Kaap, dan wel de haven te Oudeschild te vergrooten, waarom verzocht wordt het daarheen te willen leiden, dat subsidie voor de eerste verleend zal worden, opdat Oosterend eindelijk in het bezit van de zoo lang gewensckte en zoo vurig begeerde haven zal komen. Anna Paulowna. Bij de op 3 April jl. gehouden aanbesteding van leermiddelen en sehoolbehoeften van de O. L. scholen alhier waren 3 inschrijvers, alsW. C. Meilink, te 2utfen, voor f 285.85H. P. M. Verlinde, te Bergen op Zoom, voor f 333.33 en H. A. Sta- dermann, te Helder, voor f 340.Aan den laagsten inschrijver is de levering gegund. Wieringen. Met algemeene stemmen is tot hoofdingeland van den polder Waard-Nieuw- land alhier herkozen de heer C. J. van derOu- dermeulen te Wassenaar. Noordscharwoude. Jl. Woensdag had in de herberg „de Burg", van D. Stam alhier, de openbare verpachting plaats van het innen en het genot der schutgelden van de sluis in Geest- merambachts-Oosterdijk aldaar met de bewoning en het gebruik der sluiswachterswoning en bij- behoorend erf voor den tijd van 2 jaren, ingaande den 1 Mei a. s. Er waren vijf tot tien gegadig den, van wie K. R. Koppen, te Oudkarspel pachter werd voor de pachtsom van f 1280 per jaar. De vorige pachter, Pieter Hart, die aan het gemeentebestuur verklaard had wegens hoogen leeftijd niet meer te willen mededingen, had een en ander in pacht voor f 910 per jaar. Barsingerhorn. Jl. Dinsdagavond werd alhier door den heer dr. Vitus Bruinsma een lezing gehouden, getiteld„Een en ander over Natuurkunde in verband met Spiritisme". Verschillende spiritistische verschijnselen wer den door Spreker geschetst. Van enkele dezer verschijnselen werd door spreker eene verklaring Haarlem. Jl. Donderdag is alhier aanbe steed het maken van beplantingen en het plaat sen van verkenningspalen in de duinen op Ter schelling. Raming f 10.000. Minste inschrijver A. A. Bos, te Terschelling, voor f 10.397 2. De uitvoering van eenige werken tot verbetering der zeewering langs liet noorderstand te Vlieland. Raming 120.100, Mintse inschrijver A. Bos te Helder, voor f 17.140. 3. Het vernieuwen van de Wipbrug No. 49 te Alkmaar. Raming f 4500. Minste inschrijver J. Oldenburg, te Ber gen, voor f 6350. Amsterdam. Jl. Dinsdag werd door de Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij o. a. aanbe steed (bestek no. 456) het uitvoeren van onderhouds werken op den spoorweg HelderAmsterdam, ZaandamEnkhuizen en HoornMedemblik, raming f 34.735.85. Aannemers werden ie perceel J. Overtoom, Schagen, f 5295 2e perceel E. Fransen, Medemblik, f 4560 3e perceel G. D. van Doorn, Amsterdam, f 8980 4e perceel J. Plas, Purmerend, f 5273 5e perceel D. Bot te Bovenkarspel voor f 5795. Marine en Leger. Marine-Vereeniging. Vrijdag avond had in de nevenzaal van het café „Die Port von Cleve" alhier eene vergadering dezer Vereeniging plaats, waarin de luit. ter zee ïste kl. B. J. G. Folck als spreker optrad over het onderwerp„De getijden, de oorzaken er van en hun harmonische analyseook in verband met de starheid der aarde." Groote denkers hebben beproefd om bepalingen te treffen ten opzichte van de verschillende krachten, die de getijden veroorzaken, teneinde den tijd van hoogwater en ook de hoogte daarvan te kunnen voorspellen. Zij zijn daar evenwel nog slechts ten deele in geslaagd, zoodat er nog heel wat onopgeloste problemen overblijven. De spreker begon met een terugblik te werpen in de minstens 500.000 eeuwen die ons zonne stelsel oud is, en trachtte de getijden in verband te brengen met het bestaande, om vervolgens over te gaan tot eene nauwkeuriger behandeling van zijn onderwerp, dat hij aldus verdeelde A. De golven. B. De getijden, nl. 1. Hun ontstaan. 2. De harmonische analyse er van, ook in ver band met de starheid der aarde. 3. De gevolgen der getijden in toekomstige eeuwen. Aangezien al deze punten grootendeels op streng wetenschappelijke wijze behandeld werden, eigent zich deze leziDg niet om er er een gere geld verslag van te geven, en zullen wij er .slechts enkele bijzonderheden uit vermelden. De langste golven werden in de 'Atlantischè Ocea'an opgemerkt en wel eene deining van 824 M. lengte en 23 sec. periode; terwijl men opgegeven vindt dat nabij de Kaap de Goede Hoop in 1837 golven zijn geobserveerd ter hoogte van 30 M. Hevige golvingen kunnen ook ontstaan ten gevolge van vulkanische uitbarstingen, en in de geschiedenis vinden wij herhaalde malen gewag gemaakt van haar vernielende kracht. Zoo ver haalt o. a. Thycidides dat in 425 voor Christus, in het zesde jaar van den Peloponesischen oorlog, eene geweldige aardbeving plaats had, die de zee over de stad Orobia deed loopen, en een binnenzee ontstond waar vroeger land was. De machtigste van allen was vermoedelijk de Kra- katau uitbarsting op 26 en 27 Augustus 1883, die achter elkander drie hooge stootgolven voort bracht. Deze vloedgolf is veroorzaakt door het instorten van den vulkaan, zoodat in het begin het water op de kusten terugweek, om daarna met eene alles vernielende kracht te komen op zetten. De golf bereikte toen bij Anjer, enz. eene hoogte van 40 M. De opmerking, dat de getijden iets te maken hebben met zon en maan, is reeds afkomstig van de oudste bewoners der aarde, doch in de 16de eeuw begon men zich eerst rekenschap te geven van de verschijnselen die zich bij de ge tijden voordoen. Newton heeft het eerst eene

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 2