Helder. Afloop der openbare verkooping van huizen en erven, op Woensdag 16 April 1890, 's avonds 8 uur, in het lokaal „Musis Sac- rum" te Helder, ten overstaan van den notaris Hattinga Raven Een woonhuis en erf Langestraat 14. Kooper de heer J. Bethlehem qq., voor f 330. Een woonhuis met schilderswerkplaats en erf, Vlootstraat, hoek Wachtstraat, 38 en 40. Kooper de heer M. S. de Leeuw, voor f 1000. Een woonhuis en erf, Binnenhaven 65 en 1 idem 44 Achterbinnenhaven. Kooper de heer L. Klein qq., voor f1665. Een woonhuis en erf, Vlootstraat 10. Kooper de heer A. Stam, voor f460. Helder. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden door het Postkantoor alhier, gedurende de tweede helft der maand Maart jl. Wed. Barend en mej. Smit, beiden te Amster dam N. Bontes (2 st.), te DordrechtPanter, te 's GravenhageA. van Straaten, te Rotterdam L. van der Meer, te Utrecht j L. C. N. Keijzer, te Vlissingen. Van Wieringen Gebr. Graaf, te Amsterdam. Briefkaart Wed. A. Langkemper, te Amsterdam. Indie (brieven) Mevr. E. v. Baerle de Fiso, te Samarang. Schagen. Met betrekking tot den aanvang van den op Zondag 27 dezer door Schagen's Mannenkoor „Euterpe" uitgeschreven Zangwed strijd, kunnen wij mededeelen dat het uur van aanvang is gesteld van 1 uur op 2 uur 's na middags, terwijl het kerkgebouw ten 1 ure voor het publiek toegankelijk zal worden gesteld. Men heeft door het nemen van dezen maat regel gemeend, tegemoet te komen aan het bezwaar, dat de aanvangstijd 1 uur voor velen, die den wedstrijd wenschen te bezoeken, wel wat ongele gen kwam. (Sch. Ct.) Barsingerhorn. De uitslag der verkiezing voor een lid van den Gemeenteraad, jl. Dinsdag alhier gehouden, is als volgt Getal stembriefjes 137, volstrekte meerderheid 69. Hiervan bekwamen de heeren L. Helder 60 stemmen, G. Smit 30 stemmen, C. Spaans 28, J. Marees 12 en T. Swaag 2nog eenige andere heeren 1 stem. Alzoo herstemming tusschen de heeren L. Hel der en G. Smit. Kolhorn. In de 11. Vrijdag gehouden ver gadering van den Schringkaagpolder is tot molen- meester van dien polder benoemd de heer L. Hoogland, alhier, in plaats van wijlen den heer J. Nagelhout. Warder. In de Vergadering der Lib. Kiesvereeniging „Volksbelang" alhier werd door den heer F. W. Drijver, pred. alhier, verslag uit gebracht van de lezing, gehouden door het Ka merlid Baron van Dedem, te Hoorn 11 April jl. Zooveel mogelijk werd getrouw weêrgeven het geen door den afgevaardigde gezegd was, alles betrekking hebbende op het gevolg der nieuwe schoolwet, op 't onderwijs en op den politieken toestand hier te lande. Voorts werd in behandeling genomen het voor stel van een der leden, onze plaatselijke veree- niging los te maken van de Centrale te Hoorn, welk voorstel met meerderheid van stemmen werd verworpen. Besloten werd voorts, op voor stel van den heer F. W. Drijver, nu en dan kleine populaire geschriften op politiek gebied onder de leden te laten te circuleeren. De vergadering was flink bezocht. Oosthuizen. Zaterdag 12 April trad alhier als spreker de heer van Dedem op, die ook hier tot onderwerp zijne politieke rede had gekozen „de invloed van de nieuwe schoolwet op het onderwijs en den politieken toestand hier te lande." De heer P. J. de Bruine, arts te Oosthuizen, vroeg, na het einde der lezing, het woord en zette in een vloeiende improvisatie zijn bezwaren uiteen tegen de handelingen der 17 Liberalen, die hun stem hadden gegeven ten gunste der nieuwe schoolwet. Waardeering sprak en gloed van overtuiging evenzeer uit het woord van den Kamer-afgevaar digde als uit dat van zijn opponens. Zulke avonden zijn in de eerste plaats reeds daarom goed, wijl zij de belangstelling wekken of levendig houden voor onze politieke belangen. Marine en Leger. DE MARINE-MATROOS. (Ingezonden). (Overgenomen uit het „Handelsblad".) In het „Alg. Hbld." van 10 dezer is een artikel geplaatst van den luitenant ter 1ste kl. Land, lid vau de Tweede Kamer der Staten Generaal, waarin een uittreksel wordt behandeld van een brief van een der opvarenden van Zr. Ms. stoomschip „De Ruyter", welk schip door bijzondere omstandighe den langer in Oost-Indië blijft dan aanvankelijk het plan was. Dit gedeelte van het artikel laten wij evenwel voor rekening van den ongenoemde Indische brief schrijver, omdat wij niet kunnen beoordeelen, in hoeverre diens beweringen juist zijn. avond nog een uurtje te kunnen opstaan als Dagmar komt, moet ge geheel hersteld zijn, mijn lieveling Lothar kuste hare hand. „Ik voel mij heelwel, mamaatje, en zal zelfs na mijne siësta opstaan. Geluk op uwen tocht en vergeet niet mij te ver ontschuldigen. Waar is Dolores eigenlijk De Kppen der gravin plooiden zich sarkastisch. „Ze heeft vroom bezoek, mijn zoon pater Rupert houdt haar eene lezing over het vagevuur Schril lachend wendde zij zich naar de deur. „Leer eerst uw catechismus over, voordat ge u in die geheiligde atmospheer begeeft, darling. Zijne Hoogwaardigheid zal dan u, berouwvol lam, vanzelf den rozenkrans omhangen In het voorbijgaan tikte zij Isabella op de wangen en verdween achter de portière. „Halleluja!" zong Lothar haar spottend achterna. (Wordt vervolgd.) Waar het ons echter om te doen is, is te wijzen op hetgeen door den heer Land geschreven wordt over het leven en de behandeling van den Marine matroos en wel meer in het bijzonder over het verkorten zijner rechten, over het beweren dat het met bepaalde tijden van rust aan boord Zr. Ms. schepen zoo nauw niet genomen wordt en dat het dringend noodig is, zijne rechten volgens de be palingen strenger te doen eerbiedigen. Met andere woordende heer Land werpt een blaam op de handelingen van de commandanten der oorlogsschepen en geeft hiermee eene voorstelling van zaken, die bezijden de waarheid is, omdat wel degelijk met de rechten der schepelingen rekening wordt gehouden. Daarenboven is de bewering onjuist dat voor den marine-officier, den onderofficier of den schepeling niemand zorg draagt, en wij moeten haast veronder stellen dat de heer Land zich de bepalingen van inwendigen dienst en organisatie niet goed herin nert, wijl zij niet alleen de rechten omschrijven, doch tevens waarborg schenken voor hunne hand having. Geschiedt dit niet, dan is het de schuld der chefs, omdat aan de commandanten, welke de eer hebben een van Zr. Ms. schepen te commandeeren, eene groote mate van zelfstandigheid wordt toegekend en het hun grootendeels wordt overgelaten op welke wijze het verplichte werk behoort te worden ver richt. Daargelaten dat de strekking van het artikel anti-militair is en waarschijnlijk geene andere gevolgen kan hebben dan ontevredenheid en verslapping van krijgstucht aan te kweeken, wenschen wij hier, voor den aandachtigen lezer, nog bij te voegen dat de schrijver van bedoeld artikel bij de laatste behan deling der marinebegrooling in de Tweede Kamer vóór heeft gestemd. Voor het overige is het te hopen, dat de heer Land tot de overtuiging zal komen dat hij, bij het openbaar maken zijner grieven tegen het Departe ment van Marine, gedwaald heeft door die grieven uit te strekken tot het korps zeeofficieren, waartoe hij ook behoort. De kapitein-luitenant ter zee P. Zegers Veeckens. De schout-bij-nacht C. H. Bogaert, benoemd di recteur en commandant der Marine alhier, zal 1 Mei tevens optreden als commandant der stelling Helder. Zr. Ms. schroei'stoomschip 1ste kl. „Tromp" zal, naar men verneemt, nog in dezen maand buiten dienst gesteld worden. De kapt.-luit. ter zee F. J. Beekman, afgetreden als commandant van den rammonitor „Matador", aanvaardde jl. Dinsdag het bevel over Zr. Ms. wachtschip „Prins Maurits" te Amsterdam. De kapt.-luit. ter zee A. P. Tadema, de luit. ter zee 1ste kl. J. Luytjes, dc off. van gez. 1ste kl. bij de zeemacht dr. O. J. J. llirschig en de ofl*. mach. 2de kl. L. Klom pc, uit Oost-Indië in Neder land teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. De luit. ter zee 1ste kl. II. Slot, dienende aan boord Zr. Ms. stoomschip „Tromp", wordt 21 dezer op non-activiteit gesteld. Gisteren zijn in de Marine-directie te Helle- voetsluis op gebruikelijke- wijze in dienst gesteld Zr. Ms. stoomkanonneerbooten „Haaf" en „Fret", resp. onder bevel van de luits. ter zee K. W. II. Goetz en J. van den Bosch. Het machinepersoneel van eerstgenoemden bodem bestaat uit de mach. 1ste kl. M. Zwart en de mach. 3de kl. A.J. van Leeu wen dat van laatstgenoemden bodera uit de mach. lste kl. P. J. J. Kenp en dien der derde kl. II. Boldingh. Beide schepen zijn bestemd voor de militaire hydrografie; de „Haaf" voor hel Noorder- frontier en de „Fret" voor het Zuiderfrontier. De uitslag van het eindexamen der machinist leerlingen van de Marine aan de opleidingsschool te Hellevoetsluis is deze. Alle leerlingen zijn ge slaagd, in volgorde der bepaalde punten als volgt J. A. Houbolt, H. P. de Loenen, P. Westphal, P. Kruisheer, U. Molenaar, H. C. Oliemans, J. R. II Eijsbroek, J. J. Oosenburgh, L. van Boven, J. N. Paro, C. van Wachum, E. R. van der Hoeven, P. Denijs, S. II. Wetter, J. C. van der Meer Mehr, E. F. P. J. van Emmerick en I. J. Klinge. Deze leerlingen gaan nu over op Zr. Ms. stoomschip „Leeuw", om onder leiding van den lsten mach. v. c. J. Maandag de praktijk te gaan beoefenen. De overplaatsing van den majoor J. 11. Weenink van het 7de reg. infanterie te Hoorn bij het reg. gren. en jagers is buiten werking gesteld, terwijl door Z. M. den Koning bepaald is dat de tot majoor benoemde kapt.-adj. J. L. de Bock het bevel krijgt over een der bataljons van het reg. gren. en jagers. Bij Koninklijk besluit ispensioen verleend aan E. F. Kempers, kapt. lste reg. inf., f 1560. Benoemd bij het wapen der inf., bij het lste reg., tot majoor de kapt. II. P. C. van der Teen, van het 3de reg.tot kapt. de lste luit. J. R. Boissevain, van het reg. gren. en Jagers. De nieuwbenoemde kapitein der infanterie J. R. Boissevain is ingedeeld bij het 5de bataljon lste reg. alhier. Bij de tweede divisie infanterie (lste, 5de en 8ste reg.) zijn jl. Dinsdag opgekomen de miliciens der lichting van 1888, die voor 1 September 1889 met groot verlof zijn vertrokken zonder met het geweer 71/88 en de nieuwe velduitrusting geoefend te worden. De lste luits. A. F. G. G. Schartz, A. Hooge- boom, G. J. C. A. Pop, P. D. Buyze, P. P. C. Calette, F. L. J. van de Pol, II. C. P. L. Mathon, P. J. Hoefnagel, L. A. van Roijen, L. J. Scheltema, C. Houtman, zoomede de burgerleeraren van Hemert, Koopmans en van Geer, zullen met de cadetten der K. M. A. het kamp op de Teteringsche heide be trekken. V i s s c h e r ij. Nieuwediep, 17 April. Sedert jl. Dinsdag werden door 88 korders en beugers 10 tot 50 ton gen, 5 tot 110 roggen, 29 kabalj., 3 tot 13mand jes kl. schol eri 1 tot 3 manden schar en door trekkers 650 tal haring aangevoerd tong gold 65 a 80 cent, rog 60 a 70 cent, kabelj. 90 cent af 1 per stuk, kl. schol f 2.a f 2.25 per mandje en schar f 1 per mand. I)e haring werd uit de hand verkocht. Texel. De Noordzeevisscliers van hier brach ten in de afgeloopen week elders ter markt800 tongen, eenige tarbotten, 30 manden groote schol, 20Ö manden kleine schol, 90 manden schar en 200 roggen. De prijzen waren als volgtgroote tong 75 a 80 c., kleine en middelsoort idem 10 a 30 c., tarbot f 7.50 a 9.rog 60 a 70 c., alles per stuk; groote schol f 10 a 15, kleine idem f 1.70 a f 2.35 en schar f 1.a 1.25 per mand. Onderwijs en Examens. De minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter kennis van de besturen van normaallessen en van de hoofden van scholen, die voornemens zijn aanspraak te maken op de Rijksbijdrage bedoeld in art. 19, 3de lid, sub 2o. der wet tot regeling van het lager onderwijs, laatstelijk gewijzigd bij die van 8 December 1889, dat bij zijn beschikking van 11 April 1890 no. 1377/,, afd. O., is vast gesteld het model der lijst bedoeld in art. 4 van het Kon. besluit van 3 April'1890 en dat, van 20 April 1890 af, een exemplaar van dat model is te verkrijgen bij den arrondissements-schoolop- ziener in wiens ambtsgebied de opleiding van kwe kelingen tot onderwijzer geschiedt. De minister van Binnenlandsche Zaken brengt voorloopig ter kennis van belanghebbenden, dat in 1S90 de examens, ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor middelbaar onderwijs in hand- rechtlijnig teekenen en de perspectief en voorlager onderwijs in het handteekenen, zullen worden ge houden in de maand Augustus, en die voor mid delbaar onderwijs in de wis- en natuurkundige wetenschappen, boekhouden, gymnastiek en Neder- landsche taal- en letterkunde, geschiedenis, aard rijkskunde, Staathuishoudkunde, statistiek Staatsin richting en schoonschrijven in de maanden Novem ber en December. Het tijdstip, waarop zij, die zich aan deze exa mens wenschen te onderwerpen, zich daartoe zullen behooren aan te melden, zal nader worden bekend gemaakt. Hoofden, onderwijzers en onderwijzeressen der openbnre lagere scholen te Enkhuizen hebben van het dagelijks bestuur dier gemeente eene kennis geving ontvangen, dat zij hebben te zorgen vóór 1 Januari 1893 in het bezit te zijn eener akte voor gymnastiek of van eene aanteekening voor dc vrije-en ordeoefeningen, die bij de jongste wijziging der onderwijswet zijn ingesteld. Uitslag examen acte onderwijzeres, gehouden op 10 en 11 dezer te Amsterdam. Geslaagd de dames: W. Blokker en J. M. Bakker, van HoornJ. IJ. de Boer, B. Bakker en E. M. Buijs, van Haarlem E. Broekman, van Zaandam. Uitslag idem op 1-1 en 15 dezer aldaarGe- slangd de dames E. Dondorf, van EnkhuizenD. Feikema en J. A. Ilartmann. van Haarlem; M.A. Dninker, van TexelC. M. C. Gresband, van Hoorn en D. llaverkorn, van Wieringerwaard. Landbouw en Veeteelt. Te Texel is het wierdroogen weer in vollen gang: het weer helpt goed mee om het goed klaar te maken. Intusschen worden de hooge prijzen van vroeger niet meer bereikt. Zoowel van ge maaid als van gevischt wier is nog eene ruime voorraad aanwezig. Het bestuur der afdeeling „Noordholland" van de Vereeniging „liet Nederlandsch Paardenstam boek" maakt, met het oog op de in Juni te houden keuringen van merriën ter uitreiking van zes en twintig aanhoudingspremiën, belanghebbenden bijzon der opmerkzaam op art. 9 al. 1 der voorwaarden, dat zegtde eigenaar van een merrie, in het genot van eene aanhoudingspremie gesteld, is verplicht haar te doen dekken door een hengst, aan welken eene subsidie is toegekend of welke eene subsidie is waardig gekeurd. De volgende hengsten zijn hiervoor aangewezen „Cesar" van P. Boekei Cz. te Schagen, „Ilorsa" van de hengsten-Vereeniging te Alkmaar, „Norman" van de hengsten-Vereeniging te Wieringerwaard, „Nelson" van J. Breebaart Kz. te Winkel, „Wind hond" van K. del Court te Velzen, „Horatius" van de Nederlandsclie Vereeniging tot bevordering der paardenteelt te Haarlemmermeer, „Hercules" van M. Verkuijl Az. te Haarlemmermeer, „Matador" van. J. van Zijverden, gestationneerd te Nieuwenfiam, „Bataaf II" van P. S. Zijlmans te Haarlemmermeer, „Deukalion van J. van Zijverden te Haarlemmer meer, en „De Vos" van A. A. van den Berg te Haarlem. Heden heeft in de „Hengstman" te Heer-Hugo- waard eene algemeene vergadering plaats van de Hengstenvereeniging voor Alkmaar en omstreken. Benoemingen, enz. Met ingang van 1 Mei is benoemd tot adsistent ten Postkautore Arnhem de heer J. Smit, thans ge- agreeerd klerk aan het Post- en Telegraaf kantoor Texel. Kunst- en Letternieuws. Te Schagen is bij de uitgevers Burger Co., eene nieuwe Courant verschenen, onder den naam van „de Kleine Courant voor Schagen en Om streken". Het blad, dat des Zaterdags verschijnt, zal zich streng houden buiten de politiek en niets opnemen wat iemand ter wereld hinderlijk kan zijn. De Redactie noemt dit neutraal. Kerknieuws. PREDIKBEURTEN. Herv. kerk te Noordzijpe Zondag 20 April, n.m. 1.30, Schagerbrug, ds. Mühring (doop). Herv. kerk te Zuid Zijpe. Zondag 20 April, v.m. 9.30, Burgerbrug, ds. Mühring (Avondmaal). Herv. kerk te Eenigenburg: Zondag 20 April, v.m. 9.30, ds. Gemser, pred. te Broek op Langedijk. Herv. kerk te St. Maarten. Zondag 20 April, geen dienst. Doopsgez. kerk te Noordzijpe. Zondag 20 April, Zuid Zijpe, v.m. 9.30 ds. van Calcar. Noord- en Zuidzijpe. 20 April ds. Mühring, Schagerbrug nam., Bur gerbrug voorm. 27 April ds. Fetter, Oudesluis voorm., Sint Maartensbrug namiddags. 4 Mei ds. Hobus, Oudesluis nam., St. Maar tensbrug vm. Huisduinen. 20 April ds. Hobus, Huisduinen voorm. 4 Mei ds. Bron, Huisd. vm. Wieringen. 20 April ds. Bron, Oost. voorm., H. nam. 27 April ds. Bommezijn, W. voorm., d. O. nam. 4 Mei ds. van Kluyve, Oost. vm., H. nam. Beroepen bij de Herv. gem. te Grosthuizen en Avenhorn ds. F. W. Drijver, pred. te Warder. Aan den heer P. A. van der Laan P.Az., pred. te Castricum, is op verzoek, na meer dan 5ojarigen predikdienst, tegen 1 Mei a. s. eervol emeritaat verleend. Uit onze Koloniën. De Chinees, die den heer Munden te Soek a- boemi heeft vermoord, heeft bekend, dat hij met voorbedachten rade heeft gehandeld uit haat wegens het niet uitbetalen van geld, waarop hij recht had. Den 11 den Maart behandelde de raad van justitie te Batavia de zaak van den beklaagde A. P. Th. Boelen, gepensionneerd majoor der cavalerie, wonende te Meester Comelis. Aan beklaagde wordt ten laste gelegd, dat hij heeft geschreven en, ten einde het door den druk te verspreiden, in het „Bataviaansch Nieuwsblad" heeft doen plaatsen twee artikelen, en wel in dat van 19 Januari 1889 en in dat van 21 Januari 1889, in welke artikelen hij aan den kolonel der infanterie, commandant der iste militaire afdeeling op Java, H. G. A. Ruempol, ten laste legt feiten, welke, zoo deze bestonden, hem zou den blootstellen aan de verachting of den haat der ingezetenen. Als getuigen waren gedagvaard de heeren Hooijer, Daum, Ruempol, Holwerda, Willink Ketjen, Wetselaar, Lacuelle en Nieuwenhuizen, de laatste ten verzoeke van den beklaagde. Ma joor Boelen verklaarde de bekende artikelen te hebben geschreven om kolonel Ruempol onaan genaam te zijn, om hem te dwingen tot eene uitdaging, om hem te beleedigen gelijk dit onder officieren verstaan wordt, doch niet in den zin van het strafwetboek of drukpersreglement. De verdediger, mr. Haakman, vroeg ontslag van rechtsvervolging. De uitspraak werd be paald over 8 dagen. Buitenland. Duitschland. Volgens de „Hamburger Nachrichten" denkt Prins Bismarck er niet aan den strijd tegen Keizer Wilhelm voort te zetten, maar toch zal de gewezen kanselier, indien dit noodig mocht worden, niet aarzelen openlijk voor zijn meening uit te komen. Volgens het „Berliner Tageblatt" heeft de Rijkskanselier Von Caprivi den ministers en Rijksambtenaren verboden mededeelingen te doen aan couranten. Voortaan zullen officieële mededeelingen in den „Reichsanzeiger" openbaar worden gemaakt. Door dit besluit komt dus een einde aan het tot dusver heerschende stelsel der officieuze pers. Nadat de Landdag was geopend, verzocht de Rijkskanselier het woord. Caprivi zeide daarop, dat hij het woord niet had gevraagd om een program te ontwikkelen. Tot nog toe verstaande van 't politieke leven, kon hij nu den werkkring nog niet overzien. Hij wenschte heden 't eerst te spreken om persoonlijk kennis te maken (bijvalj. Hij herdenkt de beteekenis van Bismarck en spreekt de hoop uit dat ook de toekomst van Pruisen verzekerd zal zijn, daarbij verklarende, dat het gebouw vast genoeg gegrondvest is om weer en wind te weerstaan. De persoon van den jongen verheven Vorst heeft zijn beteekenis voor het binnen- en buiten land duidelijk genoeg vooropgesteld. De Keizer getuigde van zijn onuitroeibaar geloof in Pruisens toekomst en dat het Duitsche Rijk nog voor lang een historische noodzakelijkheid zal zijn. Pruisen en Duitschland gaan nog een hoopvolle toekomst tegemoet. De Keizer heeft gezegd, dat de koers de oude zou blijven, men moest dus niet verwachten, dat een nieuwe aera zou intreden, maar wel zal een meer collegiale inrichting der Ministeries worden ingevoerd. De kanselier zal een zakelijke proef neming alle ruimte gunnen, het goede nemend waar 't te vinden is. Hij wil met allen samen werken die hart voor Pruisen hebben en in staat zijn Pruisen's monarchale gevoelens in nationale geest te ontwikkelen (Levendige toejuiching). Toen Caprivi zijn rede had geëindigd, begaven vele leden zich naar de Ministerbank om den Kanselier te begroeten, 't Trok de aandacht, dat de begroeting van Caprivi en Huenne, den leider van de rechtervleugel van het Centrum, bijzonder vriendschappelijk was. Rickert opende het debat. Hij vond veel aanrakingspunten tusschen hetRegeeringsprogram- ma en de vrijzinnige partij, maar sloot zijn ver klaring met de woorden onze koers blijft de oude. Daarna verklaarde Windthorst, namens het Centrum, dat deze partij verlangt de herstelling van de verhouding tusschen Kerk en Staat, zooals deze voor den Kulturkampf was. Hij klaagde over het slechte beleid van den Minister van Eeredienst en verlangde dat aan de beschermende handelspolitiek zal worden vastgehouden. De commissie voor de oprichting yan een gedenkteeken voor Bismarck heeft zich gecon stitueerd. De voorzitter, de heer Levetzow, las een eigenhandig schrijven van den Keizer voor, waariu Z. M. verklaart het hem aangeboden beschermheerschap over dit zoo beteekenisvolle gedenkteeken gaarne te willen aanvaarden, in de overtuiging, dat alle volksklassen in Duitsch land met vreugde en dankbaarheid datgene, wat er met het oprichten van dit gedenkteeken. bedoeld wordt, zullen toejuichen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 2