Uit het ongeregeld laten van dit onderwerp bij het nieuwe strafwetboek, trok men de con clusie, dat de wetgever die regeling als onnoo- dig, schandelijk en in de praktijk onuitvoerbaar achtte. Daarentegen waren vele leden van oor deel, dat die regeling wel noodig is, nu door het vervallen der bepaling van art. 314 C. P. aan de Fransche wetten op dit stuk de poenale sanctie was ontvallen. Ook de voorstanders hadden intusschen som mige bezwaren tegen de wijze waarop het onder werp hier is geregeld. Eenigen bleven aandrin gen op eene voorziening bij deze gelegenheid tegen het buitendienstdragen van wapenen door militairen beneden den rang van officier. Inkwartieringswet. In twee afdeelingen werden de wettige bezwaren ontwikkeld. Men betoogde, dat het niet in de bedoeling der Grondwet ligt de regeling aan reglementen overtelaten. Andere leden, in deze bezwaren niet deelenden, wilden echter geenszins de wenschelijkheid ontkennen, dat hetzij krachtens de bevoegdheid aan den wetgever bij art. 154 der grondwet verleend, hetzij bij gelegenheid eener nieuwe wet op de inkwartieringen, de waarborgen tegen eenzijdige taxatie in de daarvoor vatbare gevallen in nog ruimere mate worden toegepast. Vele leden konden zich echter met de wets voorstellen wel vereenigen. Wanneer, vroeg men, kan nu ook de indiening der wetsontwer pen betreffende den dienstplicht worden ver wacht. Enkele leden wenschten ook herziening van het besluit van 1867 betrekkelijk de scha deloosstellingen en de transportkosten. Tweede Kamer. Blijkens het voorloopig verslag over het wets ontwerp tot verlenging van den diensttijd voor de ingelijfden bij de militie te land der lichtingen van 1884 en 1885 en voor die bij de zeemilitie van 1885 en 18S6, werd de late indiening door velen betreurd, daar het toch onmogelijk vóór 1 Mei 1890 zal kunnen worden aangenomen, en dus wederom art. 147 der militiewet zal moeten worden toegepast. Sommige leden verklaarden voorts, op grond der in de Memorie van Toe lichting ontvouwde redenen zich met den inhoud daarvan te kunnen vereenigen. Door de aanne ming, zoo merken zij op, zal eene tijdelijke, zeer gewenschte versterking van onze levende strijd krachten worden verkregen, terwijl er bovendien niets door wordt gepraejudicieerd of althans, naar men vertrouwde, een stap wordt gedaan in de richting, waarin de Regeering zich bij de in te dienen legerwet waarschijnlijk zal bewegen. Door velen evenwel werd het ontwerp met nadruk bestreden. Zij konden ook ditmaal niet aannemen, dat de buitengewone omstandigheden, die een wetsontwerp van de strekking van het ingediende heeten te rechtvaardigen, in werke lijkheid zouden aanwezig zijn. Zij meenden trouwens voor deze opvatting een steun te vinden in de Regeering zelve, die er op wijst, hoe de algemeene toestand in Europa in den laatsten tijd vredelievender is geworden, hetgeen niet geheel overeenkomt met den aanhef der beweeg redenen. Wel is waar doet zij er op volgen, dat snel opkomende politieke verwikkelingen daarin onverwacht verandering kunnen brengen, maar het behoeft geen betoog, dat een dergelijk gevaar voortdurend aanwezig is, en derhalve de indiening van een wetsontwerp tot verlenging van den diensttijd onder alle omstandigheden gerecht vaardigd zou wezen. Met te grooter bevreemding hadden dan ook velen er van kennis genomen, hoe de Regeering thans niet, als een drietal jaren achtereen, zich bepaalt tot het voorstel van in dienst houding eener zesde en vijfde lichting, maar daaraan dit maal eene zevende en zesde wil toevoegen, en zij zouden er prijs op stellen, van de Regeering eene duidelijke verklaring te ontvangen, waarom zij ditmaal afwijkt van den regel, bij vorige gelegenheden gevolgd. De thans gevolgde weg toch scheen bezwaarlijk te rijmen met de ver klaring, ten vorigen jare door de Regeering afgelegd „Verder dan het verlengen van den diensttijd van één lichting niet te mogen gaan, omdat de omstandigheden niet aanwezig zijn om, krachtens art. 6 der militiewet, nog eene tweede lichting onder de wapenen te houden," en met de woorden, voorkomende in de Memorie van Beantwoording, betreffende het vorig ontwerp tot verlenging van den diensttijd, dat de Regeering slechts bij een meer dreigenden toestand de vrijheid zou gevonden hebben, een voorstel te doen om ook eene zevende lichting in dienst te houden. Binnenlandsch nieuws. Helder. Jl. Zondagavond had in den Stads schouwburg in de Koningstraat alhier de opvoe ring plaats van „De Bedelaarster", door het Hol- landsch Tooneelgezelschap, directe A. van Lier. Daar er dien avond voor verminderde prijzen gespeeld werd, was de zaal goed bezet, vooral op de 3de en 4de rang. Wat het stuk betreft, wij gelooven niet dat er één onvoldaan was, daar het uitstekend afge speeld werd. De rol van Jean Paul Bergen kon aan geen beter handen toevertrouwd zijn dan aan die van den heer Van Kuijk. Ook Mevr. van Westerhoven was in haar rol van Margare- tha, vrouw van Jean Paul, en later als de bedelaar ster, volmaakt op haar plaats. Vooral in het laat ste bedrijf, toen zij den vader hun gestolen kind terugbracht, speelde zij zeer treffend. De rol van Therese, moeder van Jean Paul, was in han den van Mevr. van Rossum ook goed geplaatst. Ook Mevr. van Kuijk wist hare rol van Leopol- dine van Stolberg goed weer te geven, hoewel het zeker beter ware geweest, indien zij minder naar den souffleur had moeten luisteren, daar zij nu juist niet heel rolvast scheen te zijn. De overige personen wisten door hun spel het geheel goed aan te vullen, zoodat zeker ieder hoogst voldaan huiswaarts keerde. Helder. Jl. Zaterdagavand werd in het lokaal Tivoli alhier een openbare uitvoering ge geven door de Zangvereeniging „Cecilia". Een viertal koren werd ten gehoore gebracht, afgewisseld door een solo voor alt, een duo, een trio en een quartet, terwijl tevens een paar ko mische voordrachten, door den heer de V.? we! geschikt waren om het den bezoekers zoo prettig mogelijk te maken. Vooral „Sport, Kunst en Wetenschap" lokte herhaaldelijk een luid applaus uit. Het geheel toonde aan, dat men zich met studie had toegelegd op het welslagen van dezen avond. Daarom mag zeker niet nagelaten worden een woord van lof toe. te zwaaien aan den heer Kuijk, die ook hier weer bewezen heeft, als Directeur van een Zanggezelschap goed op zijn plaats te zijn. Ten slotte werd nog opgevoerd het blijspel „Jozef in den bonten rok", waarin vooral de heer H., als Jozef de knecht", goed uitkwam. Hoewel de avond zeer pleizierig was, kunnen wij toch niet nalaten het bestuur der Vereeniging aan te raden, voortaan de uitvoering wat minder laat te doen worden. Texel. Opgave van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden door het Postkan toor alhier, gedurende de tweede helft der maand Maart jl. Van het kantoor Texel M. Domberg, IJsselmuiden. Van het hulpkantoor Oudeschild Otte, Arasterdam. L. de Blok, Paterson (Amerika). Van het hulpkantoor de Cocksdorp J. Goekhus, Passaic. Anna Paulowna, 20 April. Worden elders politiedienaren meermalen krachtens hun ambt, met onverschilligheid of erger nog bejegend, in deze gemeente blijkt, dat de burgerij den eenigen politiedienaar, den heer K. de Vriés, Brigadier der Rijksveldwacht, onverdeeld achting en genegenheid toedraagt. Dit bewees den dag van gisteren. De Vries herdacht het feit, dat hij vóór 25 jaren in 's Rijks dienst trad. Eenige ingezetenen hadden daarom het initiatief genomen, hem vanwege de burgerij een bewijs van hulde en waardeering aan te bieden. Binnen een paar dagen was daartoe een be langrijk bedrag bijeengebracht en waren daarvoor eenige fraaie meubelstukken aangekocht, welke gisteren den jubilaris werden overhandigd. Den ganschen dag ontving de heer de Vries, zoo van de overheid als van de burgers de har telijkste gelukwenschen, hetgeen het bewijs op levert dat, waar een politiedienaar eene strenge plichtsbetrachting weet te paren aan tact en hu maniteit, hij zich verzekerd kan houden van de achting en medewerking der ingezetenen. Een politiedienaar als De Vries, is de rechte man op rechte plaats. Wij wenschen hem nog vele jaren als zoodanig in ons midden te houden Callantsoog. Van wege het Rijk wordt een hoogte- en breedte-profil gemaakt van de smalle duinen alhier, vanaf het dorp naar de groote Keeten. Daarom loopt echter Callants oog nog geen gevaar om andermaal door de Noordzee te worden verzwolgener moet werk in de wereld zijn. Schagen. Opgave van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden door het Postkan toor alhier, gedurende de 2de helft der maand Maart 11. Van Schagen, J. van Ijk en J. Keet, beiden te Amsterdam van Dirkshorn, A. Borst, idem. Bergen. (N.H.) Den 23sten dezer a. s. zal het 25 jaren geleden zijn, dat de heer G. van der Velde zich vestigde als geneesheer alhier. Warder, 19 April. - - Heden overleed alhier, op 82jarigen leeftijd, mej. J. Otter-Napjus, weduwe van den man, die eertijds gedurende een reeks van jaren aan 't hoofd der school stond in deze gemeente, en die als zoodanig aller achting ver wierf, een achting, in welke tot haar laatste levens dagen de algemeen beminde en altijd vriendelijke vrouw mocht deelen. Warmenhuizen. De bevolking dezer gemeente bedroeg volgens de voorloopige uit komst der jongste Volkstelling 1353 zielen, en wel697 Mannelijken en 656 vrouwelijkèn, waarvan 738 R. C., 530 Ned. Herv., 54 Chr. Geref., 20 Chr. Gezind., 2 Herst. Luth., 1 Re- monstr. en 8 tot geen kerkgenootschap behpo- rende. Het getal der afzonderlijk levende personen bedroeg 25dat der tijdelijk afwezigen 54. Oudkarspel. Verslag van de tentoonstel ling van huisvlijt, gehouden van 13 tot 20 April alhier. De tentoonstelling behoort thans tot 't verledene. Het nutsdepartement en inzonderheid de com missie, bestaande uit de heeren J. Butter, A. Halff, C. Hopman, M. Kroon, A. G. Reede, W. B. Riesz, J. Zomer en J. Vis, Secretaris, met den Burgemeester, den Edelachtbaren heer C. Kroon tot voorzitter, wenschen wij geluk met het wélslagen hunnef pogingenzij hebben er eer van, want veel moeite is gedaan en vele onkosten zijn gemaak t, om alles goed van stapel te doen loopen, en.7- wij kunnen dit met recht zeggen piet..te,ver geefs. Alle bewoners van den Langedijk hebben getoond, belang te stellen in den arbeid van 't nutsdepartement Oudkarspel, niet alleen door inzending van voorwerpen, maar ook door druk bezoek. Het geheele aantal bezoekers schat men op ongeveer 2500. En wel was de zaal van den heer G. Slotemaker een kijkje waard. Bijna alles wat hier tentoongesteld lag, was waardig bezichtigd te worden en vooral de rangschikking was keurig. Ofschoon dameshandwerkeneenaanzienlijkeplaats innamen, waren ook voorwerpen, door mannen en jongens vervaardigd, goed vertegenwoordigd. De afloop van de tentoonstelling is echter niet zoo, als men eerst dacht. Eerst meende het bestuur van 't Nut de tentoonstelling te sluiten met eene gezellige vergadering, waarin tevens de prijzeft zouden worden uitgereikt. Een treurig sterfgeval ten huize van den waardigen Secretaris, den heer J. Vis, die onvermoeid medegewerkt heeft voor de goede zaak en bijna als de ziel daarvan te beschouwen is, heeft hierin verandering gebracht. Thans zullen a. s. Dinsdag, 22 April, de prijzen worden uitgereikt, tegelijk met het afhalen der voorwerpen door de inzenders van 25 uür 's namiddags. Aan de tentoonstelling is tevens verbonden een verloting van voorwerpen, door de welwillendheid van verscheidene dames, inzendsters en de heeren inzenders voor dat doel afgestaan, terwijl verloting zal plaats hebben ook op Dinsdag 22 April a. s., van 's morgens 10 uur tot 's middags 2 uur. Prijzen zijn ten deel gevallen aan de volgende personen Afdeeling A. Dameshandwerken van school kinderen. iste prijs M. üirkmaat, 2de prijs R. Borst, iste prijs kinderen van C. van der Oord, 2de prijs M. Zomer, 3de prijs Gr. Borst, 3de prijs R. Borst A. D. Afdeeling B. Dameshandwerken voor grooteren. iste prijs aan mej. Ootjers, mej. Stöve; 2de prijs aan mej. van Twuiver, vr. van A. Pelt j 3de prijs aan Tr. Borst en A. van Nunes. Afdeeling C. Huisvlijt door jongens aan M. C. Kroon den prijs. Afdeeling D. Huisvlijt door grooteren. iste prijs aan S. Vriesman en C. Horis; 2de prijs aan C. Dam en B. Blom, 3de prijs aan S. Stam en P. Pluister. Westwouderpolder, gem. Akersloot. Her kozen als heemraad van hier, de heer C. Los Dz gekozen tot hoofdingeland de heer J. Rep. Hoorn.In de jl. Vrijdag gehouden samen komst der leden van den Gemeenteraad, werd aan Mr. Booij, die dertig jaren lid van den Raad en Wethouder was, nu hij naar Tiel zal vertrekken, door den burgemeester namens den Raad een prachtige zilveren bloemenmand als aandenken aangeboden. "Grrootebroek. De verkiezing van een lid voor den gemeenteraad alhier, tengevolge van het overlijden van den heer J. C. Buijsman, is bepaald op Donderdag 24 dezer. De beide plaatselijke Kiesvereenigingen hebben daarvoor als candidaten gesteld de heeren J. Brietjes te Lutjebroek en P. Beerepoot alhier. Haarlem. Het provinciaal bestuur van Noordholland heeft den 17 dezer bij enkele in schrijving aanbesteed: het bouwen eener sluiswach terswoning bij de Zijperschutsluis, geraamd op f 4500. Laagste inschrijver de heer G. P. Bec- cari alhier voor f 4450. Enschedé. Jl. Zaterdagavond is alhier door den burgemeester Van der Zee, als hoofd der politie, de vergadering der socialisten ontbonden, omdat de woordvoerder W. P. C. Helsdingen in zijn onderwerp: „Geen vrede, maar strijd," de politie aanrandde. Zij trokken daarop naar een vergunningslokaal bij v. O., alwaar zij weder trachtten te vergaderen, doch dit gebouw werd daarop gerechtelijk gesloten. Beets. Omtrent de werkstaking in de venen alhier meldt men aan het „Hbld." Het Kamerlid Domela Nieuwenhuis trad Zon dagavond te Drachten voor ruim 500 personen op en spoorde tot nauwere aaneensluiting en vol houden aan. De toegangsgelden, ruim f 40, werden afge staan ten behoeve der werkstakers te Beets, ruim f 30 werd daarvoor in de bijeeukomst bijeenge bracht, terwijl afgevaardigden uit Heerenveen aan het comité ongeveer f 40 ter hand stelden. De Burgemeester van Smallingerland was met gemeente- en rijksveldwacht aanwezig. De heer Nieuwenhuis trad jongstl. Maandag eerst op het appèl alhier en later weder te Drachten als spre ker op. Zondagavond is een detachement infan terie ter sterkte van 40 man te Beesterzwaag aangekomen. Op het appèl, te Terwispel gehouden, hebben de arbeiders besloten vol te houden en controle in de veenderijen te houden, of sommige arbeiders ook werken. De Burgemeester heeft ge last de tapperijen te sluiten. Arnhem. Gisterenmorgen om 6 uur is een detachement infanterie, sterk 50 man, van hier naar Enschede vertrokken. Marine en Leger. Ingevolge machtiging des Konings van 18 dezer no. 45, wordt Zr. Ms. schroefstoomschip lste kl. „Tromp" 26 dezer buiten dienst gesteld en de kapt. ter zee K. A. Stakman Bosse eervol van het bevel over dien bodem ontheven. Zr. Ms. fregat „Evcrtsen", bestemd tot oefening van zeerailiciens, is heden alhier op de gebruikelijke wijze in dienst gesteld. De état-major bestaat uit den kapt.-luit. ter zee L. M. L. de Haan, commandant, de luits. ter zee lste kl. K. J. Bal, J. W. A. F. Van Maren Bentz van den Berg, P. W. Sachse en F. C. V. Zwaanshals, eerstgenoemde als lste off., de luits. ter zee 2de kl. G. F. G. Gobius, G. A. deCocq, J. J. Romein, P. H. van Voorthuysen, H. J. Tak, E. W. Pfeiffer en N. C. Bevnen, beide eerstgenoemden op het folio van luit. ter zee lste kl., de kapt. der mariniers J. H. van Welv, belast met het bevel over het ingescheept detachement mariniers, de lste luits. der mariniers J. M. Ente van Gils en W. G. Vennekool, de luits. der mariniers G. K. baron van Asbeck, F. J. van Hoogstraten en P. S. Groen, de off. van gez. lste kl. B. N. Bersma, de oif. van adm. lste kl. C. H. S. Pastor, en de off. van adra. 2de kl. L. J. Mouton. Zr. Ms. instructievaartuig „Urania" is gisteren alhier in dienst gesteld, om den 28 dezer naar de Zuiderzee te vertrekken, tot het maken van een oefeningstocht met adelborsten van het Kon. Inst. voor de Marine alhier. De état-major bestaat uit den luit. ter zee le kl. M. C. van Doorn, als commandant, den luit. ter zee 2de kl. F. Pinke, den off. van gez. lste kl. dr. A. J. Jelgersma en den off. van adra. 2de kl. J. II. M. Nittel. Door Z. M. is de kapt. ter zee H. Dyserinck, minister van Marine, met ingang van 1 Mei a. s. bevorderd tot schout-bij-nacht, onder bepaling, dat voorloopig aan die bevordering geen tractements- verhooging zal zijn verbonden. Door Z. M. is de kapt. ter zee Jhr. J. A. Roëll, adjudant des Konings in gewonen dienst, met ingang van 1 Mei a. s. bevorderd tot schout-bij-nacht, onder bepaling, dat voorloopig aan die bevordering geen tractementsverhooging zal zijn verbonden. De kapt.-luit. ter zee J. J. Stooker is wegens ziekte uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd. Door Z. M. is aan den luit. ter zee lste kl. J. Wentholt, de vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder 4de kl. van de orde van den Leeuw en de Zon, hem door Z. M. den Schah van Perzië geschonken. De adelborst lste kl. II. de Booy wordt 23 dezer op het folio van luit. ter zee 2de kl. geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis. De off. van gez. 1ste kl. dr. A. J. Jelgersma, met 10 dezer op non-activiteit gesteld van Zr. Ms. monitor „Cerberus", is 21 dezer geplaatst aan boord van het instructievaartuig voor adelborsten „Urania". Bevorderd tot schipper bij de marine H. H. W Aalstius den Appel, bootsman v. k. Thans verneemt de „N. 11. Ct." dat het monu ment op het graf van Jacob Hobein op 8 Mei a. s. zal onthuld worden. Door Z. M. is, met ingang van 1 Mei a. s., de gep. opperkonstabel G. C. Boekhoven, benoemd tot bewaarder bij 's Rijkswerf te Hellevoetsluis. Jl. Zondag is alhier van Brielle aangekomen een detachement torpedisten, onder bevel van den kapt. De Fremery, tot het leggen van torpedo-versperrin gen in de zeegaten en in het Marsdiep. Departement van Marine in Oost-Indië. Be noemd tot commandeur voor scheepsbouw bij het marine-établissement te Soerabaja H. S. Hageman. Ontslagen Op verzoek, eervol, de waarnemende ingenieur-wérktuigk. 3de kl. bij liet marine-établisse ment te Soerabaja, II. L. Verwohlt. Naar men^vernecmt is ook de onlangs benoem de generaal-mnjoor Joost, divisie-commandant, stand plaats Arnhem, benoemd tot adjudant des Konings in buitengewonen dienst. Z. M. heeft deu luit. kol. J. E. Simon, van het reg. grenadiers en jagers, benoemd tot kolonel en tot HDs. adjudant in gewonen dienst. V i s 8 c h e r ij. Nieuwediep, 22 April. Sedert jl. Zaterdag werden ulhier door 12 korders en beugers 120 tongen, 375 roggen, 14 kabelj., 15 achèlv. en 8 mandjes kl. schol en door trekkers 50 tal haring aangevoerd tong gold 65 cent, rog 60 a 70 cent, kabelj. f 1.schelv. 21 cent per stuk, kl. schol f 2.50 per mandje en haring 60 cent per tal. Texel, 26 April. De verzending van mosse len en alikruiken naar Engeland en België was in de afgeloopen week gering. De Noordzeevisschers besomdeti van f 40 tot f 70 per schuit. Het rog- visschcn binnengaats leverde eene bevredigende uit komst. Naar Brussel en Antwerpen werden 56 manden rog afgeleverd. De rog gold 60 a 75 c. per stuk. De garnalenvisschers konden door on stuimig weer weinig uitvoeren, zoodat naar de gewone buitenlandsche markten slechts 37 manden garnalen konden worden afgeleverd. De prijs der garnalen was f 4 a 5 per mand. Terschelling, 20 April. Over 't geheel zeer weinig gevangen in de vorige week. De prijzen waren als volgt: rog 30 a 40 ct., schelv. f 12 en hooger, kabelj. f 1 tot 3, handschol f 6 a 11, kl. schol f 2 en hooger, bot en scharren f l a 3, gar- nnlen f 3.50 a 3.Verzonden werden 526 manden visch. Onderwijs en Examens. Geslaagd voor het examen als onderwijzeres, mej. C. M. Neyenhuijs, leerlinge der Rijksnormaallessen. Voordracht voor onderwijzeres aan de Openbare School voor onvermogenden te Alkmaar, de dames G. W. ten Dam, te Aalten, J. A. Burgdorlfer, te Haarlem mermeer en C. Cölten te Nederhorst den Berg. Kunst- en Letternieuws. TER BEOORDEELING AANGEBODEN BOEKEN. „Mozes of Darwin Een schoolkwestie, allen vrienden der waarheid ter overweging voorgelegd. De Hooglecraar Dr. Arnold Dodel-Pört aan de Hooge- school te Zurich vestigt in dit boekake de aandacht op het feit dat in Zwitserland, (en wij voegen er bij ook ten onzent) eene zoo groote tegenstrijdigheid beerscht tusschen hetgeen op de volksscholen geleerd wordt en dat wat het hooge onderwijs leeraart. Terwijl het laatste op DarwinistLchcn grondslag is ingericht houdt het eerste zieh nog steeds vast aan de Mozaïsche overlevering, met andere woorden en om een voorbeeld te gevenbij het lager onderwijs wordt de schepping en de ontwikkeling van de geheele natuur nog onderwezen volgens de leer van Mozes, terwijl nagenoeg de geheele wetenschappelijke wereld sinds lang dc schepping en ontwikkeling volgens de Darwinistische leer heeft aange nomen. Deze laatste wordt ook aan dc lloogescholen onder wezen en nu vraagt dr. Dodel-Port of het aangaat de eene helft vnn een natie dit te leeren en de andere juist het tegenovergestelde. Om die reden, zegt de schrijver, is het de plicht van ieder ontwikkeld mensch zich met die twistappel bezig te bonden, het kwaad van alle kanten te bekijken, bet ver derfelijke er van goed in te zien en onvermoeid middelen en wegen te bcdeuken, om die treurige ziekte van onzen tijd te bestrijden. Wij bevelen de lezing van dit hoogst interessante boekske zeer aan. „Onze versterkingen in het landschap Edi, en de krijgsverrichtingen aldaar gedurende de maanden April en Mei 1889," door J. F. D-. Bruitisma, Majoof" der Iuf. Ned. O.-I. leger. Een ieder die gaarne de ge schiedenis van zijn land wil kennen, d. w. z. wil bijhouden, zal dit boekje welkom zijn. Het is eene nienwe bijdruge tot de geschiedenis van onze Koloniën, waaromtrent helaas, veel te veel onkunde bestaat. Elke poging, door onze offi cieren gedaan om ons die zooverre van het tooneel van den oorlog daarginds zijn in te lichten, moeten wij toejuichen, te meer nog als die poging gepaard gaat met liefdadigheid. Want het is met een liefdadig doel dot dit boekje voor deu geringen prijs van f 0.90 in den handel is gebradit door den uitgever II. Pyttersen Tz. te Sncek. Met machtiging van den minister van Koloniën naar oIBcieele gegevens bewerkt, vinden we in dit boekje eene beknopte geschiedenis vnn Edi en de troebelen aldaar. Menige dappere daad wordt ons medegedeeld en in het bijzonder die van de helden Schordell, Gande en Wolvekamp die iedereen nog verach in het geheugen liggen. Een paar kaartjes maken liet mogelijk de beschreven troepenbeweging na te gaan. Dc Maatschappij tot Kot van 't Algemeen gaf onderden titel „Arbeidswetgeving" een door G. A. M. Groeneveldfc geschreven boekje uit dat in alle opzichten verdient in ruime kring te worden verspreid, en daar de 50 expl. ter verspreiding slechts f 1.60 kosten, is de prijs geen beletsel. De lieer G. geeft een overzicht van hetgeen tot nog toe in ons land en anderi: landen op dit terrein gedaan, is. Hij stelt voorop dat het doel eener goede arbeidswetgeving is z „het treffen van zoodanige maatregelen, dat het arbeidscontract onder voor beide partijen zooveel mogelijk gelijke voor waarden kan tot stand komen, teneinde hierdoor de gemeen schap te vrijwaren tegen benadeeling in een harer belang rijkste deelen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 2