De heer G. eindigt met den wen9ch, die wij gaarne onder schrijven „dat regeering en vertegenwoordiging, met ijver en omzichtigheid, mogen voortbouwen aan de Nederlnndschè Arbeidswetgeving en haar maken tot cenen krachtigen blij- venden steun voor de welvaart van ons vaderland. En moge intusschen bij den werkgever en den werlunan beide het besef vnn wederzijdsche plichten en rechten zich zóó ontwikkelen, dat de gewenschte verhouding tusschen de vertegenwoordigers van het kapitaal en van den arbeid, waar naar de arbeidswetgeving streeft, weldra, door beider krach tige samenwerking, üit eigen vrije beweging worden tot stand gebracht. Kerknieuws. Bedankt voor het beroep naar de Doopsgezinde gemeente te Hoorn door ds. Boetje, pred. te Hengeloo. Uit onze Koloniën. Uit Atjeh schrijft men, dat de zaak van den isten luitenant v. d. M., die November jl. door den krijgsraad tot 7 jaren tuchthuisstraf werd veroordeeld, nader door het Hoog Militair Ge rechtshof zal worden berecht en dat Mr. Henny den delinquent zkl verdedigen. Voor het niet vermelden van den dood van luitenant Ferguson in het regeeringstelegram weet men te Atjeh geen andere reden te beden ken, dan dat die officier niet sneuvelde, maar ten io£ uur voormiddags in het hospitaal over leed, nadat hij ten 6 ure in den morgen een schotwond in de borst had gekregen. Hij was reeds gestorven, toen het telegram werd afgezonden. Van Kota Radja schrijft Q. N. dd. 19 Maart aan de „Java-bode" o. a. het volgende Ketapan-Doea heeft weer eens zijn kleinen oorlog gehad. Het had nl. bericht gekregen, dat de vijand thans daartegen zijn artillerie wilde aan wenden. De generaal, hiervan verwittigd, zond intijds eene compagnie infanterie daarheen, die zich in twee pelotons opstelde een achter den spoordijk in de nabijheid van Ketapan-Doea, het andere achter den spoordijk nabij Larapene- roet, ten einde zoowel tegen omtrekking van den vijand verzekerd te zijn, alsook om het opbreken der spoorbaan tusschen deze beide posten te beletten. Omstreeks io£ uur in den avond viel de eerste granaat van den vijand, terwijl de 15de of laatste omstreeks 12 uur den onzen werd toe gezonden. Van die granaten zijn er slechts 6 gesprongen, allen op ongeveer 200 passen vóór de benting. Door de gezamenlijke infanterie werden in die weinige uren ongeveer 2500 pa tronen verschoten, terwijl het aantal verschoten granaatkartetsen 32 bedroeg. Aan onze zijde werd niemand gewond. Volgens ingekomen berichten moet het aantal Atjehers dien nacht pl. m. 200 bedragen hebben. Behalve hun vuurmond, hadden zij ook nog 2 lilla's in bat terij. De door hen geleden verliezen zijn ons niet bekend. De gepensioneerde majoor der cavalerie A. Boe len, is door den raad van Justitie te Batavia schuldig verklaard aan smaad en hoon, gepleegd ten opzichte van een openbaar ambtenaar, en deswege veroordeeld tot een boete van f 100. Buitenland. Duitschland. Naar aanleiding der ver melde bewering van vrijzinnige zijde noemt de vrij conservatieve Post het een bijna beleedigende veronderstelling, dat Bismarck aanleiding zou hebben gegeven tot een artikel in de Hamb. Nachrichten tegen Caprivi, terwijl het juist in Bismarck's belang is, het ten hoogste te betreuren en te berispen, wanneer bladen, die den naam hebben van met hem in aanraking te staan, zulke veronderstellingen teweegbrengen, waardoor zij slechts zijn vijanden in de hand werken. Volgens het „Berliner Tagebl." begint Bismarck met het schrijven zijner memoires. De adsistent van dr. Schweninger, die Bismarck meermalen behandelde en daarbij zijn vertrouwen won en een jong letterkundige uit Hamburg, met wien Bis marck al sinds eenige jaren goed bekend is, zouden zijn medewerkers zijn. Ofschoon prins Bismarck tot dusver den her- togstitel heeft genegeerd, wordt, volgens de „Nordd. Allg. Ztg." thans bij het Departement van Oorlog^een diploma in gereedheid gebracht van generaal der cavalerie ten behoeve van prins Otto von Bismarck, hertog van Lauenburg. Naar men met zekerheid verneemt zullen, krachtens een besluit van den Senaat, al de bij Staatsinrichtingen alhier werkzame arbeiders, die op 1 Mei a. s. een rustdag nemen, wegens con tractbreuk worden ontslagen. De plotselinge verplaatsing van den Duitschen marine-attaché, baron Blessen, naar Kopenhagen, staat, volgens de „Vossische Zeitung", in verband met eene poging tot omkooping van een Russisch ministerieel beambte, ter verkrijging van het ge heime vestingplan van Kroonstad. Oostenrijk. De besturen der staatswerk- plaatsen en andere inrichtingen hebben van dè Regeering mededeeling ontvangen, dat bij haar geen enkele reden bestaat, om den arbeiders te veroorlooven, op 1 Mei rustdag te houden. De werkstakende mijnarbeiders van Ostrau, (Moravie), vielen jl. Vrijdag, zooals Reuter seinde, twee fabrieken te Gross-Kunzendorf en Ratimau aan en wel om de werklieden te dwingen ook het werk te staken. Het werk is daarop gestaakt en ook in de nabijgelegen plaatsen is de werkstaking uitgebroken. Het aantal werkstakende mijnwer kers bedraagt reeds meer dan 30.000, die in optochten de omstreken rondtrekken, om overal tot werkstaking op te wekken. Men zegt dat de mijneigenaars, waaronder Aartshertog Albrecht en de Aartsbisschop van Olmütz, bereid zijn de eischen van uur-werkdag en een minimum loon van fl. 2 in te willigen, maar dat zij den derden eisch, afschaffing van werk bij contract, niet wil len toestaan. Zes bataljons infanterie zijn aan gekomen en cavalerie is jl. Vrijdag ontboden. Verscheiden kléine schermutselingen hebben reeds plaats gehad, waarbij vele gewonden en drie dooden vielen. Eenige winkels zijn geplunderd, zoodat alle magazijnen gesloten zijn en zelfs vele inwoners de stad en omstreken verlaten. De leiders van de werkstaking zijn gevangen genomen. Dè werkstaking in de mijnstreek van Ostrau en Karwin (Moravie) breidt zich uit tot de dis tricten Ashoviez, Bachkaa Penso en Friedland. Wanordelijkheden hebben niet plaats gehad. Troepen zijn in alle richtingen afgezonden. Frankrijk. Carnot's reis naar het zuiden schijnt een ware triomftocht. De ontvangst te Marseille moet buitengewoon hartelijk zijn geweest. De vischvrouwen brachten hem een ovatie, waarbij een beeldig vijfjarig meisje het woord deed. Toen haar toespraakje uit was, tilde Carnot bet kind op en kuste het op het voorhoofd, waarop de kleine vroeg om de complimenten aan mevrouw te doen, die zij zoo gaarne ook had gezien. Aan het gejuich „Leve Carnot, leve de Republiek scheen geen einde te komen. Ondanks het on weer en zware regenbuien verdrongen de menschen elkaar om Carnots rijtuig om hem de hand te drukken. Een wagonlading bloemruikers, den President aangeboden, werd uit Marseille naar Parijs gezonden. Carnot werd, toen hij in de zeeprefectuur te Toulon was teruggekeerd, door het gejuich der menigte op het balkon geroepen. Hij moest beneden op het plein komen, waar het volk hem in triumf ronddroeg. België. Stanley is metzijn gevolg jl. Zaterdag namiddag te 1 uur 40 minuten te Brussel aange komen, luid toegejuicht door eene onafzienbare menigte. Stanley is onmiddellijk naar het ko ninklijk paleis gereden. Rusland. Uit St. Petersburg wordt aan de „Standard" gemeld, dat de Russische Regeering er achter gekomen is dat een zeeofficier voor eene som van 1500 roebels aan buitenlandsche agenten de plannen der vesting Kroonstad ver kocht heeft. Een later bericht meldt dat de Russische zee officier Schmidt, naar gezegd wordt, aan de Duit- sche en militaire gezantschapsattachés voor 1500 roebels de plannen der versterkingen van de oorlogshaven te Kroonstad heeft aangeboden. Schmidt's vrouw trachtte daartoe zich de hulp te verzekeren van eenen schrijver bij den gene- ralen staf, maar deze verried den geheelen toe leg. Ook het pasopgemaakte Russische mobïli- satieplan moet reeds aan vreemden overgeleverd zijn. Servië. Jl. Vrijdag was het gerucht in om loop, dat aan de grenzen eenige personen waren bijeengekomen, die het plan hadden gevormd in Bulgarije binnen te dringen, prins Ferdinand en de ministers te vermoorden en majoor Panitza te bevrijden. Dit gerucht is ongegrond. Aanleiding daartoe gaf een mededeeling van de Servische aan de Bulgaarsche Regeering, dat eenige te Nisch bijeengekomen personen een of ander slecht plan wilden volvoeren. Op last van den prefect van Nisch zijn zij het land uitgezet en de Bul gaarsche Regeering laat de grenzen bewaken. Gemengd nieuws- De Cocksdorp (Texel). Jl. Donderdag had alhier de jongeling C. v. Lente, in dienst bij den landbouwer W. Brans, het ongeluk van den hooizolder op de dorsclivloer te vallen. Men snelde dadelijk met den ongelukkige naar den naastbijzijnden geneesheer, die zware kneuzing van den ruggegraat constateerde. Van Texel schrijft men aan het „Handels blad" De „bollekrieken" zijn voor dit jaar, op een enkele na, weer geëindigd. Het zijn de partijen, die de jongelieden, welke gedurende den winter leden van een of andere vereeniging waren, tot besluit geven. Met dat feest is een gezelschap ontbonden en den volgenden herfst poogt men een nieuwe vereeniging ter beoefening van den zang op te richten. De naam „bollekriek" is samengesteld uit bol (krentenbrood), en kriek (van krieken), d. wakker blijven tot den da geraad. Het feest begint nl. met het eten van een bol en duurt den geheelen nacht. Zong men vroeger in die gezelschappen slechts gezangen en psalmen (vierstemmig), sedert een tiental jaren worden ook stukken van anderen aard ingestu deerd. Te Alkmaar is een geval van hondsdol heid voorgekomen, waardoor het bevel is uitge vaardigd, dat alle honden, die niet aan een ket ting liggen, gedurende vier maanden van een muilkorf moeten voorzien zijn. Aan een Transvaalsch blad ontleenen wij, dat de gevangenis te Johannesburg in een niet al te bevredigenden toestand is, „daar een Ier, die met zijn kop tegen den muur liep, er zulk een gat in stootte, dat hij er uit kon wandelen." „Dit dunkt ons niet zeer doelmatig" voegt onze berichtgever daaraan op Transvaalsch-droge wijze toe. (N. v. d. D.) Stoomvaart en Scheepstijdingen. Prinses Wilhelmina (s.), van Batavia naar Am sterdam, vertrok 18 April van Port-Saïd. S o en da (s.), van Batavia naar Amsterdam, vertrok 20 April van Aden. Burgemeester den T e x (svnn Amsterdam naar Batavia, passeerde 19 April Kaap Roca. Te al (3.), vertrok 19 April van Nieuwcdiep naar Londen. Plutus, kapt. Christiaanscn, vertrok 21 April van Nieuwcdiep naar Söderhamn. Oscar, kapt. Johansen, vertrok 21 April van Nieuwediep naar Drammen, Stjernen, kapt. Jensen, vertrok 21 April van Nieuwc diep uanr Drammen. S y 1 v a n u s, kapt. Hanseu, vertrok 21 April van Nieu wediep naar Drammen. Burgerlijke Stand van: Helder, van Zaterdag- tot Dinsdagmiddag. Bevallen A. J. Kramer, geb. Kramer, Z. A. A. Sleutel, geb. Munter, Z. M. C. Schriel, geb. van Scliicke, D. J. A. Kliukert, geb. Polderman, Z. A. M. de Pngter, geb. van der Meulcn, D. I. Kikkert, geb. Boon, D. C. Smit, geb. Kuiper, Z. N. Bossert, geb. Claij, Z. Overleden D. van der Kuijl, 4 ni. H. Spruit, 64 j. T. H. Hagedoorn, geb. Deseamps, 52 j. 51. Boogaard, 4m. Zijpe, van 11 tot 18 April. OndertrouwdH. Bruin, jonkm. 22 j., en G. Swager, jonged. 19 j. J. Wijngaard, jonkm. 31 j., en G. Rijs, jonged. 21 j. S. Schermer, jonkm. 25 j., en E. Delver, jonged. 19 j. A. Hoogland, jonkm. 25 j., en J. Breed, jonged. 20 j. GeborenPieter, z. v. J. Bakker en N. Oud. Gerrit, z. v. L. Fijma en G. Pie. Wilhelmina, d. v. E. Hoebe en C. Rit. OverledenJ. Koopman, 7 m. A. M. Bossen, 11 j. Levenl. aangeg. kind v. het vr. gesl. van A. Zijp cn N. Brcmer. Callantsoog, van 1 tot 31 Maart. Overleden: C. den Das, 17 j. T. Staadegaard, 29 j., eihtg. v. H. van der Meulun. Schagen, van 16 tot 18 April. Ondertrouwd: A. Brak, jonkm., 25 j., en N. Wit, jonged., 21 j. J. Morsch, jonkm., 25 j., en J. Dekker, jonged., 28 j. R. Boersen, jonkm., 25 j., en li. Bruin, jonged., 2G j. F. Smit, jonkm., 20 j., en T. Hamer, jonged., 27 j. Geboren: Dirk l'ieter, z. v. P. Timmerman en M. Dam. Warder, van 12 tot 20 April. Gehuwd S. Tuinman en Ge. Steenman. D. Haan Ezn. en D. Ubbels. Overleden: J. Haan Jauzn, 6 w. Wed. J. Otter Napjus, 82 jaar. Medemblik. Ondertrouwd P. Bot en C. Al. Omes. C. Roozendaal en K. Bakker, wed. v. P. Brakeboer. A. de Koning en Al. Al. Schoon. OverledenA. Ilaverkate, 55 j. A. Westheim, 81 j. Westwoud. Ondertrouwd T. Klaver en M. Laan. Gehuwd P. Koeinau en II. Hoogoudijk. W. de Boer en A. Vriend, Geboren Pieter, z. v. J. Schotsman en M. Leguit. Benoemingen, enz. Benoemd tot docter in de geneeskunde aan de Rijksuniversiteit te Leiden, de heer J. L. Hage, (geb. te St. Maartensdijk), met proefschrift, getiteld „De verkorting der Ligamenta Rotunda bij liggingsafwijkingen van den Uterus". Weerk. Waarnemingen te Helder (Landskeet.) c Windrichting Barometer niAJ. Thermometer Cs. en kracht. Stand. Afw. Stand. Afw. 20 21 22 22 12 12 8 12 zw. zwtz. 8 Kg. 5 16 20 763.26lf 3.56 766.94.Jt 7-24 759.06- 0.64 756.16 - 3.53 6 5 8.3 9.2 8.8 -4.0 -2.8 f 0.5 -2.0 1 a P •- g 21 Weersgesteldheid. Toestand van de zee. 20 21 22 22 12 12 8 12 0.78 0.89 0.86 0.95 Bewolkt, winderig, koudw. Bew., helder, goedweer. Dichtbetr., regen en wind. Dichtbetr.. regen, onstuimig. Golvend. Weiniggolv. Hol in zee. id. Verwachting: Zuidwestenwind. Marktberichten. Texel. •- Naar matige berekening worden thans ongeveer 4000 kievitseieren per week van hier nitgevoerd. De geheele verzending van kievitseieren wordt geranmd op 20.000 stuks, waarvoor op het eiland ruim f 9000 wordt ontvangen. Terschelling, 20 April. Lammeren f 10 a 14. Schapen 18 a 30, Alelkvee f 175 a 315, 1-jarige ossen f 80 a 12Ó. Boter 90 et. per kop. Kip-eieren f 2.25 en Eend eieren f 3.50 per stuk. Aardappelen f 2.20 a 2.50. Alkmaar, 19 April. -7- Ter Veemarkt aangevoerd 175 nuchtere Kalveren, f 8 a 16 356 Schapen, f 20 n 36 10 Lammeren, f 10 a 16 119 magere Varkens, f 18 a 25; 236 Biggen, f 9.a 12.75 15 Bokken en Geiten, f 4 a 12 30 kl. Bokjes, f 0.30 a 0.35 14 Koeien en Ossen, f 100 a 250; 8 Paarden, f 200 a 300 per stuk. Boter 60 a 70 et. per kop. Kip-eieren f 2.50 a 8.cn Eend-eieren f 3 per 100 stuks. 21 April. Op de Koemarkt waren aangevoerd 2270 stuks. Handel stug. Prijzen hoog. Amsterdam. 18 April. Weekbericht. Fijne ZadenKarweizaad blijft koopers trekken, doch konden geen hoogere prijzen bedongen wordeu Geel Mosterdzaad iets stiller, doch vast gestemdbruin dito en Kanarieznad in ééndoen. De noteeringen zijn vnn Bruin Afosterdzand f 27 50 a f 25; Geel idem f 21.50 a f 19Kanariezaad f 9.75 per 100 KG. Karweizaad 1888r f 10.50; idem 1889r f 10.75 en Blauw Maanzaad f 12.50 a f 13 per 50 KG. Koolzaad stil. Lijnznnd vast en werd enkele guldens duurder betaald. Raapolie dadelijk vast, met goede vraag. Op latere levering ging niet veel om en is over het algemeen weinig verandering waar te nemen. Lijnolie verbeterde, bij levendige vraag zoowel voor dade lijk als op termijn, opnieuw a f in prijs, en sloot even wel in kalme stemming. Amsterdam, 21 April. Koolzaad stil. Raapolie prijshoudend1 Sept.-Dec. f 30.75. Lijnolie vast1 Alei f 25.62J, 1 Juni-Aug. f 25.62J, 1 Sept.-Oct. f 24.87$. 1 Sept.-Dec. f 24. Anrdappelen Friesclie Dokk. Jammen f 2.30 a 2.50, id. Francker id. f 2.a 2.30, id. Enselsche f 1.50 n 1.70, Zeeuwsche Spuische id. f 1.50 a 3.50, Geldersche blauwe f 2.30 a 2.40, Zeeuwsche dito f 1.90 a 2.30, Pruisische Hamburgers f 3.20 a 3.30, alles per hectoliter. Nieuwe Malta 14 a 16 ets. per Kg. Ter Veemarkt waren aangevoerd: 616 Runderen, lste kw. 75 a 80, 2de kw. 70, 3de kw. 60 et. per Kg.Melk- en Kalfkoeien f 150 a 250, 89 nuchtere Kalveren, f 9 a 14, 109 Schapen en Lammeren f 25 a 32 per stuk. Vette Varkens 46 a 50 et. per Kg. Schiedam, 21 April.Moutwijn f9.Jenever f 14.50, Amst. Proef f 15.75, Spoeling-Beurs f 1.20, Spoeling-Com missie f 0.70. Londen, 21 April. Aangevoerd: 300 Runderen, 3000 Schapen en Lnmmeren, 160 Kalveren, 40 Zwijnen, Prijzen: Runderen 2-4 a 4-9, Schapen en Lammeren 4-4 a 6-0, Kalveren 3-9 a 6-8, Zwijnen 2-4 a 4-2. Maildienst. Verzcudlng O.-I. Mail. Amsterdam (Nederl.)25 April. 9 Alei. Rotterdam (Lloyd)2 Alei. 16 Alei. Genua (Nederl.)22 6 Marseille (Lloyd)29 April. 13 Mei. Alarseille (Fr. dienst)3 Mei. 17 Mei. Briudisi (Eng. dieu9t)25 April. 9 Brindisi (Duitsche dienst) 13 Mei. 10 Juni. De Frausche mailbooten doen Riouw, Banka en Palem- bang niet aan. Mail Suriname. Amsterdam (Nederl.)30 April. 21 Mei. Southampton (Eng.)30 April 14 Alei. St. Naznire (Fr.) 9 Alei. 9 Juni. Mail Curacao. Havre (Fr.) 28 April. 13 Mei. New-York25 9 Mei. Liverpool (Eng.)Eiken Donderdag. Op verzoek worden brieven voor Cura9ao ook met de Surinaamsche mail over Amsterdam verzonden. Port der brieven en drukwerken naar Nederl. Oost en West-Indiö: Per mail voor brieven 15 cents per 15 gram, voor druk werken 3 cents per 50 gram. Rechtstreeks met de stoomschepen vnn nit Amsterdam of Rotterdam voor brieven 10 cent per 15 gram, voor druk werken 2 cent per 50 gram. Laatste berichten. 22 April. Uit het Eng. stoomschip „Newnham" zijn gisteren weder 16 balen katoen geborgen. De beide bij de berging in gebruik zijnde blazerschuiten kwamen met belangrijke schade aan mast en zwaard binnen. Morgenavond zal in het lokaal Tivoli alhier eene tooneelvoorstelling worden gegeven, waarvan de opbrengst moet strekken ten voordeele van het te dezer plaatse gevestigde Reddingsfonds. Het goede doel zal ongetwijfeld tot een druk bezoek aanleiding geven. Voor de bijzonderheden zie men achte. staan de advertentie. Jl. Zondag werd langs onze kust veel geep gevangen. De visschjes werden tegen 23 cent j er stuk aan de zouterijen afgeleverd. Wie een reisje wil maken, dat alle genoegens geeft van het reizen in werkelijkheid, dat al de lusten geeft zonder de lasten daarvan, die neme een entree a 25 cent, aan het „Musis Sacrum" in de Koningstraat alhier, en ga het Panorama zien. Tot en met morgen kan men nog genieten van het verrukkelijke Zwitserland, met nl de grootsche natuurtafereelen, die dat bergland eigen zijn. Op zijn gemak op een stoel gezeten ziet men het pa norama van vijftig der schoonste gezichten voor zich heen trekken. De St.-Gothar-tunnel, de Jung- frau en Silberhorn, het hospitaal van den St. Bernhard, Genève de Mont-Blanc, de Rigi, enz. enz., dat alles trekt voorbij, het eene tafereel is nog fraaier en aangrijpender dan het andere. Men vertoeft in een land van sneeuw en ijs, van watervallen en indrukwekkende berggezichten. Alles is treffend natuurlijk. Men ziet het opstuivende waterstof van de watervallen even natuurlijk, als het schitterender ijskristallen, stalactieten en stalagmieten der ijsgrotten. Het loont inderdaad de moeite er heen te gaan en wij kunnen dan ook onzen lezers met vertrouwen een bezoek aanbevelen. De gewone audiëntie van den minister van Marine zal op 25 dezer niet plaats hebben. De commissie van beheer van het „Adder fonds" hield Jl. Zaterdag te Amsterdam hare jaarlijksche vergadering. Ter vervanging van den overleden vice-admiraal Jhr. M. W. van Rensselaar Bowier werd tot Voorzitter benoemd de schout-bij-nacht W. F. H. Cramer, directeur en commandant der Marine aldaar. De heer L. P. D. Optenoort, die per stoom schip „Burgemeester Den Tex" naar Indië ver trekt als hoofdagent van de Ned.-Ind. Pakket vaart, nam Zaterdag jl. afscheid van het personeel der maatschappij „Nederland". Namens de werk lieden werd hem door den heer Baas, beambte der Maatschappij, daartoe door hen aangezocht, een afscheidsgroet in verzen gebracht. In gevoel volle woorden werd daarin uiting gegeven aan de gevoelens van liefde en achting voor den. beminden chef. Toulon, 21 April. President Carnot verliet gisterenmiddag om 4 uur de maritieme prefec tuur en begaf zich aan boord van de „Formi- dable", waar hij door de geheele bemanning werd ontvangen. De overige pantserschepen volgden de „Formidable". Toen het eskader voor de Hyerische eilanden aankwam, salueerden de Italiaansche schepen met 21 kanonschoten. De heer Carnot bracht een bezoek aan boord van het Italiaansche admiraalschip en stelde den admiraal en de overige officieren de ridderorden ter hand, welke hun zijn verleend. De president verzocht den admiraal om den Koning van Italië zijn dank te betuigen voor zijn hoffelijk heid. Om halfvijf vertrok het eskader naar Corsica. Berlijn, 20 April. De „Hamburger Nach richten" deelt heden mede, dat Prins Bismarck geen deel heeft aan het artikel, hetwelk dit blad dezer dagen tegen den Rijkskanselier Von Caprivi schreef. Evenwel voegt het blad erbij, dat Prins Bismarck volkomen recht heeft zijn meening over de politieke aangelegenheden mede te deelen en dat de gewezen kanselier ook voor nemens is dit te doen, telkens wanneer hem dit noodig of nuttig voorkomt. Van de eerste gelegenheid, welke zich daartoe aanbiedt in het Pruisische Heerenhuis, zal Bis marck gebruik maken en ook zal de gewezen kanselier later een zetel in den Rijksdag aan nemen. Dat Bismarck in betrekking blijft tot de pers, spreekt vanzelf. Wie meent, dat Bismarck zich voortaan tot de rol van toeschouwer op politiek gebied zal bepalen, zal zich zeer vergissen. Berlijn, 20 April. Ondanks de bekende verklaring der sociaal-democratische partij in den Rijksdag, blijft de beweging onder de werklieden voor een algemeene werkstaking op 1 Mei aan houden, en zijn er in verschillende bijeenkomsten besluiten in dezen geest genomen. Te Maagdenburg hebben de eigenaars van 30 ijzerfabrieken, die het grootste gedeelte der werklieden aldaar in dienst hebben, besloten dat zij alle werklieden, die den isten Mei van het werk wegblijven, terstond uit hun dienst zullen ontslaan. Bremen, 21 April. De Keizer kwam hedenmorgen 9 uur met Moltke hier aan, met geestdrift begroet. Z. M. reed door de ver sierde straten naar de vrijhaven. Na het bezoek aan de Beurs had de steenlegging plaats van het gedenkteeken van Keizer Wilhelm I. Ver der bracht de Keizer een bezoek aan het Raad huis, overal daverend begroet. Publieke vermakelijkheden, vergaderi ngen, enz. Helder. Dagelijks Panorama (Musis Sacrum). m Dinsdag 22 April. Uitvoering sociëteit Mars. Dinsdag 22 April. Lnntste Wiuterconoert Stafmuziek. w "WoeDsdag 23 April. Tooneelvoorstelling tot steun van het Reddingsfonds. Vrijdag 25 April. Vergadering der Maat- schappij tot Nut van 't Algemeen. 1 Vrijdag 25 April. Tivoli. Lering ven den heer Rambonnet. Anna-Paulowna. Donderdag 24 April. Ledenver- gad. Steenkolcnfonds. Schagen. Zaterdag Zondag 26 en 27 April. 10 jarig best. Salwgena Mannenkoor*

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 3