HELDERSCHE- NIEUWEDIEPER COURANT. Jaargang 48. 50. ^9Vrijdag 25 April 1890. Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. J. H. VAN BALEN. BEKENDMAKING. 0 A S G A M A L A. ,En de#oïpereert nimmer I* Pieterte, Coett. Het Vaderlandt ghetronwe Blijf ick tot in den doot. Verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per kwartaal0.70, franco per post f 0.90. Het Zondagsblad, behoorende bij deze Courant, verschijnt eiken Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden0.75. Voor de abonnee dezer Conrant in de gemeente f 0.30. buiten de 0.35. REDACTEUR-UITGEVER Molenplein 162/163. Prija der Advertentiën: Van 15 regels 30 cent, olke regel meer 6 cent. BQ abonnement, naar gelung van de hoeveelheid regels, aanmerkelijk lager. Voor liefdadige doeleinden 3 cent per regel Dienstaanbiedingen voor den werkenden stand8* B Mededeelingen en aanbevelingen.......10» Burgemeester en Wethouders der gemeente Helder herinneren bij dezen de belanghebbenden, dat de vorderingen ten laste der gemeente over het jaar 1889, vóór den 1 Juli 1890 moeten zijn ingediend, bij gebreke waarvan die vorderingen, volgens de wet, worden gehouden voor verjaard en vernietigd. Helder, den 23 April 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. A. BEUKENKAMP, Burgemeester. C. BOON, Secretaris. NEDERLAND. HELDER, 24 April. Een correspondent van het „Hbld." had dezer dagen een onderhoud met de drie lotge- nooten van Stanley, die men zijne stafofficieren zou kunnen noemen. De correspondent vroeg o. a. aan den heer Jephson Welken indruk gaven u de handelsfactorieen aan den Congo, meer bepaald de Nederlandsche Heeft de handel in den Congostaat een toe komst? Welke vooruitzichten hebben de Hol landers Dr. Parke nam deel aan het gesprek. Zoowel hij als de heer Jephson waren van oordeel, dat de Hollandsche nederzettingen aan den Congo, S-n tijde dat de expeditie daarlangs trok, de elangrijkste waren van het geheele land. Ze zijn veel ruimer georganiseerd, hebben uitgebreider handelsbetrekkingen dan eenige andere firma en weten meer dan deze van de omstandigheden partij te trekken. De Nederlanders kenmerken zich door groote gastvrijheid en welwillendheid tegenover ieder, die hunne hulp behoeft.. Aardig is het, hoe de Nederlanders zelfs in het-zwarte werelddeel hun aard niet verloochenen. De ge bouwen der Nieuwe Afrikaansche Handelsven nootschap te Banana liggen op een schiereiland, dat door steenen dijken tegen de zee is beveiligd en dat men, evenals in Nederland de wadden, door met vangdijken aanslibbing te bevorderen, voortdurend poogt te vergrooten. Wat den slavenhandel betreft, die ook in den westelijken Congostaat nog steeds gedreven wordt en niet zal kunnen worden uitgeroeid, vóór belet kan worden, dat negerouders hunne kinderen verkoopen, ook in dit opzicht geven de Neder landers het goede voorbeeld, daar alle arbeiders Feuilleton ven de Heldenche- en Nieuwedieper Conrant. Roman door N. VON ESCHSTRUTH. Dagmar boog het kopje naar den schouder van den jongen man en zag hem met glinsterende oogen aan. „Als dat uw eenige zorg is, troost u dan, chtr ami, wij zullen freule Dolores bewijzen, dat de macht van het dwaallicht wel tot de doode muren „jjgt 8lot maar niet lot het hart harer levens- lus.^ Vinderen reikt 1" Ze trok toen hare hand uit d» ,-Bo;nTftru5> en me' uitgebreide armen naar de gravin tóedfleMend, vertelde zij oiuler een over moedig lachen haar „allerkoraiekste ontmoeting" met de „heilige Dolores". Twee dagen waren daarover heengegaan en tot groote vreugde van Leontine gevoelde de kleine prinses zich bij hen als „in den hemel". Reeds den volgenden dag zwierven de jonge lieden door alot, ruïne en park en met de handschoenen en elegante toiletten liet Dagmar het verwende stadskind boven in haar kamer achter, om met verwaaide haren en gloeiende wangen door de heerlijke wil dernis te dwalen. Lothar en Isabella konden haren driftigen stap nauwelijks bijhouden en toen zij zelfs te kennen gaf den ouden, vervollen toren te willen beklimmen, schudde Isabella het hoofd zij ging niet mee, omdat zij haar leven liever had, dan het schoone uitzicht daarboven. Lothar evenwel juichte haar voorstel toe en beloofde haar eens voor al zijne ridderdiensten, al was het zelfs tot aan de duizeling wekkende gletscherhoogte, waar men het avondrood met stoutmoedige vingeren den hemel zou kunnen ontnemen Een trotsche, stralende blik uit de groote zwarte oogen was zijne belooning, tegelijk met de zalige zekerheid deze slanke gestalte te mogen steunen en leiden, met haar alleen te zullen zijn tusschen hemel en aarde. vrij zijn en bezoldiging ontvangen. Zelfs voor de Krumano's, vroegere lijfeigenen van het Neder- lahdsche huis, wordt het door hen verdiende loon geboekt. Ze worden goed behandeld, hebben een eigen woning, kunnen vrij trouwen en hebben andere rechten. Your countrymen art doing very well there. „De Hollandsche nederzettingen zijn buitengewoon welvarend", zeide de heer Jephson nog eens. „Ze zijn ongetwijfeld de machtigste, wellicht van heel Afrika. Men dient hierbij in 't oog te houden, dat het 3 jaren geleden is, sinds Stanley en zijne metgezellen door dat land trokken. Domela Nieuwenhuis zal Zaterdag, Zondag en Maandag a. s. te Middelburg, te Vlissingen en te Terneuzen komen spreken, om propaganda voor het socialisme te maken. H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Sophie van Saksen-Weimar hebben giften geschon ken aan het nieuwe ooglijders-gasthuis te Utrecht. Het bericht van de „West-Indiër", volgens hetwelk de Gouverneur van Suriname, Jhr. de Savornin Lohman, zijn ontslag zou hebben aan gevraagd, is, volgens „alleszins vertrouwbare inlichtingendoor het Haagsche „Dagblad" ontvangen, uit de lucht gegrepen. De uitslag der verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het kiesdistrict Delft is als volgt Uitgebracht waren 2691 stemmen (aantal kiezers 3H2)- Geldig waren 2670 stemmen. Gekozen is de heer mr. H. A. van de Velde (anti-revolutionair), burgemeester van Loosduinen, met 1393 stemmen. Jhr. mr. A. P. C. van Karnebeek (lib.) ver kreeg 1274 stemmen. Bij de verkiezing in Maart 1888 werden 2669 geldige stemmen uitgebracht, terwijl er toen 3006 kiezers waren. Gekozen werd toen de heer Fabius, met 1403 stemmen, terwijl de lieer Gleich- man er 1247 verwierf. Door de afdeelingen der Tweede Kamer zijn tot rapporteurs gekozen o. a. voor de wets ontwerpen betreffende aanvaring of aandrijving en suppl. begrooting van Waterstaat, de heeren Michiels, Goekoop, Guyot, Engelberts en Schepel en voor die betrekkelijk de verklaring met het Duitsche Rijk over den zg. handel in vrouwen en tot wijziging van de instructie voor de Reken kamer, de heeren Bevers, Boreel, van Alphen, Vos de Wael en van Bylandt. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Vergadering van Dinsdag 22 April. Hervatting der werkzaamheden. De Voorzitter opent te 3.10 de vergaderingen deelt mede, dat zijn ingekomen een aantal stukken, adressen, boekwerken en eenige (reeds door ons medegedeelde) wetsontwerpen, die naar de afdee lingen worden verzonden. Weder gloeide het avondrood aan den hemel. Boven over de oude kloosterruïnen speelden de betooverende lichtstralen en weefden een netwerk van goud om de gestalten der beide meisjes, die arm in arm gezeten waren op de steenmassa voor de vervallen kruisgang. Dagmar had den hoed naast zich in het gras geworpen en schudde ongeduldig de donkere lokken naar achteren, die door het wilde loopen en klauteren los gegaan en languit over hals en rug neerhingen. Het zonlicht omlijstte het jonge, schoone hoofd met stralend goud en bracht een roze tint over haar wit geborduurd kleed, dat niettegenstaande het verkreukeld en slap hing, eenvoudig, sierlijk haar fijne figuurtje deed uitkomen. Zij had varens en boschklokjes in den schoot verzameld, alleen om het genoegen te hebben ze uit elkaar te plukken, of om ze spelend over den muur in de begroeide diepte te strooien het was nu eenmaal hare natuur, om in het voorbijgaan bloesems en grassen te plukkenna een korten tijd van hunne pracht te hebben genoten, had zij er genoeg van en vertrapte ze. Bloemen en mannenharten, waartoe waren zij ook anders nut Isabella was stil en bespiedde opmerkzaam den weg naar beneden. Meer dan gewoonlijk scheen zij belang te stellen in den breeden straatweg, die van daar uit in zijne sterke krommingen geheel te overzien was. Dagmar monsterde aandachtig den uitgestrekten aanleg van het park, die vlak aan hare voeten tegen den berg aangeplant was. „Wel, petite, wat is dat voor een wonderlijk traliewerk midden door den tuin heen riep zij plotseling uit. „Zijn dat ook misschien de grenzen, door uwen broeder getrokken, over wiens menschen- haat uwe mama gisteren sprak En Dagmar barstte bij die woorden in een luiden lach uit, nieuwsgierig den slanken hals uitrekkend. „Grenzen herhaalde Isabella met lichten wrevel, „die zijn tusschen Désidère en ons niet noodig Daar houdt zijn particulier eigendom op, en gindsche grijze toren met de twee ronde aanbouwsels is de Voorts is ingekomen de aanbeveling van den H. Raad tot het opmaken der nominatie voor de benoeming van een lid in dat college. De Voorzitter deelt mede, dat de centrale sectie heeft besloten morgen te 1 uur in de afdeelingen te doen onderzoeken de wetsontwerpen betref fende Wering van aanvaringen en aandrijvingen in d'e wateren des Rijks; onteigening voor een weg te Avereest; aanvulling en verhooging van Hoofdstuk IX der Staatsbegrooting voor 1890; onteigening voor een lokaalspoorweg; credieten ten laste der Ind. begrooting voor 1890ver klaring met de Duitsche Reg. over den handel in vrouwen en meisjesnaturalisatiënbekrach tiging van prov. belastingen en heffingen in Noord-Brabant, en wijziging der wet op de Re kenkamer. Verder stelt de Voorzitter voor in een openbare vergadering, te houden op Donderdag te 11 uur, te behandelen de wetsontwerpen tot ruiling van grond te Maassluisvaststelling der begrooting van Koloniën voor 1890; en verzekering van de bij 'tWetb. van Strafrecht bevolen vrijheidsbe neming. Aldus wordt besloten. De vergadering is hierop gescheiden. Arbeidersbewegingen. Amsterdam. De Engelsche boot Snow- don, den 21 dezer alhier arriveerende, loste de lading kolen voor Hudig Blokhuijzen met eigen volk, nl. 40 Oostzaners, door het bootje van Oostzaan aangebracht. Men stelle zich de teleurstelling voor der werkstakers, die op den Westerdoksdijk waren saamgeschoold. Maandagavond arriveerde de 2de boot voor genoemde firma, deWilliam Hunter; de Oostzaners zouden ook deze lossen, doch waren daartoe te vermoeid. Een hunner bazen ging nu 'uit om ander volk te zoeken. Hij werd echter door de werkstakers zoodanig mishandeld, dat hij in het gasthuis moest worden opgenomen. Beets. Het getal werkstakers in de veen derijen is ruim 1500. De eischen zijn f 0.90 per roede voor sponturf, f 0.80 voor baggelaar, f 1.50 dagloon voor losse werkers. De meeningen, of de verveners dit kunnen inwilligen, zijn zeer verschillend. De werkstakers denken niet aan toe geven. Door de socialistische leiders, die lezingen houden, wordt brood uitgedeeld en zijn geloften gedaan van werk in Duitschland. Ook verwachten zij toezending van geld. Wanordelijkheden zijn nog niet voorgekomen en drankmisbruik evenmin. Een groot aantal schippers wacht op ladingDomela Nieuwenhuis raadt volhouden aan en zal voor ondersteuning zorgen. Dragten. De heer Domela Nieuwenhuis, vergezeld van zijn oudsten zoon, trad Zondag avond voor pl. m. 500 personen op, waaronder vele veenarbeiders. Hij spoorde tot volhouden aan. Van alle zijden ontvangen de werkstakers ondersteuning. De opbrengst der entrées, pl. m. f 40, was voor de stakers, in de pauze was nog koepel, waarin hij sedert jaren woont „Waar dan achter de booinen O, hoe jammer, dat men dien niet geheel zien kan en freule von der Ropp haalde lachend de schouders op „ik zou zoo graag willen weten, hoe het er bij een krankzinnige uitziet 1" Isabella verschrikte en fronste de wenkbrauwen. „Dagmarriep zij driftig, „beleedig mijn broeder niet I Hoe komt ge op de krenkende gedachte, hem krankzinnig te noemen Met groote oogen keek ze Dagmar daarbij aan. „Wist ge dat niet," antwoordde zij, van ver wondering de witte hauden in elkaar slaand. „Uwe mama en Lothar hebben 't mij heden morgen nog eens verteld, dat hij totaal...." en daarbij tikte zij op onmiskenbare wijze op haar voorhoofd „ontoerekenbaar. In de residentie weet iedereen hetMon Dieu, dat is eene oude geschiedenis ging zij luchtig voort. „Indertijd heb ik het zelf gezien in het corps der cadetten, hoe hij op het hoofd viel pauvre gargon, hij was zoo onbegrensd leelijk, Isabella, dat ik niet eens medelijden voor hem voelen kon En de jonge dame kruiste de handen op den rug en barstte wederom in luid lachen uit. „Is hij nog altijd zoo'n model van leelijkheid, liefste Dan zal ik hem morgen een condoleantiebrief zenden!" Al het bloed weck uit Isabella's wangen, wrevelig keerde zij zich af van de lichtzinnig spottende. „Ik had niet gedacht, dat ge zoo harteloos waart, Dag mar," zeide zij scherp, „u nooit voor zoo opper vlakkig gehouden? om te gelooven niet alleen wat de oude wijven praten, maar zelfs die praatjes ver der te verspreiden. Mijn broeder is noch zwak van geest, noch sedert zijn val van het paard lichame lijk lijdend en zijn manie om hier in de eenzaam heid te leven, berust eenvoudig op zijne groote voorkeur voor dit slot. Ook is hij hartstochtelijk jager en kan nergens beter dan hier aan dit ge noegen voldoen." Ze keek Dagmar weer met wijdgeopende oogen f 30 opgehaald, afgevaardigden der socialistische Vereeniging brachten ruim f 30. De vergade ring ging onder het zingen van socialistische liederen uiteen. Enschedé. De toestand wordt meer en meer gespannen. Er zijn biljetten aangeplakt om den volke de weldaden van den Surigen arbeids dag te verkondigen. In de straten heerscht groote beweging. Infanterie, schutterij, maréchaussées en politie doorkruisen de stad. Enkele arrestaties hebben reeds plaats gehad. Zondag had er eene social. vergad. plaats bij Mantel, alleen voor genoodigden men weigerde de politie in te laten. Nauwelijks was het detachement infanterie aan gekomen of de militairen werden door zekeren Spits uitgescholden. Hij werd terstond gearres teerd en naar Almeloo overgebracht. Drie broeders van hem deden eene poging om hem te verlossen. De maréchausées waren genoodzaakt van hunne wapens gebruik te maken, maar zouden het onderspit gedolven hebben, als niet toevallig een patrouille te hulp ware gekomen. Deze maakte van de bajonet gebruik. De drie broeders Werden gearresteerdeen van hen is in den arm, de andere in de zijde ernstig verwond. Bij het overbrengen toonde de eerste onder het roepen van „Leve het Socialismehet volk zijn be- bloeden arm. Ook de burgemeester, van der Zee, is aangevallen. Hengeloo. Zondag trad Helsdingen alhier op. Spr. onthield zich van beleedigende uitdruk kingen. Na hem bekwam een werkman het woord, die weldra het openbaar gezag beleedigde. De burgemeester verzocht hem die woorden in te trekken, wat geweigerd werd. Hierop gelastte de burgemeester de zaal te ontruimen. Vlachtwedde. Bij proclamatie heeft de burgemeester bekend gemaakt, dat de werkstaking veroorzaakt wordt door opruiers uit naburige gemeenten en noodigt goedgezinden uit het werk te hervatten, hun bescherming belovend. Onge veer de helft heeft daarop het werk hervat, nadat hunne eischen grootendeels waren ingewilligd. Vroomshoop. De veenarbeiders, pl. m. 700, staakten het werk. De eisch, 5 cent per veenroe meer, werd ingewilligd, waarop allen weder aan den arbeid gingen. De arbeiders hebben zich zeer bedaard gedragen. Binneniandsch nieuws. Helder. De commissie, die zich indertijd alhier gevormd heeft, tot het oprichten va,n een herinneringsteeken op het graf te Soerabaja van den off. van gezondheid iste kl. bij de zeemacht dr. P. G. J. Vogelpoel, ziet zich door het handelend optreden der naaste omgeving in Indië buiten de mogelijkheid gesteld, om haar taak gelijk zij zich die had voorgesteld te vervullen,. Ten einde nu aan de ingekomen gelden een bestemming te geven, eenigszins overeenkomstig het doel waartoe ze zijn gegeven, bestaat het „Maar kind, ik begrijp u in 't geheel niet riep deze haast geërgerd uit. „Uw broeder vertelde dit uit zich zelt aan iedereen, uwe mama betreurt hem openlijk als ongeneeslijk krankzinnig en gij zoudt plotseling alles willen loochenen Dat moogt ge een ander op de mouw spelden Donker vlamde de kleur in Isabella's gelaat. „Dagmar," zeide zij week en zacht, „ik weet helaas, dat men over JJesidère zoo hard oordeelt, en toch deel ik het gevoelen der menigte niet; ik ken mijn broeder en heb hem1 lief. Wanneer ge mij dus niet bitter verdriet wilt aandoen, spreek dan in mijne tegenwoordigheid niet zoo wreed en meedoogfiiiloos, want ieder hatelijk woord over hem treft mijn hart!" Isabella zweeg plotseling verschrikt en wendde snel het hoofd om dicht achter haar had zij iets hooren rollen. „Er zal een vogel opgevlogen zijn of een schild pad heeft geritseld meende freule von der Ropp en zag toen peinzend voor zich. „Vertoont deze wonderlijke heer Desidère zich in het geheel niet op het slot? vroeg zij na een kort stilzwijgen. „De dag vóór uwe aankomst was hij daar het laatst," zeide Isabella, met het hoofd knikkend „hij komt zelden, en voornamelijk tegenwoordig zal hij het vroolijke leventje bij ons mijden „Zoo schuw Mijn God, hoe oudbakken maar, zeg ereis, mijn kind, hij is zeker nog altijd even leelijk?" „Daarvoor kunt ge zelf het beet oordeelenik ken uwen smaak niet „Gelijkt hij Lothar?" „Niet in het minste Dagmar trok het neusje op en glimlachte met minachting. „Dan kan hij mij nooit belang inboezemen, want voor mij bestaat alleen zoo'n vurige, schitterende schoonheid, als die van uwen broeder „Wat een lichtvaardig oordeel „Vindt ge?....-. Misschien niet zoo, als ge wel denktZie om u heen in de natuural wat lee lijk is, is vergiftig en schadelijk, leelijk is de nacht.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 1