plan, na bekomen goedkeuring van Z. Exc. den minister van Marine, om in den tuin vóór het Marine-hospitaal alhier een herinneringsteeken te plaatsen, dat de gedachtenis levendig zal hou den aan den man, die jaren lang naar dat ge bouw zijn schreden richtte om lijdenden te helpen en bij te staan, veler vriend, veler raadsman, en die bij zijn verscheiden algemeen werd betreurd. Helder. Jl. Dinsdagavond gaf de Sociëteit „Mars" hare derde feestelijke vergadering in dit seizoen in het lokaal Musis Sacrum alhier. Als spreker voor dien avond trad op de heer Abr. de Winter, van Breda. Een viertal comische voordrachten werden door genoemden heer uit gevoerd." Dat deze wel in den smaak van het publiek vielen, bewees het luide applaus, dat na iedere voordracht door de zaal klonk. Zij werden afgewisseld door muzikale voordrachten, welke dooreeriige leden der Sociëteit en een paar invité's werden uitgevoerd. In één. woord, het was een genotvollen avond en het was jammer, dat de opkomst der leden niet wat talrijker was, Anna Paulowna, 23 April. In de ver gadering van het Departement Anna Paulowna der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, op jl. Zaterdag, hadden o. a. de volgende benoe mingen plaats Tot bestuursleden werden herkozen de heeren D. Kaan Dz. en J. Schenk Az.tot voorzitter mede de heer D. Kaan Dz. Tot Commissaris van het Ziekenfonds, in de plaats van den heer Enschedé, naar Transvaal vertrokken, werd benoemd de heer Pareau. Tot 4de directeur der Spaarbank, de heer H. Sasburg. Totafgevaardigdenaar de algemeene ver gadering, de heer van den Berg, plaatsvervanger de heer Jelles. Verder werd besloten de kleine geschriften, welke van wege de Maatschappij worden uitgegeven, voor rekening van het De partement aan te koopen en den leden gratis uit te reiken. Ook werden eenige noodzakelijke wijzigingen gebracht in de Reglementen van het Ziekenfonds en van de Spaarbank. Terschelling. Dat de bibliotheek van het Nutsdepaitement alhier in eene behoefte voor het volk voorziet, getuigt de leeslust in de afgeloopen wintermaanden. Er werden 1204 werken of 1697 deelen aan 184 lezers uitge reikt. Schagen. Gemeenteraad. Zitting van "Woensdag 23 April 1890. Voorzitter de lieer Burgemeester. Tegenwoordig 10 leden afwezig de heer Van der Manten. Na de opening der vergadering, voorlezing en goedkeuring der notulen van de vorige, geschiedt mededeeling dat zijn ingekomen 1. Een missive van HH. Gedep. Staten dezer provincie, hondende goedkeuring van het kohier van den hoofdei ijken omslng en van de belasting op de honden, heiden voor het dienstjaar 1890 en 2. Een uitnoodiging van Schagen's Mannenkoor „Eutcrpe", tot bijwoning door de leden van den Raad met htiunc dames van den op a. s. Zondag te houden zangwedstrijdwelke mededeelingen voor kennisgeving worden aangenomen. Door den Voorzitter wordt ter tafel gebracht eene ruppletoire begrooting voor den dienst van 1890, noodig geworden door de van het Rijk genoten bijdrage in de kosten, door de jongste Volkstelling veroorzaakt. Deze wordt met eenparige stemmen vastgesteld op een bedrag van f160 in ontvangst en uitgaaf. Eveneens wordt het Dag. Bestuur met algemeene stemmen machtiging verleend tot het doen van verschillende af- en overschrijvingen, welke blijken noodzakelijk te zijn, op de begrooting van 1889. In verhand met de gewijzigde wet op het lager onderwijs, brengt de Voorzitter in herinnering dat onder meer het geven van onderwijs in het handteekenen en in vrije- en orde-oefe ningen verplichtend is gesteld. Naar Voorz. is gebleken, ligt het in de bedoeling van den Districts-schoolopziencr, bij do invoering van het uienwe leerplan drie uren 'a weeks voor het geven van onderwijs in de handwerken te bestemmen. Naar aanleiding hiervan is door het hoofd der school, den heer Kloeke, het voorstel gedaan de hnndwerkslcsaen voor de meisjes van de hoogere klasse des Donderdagsmorgens te doen plaats hebben en daarvoor aan mej. Atema, met 't geven van het onderwijs belast, eene gratificatie toe te kennen, ten bedrage van f 40 of de lessen gedurende drie avonden per week te doen geven en het bedrag der gratificatie alsdan te bepalen voor mej. Atema op f 100 en voor mej. Honijk op f 50 'a jaars. -Als een gexolg van deze voorstellen is nog ingekomen een echrijven van de Commissie der Depar tementale bewaarschool, waarbij wordt te kennen gegeven, dat de tot de bewaarschool behoorende handwerksschool zich niet in een zeer bloeienden toestand mag verheu gen en dat de rekening dier school dit jaar met een nadeelig saldo van ongeveer f 300 zal sluiten, redenen waarom de Commissie tot den Raad het verzoek richt dc gemeentelijke subsidie te willen verhoogen, aan gezien de school anders zal moeten worden opgeheven. Nadat de heeren Plomp en Hazen hunne bevreemding hebben te kennen gegeven, waarom de handwerkschool niet nnaBt de vriendin der zonde, leelijk is de zwarte wolk, die donder en bliksem in haren schoot draagt; leelijk is de slang, leelijk de koude, wier ruwe adem al het levende doodt maar schoon is de dage raad, schoon de lieve zon en haar heete kus, schoon zijn alle dieren, die nut en geluk aanbrengenen daarom zeg ikschoone menschen zijn goed en braaf, de leelijken evenwel kinderen der verrader lijke duisternis Een ernstige, vlammende blik trof haar uit Isa- bella's oogen. „Welnu, Dagmar, ge stelt mij de natuur tot spiegel, daarom zal ik u ook met een enkel voorbeeld uit datzelfde boek antwoorden. Welke schalen verbergen de zoetste kern Zijn het niet die, welke soms het hardst, bitterst en ruwst schijnen En God zij lof en dank, dat er een zachte, verzoenende kracht is, die alle wonden heelt, door het helle licht van den dag geslagen Dagmar schudde het baar achterover en zag half verwonderd, half vroolijk in Isabella's opgewonden gelaat. „Ge komt altijd met zulke plechtige woorden aan boord, Isabella," zeide zij, haar spitse hakken tegen het brooze steen stootend, „en wanneer men met u debat voeren wil, dan dient men wel een lexicon in den zak te hebben Passons la dessus, heden ben ik te lui om te denken, en genezen kunt ge mij toch niet, liefste. Lothar is mooi, Desidère is leelijk, en daarmee bastaNu zou ik toch wel eens willen weten, waar onze ridder sans peur et tais reproche blijft, een horloge heb ik niet mee genomen, maar naar den zonnestand te oordeelen moet hij allang van zijne visite terug zijnziet ge hem nog niet aankomen, Isabella De aangesprokene boog het hoofd voorover en keek ijverig naar het dal, maar voor zij de lippen nog had kunnen openen om wrevelig een ontkennend antwoord te geven, klonk ver uit het park komend een overmoedig jodelen, dat in de hooge tonen eigenaardig over sloeg. Je bewaarschool zou kunnen blijven bestaan; daar toch de zelfde onderwijzeressen aan beide inrichtingen les geven, wordt op voorstel des Voorzitters besloten de verdere behan deling dezer aangelegenheid tot de volgende vergadering te verdagen, ten einde in de gelegenheid te zijn nadere iufor- raatiën in te winnen. Nopens het geven van onderwijs in de gymnastiek (rrije- en orde-oefeningen) wordt door den Voorzitter medege deeld dat, volgens het oordeel van het hoofd der school, den heer Kloeke, tot het geven van onderwijs in dit leervak de noodige ruimte ontbreekt, zoodat het bouwen van een nieuw lokaal noodzakelijk zou wezen, te meer daar de thans bestaande lokalen reeds overbevolkt zijn. In verhand met de hieruit voortspruitende financicele bezwa ren, geeft de Voorz. in overweging gebruik te maken van de bij dc wet toegestane vrijheid, om de regeling van het gvmnastiek-onderwijs tot 1893 uit te stellen. De heer Plomp acht het oordeel van den heer Kloeke, uls zou de houw van een nieuw lokaal noodzakelijk zijn, niet vau over drijving vrij te pleiten. Het aantal leerlingen is z. niet zóó groot, dat daarvoor een nienw lokaal moet worden ge sticht. Voor het onderwijs in de vrije- en orde-oefeningen zou men dus knnnen volstaan met het houwen van een gymnastiek-lokaid. Spr. stelt voor de regeling van het bedoelde onderwijs niet tot 1893, doch voor onbcpanlden tijd uit te stellen, opdat het bij de eerstraogelijke gelegenheid zal kunnen worden ingevoerd. De heer Hazeu kon zich volkomen met het voorstel van den heer Plomp vereenigen. Hij is van oordeel dat zelfs voor het gyranast'ek-oudenvijs geen nieuw lokaal noodzakelijk is, wijl voor het houden vnn vrije- en ordeoefeningen wel eene bestnandc lokaliteit zou knnnen worden benuttigd. Het voorstcl-Plomp, hierna in stemming gebracht, wordt met eenparige stemmen aangenomen. Het teekeuonderwijs zal, volgens mededeeling des Voor zitters, geene bijzondere uitgaven noodzakelijk maken. Voorlezing geschiedt van een adres vau het bestuur der naamlooze vennootschap Paardentram HoornEnk huizen, waarbij mortelen en financiéelen steun wordt verzocht voor het plan tot aanleg van een stoomtram tusschen Hoorn en Schagen. Het daarbij overgelegd voor- loopig plan wordt eveneens voorgelezen, terwijl de teckening circuleert. De Voorzitter zegt, wegens het op a. s. Zaterdag te houden Zangersfeest niet in de gelegenheid te zijn de op dien dag te Hoorn te houden tweede vergadering, ter bespre king van de voorgestelde trnmverbinding, bij te wonen, 'tls hem onmogelijk eenig voorstel in deze aangelegonheid te doen, daar vooralsnog niet met eenige zekerheid is uit te maken welk voordeel Schagen bij eene tram verbinding zou kunnen hebben. De heer Hazeu meent dat dc gemeente er geen belang bij zal hebben, zulks te meer nu er ook sprake is van het aanleggen van een lokaalspoorweg tusschen Alkmaar en Hoorn. De heer Plomp is het niet niet den vorigen spreker eenshij veronderstelt dat dc gemeente wel eenig voordeel uit de verbinding zal trekken. Hij is er evenwel tegen subsidie te verleenen, zoolang niet een meer uitgewerkt plan en eene begrooting vau kosten wordt overgelegd. Een voorstel iu dien geest, door spr. gedaan, wordt met algemeene stemmen aangenomen. Vervolgens wordt gelezen een schrijven van het bestuur der afdeeling Waard en Groet van de Hollandsche Maat schappij van Landbouw, houdende het verzoek tot invoering van een uniform-gewicht voor de ter markt nan te voeren koppen boter en dat gewicht, als b. v. te Pnrmerend, vast to stellen op i en 1 kilogram per kop. De Voorzitter meent zich te weinig in de geheimen van de boterbereiding ingewijd, om naar aanleiding van liet geaoemde adres eenig voorstel te kun Den doen en wenscht daarom het oordeel van meer zaakkundige leden le vernemen. De heer Stammes doet nu nitkome-t dat het verzoek zeer goed voor inwilliging vatbaar is. Het eenige bezwaar zou zijn dat de boterbereiders zich nieuwe koppen zouden moeten aanschaffen, wat evenwel geene overwegende kosten met zich zou brengen. In elk geval weegt dit ofler niet op tegen het voordeel en het gemak, dat de handel bij de invoering vnn een uniform-gewicht zon hebbeu, Spr. stelt dus voor aan het adres vno de afdeeling Waard en Groet adhaesie te betuigen en bij invoering der nieuwe verordening op het marktwezen te dezer plaat-e een gewicht van i en 1 kilo gram voor dc koppen boter verplichtend te stellen. De heer Asjes beveelt aan omtrent deze zaak in overleg te treden met andere omliggende marktplaatsen, om de gelijk tijdige invoering van deu besproken maatregel te bevorderen. Het voorstal-Stammes, in stemming gebracht, wordt met eenparige stemmen aangenomen. Op voorstel des Voorzitters wordt besloten de kermis dit jaar weder te doen samenvallen met de paardenmarkt en te doen houden van 22 tot en met 29 Juni e. k. Door den heer Stammes werd bij de behandeling van dit onder werp de afschaffing van de kermis ter sprake gebracht, wat den Voorzitter aanleiding gaf te herinneren dat reeds vroeger is gevraagd of 't niet mogelijk zon zijn de kermis slechts vier dagen te doen duren. Op zijne vraag, of sommige leden zich daar vóór zouden verklaren, werd eenparig ontkennend gcantwoordt. Ter tafel wordt gebracht het verslag omtrent den toe stand der gemeente over het afgeloopen jaar, hetwelk, nadat door den Secretaris daaruit eenige mededeelingen ziju gedaan, voor. kennisgeving wordt aangenomen. Aangezien geen der leden bij de gewone rondvraag het woord verlangde, werd de vergadering hierop door den Voorzitter gesloten. Alkmaar. Bij de begrafenis van dr. J. J. de Gelder alhier werd door verschillende sprekers huldq gebracht aan de nagedachtenis van den overledene. Dr. Kerkhoff sprak namens het natuur- en letterkundig genootschap „Solus Nemo Satis Sapit", mr. N. H. de Lange namens oud leerlingen van het gymnasium, de heer P. Kool namens het Nut, en de heer Nu hout van der Veen namens de Alkmaar-Ontzet-Vereeniging. „Daar is bijDat is Lothar!" riep Dag mar als geëlectriseerd opstaand „Grace a Dien, wat zingt hij valschen ze hield schertsend de kleine handen voor de ooren„nog eens! hoort gij het hahabaDie stem zou ik toch uit duizenden herkennen!" en zij sprong op, legde de roze vingertjes op de lippen en antwoordde met glasheldere stemals muziek klonken deze tonen zuiver en melodieus door de stille lucht. „Dagmar !....holdiho .Dagmar klonk het reeds naderbijde jonge dame stak vastberaden haar neusje in de hoogte, wendde zich toen lachend tot hare gezellin, en zeide„Zal ik hem eens boos maken, omdat hij zoo brutaal „„Dagmar"" roept?" En zonder een antwoord af te wachten boog zij zich over den muur heen en zong op smachtenden, haast gevoel vollen toon „Desidcre Lang weer klonk dien over de zwijgende toppen, zacht weg stervend als een zucht, waaruit een vurig verlangen spreekt en voortgedragen door de koelte, die even over de bloeiende rozen heenstreek. „Wat ritselt hier toch telkens achter de steeuen riep Isabella driftig zich oinkeerend, terwijl haar gezicht de ont steltenis teekende, die Dagmar's vrijmoedigheid in haar opwekte, „er vielen weer een paar stukken kalk en daar in de kruisgang vlak bij het steenen beeld van den muur stuift stof omhoog!" Freule von der Ropp zag naar de aangeduide richting. „Het zullen vogels zijn, of misschien wel muizen," antwoordde ze onverschillig, maar vervolgde dadelijk levendiger, „ziet ge?....nu is hij stil 1 Hoe jammer, dat ik zijn verbazing niet zien kan Gauw, Isabella, ga weer kalm hier zitten op de marmerblokken, we doen natuurlijk, of wij van niets afweten en Dagmar trok snel een paar takken klimop en wilde rozen van den muur af, die zij handig tot een krans ineen vlocht. (Wordt vervolgd.) Ten slotte sprak de heer P. A. de Gelder, zoon van den overledene, eenige woorden van dank voor de aan zijn vader bewezen hulde. Alkmaar. De tram-omnibusdienst van hier, o ver Bergen naar Egmond aan Zee, waaraan door het bestuur de naam Noord-Kennemeriand is geschon ken, heeft zijne aankondiging voor den Zondag 4 Mei aanvangenden dienst uitgegeven. Hoogkarspel. Alhier zal, naar de „Enk. Ct." mededeelt, een kaasfabriek worden opgericht. Hoorn. In de jl. Maandag gehouden Raadsvergadering werd in plaats van mr. T. Booy, die wegens vertrek naar Tiel ontslag had genomen, als wethouder benoemd de heer J. Groot. Voorts werd eene commissie benoemd tot onderzoek en advies op het adres der Naam looze Vennootschap „Paardentram HoornEnk huizen", om financiëelen steun voor den aan leg van een stoomtram van Hoorn naar Schagen. Wester-Blokker. De meeste ingezetenen van hier en uit den Bangerd verzochten jl. Maan dag schriftelijk aan de directie van den Paarden tram HoornEnkhuizen om 't gerief der sectie kaartjes ook te willen uitstrekken tot de halve secties. Warmenhuizen. Alhier is de blijdschap over rle dienstwijziging in de posterijen, i Mei a. s. ingaande, niet algemeen. Vooral voor hen, die met Alkmaar correspondeeren of van daar bestellingen per post ontvangen, is de nieuwe regeling eene groote teleurstelling. Kan nu althans 's namiddags per post eene bestelling gedaan worden en daarop den volgenden morgen de uitvoering geschieden, in het vervolg zal men op de uitvoering tot in den namiddag van den volgenden dag moeten wachten, wat dikwijls gelijk zal staan met het aanbrengen van het zout, als het ei op is; 't is waar, wij zullen nu 's avonds tusschen 9 en 11 uur de couranten van den volgenden dag kunnen ontvangen, als wij ten minste niet in de armen van Morpheus lig gen of de deuren niet reeds gesloten hebben, doch op de brieven enz., die voor ons met de laat ste treinen uit het noorden en zuiden den vori gen avond te Alkmaar en 's morgens alhier aankomen, zullen wij moeten wachten tot den namiddag, wanneer de reisgelegen heden tot nihil zijn teruggebracht. Och, hadden de Zuid- zijpers wat minder reden tot klagen gehad Enkhuizen. Jl. Donderdag werd in de „Poort van CleefF' alhier,de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden der Enkhuizer Vereeni- ging tot aanmoediging der redding van schip breukelingen. Deze Vereeniging, in 1873 hier opgericht, heeft tijdens haar bestaan reeds menig maal bijstand verleend en vertegenwoordigt een beginsel, dat blijkens de ondervinding heilzaam werkt. De Vereeniging of haar bestuur zendt geen redders uit en heeft geen reddingsmiddelen in voorraad, maar waarborgt ieder, die van hier uit op redding van in nood verkeerenden op zee uit gaat, of belangrijke pogingen tot redding aan wendt, vergoeding, voor zooveel de vereeniging vermag, van alle schaden daarbij beloopen. Waar dus het menschlievend hart spreekt, behoeft men zich vdoor geen bedenkingen van materieelen of financiëelen aard te laten terughouden, maar kan onverwijld van wal steken. Opmerkelijk mag het heeten, dat in het afge loopen jaar de hulp der Vereeniging niet een maal is ingeroepen; wij mogen daarvoor dank baar zijn, daar wij er het bewijs in zien, dat althans in het gezicht onzer stad geen zeeram pen hebben plaats gehad. Een gelukkig gevolg daarvan is, dat de Vereeniging financieel lang zamerhand sterker wordt en daardoor te beter in staat, om, wanneer onverhoopt een ramp voor valt, te krachtiger hulp te verleenen. Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat aan contributien van 70 leden, die de Ver eeniging bij den aanvang van het jaar telde, is ontvangen f 70.50, aan renten f 51, die zijnge- kapitulariseerd. De onkosten wegens vergadering, drukwerk en ophalen der contributie beliepen f 7.40. Het bedrag in de Spaarbank geplaatst, beloopt thans f 2122.38. De aftredende bestuursleden, de heeren De. Bruijn en P. Lub Dz. werden herkozen en in plaats van den heer K. Hart, die wegens gevor derden leeftijd wenschte ontslagen te worden, koos de vergadering als commissaris voor de zeezaken den heer Jn. Klein. Wordt deze benoe ming aangenomen, dan bestaat het bestuur uit de volgende H. H. A. Egmond, Voorzitter; N. Sluis, 2de Voor zitter; De. Bruijn, Penningmeester; C. Woesten- burg, Secretaris; W. Stiel, P. Lub Dz. en J. Klein, commissarissen. De Vergadering besloot, dat eene circulaire zal worden rondgezonden aan ingezetenen, de laatste jaren in de gemeente gekomen, met uit noodiging, zich als leden der Vereeniging te laten inschrijven. De z.eer matige contributie maakt het lidmaatschap minbezwarend en het heeft zijn nut, dat de Vereeniging voortdurend in krachten toeneemt. Amsterdam. De „Noordholl. Bond van Kathol. Kiesvereenigingen" hield jl. Maandag alhier zijne jaarl. algem. vergadering, onder lei ding van mr. J. Kraakman, van Alkmaar. Zes Kiesvereen. waren vertegenwoordigd. De Kath. pers was tot bijwoning der verg. genoodigd. De secr., de heer J. F. M. Sterck, deelde, naar „het Centrum" meldt, in zijn verslag o. a. mede, dat het best. van „Recht en Orde" alhier, na den eersten en krachtigsten stoot tot de op richting van den Bond gegeven te hebben, zich later aan het gemeenschappelijk optreden heeft onttrokken en blijken heeft gegeven van minder gunstige gezindheid. De voorz. der Vereeniging n.1. bleef weigeren zitting te nemen in het Bonds- bestuur, en ook zond de Vereeniging, zooals nu, geen afgevaardigden naar de alg.verg. De Bond heeft het niet laten ontbreken aan pogingen om de eendracht te herstellen. De samenwerking met het prov. comité der anti-revolutionairen heeft bij de prov. verkiezingen goede gevolgen gehad. Wat de financiën betreft, de ontvangsten zou den de uitgaven kunnen dekken, indien de aan gesloten Vereenigingen er irtaar toe konden beslui ten, aan haar financiëele verplichtingen te voldoen. 'Medegedeeld werd, dat ernstig getracht wordt naar de oprichting van zuiver provinciale Bonden, in aansluiting met den Algem. Bond van Kath. Kiesvereenigingen. Tot bestuursleden werden herkozen: mr. Kraak man, J. F. Hendrichs, B. J. M. de Bont, R. Barge, H. Janzen Ez. en J. F. M. Sterck, geko zen mr. E. Gompertz en J. A. G. Schermer. Marine en Leger. Zaterdag a. s., 's middag ten 3 uur, zal van de werf der Kon. Fabriek van Stoom- en andere Werk tuigen te Amsterdam, te water worden gelaten Zr. Ms. pantserdekkorvet „Sumatra", bestemd voor kruisersdiensten in de Indische wateren. De indienststelling van Zr. Ms. schroefstoom- schip 1ste kl. „Koningin Emma der Nederlanden" en monitor 1ste kl. „Bloedhond" zal krachtens raachtigiug des Konings, in stede van met 15 Mei a. s., eerst met 17 Mei plaats hebben. Zr. Ms. stoomkanonneerboot „Raaf", comman dant de luit. ter zee 1ste K. W. H. Goetz, bestemd voor de militaire hydrographie in het Noorderkwar tier, is jL Maandag, ter opvolging zijner bestera ming, van Hellevoetsluis binnendoor naar hier ver trokken. De luit. ter zee 2de kl. D. W. A. Pels Rijden en de off. van adm. 2de kl. J. P. Zur Muhleu hebben jl. Dinsdag hunne functiën aanvaard aan boord Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam. Departement van Marine in Oost-Indië. OvergeplaatstOffic. van gez. 1ste kl. dr. F. Swart Abrahamsz, van „Gedeh" op „Soerabaja" idem W. Blaakhert, van idem op „Java" idem 2de kl. dr. B. Snellen, van „Java" op „Bali" idem W. H. C. G. Keijzer, van „Atjeh" op „Gedeh" offic. van adm. 2de kl. W. G. L. Brunings, van „Van Galen" op „Bromo" idem W. F. van Grasstek, van „Bromo" op „Van Galen-' adj. adm. W. Nanning, van „Van Galen" op „Prins Hendrik der Nederlan den" offic. van gez. 2de kl. F. Janssonius, van „Bromo" op „Hvdrograaf"idem J. Anltsz, van „Hydrograaf op „Batavia" idem H. J. Groot, van „Batavia" op „Van Speijk" idem D. de Bois, van „Gedeh" op „Atjeh" kapt. luit. ter zee J. II. de Bruijn, van „Bromo" op idem idem W. J. P. van Waning, van „Atjeh" op „Gedeh"luit ter zee 2de kl. J. W. Termijtelen, van idem op „Bromo" adelb. lste kl. J. C. Stam, van „Gedeh" op „Koning der Nederlanden" idem C. Witsen Elias, van idem op idem; idem M. Schoo, xan idem op „Prins Hen drik der Nederlanden" idem M. J.'Reijn vaan, vnn idem op idem luit. ter zee 2de kl. C. Ruijs, van idem op „Atjeh" offic. van ndm. 2de kl. W. G. L. Brunings, van „Bromo" op „Bandjermasin" idem J. A. Meulemans, van „Bandjermasin" op „Gedeh" luit. ter zee lste kl. P. F. H. Volcke, van „Bromo" op „Soerabaja" idem 2de kl. J. W. Termijtelen, van idem op „Koning der Nederlanden"; idem J. H. Ketjen, van idem op „Soerabaja" idem C. A. Fock, van idem op idemidem lste kl. J. D. Heijuing, van „Gedeh" op „Atjeh" idem W. J. de Bruijne, van „Atjeh" op „Gedeh" kapt. ter zee W. A. Arriëns, van „Van Speijk" op „Soeraba ja" idem G. J. Buijskes, van „Prins Hendrik def Nederlanden" op „Van Speijk" kapt. luit. ter zee M. A. Medenbach, van „Soerabaja" op „Prins Hen drik der Nederlanden"; luit. ter zee lste kl. J. M. Phaff, vnn „Vau Speijk" op „Gedeh" idem Jhr. J. F. Coertzen de Koek, van „Gedeh" op „Van Speijk" idem 2de kl. P. C. Swnan, van „Oenarang" op „Bali" idem H. F. Bunnik, van „Bali" op „Oenarang" idem J. J. G. C. Bennik, van „Mera- pi" op *Van Galen" idem W. H. Nolthenius, van „Ceram" op „Merapi" offic. mach. 2de kl. J. de Leeuw, van „Gedeh" op „Van Speijk" luit. ter zee 2de kl. Jhr. G. C. Quarles van Ufford, van „Soerabaja" op „Gedeh" idem P. Sodenkamp, van „Prins Hendrik der Nederlanden" op „Benkoelen" idem W. H. del Court van Krimpen, van „Ben- koelen" op „Prins Hendrik der Nederlanden" adelb. lste kl. P. H. M. Schuttevaer, van „Gedeh" op idem idem J. R. van Osselen, van idem op idem. Vergunning verleend om te repatrieeren Aan den luit. ter zee 2de kl. M. C. van Hall en den offic. mach. 2de kl. Z. Klompé. Bij de gouv. Marine. Overgeplaatstlste mach. H. van Zanten, van „Boni" op „Valk"idem G. A. ter Linden, van „Valk" op „Boni"; 2demach. W. J. Steinbach, van „Zwaluw" op „Havik" idem N. II. W. Jongejan, van „Havik" op „Zwaluw„ gezagh. lste kl. D. Nolles, van idem op „Sperwer". Op last van Z. M. den Koning moeten iedere maand de conduite-staten van alle officieren van het reg. grenadiers en jagers naar het Loo worden opgezonden. Tot nu toe worden die staten eens per jaar bij geschreven. Door Z. M. zijn in hunnen rang overgeplaatst bij het reg. grenadiers er. jagers, de 2de luits.Jhjy. B. L. Van Spengler, J. M. Menningh en W. Boellaard, allen van het 4de, de 2J1*»1'" <rfir. R. H. S. G. Six, van het 8ste en ^vwx>.«rluit. W. Monhemius, van het 6de reg. infT Onderwijs en Examens. De Rijkscommissie voor de examens ter verkrij ging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen, zal, overeenkomstig het bij koninklijk besluit van 18 Januari 1886 no. 1 (Staatsblad no. 10), vastgestelde reglement voor die examens, aanvangende 13 Mei, te 9^ uur, zit ting houden te Rotterdam (in het gebouw der Loge, Een drachtsstraat no. 14). Om tot een van die examens toegelaten te wor den, zal de candidaat, onder overlegging van eene geboorte-akte en met opgave van woonplaats, de aanvraag hiertoe vóór 6 Mei schriftelijk en portvrij bij den voorzitter der commissie moeten inzendeu, waaruit dan tevens moet blijken, voor welke vaart, groote of kleine; voor welk diploma, zeil of stoom, en voor welken rang hij verlangt geëxamineerd te worden. Mocht de candidaat het examen volgens, een der programma's B of nog in dezelfde zitting, een aanvullingsexamen wenschen af te leggen, zoo zal hij ook dit moeten vermelden. Tot plaatsvervangend lid der commissie van exa men tot het verkrijgen van een diploma voor stuur lieden ter koopvaardij ia benoemd de keer A. J.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 2