toen zij het huis wilde binnentreden, staken de soldaten haar met de bajonet. Zij beklaagde zich bij den officier Karamzinemaar deze ant woordde, dat er weinig aan verbeurd zou zijn, als men haar doodgeschoten had. Ik zag, dat ze het lijk van Pic bij de beenen het huis uit sleepten en letterlijk smeten op een slee. Pod- belsky, die nog ademde, werd ook bij de lijken gegooid. Ik lag op dit oogenblik in een slede, die mij naar de gevangenis overbracht. Uit al mijn macht schreeuwde ik, dat Podbelsky nog leefde. Ik verzocht een politiebeambte, Olessoff, tusschenbeide te tredenmaar hij schonk geen aandacht aan hetgeen ik zeide. Een voorbij ganger hoorde mij schreeuwen en door zijn tusschenkomst werd de stervende van de doode gescheiden. Toen wij het hospitaal naderden ontmoetten wij een escorte, dat onze vrienden, welke niet gewond waren, overbracht naar de gevangenis. „Waar is het goed voor, riepen eenige dier soldaten onzen geleiders toe, om het hospitaal te verpesten met dat schorremorrie Je had beter gedaan, ze maar direct af te maken." „Daar zullen de dokters wel voor zorgen ant woordden onze geleiders." En na afloop van dit bloedbad.... Na afloop, d. w. z. 70 dagen later, verschenen de over- blevene slachtoffers voor een krijgsraad, onder voorzitting van een onderofficier, waarbij bleek, dat de aanval op de bannelingen den vorigen avond al was beraamd, maar werden zij niet temin, en zonder vorm van proces, veroordeeld drie om gehangen te worden, wat ook ge beurde, vier tot levenslangen dwangarbeid en ettelijke andere mannen en vrouwen tot 6 a 20 jaren in de mijnen. Zou het geen tijd worden, dat het beschaafde Europa eens een kruistocht ondernam tegen het beschaafde Rusland? NEDERLAND. HELDER, 26 April. Uit zeer vertrouwbare bron verneemt de „Prov. Gr. Crt." dat bij de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen het voornemen bestaat tot invoe ring van een nieuw tarief voor reizigers, volgens het Zonen- of gordelstelsel, in den goest, doch met aan merkelijke verbeteringen, van dat, 't welk sedert 5 Augustus van het vorige jaar op de Hongaarsche staatsspoorwegen in werking is gebracht. (Bij deze spoorwegen zijn o. a. de retourkaarten afgeschaft.) Volgens dit stelsel wordt het tarief over alle Staatsspoorwegen geregeld naar drie kringen, waar van elke een opklimmend aantal kilometers omvat. (Voor het verkeer op korte afstanden, zoogenaamd buurtverkeer, zal een uitzonderingstarief gelden.) De prijzen zijn in vergelijking met de tegenwoor dige buitengewoon laag. In verband hiermede zullen ook de vrachtprijzen voor bagage belangrijk verlaagd en de formaliteiten, daaraan tegenwoordig verbonden, zeer vereenvoudigd worden. Hoewel de invoering van dit nieuwe tarief niet bepaald afhankelijk is van de aanneming der be kende spoorwegovereenkomsten, schijnt toch, zegt de „Prov. Gr. Crt.," de invoering van deze verbe tering vrij zeker te zijn, wanneer de Exploitatie- Maatschappij over meer lijnen kam beschikken en dus door het verkeer met Hollaud dat tarief eene ruimere toepassing kan vinden. Terwijl men thans, voor slechts een enkele reis in de derde klasse van Nieuwe Schans naar Den Haag betaalt f 6.05, zou men dan dezelfde reis, doch heen en terug, in de eerste klasse kunnen maken voor 5 cents minder. Men zegt, dat de emolumenten van de ambtenaren der posterijen met 1 Juli a. s. afge schaft zullen worden. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag 24 April. De Kamer heeft heden aangenomen het wets ontwerp tot ruiling van grond met de gemeente Maassluis. Het debat over hoofdstuk Koloniën is aan gevangen. De heer W. K. van Dedem behandelde de Atjeh-kwestie. Hij betoogde de noodzakelijkheid om orde en veiligheid aan de kust te waarborgen, den in- en uitvoer in handen te hebben en vooral eene scheepvaartregeling te maken. Is blokkade noodig, dan geen halven maatregel. De heer Levvssohn Norman hoopte, dat de minister zich niet zou laten ontmoedigen om iets goeds voor Indie te doen, vooral op financieel gebied. Versterking van de middelen is noodig. Creatie van Indische schuld voor spoorwegen, niet voor irrigatiewerken, is noodzakelijk. Hij keurde sterk af het stilzitten in de kwestie- Billiton en de zending van den heer Groeneveldt naar Cochin-China. Krachtig beval hij de in voering aan van eene opiumregie en drong aan op eene verklaring, dat de Indische muntregeling onveranderd zou blijven. De heer van Nunen achtte des ministers finan- ciêele inzichten veel te optimistisch. Men kan niet op een overschot dit jaar rekenen, tegenover het tekort in 1891, dat hij op 35 millioen raamt. Versterking van de inkomsten is noodig uit zout, koffie, Billiton- en Ombilienvelden. Aan den Gouverneur van Atjeh moest volkomen vrijheid gelaten worden in de inrichting van de blokkade en de invoering van eene scheepvaart regeling. Zitting van Vrijdag 25 April. Bij de Kamer zijn heden de geloofsbrieven van den heer van de Velde, het nieuwgekozen lid uit Delft, ingekomen. Bij het voortgezet debat over hoofdstuk Kolo niën besprak de heer E. Cremers ernstig het conflict in Suriname, dat hij diep betreurenswaardig noemde, omdat het gezag en de vrijheid zijn aangerand. Krachtig verdedigde hij het recht der Koloniale Staten om inlichtingen te vragen en critiseerde de houding des Gouverneurs en de inlichtingen des ministers. Hij vroeg aan de Regeering wat zij gedaan heeft of denkt te doen om de schade te herstellen, welke in Suriname aan gezag en vrijheid is toegebracht. De heer Smidt dringt ook aan op krachtig optreden der Regeering, opdat geen onherstelbaar nadeel worde toegebracht aan Suriname. Hij noemt de opvolgende handelingen des gouver neurs onverdedigbaar, maar treedt niet in bijzon derheden om geen pressie op de Regeering uit te oefenen, geen eenzijdige kritiek uit te spreken, en met het oog op het Nederlandsch gezag, daar er wel een en ander is wat het gebeurde ver klaart. De toestanden in Suriname zijn verkeerd. Al wat Nederlandsch is en niet met particuliere Surinaamsche belangen is gepaard, wordt in lage pers-organen aangerand en gelasterd vandaar dat vele uitmuntende ambtenaren heengaan. Het be stuur wordt in de K0I011. Staten gediscreteerd. Dat misbruik van het recht der Staten keurt hij sterk af, en een krachtig optreden daartegen gerecht vaardigd maar de Gouverneur heeft niet het recht betracht en de gematigdheid behartigd. De heer Heldt heeft, verlof verkregen den minister van Justitie te interpelleeren over het optreden van de politie bij de werkstaking in de veeuderijen bij Hoogeveen. Overzicht der Pers. Over 't adres-Tindal oordeelt het „Dagblad van Z.-H. en 's Grav." zeer ongunstig. De heer T. ging op reis, expresselijk om met Europ. ge leerden, maar niet enkel met hente raadplegen over een vraagstuk van nationale defensie. Hij zocht in den vreemde wapenen tegen zijn eigen Gouvernement, inlichtingen verstrekkende over den toestand van den Haag. Getuigt dat van Vaderlandsliefde, waarop hij een beroep doet? Hij heeft, volgens eigen getuigenis, aan vreem delingen de betuiging weten te ontlokken, dat de houding van ons Gouvernement „verschrik kelijk roekeloos is, feitelijk zijne Regeering aan geklaagd. Bescheiden is de heer T. evenmin, daar hij poseert als de deskundige bij uitnemendheid, „welke, desnoods, zijne medewerking (op welke wijze?) aan een minister van zijn welbehagen zal verleenen." Over de zaak-zelve, „het bombardement van onze goede stad", behoeft men zich, meent het „Dagblad", niet ongerust te maken, trots den bijval der Amsterd. pers. Daartoe haalt het blad den deskundigen Den Beer Poortugael aan, blijkens zijn werk over „het Oorlogsrecht". Im mers aangezien bij het uitbreken van een oorlog de zetel des bestuurs onmiddellijk naar Amsterdam zal worden verlegd, de leiding van Amsterdam zal uitgaan en het garnizoen wel zal worden opgeheven, wordt Den Haag „een open stad", die niet „bij een fort ligt" en niet „bijdraagt tot hare verdediging." Bovendiensuccès zou er niet bij te behalen zijn. Van de kust kan de vijand zijn projectielen niet in de geschutgieterij werpen. Ook is de onderstelling, dat eene vij andelijke vloot een paar uren na het uitbreken van een oorlog voor deiv Haag zou komen, een schrikbeeld eener ontstelde verbeelding. „Naar ons oordeel," zegt het „Dagblad", moet het nieuwe adres van den heer T. dan ook be schouwd worden als een nieuw bombardement van een „bezette plaats" aan de ministers-tafel, welke beschieting echter niet met overgave zal eindigen.". Geheimen verklapt „En zoo is men dan nu in het buitenland vrij wel ingelicht geworden, hoe het bij ons te lande met betrek king tot onze weerbaarheid gesteld is, zegt de „H. Ct." Aldus jammert een inzender in het „Dbl.", die den heer Tindal blijkbaar wel achter slot en grendel zou willen zetten, omdat hij de „geheimen" onzer verdediging aan Moltke en Brialmont heeft verklapt. Is er krachtiger bewijs mogelijk voor de bewe ring, dat onze natie ten opzichte onzer verdedi ging door de eeuwige legende der onoverwinnelijke inundatielinie in slaap is gesukkeld en zelfs door het vuren aan de Düppeler schansen en de inne ming van Parijs nog niet helder wakker is geschud Zich te verbeelden, dat iemand iets over onzen strategischen toestand zou kunnen leeren of ver klappen aan Brialmont en Moltke Waar het heen moet. „No. 3967. Een boekhouder-correspondent. Fransch en Italiaansch, 3000 mark en inkoop eener levensverzekering," Zoo staat te lezen, zegt „Vooruit", orgaan der vereeniging van handelsbedienden, in doVakanzen- liste (lijst van vacante betrekkingen) in het nummer van 21 Maart der „Verbandsblatter" (van een Duitsche vereeniging van handelsbedienden). Dat moet de juiste vorm van salaris worden genoemd Een gedeelte ervan uitbetaald in den vorm van een polis, die kapitaal of pensioen verzekertIn die positie kan de bediende zich gelukkig gevoelen zijn toekomst en die zijner vrouw en kinderen zijn bezorgd. Allerlei gebeur lijkheden, die hem kunnen overkomen, zullen niet over hem heengaan, zonder haar sporen achter te laten zij zullen wellicht het gezin in diepen rouw dompelenmaar het verwoesten dftt vermogen zij niet! Waar het heen moet? Daarheen, dat elk patroon iederen bediende vei zekert. Het moet vanzelf sprekend worden, dat ieder verzekerd is Binnenlandsch nieuws. Amsterdam. De 15de algem. vergad. van de Prins Hendrik-stichting te Egmond a./Z. werd den 2 z dezer in het lokaal „Eensgezindheid" alhier gehouden. De stichting wordt telkens meer gevraagd, omdat de behoefte er aan, duidelijker uitkomt. Bij het sluiten van dit boekjaar bevat de candidatenlijst de namen van 36 wachtenden. Er konden dit jaar slechts 7 personen worden opgenomen. Er is namelijk geene beschikbare ruimte en voor de candidaten, die op eene plaat sing moeten wachten tot vacaturen, ontstaan door sterfgevallen, blijft geringe kans, want van 83 verpleegden stierven in dit jaar slechts 6 personen 4 dezer hadden den hoogen leeftijd van 93, 87, 86 en 74 jaren bereikt. Door de verkregen middelen heeft men op het gebouw eene tweede verdieping geplaatst en aldus nog ruimte gemaakt voor 30 verpleegden. Het gaat in de slichting voorbeeldig toe. Van verschillende groote industrieelen, bier brouwerijen, broodfabrieken, enz., ontving de stichting op verschillende feestdagen geschenken. Het getal leden en donnateurs is aanzienlijk toegenomen. Het werd vermeerderd met 43 leden en 717 donateurs, die zich te zamen verbonden hebben tot een bedrag van f229x, zoodat op 31 December het ledental 301 en dat der donnateurs 1665 bedroeg. Met dankbaarheid werd voorts melding gemaakt van verschillende giften, van bijdragen, groot fioo, f400, f 1000, 12000 enz. Blijkens de creditzijde van de winst- en ver liesrekening werd o. m. ontvangen aan diverse giften f9344.27, aan rekening-toelagen f3467.83, aan jaarlijksche bijdragen te Amsterdam f 3177.75, de jaarlijkschebijdragen buiten Amsterdam bedroe gen f 4445.50. Wijders werd ontvangen aan legaat-rekening f3005.31aan jaarlijkschebijdragen f2295.50, aan bijdragen in eens f6369.59 enz., of ontvangsten-totaal f34.800.2ij de uitgaven f 12.340.27^, waaronderaan voedingenz. f6576.39. De heeren Aug. M. J. Hendrichs, Jhr. A. R. Schuurbeque Boeije en C. de Groot werden als bestuurders herkozen. De vergadering werd hierna met een woord van dank aan den ijverigen direc- teur, den heer G. E. A. van Hall, gesloten. Marine en Leger. Marine-Vereeniging. Donderdagavond had alhier iu de ncvcnzaal van het cafc „Die Port von Cleve," de laatste vergadering in dit leesjaar van genoemde Vereeniging plaats. De volgens de statuten aftredende Voorzitter D. G. Brand, benevens de Bestuursleden J. Jl. J. P. Cambier en W. J. Coken Stuarl, werden met nagenoeg unanieme stemmen herkozen terwijl in plaats van het Bestuurslid M. C. van Doorn, die wegens vertrek bedankt had, de Kapitein-Luitenant ter zee II. A. Schippers gekozen werd. Daarna ontving de Luitenant ter zee 1ste kl. II. van den Pauvert het woord tot het houden eener voordracht over het practisch gebruik van brisante springmiddelen. De vraag om projectielen te bezigen, die met een brisant springmiddel zijn gevuld, welks uitwerking krachtiger is dan die van het gewone buskruit, heeft voornamelijk sedert 1885 belangrijke vorderingen gemaakt. De spreker behandelde de proeven, die in dien geest bij de voornaamste mogendheden ge daan zijn, voor zooverre de resultaten er van publiek zijn geworden. Iu de Vereenigde Staten van Noord-Amerika verbeterde Zalinskg het luchtdruk-kanon van Wïlson, dat een projectiel of liever eene pijl voortschiet, die met dynamiet gevuld is. Drie dergelijke kanonnen zijn op den torpedo-kruiser „Vesuvius" opgesteld, en bij genomen proeven werden van dezen bodem 15 torpedogranaten, in den tijd van 17£ minuut, op een Eng. mijl afstand geschoten. Zeven van dergelijke kanonnen zullen aan den wal worden opgesteld, waarvan 3 voor de bewapening van Sandy Hook, 2 voor het fort Schuyler, en 2 voor het fort Warren. De Amerikaansche Luitenant Gragdon heeft eene uitvinding gedaan waarbij eene springlading van dynamiet in eene stalen granaat zoodanig werd aangebracht, dat het projectiel door eene buskruit- lading uit een gewoon kanon kan worden voort- geschoten, en dat er geen kans bestaat voor springen, alvorens het projectiel het doel voldoende heeft doorboord. In Engeland gingen in 1885 vele stemmen op voor bet gebruik van dynaraiet-granaten, uitsluitend voor kustverdediging, voornamelijk naar aanleiding eener redevoering van den Eranschen Admiraal Anbe, waarin deze uiteenzette, hoe hij zich den oorlog in de toekomst aldus voorstelt „De krachtigste middelen van aanval en ver nieling zullen tegen de Engelsche kustplaatsen worden gebezigd, zonder in acht te nemen of zij versterkt of onbeschermd zijnzoomede tegen alle voorname gebouwen, zoowel de geheel vredelievende, als die welke in oorlogstijd worden benuttigd, en zal het er slechts om te doen zijn ze te vernielen, te ver branden of meedoogenloos te plunderen." Om Enge land hier tegen te beschutten moeten de vijandelijke kruisers op behoorlijken afstand gehouden worden van de plaatsen, die zij zouden wenschen te be schieten, en men stelde voor om dit door kanonneer- booten te laten verrichten, die bewapend zijn met licht geschut, dat granaten met brisante springmidde len voortschiet. Proeven genomen op het oude pantserschip „Re- sistauce" om de uitwerking van torpedo's op een pantserschip na te gaan, bewezen dat men dergelijke schepen door torpedonettentegen Whitehead torpedo's kan beveiligen. Zelfs toen eene torpedo detoneerde bij onmiddellijke aanraking van het oorlogschip, had dit wel zware averij bekomen, maar bleef drijvende. Deze zelfde bodem werd in 1888 met meliniet- granaten beschoten, en toen bleek, dat eene enkele granaat voldoende zou zijn geweest om eene vreese- lijke schade binnen boord-nan te richten.' In Duitschland is in 1883 door de heeren Torster Wólff octrooi genomen, voor de vervaardiging eener granaat, die met schietkatoen gevuld is, dat op hunne fabriek te Walsrode vervaardigd wordt. De Duitsche artillerie schiet uit mortieren schiet- katoen-granaten, welker ontploffingen groote ver nielingen teweeg brengen. Italië liet verschillende proefnemingen met onder scheidene springstoffen doen de uitkomsten beant woordden gedeeltelijk niet aan de verwachtingen, alleen de granaten, gevuld met schietkatoen van Walsrode, voldeden goed. De proeven in Frankrijk en Oostenrijk met brisante springstoffen genomen, zijn zeer geheim gehouden. In Frankrijk bezigde men meieniet en creselietin Oostenrijk ecrasiet. Ten slotte drukte de spreker den wensch uit, dat bij onze Marine ook proeven zullen genomen worden met granaten gevuld met schietkatoen, voortgeschoten uit kanonnen van 15 en 12 cM. Al de stoffen eindigende op iet zou de spreker niet eens willen beproeven, omdat deze zijns inziens niet te ver trouwen zijn. De Voorzitter dankte namens de aanwezigen den heer Fan den Pauvert voor het samenstellen en voordragen zijner verhandeling, en voegde daaraan toe, dat de nuttige wijze, waarop de leden door hem nu en vroeger werden beziggehouden, eene blijvende, genoeglijke berinnering aan zijn persoon zal achterlaten, wanneer hij naar elders zal ziju vertrokken. De Luitenantter zee Volck bracht den aftredenden en herkozen Bestuursleden zijne hulde voor het vele, dat door hen in 't belang der Vereeniging gedaan is. De kapitein der Artillerie Van Hasselt dankte namens de aanwezige officieren der Landmacht, voor de tot tot hen gerichte uitnoodiging om de Ver gadering bij te wonen, waarna deze te 11 uur ge sloten werd. Blijkens een bij het Departement van Marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroefstoomschip lste kl. „De Ruijter", onder bevel van den kapt. ter zee J. P. Mercier, den 24sten dezer uit Oost- Indië vertrokken ter aanvaarding der terugreis naar Nederland via de Kaap de Goede Hoop. De volgende officieren op de „Tromp"kapt. luit. ter zee H. R. J. J. Thorbecke, luit. ter zee lste kl. A. L. Boelen, idem 2de kl. E. F. T. Bik, J. B. A. Jhr. L. J. H. Willinge, H. W. G. Van Bleyswijk Risoffic. van gez. lste kl. A. F. Ver schuur, idem 2de kl. dr. Th. Koppeschaar, offic. van admin. lste kl. J. C. Van Reyn, offic. mach. 2de kl. J. Jongkees, zijn non. act. geworden en de lste luit. der mariniers, J. Copius Peereboom en luit. ter zee lste kl. W. A. Mouton, zijn ter be schikking van den commandant van het korps, ge detacheerd alhier, gesteld, allen met 26 April. Het hier te lande ten behoeve van de gouverne- ments-Marine in Nederl.-Indië aangebouwde stoom schip „Raaf" is in Indië aangekomen. Naar het „Vad." verneemt, is de minister van Oorlog, de kolonel Bergansius, bevorderd tot gene- raal-majoor. In de regeling van het korps ingenieurs der Marine is opgenomen de wijziging, bepaald bij Kon. Besl. dd. 9 Maart 1890 no 19, waarbij de leeftijd tot toelating als adspirant-ingenieur van 26juar ge bracht is op 27 jaar. De kapt. D. H. Van der Poel, van het 4de reg. vest.-art., wordt bij beschikking van den inspecteur der artillerie bij het 3de reg. overgeplaatst. Op het nieuwe Engelsche pantserschip „Trafal- gnr" zijn de eerste schietproeven met scherpe mu nitie gehouden, uit het zware torengeschut van 67 ton en de zes 12 cM. snelvuurkanonnen. De be schadiging die, tengevolge van den schok, door het zware geschut aan het dek werd veroorzaakt, was bijna niet noemenswaard en kan in het vervolg worden voorkomen. Er werd gevuurd met Palliser- granaten, wegende 566 KG. en ladingen van 143, 214 en 273 KG. bruin buskruit, uit den voorsten toren 9 en uit den achtersten toren 12 schoten in eiken toren bevinden zich twee kanonnen. Voor 4 schoten, die zoo snel mogelijk uit den voorsten toren werden afgegeven, had men 9 min. en 7. sec. noodig. Vervolgens werden 30 schoten gedaan uit de 3 stuurboord-snelvuurkanonnen, die slechts een tijds verloop vorderden van 1 min en 17 sec. Deze laatste batterij ivuurde, terwijl het schip stil lag de bakboordbatterij vuurde terwijl het onder stoom was. Hoewel de beweging het richten op het doel bemoeielijkte, gaf evenwel de vuursnelheid tusschen beide batterijen betrekkelijk weinig ver schil. Benoemingen, enz. Met ingang van 1 Juli a. s. is benoemd tot commies-chef der 3de afd. ter Prov. Griffie van Noordholland de heer mr. F. H. de Veye, thans gem.-secretaris te Zaandam. Onderwijs en Examens. Benoemd tot onderwijzer aan een bijz. school te Amsterdam de heer J. De Koning, onderwijzer aan de School met den Bijbel alhier. Behalve de gewone vergoeding van 30 pCt. zijn subsidiën verleend aan 34 gemeenten tot behoorlijke inrichting van het lager onderwijs tot een bedrag van f38330, waaronder aan Anna Paulowna f 2200, Landsmeer f800 en Oostzaan f1400. De samenstelling der commissie, belast met het afnemen der eind-examens van de hoogere burger scholen in Noordholland is alduslid en voorzitter dr. J. D. Boeke, dir. der Rijks H. B. S. te Alle rnaar leden J. J. Terwen, leeraar te id.dr. B. J. van der Ploeg, id. H. B. S. 5-jar. cursus te Amsterdamdr. J, C. Costerus. id. te id.R. Zuideraa, id. te Haarlem E. A. W. Pauw, id. te id. A. W. Gravelaar, id. te Zaandam C. W. van der Zeijde, id. te id.dr. A. C. van Rijn van Alke made, leeraar H. B. S. te HoornA. van der Stempel, id. te id.dr. B. J. Goossens, id. te Leiden dr. A. E. J. Holwerda, id. te id.C. J. Voortman, leeraar Handelsschool te AmsterdamW. P. van Vlissingen, directeur der H. B. S. te Enkhnizen. De examens zullen worden gehouden te Alkmaar. Landbouw en Veeteelt. De afdeeling Schagen der Holl. Maatschappij van Landbouw hield jl. Donderdagmorgen de uitgeschre ven stierenkeuring. Tot keurmeesters traden op, de heeren P. Schenk Dz. te Wieringerwaard, J. Schenk Sr. te Schagen en Jb. Bruin te St. Maarten. Aangevoerd waren 10 Stieren, waarvan werden bekroond de stieren, toebehoorende aan de heeren J. Bakker Jr. te Wieringerwaard, lsten prijs. K. Blaauboer te Schagen, 2den enK. Jonker te Barsingerhorn, 3den Kunst- en Letternieuws. Inhoud van „Het Album" geïllustr. Zondagsblad van onze courant), No. 17. De Speler. (Uit de gedenkschriften van een Gouverneur), Russische roman van F. M. Dostojewski. (Vervolg). Een Koningin van het voetlicht, uit de achttiende eeuw, door Ouïda. (Vervolg). Een schipbreuk, die redding bracht. Een verhaal uit het visschersleven, door Elsje van Houweningen. (Slot). Met een plaat. Lente, door Emanuel. Van alles wat. Kerknieuws. PREDIKBEURTEN. Herv. kerk te Noordzijpe: Zondag 27 April, voorin. 9.30, Oudesluis, ds. Fetter.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 2