Koetsier en Stalknecht gevraagd, Waschmiddel voor Lammeren en Schapen. ZWARTE HENGST Herv. kerk te Zuidzijpe. Zondag 27 April, nam. 1.30, St. Maartensbrug, ds. Fetter. Herv. kerk te Eenigenburg Zondag 27 April, nam. 1.30, ds. Jelgersma, pred. te Schoorl. Herv. kerk te St. Maarten. Zondag 27 April, voorm. 9 uur, St. Maarten, ds. Muhring. Doopsgez. kerk te Noordzijpe. Zondag 27 April, voorm. 10 u., Oudesluis, ds. van Calcar. Noord- en Zuidzijpe. 27 April ds. Fetter, Oudesluis voorm., Sint Maartensbrug namiddags. 4 Mei ds. Hobus, Oudesluis nam., St. Maar tensbrug vra. 11 Mei ds. te Gempt, Schagerbrug voorm., Burgerbrug nam. 18 Mei ds. Bron, Schagerbrug nam. Burger- brug voorm. Huisduinen. 18 Mei ds. v. Kluijve. Wieringen. 27 April ds. Bommezijn, W. voorm., d. O. nam. 4 Mei ds. van Kluyve, Oost. vm., H. nam. 11 Mei ds. Fetter, H. v., d. O. n. 11 Mei ds. Muhring, Oost. v., H. n. Dr. W. A. Terwogt, pred. bij de Remonstr. gemeente te Hoorn, zal 30 dezer zijne 25jarige evangeliebediening herdenken. Bebankt voor het beroep naar Brandwijk en Gijbeland door ds. A. Gelderman, pred. aan den Burg op Texel. Het „Hbld." bevat het volgende ingezonden stuk Grootebroek, 17 April. Aan de Redactie In uw blad van heden lees ik in een verslag van het door mij Dinsdagavond, ter opening van de modernen-vergadering gesprokene deze woorden: Het is geen vraag, of onze tijd ko men zal, maar dit is de vraag, of wij in staat zullen zijn om, wanneer hij komt, te beantwoor den aan zijn eischen. En tegen over die vraag moet het klinken van onze lippenZet ons geloof bij. Dat is het, wat ons teveel ontbreekt. Wij moeten toenemen in vastheid en klaarheid van overtuiging" enz. Dit is niet geheel juist. Mijne woorden waren: „Of onze tijd weer komen zal, de tijd waarin de Maatschappij zal vragen naar de vruchten van onzen arbeid, dat is geen vraag, dat kan geen vraag zijn voor wie als immers wij, weten, dat geloof de groote en on misbare stijdkracht is des levens in alle stre ven en werken, dat boven het zinnelijke uit gaat, streven en werken uit den geloove. Dit alleen is de vraag of, wanneer die tijd geko men zal zijn, wij in staat zullen zijn om aan zijn eisch te beantwoorden, of wij gereed zijn, wanneer de roepstem tot ons klinktZet ons geloof bijDat zijn wij toch eigenlijk nog niet. Nog veel moeten wij toenemen in klaarheid en vastheid en eenheid van overtuiging, om ten volle berekend te zijn voor de taak, die ons wacht" enz. Ik heb dus niet gebrek aan geloot onder de modernen geconstateerd, maar gemis aan klaarheid, vastheid en eenheid in formulee ring der geloofsovertuigingen, die noodig is om met volle kracht naar buiten te werken en in vloed te oefenen. Nog zou ik wenschen op te merken, dat ik mr. Van Houten niet ten laste heb gelegd, dat hij den zelfmoord tot eene zedelijke daad proclameerde, wat hij zeker niet heeft gedaan maar memoreerde, dat hij het recht tot zelf moord heeft geprolameerd, het recht om het feest des levens te verlaten, wanneer feestvreugde voor ons op is en het feest ons begint te verve len wat inderdaad de logische consequentie is van de leer, dat wij omtrent het bovenzinnelijke in het algemeen en dus ook omtrent eene bo- ven-zinnelijke beteekenis van het menschelijk bestaan niets weten en kunnen weten, maar maar dan ook bij uitnemendheid in staat is om wie prijsstellen op levensernst, te doen zien, dat het zonder theorie omtrent het bovenzinne lijke, m. a. w. zonder geloof, in de wereld, in de opvoeding en in het leven, toch niet gaat. Met deze rectificatie van uw overigens inder daad uitnemend verslag in uw blad op te nemen, zoudt u zeer verplichten. Uw Dw. Dm., A. B R U INI N G. Uit onze Koloniën. Aan eene in de «Java-Bode" opgenomen brief uit Atjeb, gedagteekend Kota-Badja 4 Maart, ont- leenen we het volgende Dat het schieten op de verschillende posten nog steeds aan de orde van den dag is, baart geen ver wondering jammer dat zoo nu en dan een enkel schot door onze soldaatjes wordt opgevangen op plaatsen, waar zij dit liever niet hebben. Zoo werd in de afgeloopen week te Siroen een dwangarbei der en te Boekit Karang en Lambaroe een fuselier licht gewond. Enkele granaten komen nog wel eens goed terecht. Van uit Lampeneroet is voor eenigen tijd gevuurd geworden op een kampong, waarin, vol gens spionnenbericht, Tenkoe di Tiroe verblijf hield. Zelfs het huis, waar zijp eerwaarde woonde, was aangewezen eji dit werd ook werkelijk door een onzer granaten getroffen, zonder echter dien gelegen heidspriester te schaden, iets wat hem weder een grooter tintje van heerlijkheid zal bezorgd hebben. Dat granaten op den gewilden afstand springen, is zeer gelukkigminder goed is het, als ze na even de monding verlaten te hebben, ontploffen en daardoor een groot gevaar voor de bedieningsman schappen opleveren, zooals dit onlangs te Ketapan Doea en te Lampeneroet geschiedde. Tot slot moet ik u nog een kleine poging mede- dcelen, die gedaan is om onzen vriend Tengkoe di Tiroe onschadelijk te maken. Een dwangarbeider, die vooraf ontheffing van zijn verdere straftijd had gekregen, is voor eenige weken het bosch ingestuurd geworden, dat wil zeggen, naar het kamp te Ana- galoeng. Als deserteur meldde hij zich daar en hij werd bij die vriendjes voor de gewone koelie diensten gebruikt. Na eenige keeren getracht te hebben, onzen Tiroe onschadelijk te maken, zag hij van zijn sluipmoordenaarsbaantje af en keerde bij de onzen weder terug, na de Atjehers eerst nog ontlast te hebben van een klewang, een beaumont- geweer en een patroonzak met patronen. De slimme gast heeft zich daardoor tevens den weg afgesne den om nogmaals met gelijke opdracht op zulk avontuur uit te gaan. Zijn verblijf aldaar heeft slechts vier weken geduurd en het nieuws dat hij van daar medebracht, was zeer schaars. Zoo ver klaart hij, geen enkelen Europiaan in het vijande lijk kamp te hebben aangetroffen. De dood van Warnstein heeft hij evenwel bevestigd. (Het valt moeielijk aan dit bericht te gelooven. Men mag toch niet aannemen, dat onze regeering sluipmoordenaars uitzenden zal, 0111 zich op deze lage manier van een vijand te ontslaan Bed.) Buitenland. Luxemburg. Het feit, dat de Luxemburgsche Gemeenteraad een subsidie toestond voor de verplaatsing van de synagoge aldaar, schijnt aanleiding te hebben gegeven tot een anti-semi- tiische beweging in miniatuur. De aan leggers daarvan vinden blijkbaar niet veel steun bij de bevolking. De „Indépendance Luxembourgeoise" noemt de heeren „flauwe en onbeduidende kopien van Stöcker en Drumont, herberg-agitatoren." Het blad eindigt een artikel, waarin tegen de beweging wordt te velde getrokken, aldus: „Men kome terug tot de dwalingen van het verleden, men schrappe uit onze Grondwet de vrijheid van geweten, men .scheppe vrij een Staatsgods dienst, maar men belette, in afwachting daarvan, dat de ijverzucht, het fanatisme en de domkoppen raken aan een van de schoonste overwinningen van de groote revolutie." Frankrijk. Uit Parijs wordt bericht, dat Koning Milan zich daar zoo schandalig gedroeg, dat de politie moest tusschenbeide komen. Men spreekt van een scène met twee dames voor een der restaurants-Duval. Alleen dank zijn rang, werd Z. M. weer losgelaten. Oostenrijk. Te Biella hebben jl. Donderdag ernstige onlusten plaats gehad; 4000 werklieden liepen er rond. In de voornaamste straat werden alle winkels vernield en geplunderd. De troepen deden twee salvo's en doodden elf personen, velen werden gekwetst. De onlusten te Wagstadt waren ook erg. Veel huizen werden vernield, geld gestolen en vee gedood. Egypte. Te Cairo loopen geruchten van eene Engelsch-Egyptische expeditie naar Dongola in November en December a. s. voor gemeen schappelijke kosten. De Engelschen zouden medegaan tot Berber. Te Khartoum moet thans volslagen regeering- loosheid heerschen. Transvaal. Uit Durban verneemt de „Times" dat Kruger ingrijpende wijzigingen in het wetsontwerp betreffende de grondwet heeft aangekondigd. Noord-Amerika. Volgens een telegram uit San Francisco, heeft jl. Donderdagnacht half vier daar een hevige aardbeving plaats gehad. De werkstaking der timmerlieden te Chicago duurt voort; 1200 metselaars aldaar staken ins- gelijk, terwijl de gasfitters Maandag willen staken tot het verkrijgen van den achtuurschen werkdag. De beweging hiervoor wordt algemeener. De patroons te Chicago werken met aangeworven handwerkslieden, hetgeen botsingen met de werk stakers veroorzaakt. De „Herald" verneemt, dat de geheimzinnige persoon, die zich verleden week nabij New-York van kant maakte, de Franschman Eyraud was, die Gouffé vermoordde. Gemengd nieuws. Helder. Als curiositeit vermeld de Schager Courant den inhoud van een ongeteekende brief kaart op 22 April 11. uil deze gemeente gezonden aan den Marktmeester, te Schagen den heer C. de Vries. Bedoelde inhoud luidt letterlijk aldus M. de marktprijzen door UEd. gesteld zijn veel te hoog, te Wieringen en Texel ontvangen de boeren f 1.60 voor kleine, f 1.80 voor groote, aan alle winkels te N. Diep staan ze te koop de kleine 2 cent, groote 4 voor 11 cent. Stel nu men koopt aan Uwe plaats 100 eijeren groote a 2.70 te N. Diep kan men niet hooger komen dan 70 cent de 25 stuks, dan moet of wil de verkooper gaarne iets verdienen, spoorvracht komt ook nu zelf s. v. P. dan zijn er onder door gelegen en geheel stinkende, de volgende keer ko mende, een of 2 eijers vergoeden geef weg 2 of 3 weg verdienste indien UEd stelde f 2.50 de hoogste f 2.00 de kleine, dan zou de opkooper iets ver dienen. Jl. Dinsdagavond, ongeveer elf uur, ver toonde zich plotseling aan het uitspansel boven Texel een prachtig lichtende bol. Hij bewoog zich van 't Z.Z.O. naar 't N.N.W., verdween nabij den horizon en liet een vonkenregen achter. Texel. De heer A. Dros Albz. te dq Cocks- dorp is in het bezit van een vreemdsoortig kievitsei. Het is peervormig in het midden een weinig ingedeukt heeft de ongewone lengte van 7 cM. en gelijkt veel op een keisteen met een groote, zwarte vlek. Het werd met drie andere in één nest gevonden. Texel. Een bakker alhier heeft sedert eenigen tijd zijn oven ook nog tot iets anders bruikbaar gemaakt, dan tot het bakken van brood. Hij heeft toch een aantal kip-eieren onder den oven geplaatst, waarvan vele kunstmatig zijn uitge broed. De proef, die nog niet geheel slaagde, zal nu op uitgebreider schaal en met nauwlet tender zorg worden hervat. Schagen. Alhier is aangehaald het vleesch van eene geheele koe, dat schadelijk voor de consumptie was. Het grootste gedeelte was rottend. Op last van den burgemeester is het onschadelijk gemaakt en begraven. Het Weekblad „De Diamant", (Adamas) vestigt wederom de aandacht op den rijkdom, dien Borneo aan diamanten bezit, vooral in de nabijheid van Bandjermasin en Ratti-Ratti, beide dicht bij de zee gelegen! Sedert onheuglijke jaren worden de diamantgroeven er door inlan ders bewerkt, maar een geregelde exploitatie ontbreekt. „De inlanders bearbeiden ieder dezer groeven of putten afzonderlijk, daar zij over geene ma- chinerien kunnen beschikken en daarom slechts op geringe diepte blijven, en bij indringend water weten zij ook geen raad en moeten het werk staken. Onder beheer van hedendaagsche mijningenieurs zouden die kleine groeven, die op geen groote afstand van elkander gelegen zijn, waarschijnlijk grootendeels vereenigd wor den, en reuzenwerken kunnen aangelegd worden, evenals de energieke Engelschen zulks te Kim- berley en omstreken deden en nog doen. In plaats dat de Amsterdamsche diamantnij verheid ter neder ligt en aan de willekeur der Engelschen onderworpen is, zoude zij zelfstandig en onafhankelijk kunnen optreden, en de wet kunnen stellen, in plaats van die in nederigheid te moeten torschen". In „Recht voor Allen" komt het volgende lied voor: ACHTUREN-MARSCH. Wijze: Vooruit! Acht nar 1 zoo klinkt door alle landen. Acht uur zij onze arbeidstijd. Acht uur aan d' arbeid onzer handen En ook van onzen geest gewijd. Wij willen flink en krachtig werken, Maar 't lichanm geven zijnen eisch I Wij willen maag en geest versterken. En vrijheid zelfs tot eiken prijs. Acht uurAcht uur Geen langer arbeidsduur! Ten strijdKomt allen op ten strijd 1 Ten strijd voor acht uur arbeidstijd. De vrees is om het hart geslagen Van vorst cn heer en burgerman, Maar wij, wij zullen niet versagen Doch strijden tot den laatsten man. Wij kampen voor 't geluk van allen, Het recht is steeds aan onze zij, Onz' eischen laten wij niet vallen. Doch vordren frank cn tier en vrij Acht uur! Acht uur! Geen langer arbeidsduur Teu strijdKomt allen op ten strijd Ten strijd voor acht uur arbeidstijd. Komt allen in 't gelid getreden, Marcheeren wij nu onvermoeid, Wij hebben laug genoeg gebeden, 't Geloof is in ons hart verschroeid. Wij weten, niets te kunnen hopen Van hen, die machtig zijn op aard'. Doch zullen thans hnn sterkte slopen. En eischen krachtig, onvervaard Acht uur Acht uur Geen langer arbeidsduur Ten strijd Komt allen op ten strijd Ten strijd voor acht uur arbeidstijd. Stoomvaart en Scheepstijdingen. Onland (s.), arriveerde 20 April te New-York. Aan boord bevonden zich van Texel de familie A. de Boer, Bakeloar, J. List en Steenland. Marktberichten. Texel, 22 April. Commissiehandel. Vette Koeien f 190 235, Melkkoeien f 165 a 210, Geldekoeien f 165 a 200, Kalfkoeien f 200 a 245, Knlfvaarzen f 167.50 a 210, Gelde dito f 95 a 170, nuchtere Kalveren f 14 a 20, Lam meren f 12.50 a 13.50, Werkpaarden f 140 n 210, ftijpanr- den f 130 a 300, Oude Paarden f 60 a 95, Biggen f 11. a 12.50 alles per stuk en vette Schapen 19 a 20J ct. p. KG. Schiedam, 25 April.Moutwijn f9.Jenever f 14.50, Amst. Proef f 15.75, Spoeling-Beurs f 0.40, Spoeling-Com missie f 0.70. Londen, 24 April. Heden werden te Deptford aange bracht Runderen 1474 Amerikaanschede markt was lager prijs 4-4 a 4-6 per stone of 65 a 67i cent per KG. Kal veren 368 Nederlandachede markt was vastprijs 5-0 a 5-8 per stone, of f 0.75 a 0.85 per KG. Schapen 241 Nederlandschede markt veel lngcr; prijs 4-10 a 5.4 per stone of 721 a 80 per K.G. V i s s c h e r ij. Oudeschild (Texel). Met de visscherij gaat het over 't algemeen slecht. De Noordzeevisachers kunnen door on stuimig weer weinig uitrichten en ook de garnalen vloot lijdt daardoor veel nadeel; buitendien blijft de vangst schraal. Do rogvisscherij levert matige verdiensten op. Men hoopt nu op het geepvisschen en de ansjovisvangst, opdat met die werkzaamheden een flink weekgeld moge worden verdiend. In de laatste dagen schijnt er veel geep naar binnen te komen. Burgerlijks Stand van: Texel, van 16 tot 23 April. GehuwdJ. Breraan en M. Gort. Geboren: Jan, z. v. J. Vos Jz. en F. Daalder. Mar- retje en Cornelia, ds. v. J. Timmer Cz. en J. Bremer. Trijntje, d. v. G. Krul Gz. en T. Kiljan. OverledenM. A. Slot, 14 j. A. Buis, 18 j. J. Bruin Tzn., geh. m. A. Dekker, 77 j. Schagen, van 19 tot 22 April. GoborenTrijntje Anthonia Wijnandina, d. v. J. H. Borstlap en E. Wit. Bovenkarspel. Gehuwd C. Tiet cn G. Hof, K. Wittenberg en M. Bot. W. Botman en C. M. Botman. GeborenAaltje, d. v. D. Bot en M. Bakker. Albcrt, z. v. P. A. de Smeth en M. Klopper. Overleden: G. Spruit, 8 m. C. Laan, 14 d. Maildienst. Verzending Ö.-I. Mail. Amsterdam (Nederl.)25 April. 9 Mei. Rotterdam (Lloyd)2 Mei. 16 Mei. Genua (Nederl.)6 20 Mei. Mnrseille (Lloyd)29 April. 13 Mei. Marseille (Fr, dienst)3 Mei. 17 Mei. Brindisi (Eng. dienst)25 April. 9 Briudisi (Duitsche dienst) 13 Mei. 10 Juni. De Franscbe mailbooten doen Riouw, Banka en Palem bang niet aau. Mali Suriname. Arasterdam (Nederl.)30 April. 21 Mei. Southampton (Eng.)30 April 14 Mei. St. Nazaire (Fr.) 9 Mei. 9 Juni. Mali Cnracao. Hüvre (Pr.)28 April. 13 Mei. New-York.25 9 Mei. Liverpool (Eng.)Eiken Donderdag. Op verzoek worden brieven voor Curaijao ook met de Suriuaamsche mail over Amsterdam verzonden. Port der brieven en drukwerken naar Nederl. Oost en West-Indié: Per mail voor brieven 15 cents per 15 gram, voor druk werken 3 cents per 50 gram. Rechtstreeks met de stoomschepen van uit Amsterdam of Rotterdam voor brieven 10 cent per 15 gram, voor druk werken 2 cent per 50 gram. Annonces, Dinsdags, Donder- dags en Zaterdags niet vóór 's mor gens 10 uur ontvangen zijnde, kunnen niet meer worden opgenomen. Annonces, onveranderd 4 malen geplaatst, worden slechts 3 maal berekend. ADVERTENTIEN. Op den lsten Mei a. s. hopen onze geliefde Ouders: Jb. CRUM en CATARIENA J0ZIENA VAN WELIJ, hunne 45jarige Echtvereeniging te j herdenken. Hunne daukbare Kinderen, Behuwd- en Klemkinderen. Anna Paulowna, 27 April 1890. Den 30 April hopen: JAN WIEGMAN Az. GEERTJE LONT, hunne 25jarige Echtvereeniging te herdenken. Uit naam van hun Broeder en Zuster, Jn. Lont. E. Kuut. Wieringen, 24 April 1890. 25jarige Echtvereeniging van onze geliefde Ouders: J. D. SCHENK en M. WA1BOER. Hunne dankbare Kinderen en Behuwdzoon. Wieringerwaard, 30 April 1890. Ondertrouwd K. HAGENAAR en G. DROST. Anna Paulowna, 23 April 1890. Heden overleed, tot onze diepe smart, de eerstgeborene onzer tweelingzonen CAREL DANIËL, ruim zes maanden oud. Nieuwediep, 24 April 1890. A. P. T1MMERS. A. G. TIMMERS—REICH. De ondergeteekende betuigt, mede namens zijne zusters, oprechten dank voor de deel neming bij het overlijden van wijlen hun broeder M. BRON ondervonden. Helder, April 1890. G. E. BRON. De bekende en onbekende schuldeischers van de onder het voorrecht van boedel beschrijving aanvaarde nalatenschap van den Heer JAN H0NDIUS, gewoond hebbende te Helder en aldaar overleden den 30sten Januari 1890, worden opgeroepen om op Vrijdag den 16den Mei 1890, voor- middags 11 uur, te verschijnen ten kantore van den Notaris J. W. HATTINGA RAVEN, te Helder, tot het aanhooren der rekening en verantwoording, welke alsdan namens de beneficiaire erfgenamen van liet door hen gevoerd beheer zal worden afgelegd, en om, indien er geen verzet plaats lieeft, betaling hunner vorderingen te ontvangen, voor zoover het bedrag der nalatenschap toereikende zal zijn. om zoo spoedig mogelijk in dienst te treden, tevens goed kunnende melken en grasmaaien. Aanbieding in persoon bij A. VADER, Hotel ,/de Roos", te Schagen. Tegen ruime provisie alléénverkoopers gevraagd. Brieven franco, letter R, aan het Bureel dezer Courant. Beschikbaar: 4 Een vijfjarige (Friesch ras), tegen een dekgeld van f 3. te betalen bij den eersten sprong, bij G. W. JIMMINK, op de plaats //Zandwijk'', te Noord-Zype.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 3