HELDERSCHE- NIEUWEDIEPER COURANT. Jaargang 48, M 52. Woensdag 30 April 1890. Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. J. H. VAN BALEN. BEKENDMAKING. Nationale Militie. Bekendmaking. 17> CASGAMALA. vT aEn detespereert nimmer!' /m Pieten;. Coen. Het Vailerlandt ghetronwe Blijf iele tot in den doot. Wilhelmuslied. Verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per kwartaal0.70, franco per post 0.90. Het Zondagsblad, behoorende bij deze Courant, verschijnt eiken Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden0.75. Voor de abonnés dezer Courant in de gemeentef 0.30. t i i 0 buiten de, 0.35. REDACTEUR-UITGEVER Molenplein 162/163. Prijs der Advertentiën: Van 15 regels 30 cent, elke regel meer 6 cent. Bfj abonnement, naar gelang van de hoeveelheid regels, aanmerkelijk lager. Voor liefdadige doeleinden 3 cent per regel Dienstaanbiedingen voor den werkenden stand.3, Mededeelingen en aanbevelingen10 Burgemeester en Wethouders der gemeente Helder brengen, tengevolge eener ontvangen aanschrijving van den Heer Commissaris des Konings in deze provincie, ter algemeene kennis, dat de bekendmaking van de tijdvakken, waarop de verlofgangers der Militie te land, behoorende tot de lichtingen 1887 en 1888, tot den werkelijken dienst zullen worden opgeroepen, heden op de gebruikelijke wijze is afgekondigd en aangeplakt. Helder, 28 April 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. A. BEUKENKAMP, Burgemeester. C. BOON, Secretaris. Burgemeester en Wethouders der gemeente Helder brengen ter kennis, dat, indien buiten gewone omstandigheden zulks nietverhinderen, de Kermis of Jaarmarkt in deze gemeente dit jaar aanvangt op Maandag den zevenden Juli en eindigt op Maandag den veer tienden Juli, des morgens ten acht nrc, zonder eenigc verlenging dat plaatsing voor tenten van gr ooi e afmetingen bij loting zullen worden aan gewezen op Maandag, den 33 Juni c. k., des namiddags ten één ure; dat de loting voor kramen, ntalletjcs, enz. zal plaats hebben op Donderdag, den 3 Juli c. k., des voormiddags ten tien ure; dat vóór de loting de betaling der markt- gelden, ten bedrage van vijf en twintig cent» per vierkanten Meter aan den Marktmeester moet voldaan worden. Ieder, die eene plaats verlangt, moet zich in persoon of bij gemachtigde, op den hier voor bepaalden tijd vervoegen aan het Politiebureau 3, aan het Molenplein. Beerenleiders, doedelzakspelers, kreupele of verminkte liedjeszangers, bedelaars en zoogenaamde dobbeltafels worden niet toe gelaten. Helder, 26 April 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. A. BEUKENKAMP, Burgemeester. C. BOON, Secretaris. Feuilleton van de Helderache- en Nieuwedicper Courant. Roman door N. VON ESCHSTRUTH. „Verklaar u duidelijker!" zeide Dolores met drei gende stem, terwijl zij hem met hare grijze oogen doordringend aanzag. „Raadselachtig spook? Gelooft ge dan daar aan niet P" riep freule von der Ropp, haastig op hem toetredend. „Ik smeek u, vertel mij wat ge daarvan weet „Voorloopig helaas niets bepaalds, maar ik hoop weldra zekerheid, te hebben, freule Dagmarant woordde Lothar met spottend gekrulde lippen, „en tot .zoolang _neem ik de vrijheid mijn vermoeden uit te spreken de dwaalgeest van Casgamnla is een schandelijk kluchtspel, een eeuwenoud privilegie, waarachter een modern schelmstuk verborgen is. Ik heb mij onder de hand nauwkeurig op de hoogte gesteld en hoop'nu binnen kort in staat te zijn een belangwekkend geheim te onthullen de uitkomst van deze bemoeiiugen zal de vleiendste lofrede zijn op de scherpzinnigheid van uwen zoon, chère ma- man t" „En welke -zijn alzoo die vermoedens Dolores' stem trilde van zenuwachtige aandoening. ,/Ik vermoed," Lothar liet onwillekeurig de stem dalen en boog zich zelfs dichter tot de dames, die in de levendigste spanning als aan zijne lippen hingen, „dat de geest van Casgamala een dief is Een zachte, eenstemmige kreet van verrassing was het antwoord. „Een dief?" Freule L)olores haalde spottend de schouders op. „Bespottelijk", bromde zij tusschen de tanden, nam i opnieuw haar werk op, om werktuigelijk verder te borduren. NEDERLAND. HELDER, 29 April. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen 5 Mei a. s., des avonds halfnegen. Aan de Tweede Kamer is een adres gericht door de firma's Van der Voort en Co. te Gro ningen, H. J. Dievelaar te Groenlo, Van Rijcke- vorsel en Co. te Vught, T. de Haas te Stads kanaal, S. H. Luurs te Buitenpost en H. J. Stevenste Didam, verklarende, dat het vervaardigen van stroohulzen voor verpakking van flesschen, kruiken, enz. met geheelen ondergang wordt bedreigd door „de onrechtvaardige en over machtige concurrentie" van de stroohulzenmake- rijen in de Rijkswerkinrichting te Hoorn en de cellulaire gevangenis te Groningen, en verzoekende het hierheen te willen leiden, dat het maken van stroohulzen in bovengenoemde inrichtingen door andere werkzaamheden vervangen wordt. De heer F. Domela Nieuwenhuis sprak voor een talrijk gehoor in de Schuttershofzaal te Middelburg over het nut van de acht-uursvverk- dag. Oorzaak en nut van werkstakingen werden aangetoond en de werklieden tot aaneensluiting aangespoord. De op het arbeiders-congres te Parijs vastge stelde eischen waren voor de sociaal-democraten slechts minimum-eischen en het eerste artikel hiervan, een werktijd van 8 uren daags, zou thans met aandrang over de gansche wereld ter inwilliging worden voorgelegd. Debat werd niet gevoerd. Te Zaandam zal binnenkort een openbaar debat gevoerd worden tusschen den heer Domela Nieuwenhuis en den predikant W. Bax, aldaar, over „de eischen der arbeiders", welk onderwerp door den heer Domela Nieuwenhuis onlangs daar ter plaatse is behandeld geworden. Als datum is voorloopig vastgesteld de 21ste Mei a. s. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Het onderzoek van het wetsontwerp tot ver hooging van het IVde hoofdstuk der Staatsbe- grooting heeft in de afdeelingen der Tweede Kamer tot de volgende beschouwingen aanleiding gegeven. Bechtsgehouw te Albnaar. Vrij algemeen werd de wensch uitgesproken te mogen vernemen of het onderzoek naar de oorzaak van den brand op 19 Februari 1890 reeds eenig licht heeft verspreid. In het algemeen betwijfelde men of, met het oog op brandgevaar, de inrichting van de ge bouwen, waarin de registers van den burgelijken stand en de gerechtelijke akten en vonnissen bewaard worden, wel voldoende is. „Ik bid u, om alles wat u lief is, darling, hoe komt ge op deze avontuurlijke gedachtezei me vrouw Leontine, ongeloovig lachend. „Tot nu toe hebben wij nog nooit een speld zelfs iu dit huis vermist „Omdat de heeren langvingers gewoonlijk edeler passies er op nahouden, dan die voor toilet-kussens antwoordde de jonge graaf met peinzenden blik. „Ook zou het kunnen zijn, dat slot en grendel van dezen oninncembaren burcht, Casgamala's dwaalgeest van vleesch en bloed hinderlijk zijn. Neen, mama, de vlam heeft een ander terrein voor haar werken uitgekozen, en daarbij waarlijk geen slechten smaak verraden „En dat zou zijn?" voegde Dolores hier spottend tusschenbeide. „De marmergroeve!" „Om Godswil, er is daar toch geen roovershol riep Dagmar bleek van schrik uit. De gravin legde geruststellend haar arm om haar heen, maar Lothar draaide lachend aan zijnen knevel. „Een roovershol, freule, en de kostbaarste parel van Casgamala nog niet gestolen, om daarin als een moderne „Armida-Dagmar" aan de zijde van Rinaldino te troonen Dit moet u reeds het bewijs zijn voor de onwaarschijnlijkheid van uw vermoeden. Maar nu zonder gekheid, dames, ik ben in den waren zin van het woord overtuigd, dat er sedert vele jaren een zeer brutale diefstal gepleegd wordt van marmer uit de groeve op de heide. Meusclien, die daar zelf de vlam gezien hebben, hoorden daar dikwijls een dof knallen en donderen in de diepte, en hielden dit natuurlijk voor het verschrikkelijke bewijs, dat de geest aanwezig was als den volgenden morgen de arbeiders daar aankwamen, waren zij ontzet over de verwoesting, die zij aanschouwden; groote stukken marmer waren losgescheurd uit de rots, 'ontelbare kleine brokken bedekten den bodem en in den regel ontbraken de beste en kostbaarste stukken, die door daglooners reeds voor het vcr- t Ten slotte werd omtrent dit punt het verlan gen te kennen gegeven, bij eene volgende be grooting van de Regeering te mogen vernemen, hoe het met de veiligheid der registers, gerech telijke akten en vonnissen en notarieele minuten in d'„ verschillende bewaarplaatsen gesteld is. Een lid achtte het voor de schatkist voor- deeliger de arrondissements-rechtbank naar Hoorn te verplaatsen, alwaar een gebouw bestaat. Voorts werd de wenschelijkheid betoogd, dat de kantonrechters de bevoegdheid zouden hebben op meerdere plaatsen in hun kanton zitting te houden. Overzicht der Pers. Trage wetgeving. Hoe komt het, dat de wetgeving hier te lande zoo traag in haar werk gaat? Volgens de „Stand." dragen de „liberalis- ten" ook daarvan de schuld. Terwijl men in Frankrijk het snelst werkt, in Belgie de zaken met tamelijk en spoed gaan, in Engeland elk kabinet het parlement verrast met keurig uitgewerkte en volledig toegelichte bills, in het Duitsche kabinet snelle productiviteit regel is, werkt in Nederland alles traag, „zoo echt Hollandsch, bedaard en trekschuitachtig lang zaam." „Onze ministrieele bureaux zijn, zegt de „Stand.", blijkbaar aan een vasten, tragen gang gewend. Pianissimo „Van Departement op Departement schijnt de correspondentie nog minder snel te vlotten. „Te .consulteeren colleges schijnen er ter dege hun tijd voor te nemen. „Hoelang is nu de legerwet al niet bij den Raad van State En nog hoort men van niets. „Denk eens aan dat treuzelen met de provin ciale kiestabel in de Staten van Zuidholland, onder Buys Cunctator. „En in de Kamer gaat het vaak denzelfden slakkengang. „Teeken maar eens aan, hoelang het nu duren zal eer de Stedenwet in het „Staatsblad" komt. „Eerst moeten de heeren het op hun gemak lezen. Dan er honderduit over praten in de sec tien. Natuurlijk is er dan heel wat tijd noodig voor een verslag. Dat bekijkt de minister dan weer met zijn microscoop, en nogmaals verloopen er dan weken. En als dat alles achter den rug is, treuzelt men nog soms weken lang eer de zaak in debat komt, om dan met gerekte debatten het van ouds gerenommeerde gouddraad-trekken tot de uiterste prefectie te brengen. „Een wet als de Stedenwet zou in Frankrijk in veertien dagen tijds van de baan zijn. In ons land loopt ze in geen twee maanden van stapel. „Waaraan ligt dit nu „Natuurlijk niet aan deze ministers, want die vonden den toestand zoo. „Neen, die usantie van den slankengang is hier op wetgevend terrein inheemsch geworden onder de heerschappij der Liberalen. „Zij hebben zoo den toon aangegeven, en het zal heel wat moeite kosten, om ons van dat sul- lebaantje af te brengen. Vooral daar schier al onze Bureelen en Colleges nog bezet zijn met Liberalisten van dit kruipende soort." zenden in orde gebracht en gehouwen waren. Toch nooit meer dan één, hoogstens twee stukken. Geen enkel spoor tot dusver heeft men ooit ontdekt. Eens op een dag bemerkte de inspecteur 11a een nacht, waarin het weer zoo raadselachtig gedonderd had, duidelijke sporen van ontploffingen in de rofs en, gelukkig een bewijs gevonden te hebben, berichtte hij dit dadelijk aan Desidère. Deze overtuigde zich daarvan, haalde de schouders op, liet een paar sidderende wachten aanstellen, gaf na een paar weken den inspecteur zijn ontslag, liet de arbeiders ver trekken en laat verder de groeve voor wat zij is, zonder er ooit naar om te kijken." „Ongelooflijk is de man dan geheel en al gek geworden riep de moeder met schrille stem. „Wat een oneindige schatten zijn er in zoo'n enkele groeve verborgen, hoevele duizenden zou men daaruit kun nen putten Het is meer dan tijd, Lothar, dat er een stokje gestoken wordt voor zoo'n onvergeeflijk slordige administratie Isabella zuchtte diep de jonge officier evenwel ging voort, het hoofd in den nek werpend„Sedert de graaf zich in het geheel niet meer om zijn eigen dom bekommert, knalt en buldert het er in de diepte lustig op los de roode vlam heeft vrij spel op de heide en had haar meesterstuk volbracht, toen een zeker officier der dragonders met verbrijzelden schedel tusschen de blokken te land was gekomen..." „Graaf Lotharriep Dagmar sidderend, met angstig opgeheven hand uit. „E11 voor het dwaallicht van Casgamala het veld had moeten ruimen, evenals hij afstand heeft moeten doen van die aardige, kleine klimoprankDe schoone man boog zich naar het jonge meisje over en zag haar lachend met zijne donkere oogen aan. „Nu is hem echter deze geniale streek mislukt en het signaal gegeven tot den kamp op leven en dood de marmergroeve is nog maar het middel tot het doe?, want aan een strijd om een paar verwelkte bloemen hecht men in den tegenwoordigeu tijd geen Arbeidersbewegingen. Beets. Alhier stemden van 28 verveners 20 vóór het voorstel van den heer v. d. Meulen te Drachten, om de loonen van de turfmakers te be palen op 85 cents (dat is 5 cent meer), die der trekkers op 80 cents (dat is 10 cents meer), zoo dat aan de eischen der turfmakers gedeeltelijk, aan die der trekkers geheel voldaan werd, uitgezonderd de leggelden. Geen enkele vervener wilde daarvan iets weten. Zijn de arbeiders niet genegen tegen het oude loon het werk te hervatten, dan zullen die verve ners dit jaar niet venen. Vooral het optreden van Domela Nieuwenhuis en andere sociaal-democraten, heeft de verveners gegriefd. Op het appèl te Beets waren gisteren ongeveer 1200 werkstakers bijeen. Besloten is de vroeger gestelde eischen te handhaven. Voor de bazen die nog toegeven wordt f 5 leggeld geëischt gedurende den geheelen tijd der werkstaking. Aan de ver veners is 7 uur beraad gegeven. Dertien van de 30 vcneners hebben toegegeven. Geven nog 7 toe, dan zal voor hen gearbeid worden met alle arbei ders. Het appèl duurt nog voorf. De leiders had den een onderhoud met den burgemeester. Dedemsvaart. De werkstaking in de venen van de Krim, welke verwacht werd, is uitgebleven. Op het gerucht, dat er een groote optocht naar de alhier wonende veeneigenaren zou gehouden worden, is deze week een detachement huzaren, groot 28 man, onder bevel van den eersten luitenant De Bruin ontboden, dat voorloopig nog eenige dagen blijven zal. Er wordt rustig doorgewerkt. Terwispel. Ook de verveners alhier en te Tijnje besloten (37 stemden voor, 2 tegen, 7 bleven buiten stemming) het loon der trekkers op 80 cents te brengen. In de veenderijen blijft alles rustig. Te Tijnje en Terwispel worden dagelijks schepeu onder mili taire bescherming geladen. Alle dagen wordt aan de werkstakers nog brood uitgedeeld. Echten. De turfmakers alhier hebben den arbeid gestaakt. De groote meeting te Leeuwarden. Uit geheel Friesland stroomden Zondag duizenden daar samen. Om streeks 11 uren in den morgen trok men iu groote orde, met banieren cn kokardeu, begeleid door Commissarissen vau orde, naar de twee vereenigingsplnalsen. Er heerschte een zeer opgewekte drukte. Uitgebreide voorzorgsmaatregelen, die zich in kleinighedeu zelfs uilten, waren genomen. Om hnlftwaalf waren de drie zalen bij de Wed. van der Wielen reeds geheel gevuld. Eeu nog grooter menigte was getrokken naar het land van den heer Pel, waar gesproken werd iu de groote zaal, die ongeveer voor 1000 ineusclieu plaats aanbood. I11 de schuur wisselde het publiek vier malen. Allen waren zoodoende in de gelegenheid het gesprokene tehooren. Bij v. d. Wielen geschiedde dit tweemaal. De geheele menseheumassa, die stadwaarts was gekomen, kan veilig op 7 u 8001) worden ge-chat. Bij van der Wielen werd te halfeen de vergadering ge opend door den heer J. Dijkstra, secretaris van het Friesch- Comité voor algemeen kies- en stemrecht. Hij riep den aanwezigen in hartelijke taal het welkom toe, het betreu- geloof meer Dagmar beet zich op de lippen en klopte met haren gesloten waaier tegen het ronde tnfelblad aan. Mevrouw Leontine hief plotseling haar peinzend hoofd omhoog en richtte zich met beslistheid overeind. „Hebt ge niet Desidère over deze aangelegenheid reeds gesproken, Lothar?" „Neen, mama, waarom zou ik?!" „Het is mijn wensch, dat het gebeurt, en wel in mijne tegenwoordigheid, begrepen Ach.... zie eens, Isabella.... komt hij niet juist de plaats op Lnpwt in fabula, dat is als geuoepenEu de gravin maakte haastig het lorgnet los en hield het voor de oogen. „Ja, natuurlijk, dat is DesidèreGraaf Ech- tersloh schoof den stoel op zij en trad voor de bal- lustrade der varanda, om beter de vrije plaats te kunnen overzien, die hel door de maan beschenen vóór het slot zich uitstrekteook Isabella en Dag mar waren haastig opgestaan en leunden tegen de bloeiende ranken. „Ach, wat ik u bidden mag, roep hem hierheen, graaf Lothar vroeg Dagmar met aandrang, „ik zou uwen beroemden broeder ook zoo graagleeren kennen „We zullen met deze kennismaking niet veeleer inleggen, freule!" zei Lothar zuchtend met een lichte handbeweging, toen boog hij voorover en riep in de stilte van den nacht „Desidère een oogenblik als 't u belieft Er schreed een lange gestalte over den grintweg, die op het hooren van die stem zich omkeerde en staan bleef; de schaduwen der vlierboschjes lieten hoofd en schouders in het donker en gaven sche merachtig den omtrek vau zijn figuur aan. „Desidèreherhaalde Lothar, met den zakdoek wenkende, en daarop trad de figuur geheel uit het donker te voorschijn en schreed met vasten, snellen stap over het grint. „Wat is hij groot en goed gebouwdfluisterde Dagmar zacht in het oor harer vriendin. „Zoo heb

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 1