hij zelfs het slagen van de oprichting van dépots bij intredende oorlogstoestand daarvan niet af hankelijk durft stellen. Bij de Marine moeten die dadelijk op de vloot worden ingedeeld, ma chinisten moeten komen van de stilliggende par ticuliere stoombooten, eene algemeene opschui ving in graad en qualiteit moet plaats hebben, het tekort aan mannen, door die opschuiving vergroot, moet worden aangevuld met jongens der opleidingsschepen. De zeemilitie is kort geoefend, elk individu voor bepaalde richting en plaats. Sedert is de bewapening veranderd, de herhalingsoefeningen bleven achterwege. Om het personeel physiek krachtiger te maken, moet de diensttijd in Indié eigenlijk beperkt worden, maar in elk geval niet te vroeg terug gezonden. Bij voldoende voltalligheid volgde dat vanzelf. Maar de werving, in plaats van uitge breid, is verminderd. Nu teren wij nog op de vroegere wervingen van jongens en de achter uitgang teekent zich nog niet, evenmin als de Rijn te Arnhem dadelijk daalt als het in Zwit serland niet regent. De werving moet vermeer derd worden. „Hoe kan een wetenschappelijk korps als dat onzer zeeofficieren bij de landsverdediging hel pen als het slecht geoefend wordt Wat is daar voor noodig?" Ook dit punt is in het Voorloopig Verslag der jongste Marinebegrooting uitvoerig behandeld en is de weg aangewezen. Wij citeeren. „Geen der binnenslands aanwezige zeeofficieren heeft eenige aanwijzing van plaats of werkkring, die hij in tijd van oorlog zal moeten vervullen. Van 118 luitenants ter zee 2de kl., die aanhou dend binnenslands zijn, zijn voortdurend 51 nonactief; 's zomers minder, 's winters meer. Bij opheffing der gedwongen non-activiteit zou aan ieder zeeofficier, na terugkomst in het vaderland, eene plaats kunnen worden aangewezen en zou hij, voor zooverre niet op andere wijze over hem werd beschikt, belast kunnen worden met het toezicht op de conservatie van het vaartuig, waar voor hij in oorlogstijd bestemd was. Tot dit doel kon hem van het wachtschip een gedeelte der daar gelogeerde machinisten, vuurstokers, mariniers en matrozen ter beschikking worden gesteld. Op die wijze zoude op het uitgebreide werfpersoneel worden bezuinigd en elk vaartuig in tijd van oorlog bemand worden met een aan tal personen, die schip, bewapening en inventaris kennen. Overigens zouden dusgeplaatste officie ren, toegevoegd aan den staf der directiën, deel nemen aan de manoeuvres met in dienst zijnde schepen en torpedobooten, de proefnemingen met inschieten van torpedo's enz. bijwonen, in com- missiën benoemd worden en hun eenige 'lichte vaartuigen en stoombarkassen ter beschikking gesteld worden tot oefening in manoeuvreeren en opdoen van kennis der zeegaten." Dit is ook de elders gevolgde wegdan werd de landsdefensie hoofdzaak en de noodige oefe ning verkregen, kennis en zelfvertrouwen ge kweekt, officieren en ondergeschikten tot elkander gebracht met onderling vertrouwen en samen werking. Het antwoord luidde: „De minister zoude overwegen of het aanbeveling verdient enkele officieren bij de conservatie van het materieel te detacheeren. Toepassing van dien maatregel in den zin als in het Verslag wordt aangeduid, acht hij ongewenscht. De dienst der conservatie, die nu goed geregeld is, zoude daardoor veel kans loopen van te worden gedesorganiseerd Niet dus de landsverdediging, de oefening en voorbereiding van het personeel, zelfs niet in de tweede plaats het materieel zelve, neen de conservatie van dat materieel in vredestijd wordt als hoofdzaak beschouwd. En die conservatie wordt niet toevertrouwd aan het personeel, dat er in tijd van oorlog mede zal moeten strijden, misschien daags nadat het personeel van alle kanten toegestroomd is, de inventaris en wapenen enz. aan boord zijn gegooid De aangewezen maatregelen zouden geld kos ten, wel f 50.000, zegge vijftigduizend gulden 's jaarsDe minister Wichers heeft het reeds ge zegd verdeeling der zee-officieren over de zee plaatsen zoude toegejuicht moeten worden, maar voor het land bezwarend zijn, omdat dan de activiteitstraktementen in plaats van de nonacti- viteitstraktementen zouden moeten worden toe gekend. Werkelijk is dit de hoofdfactor der geldquaestie, want de onder-officieren, stokers, matrozen, enz. zijn en blijven steeds in volle voeding en gage. De activiteitstractementen der zee-officieren, dat houdt den maatregel tegen. Aan conserveerders en werklieden der reserve schepen en de daarvoor bestemde goederen, aan burgers zonder militair verband en die niet aan boord medegaan, wordt per jaar f 97.700 be taald. Zij moeten niet worden ontslagen, maar uitsterven of voor andere diensten gebruikt wor den, misschien kan men er niet geheel buiten, maar in elk geval zoude op den duur wel op het verminderde aantal eene bezuiniging kunnen worden verkregen, die de uitgaven der activiteits tractementen dekte. Ook in vele andere richtingen kon men door betrekkelijk geringen bijslag op de nonactiviteits- traktementen zich de diensten der zee-officieren ten nutte maken. Zij worden integendeel overal uitgeknikkerd. De inspecteurs van het loods wezen, uit de zee-officieren gekozen, verlieten vroeger na eenige jaren den dienstde laatste is met de datum zijner benoeming afgevoerd. In plaats van als vroeger een officier, is een inge nieur bij den stoomvaartdienst geplaatstin plaats van twee officieren bij de afdeeling materieel, vindt men die nu vervangen door twee ingeni eurs; het Instituut der Marine heeft dringend behoefte aan een eersten officier, of wel een ad judant van den commandantde werven moeten worden gesteld onder het beheer van een eigen commandant in plaats van onder een directeur en commandant der stelling, die (zooals een hoofdofficier die het kon weten, mij verzekerde) geen tijd heeft tot commandeeren en dirigeeren. De dienst der hydrographie berust hoofdzake lijk in handen van afgevoerde of gepension- neerde officieren, verdienstelijke mannen, maar gepensionneerd, waarmede dus de Staat had afgerekend, invalide en waarvoor een nog die nend officier non-actief is. Toen de verificateur van 's Rijks zee-instrumenten een adjunct noo dig had, waarom niet een zeeofficier gedeta cheerd En zoo zouden misschien nog tal van plaatsingen te vinden zijn, waarin zeeofficieren nuttig, in hun vak, in 's lands belang werkzaam konden wezen, ten koste van alleen de verhoo ging van activiteitstractement, terwijl nu meer wordt uitgegeven, aan de plaatsbekleedenden hun vol tractement, aan de non-actieve-officieren hun daarbij behoorend non-activiteitstractement. Ook daarop, op het partijtrekken van de diensten der anders non-actieve officieren, is ge wezen en de minister van Marine antwoordde „de ondergeteekende ziet niet in op welke wijze, door eene veranderde dienstregeling, meer partij van de diensten der zeeofficieren kan worden getrokken, dan thans reeds geschiedt" Land. NEDERLAND. HELDER, 1 Mei. Omtrent 's Konings gezondheid verneemt het „Hbld", dat zich in het begin der vorige week weder eene lichte keelaandoening heeft geopen baard en dat sedert dien tijd de algemeene toe stand iets minder gunstig is gebleven. Z. M. ontvangt intusschen dagelijks achtereenvolgens de verschillende heeren der hofhouding bij zicb. De rechterzijde in de Tweede Kamer zou, naar de Haagsche correspondent der „N. Gron. Crt." beweert te weten, voornemens zijn, de mi litaire wetten in de tegenwoordige zitting niet te onderzoeken en het daarheen te leiden, dat de openbare behandeling eerst plaats hebbe na afloop der verkiezingen in 1891. Voor dien tusschentijd zou men wel een „modes vivendi" vinden. De Minister van Oorlog en Marine zouden echter verklaard hebben, voegt hij er bij, aan dat partijspel geen deel te willen nemen en vóór de begrooting van 1891 hun ontslag te zul len nemen, nadat zij de voorstellen zouden heb ben ingediend. Uit Den Haag wordt gemeld, dat voor den minister van Buitenlandsche Zaken, wiens gezond heid in den laatsten tijd te wenschen overliet, een verblijf van eenige weken buitenslands noodig wordt geoordeeld. Zaandam. Het aangekondigde onderwerp, waarover de heer F. Domela Nieuwenhuis den 12 dezer alhier een debat zal voeren met den heer W. Bax, predikant alhier, luidt„Het we zenlijk belang der arbeiders." STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag 29 April. In de Kamer is heden de heer Van de Velde beëedigd. Ingekomen is een ontwerp tot uitvoering van art. 87 der Grondwet over den staat van beleg. Daama is voortgezet het debat over hoofdstuk Koloniën, en wel over het Surinaamsch conflict. De heer Schaepman wilde onpartijdig de zaak onderzoeken. Maar juist daarom kwam hij op tegen de eenzijdige voorstelling van den heer Cremers, die al het licht wierp op de Koloniale Staten en den Gouverneur slechts als een boeman en zondebok voorstelde. Spr. nu betoogde, dat de Koloniale Staten gezondigd hebben in den vorm hunner vraag en door den inhoud der aangenomen overwegingen voor de motie. Wèl beweerden de Staten, dat die toelichting niets smadelijks inhield, maar zij deden dit eerst 9 dagen later. Spr. verdedigde den brief van den Gouverneur niethij achtte dien een ongelukkig gevolg van de ongelukkige motie-Muller. Ook het onderhoud van den Gouverneur met de Staten-leden ware beter nagelaten, want de Gou verneur handelde toen in toorn. Wijziging van het Regeeringsreglement achtte spr. bepaald noodig. De minister van Koloniën wees er op, dat de Gouverneur de Para-quaestie zonder bloedver gieten had doen eindigen. In plaats van waar deering ontving hij van de Kol. Staten eene motie, welke slechts strekte om het hart lucht te geven tegen hem en zijn bestuur. Nadere inlichtingen hadden slechts tot nieuwe aanvallen kunnen leiden. Dat de Gouverneur inlichtingen weigerde, is volkomen begrijpelijk en verdedigbaar, maar èn het oordeel over de motie èn de latere ver- hooren hadden achterwege moeten blijven. Dit heeft de minister openhartig aan den Gouver neur medegedeeld. Wijziging van het Regeeringsreglement zou de minister wel overwegen, maar dit eischt groote voorzichtigheid. Inkrimping van eenmaal gegeven politieke rechten is een moeilijke zaak. Arbeidersbewegingen. Beesterzwaag. De Commissaris des Konings in Friesland is alhier aangekomen. Terwispel. Alhier hebben de trekkers den arbeid hervat tegen 10 cents hooger loon. Het gerucht gaat dat heden weder appèl teBeetszal worden gehouden. Ook daar zijn enkele trekkers aan den arbeid. Militairen patrouilleeren door de venen. Weststellingwerf. In den grooten veen- polder is jl. Dinsdag tweemaal appèl gehouden. Emmenes uit 's Hage sprak tot de arbeiders. Hij maande aan tot orde. Er werd eenparig door de arbeiders besloten vol te houden. Er zal voedsel verschaft worden aan de hulpbe hoevenden en liggeld gevraagd worden, als de veenbazen de eischen der arbeiders niet inwilligen. De maréchausée uit Wolvega vertrokken naar den grooten veenpolder om de arbeiders van den vervener Veltman bij hun werk te beschermen. Maandag wordt weer appèl gehouden. Binnenlandsch nieuws. Helder. Ter rechtvaardiging van ons bericht, dat de heer W. Mets Tz. heden zijn dertigjarig jubi leum als ambtenaar bij de posterijen zou vieren, deelen wij mede, dat de broeder van genoemden heer ons is komen verzoeken dit door middel van ons blad ter algemeene kennis te willen brengen. De broeder van den heer Mets voegde daaraan toe, dat op één Texelaar na (die wij niet willen noemen) niemand van dat aanstaand jubileum wist en het dus voor zijn broeder eene groote verrassing zou zijn te vernemen, dat zijn jubi leum niet onopgemerkt voorbij zou gaan. Daar de heer Mets bij ons zeer goed bekend is, achtten wij misleiding door zijn broeder niet mogelijk en vonden wij het on noodig hem te vragen of het medegedeelde wel waar was, wat trouwens, op zijn zachtst genomen, voor zijn broeder beleedigend zou zijn geweest. Helder. „Helders Mannenkoor" gaf jl. Dins dagavond in het lokaal „Tivoli" een concert, waar aan mcj. Lenamie Denijs, élcve-violiste aan het Conservatorium te Amsterdam, hare welwillende medewerking verleende. Een zevental zangnummers werd met succes ten gehoore gebracht. Bovenal voldeden „Hartewen- schen", solo voor baryton, met begeleiding van bromstemmen, van F. W. Küchen, „Heldenmoed", solo en koor, van Ricbard Hol en „Karolientje", van Aug. Schaffer. Het laatstgenoemde nummer werd zelfs op verlangen van het talrijk publiek,her- haald. Mejuffrouw Denijs, de reeds meermalen zeer gun stig beoordeelde violiste, handhaafde in een tweetal solo-nummers op schitterende wijze haren reeds ge- vestigden goeden naam. Een daverend applaus was telkens haar deel. We zeggen zeker niet te veel, wanneer wij het gegeven Concert in alle deelen welgeslaagd noemen. Texel. De visschers en schippers van Oost en Oosterend hebben door een deskundige een havenplan laten maken aan het Nieuweschild, en wel op eigen kosten. Zij zijn voornemens zich tot de Regeering te wenden, om bij haar financiëelen steun te zoeken, wijl eigen middelen geheel ontbreken en de gemeentekas, althans voorloopig, stellig niet toelaat nog eene haven te laten maken. Oudkarspel. Bevolking dezer gemeente op 1 Januari 1890: 1463 inwoners (737 m. en 726 vr.). Burgerl. staat: 830 ongehuwd, 544 gehuwd, 87 weduwstaat en 2 mannel. gesch. v. echt. Geboorteplaats: 790 in de gem., 654 in de prov., iS in 't Rijk en 1 in Duitschland. Godsd. gezindh.1124 Ned. Herv., 268 R.-Cath., 3 Luth., 34 Doopsgez., 53 Geref. gezindh., 2 Chr. Geref., 2 Remonstr., 1 Waalsch Herv. en 6 tot geene gezindh. behoorende. Nibbixswoud. Alhier is eene kaasfabriek opgericht, waar de melk van 55 koeien verwerkt wordt. Aan het hoofd der inrichting staat de heer G. Hoek. Hoorn. Verbinding HoornSchagen. Zaterdag jl. werd in het „Park" alhier eene tweede vergadering gehou den van het bestuur der Naamlooze Vennootschap Paarde- tram HoornEnkhuizen. Na opening der vergad. door den Voorz., den heer A. Egmond, bleek dat vertegenwoordigd waren dc Gemeente besturen van Hoorn, Spanbroek, Opmeer, Hoogwoud, Nieuwe Niedorp, Winkel, JlarsiDgerhorn, Wieringerwnard en het nmbaebt de Vier Noorderkoggen, de bannen Spaubroek, Opmeer, Wognum, Hoogwoud, Nieuwe Niedorp, Beuningbrfek, het polderdistrict Winkel en de polder Wieringerwaard. Van de Burgemeesters van Schagen en Zwaag was bericht inge komen, dat zij verhinderd wareu nan de ontvangen uitnoo- diging gevolg te geven, terwijl zij hunne goedkeuring hecht ten aan de motie, welke met algemeene stemmen in de voorgaande vergadering was aangenomen. Ter kennis vnn de vergad. werd gebracht, dat tot de H. IJ. Spoorwmaatij. het verzoek was gericht, om bij de tot standkoming van de Stoomtram HoornSchagen, gebruik te mogen maken van het gedeelte spoorbaan HoornWognum van de Locaalspoor Holland's Noorderkwartier. De maatschap pij antwoordde daarop Wij hebben de eer u te berichten, dat zoolang omtrent de tot standkoming van de door n bedoelde Stoomtram Hoorn Schagen geen voldoende zekerheid bestaat, wij ons van eene beantwoording uwer vraag moeten onthouden. Dw bericht dat de gewenschte zekerheid is verkregen, zien wij gaarne tegemoet. Verder werd de richting der outworpen stoomtram ter sprake gebracht. Reeds in de vorige vergad. was door de besturen der Gemeenten en bannen Spanbroek, Opmeer en Hoogwoud eenige wijziging in de gedachte richting voorgesteld en thans werd daarin nog eene kleine wijziging gebracht ten behoeve der Gem. Barsingerhorn. De heer C. Donker, dijkgraaf van het ambacht de Vier Noorderkoggen, meende in bedenking te. moeten geven, om de lijn der locaalspoor HoornMcdemblik te volgen tot aan de Gemeente Abbekerk. Nadat de Directeur der Paardctram te kennen had gege ven, aan deze overweging zijne aandacht te zullen schenken en hij verklaarde tegen de overige wijzigingen in de voor gestelde richting geenerlei bezwaren te hebben, werd de nu gewijzigde richting door de vergadering als de meest gewenschte goedgekeurd. De heer Donker meende, dat deze zaak nu voor het oogen- blik van minder belang kon worden geacht, dan de weten schap of en tot welk bedrog de betrokken Gemeente en Waterschapsbesturen subsidie wilden verleenen. De heer Arkes sloot zich bij hem aan. flij stelde deze vraagWelken indruk zal het maken bij de Staten Pro vinciaal, indien eene aanvraag om financiëelen steun voor een stoomtram HoornSchagen bij haar inkomt, terwijl de betrokken besturen nog van geenerlei financiëele hulp daad werkelijk hebben doen blijken? Bij de rondvraag, of door enkele besturen in dit opzicht resds mededeelingen konden worden gedaan, bleken die vragen overbodig. De heer C. Donker opende de rij en deed mededeeling, dat het ambacht de Vier Noorderkoggen bereid is de Stoom tram HoornSchagen te steunen tot een bedrag van f 50.000. Daarop volgde de Gemeente Hoogwoud met f 10.000, de banne Hoogwoud met f4000, de Gemeente Spanbroek met f4000, de banne Spanbroek met f6000, de Gemeente Opmeer met f 2000, de banne Opmeer met f 2000, de Gemeente en banne Winkel met f 10.000, de Gemeente Barsingerhorn met f4000, de banne Benningbroek met f1000 en de banne Wognum (minstens) f1500, totaal f94.500. Bovendieu hebben de Gemeente en banne Nieuwe Niedorp en Wieringerwaard, financiëelen steun toegezegd. Alhier is eene commissie uit den Raad benoemd, welke na gedaan onderzoek omtrent ondersteuning, rapport zal uit brengen. Schagen en Haringhuizen wenschen eerst eene begrooting te kennen. Nadat de heer Arkes zijne groote ingenomenheid had betuigd met deze ruime deelneming, riep hij ook den zedelijken steun van de betrokken Besturen in, om bij het indienen vnn een adres aan de Provinciale Staten een adhaesie- betuiging te verkrijgen van dezelfde corporatiën. Daarna sprak de heer Egmond een hartelijk woord van dank aan de tegenwoordige hoofden der verschillende Besturen Hij riep hunne verdere krachtige medewerking in en sprak als zijn meening uit, dat, waar zulke blijken van belang stelling, als in deze vergadering, waren gegeven, de zaak ook onvoorwaardelijk moet slagen. Daarna werd de vergadering gesloten. Het voorloopig plan voor den aanleg van deze Stoomtram is als volgt: Het voornemen is, aan te leggen een Stoomtram tusschen hier en Schagen, loopende geheel over eigeu bann. Zonder dat definitieve richting is vastgesteld kan die, welke in hoofdzaken met de besturen der meeste gemeenten is aangewezen, voor ernstige overweging in aanmerking komen. Het plan is het station van de H. IJ. Spoorwegmaatschappij alhier alt uitgangspunt te nemen. Van daar de baan der Locaalspoor HoornMedemblik te volgen tot in Wognum, dan deze ijzeren baan te verlaten cn in westelijke richting, langs do Achterwijzeud, voort te gaan. Vervolgens in N. W. richting over den „Hooge Wijzend" verder westelijk van Opmeer en Hoogwoud, ongeveer evenwijdig aan „de l'ade" tot „de Mienakker", om aldaar den hoofdweg te passecren. Verder in meer westelijke richting door het noordeinde van Nieuwe Niedorp en het zuideinde van Winkel, tot on geveer den zuidkant vnn Barsingerhorn, passeerende de „Langcreis", den „Oosterweg" bij Winkel en den Zeedijk by Veldhuizen. Het laatste gedeelte loopt in westelijke richting over deu „Koningsweg" en de „Hooge Bieren", om met een Noord - waardschen boog van 250 M. straal aan het station Schagen van den Spoorweg HaarlemHelder aan te sluiten. De lengte dezer fijn is circa 26 Kilometer, waarin de volgende stations: 1. Hoorn. 2. Zwaag. 3. Wognum-Nib- bizwoud. 4. Nieuwe Zomerdijkweg. 5. Wadway. 6. Spanbroek. 7. OpmeerSijbekarspel. 8. Hoogwoud. 9. Aartswoud. 10. Lnngereis. 11. Nieuwe Niedorp. 12. Winkel. 13. Lutjewinkel. 14. Ooster-Moerbeek. 15. Barsingerhorn en 16. Schagen. Zoo noodig kan het getal stations worden vermeerderd. De lijn zal worden ontworpen voor enkel hoofdspoor met wissel- en rangeersporen. De correspondentie voor het reizigersverkeer met de spoor wegen alhier en te Schagen is door de aansluiting met de eindstations aan de Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maat schappij, behoorlijk verzekerd. De trambaan zal op normale spoorwijdte worden aangelegd. Daardoor verkrijgt men, dat waggons goederen en vee zonder overladen o\er de groote spoorwegen kunnen worden vervoerd. Het Bestuur der Naamlooze Vennootschap „Paardelrain HoornEnkhuizen" (Directeur W. II. Arkes) verklaart zich tot het geven van nadere inlichtingen ten allen tijde gaarne bereid. Barsingerhorn. Verkiezing van een Raadslid. Getal kiezers 231'; geldige stemmen 150; van onwaarde 3. Gekozen de heer G.Smit met 81 stemmen; de heer L. Helder bekwam er 69. Haarlem. Het prov. bestuur van Noord holland heeft bij enkele inschrijving aanbesteed het maken en leveren van betonbakken voorde zeebrekers van de havenhoofden te IJmuiden, geraamd op f40.000. De laagste inschrijving was die van den heer J. J. van Sluisdara, te Dord recht, voor f 35.370het maken van een ge bouwtje tot redding van schipbreukelingen, met 4 handwijzers en een lantaarnpaal, op de Horst, te Vlieland, geraamd op f 1750. De laagste inschrijving was die van den heer D. Siebben, op Vlieland, voor f 1547. Marine en Leger. Vlissingen. Bij de onthulling van het mo nument op het graf van Hobein zullen eenige corporatiën zich doen vertegenwoordigen, o. a. „Admiraal de Ruyter" te Helder, „De Militaire Wil lemsorde", „Van Speijk", onder-officiers-vereeni- ging, en „Metalen Kruis", alle drie uit Amsterdam en nog eenige andere. De minister van Marine brengt ter algemeene kennis dat, blijkens bericht van den commandee renden officier van Zr. Ms.stoomschoener „Dolfijn", op 26 April jl., van dien bodem, kruisende in de Noordzee, eene reddingboei is weggeslagen, zoodat het ontdekken van dit voorwerp geene aanleiding tot bezorgdheid behoeft te geven. De 1ste luit. J. Copius Peereboom, ontscheept van Zr. Ms. schroefstoomschip 1ste kl. „Tromp", Is ingedeeld bij het 1ste bataljon mariniers te Am sterdam. Op het ontwerp tot regeling der pensioenen van de mindere geëmployeerden, op daggeld werkzaam bij de inrichtingen van zee- en landmacht, zijn door de commissie van rapporteurs een aantal amende menten voorgesteld. O. a. wordt daarbij voorge steld het minimum pensioen te stellen op f 150 in plaats van f 100 en het maximum-pensioen, verzekerd in geval door verwonding, verminking, ziels- of lichaamsgebreken de belanghebbende buiten staat is door handenarbeid in zijn levensonderhoud te voorzien. De inspecteurs van het wapen der genie en artillerie, de generaals J. H. Kromhout en A. M. Mazel, be vonden zich gisteren ter inspectie in de stelling alhier. Z. M. de Koning heeft aan den dezer dagen met rang van luit.-gen. gepensioflneerden divisie- commandant Jhr. A. R. J. Klerck, het Grootkruis der orde van de Eikenkroon geschonken. Z. M. de Koning heeft benoemd Tot gouverneur der Kon. Mil. Academie te Breda kolonel H. F. C. Hardenberg en tot commandant van het instructie-bataljon te Kampen, majoor Luijmes de luit.-kolonel Rompelman, van het instructie bataljon, is benoemd tot kolonel van het 3de reg. infanterie. De majoor L. Scheltus van IJseldijk, van het reg. grenadiers en jagers, is bevorderd tot luit.-kolonel tot majoor bij het 6de reg. infanterie is bevorderd de kapt. Hanckar, van de normaal-schietschool tot 's Konings adjudant is benoemd de kapt. Jhr. W. J. P. van den Bosch, thans ordonnans-officier. De minister van Oorlog heeft bekend gemankt, dat hij niet voornemens is de officieren van de re gimenten veld-art. voor Rijksrekening een tweede dienstpaard te doen houden. De minister is even wel geneigd hen in de kosten van stalling en ver zorging tegemoet te komen. De minister vnn Oorlog heeft de provinciale ad judanten aangeschreven te zorgen dat bij de a. s. indeeling der miliciens alle daartoe geschikte hoef smeden worden ingedeeld bij de reg.-veld-art. en het korps rijdende art. De offic. van gezondh. 2de kl. dr. Hnigens is door den inspecteur van den geneeskundigen dienst overgeplaatst van Amsterdam naar Willemstad, om in dat garnizoen als chef van het militaire hospi taal op te treden. Aan de Berliner Maschinenbau-Actien-Gezellschaft is door het Departement van Marine de levering van twee torpedokanonnen opgedragen, ten behoeve van op 's Rijks werf te Amsterdam in aanbouw zijnde torpedobooten klein model. Onderwijs en Examens. Men verzoekt ons te willen mededeelen dat de jaarlijksche algemeene vergadering van de onder wijzers en onderwijzeressen in 't arrondissement Helder niet, gelijk in ons vorig nummer werd ge meld, in Juli, maar in Juni a. s. te Schagen zal worden gehouden.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 2