HELDERSCHE- NIEUWEDIEPER COURANT. Jaargang 48. M 55. Woensdag 7 Mei 1890. Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. i J. H. VAN BALEN. BEKENDMAKING. 30 !1> C A S G A M A L A. ,En desespereert nimmer!' Ja* Pitiert:. Cot*. Het Vaderland t ghetrouwe Blijf ick tot in den doot. Verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per kwartaal0.70, franco per post 0.90. Hst Zondagsblad, beboorende hij deze Conrant, verschijnt eiken Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maandenf 0.75. Voor de abonnés dezer Conrant in de gemeentef 0.30. bniten de 0.35. REDACTEUR-UITGEVER Molenplein 162/163. Prijs der AdTertentiën: Van 15 regels 30 cent, elke regel meer 6 cent. B§ abonnement, naar gelang van de hoeveelheid regels, aanmerkelijk lager. Voor liefdadige doeleinden 3 cent per regel Dienstaanbiedingen voor den werkenden stand3» p Mededeelingen en aanbevelingen10 Gemeente Helder. Uitkomsten der beproeving van het gas voor de straatverlichting in de maand April 1890. Bij het contract bepaald. Bij de beproeving bevonden. Lichtsterkte in kaarsen 13 13.2 Zwavelgehaltc in 100 11.4 kab. voet gus, in greins mag niet niet aanwezig. Zwavelwaterstof aanwezig zijn. Ammoniagehalte in 100 kub. voetgas, in greius 6 3.2 Druk in millimeters op den watermanometer. Tan zonsondergang tot 43 tot 30 middernacht. 25 Vnn middernacht tot zons opgang 18 30 tot 25 Gedurende den overigen 25 tot 20 tijd des dnags 15 NEDERLAND. HELDER, 6 Mei. De Regeering heeft in het ontwerp, houdende aanwijzing van de hooge en gewichtige openbare betrekkingen, waarvan het bekleeden of bekleed hebben de verkiesbaarheid tot lid van de Eerste Kamer medebrengt, verschillende wijzigingen ge bracht. In de eerste plaats zijn daarin thans op genomen, behalve de voorzitters, ook de leden der Kamers. Voor leden van Gedep. Staten is bepaald, dat zij het lidmaatschap meer dan 6 jaar moeten bekleed hebben. Burgemeesters van die gemeenten zijn verkiesbaar, welke volgens de laatste openbare volkstelling meer dan 20.000 inwoners tellen. Kapiteins ter zee en kolonels bij het Ned.-Indisch leger zijn verkiesbaar, mits van laatstgenoemden rang af twee jaar in werkelijken dienst geweest zijnde; verder de inspecteurs en de hoofdingenieurs van den Rijks Waterstaat en de leden der Indische Rekenkamer. Vervallen is de verkiesbaarheid van de pres. der Ned. Bank, van de voorzitters van het College voor de zee- visscherijen en van de Kamers van Koophandel te Amsterdam en Rotterdam, zoomede van den hoofd inspecteur van cultures in Nederlandsch- Indie. Feuilleton van de Helderache- en Nieuwedieper Conrant. Roman door N. VON ESCHSTRUTH. Juist wilde de jongedame haar twijfelachtig werk tuig in het water werpen, toen een vaste stap de brugplanken licht trillen deed. Isabella schrikte op. „Broeder Désidère, mijn God, hoe komt gij hierheen Als antwoord trad graaf Désidère haastig op het blozende meisje toe en wees op den beweeglijken stok in hare hand. „Hengelt ge, Isabella, en hier aan den openbaren weg?» Isabella boog verlegen het hoofdje. „Hier moeten de meeste visschen zijn, Désidère en en Zij bleef verward steken, ten einde raad. „Waarom laat ge dit werk niet aan de dienst boden over?" Ze zag hem met angstigen blik aan. „Neen, Désidère zeide zij trouwhartig, „het is alleen uit nood. We verwachten heden en morgen middag gasten, en daar wij met het menu verlegen waren, zoo dacht ik mijn heil te zoeken in den angel het is eene vriendelijkheid van den heer Kirschner, om mij het vLsschen hier toe te staan, daar hij de geheele beek drie uren in het rond verpacht heeft!" Graaf Echtersloh steunde op de houten brug leuning „Waarom haalt ge de visschen niet uit de stad, zuster, wanneer ge ze noodig hebt Ik vind het onaangenaam, van een quasi ondergeschikte zulk een geschenk aan te nemen Het jonge meisje zweeg verlegen, maar Désidère ging ernstig, ofschoon op zachteren toon voort„Is het u werkelijk te duur, een paar forellen te koopen, kind Dikwijls heb ik mij verwonderd, wanneer ik een blik sloeg op het zeldzame mozaïek van weelde en armoede, waarmede Casgamala geplaveid isHet grootsche optreden der moeder zoowel als van Lothar past De Regeering stelt voor f 3000 subsidie te geven aan de tentoonstelling te Amsterdam tot bevordering van veiligheid en gezondheid in fa brieken en werkplaatsen. De Regeering heeft aan de Tweede Kamer de Memorie van Beantwoording ingezonden naar aanleiding van het Voorloopig Verslag over de verlenging van den militie-diensttijd. Uit het verschenen voorloopig verslag be treffende het wetsontwerp op de invoerrechten, is de belangrijkste mededeeling wel deze, dat de groote meerderheid overwegend bezwaar had tegen het stelsel van prijscourant. Overeenkomstig de toezegging, gedaan bij de Memorie van Antwoord over het wetsont werp tot bekrachtiging van overeenkomsten, be treffende de afschaffing der kanaal- en havengel den op het Noordzeekanaal, heeft de Minister van Financien aan de Tweede Kamer toegezon den, alleen ter inzage van de leden, eenige op gaven van verschillende rétributièn, welke van zeeschepen geheven worden te Antwerpen, Lon den, Liverpool, HAvre, Marseille en Hamburg. Voorstel van wet van den heer Reekers tot intrekking van de artt. 8 en 17 der wet van 21 Juni 1881 (Staatsblad no. 76), gewijzigd bij de wet van 7 October 1885 (Staatsblad no. 211). Zeevisscherijen. De voorsteller betoogt, dat al diende de vraag of de haring in de Zuiderzee geheel of bijna geheel tot een zelfstandig ras behoort, zonder eenig voorbehoud in bevestigenden zin beant woord te worden, men daaruit nog geene ge volgtrekking zou kunnen maken ten gunste van het handhaven der verbodsbepaling op het vis schen met den wonderkuil. De alles beheerschende vraag toch is veeleer deze, of het alsdan niet visschen met den won derkuil de visch-productie en bijgevolg de vangst benadeelt. De voorsteller beroept zich op het rapport van den adviseur, dat, al bevat het ook argumenten ten voordeele van staatstusschenkomst en zelfs ten nadeele van den wonderkuil zonder twijfel concludeert ten gunste van de opheffing van het verbod. Voorts tracht voorsteller aan te toonen, dat ook voor hen, die staatstusschenkomst onvermij delijk achten tot instandhouding der visscherij op de Zuiderzee, noodig is de beslissing los te maken van de bestaande regeling en opheffing der tegenwoordige verbodsbepaling wensche- lijk is. Voor eene toekomstige regeling stelt hij echter grooten prijs op het oordeel van de belangheb benden en dus ook van de betrokken gemeente besturen, en wijst er voorts op dat behalve de bezwaren der Zuidwallers tegen dit wetsvoorstel en niet minder gewichtige bezwaren bestaan bij de Noordwallers tegen de bestaande verbodsbe paling. Aangezien de uitkomst van de proefneming heeft geleerd, dat de verbodsbepaling geene I weinig bij de samengeflanste huishouding, waaruit de dienstbaren zijn samengesteld. Ik weet, dat moeder in de residentie veel verkwist heeft, daar voor kwam zij in deze eenzaamheid, om hare ver stoorde financiën weer in orde te brengendat het evenwel zoo slim met haar gpsteld is, dat hare dochter eigenhandig hengelen moet om een paar daalders voor de keuken uit te sparen, heb ik niet geweten Désidère hoog zich neder tot het zwijgende meisje en legde teeder de hand op haar gekruld hoofdje. „Gij zijt eene brave, edele ziel, Isabella, en is het dan ook uwer onwaardig, dat ge u op deze manier zoo offervaardig gedraagt, toch staat het u goed en is het mij een teeken, dat er onder de moderne vrouwen vol oppervlakkigheid nog edele uitzonde ringen te vinden zijn. Waarom zijt ge niet naar mij toegekomen, gij wonderlijk kind, waarom roept ge de hulp niet in van uwen broeder, wanneer uw lief hoofdje zich pijnigt van zorg, hoe de uitgaven te bestrijden Is mijne Isabella eene gravin Echters loh, die liever met eigen handen brood verdient, dan het bij mij te komen vragen Ze stond op, en vleide zich tegen haren broeder. „Ja, verwijt mij maar, broeder, dat ik kinderachtig genoeg was om onze ellende voor u uit schaamte te verzwijgenHoe kon ik naar u toekomen en zeggen al gaat mama ook in fluweel en zijde uit rijden, we hebben toch gebrek aan het dagclijksch broodHet is alles schiju bij ons, een gebouw van klatergoud, dat dreigt in te storten, en bij den eersten windstoot uit elkander valt! En toch zijn wij nog niet zoo lichtzinnig, als ge wel meenen zoudt, DésidèreWij hopen door dit laatste offer, vroegeren welstand terug te koopen als Dagmar onze schoonzuster wordt, is er een einde aan alle zorgen, want zij is zeer rijk Graaf Echtersloh kou een lichte ontroering niet verbergen en wendde zich haastig ter zijde, om een kiezelsteentje met den voet in het water te stooten. „Zal Dagmar de vrouw van Lothar worden vroeg hij gedwongen. Isabella knikte. „Wij wenschen het van ganscher waarde heeft voor het algemeen belang, behoort, aldui luidt de slotsom van 's voorstellers be schouwingen, het hoofdbeginsel der wet op de zeevisscherijen „de vrijheid", in art. 1 dier wet neergelegd, wederom in zijne rechten te treden, totdat, zoo men het noodig acht, andere en betere maatregelen in overweging kunnen genomen worden. Voor een 5otal genoodigden uit Apeldoorn en Het Loo werd Zondag in de Koninklijke Hofkapel van 't Paleis „Het Loo" een gods dienstoefening gehouden, waarbij H. M. de Koningin en de Prinses tegenwoordig waren. De grijze hofprediker dr. C. E. van Koetsveld, die de oefening leidde, had tot tekst gekozen Matth. VI2530. De minster van Oorlog geeft Donderdag a. s. geen audiëntie. Arbeidersbewegingen. Beesterzwaag. Gisteren was op het appèl 1500 man tegenwoordig. Alleen de appèlmeester mocht spreken. Geen socialistische leider mocht optreden, buiten toestemming van den burge meester. Een vervener trad op en vroeg zijn volk te willen werken tegen 80 ets. en f 1. De meer derheid besloot van neen. Het appèl werd een uur geschorst om aan de bazen bcraadtijd te geven. De stakers bleven dezelfde eischen vol- hotiden. Het was gisteren het laatste appèl, daar de burgemeester het niet weer zal toestaan. Uit Beets zijn 60 span naar Pruisen vertrokken. Scherpenzeel. Op het appèl waren gisteren 500 werkstakers uit den veenpolder West-Stel lingwerf opgekomen. De verveners bieden 85, de arbeiders vragen 90 ets. Besloten werd tot volhouden .met,-/de werkstaking. De^socialjsten Wever en Emmens voerden het woord. Gisterennamiddag ten 4 uur was er weer appèl, om het besluit te vernemen van de verveners. Binnenlandsch nieuws. Helder. Het sedert het vorige jaar aan deBuiten- haven alhier verrezen gebouw, dienende voor Zoölogisch Station, is vanwege de Nederlandsche Dierkundige Vereeniging in gebruik genomen. Deze nieuwe inrichting staat onder leiding van dr. Hoek, die ook in het gebouw verblijf houdt. Texel. Vergadering van den Gemeenteraad op Zaterdag 3 Mei. Voorz. de heer C. M. Kooij, burgemeester. Tegenwoordig nlle leden. De notulen der vor. vergad. worden gelezen en met eene geringe wijziging goedgekeurd. Daarna doet de Voorz. voorlezing van eenige circulaires en prov. bladen, welke voor kennisg. worden aangeuonicn. Het aaudccl in de militie voor onze gemeente bleek te zijn 17 man. Goedkeuring Ged. Staten op het vastgesteld Kohier voor deu hoofd, omslag wordt inedc voor kenuisg. aangenomen. harte. Het vermogen der Ropp's zal Lothar en moeder redden „Dus eene handelszaakHeeft freule von der Ropp uw broeder dan lief?" Isabella aarzelde een oogenblik. „Ja, dat geloof ik wel, zij vindt hem mooi, en meer verlangt zij niet van den man, dien zij wil toebehooren. Dag mar is een zeldzaam wezentje, ik lieb haar altijd voor zeer lichtzinnig en karakterloos gehouden, maar dikwijls komt het mij toch voor, dat in deze vlinder- natuur een groote, edele ziel huist. Weet gij, wat ik zou wenschen? Dat Lothar uw geest en uw karakter had, dan zou deze ziel zeker op haar voordeeligst uitkomen Désidère keerde zich driftig om, zijne trekken teekenden diepen ernst. „liet is een geluk, dat Lothar en ik als dag en nacht verschillen geleek hij op mij, ik zou hem op het eind haten in plaats van liefhebben, en dat zou een streep door mijns broeders rekening zijn." De stem van den jongen man klonk ongewoon bitter, en toen Isabella hem in de oogen keek, zag zij daarin een zeldzaam licht flikkeren zeker, zulk eene berekening als die, van Lothar moest een rechtschapen karakter als het zijne ergeren. „Isabella," vervolgde hij na eene korte poos, „ik wensch, dat zoolang freule von der Ropp bij u is, er op Casgamala in niets gebrek worde geleden de glans van den huize Echtersloh is nog niet zoo dof geworden, dat wij de aanroer-r kingen eencr verwende dame geduldig zouden hebben te verdragen. Hier neem dit banknootje, kind, op dit oogenblik heb ik niet meer bij mij, maar dezen avond zal ik u nog meer ter hand stellen, waarmee ge huishouden kunt, zooals het eene gravin Echtersloh betaamt. Hier, God behoede u, mijn braaf zusterken Isabella gaf een kreet van verrukking, toen zij een blik op het bankpapier geworpen had. „Almachtige God, Désidère, zooveel 1 ge hebt* u vergist." De jonge man schudde haar de hand met droef- geestigen lach. „Geen woord meer, kleintje De Voorz. doet meded. van een adres van 88 schippers te Oosterend en Oost, verzoetende de uitgetrokken subsidie (f 7000) voor de vergrooting der haven te Oudcschild daar voor niet te besteden. Zij willen pogingen aanwenden om te Nieuweschild eene Rijks-haven te bekomen, waartoe zij ook wenschen dc steun van den Raad, en verzoeken, dat de uitgetrokken subsidie voor dat plan worde verleend. De Voorz. doet nu eerst mededeeling van het bezoek, ge bracht aaD den Commissaris des Konings en den Hoofd ingenieur van den Waterstaat om het in de vor. vergad. genomen besluit van den Raad, iu zake de havenkwestie te bepleiten. Door heide autoriteiten werd verklaard, dat zij aan dat plan hunnen steun zullen verkenen. De Voorz. stelt daarom voor, namens B. en W. het ge noemde adres van de hand te wijzen. De lieer C. Keijser Pz. i3 het eens met het advies van B. en W.; de in het adres voorkomende zinsnede, dat geene antipathie bij den Raad moge bestaan in zake het gedaan verzoek, minder goed gekozen; hij meent dat eerst het aan hangige plan moet afloopen, eer men aan het andere kan beginnen. Het voorstel van B. en W. daarop in stemming gebracht, staakte ter halverwege, daar de htcr Dros voorstelde het adres aan te houden. Daarop volgde eene discussie tusschen den Voorz., deu heer Keijser, C. Keijser Pz., Mets, Westenberg en Dros, w aarvan de eerstgenoemden trachtten te bewijzeu dat het voorstcl-Dros niet aanneembaar was, terwijl de laatste aan hetzelve vasthield. Bij stemming werd uitgemaakt aan adressanten te kennen te geven, dat hun verzoek niet voor inwilliging vatbaar is, daar de bijdragen van Rijk en provincie voor een bepaBld plan zijn toegestaan. Indien het adressanten mogelijk is te Nieuweschild eene Rijkshaven te bekomen, zal dc Baad zich echter niét onthouden hulp te verlccnen wanr dit mocht noodig zijn. Aldus besloten met 10 tegen 2 stemmen. Tegen stemden de heeren Dros eu W. K. Bakker. Daarop wordt voorlezing gedaan van het Lekende adres van den heer Joh. Eelman. De Voorz., in herinnering brengende hei-' bovengenoemde bezoek aan den C. d. K. en den Hoofd-Tnp^ieur, stelt namens B. en W. voor adress. te berichten, dat zijn verzoek niet voor inwilliging vatbaar is. Hierdoor werden tal van disctissicn uitgelokt, tusschen den Voorz. en de heeren Dros, Mets, KooruC. Keijser Pz., P. Keijser en Westenberg. De heer Dros kan met bet advies V'nn B. en W. niet medegaanz. i, was het plan-Eelman wel oen onderzoek waardig, blijkt het uitvoerbaar, dan is Let zeker in het belang van Texel. Dc Voorz. acht het voorstel in strijd met hot plan, waar voor de subsidie wordt toegestaan en technisch en financieel onuitvoerbaar. Er is gevraagd om havenvergroothig lot ligplaats voor de schepen en daarom voldoet dit plan niet. Wat de fin. zijde betreft, zou hij gaarne reeds meerdere inlichtingen hebben gewenscht. De heer Mets herinnert, dat vroegere, dergelijke plannen schipbreuk hebben geleden, waarop de heer Koorn toelicht, dat ernstige pogingen hiertoe nimmer hebben pluats gehad; de luier Wcsteuberg zegt, dat door den heer Loman daarover indertijd inlichtingen zijn ingewonnen. De heer C. Keijser Pz. meent, dat de achtenswaardigheid van den Rnad veel gevaar zon loopen; 't zou zijn zeer incinsequent; volgens'hem staat het voorstel-Eelman op geen enkelen vasten grond, en is het niet eens de bespreking waard. De lieer F. Keizer zou het betreuren, indien de Raad besluit aan het verzoek van den heer Eelman gevolg te geven. De heer Dros verdedigt nogmaals het voorstel-Eelman ten krachtigste, en zegt niet te kunnen gelooveu, dat daar voor geene subsidie zou zijn te verkrijgen; de. Voorz. zegt, dat zoolang de Raad een eigen plan heeft, zij geen andere plannen moet aannemen, welke daar dwars door henen gonn en de lieer Westenberg vraagt eenige inlichtingen omtrent den tijd, benoodigd voor schutten door een eventueel te maken sluis, liet advies van B. en W. in stemming ge bracht, wordt met II tegen 2 stemmen besloten aan adres- tot weerziensen daarmee keerde hij zich van haar af en schreed met vasten tred de brug over, het aangrenzende bosch in. Nog even stond het jonge meisje als in een droom, door haren rijkdom verbluft, nogmaals klonk een jubelkreet van bare lippen en met gloeiende wangen verborg zij het kostbare stukje papier op hare borst. Toen hief zij de armen in overmoed omhoog, breidde ze uit en schudde hare donkere krullen in den nek. „Toch moet ik nog eens hengelen, anders word ik door Kirschner uitgelachen, als ik met leege handen thuiskom!" dacht ze, nam snel den stok op en zette zich op de oude plaats neder. „De Mei is gekomen, de boomen ontspruiten 1" zong zij uit volle borst, bewoog in de maat haren heugel en slingerde de verminkte vlieg in het water. „Xu lokt dc natnnr ieder schepsel naar bniten I Gelijk 't wolkje zweeft in de blauwende lucht, Wil de aarde 'k omzwerven in snelle vlucht „Neen, ik heb nog heelemaal niet beetIsa bella stond op en ging een eind verder zitten. „Frisch op dan gewandeld, in heldren zojnesehijn, Over hoogten en laagten, langs berg en raviju." „De vlieg zal wel slecht zijn! Juist, de haak steekt er geheel doorIsabella maakte haar zin gende los en beproefde het met eene andere, die ontzettend veel overeenkomst had met de voorgaande. Ook deze gaf niets. Misschien 11a een poosjeer hoort geduld bij het visschenen zoo zong zij met klinkende stem verder „Daar juicht 't verjongde hart in blijden jubelscbal Wat zijt ge goddTijk schoon, onmetelijk heelal (Wordt vervolgd.)

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 3