annt te kennen te geven, dat zijn verzoek niet voor inwil liging vatbaar is. Tegen stemden de lieeren Koorn en Dros. Daarop doet de Voor/, mededeeling van een adres van eenige ingezetenen te Oudeschild, zich beklageude over de onvoldoende waterloozing. Door wekelijks een daar bestaande zinkput te ledigen, zou daarin zijn te voorzien. De Voorz. zegt daarin reeds tc hebben voorzien door aan "W. Dogger dat werk op te dragen tegen eene vergoeding van f 2.50 'a jaars. Aan adressanten zal hiervan worden kennis gegeven. Nog komt in behandeling een adres van den polder Eier- land, te kennen gevende, dat bij de uitwatering van Waal en Burg eene brug zal worden gemaakt, waarvan bij ruw weder gebruik kan worden gemaakt en waardoor het rijden op den dijk dan kan worden vermeden. Het bestuur vraagt van de gemeente daartoe eene bijdrage van een derde in de kosten, zijnde geheel f 150alzoo f 50. Op voorstel van B. en W, bij acclamatie toegestaan. Eveneens goedgekeurd suppl. begrooting voor 1890, van f 225, noodig voor de gehouden volkstelling. Idem verzoek van de heeren P. en A. Dros, tot het bouwen van een pakhuis, tot berging van zeegras, op het hnvcnland. Tot hoofd der school voor Zuid-Eierland, wordt met 12 stemmen benoemd de heer T. Engel, onderwijzer te Zaan dam. De heer Mets verzoekt de tnsschenkorast van het ge meentebestuur, om bij de bevoegde autoriteit aantedringcn op verwijdering van een wrak of anker, tusschen Texel en het Nienwediep, welk voorwerp bij nacht of mistig weder voor de visscÜerij gevaarlijk en hinderlijk is en waardoor reeds aan 19 netten schade is toegebracht. De Voorz. zegt hieraan gevolg te zullen geven. Nadat de heer C. Keijser Pz. nog heeft gewezen op het aanwezig zijn van knippen op den Waal en Burgerdijk en Schild-weg, waarin de Voorz. zegt te zullen laten voorzien, wordt de vergad. gesloten. Texel. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd ge durende de maand April ingelegd f 567.13 en terugbetaald f 2724.64. Het laatste door het kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 838. Texel. De bevolking dezer gemeente be droeg, volgens de iojarige volkstelling, op 1 Januari 11. 5875 werkelijke inwoners. Het getal tijdelijk aanwezigen 73. Texel. De „T. Ct." bericht dat het door haar medegedeelde aantal naar Amerika ver trokken personen in de laatste vier jaren niet 1200 maar officieel slechts 439 is, waarvan 22 weder terugkwamen. Terschelling, 4 Mei. Met bijzondere ingenomenheid maken wij melding van het vol gende Een paar onzer visschers hadden nogal wat schade geleden door de onachtzaamheid of den moedwil van een Belgischen en een Engel- schen stoomlogger, nl. O. 43 en H. 34. Het bestuur der hier bestaande Schippersvereeniging begaf zich met eene aanklacht naar den com mandant van Zr. Ms. stoomschoener „Dolfijn", den kapt.-luit. ter zee A. J. Krabbe, die aan stonds de zaak grondig en volledig onderzocht en den volgenden dag de genoemde loggers vervolgde en inhaalde. De uitslag van de be moeiingen onzer zeepolitie is, volgens ontvangen bericht, deze, dat de Eng. logger niet ongeneigd is een gedeelte der schade te vergoeden, terwijl de Belgische kotter zijne schuld ontkent. De commandant der „Dolfijn" heeft zich door deze doortastende handelwijze en door zijne voorko mende vriendelijkheid het vertrouwen onzer vis schers ten volle verworven. Anna Paulowna. Gemeenteraad. Zitting van 28 April. Tegenwoordig de heeren Waller, Perk, Geerliga en Znr Mühlende overige met kennisgeving afwezig. Na opening der vergadering door den Voorzitter en lezing der notulen door den Secretaris, w elke worden goedgekeurd, is aan de orde I. Beëedigiug gemeente-ontvanger. De heer Jelles, als zoodanig benoemd, legt in handen van den Voorzitter de bij de wet vereischte eeden of beloften af en wordt geluk gewenscht. II. Reclames hoofdelijken omslag, worden in geheime zitting behandeld. III. Kohier hondenbelasting. Dit wordt vastgesteld tot een bedrag van f211. IV. Gemeenteverslag. Het verslag van den toe-tand der gemeente wordt door B. en W. den Raad aangeboden. V. Ingekomen stukken. De Voorzitter deelt mede, dat het Rijk eene subsidie van f 2200 heeft toegestaan aan deze gemeente, ten behoeve van de gewone kosten voor het lager onderwijs, boien het bedrag dat de wet vordert. Ten tweede, dat Gedep. Staten hebben goedgekeurd, dat de betrekking van Secretaris met die van gemeente-ontvanger door ée'n persoon bekleed wordt. Nict3 meer aan de orde zijnde en niemand iets hebbende voor te stellen, sluit de Voorzitter de vergadering. Schagen. Met ingang van i dezer is de alhier gestationneerde jachtopziener E. Bosch ver plaatst naar Kortenhoef en in diens plaats ge treden de jachtopziener P. J. Deijs, van Korten hoef. Oudkarspel. Naar aanleiding van een adres van eenige ingezetenen van den Langedijk aan de Regeering, is met i Mei alhier en te Noord- en Zuidscharwoude eene nieuwe regeling der posterijen in werking getreden, die, hoewel zij aan de beambten der hulpkantoren veel werk verschaft, aan den anderen kant voor de inge zetenen zeer voordeelig is. Het hulpkantoor te Oudkarspel is thans op werkdagen geopend: 's morgens van 8g en van io12 uur en 's namiddags van 35 uur. Op Zon- en erkende Christelijke feestdagen des morgens van 79 uur. Had men hier vroeger tweemaal per dag bestelling, thans is hieraan nog de avond-bestel ling toegevoegd. Enkhuizen. Door den heer Arkes is een adres aan de prov. Staten van Noord-Holland gericht, waarin hij verzoekt, aan zijn plan voor den aanleg van een stoomtram van Hoorn naar Alkmaar de voorkeur te geven boven dat van de heeren De Lange en Bosman voor een buurt spoorweg tusschen genoemde plaatsen. Door den heer Arkes is voor een stoomtram aan de provincie een subsidie gevraagd van f 150,000 door de heeren De I>ange en Bosman voor een buurtspoorweg een waarborg van een jaarlijksche bruto opbrengst van f81,000, waarvan ten hoog ste f36,000 ten laste der provincie komen. Enkhuizen. Het Ambacht der Vier Noor- der Koggen heeft aan de naamlooze vennoot schap paardentram HoornEnkhuizen, voor den aanleg van eene stoomtram tusschen Hoorn en Schagen, f 50.000 toegezegd. De Fijp. De commissie voor de feestelijk heden bij gelegenheid der viering van den 7 ssten jaardag van den slag bij Waterloo bestaat uit de heeren B. Koker, voorzitter, K. Appel, secretaris, S. de Graaff, penningmeester, J. Appel, P. Geerke, A. M. C. Kaz, P. N. M. Lafeber, C. L. F. Sarlet, P. Tuin en P. Wals. De feestdag zal aldus worden verdeeld i. Matinée musicale in de open lucht door het Rijper fanfarekorps; 2. Historische optocht; 3. Opstijging van een ballon en daling met valscherm 4. Oplating van eenige luchtfiguren 3. Groot vuurwerk. Alles opgeluisterd door muziek. Haarlem. Het gemeenteraadslid Gallandat Huet heeft aan den Koning een adres gericht, waal van het „Haarl. Dagbl." den inhoud mede deelt. De heer Huet verklaart in dat adres, dat de burgemeester van Haarlem in de laatste Raads zitting zou beweerd hebben, dat hij, burgemees ter, den Raad zou hebben te bevelen. Verder klaagt de heer Huet er over, dat de burgemeester teveel zaken in geheime zitting laat behandelen, nog steeds een herziening van het rijkspersoneel tegenhoudt, en daardoor be werkt heeft, dat in de laatste jaren Haarlem niet is gebracht in een hoogere klasse van deze be lasting. Eindelijk schrijft de heer Huet, dat de bur gemeester het stelsel is toegedaan, dat men wil lens en wetens de vermogenden laag moet be lasten. Hij meent, dat, indien het den Koning be kend ware geweest wat hij van den Burgemees ter- weet, deze nimmer herbenoemd zou zijn en verzoekt den Koning met zijne mededeelingen te handelen, zooals het algemeen belang en dat van Haarlem eischen. Naar aanleiding van het bovengenoemde is door de overige leden van den gemeenteraad, uitgezonderd twee die buitenslands zijn, een tegen- adres aan Z. M. gezonden. Zij verklaren met leedwezen, verwondering, verbazing en veront waardiging van het adres van hun medelid te hebben kennis genomen met den inhoud kun nen zij in geenen deele instemmen, en zij betreu ren de indiening er van. Marine en Leger. Amsterdam. Ter eere van den fuselier Franciscos f'ornelis Adolf Buijs, den dapperen Amsterdamschen jongen, die bij Kota Toeankoe in Atjeh zoo manmoedig had gestre den om het lijk van zijn gevallen officier, had gisteren te Arasterdam eene opwekkende feestelijkheid plaats. De commandant der stelling, de geuernnl-majoor den Beer Poortugacd en vele hoofd- en andere officieren waren den dapperen Buijs komen begroeten, 0. a. kolonel Muschart van het 7de reg. inf., kol. van Branm Houekgeest van de mariniers, overste Fraucke van de artillerie, overste de Ilcnsch van de inf., de overste-plaatselijk .commandnnt Rochell enz Ook enkele bestuursleden van de pas opgerichte Vereeniging voor ridders der Militaire Willemsorde. Ter afsluiting van den kop van de handelskade, waar Buijs te ruim cén uur met zijne strijdmakkers aankwam op een havenbootje, dat hen van de „Prinses Wilhelraitm" gehaald had, was een 300 man troepen in carré opgesteld. Reeds te voren was hij begroet door het bolderen der ka nonnen te zijner cerc. Toen Buijs wus vooruitgetreden, sprak generaal Den Beer Poortugacl hem toeHij zeidc o. a. „Hoort, mannenwat Buijs heeft gedaan, 't Was den 26stcn Juli van 't vorige jaar. Zeer vroeg in den morgen rukte men in nlle stilte uit; maar de toeleg: eene bat terij in de versterking Kota Toeankoe te vernielen, was ver raden. Een hevig vuur uit een tusschen gelegen verster king begroet het kleine hoopje dapperen. „ünmiddclijk stormen luit. Veerman eu de zijnen vooruit, tegen het vuur iu. „De fuselier Buijs was de eerste in de vijundelijke ben- ting, hy had eene opening gemaakt in de buitenste om heining der versterking en drong er met den korporaal lange het eerst in. Maar dc benting was vol cu het vuur er uit was verdelgend De luitenant Veerman sneuvelt en een twaalftal der zijnen wordt gewond. Men moet terug. Toen houden de luitenant Hagemau en de fuselier Schirmer en de fuselier Buijs, die hier staat die drie dapperen, op het meest bedreigde punt stand. „Zij wilden het lijk van den aanvoerder niet laten in handen van den vijand. „Toen de dwangarbeiders, die helpen moesten, wegbleven namen de trouwe Buijs en Schirmer zelf hnn gesneuvelden officier op en droegen hem achteruit. „Maar nu krijgt Buijs zelf een schot cn kan niet meer. „Met zijn geweer zich langs de grond voortsleepend, moedigt hij nog zjjne kameraden aan „Kerelsroept hg „ik verlies mijn bloed, maar 't is voor vorst en vaderland I" „Dat is niet te vergeefs geschied. „Voor Koning en Vaderland vergoot gij uw bloed. Koning en Vaderland zullen dat u vergelden. „Het bewijs hiervan is deze plechtigheid, want Zijne Majesteit heeft u benoemd tot ridder van de militaire Wil lemsorde 1ste klasse. „En nu ga ik over tot de mij opgedragen aangename taak om u die schoone ridderorde uit te reiken." De generaal gaf hierop de troepeu bevel de geweren te presenteeren, waarna hij Buijs het formulier van den eed voorzei, dat de dappere met een flink uitgesproken„zoo waarlijk enz." beantwoordde. „Fuselier Buij9," zot vervolgde de generaal, „ik hecht op uwe borst de Koninklijke belonning voor uw moed, voor uw beleid en voor uw trouw. Leve de Koning!" Buijs was bij deze plechtigheid klaarblijkelijk aangedaan, maar h\j hield zich ferm. Niet het militaire kruis op de borst omhelsde hij zijne ouders. Daarna giug de generaal aldus voort: „Dat deed de Koning. En het Vaderland zal n ook niet vergeten, wees daar gerust op. Behalve de riddersoldij, die gij uw leven lang zult genieten, staan bier vertegen woordigers van het bestuur der Vereeniging van de Mili taire Willemsorde. Als gij hulp noodig hebt, wend n tot hen. Zij zullen namens ons volk doen wat in hun ver mogen is. Wij hopen dat gij nog in het leger kunt blijven. Zoo'n kranige kerel als gij, zieu wij daarin gaarne. De kameraden wachten den dapperen, nieuwen ridder. Voor hem een hiep, hiep, hiep, hoerah Met daverend gejuich werden deze woorden begroet. Vervolgens werd Buijs toegesproken door kolonel van Braam Houekgeest. Van alle kanten werden Buijs nu vriendenhanden toege stoken om hem geluk te wenschen. Met den plnatselijken commandant en een paar andere officieren steeg Buijs hierop in een met twee paarden bespan nen open rijtuig, in ten stoet geopend door huzaren te paard en voorts dc troepen die hem de militaire eer hadden bewezen en de muziek vau het 7de reg. infanterie. De stoet ging naar de kazerne Oranje-Nassau en werd overal langs den weg levendig toegejuicht. Hier was hij de gast van de onderofficieren der infanterie en zat bij hen aan in de versierde kamer van het tweede bataljon. Zijne ouders waren daarbij tegenwoordig. Vooraf werd hij nog toegesproken door den kolouel Muschart. De Kaptein Wijnmalen, vau het Ind. leger, dankte ook namens Buijs de onderofficieren en niet alléén hen, maar verder allen, het geheele garnizoen van Amsterdam, voor de blijken van wanrdeering, heden aan het Indische leger beloond. Zooals gemeld is, zal Donderdag a. s. op de algemeene begraafplaats te Vlissingen onthuld worden het gedenkteeken op het graf van wijlen J. Hobein. Bij deze plechtigheid zullen eenige hooggeplaat ste Marine-autoriteiten tegenwoordig zijn. Te 1 uur 's middags stelt zich voor het stad huis een stoet te zomen, bestaande uit de leden van het marine-, infanterie- en schutterijkorps, z/Vlissings Mannenkoor", de leden van het Neder- landsche en die van het Belgische Loodswezen, henevens deputaticn van onderscheidene Vereen i- gingen. Tijdens de onthulling zal „Vlissings Mannen koor ten geboore bren;en «Op het kerkhof" en «Bij de groeve", van de Vliegh. De luit. ter zee 1ste kl. J. E. Sickens, geplaatst in de rol Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, heeft gisteren het bevel over de te Vlissingen ge stationneerde stoomkanonneerboot «Vos" aanvaardt. De luit. ter zee 2e kl. T. A. F. De Bruine, die nende aan boord Zr. Ms. torpedo-instructiescbip «Marnix", is heden op non-activiteit gesteld en vervangen door den luit. ter zee 2e kl. jhr. J. O. De Jong van Beek en Donk. Op Zijner Majesteits wachtschip te Willemsoord worden geplaatst, met den 17en dezer, de luit. ter zee le kl. A. L. Boelen en die der 2e kl. M. C. Van Hall, en met den len Juni a.s., de luit. ter zee 2e kl. W. Comelis. Door Z. M. zijn met ingang van den 16den Mei a. s. bevorderd tot officier van gezondheid der 1ste kl. bij de zeemacht, de officieren van gezondheid der 2de kl. W. M. Mertens en O. Engelken. Met ingang van 16 Mei a. s. is: 1. de officier van adin. 1ste kl. J. A. M. Korpershoek van der Kooy, ter zake van in, doch niet door den dienst ontstane lichaamsgebreken, op pensioen gesteld, onder toe kenning vau een jaarlijksch pensioen van f1006, en eene verhooging ad f825 's jaars, voor werkelijk verblijf in militairen dienst in 's Rijks overzeesche bezittingen en koloniën en tusschen de keerkringen 2. bevorderd tot officier van adra. 1ste kl., de id. 2de kl. J. Langereis. Onderwijs en Examens. Benoemd tot onderwijzer te Limmen, A. Nagt- zaam, te Standaardbuiten, met wien op de voor dracht geplaatst waren Kruiten, te Wieringerwaard, en Van der Ploeg, te Heemskerk. Benoemd tot onderwijzeres te Angeren (gem. Bemmel)Mej. M. C. van de Ven, te Zijdewind. Te Oude Niedorp is de school voor een groot gedeelte ontvolkt wegens het heerschen van mazelen en kinkhoest, die tot dusverre een gunstig verloop hebben. Kerknieuws. Beroepen bij de Herv. gemeente te Wijdenes en te Oosterleek, H. R. Offerhaus, cand. te Ulrum. Rechtszaken. Het gerechtshof te Amsterdam heeft de gevan genisstraf van twee jaar, waartoe' Christina Goed volk, weduwe Jut, wegens diefstal van twee regen schermen en een stukje zeep door de arronilisse- ments-rechtbank aldaar veroordeeld was, verminderd tot zes maanden. Uit onze Koloniën. Blijkens een jl. Zaterdag bij het Departement van Koloniën ontvangen telegram van den gou verneur-generaal van Nederlandsch-Indië, is op 29 April jl. eene vijandige bende, 200 man sterk, nabij Edi (Atjeh) 11a een vuurgevecht verdreven. Onzerzijds werden gewond de officier van gezond heid dr. J. van der wal, en acht mindere mili tairen de vijand had zeven dooden en veertig ge wonden. Men leest in de «Locomotief" dd. 81 Maart: Eenige heeren keerden in den vroegen morgen van Vrijdag te Djokja terug uit de sociëteit, in een mylord, op den bok waarvan waren gezeten de heeren E. cn H. en binnenin twee officieren. De heer E. mende, zat in druk gesprek met zijn buur man en was in volkomen kalmen toestand. Vlak bij het residentie-erf wordt hij luide aangeroepen en tracht te vergeefs de paarden in te houden om eenige dienoren van den Sultan te mijden, die het midden van den weg hielden met den gouden pajong en als gewoonlijk pretendeerden dat ieder, blank of bruin, te voet of te paard, daarvoor moest uitwijken. De lieden waren, toen de paarden werden ingehouden, reeds ter zijde gesprongen, en men zou dus meenen dat, zoo deze inlaudsche bedienden al eenig recht hebben om zelfs Europeanen in een rijtuig van bet midden van den weg te jagen, zij konden hebben volstaan met bij den Sultan of den resident hun beklag te maken. Maar neen, zij dreven de onbeschaamdheid zoo ver van met hunne lansen, die zij steeds met de punt naar voren op den schouder dragen, het eene paard te dooden en het andere zwaar te verwondenDat het aldus is toegegaan, en de dienstknechten niet bijv. om niet overreden te worden, de paarden hebben willen tot staan brengen, blijkt duidelijk uit het feit, dat de wonden der dieren in de zijde zijn toegebracht. De heeren sprongen uit het rijtuig en bleven pogingen aanwenden om de zieltogende paarden op de been te helpen. De dienaren van den Sultan daarentegen waren brani genoeg om regelrecht het erf van den resident op te loopen en zich nog over de beleediging, die het vorstelijk zonnescherm zou zijn aangedaan, te gaan beklagen De resident kwam naar buiten en vond de heeren nog bij de paarden. Hij noodigde hen uit, hem te volgen naar zijn bureau, en onderzocht daar de toedracht. Gedeeltelijk zou de resident den heer E. in het ongelijk, gedeeltelijk in het gelijk hebben gesteld, maar in ieder geval heeft hij den heer E. verzocht, den Sultan zijne apologie te gaan maken. Dit laatste, dat ons reeds Vrijdag was mede gedeeld, noopte ons tot nadere informatiën, wijl het ons onwaarschijnlijk voorkwam. Het wordt ons echter thans bevestigd, en bovendiéh gemeld dat de heer E. aan het verzoek heeft voldaan. Welnu, dat achten wij een feit, met bet prestige, door ons in Indië en vooral in de vorstenlanden op te houden, volkomen in strijd. Het gaat verschuldigd eerbetoon te buiten, dat eenige bedienden van een inlandschen vorst, gewone Javanen, al dragen zij dan honderdmaal een pajong, opzettelijk het midden van den weg zouden mogen houden, Europeanen, in een rijtuig gezeten, dwingen yoor hen uit te wijken, en wanneer deze daaraan niet gehoorzamen, hunne paarden zonder vorm van proces overhoop steken. Tegen zoo iets komt toch waarlijk ieders gevoel van eigenwaarde op. Morgen steken de pajongdragende dienaars den Europeaan zeiven over hoop en wat zal men daarop antwoorden, wanneer men heden in het afmaken der paarden niet slechts heeft berust, maar nog ootmoedig zijne veront schuldiging heeft aangeboden Buitenland. Engeland. Aan eene optocht, die jl. Zondag te Londen langs de Victoria-kade naar Hyde- park trok, namen 300,000 werklieden deel. Het duurde twee uren, voordat allen in het park en rondom dë dertien spreekgestoelten vergaderd waren. De sociaal-democraten Cunninghame Graham en John Burns en de Russische nihilist Stepniak voerden o. a. het woord en spraken ten gunste van den acht-uur-werkdag. De menigte was zoo groot, dat geen enkel plekje in het park onbezet was. Talrijke afdee- lingen politie agenten waren rondom het park geposteerd, maar zij behoefden niets te doen, daar alles volkomen rustig bleef. Om vijf uur ging de menigte zeer ordelijk uiteen. Het weer was prachtig. Naar men verzekert, namen vele vreemde soci aal-democraten deel aan de betooging. Duitschland. In de „Hamburger Nach- richten" komen eenige mededeelingen voor om trent de kuiperijen, welke Bismarck's aftreding zouden hebben veroorzaakt. Een hooggeplaatst persoon had in den afgeloopen winter den kei zer verzekerd, dat Bismarck morphinist was en aan gedachteloosheid leed. De keizer had zich door een onderhoud met dr. Schwenninger van het ongegronde dezer bewering overtuigd. In- tusschen liet men bij het ambtelijk verkeer tegen over Bismarck doorschemeren, dat de keizer hem wilde ontslaan en naar een opvolger zocht, ter wijl men tegelijkertijd den keizer mededeelde, dat Bismarck besloten was heen te gaan. De geschiedenis, zegt de berichtgever van het blad, zal spoedig aan het licht brengen wie de aan legger dezer kuiperijen is geweest. Morphinist is iemand die verslaafd is aan het gebruik van morphine als opwekkend middel. Frankrijk. In den stand der werkstaking te Roubaix en te Tourcoing is sedert Zaterdag geen verandering gekomen. De opgewondenheid is zeer groot en weder zijn op verschillende punten baldadigheden gepleegd. Versterking van troe pen is aangekomen. De infanterie deed een charge op de bende der werkstakers, die zich echter onmiddellijk weder aaneensloten. Velen zijn in hechtenis genomen. De onderhandelingen te Roubaix, om tot eene schikking tusschen de werklieden en de patroons te geraken, worden voortgezet. Gisteren zijn 20 personen gearresteerd. In verscheidene inrichtingen te Tourcoing is door opgewonden benden schade aangericht door het vernielen van het mobilair. Ook wordt geld afgeperst. Ofschoon reeds herhaalde bijeenkomsten hier voor zijn gehouden, is tusschen werkgevers en werklieden nog geen schikking getroffen. Te Bessèges en Alais duurt de werkstaking voort. Volgens „de France" vertrekt Boulanger mor gen naar Frankrijk, om zich gevangen te doen nemen en voor het Hooge Gerechtshof te ver schijnen. Róchefort zou dat voorbeeld volgen. Oostenrijk. Tweeduizend bakkers hebben den arbeid gestaakt. De Regeering stelt eiken dag 600.000 kilogram brood ter beschikking van de patroons. Spanje. De Regeering heeft uit Barcelona een depêche ontvangen, waarin melding wordt gemaakt van ernstige wanordelijkheden in die stad. De gouverneur-generaal had gendarmes gezonden om de lieden uiteen te jagen, maar dezen boden tegenstand. Eenige personen zijn gedood of gekwetst. De krijgswet en de staat van beleg is voor het geheele gebied der stad afge kondigd en uitgebreid over geheel Cataloniê. Jl. Zaterdagavond kwam het weer tot samen scholingen, welke door de soldaten uiteen werden gedreven. De soldaten losten een paar geweer schoten, maar wondden niemand. Dahomey. Kerguelen heeft den 29 en 30 April jl. Widdah gebombardeerd. De com mandant Fournier heeft aan den Koning een ultimatum gezonden, waarin hij de gevangenen opeischt, zullende hij, wanneer daaraan niet wordt voldaan, overgaan tot .bombardement. Gemengd nieuws. Texel, 2 Mei. Het ontsteken van Mei- vuren (alhier Mcierblis genaamd) blijft op Texel bij „spes patria" nog steeds een geliefkoosd werk. Reeds dagen voordat de gewenschte dag aan breekt, gaat de lieve jeugd met een mat in optocht rond, onder het zingen van: Hooi, hooi I Hei je geen airooi Hei je geen ouwe manden Dan zeilen we de Meierblia branden. Hekken en atekken, joten en palen Als je niet geeft, dnn zeilen we halen. Boer wil jij het laten ataan 1 Of we zeilen hekken en atekken aan enden alaan. Eenige jongens gaan bij de huizen rond en vragen, of er wat is voor de „Meierblis" en wat gegeven wordt (en ieder heeft in den schoon maaktijd wel wat ouds te missen) wordt op de mat geladen, om het op eene opene plek, ver genoeg van eenig gebouw, te brengen. Breekt eindelijk de schemeravond van den zoo lang verbeiden dag aan, dan wordt de bijeenverza melde voorraad met luid gejubel in brand ge stoken. Meermalen is het gebeurd, dat men, op het hoogste punt van Texel staande, 23 „Meierblis- sen" te gelijk kon tellen. Texel, 5 Mei. Jl. Zaterdag had in het hotel „De Lindeboom" de verloting plaats van het schilderijtje, voorstellende een gezicht op den Burg en uit Amsterdam gezonden aan dei\

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 4