Binnenlandsch nieuws. Helder. Een prachtig mooien dag begun stigde gisteren de opening van het badpavil joen te Huisduinen. Een frisch windje, dat ter rechter tijd verkoeling bracht, deed de vlaggen en wimpels lustig wapperen. Dc zon schitterde op' liet kleine, maar fraai uitgevoerde gebouwtje, peelde langs dak en veranda en bescheen de talrijke menigte, die gekomen was om getuige te zijn van de opening van de eerste badplaats aan dit barre strand. En aan publiek ontbrak het waarlijk niet. De weg naar Huisduinen zag er hier en daaruit, dat meu onwillekeurig aan de geijkte term dacht „zwart van de menschen", en op de het had-pavil joen omringende duinen wemelde liet, terwijl ook aan het strand een talrijke menigte verzameld was, die van oogenblik tot oogenblik vermeerderde. Rijtuigen van allerlei soort reden af en aan en ontlastten hunne levende lading aan den ingang van het dorp. Jammer, dat vandaar tot aan den voet van het duin het zwarte, mulle zand de overhand heeft en den bezoeker waarlijk niet zal doen wenschen dat zijn karretje op zoo'n zandweg zal rijden. De over het duin aangelegde weg zal, evenals dat gedeelte zandzee, nog zeer de behulp zame hand behoeven, willen zij beantwoorden aan de eischen voor eene toegangsweg tot een hadplaats. Het gebouwtje zelf, zeer terecht bad-paviljoen gedoopt, is geheel in den stijl, die men onder die benaming verwacht, gebouwd. In- en uitwendig ziet het er goed uit en de rondom het gebouwtje loopende veranda zal stellig de meest gezochte rustplaats zijn. Het pad naar het strand en de daaraan verbonden trap konden, zonder nadeel, tweemaal zoo breed zijn en de laatste van leuningen te voorzien ware geen overdaad. Daar beneden op het breede strand zijn de eenvoudige maar nette badkoetsjes gestationneerd en ook de onmisbare badstoelen. Van' het terras, dat het gebouwtje om ringd, heeft men, wat eene groote aanbeveling is, een verrukkelijk gezicht. Een uitgestrekt panorama ontrolt zich aan uwe voeten en dit alleen zou vol doende zijn, om de liefelijke plek, door de onder nemingsgeest van de lieeren Terra c. s. hier ge schapen, een aangename rustplaats te doen worden, die bij het ruischen der golven aan de eene en de stille landelijke omgeving aan de andere zijde tot poozen en genieten uitlokt. De tonen van de muziek, verdienstelijk uitgevoerd door de kleine kapel der Marine, onder directie van den heer Schouten, verkondigden luide dat Helders badplaats geopend was. Mogen diezelfde tonen spoedig hare bloei verkondigen en met haar tevens die van het eens zoo bloeiende Huisduinen. Helder. Door de Directie der Marine alhier werd gisteren openbaar aanbesteed de levering van Perceel 1. 3500 HL. gnscoces. Ingekomen waren 5 inschrijvingsbiljetten, van de lieeren C. Berghuijs, te Amsterdam, ad f0.62; J. Keijzer f 0.62 P. Schagen f 0.60P. van Es Sr. f0.56 en P. Bandsma f0.54| per HL. Perc. 2. 1000 IIL. houtskolen 4 biljetten, van P. Schagen, ad f 1.05 P. van Es Sr. f 1.01 S. Schellinger f 0.88 en P. Bandsma f 0.86-f per HL. Perc. 3. 1500.000 KG. Engelsche steenkolen (Oostkust) 5 biljetten, van P. N. de Jong, Amsterdam, ad f 12.06 C. Berghuijs, Amst., f 11.84 J. Balthasar, Amst., f 11.70; J. R. Veder Zn., Rotterdam, f 11.11* en W. Hoven Zn., 's Hage, f 10.89 per 1000 KG. Perc. 4. 5000 HL. smeekolen 5 biljetten, van P. N. de Jong, Amst., ad f 0.92*P. Bandsma, f 0.88*P. van Es Sr., f 0.82J*. Balthasar, Amst., f 0.82 en C. Berghuijs, Amst., f 0.81 per HL. Perc. 5. GO.000 stuks gewnne turf3 bil jetten, van P. Schagen, ad f 4.S0J. Luidinga f 4.49 en P. Bandsma f 4.40 per 1000 stuks. Perc. 6. 25000 KG. patentolie; 3 biljetten, van L. Vliegentliart, Dordrecht, f 39 7. Alber- dingk Zn., Amst., f 37.40 en Wed. J. E. de Boer Jr. Zn., Amst., f 37 per 100 KG. Perc. 7. 800 KG. raapolie5 biljetten, van De Boer van der Schuit, Amst., ad f 42 L. Vliegenthart, Dordrecht, f 41.75 W. E. Bijvoet Jr., Amst., f 38.27 Alberdingk Zn., Amst., f 38 en Wed. J. E. de Boer Jr. Zn., Amst., f 37 per 100 Kg. Perc. 9. 1000 KG. sperinacetie-olie5 bil jetten, van De Boer St v. d. Schuit, Amst., ad f76 Pol Jr. Co., Overschie, f 63 W. E. Bijvoet Jr., Amst., f62; Mennis Sc Co., Rott., f49.95; W. Jansen Sc Co., Rott., f 48 per 100 KG. Perc. 10. 18000 KG. minerale olie (2 soorten) 7 biljetten van lste soort. 2de soort. A. Betonville, Amsterdam, ƒ19.ƒ14.50 Eol Jr. Sc Co, Overschie 16.90 14.46 Mennis Sc Co., Rotterdam, 16.75 13.65 De Boer Sc v. d. Schuit, Amsterdam, „16,20 „13.95 W. Jansen Sc Co., Rotterdam 16.15. Parker Sc Co., Zwolle, 15.10 14.40 S. C. M. Backx, Rotterdam, 14.50 13.25 per 100 KG. Perc. 11. 2000KG. plantaardige machine-olie; 6 biljetten, vanParker Sc Co., Zwolle, f 44 Pol verstand van, mijnheer von MalzhotF," zeide zij, het hoofdje schuddend, het zal wel het beste zijn, dat ik „oom" Krischfier den hengel terugbreng, dan schenk ik meteen het leven aan de arme visschen en regenwormen „Daarmee zal uw menu niet gediend zijn!" De jonge jager wierp het geweer over den schouder en maakte de teugels van zijn paard los. „Nu heb ik een voorslagIk bezorg u al het noodige hier op deze plaats en morgenmiddag leggen wij bij deze brug de snoeren uithebt ge tijd Isabella kleurde sterk. „Morgen tusschen zes en zevenen „Ik zou u aan het pachtershuis hunnen afhalen „Neen, neendat nietriep Isabella haastig uit en weder werd haar lief gezichtje bloedrood, „ik zal hierheen komen, al is het ook voor een oogenblik. Kom niet op de hoeve; wat ik u bidden mag, doe mij dat genoegen „Ei, waarom?" „Vraag niet verder en voldoe aan mijn verzoek," smeekte het jonge meisje zeer verlegen, „ik zal u zeer dankbaar zijn." „En voor hoe lang niet vroeg hij neergeslagen. „Twee weken, dan moogt gij mijnentwege iederen dag komen „Ik beloof liet u, maar alleen onder die voor- Jr. Co., Overschie, f 43.90 W. Jansen Sc Co., Rott., f 38 de Boer Sc v. d. Schuit, Amst. f37.20 Wed. -T. E. de Boer Jr. Sc Zu., Amst. 1' 30 en Alberdingk Sc Zn., Amst., f 29.25 per 100 KG. Perc. 12. 27.000 KG. lijnolie 3 biljetten, van gekookte ongek. L. Vliegenthart, Dordrecht, ƒ30.75 ƒ31.75 Alberdingk Sc Zn., Amsterdam, 29.40 „28.65 Wed. J. de Boer Jr. Sc Zn., id., 29.35 2S.30 per 100 KG. Perc. 13. 1600 KG. reuzel2 biljetten, van Molijn Sc Co., Rott.., ad f 54.70 en Moerbeek, Rott., f 52 per 100 KG. Perc. 14. 1500 KG. roet of talk (2 soorten) 5 bilj. van lste soort. 2de soort. Gilhuijsen Sc Co., Amsterdam, ƒ35.ƒ85. De Boer v. d. Schuit, id. 35.33.50 W. E. Bijvoet Jr., id. 33.71* 33.71* Molijn Sc Co., Rotterdam, 31.80 31.80 Eol Jr. Co., Overschie, 31.80 31.S0 per 100 KG. Pere. 15. 3000 KG. geteerd dubbel-of huid- papier1 biljet, van W. F. Bijvoet Jr., Amst., nd f 22.14 per 100 KG. Perc. 16.Mospapier en vilt; 2 biljetten van: mospapier vilt per KG. per vel. W. Hoven Sc Zn., 's Gravenhnge, ƒ0.80 ƒ0.30* W. E. Bijvoet Jr., Amsterdam, 0.75 0.32A Perc. 17. 4000 K..G. Moscovische pek5 biljetten, van: J. Bethlehem, ad f 10,50; Brons Sc TJhlenbroek, Amst., f 10.21; 1'. Bandsma, f 10; W. E. Bijvoet Jr., Amst.., f 9.96* en W. ten Harmsen f 9.70 per 100 K.G. Perc. 18. 3000 K.G. terpentijn 5 biljetten, van J. Bethlehem, ad f 40 W. E. Bijvoet Jr., Amst., f 39.90 Wee, Delft, f 39.50 De Boer Sc d. Schuit f 37 90 en Vissering Sc Lelv, Amst., f 37 80 per 100 K.G. Perc. 19. Sneldrogende verf1 biljet, van Vissering Sc Lelv, Amst., ad f 4G55. Perc. 20. Verfwaren 4 geldige biljetten, van Hoogcweg Sc van Zameren, Amst., ad f 4156.65 Gilhuijsen Sc Co., Amst., f 3845 De Boer Sc v. d. Schuit, Amst., f 3S23.15 en Vissering Sc Lely, Amst., f 3679.60. Perc. 21. 10.000 KG. loodwit; 2 biljetten, van Wed. llondorf, Blok Sc Braat, Schoonhoven, f2600 en P. Prinsen Sc Zn., Gouda, f2348. Perc. 22. 10.000 KG. loodwit; 2 biljetten, van Wed. Hondorf, Blok Sc Braat, Schoonhoven, ad f2700 en P. Prinsen Sc Zn., Gouda, f2398. Perc. 23. Zinkverf4 biljetten, vau J. Beth lehem, ad f 2280 Routenbach, Arnhem, f 2242 J. B. Kroon Sc Co., Amst., f2193.40 en Surie en Lingcmann, Ainst., f2171.30. Perc. 24. 20.000 KG. gezifte menie 6 bil jetten, van: G. Smit, Nijmegen, f4200; J. Beth lehem f 4100 Vissering Lely, Amst., f 3748 T. W. Sanders k Co., Amst., f 3668 Gebrs. Abra hams, 's Hage, f3650 en 11. Vettcwinkel Sc Zn., Amsterdam, f3622. Perc. 25. Dakpannen, steenen, enz. 5 bil jetten, van A. Brunsting: Jr., Oegstgeest, f 1540 P. Spruit f972.03 W. F. Stoel, Alkmaar, f924.25 Gebrs. Jauzen f S90.80 en G. Moorman f 874.50. Perc. 26. Cement, grint en zand 5 biljetten, vanD. de Vries, ad f 637.50G. Moorman f 586 P. Spuit f 568.65 W. E. Stoel, Alkmaar, f 527.20 en Gebrs. Janzen f 520. Perc. 27. 5000 KG. groene zeep 1 biljet, van A. Klik, ad f 25.95 per 100 KG. Perc. 28. Kantoor-, schrijf- en teekenbehoeften 2 biljetten, van Berkbout Sc Co., ad f 1090.44 en J. J. Geerling, Amsterdam, f 971.35. Perc. 29. Papier, enz.2 biljetten, van J. J. Geerling, Amst., ad f 1189.63 en De Ruijter en Meijer, Amst., f 1092.31. De inschrijvers, achter wier namen de woonplaats niet is vermeld, zyn alhier woonachtig. Alkmaar. Men leest in de „Alkm. Ct." de volgende annonce „Met het oog op de schade, veroorzaakt door het vernielen der helmbeplantingen, door het stichten van brand en het verstoren van het wild, is de toe gang tot de duinen, behoorende aan de heerlijkheid Bergen, van af heden voor het publiek in het alge meen verboden. Dc plaats onder de hooge boomen bij „Duinver- maak" is tijdelijk afgesloten, tot dat er maatrege len genomen zijn tot bescherming der duin en tot behoud van deze schoone plaats. Bergen, 4 Mei 1890. J. Van Re enen." De Alkm. Ct. zegt naar aanleiding daarvan Wat reeds door de bezoekers van het schoone Bergen 1.1. Zondag naar hier was overgebracht, als een loopend vuur door de stad zich had verspreid en aller hart met angst vervulde, werd in het blad van jl. Woensdag, onder de advertentiën, gelukkig slechts gedeeltelijk bevestigd. Wel moet er ruw en lomp zijn huisgehouden, wel moet menige ongast vrije handeling verricht zijn, wel moet aan hel heer lijke natuurschoon aldaar op schromelijke wijze ge weld zijn aangedaan, wilde de „Heer van Bergen" een besluit nemen, van zoo overwegend belang, zoo waarde, dat ik u morgen hier aan de brng zie Wanneer ge er niet zijt, zal ik mij tot uw straf veertien dagen lang bij vriend Kirschncr inkwar tieren Isabella sloeg dc oogen neer. „Ik zal komen, dat verzeker ik u. En nu adieu, dank voor uwe. hulp Malzhoff stond voor haar en zag haar zwijgend aanook hij werd plotseling beschroomd en be vangen langzaam bracht hij de hand aan den hoed. „Tot weerziens, juffrouw Mnalfje, om zes uur!" zeide hij, legde de hand om den nek van het paard en keek haar na, zooals zij met haastigen groet wegsnelde en tusschen het groen verdween. Toen sprong hij in den zadel en reed langzaam heen. Nog eens wendde hij het hoofd om en wonderlijk, tegelijkertijd stond ook het jonge meisje bij de kromming van den weg aarzelend stil, draaide zich om en zag hem na. Nogmaals nam hij den hoed af en wuifde haar toe. „Wie pronken wil, kleede zich in groene dracht klonk het jubelend door het zonnige beukenbosch, en Isabella hief de blanke hand omhoog en groette lachend terug „Leve de velden en de bosschen, de jagers en de jacht (Wordt vervolgd.) diep ingrijpend in de. tradifiën van zijn geslacht. Men stelle zich voor Alkmaar zonder het Berger bosch, stedeling en vreemdeling, bezoeker van Ilof- dij ks geboortestad, de gelegenheid missende, den fraaien zomerdag zich te verpoozeti en verademing te zoeken onder het lommerrijk bladerengewelf van dat door de natuur „vertroeteld" plekje gronds Meu heeft moeite zich aan dat denkbeeld te gewennen, men kan er zich nog niet indenken, wat den Alk- niaarder vooral ontbreken zal, wanneer het besluit van den „Heer van Bergen" niet van t ij d e 1 ij k e u aard is. Wij veroorloven ons daarom, met dank baarheid in het gemoed voor- de vorstelijke mild heid, waarmede de toegang tot de bosschen steeds werd verleend, een. beroep te doen, uit naam ook van vele bewonderaars van natuurschoon straf den goede niet. den kwade niet te lang, onthoud ons niet langer, dan dringend noodig is, wat uwe vrij gevige hand te schenken heeft. Zijpe. Vergadering van den Raad dezer gemeente van G .Mei. Afwezig de lieereuFrancis en Zeeman. Na lezing en goedk. der not. wordt dooi- den Voorzitter namens liet l)ng. Rest. voorgesteld zich tut het pnlderbest. te weuden met het verzoek, vau gemeentewege het gedeelte weg te Sint Maartensbrug, uitmakende bet Buurtje, tot aan dc begraafplaats, te mogen doen beharden terwijl de polder het onderhoud van dat deel in het vervolg voor zijn rek. zou nemen en nu ter tegemoetkoming in de kosten van be- harding aan de gemeente een subsidie zon toekennen. Ramings- koste-n omstreeks f 150. De lieeren I'aarlbcrg, Biersteker en Schuit juichen dit voorstel zeer toe. Lantstgen gelooft echter niet, dat de polder het verzoek zal inwilligen. Die bcharJing moet voor gc- inceute rek. gcschiedcu. De Polder mag dit uict doen. De heir Faarlberg wil voorzichtigheidshalve geen subsidie aan vragen. De lieeren Biersteker en Hulst pleiten voor het voorstel. De heer Nobel juicht toe hetgeen de lieeren Schuit c. s. verlangen, n.1. Hij wil dat de bnurt aan den St. Maartens brug uitsluitend wordt behnrJ vanwege de gemeente, en hoopt dat dezelfde verbetering in de buurten Ondesluis en Schagerbrug, 2al worden aangebracht. Hij vindt het natuur lijk, dat in dit geval St. Maartensbrug vóórgaat. Doch de polder mag hier niet subsideereu. Het voorslel van liet Dag. Be;t. wordt verworpen met 5 tegen 4 stemmen. Vóór: Uiersteker, Wit, Kaan en Hulst; tegen Punrlbcrg, Zijp, Nobel, v. Beusekom en Schuit. Het voorstel Nobel, wordt aangenomen uict G tegen -3 stemmen. VóórSchuit, Paarlbcrg, Zijp, Nobel, van Beu sekom en Hulst. Tegen: Kaan, Biersteker en Wit. Daarna werd door den Raad machtiging verleend tot de voorgestelde af- en overschrijvingen, dienst 1889 tot een gezamenlijk bedrag van f 293.65, alsmede tot het doen van uitgaven ad f 51.30, aan nog verschillende op dien dienst openstaande posten. Vervolgens werd meded. gedaan; dat door den minister afwijzend was beschikt op het door den Raad gedaan verzoek oin ontheffing vnn de verplichting om schoolgeld tc hellen. Werd beslotcu nogmaals een adres aan Z. AI. te richten, met de mededeeliug, dat bij de in vorig ndres gemelde be zwaren, nog cén was gekomen, nl. dal op de ltuumsche bijzondere school alhier ook geen schoolgeld wordt geheven en dus de opeub. lagere school bij verplichte heffing in zeer ongunstige conditie zou komen met betrekking tot de con currentie met die bijzondere school. Bij de rondvraag wij;t dc heer van Beusekom op eene in liet jaarverslag der schoolcoinm. voor dc Roomschen on aangename uitdrukking. In liet slot, duarvan staat namelijk uitgedrukt, dat vele Roomsche ouders in de Zij pc gedwongen worden hnu kinderen legen hun zin van de (Jpciib. l.agere school tc nemen ten bate van de bijzondere Roomsche- Spr. verklaart, dat er vau de zijde der Roomschen geen dwang wordt uitgeoefend. De heer Nobel merkt op, dat de grens tusschen dwang en pressie moeilijk is aan te geven. De heer Kaan, tevens voorzitter der schoolcommissie, zegt dat een Roomseh ingezeten, aan het hoofl der school een briefje heeft geschreven, verklarende tot zijn leedwezen zijn kinderen van dc Openb, school te moeten nemen. De heer Nobel brengt in het midden dat hij hot gelooft, nis de heer v. Beusekom verklaart, dat er geen dwang wordt aangewend, doch hij gelooft niet zoo grif dat er geen pressie wordt uitgeoefend waarop de heer v. Beusekom opmerkt, dat pressie toch nog geen dwang is. Nadat door den heer Kaan verklaard was, dat dc school commissie het verlangde antwoord gewis zal geven, werd dc vergadering gesloten. Barsingerhorn. Den spsten April werden alhier in het openbaar verkocht 45 aandeelen ten laste van landbezit te Mijdrecht met de daarbij behoorende dividend-bewijzen, ieder groot f 1000, voorf 1 tezamen. Ameland. Weinige jaren geleden beproefde men dit eiland tot eene badplaats te maken. Het gelukte echter niet. Thans zal eerstdaags de opstal van het destijds gebouwde badhuis met den daarbij behoorenden inventaris in het openbaar worden verkocht. Warmenhuizen. De nieuw ingevoerde Posterijdienst blijkt in deze gemeente nog niet in allen deele te voldoen. Behalve toch dat de bodeloopen SchoorldamWarmenhuizen, station Noordscharwoude 'n paar sterke beenen vereischen, kunnen couranten, brieven, enz. uit 't Noorden door deze regeling eerst des namidday* worden bezorgd. Zoo kwam o. a. iemand alhier den 4den dezer, nam. half twee in 't bezit van een ^jostftelegram, den 3den Mei jl. ten half twee nam. verzonden van Texel. Terwijl omgekeerd een ander welke voorin, acht uur per brief eene adver tentie opzondt aan 't adres „N. v. d. D." 't genoe gen. had, deze nog dezelfde avond in genoemd blad geplaatst te zien. Warmenhuizen. In de herberg „de Moriaan" alhier werd gisteren bij afslag verkocht eene boerenplaats met 22* bunders land, staande en gelegen in de gemeente Haringkarspel. Eige naresse werd de R. K. Kerk te Haringkarspel voor de som van f62911. Spanbroek. Werd vroeger melding gemaakt van twee personen uit Opmeer, die zich door onvoorzichtigheid op de Spanbroeker zaagmolen deerlijk bezeerd en gekneusd hadden, thans wordt bericht, dat beiden, behandeld door dr. van Balen Blanken Jr., arts alhier, nagenoeg geheel her steld zijn. Opperdoes. - Door den Raad dezer gemeente is een nieuwe regeling der schoolgelden vast gesteld en door Z. M. den Koning bekrachtigd. Voor elk schoolgaand kind is het schoolgeld thans per maand op 35 cents bepaald, 30 cents voor ieder indien twee, en 25 cents voor ieder indien drie of meer kinderen uit één gezin gelijk tijdig de school bezoeken. Minvermogenden behoeven slechts de helft te betalen, terwijl on- vermogenden kosteloos onderwijs kunnen ont vangen. Amsterdam. Jl. Dinsdag heeft in het lokaal „Eensgezindheid" alhier de jaarlijksche algemeene vergadering plaats gehad van aandeel houders in de „Stoomvaartmaatschappij „Neder land". Vertegenwoordigd waren 152 heele en 4 halve aandeelen, recht gevende op 49 stemmen Op het oogenblik heeft de Maatschappij twaalf stoomschepen in de vaart en twee in aanbouw (Prins Hendrik en Prinses Sophie), te zamen met 41400 bruto tonnenmaat. Zeven stoomschepen zijn voorzien van electrisch licht. Balans en winst- en verliesrekening werden goedgekeurd. Het dividend werd vastgesteld op tien percent. Tot commissarissen werden herkozen de heeren C. F. F. Quien en A. A. Bienfait. Marine en Leger. Voor het examen tot toelating alsadelborst aan liet Koninklijk Instituut voor de Marine alhier hebben zich 141 jongelieden aangegeven. Het getal opengestelde plaatsen bedraagt 30. Voor de 3 plaatsen van adelborst voor de mari niers zijn 34 jongelieden aangegeven. Blijkens een bij het Departement van Marine ontvangen telegram vertrekt Zr. Ms. stoomschip „Atjeh", onder bevel van den kapt. ter zee J. 0. Commijs, lieden van Busliire (Perzische Golf), koers stellende naar Bombay. Aan boord was alles wel. Zr. Ms. stoomkanonneerboot „Das", liggende in liet Marinedok te Amsterdam, werd jl. Dinsdag in dienst gesteld. Het bevel daarover werd opgedragen aan den luit. ter zee 1 ste kl. A. H. Hoekwater. Met dit schip zullen evenals vorige jaren de opne mingen der verschillende binnenwateren en der Zuiderzee worden 1 Door den directeur en commandant der Marine te Amsterdam werd jl. Maandag aanbe steed het sloopen van de scheepsromp van de afgekeurde en voor den dienst onbruikbare korvet „Ajax", liggende aan het Marinedok aldaar. Inge komen waren 6 biljetten de hoogste inschrijving was die van den heer Goedkoop, voor f 3750.. De luits. ter zee 2de kl. H. J. Pak en A. Mer- kus, dienende resp. aan boord Zr. Ms. fregat „Evertsen" en wachtschip alhier, zullen 11 Mei a. s. onderling van bodem verwisselen, terwijl met 17 dezer de luit. ter zee 2de kl. J. T. T. Modder man wordt geplaatst aan boord Zr. Ms. wachtschip alhier. Van Amsterdam en Nieuwediep zijn te Rotter dam aangekomen 50 mariniers, tot aanvulling van het garnizoen. Bij min. resolutie is bij liet korps mariniers toe gekend, voor 24jarigen eerlijken en trouwen dienst, de zilveren medaille aan den adjudant-onderofficier J. C. Abraham, den sergeant C. C. van Dnalcn, den marinier lste kl. W. Dubbeld en den marinier 2de kl. C. Pasman. Van de tweede ploeg adspiranten voor machi nist-leerling der Marine, sterk 10 jongelieden, zijn er 4 geneeskundig afgekeurd. Uit 's Hage bericht men, dat binnenkort ook de luit.-generaal, inspecteur van het wapen der infan terie, den militairen dienst met_pensioen gaat ver laten. De adjudanten-onderofficier en de sergeanten-ma joor bij het wapen der infanterie zullen voortaan met een revolver bewapend worden. Onderwijs en Examens. De 4Gstc jaarlijksche algemeene vergadering der Gewestelijke Vereeniging „Noordholland" van het Nederhindscli Onderwijzersgenootschap, zal Zaterdag 24 Mei e. k., des morgens te 10 uur, in het Heeren logement te Purmerend worden gehouden. De heer P. Yerweij, van Enkhuizen, heeft te Amsferdam akte voor L. O. bekomen. Benoemd tot onderwijzer te Enkhuizen aan de R. K. school de heer J. T. F. Dickmann, onderwijzer aldaar; te Marken de heer A. List te Vlieland. Mej. M. Bruin te Barsingerhorn komt voor op de voordracht voor onderwijzeres te Zaandam. Landbouw en Veeteelt. In een der zalen van „Krasnapolsky" te Amster dam werd gisteren de achtste algemeene vergadering gehouden van de afdeeling Noordholland van het Nederl. Rundvee Stamboek. Uit het jaarverslag bleek dat de afdeeling thans 617 gewone leden, 15 begunstigers en een eerelid telt. Bij den secretaris-penningmeester kwamen in voor een voorjaaas-inspectie 247, voor de herlstkeu- ring 26 cn voor een tusschenlijdsche 80, totaal 353 aanvragen. De ontvangsten bedroegen f 1856 de uitgaven f 1210, zoodat een batig saldo in kas is vnn f646. Na langdurige discussie werd besloten om onder zekere voorwaarden aan de tentoonstelling van vee, die weldra vanwege Hollands Noorderkwartier te Hoorn zal worden gehouden, f 200 beschikbaar te stellen; werden de punten van beschrijving voor de algemeene vergadering op 19 Mei e. k. kort bespro ken en de vergadering daarna gesloten. Kerknieuws. PREDIKBEURTEN. Herv. kerk te Noordzijpe: Zondag 11 Mei, voorm. 9.30, Schagerbrug, ds. te Gempt. Herv. kerk te Zuidzijpe. Zondag n Mei, namid. 1.30, Burgerbrug, ds. te Gempt. Herv. kerk te Eenigenburg Zondag 11 Mei, namid. 1.30, ds. de Boer, pred, te Dirkshorn. Herv. kerk te St. Maarten. Zondag 11 Mei, voorm. 9 u., St. Maarten, ds. Mühring. Doopsgez. kerk te Noordzijpe. Zondag 11 Mei, voorm. 10 u., Oudesluis, ds. Calcar. Noord- en Zuidzijpe. 11 Mei ds. te Gempt, Schagerbrug voorm., Burgerbrug nam. 18 Mei ds. Bron, Schagerbrug nam. Burger brug voorm.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 2