die niet aan eene bepaalde onderneming van nijverheid verbonden zijn, dit onderzoek voor gansch het land is opgedragen aan de eerste afdeeling. Met ingang van i Juli wordt van Rijkswege 1. de gelegenheid gegeven, op de door den minister van Waterstaat, enz. te bepalen voor waarden, tot het aan een postkantoor in ontvangst nemen door een- of namens den geadresseerde van de voor hem bestemde stukken; 2. tusschenkomst verleend tot het verkrijgen van abonnementen op nieuwsbladen en tijd schriften 3. voor zoover de minister hiertoe aanleiding mocht vinden, gelegenheid gegeven tot het vooraf stempelen der adresstrooken van gedrukte stukken. Het busrecht zal naar een nieuwen maatstat geregeld worden. De gelegenheid om zich te abonneeren op binnen- en buitenlandsche couranten en tijd schriften zal geschieden tegen vooruitbetaling van het abonnementsbedrag. Voor het gemis der voordeelen voor de ambte naren der posterijen, uit bovenstaande bepalingen voortvloeiende, is bepaald dat zij zullen genieten eene jaarlijksche toelage berekend naar het ge middelde der emolumenten over 18871889. Deze toelage vervalt voor de directeuren bij verplaatsing, alsmede bij eene nieuwe regeling van hun traktementvoor de overige ambtenaren bij benoeming tot directeur, bij plaatsing in eene betrekking, waaraan op 30 Juni 1890 geene emolumenten verbonden zijn, alsmede bij eene nieuwe regeling van de traktementen der ambte naren van hun rang. Op de brievengaarders zijn de bepalingen niet van toepassing. Naar het „Vad."verneemt, zijn deze week de metingen ten behoeve van het onderzoek van de Zuiderzee-Vereeniging, in zake de Zuiderzee- indijking, hervat. Zij hebben plaats in de nabij heid van Harlingen, door de civiel-ingenieurs C. C. Coomans en P. Joosting en den opzichter Vegter. Bij min. beschikking opgenomen in de ,,St.-Ct." No. 215 is eene wijziging gebracht in de verdeeling van de onderkiesdistricten van het hoofdkiesdistrict Hoorn, betreffende het onder kiesdistrict Edam. Volgens de bijlage van de „Staats courant" van Donderdag den 15 en Vrijdag den 16 Mei, vermeldende de statistiek der geboorte en der sterfte in Nederland over het jaar 1889, is Alkmaar, per 1000 inwoners, de vierde in rang wat de sterfte aangaat, met 18.06, Harlingen de derde met 16.94, Roermond de tweede met 14.42 en Bergen op zoom de eerste met 13.37 sterfgevallen. De meeste sterfgevallen kwamen voor te Gouda met 36.70 sterfgevallen per duizend inwoners. Arbeidersbewegingen. Amsterdam. In een alhier gehouden ver gadering van timmermansbazen met de besturen van werklieden-vereenigingen is het verzoek der knechts om een loon van 25 cents per uur en een arbeidsdag van 10 uren behandeld. De bazen beweerden aan die eischen niet te kunnen voldoen. Na langdurige besprekingen werd be sloten om het voorstel van een der bazen, om met Mei '91 het loon te stellen op 22 ct. met .11 werkuren, nog eens nader te overwegen in de patroonsvereenigingen. Appelscha. Er lagen jl. Donderdag alhier 150 schepen op lading te wachten. Er was geen enkel arbeider in de veenderij. De vrouwen hielden er een vergadering en 220 harer hebben een vereeniging opgericht. Jl. Vrijdag zou men over een accoord spreken. 120 arbeiders uit Smilde begonnen gisteren omstreeks 80 schepen te laden. Er is een sterke militaire macht in de veenderij. Ter kenschetsing van den geest die eronder de werkstakers heerscht, meldt men aan de Haarl. Ct. uit Assen, dat aldaar bij éen wapen handelaar in de laatste 10 of 14 dagen, dus reeds vóór het uitbreken der werkstaking, niet minder dan 50 revolvers zijn gekocht door arbeiders van hier. Aan een aanvraag om een partij revolvers mee te geven om er mede te venten, werd door den koopman niet voldaan. Binnenlandsch nieuws. Helder. De Gymnastiek- en Exercitie- Vereeniging „Pro Patria" alhier, hield jl.Zondag- „Waarom blijft ge staan Kom toch „Neen, ik kom niet, wij zijn haast aan Laub- mann's huis!" En onweerstaanbaar komisch schudde hij het hoofd „Eerst moet ik u nog wat aan kijken zoo wonderlijk te moede als op dit oogen- blik, ben ik nog nooit geweestIk weet niet, of het alleen uw kleed is, dat mij naar het hoofd stijgt, of de goudleeren schoenen, of het maanlicht, dat een verliefde jager zoo ietwat week en droomerig stemt! Maar iels stijgt mij naar het hoofd, juffrouw Maaltje, omdat er in het hart heelemaal geen plaats meer is, en omdat omdat ik sedert eenigen tijd dol en blind en gek ben, Neen, ik wou zeggen omdat" en Malzhoff drukte de handen tegen de borst „omdat het er eenmaal uit moet, dat ik u razend liefheb, juffrouw Maaltje, en nu, sla mij maar dood, ik kan niet anders Isabella boog het lieve kopje en drukte het zakje suikergoed vaster tegen haar kloppend hart. „Doodslaan? Is het dan zulk groot vergrijp, van mij te houden, mijnheer von Malzhoff?" „Neen, Maaltje-lief, een vergrijp zou het dan zijn, als ik nu den drang mijns harten volgde en u met perziken en al aan het hart druktehet zou de dood zijn voor perziken, gouden kleed en sui kerzakjes kortom, maak mij niet tot moordenaar van al deze dingen, maar schud in Godsnaam uw zoete zegen uit over de Sibyllijnsche spruiten van het tuinhuis en kom dan snel weer in mijne armen, om mij met een flinken kus te vertellen, dat gé mij ook lief hebt „Een kus?" juichte Isabella met glinsterende oogen; „zal ik waarlijk uw meisje worden?" (Wordt vervolgd.) namiddag een huishoudelijken schietwedstrijd in het lokaal „Musis Sacrum". De uitslag is geweest als volgt Vaste baan. iste prijs de heer G. H. Morhaus, 2de prijs de heer C. Bethlehem, 3de prijs de heer J. K. Bakker, 4de prijs de heer H. V. Bruinvis. V r ij e baan. iste prijs de heer G. H. Mor haus, 2de prijs de heer H. V. Bruinvis, 3de prijs de heer C. Thomasz. Laatstgenoemde, die bij de oefeningen in het laatstverloopen Vereenigingsjaar het grootst aantal punten had behaald, werd voor het jaar 1890/91 tot Schutterkoning benoemd. Helder. Onder de opgave van onbestelde of geweigerde voorweqien der Pakketpost, die nog een maand na deze aankondiging bij het hoofdbestuur der Posterijen ter beschikking blijven van de rechthebbenden, om na verloop van dien termijn, voor zooveel zij niet zijn opgevraagd, te worden verkocht, komen o. a. voor20 Aug. van Londen aan L. van Gelder te Nieuwediep 5 October van hier aan J. Bollaan te Genua. Texel. Door den heer Visser, waterbouw kundig architect te Utrecht is een plan vervaar digd voor eene te maken haven bij Oosterend, waarvoor de begrooting een eindcijfer aanwijst van f 80.000 Texel. De lammerenmarkten alhier, zullen dit jaar worden gehouden op Maandag 19 Mei, Dinsdag 27 Mei en Maandagen 2 Juni en 9 Juni. Op Maandag 9 Juni zal tevens paardenmarkt worden gehouden. Texel. De Burgemeester dezer gemeente maakt bekend de eerste zinsnede van art. 21 der wet van 20 Juli 1870 (Staatsblad n°. 131) luidende„Vervoer van vee, door eene besmet telijke ziekte aangetast of daarvan verdacht, is verboden"; dat bij art. 35 van voornoemde wet bepaald is, dat overtreding hiervan gestraft wordt niet hechtenis van hoogstens één jaar of geld boete van ten hoogste f 500dat bij den aan staanden uitvoer van lammeren door de veeart- senijkundige-politie nauwlettend aan de haven te Oudeschild zal worden toezicht gehouden op de strenge handhaving van de sub. 1 aangehaal de verbodsbepaling ten opzichte van het kwaad aardig klauwzeer (zoogenaamd rotkreupel). Schagen. Den 15 dezer maakte de Gym- nastiek-vereeniging „Lycurgus" alhier een turn- marsch naar de bosschen en duinen van Schoorl en Bergen. De tocht werd ook medegemaakt door een der léden van het gewestelijk bestuur van het Nederlandsch Gymnastiekverbond. Oudkarspel. Tot molenmeester en dijkgraaf van den Koog- en Bleekmeerpolder is met alge- meene stemmen gekozende heer C. Over, alhier. Alkmaar. De commissie van toezicht en beheer over het stedelijk museum alhier brengt ter algemeene kennis, dat de herstelling van het gebouw en de rangschikking der voorwerpen na den brand zoover gevorderd is, dat het weder voor het publiek is geopend met ingang van 19 dezer. Krachtens de bestaande voorschriften blijft het museum voor een ieder te zien op Maandag en Vrijdag van iedere week, des namiddags van één tot drie uren, tegen betaling van f 0.25' per persoon. Kostelooze bezichtiging heeft plaats op Zondag 8 Juni van 1 tot 3 uur 's namiddags, voor hen, die zich ter bekoming van een toelatingsbriefje aanmelden ter vergadering der commissie op Donderdag 5 Juni, des namiddags tusschen 2 en 3 uren ter gemeente-secretarie, bestaande voor hen, die niet in de termen vallen om kosteloos tot het museum te worden toegelaten, de gelegen heid het te zien op Zondag r Juni, 's namiddags van 1 tot 3 uren, tegen betaling van tien centen. Medemblik. De Gemeenteraad heeft ge kozen tot regent van het Weeshuis, in de vacature van Andel, den heer F. Lub. Het voorstel van het Dag. Best. om de be trekking van doodgraver als vroeger aan een afzonderlijken persoon op te dragen en niet meer aan den stadswerkman, werd goedgekeurd, maar aangehouden tot de volgende vergadering, welke der beide betrekkingen zal vaceeren. Hoogkarspel. Tot wethouder alhier is gekozen de heer J. Visser, in plaats van den heer J. Rolle, die om gezondheidsredenen voor genoemde betrekking had bedankt. Hoorn. De commissie uit den Gemeente raad, in wier handen om bericht en raad gesteld was het verzoek van den heer W. H. Arkes q.q. om geldelijken steun voor den aanleg eener stoomtram van hier naar Schagen, heeft aan den Raad voorgesteld, in plaats van voor f30.000, waarop gerekend was, voor f 20.000 deel te nemen in eene geldleening ter bereiking van dat doel. Zandvoort. De Gemeenteraad heeft besloten, van af 1891 de exploitatie der zeebaden van gemeentewege ter hand te nemen, met dien ver stande, dat de bestaande inrichting onder zekere voorwaarden en onder toezicht der gemeente zal kunnen blijven voortbestaan en aan de afdeeling Zandvoort van de Vereeniging „Het Witte Kruis" grond af te staan tot het bouwen van een ma gazijn. Marine en Leger. De luit. ter zee 1ste kl. F. Böhtlingk, uit Oost- Indië teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. J)e luit. ter zee 2de kl. E. F. T. Bik wordt 24 dezer geplaatst in de rol van Zr. Ms. torpedo-in structieschip „Maruix". De officier-machinist 2de kl. C. Boon, geplaatst bij de conservatie op 's Rijks werf te Amsterdam, wordt 16 Juni a. s. op non-activiteit gesteld, en vervangen door den off.-mach. 2de kl. J. Jougkees. Nadat Dinsdag en Woensdagochtend de in het Marinedok te Amsterdam gezonken oude korvet „Ajax," welk schip de vorige week is verkocht, door een duiker nauwkeurig was onderzocht en daarin door hem verschillende openingen Waren dichtgemaakt, werden Woensdagnamiddag een viertal stoompompen aan 't werk gezet, met het voor den kooper gelukkig gevolg, dat het schip boven water eh vervolgens lens werd gepompt. Thans is de ongeveer 58-jarige „Ajax" uit het Marinedok naar de Dijkgracht (zoogenaamde pijp) gesleept, alwaar hij zal worden gesloopt. Departement van Marine in Oost-Indië. Ver leend een 2j. verlof naar Europa wegens meer dan 15 jaren dienst, aan den gezaghebber 2de kl. bij de Gouverneraents-Marine W. C. Meijer. Ontslagen: op verzoek, eervol uit 's landsdienst, de waarn. 2de opziener voor het vak van scheeps bouw bij het Marine-établssemeut te Soerabaja, B. L. de Bruijn. Tijdelijk gedetacheerdboven de formatie ge durende 6 maanden, bij het Depart. der Marine, om werkzaam te zijn bij de Vide afdeeling, de luit. ter zee 1ste kl. bij de Nederlandsche Marine J. Wentholt. Vergunning verleend om te repatrieeren wegens ziekte, aan den luit. ter zee 2de kl. J. A. Kool en wegens langdurig verblijf aan den off. van gez. 2de kl. J. A. Meulemans. De bij het 7de reg. infanterie tot majoor be noemde kapt. W. T. de Wijs wordt belast met het bevel over het 1ste bataljon van dat korps te Hoorn. De 2de luit. T. F. M. Bakker, van het 4de reg. vest.-art. alhier, is tijdelijk geplaatst bij de pantser fort-art. te 's Hage. Onderwijs en Examens. Tot ondenvijzeres aan de Burgerschool te Medem blik is benoemd mej. Broekman, te Zaandam. De heer Goemans, hoofd der school te Wervers- hoof, heeft tegen 1 September eervol ontslag aan gevraagd. De Gemeenteraad van Venhuizen heeft het schoolgeld voor de openb. lagere school vastgesteld op 20 ets. per maand. Minvermogenden zullen de helft betalen, onvermogenden kosteloos onderwijs ontvangen. Den 16 dezer hield de Vereeniging „Schoolbond", te Bergen, eene vergadering bij W. Veenhuijzen aldaar. Er werd besloten, de drie hoogste klassen der openbare school een rijtoer te laten doen over Alkmaar, Castricum en Egraond aan Zee, en de beide laagste klassen een feestje te Bergen te geven. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat „School bond" zich wel in de belangstelling van Bergen's ingezetenen mag verheugen. Omtrent het minimum van het aantal schooltijden, dat willekeurig ver zuimd mag worden, was de vergadering van oordeel, de bestaande regeling omtrent dit punt ook dit jaar weder toe te passen, n.1. het maximum te houden op 8. De Gemeenteraad van Hoorn heeft den 12 dezer benoemd tot hoofd der eerste Burgerschool voor jongens den heer C. H. Wolbers, onderwijzer te Groningen, met 8 tegen 4 stemmen op den heer H. Scheepstra, hoofd eener school te Dokkum en met het lot tot onderwijzeres aan de tweede Bur gerschool voor jongens en meisjes mej. C. J. van Doorn aldaar. Landbouw en Veeteelt. In „Krasnapolsky" te Amsterdam werd gisteren, onder leiding van den heer J. Breebaart Kz., de jaarlijksche algemeene vergadering van de Vereeni ging „het Nederl. Rundveestamboek'' gehouden. Plaatsgebrek noodzaakt ons het verslag van deze vergadering tot een volgend nummer uit te stellen. Kerknieuws. Op den i2den Mei jl. kwam de Synodale commissie der Hervormde kerk ter voorjaars vergadering te 'sGravenhage bijeen. Onder meer kwam aan de orde een verzoek van den ring Texel, om verlenging der dispen satie van art. 23 van het reglement op de vaca turen, in betrekking tot den predikdienst in de Hervormde gemeente te Eierland, ten einde in die gemeente den arbeid van den daar geplaatsten godsdienst-onderwijzer te bestendigen. Toegelicht door de vereischte bescheiden en gunstige adviezen van het betrokken kerkelijk bestuur, werd dit verzoek op dezelfde voorwaar den als vroeger toegestaan. Beroepen naar de Herv. gem. te Oosterland en den Oever op Wieringen de heer G. Boersma, cand. te Utrecht. Aangenomen het beroep naar de Herv. gem. te Wognum c. a. door ds. A. M. A. Reynders, pred. te Aartswoud. Bedankt voor het beroep naar de Herv. gem. te Venhuizen door dr. P. Jzn. Proost, pred. te Koog aan de Zaan. Rechtszaken. Kanton Helder. Zitting van 14 Mei. Uit spraken: J. M. R., te Helder, beklaagd van het koopen van goederen van een hem niet bekend persoon, buiten tegenwoordigheid van getuigen, vrijgesproken, de kosten te dragen door den Staat. Uit onze Koloniën. Batavia, 19 April. Aan het verslag der voornaamste gebeurtenissen in het gouvernement Atjeh en Onderhoorigheden, loopende van af 18 tot en met 31 Maart 1890, wordt door de „Jav. Ct." het volgende ontleend Op Groot-Atjeh was het gedurende den verslag- tijd betrekkelijk rustig. In den nacht van den 19 op 20 Maart werd Siroen vrij zwaar met geweren beschoten. Er vielen ongeveer een vijfhonderdtal schoten, terwijl van den kant van Bada vier van onze ongesprongen grana ten in de richting van Siroen werden geschoten. Bij het beschieten van Lamperraeij op een af stand van 700 meter, werd den 28sten Maart een Europeesch korporaal doodelijk getroffen. In den nacht van 28 op 29 Maart stuitten smokkelende Atjehers van buiten de linie, waaronder zoogenaamde Podireezen, op uitgestelde hinderlagen twee werden gedood en een viertal doodelijk of zwaar gewond. Ter Gostkust bleef de toestand onrustig en niet te vertrouwen. Te Edi kwamen telkens berichten betreffende rondzwervende benden binnen. Te Pan- toen llaijoet zou zich een bende van ongeveer vijf tig man bevinden, met het doel om den heiligen oorlog af te voeren. Ten einde den toestand te kunnen beheerschen en de hoofden tot energieker optreden te brengen, werd uitvoer van rijst van Edi naar de ten Oosten en Westen daarvan ligaende staatjes voorloopig ver boden. Ook werd het afgeven van opiumlicenties gestaakt. Ook voor Edi is thans de invoer van opium ge sloten, en de gouverneur is nu ook van plan de blokkade voor Edi toe te passen. De sultan laat zich tc Groot-Atjeh nog steeds wachten, en geen wonder, daarde goede man een reisje langs de oostkust maakt, om geen vriendjes, maar vijanden tegen ons te werven. Hij heeft zijn vorstelijk ver blijf te Keraala verlaten, om zich in Gedong te gaan vestigen en tegelijk zijne onderhoorigen aan te wak keren in hun verzet tegen ons. Aan een Atjeh-brief in de „Java-Bode" is het volgende ontleend De commandant van het 12de bataljon infant., die reeds zoo dikwijls de slechte resultaten heeft gezien van het nachtelijk vuur onzer infanterie bij hinderlagen, heeft onlangs zijne compagniën doen oefenen in het geven van salvo's bij avond. Om beurten rukte des avonds een compagnie naar het schietterrein en werd daar in vier gelijke afdee- lingen gesplitst. De infanterie noemt dit in sectiën afdeelen. Op. een afstand van 75 M. werden die afdeelingen opgesteld voor een schijf, 6 manschappen in knielende houding voorstellende. Er werd 5 malen door elke afdeeling gevuurd. (De schijf was door de duisternis niet meer te zien.) De resultaten waren verschillend. Door de Europeesche compagnie werden van de 100 schoten 51 treffers verkregen, door een der Inlandsche van de 100 schoten 58 treffers. Het minste aantal treffers bedroeg 47 van de 100 schoten. De manschappen waren, evenals bij eene hinderlaag, in knielende houding geplaatst en hun was gezegd, de oogen niet te sluiten, daar bij nacht van richten toch geen sprake zal zijn. Het was voldoende, wanneer zij in den aanslag schoten of, met andere woorden, vuurden zoodra het geweer tegen den schouder was geplaatst. Zeer nuttig zoude het zijn, deze oefening nu en dan te herhalen. Met de beri-beri nog steeds het oude liedje; soms komen echter bijzonder ernstige gevallen voor. Zoo wordt met de eerstvolgende boot naar Java geëvacueerd de 2de luit. der artillerie de Waal, die onverwachts niet geriuge verschijnselen van berri- berri vertoonde. Aan de „Java-Bode" schrijft men Van Edi is bericht gekomen, dat men daar 22 April een aanval verwacht. De 3de compagnie van het 4de bataljon en eene sectie bergartillerie zullen er met de Merapi heengaan. Indien hulp van Java noodig mocht wezen, zijn hiertoe aange wezen het 6de bataljon in garnizoen te Magelang en één sectie artillerie van Batavia. Thans worden om een bepaald aantal dagen te Edi gecombineerde manoeuvres gehouden door land- en zeemachtde zeemacht, van de aldaar gestationeerde „Hendrik", doet bijna dagelijks mili taire marschen, zoodat deze, indien noodig, een niet onbelangrijke hulp voor dc landmacht is. Als men nu weet, dat de sterkte dier landingsdivisie 300 man bedraagt en het garnizoen pl. 150 man, dan zal men een enkele compagnie, in Kota Radja gereed gehouden, niet meer een onvoldoende hulp noemen. Commandant dier compagnie is de kapi tein Meijes. De kapitein Van Heutsz, 8 Februari gewond, en sedert dien dag in het hospitaal verpleegd, is sinds 1 April daaruit ontslagen en wordt thans verder thuis verpleegd. Hij maakt het echter zeer goed, hoewel hij nu en dan nog over pijnen blijft klagen. Hoewel de kapitein Van Heutsz als zijn voornemen heeft te kennen gegeven, na zijn herstel den arbeid te Atjeh weer te willen hervatten, zal hij hoogstwaarschijnlijk hiervan toch moeten afzien, daar een kouder klimaat noodig zal zijn tot geheel herstel zijner krachten. De heer II. C. Kruyt, een zoon van den bekenden op Java werkzameu zendeling, is in Deli aange komen om een begin te maken met het vestigen eener missie onder de Battaks. Van de werkzaam heden in het onafhankelijk gebied, waartegen ge waarschuwd werd als gevaarlijk wegens de op de hoogvlakte rondzwervende Atjehers, is voorloopig afgezien en zal de doeson de landstreek gelegen tusschen de hoogvlakte en het Sumatrasche laagland het allereerst aan de beurt komen. Van daar zal men trachten met de bewoners der hoogvlakte in aanraking te komen. Blijkt later dat eene ves tiging in het onafhankelijk gebied geen gevaar meer oplevert, doordien de zendelingen zich kunnen omringen met eene vertrouwbare inlandsche omge ving, dan eerst zal dc zending zich in het onaf hankelijk gebied vestigen. Den I5den April deed de Raad van Justitie te Soerabaja uitspraak in de zaak van Van Klceil', be schuldigd van brandstichting. Deze laatste werd tot zeven jaren tuchthuisstraf veroordeeld, en de andere beklaagde Wirodikromo tot één jaar dwangarbeid buiten den ketting. Hier loopen stellige geruchten, dat op de West kust van Sumatra de influenza zou heerschcn even erg, als zij in den afgeloopen winter geheel Europa heeft geteisterd. Men spreekt van honderden zieken in de hos pitalen te Padang, Oeloe Limau Manes, Koejoeta- nam, Padang-Pandjang en Fort de Koek, doch meldt tevens, dat de ziekte over het algemeen een zeer goedaardig verloop heeft. Buitenland. Duitschland. In gewoonlijk goed onder richtte kringen is er te Berlijn niets van bekend, dat tusschen Duitschland en Nederland onder handeld wordt over afstand van gebied in Nieuw- Guinea. Het crediet voor de expeditie in Oost-Afrika is door de commissie uit den Rijksdag gisteren met 14 tegen 5 stemmen aangenomen. Alleen de democraten, vrijzinnigen en sociaal-democra ten tegen. De vragen, welke werden gedaan, over de verhouding tusschen de Regeering en de Oost-Afrikaansche maatschappij liet de Re geering onbeantwoord. In de commissie voor de legerwet deed de minister van Oorlog eenige vertrouwelijke mede- deelingen óver de vermeerdering welke de Rus sische en Fransche strijdkrachten bij de grenzen sedert 1887 hebben ondergaan.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 2