van het constitutioneele stelsel en een van de voortreffelijkste waarborgen voor zijn goede werking. Daardoor wordt aan den volksver tegenwoordiger de zekerheid verschaft, dat hij zonder aanzien des persoons voor de volks rechten kan opkomen, zonder vrees voor vervolging misbruiken aan het licht kan brengen, zonder schroom kan oórdeelen en veroordeelen. Voor ambtenaren van den Staat, voor officieren van zee- en landmacht, die lid der Kamers zijn, is deze regel ge schreven zoo goed als voor hen, die tot het gouvernement in geen betrekking staan. Het waken tegen misbruiken is toever trouwd aan de vergaderingen zeiven. Plet besef der dus op haar rustende verantwoor delijkheid werkt in den regel krachtig ge noeg om misbruik te voorkomen. Buiten het parlement, waar die controle niet bestaat, dekt de parlementaire immuni teit den afgevaardigde niet langer. Moet daaruit volgan, dat de afgevaardigde voor de hem toevertrouwde belangen alleen in het parlement behoort op te komen en van hetgeen hem in zijn betrekking als zoo danig bekend is geworden, alleen daar gebruik behoort te maken? Ons komt zulk een opvatting niet juist voor. Het buiten het parlement gesproken en geschreven woord kan een minstens even krachtig middel zijn, om op de Regeering te werken, om een of ander volksbelang te verzekeren, als een parlementair debat. De volksvertegenwoordiger heeft niet altijd de gelegenheid in het parlement te berde te brengen, wat hem noodig voorkomt. De zittingstijd is beperkt, en dikwijls eischt de zaak zoo spoedige bespreking, dat het onge raden is de gelegenheid af te wachten, dat de Kamer bijeen is. Bovendien is de arbeid steeds overvloedig en schroomt men derhalve terecht, al te veel gebruik te maken van het recht van interpellatie, dat, bij ons veel te omslachtig geregeld, in vele gevallen het eenige middel is om eenig belang ter sprake te brengen. Het middel, dat een ieder ten dienste staat, om zijn grieven bekend temaken en, zoo mogelijk, herstel te bewerken, worde den volksvertegenwoordiger, omdat hij volks vertegenwoordiger is, niet afgesloten. Dit alles is, zal men zeggen, zoo een voudig, dat het vanzelf spreekt. Ook als de Kamers niet bijeen zijn, behoudt de volks vertegenwoordiger zijn qualiteit als zoodanig en kan hij in die qualiteit opkomen voor de hem toevertrouwde belangen. Maar buiten het parlement moet de afgevaardigde zelf weten, wat hij zeggen en doen kan, waarbij de wet en zijn eigen gevoel van tact hem de grenzen aangeven. Intusschen vonden wij tot bovenstaande opmerkingen aanleiding, nu in den laatsten tijd meermalen is geble ken, dat men den heer Land, omdat hij zee officier is, ernstig heeft kwalijk genomen, dat hij zijn grieven over 't beheer der marine, in plaats van in de Kamer, in de pers heeft gelucht. Het is niet onze bedoeling met den geachten inzender in dit blad, in debat te treden over het al of niet gegronde der be weringen van den heer Land noch over de vraag, of zijn aangehaald artikel aan de be langen der marine al of niet bevorderlijk kan zijn. Aan de bedenkingen van den in zender verleenden wij gaarne een plaats en de heer Land is mans genoeg, zoo hij 't noo dig oordeelt, zichzelf te verantwoorden. Maar zonder een bescheiden woord van protest wilden wij niet laten voorbijgaan de opvatting, nu die ook min of meer in dit artikel doorstraalt, dat de zeeofficier-volks vertegenwoordiger buiten het parlement zich in de eerste plaats zeeofficier moet ge voelen, ondergeschikt aan de boven hem geplaatsten, en al 't geen hij zou meenen te moeten zeggen als volksvertegenwoordiger, als hoedanig hij aan niemand verantwoording schuldig is dan aan zijn kiezers, zorgvuldig heeft te verzwijgen. Wij zeggen hierop van harte gaarne amen en stemmen volkomen in met het in dit artikel neergelegd gevoelen. Een officier-lid van de Kamer is ons inziens in de eerste plaats volksvertegenwoordiger en staat als zoodanig niet tegenover een minister als tegenover zijn superieur. Zijn taak is dezelfde als die van zijne andere collega's, d. i. con trole uitoefenen op de handelingen van de ministers, onverschillig welke. Juist in zijne hoedanigheid van deskundige is de officier geroepen de aandacht te vestigen op die zaken, die een niet deskundig kamerlid niet kan beoordeelen, ja, welke deze niet eens opmerkt. Deed hij dat niet, dan zou zijne afvaardiging als officier geen raison hebben. NEDERLAND. HELDER, 27 Mei. Blijkens een telegram van den Gouverneur- Generaal van Nederlandsch Indie van 23, Mei 1890, wordt de gouvernements-koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op i7i.9iopikols. Naar het „Dagblad van Z.-H. en 's Graven- hage" verneemt, is bij den Raad van State de Regeeringsvoordracht ingekomen tot herziening van de gemeentewet, voor zoover de regeling der gemeentebelastin gen betreft. Door den minister van Binnenlandsche Zaken is, onder dagteekening van 22 Mei jl., het volgende schrijven gericht aan de commissarissen des Konings in de provinciën „Herhaaldelijk komt het voor, dat Nederlandsche werklieden door berichten in de nieuwsbladen of door daartoe uitgezonden agenten, soms met ver strekking van reisgeld voor de heenreis, naar Duilsch- land ten behoeve van industriëele ondernemingen worden gelokt, terwijl bij hunne aankomst ter plaalse blijkt, dat zij daar niet gebruikt kunnen worden. „Het is daarom geraden, dat die werklieden, alvorens op zulke berichten en voorspiegelingen der agenten af te gaan, bi' zelf óf door üissclienKomst van den burgemeester hunner woonplaats, zich tot den Nederlandschen consul in de streek, waar die ondernemingen zich bevinden, om inlichtingen wen den omtrent de vooruitzichten in het bekomen van werk, de loonen en de huurprijzen der woningen aldaar. „Ik heb de eer UHKd. te verzoeken, de burge meesters in uw gewest uit te noodigen, aan het bovenstaande in hunne gemeenten zooveel mogelijk bekendheid te geven en hunne bovenbedoelde tus- schenkomst te verleenen. Arbeidersbewegingen. Beetgum. Jl. Vrijdagavond werd hier in het logement van H. de Jong eene vergadering gehouden van arbeiders, die ook door eenige vrouwen, waar onder zelfs van het Bildt, werd bijgewoond. De voorzitter was G. van Tuinen en de spreker J. Stap, beide van St. Jacobi-Parochie. Onderwerp was de afschaffing van den koppelarbcid. De grief tegen de koppelbazen was hier groot. Ten slotte werd eene Vereeniging „Broedertrouw" opgericht. Vijftig mannen en zeven vrouwen gaven zich als lid aan. Het doel is o. a., de gehuwde vrouwen geen veldarbeid meer te laten verrichten. Binnenlandsch nieuws. Helder. Met veel genoegen maakten we dezer dagen kennis met de schilderij, die in een der lokalen van de Sociëteit „Eensgezindheid" alhier is tentoongesteld. Deze schilderij, „van groote afme ting", is vervaardigd door den jeugdigen kunst schilder Krabbé Jr., te Amsterdam en stelt voor het rustuur in een stroohulzenfabriek. Waarlijk, men moet bij de bezichtiging van dit kunstproduct het talent van den nog jeugdigen kunstenaar bewon deren. Ilij heeft een tafereel geheel naar het leven ge schetst en is daarin uitnemend geslaagd. Van den aanleg van dezen schilder is voor de toekomst voorzeker heel wat goeds te verwachten. Wij vernemen, dat deze schilderij bij genoegzame deelname zal worden verloot; het aantal loten zal zijn één honderd, prijs per lot fl. Het zal casu eene loterij zonder nieten zijn de schilderij is de hoofdprijs, de overigen zullen zeer bescheiden zijn. (Ingezonden.) Callantsoog. Woensdag .bezocht de Hoog Edel Gestr. Heer de Ruijter de Wildt, inspec teur van het Loodswezen te Amsterdam, deze gemeente om het materieel der N. en Z. Hol- landsche Redding-Maatschappij te inspecteefen. Callantsoog. Een ploeg werkvolk is alhier aangekomen met een bom en een duiker om uit het wrak van het gestrande schip „Loch Moidart" de zich nog daarin bevindende inven taris op te werken. Terschelling, 24 Mei. Op dit eiland heeft zich eene commissie gevormd, welke zich voorstelt, om bij genoegzame financieele onder steuning van de zijde der burgerij den 18 Juni tot een feestdag te maken, vooral voor de school kinderen. In deze week is men zeer gelukkig geweest met het duiken op de „Ursula", daar er 1145 balen rijst en eenige partijen bindrottiDg door de duikers werden opgehaald. Wieringerwaard. Den 1 Juni begint alhier de jaarlijksche driedaagsche kermis. Be halve een extra-ordinaire draaimolen met dito schommelschuit, plus eenige snoep en speelgoed- kramen, voor de lieve jeugd onmisbaar, is er 's avonds voor de ouderen gelegenheid om in 't café van den heer Boon een gezelschap te zien optreden onder directie van den heer Hu- bertus Kievits, uit Rotterdam. Een zeer afwisse lend programma belooft een gezelligen avond. Dinsdagavond d. a. v. drie blijspelen ,,'t Con signe is snorken", „Huwbare dochters" en „De gruweldaad van Fieberman," uit te voeren door het gezelschap Nederlandsche Tooneelisten, onder directie van den heer Ch. de la Mar. Schagen. De Schager bad- en zwera- vereeniging heeft jl. Zaterdag hare tent aan den Schager wiel weder opgeslagen, zoodat men ook te Schagen met baden kan beginnen. Alkmaar. Burgemeester en Wethouders dezer gemeente brengen ter algemeene kennis, dat wegens vernieuwing van den straat, het ver keer voor rijtuigen over den Stationsweg aan de zijde van den Bergerweg, van 28 Mei tot nadere aankondiging gesloten zal zijn. Bergen. Begunstigd door heerlijk weder, had den 20 dezer het gewone jaarlijksche „deel- broodfeest" alhier plaats. Aan 325 kinderen werd een „deelbroodsbol" uitgereikt. Sedert on heugelijke jaren werd dit feest altijd gevierd op 23 Februari, doch de verandering, dit jaar door het kerkbestuur daarin gebracht, heeft redenen tot genoegen gegeven. Venhuizen. Bij de verkiezing van een lid voor den Gemeenteraad, ontstaan wegens het overlijden van den heer J. Ruiter Sz., is met 54 van de 107 geldige stemmen gekozen de heer P. Krijnsen. Hensbroek. De gemeente en de polder zullen den aanleg van den lokaal-spoorweg Alk maarHoorn, volgens het plan van de heeren Bosman en de Lange, geldelijk steunen ieder tot een bedrag van f 2000. Schellinkhout. Bij de herstemming voor een lid van den Gemeenteraad is gekozen de heer J. Palenstijn met 16 stemmen. De heer D. Koster verkreeg 8 steramen. West-Graftdijk. Op den 21 dezer werd door commissarissen der Spaarbank alhier in eene vergadering der leden van het Volksnut verslag omtrent liet afgeloopen boekjaar uit gebracht. Daaruit bleek, dat de som van f 9010,71 bij het begin van het boekjaar in de bank ingeschreven, door uitbetalingen met f 1296,10 verminderd was. Door nieuwe inschrij vingen was het echter met f 1414,18 vermeer derd, zoodat aan het einde van het boekjaar een kapitaal van f 9128,79 in de bank was geplaatst, waarbij nog gevoegd moet worden de rente als kapitaal bijgeschreven ten bedrage van 1258,51, zoodat op dat tijdstip het bedrag van al het verschuldigde f 9387,30 was. De bezittingen der bank vertegenwoordigden een kapitaal van f 11011,43, zoodat het reservefonds f 1624,13 of ruim 17 pet. van het ingeschreven kapitaal be droeg. Haarlem. - Door het prov. bestuur van Noordholland is jl. Vrijdag bij enkele inschrij ving aanbesteed - 1. Het eenjarig onderhoud van de Rijkswerken der spoorweghaven te Enkhuizen. (Raming f 5800.) Minste inschrijver C. Bos Az. te Dord recht, voor f 54S0. 2. Het onderhoud van den zeedijk tus- schen Naarden en Muidenberg, van de strand- palen te Muiderberg en van den zeedijk beoos ten Naarden, van den dag der goedkeuring van de aanbesteding tot 1 Mei 1891, benevens het uitvoeren van eenige grondwerken op het terrein van den zeedijk beoosten Naarden af tot Oud Naarden. Minste inschrijver P. van Asperen te Naarden, voor f 989. Haarlem. Wegens het groot aantal lieder tafels, dat in de iste afdeeling aan den door de Kon. mannenzangvereeniging „Zang en Vriend schap" uitgeschreven wedstrijd zal deelnemen, is het aantal prijzen van drie op zes gebracht, en zijn er aan toegevoegdtwee zilveren en eene bronzen medaille. Voor den wedstrijd in „prima-vista-zang" heb ben zich aangegeven iste afdeeling „Aurora" van Arnhem, „Ce- cilia" van Amsterdam, „Orpheus" van Tiel, „Sappho" van Hoorn, „Wormerveers Mannen koor" van Wormerveer en „Zanggenot" van Haarlem. 2de afdeeling„Amicitiae" van Amsterdam en „Crescendo" van Haarlem. 3de afdeeling „Rotte's Mannenkoor" van Rot terdam, Kon. mannenzangvereeniging „Cecilia" uit 's Gravenhage en „Euterpe" uit Amsterdam. In deze afdeelingen moeten twee-, drie- en vierstemmige liederen op het eerste gezicht wor den gezongen. Deze wedstrijd heeft plaats op Zondagmorgen 20 Juli. Publiek wordt er niet bij toegelaten. Marine en Leger. Zr. Ms. schroefstooraschip 1ste kl. „Koningin Emma der Nederlanden" zal 1 Juni van hier naar VJissingen vertrekken tot het verifieeren der com- passeu om den 4den daarna zee te kiezen, tot het houden van een kruistocht in de Europecsche wateren. Zr. Ms. stoomschoener „Dolfijn" is hedenmorgen van Delfzijl vertrokken en wordt Vrijdag a. s. alhier verwacht. De luit. ter zee II. Velthuijzeu, geplaatst in de maritieme directie te Amsterdam voor den dienst der artillerie, is belast met het toezicht op de ver vaardiging bij de Kon. Ncd. grofsmederij te Leiden van masten met geschutmarsen voor dc monitors „Draak", „Hyena", „Panter" en „Wesp". De adelborsten der mariniers J. A. H. L. baron Melvill van Carnbèe en H. Quispel zijn Zaterdag voor den tijd van 2 maanden gedetacheerd bij het 2de bataljon mariniers alhier. Naar het „Vad." van goeder hand verneemt, komen, blijkens den uitslag van het onlangs ge houden vergelijkend examen, voor een plaatsing als machinist-leerling 2de kl. bij de zeemacht in aan merking de navolgende jongelieden E. van Dijk, J. II. Yoorthuijzen, S. van der Meulen, F. N. Harteveld, G. Bedeaux, M. J. H. van Alphen, G. H. Loman, J. J. Weede, J. G. Jerschavek, J. A. Rietdijk, H. J. Schreuder, F. J. L. Swuste, H. G. M. G. de Vries, J. W. M. Renken, W. Ter- woert, W. F. Krul, J. M. Brinckman, K. 'J. G. Raue, J. G. W. van Dormolen en W. F. de Loenen. Departement van Marine in Oost-Indië. Benoemd bij de gouv.-mnrine tot gezagh. 2de kl. de ambt. op non-act. M. L. Broos tot 1ste mach. de 2de mach. W. J. Kiichlin tot 2de mach. de ambt. op machtg. J. F. W. P. Volpracht. De onlangs van zijn detaeheering in Wcst-Indië teruggekeerde 1ste luit. der art. F. Dell is inge deeld bij de 3de comp. van het 4de reg. vest.-art. alhier en zal 27 dezer in functie treden. Aan den off. van gez. 2de kl. 8. W. van Heltinga Tromp, bestemd voor den dienst in Ned. Oost-Indië, is drie maanden buitenlandsch verlof verleend. Van Rijkswege zullen voortaan aan de onder officieren en machinisten bij de zeemacht meubilaire en commaliewantsgoederen verstrekt worden. De bepalingen omtrent de verstrekkingen aan comman danten en officieren zijn hierop van toepassing ver klaard. Het jongste nummer van het „Indisch Militair Tijdschrift", No. 4, bevat eene zeer schoone levens beschrijving van den sergeant-majoor der infanterie van het O. I. leger, Jan Hendrik Wolvekamp, die den 26 Juli 1889 bij Kota Toeanka sneuvelde, terwijl hij het eerst de vijandelijke borstwering beklom. Reeds den Ssten Mei te voren had deze held zich bij de gevechten in Edi zoodanig onder scheiden, dat hem daarvoor de Militaire Willems orde werd toegekend, welk eereteeke» hij, wegens zijn vroegtijdig sneuvelen, niet meer kon ontvangen. De sergeant-majoor Wolvekamp werd den 4den Juni 1860 te Rotterdam geboren, alwaar hij ook zijne deugdelijke opleiding genoot. I11 de Zwitsersche „Militarzeiting" deelt prof. Hebler uitvoerige gegevens mede voor de nanmaak- kosten van patronen voor de nieuwste geweren van klein kaliber. Hieraan ontleent de „N. R. Ct." het volgende Per mülioen kosten de patronen van het Oosten- rijksche Mannlichcr-geweer 104.300 frank, die van het Duitsche Mannlichergeweer 109.300 frank, die van het Belgische Mauser-geweer 104.400 frank, die van het Fransche Lehel-geweer 126.300 frank, die van het nieuwe Zwitsersche geweer (systeem Schmidt) 108.700 francs. Hebler stelt den aanmaak voor van eene patroon, welker kogel een mantel van vernikkeld staal heeft en die per millioen 96.000 frank zou kosten. Hij berekent, dat de aanname dezer patroon voor eerste aanschaffing aan de Zwitsersche schatkist een voor deel zou opleveren van 2.016.000 frank en vervol gens jaarlijks 162.000 frank. Onderwijs en Examens. Door den Gemeenteraad van Terschelling is de volgende schoolgeldheffing aangenomen Meerver mogende» lager onderwijs 50 cent per maand voor elk kindmeer dan 2 kinderen de 2 eersten elk 50 cent, de overigen elk 30 cent per maand. Herhalingsonderwijs 10 cent per maand voor 1 kind voor 2 kinderen 12 en 3 kinderen 15 cent; overige vrij. Uitgebreid onderwijs f 1 voor dag en avondschool per maand voor 1 kind avond school alleen 50 cent voor 1 kindwordt ver minderd tot de helft voor gezinnen waarvan 3 of meer kinderen de lagere school bezoeken. Min vermogenden lager onderwijs 50 cent voor dag en avondschool avondschool alleen 25 cent per maand voor elk kind; meer dan 2 kinderen vrij. Herhalingsonderwijsvrij. Uitgebreid onderwijs 25 cent per kindmeerdere kinderen vrij. Ouvcr- mogendengeheel vrij. Bij beschikking van den minister van Binnenl. Zaken, van 24 Mei, afd. Onderwijs, is bepaald dat het schriftelijk gedeelte van het examen, ter ver krijging van de akte van bekwaamheid als hoofd onderwijzer en hoofdonderwijzeres, voor het jaar 1890 zal plaats hebben op 24 en 25 Juni a. s., dat de mondelinge examens zullen aanvangeu op 14 Juli daaraan volgenden en dat de commissie», met het afnemen dezer examens belast, zitting zullen houden te Breda, Arnhem, 's Gravenhage, Amsterdam, Deventer en Assen, en zijn benoemd tot lid en voorzitter der commissie te 's Graven hage J. C. Fabius, inspecteur van het lager onder wijs in de 2de inspectie tot leden W. J. Bonte, schoolopziener in het district HoornJ. Fcringa Azn., hoofd eener bijzondere school te Utrecht A. Op de Laak, hoofd eencr bijzondere school te NoordwijkL. Gerhardt, hoofd eener openbare school en directeur der Rijksnormaallessen te UtrechtW. de Vletter, hoofd eener openbare school tc 's Gravenhage A. Langhout, hoofd eener bijzondere school te Weesp J. Straub, hoofd eener openbare school en directeur der Rijksnormaallessen te 's GravenhageE. van Everdingen, hoofd eener openbare school te DelftY. Ykema, hoofd eener openbare school te 's Gravenhage D. H.Cocherct, hoofd eener bijzondere school te Rotterdam J. M. Schmidt Grans, leeraar aan de Teekenacademie te 's Gravenhage. Schagen. De algemeene Vergadering der Onderwijzers en Onderwijzeressen in het arrondis sement Helder, zal plaats hebben op Maandag 16 Juni 1S90, des voormiddags 10^ uur, in het lo kaal van den heer Jobs. de Beurs, op het Markt plein alhier. Op de Agenda komen voorBepaling van tijd en plaats der in 1S91 te houden vergadering. Verkiezing van één lid des Bcstuurs. Bespreking van De vrije- en ordeoefeningen. Inleider de heer J. C. Reijers. Bespreking van De toekomst van den onderwijzer. Inleider de heer P. Uurbanus. Bespreking vanHet teeken-onderwijs op de lagere School. Inleider de heer W. Kloeke. Onze kinderen. Een paedagogisch kritische studie van den heer S. Gazan. Door de nieuwe onderwijswet moet het bestaande schoollokaal te Opdam met een lokaal worden ver groot de opneming desbetreffende is reeds geschiedt door den architect van der Sterr te Hoorn. Op het verzoek van den Gemeenteraad van Schel linkhout aan Z. M. om vrijstelling van de ver plichting tot schoolgeldheffing is afwijzend beschikt. Landbouw en Veeteelt. Texel. De alhier te houden paardenmarkt zal plaats hebben op Maandag 16 Juni. Texel. Ongeveer 5400 lammeren maakten jl. Donderdag de eerste zending uit van schapen voor de Leidsche markt. Texel. De eerste reeds geannonceerde hooi- veiling voor dit jaar zal nog in deze maand plaats hebben. Dank zij de gunstige weersgesteldheid staan de gewassen te Callantsoog, zoowel het zaad als de weiden, uitstekend en beloven een goeden oogst. In de gemeente Venhuizen is de varkensziekte uitgebroken bij den heer G. Visser. Den 25 dezer werden op de markt te Alkmaar de eerste nieuwe aardappelen aangevoerd door den landman T. Kloosterboer van St. Pancras. Do groentenhandelaar W. Baas, aldaar, bood ze den burgemeester dier gemeente aan. Wij herinneren belanghebbende lezers, dat voor de van wege de Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier, op Zaterdag 21 Juni a. s., te Hoorn te houden ten toonstelling van paarden, rundvee, schapen, varkens en kaas, de aangiften moeten geschieden vóór of op Zaterdag, 14 Juni a. s., bij den secretaris den heer W. Teengs, Wieringerwaard. Rechtszaken. Kanton Helder. Zitting van 21 Mei 1890. Uitspraken: B. v. E., A. d. B., C. V., J. L., H. R., C. V. en P. II., allen te Helder, openbare dronkenschap, ieder f 3 boete, subs. 1 dag hechtenis. L. A. H., A. K. en C. G. Th., allen te Helder, laten staan van een trekdier op den openbaren weg, zonder de noodige voorzorgsmaatregelen tegen het aanrichten van schade te hebben genomen, de 1ste f 3 boete, de 2de en 3de ieder f 1, subs. 1 dag hechtenis. B. v. d. P., te Zwartewaal, in staat van dronken schap de orde verstoren in het openbaar, boete f3» subs. 1 dag hechtenis.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 2