100 kil°- Marine en Leger. Zr. Ms. schroefsloomscliip 1ste kl. „Koningin Emma der Nederlanden" is hedenmorgen uit de haven alhier naar de reede gestoomd. In strijd met het. voornemen, wordt bij de Directie der Marine te Hëllevoétsiuis dit jaar Zr. Ms ra ra schip „Buffel" niet in dienst gesteld, aangezien het niet op den bepaalden tijd gereed kan zijn. De indienststelling van den rammonitor 2de kl. „Panter", ter vervanging van den rammonitor 1ste kl. „Matador", zal plaats hebben op 1 Juli a. s. De adelborsten van het Koninklijk Instituut, die met de te Amsterdam aangekomen instructiekorvet „Urania" oefeningstochten maken, bezichtigden jl. Dinsdag de verschillende schepen en werkplaatsen op 's Rijkswerf aldaar. Zr. Ms. stoomkanonneerboot „Sperwer", comman dant de luit. ter zee 1ste kl. P. Heijning, die 17 Mei jl. te Hellevoetsluis in dienst werd gesteld om in 'het Zuiderfrontier te manoeuvreeren, heeft hare oefeningen op het Haringvliet aangevangen. De luit. ter zee lste kl. J. A. H. Beek wordt I Juni a. s. ontheven van de waarneming der betrekking van lste off. aan boord Zr. Ms. wacht schip te Amsterdam en tijdelijk daarin vervangen door den luit. ter zee lste kl. J. M. Steers. Met 31 Mei worden aan boord van Zr. Ms. in structiekorvet „Nautilus" geplaatst de adelborsten lste kl. J. H. Zeeman, F. H. De Koek van Leeuwen, J. H. A. Van Barneveld, P. H. Cool, D. J. A. G. F. Van den Steen van Ommeren en I-I. F. Cox. De off.-mach. 2de kl. C. Boon vertrekt in Juli naar O.-Indië om ter beschikking gesteld te worden van den commandant der zeemacht aldaar. Ingevolge beschikking van Z. Exc. den minister van Marine zullen in het vervolg aan de opleidings school van machinist-leerlingen te Hellevoetsluis geen andere dan michinisten lste kl. als leeraar worden verbonden. De mach.-leerling lste kl. J. Straatman is be vorderd tot mach. 3de kl., terwijl de mach.-leerling lste kl. M. Beekhuis van Till met gunstig gevolg het examen voor dien rang heeft afgelegd. Door Z. M. zijn benoemd tot luit.-generaal bij den generalen staf, 's Konings adjudant in buiten- gewonen dienst, den generaal-majoor F. M. B. ridder Alewijn, chef van dien staf; bij het wapen der artillerie, de generaal-majoor C. D. II. Schneider, inspecteur van het wapen. Benoemingen, enz. Bij koninklijk besluit is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan W. Heijblok, als heemraad van den polder Waard Nieuwland, met bepaling dat het ontslag zal geacht worden te zijn ingegaan met den dag waarop dit besluit ter keunis van den belang hebbende zal zijn gebracht, en is benoemd tot heem raad van den polder Waard Nieuwland, J. Mulder Nz. Onderwijs en Examens. Jl. Zaterdag vergaderde de afdeeling Texel van 't Nederl. Onderwijzers-Genootschap. Als de meest geschikte tijd voor eene arrondisse- ments-vergadering. (Het arrondissement Texel omvat de eilanden Texel, Vlieland en Terschelling) werd een Zaterdag in de tweede helft van Augustus aan gewezen. Verder werden de volgende punten besproken 1. „Het leven van Prius Willem den Derden", (ingeleid door den heer P. Hareraaker). 2. „De zorg voor de nagelaten betrekkingen van onderwijzers," (ingeleid door den heer F. Heeroma). 3. „Onze vergaderingen", (ingeleid door den heer De Braai). De volgende vergadering zal in September aan Den Burg op Texel worden gehouden. De vereeniging „Getrouw schoolbezoek" te Heer-Hugowaard ondervindt de hoog gewaardeerde medewerking van ingezetenen. Voor het houden van een schoolfeest is aan contributiën en vrijwil lige bijdragen ruim f 400 ontvangen. Het feest zal voor kinderen, boven 10 jaren, bestaan in een reisje naar Amsterdam en met de jongeren zal een rij toertje gemaakt worden. Bevorderd tot docter in de rechtswetenschap aan de Rijksuniversiteit te Leiden, de heer H. L. van Bloemen Waanders, geb. te Batavia, met acad. proef schrift get. „De wissel voor rekening van een derde." De heer P. Mulder, te Westgraftdijk, heeft met gewenscht gevolg het literarisch-matheinatisch examen afgelegd. Door de afdeeling Enkhuizen van het Nederl. Onderwijzers-Genootschap is aan den Gemeenteraad een schrijven gericht, om opheldering aangaande de kennisgeving aan de ouderwijzers, dat zij zorg moesten dragen, voor 1 Januari 1893 in het bezit te zijn eener akte voor gymnastiek of van een aan- teekening voor de vrije- eu orde-oefeningen. Door adressanten werd gevraagd, of zij de kennisgeving hadden te beschouwen als een uitnoodiging of als een bevel en wat in het laatste geval den onder wijzer te wachten staat, die het verlangde bewijs van bekwaamheid niet zal hebben verkregen. Naar aanleiding van dit adres is op advies van den districts-schoolopziener besloten, te antwoorden, 1 „dat de Raad voornemens is, de gewijzigde onder wijswet stiptelijk te doen uitvoeren 2 dat de onder wijzer, die vóór 1 Januari 1893 niet in het'bezit is der verlangde akte of aanteekening, te zijner tijd zal zien, wat er met hem zal gebeuren." Jl. Zaterdag werd te Purmerend de zomerverga dering der gewestelijke vereeniging Noordholland van het Ned. Onderwijzers-genootschap gehouden, die door een 160tal leden, de beide wethouders van Purmerend, een paar leden der schoolcommissie aldaar en den schoolopziener in het district Hoorn werd bijgewoond. Na afdoening der huishoudelijke werkzaamheden sprak de heer IJpraa, gymnastiek - onderwijzer te Purmerend, over de Vrije- en orde oefeningen op de lagere school. Hij zette uiteen, wat men daaronder heeft te verstaan en toonde aan, waarom men van het gymnastiek-onderwijs in de gewone schoollokalen geene andere dan slechte resultaten zou verkrijgen. Uit de gedachtenwisseling, die op deze inleiding volgde, bleek, dat men het in hoofdzaak met den spreker eens was, die daarna met eenige jongens en meisjes enkele oefeningen hield, welke een algemeenen bijval verwierven. Na de pauze hield de lieer Weeren, van Haarlem, eene lezing over hetv zangonderwijs op de lagere school. Spr. toonde aan, hoe dat onderwijs niet, hoe het wel behoort gegeven te worden, en in welke dwaasheden men kan vervallen, wanneer men, met de ccne of andere Duitschc melodie voor zich, daarbij passende woorden tracht te geven, alles opgehelderd door voorbeelden. Te Haarlem gaat onder de onderwijzers een adres aan den gemeenteraad rond, waarin zij trachten te betoogen dat de vergelijkende examens moeten blijven gehandhaafd, en het niet meer dan billijk is, dat de twee hoofden van scholen, die daar noodig zijn, uit het aanwezig onderwijzend personeel worden gekozen. Het eerste motief vindt daarin zijn oorsprong dat, nu geen vergelijkende examens meer worden gevor derd, zich personen candidaat hebben gesteld, die daar vroeger nooit aan zouden gedacht hebben. Wat het laatste betreft, uit de 3S0 sollicitanten ziju twee voordrachten opgemaakt, ieder van zes personen, en op de eene komen twee en op de andere een lste onderwijzer voor van scholen daar ter stede. En al staan die heeren nu op die voordrachten respectievelijk No. 5, 6 en G, daarom is het nog niet uitgemaakt dat niet twee van hen worden be noemd. In de Raad is het reeds meermalen voor gekomen dat niet nummer één werd gekozen. Naar men aan de „Middelb. Ct." meldt, moet het bericht uit de „Schoolwereld", omtrent eene aanschrijving aan R. K. pastoors, uitsluitend slaan op de provincie Limburg. Landbouw en Veeteelt. Het Bestuur der afdeeliug „Noordholland" van het „Nederlandsch Rundvee-Stamboek" heeft ter kennis van de leden gebracht dat de afdeeling in hare vergadering van 7 dezer heeft besloten, aan de uitgeloofde lste en 2de prijzen onder de Nos. 17, 18, 19, 20, 21 en 22 van het programma der tentoonstelling, den 21 Juni e. k. te Hoorn te houden van wege „de Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier," toe te voegen een geldelijk bedrag van f 170, te splitsen als volgt aan den Isteu prijs, uitgeloofd voor stieren geb. in' 1888, f 20; aan den 2den prijs, voor idem, f 10; aan den lsten prijs, uitgeloofd voor stieren geb. in 1889, f 20; aan den 2den prijs, voor idem, f 10; aan den lsten prijs, uitgeloofd voor drie melk gevende koeien f 30; aan den 2den prijs, voor idem, f 20; aan den lsten prijs, uitgeloofd voor de beste melkgevende koe, f 15; aan den 2den prijs, voor idem f 5aan den lsten prijs, voor de beste melk gevende vaars, f 15; aan den 2den prijs, voor idem, f 5, mits de bekroonde runderen zijn ingeschreven of direct worden ingeschreven in het Nederlandsch Rundvee-Stamboek aan den lsten prijs, uitgeloofd voor de beste twee kuispinken, f 15, aan den 2den prijs, voor idem, f 5, onder voorwaarde, dat de bekroonde kalveren bekend staan in de kalvenboeken der Vereeniging „het Nederlandsch Rundvee-Stamboek." Het Bestuur noodigt de leden uit, hun uitmun tend vee op 21 Juni a. s. ten toon te stellen, opdat de pogingen van Hollands Noorderkwartier en daardoor die der afdeeling „Noordholland" ten volle doel treffen. De uitreiking der vorenstaande gelden zal plaats hebben in de eerstvolgende vergadering der afdee ling. De bestrijding der aardappelziekte.(i). Niet geheel onbekend meer, maar toch nog te weinig toegepast en begrepen, is de nieuwste wijze van bestrijding der aardappelziekte door be sproeiing der bladen met de zoogenaamde „Borde laise-pap." Tot mijne ergernis las ik ten vorigen jare in het „Weekblad der Ned. Maatschappij van Tuinbouw en plantkunde" een artikeltje van een Boskooper, wiens naam een goeden klank heeft, waarin werd medegedeeld op welke wijze door hem het nieuwe middel was toegepast en hoe de uitslag nul was geweest. Zie zoo, zal wellicht menigeen na het lezen dier regelen gezegd, hebben, dat is al weer een van die nieuwe dingen, waarvan de waarde niets te beduiden heeft. Wie echter bekend is met de verschillende uit komsten, welke met bestrijdingsmiddelen verkregen zijn, en die wetenschappelijk genoeg onderlegd is om de juiste toepassing daarvan in te zien, laat zich door dergelijke uitspraken niet van de wijs brengen. Zooals men weet, wordt de aardappelziekte ver oorzaakt door eene woekerplant van lagere orde, eene zoogenaamde zwam (Phytophtora infestans). Zwammen nu vermenigvuldigen zich door verbazend kleine zaadjes, sporen genaamd. De zwarte of liever bruinzwarte vlekken, welke men aantreft op de bladeren van aangetaste aardappelplanten zijn niets anders dan verzamelingen van duizenden naast elkander gelegen sporen. Vallen deze bij rijpheid van de bladeren af op den grond en worden ze door den regen of door vocht in het algemeen in den grond gebracht, dan komen zij in aanraking met de aardappelknollen, beginnen daarop te ontkiemen en de knollen worden ziek. Een bestrijding, die doel zal treffen, moet derhalve hierop neerkomen, dat de zwamsporen of het blad gedood worden. Dit vermag de Bordelaise-pap. Deze pap wordt evenwel op den duur van de bla deren afgespoeld door den regen en dan staan die bladeren weer bloot aan besmetting door naburige akkers. De sporen namelijk zijn zoo verbazend licht, dat de wind ze gemakkelijk overbrengt van den eenen akker op den anderen. Eerst als dit middel algemeen zal worden toegepast, zal het gevaar voor eene tweede besmetting aanmerkelijk verminderd worden. Voor de wijze van behandeling, kosten, enz. deel (1) Zie hieromtrent oolc het zeer belangrijk nrtilcel van dr. E. Giltay, leeraar aan de [tijkslandbouwscliool in de „N. L. Ct." van 14 September 1889, No. 377. Hierin worden de door hem genomen proeven op de proef velden der Rijkslnndbonwsehool genomen beschreven en de verkregen uitkomsten vermeld. Ook de samenstelling van de bordelaise-pap (Bouillc borde laise) door hem gebruikt wordt daarin vermeld en wel IJ pet. kopervitriool en 4 pet. gebrande kalk in water opgolost. Het werktuig ter besproeiing, door den heer dr. Giltay gebezigd, de Pulvérisateur Loumaigne, vau rood koper ver vaardigd k ist 37 francs (plus minus f 18.50) en is ver krijgbaar bij den heer H. Kehrig te Bordeaux. ik hier mode een nrtikel uit een jeugdig Belgisch landbouwblad „de Lnndbouwgalm" vau 1 April 11. De daarin voorkomende personen zijn mij bekend en voor hunne degelijkheid en geloofwaardigheid kan ik instaan. Na in 'tkort op de beteekenis van liet nieuwe bestrijdingsmiddel te hebben gewe zen zegt de heer F rits Vermeren, Stantslandbouw- kundigc in West-Vlaanderen en schrijver van het hier medegedeelde artikelHet is zeer gemakkelijk toe te passen en wel waard algemeen bekend te worden. Vroeger zou (lit algemeen bekend maken moeielijk uit te voeren zijn geweest, maar tegen woordig, dank zij bet ministerie van Landbouw, worden alle als voordcelig erkende verbeteringen gemakkelijk tot algemeene bekendheid gebracht. In de maand Juli 1889 hebben de Staatsland- bouwkundigeu van het ministerie van Landbouw een speciaal besproei werktuig, Palvérisateur (stoffijnc verdeeler) genaamd, ontvangen, tegelijk met de vol gende aanwijzingen Mijnheer de landbouwkundige Het Bestuur zal u binnenkort een hesproeiwerktuig toezenden, hetwelk u in staat zal stellen om de Bordelaise-pap als voorbehoedmiddel tegen de aard appelziekte (Peronospora infestans) toe te passen. Daar dit middel in verschillende landen goede uitkomsten heeft opgeleverd, is het geraden, dat gij de uitwerking daarvan beproeft op de proefvelden, welke voor rekening van den staat zijn aangelegd. Men bereidt de Bordelaise-pap door bij 100 liters water tc voegen 2 kilogram blauw vitriool en 1| kilogram vette kalk. liet geheel moet zoodanig gemengd worden, dat men een gelijkaardig product bekomt. Deze vloeistof wordt met behulp van het hesproeiwerktuig, vóór de verschijning der ziekte, dus tegen het einde van Juni of in het begin van Juli, over de bladeren gebracht, tegen 5 a 6 hec toliters per hectare. Men herhaalt deze besproeiing in den loop der maand Augustus. In de meeste gevallen zijn deze twee besproeiingen voldoende om de verschijning van het vernielende zwam tegen te houden. De besproeiing moet plaatshebben in den vroegen morgen, als de bladeren nog bedauwd zijn, of des avonds in de schemering. Teneinde de proefneming meer sprekend te maken en alle oorzaken voor vergissing weg tc nemen, moet gij de hierboven omschreven besproeiing slechts toepassen op de buitenste rijen der verschillende proefvelden voor dit doel bestemd. Bij den oogst moeten de knollen dezer besproeide rijen nauwgezet vergeleken worden met die, welke uit het midden van het proefveld verkregen zijn, alwaar niet besproeid is. De algemccne inspecteur van Landbouw, (was get.) A. PROOST. Het werktuig was eene maand te laat in ons bezit gekomen om nauwkeurig de bovenstaande aanwijzingen te kunnen volgen. Het was reeds in het midden der maand Juli en de ziekte had reeds min of meer alle aardappelvelden aangetast. In weerwil daarvan hebben wij toch twee proeven ge nomen, maar in plaats van twee besproeiingen toe te laten, zijn wij verplicht geweest ons tot eene te bepalen daar de groei der plant reeds te ver gevor derd was. De twee proeven hebben plaats gehad, de eene den IGden Juli bij den heer D'Hondt-Verheust, onder-voorzitter der Landbouwafdeeling Korlrijk, te Wevelghem, de tweede den 19den Juli bij den beer Constant Donckle, lid van 't Bestuur derzelfde afdee ling te Ilarlebeke. Het is noodeloos hier nog meer bijzonderheden mede te deelen over de bereiding der Bordelaise-pap of eene beschrijving te leveren van het hesproei werktuig, enz. Voor alles willen wij de aandacht der belang hebbenden vestigen op de verkregen uitkomsten, opdat zij intijds de noodige maatregelen kunnen nemen, voor 't geval zij proeven willen inrichten of het middel op eene grootere schaal toepassen. De heer D'Hondt heeft twee verschillende soorten van aardappelen besproeid: 1. blauwloof, 2. de duinaardappelsoorten, welke in die streek zeer alge meen zijn. De cersle zijn vrij sterk aan de ziekte onderhevig 60 roeden der niet besproeiden brachten op 932 kilogram aardappelen60 roeden derzelfde soort besproeid gaven 1294 kilogram aardappelen. Dit komt per hectare neer op 932 X H28 niet besproeide:17355 kilogr. 60 1223 X 1128 wel besproeide 23011 60 Het verschil in opbrengst per hectare is derhalve 23011 17355 5656 kg., vertegenwoordigende, gerekend tegen f2.25 per 100 kilo, eene waarde van 56.56 X f2.25 f 127.46. De duinaardappelen zijn besproeid op eene op pervlakte van 54 roeden en hebben opgeleverd per hectare 24323 kilogram, terwijl de niet besproeide slechts 17492 kilogram gegeven hebben. Het verschil was dus bier 24323 17492 6836 kilogr., hebbende eene waarde van f153.50 tegen f2.25 per Het komt mij voor, dat deze uitkomsten zóó zijn, dat alle landbouwers, welke bekommerd zijn met hunne belangen en niet bevooroordeelt tegen nieuwig heden, daardoor over te halen zijn om ook eene proef te nemen, zoo niet in het groot, dan toch ten minste op kleine schaal. Op die wijze zullen zij zich zeiven rekenschap kunnen geven van de practischc waarde van dit voorbehoedmiddel en gemakkelijk kunnen inzien of er reden bestaat om in de toekomst zich daarvan te bedienen. Maar al te vaak gebeurt het, dat verbeteringen niet spoedig worden ingevoerd, omdat de een na den anderen wacht uit vrees van mislukking. De hierboven vermelde uitkomsten zijn door die, welke door den heer C. Donckle te Harelbeke zijn verkregen, bevestigd. Hier is de besproeiing toegepast op eene aardap pelsoort, welke naar het zeggen van genoemden heer, zeer gevoelig voor de ziekte is, nl. de beroemde Zeeuwsche aardappel. Deze gaven per hectare besproeid: 17904 kilogram niet besproeid 12000 verschil 5904 kilogram. Berekend tegen f2.25 per 100 kilo geeft dit f133. Men berekent de kosten der Bordclaise-pap op de volgende wijze 12 kg. blauwe vitriool5.40 3 n vette kaik0.10 1 dag arbeid„1.00 Huur van het hesproeiwerktuig 0.12£ f 6.62£ Daar de besproeiing tweemaal moet plaats hebben, beloopen de totaalonkosten per hectare f 13.35. Wij hebben dus voor drie proefnemingen eene gemiddelde meerdere opbrengst in geld van f 127.46 f 153.50 -|- f133 3 Er blijft dus ongeveer eene winst van f125 per hectare over. De Staatslandbouwkundige voor West-Ylaanderen, FRITS VERMEREN." Ik meen deze merkwaardige uitkomst eener nog niet eens geheel juiste toepassing van de nieuwe bestrijdingswijze der aardappelen nu reeds onder de aandacht van onze landbouwers in het algemeen en van onze Landbouw-afdeelingen in het bijzonder te mogen brengen, opdat bij de aanstaande teelt eens in alle oorden des lands goed ingerichte en streng gecontroleerde proefnemingen kunnen plaats hebben. Proefvelden zijn in aantocht. Al leverde ze in dezen zomer geen ander resultaat dan dat in alle oorden des lands deze eenvoudige handelwijze ter bestrijding der aardappelziekte bekend werd, dan zou het geld, daarvoor uitgegeven, ruimschoots ver goed zijn. (N. L.-Ct.) Kerknieuws. Door de Herv. gem. aan den Burg op Texel is toezegging van beroep gedaan aan den can didaat Osinga, te Utrecht. Bedankt voor het beroep naar de Herv. gem. te Wijdenes c. a. door den heer Offerhaus, cand. te Ulrum. Bedankt voor het beroep naar de Chr. Ger. gem. te Kampen door ds. A. van der Sluijs, pred. te Enkhuizen. Jl. Dinsdag werd in de Westerkerk te Enkhuizen het vergelijkend examen gehouden voor organist in die kerk, opengekomen door het bedanken en vertrek van den heer Gehricke. Door heeren kerkmeesters waren een drietal musici, te weten de heeren D. de Lange, Mariens, organist in de Nieuwe, en Koelman, organist in de Westerkerk te Amsterdam uitgenoodigd als examen-commissie op te treden. Van de 38 sollicitanten die zich hadden aan gemeld, waren acht uitgenoodigd geworden aan dit examen deel te nemen t. w. 2 ingezetenen en 6 van elders. Van dat Stal waren er twee opgekomen, t. w. de heeren Creveceour, organist te Rotterdam en J. Hooft, id. te Zaandam. Uit onze Koloniën. Batavia, 22 April. „Semawis," schrijft uit Semarang aan het „Soer. Handelsblad", dat de gouverneur-generaal aan het opperbestuur zijn ontslag heeft aangeboden, indien de last bleef gehandhaafd tot intrekking van het besluit van 15 Maart, waarbij de tarieven voor het vervoer van suiker op de staatsspoor met 25 pet. werden verlaagd. Wij kunnen hier bijvoegen dat de gouverneur- generaal in den laatsten tijd herhaaldelijk heeft gezinspeeld op de mogelijkheid dat zijn bestuur korter dan vijf jaren zou duren. (Javabode.) De piekeniers van den sultan van Djokjakarta, die onlangs een paard van den heer M. dood gestoken hebben, werden dezer dagen gestraft, de een met 15 dagen krakal, de andere met f 5 boete. Buitenland. Engeland. Stanley heeft gemeend het ant woord niet te moeten schuldig blijven op de zijdelingsche beschuldiging van den premier Salisbury, dat hij op een onrechtmatige wijze Engeland tegen Duitschland opstookt. In de „Times" plaatst hij daarover een vrij uitvoerigen brief waarin hij zegt, dat hij geen eigenbelang heeft bij Afrika, maar de belangen bepleit van de aandeelhouders der Britsche Oost-Afrika Compagnie. Stanley beschouwt de door Duitsch land in Oost Afrika verkregen concessien als F.n- gelsche misslagen, maar deze zijn nu feiten ge worden, waarin geen verandering meer kan worden gebracht. Het is thans volgens hem hoog tijd dat aan Duitschland verder niets wordt afgestaan, anders wordt de stelling der Britsche Oost-Afrika Compagnie onhoudbaar en gaat haar geldbe legging verloren. Het beleid van Engeland ten aanzien van Afrika was tot dusver al te veel een toegeven aan de zucht om Duitschland te vriend te houdenStanley wil geen geschil met Duitschland, maar de inschikkelijkheid heeft haar grenzen 3 Duitschland moet worden gehouden binnen de grenzen van het gebied, zooals die in 1886 in gemeen overleg zijn vastgesteld. De officieele „Serawak-Gazette" bevat een hoofdartikel tot verdediging der inlijving van het tot het rijk van Broenei (Noord-Borneo) be- hoorende Limbang-gebied. De reeds bekende redenen worden daarvoor aangevoerd, met bij voeging dat de Sultan van Broenei bezig was eene gewapende macht uit te rusten om de oproerige Limbang-hoofden, die in geen 5 jaren cijns betaald hadden, te tuchtigen. Groot ver lies van menschenlevens en van geld zou daarvan het gevolg geweest zijn. Dezelfde mail brengt een in waardige bewoor dingen gesteld protest van den Sultan, tegen de gewelddadige, met het verdrag strijdige inlijving van de Limbang, waardoor radja Brooke meer macht over des Sultans gebied verkrijgt dan Koningin "Victoria zelve. De Sultan zegt dat de radja den buurman had moeten bijstaan, in plaats zijn land af te nemen. De zaak komt in het parlement ter sprake. Aan de Regeering zal gevraagd worden, of zij, ingevolge de bepalingen op het protectoraat, de handelingen van radja Brooke goedkeurt of niet. Te Cochel wilden de Nationalisten een bijeen komst houden. Toen de politie dit verbood^

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 2