HELDERSCHE- NIEU WEDIEPER COURANT. Jaargang 48. M. 68. Vrijdag 6 Juni 1890. Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. J. H. VAN BALEN. B E RICH T. DOOR EIGEN SCHULD, 88> C A S G A M A L A. ,Ea deaesperecrt nimmer Jan Pieterts. Coen. Het Yaderlandt ghetronwe Blijf ick tot in den doot. Wilhelmuslied. Verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per kwartaal 0.70, franco per post f 0.90. Het Zondagsblad, behoorende bij deze Conrant, verschijnt eiken Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maandenf 0.75. Voor de abonuéa dezer Conrant in de gemeente f 0.30. 0 0 t 0 0 bniten de 0.35. REDACTEUR-UITGEVER Molenplein 162/163. Prijs der Advertentiën: Van 15 regels 30 cent, elke regel meer 6 cent. Bij abonnement, naar gelang van de hoeveelheid regels, aanmerkelijk lager. Voor liefdadige doeleinden 3 cent per regel Dienstaanbiedingen voor den werkenden stand3 blededeelingen en aanbevelingen10 w s De Premie-roman: kan tegen betaling van 40 cents en inwisse ling van den bon aan ons bureel worden afgehaald van 95 ure. Wij verzoeken abonnés, die de bon hebben ingezonden, de roman te willen afhalen, daar deze niet aan huis bezorgd wordt. NEDERLAND. HELDER, 5 Juni. Het hoofdbestuur van „Vooruit", Ver. van handels- en kantoorbedienden te Amsterdam, heeft een adres aan de Tweede Kamer gezonden, waarin, in verband met het wetsontwerp, houdende eene nieuwe regeling van den dienst der posterijen, wordt aangedrongen op het gelijkstellen van periodieke geschriften (maandbladen,jaarverslagen enz.) met de dag- en weekbladen enz. Het wenscht, dat de Kamer bevordere, dat in de wet worde bepaalddat het porto voor alle periodieke geschriften wordt gesteld op 4 cent tot 35 (of 50) gram, 1 cent voor boven 35 (50) gram tot 250 gram, 24 cent voor boven 250 gram tot 500 gram, 5 cent voor 500 gram, en, zoo tegen de invoering van dit tarief in zijn geheel om de een of andere reden onoverkomelijke bezwaren mochten worden geacht te bestaan, dan toch in ieder geval aan de wet zoodanige uitbreiding te willen geven, dat althans de maandelijks ver schijnende geschriften op dien voet worde behan deld. Uit het rapport der hoofdcommissie voor de herziening van de belastbare opbrengst der onge bouwde eigendommen blijkt, dat het Rijk, ruim 8J- millioen hectaren groot, aldus kan worden verdeeld Bouwland847.244 heet. of 26 pCt. Wei- en hooiland (dij ken en bermen daaronder begrepen)1.167.880 36 Tuinen, moestuinen, boomgaarden, bloemiste rijen en boomkweekerijen 69.873 u 1.8 Bosschen (hakhout en opgaande hoornen) 118.283 3.6 Dennenbosschen 92.256 2.8 Griend, rijs- en twijg- waarden 8.420 h h 0.3 Feuilleton van de Helderache- en Nieuwedieper Conrant. Roman door N. VON ESCHSTRUTH. Ik wil kort zijn, God sta mij bijBuiten ligt Benedictus zielloos uitgestrekt, doorboord door den degen van mijn echtgenootzijn bloed wordt ge dronken door de roode roos, tot de voet van Rup- pertus haar in het stof vertreedtmijn hart staat stil, ik zie slechts een grillige vurige tong door de lucht dansen. «Ave Maria, gedoopte dwaasDaar ziet ge nu het christelijk geloof, dat zijn ijverzucht koelt in het bloed zijner priesters sist en dreunt het in mijne ooreneen ontzettende pijn wil lichaam en ziel vaneen rukken, en daD wordt het nacht, volslagen nacht rondom mij. Mijne klein kinderen hebben mij nu gezegd, dat ik van dat oogenblik af krankzinnig ben geweestdat is niet waar, ik weet beter. Ik was eene vrouw, wier ge loof en liefde door onschuldig vergoten bloed waren verzwolgen eene vrouw, wier gansche bestaan nog «lechts bezield werd door één wensch, één ziels- ibegecrte het koortsachtig verlangen om te wreken, 4e haten, wat zij eens zoo innig had lief gehad, een stormachtige, ontzettende nacht. De wind gierde om den slottoren en joeg zwarte wolken voor het aangezicht der maan, de wind bracht stemmen over van steunen en zuchten, uit het woud klonken kreten en lijkzangen. Ruppertus was op de jacht gegaan, hij had de oproerige monniken verslagen, hun klooster was in rook en vlammen opgegaan, •wat bekommerde hij zich om den pauselijken ban vloek. Casgamala was eene onneembare burcht, «en roofnest op een rots, midden in een boschrijke, mijlen ver in den omtrek verlaten streek. Op een half uur afstands van het slot lag de heide, waarin eteile, diepe steengroeven te vinden waren, die marmer geleverd hadden voor den koepelbouw. In deze marmergroeven had reeds menig wandelaar zijn Rietlanden, kwelders, gorzen, schorren, aanwas sen of slikken 28.994 heet. of 0.9pCt. Heide, veengrond, duin en zand597.603 18.5 Veld- en spoorwegen 29.337 0.9 Vergraven gronden, moe rassen en water95.007 n 2.9 Erven van gebouwen en lustplaatsen42.982 1.3 Onbelastbare eigendom men 80.543 11 11 2.5 11 Eigendommen, wegens vrijdom van de herziening uitgezonderd85.415 2.6 Het Soc. Weekblad is in staat gesteld de regeling, in het aangekondigde onteigeningsontwerp van den heer Van Houten nedergelegd, in hoofd trekken mede te deelen. Aan de gemeentebesturen wordt daarin de be voegdheid verleend om, hetzij ambtshalve, hetzij op verzoek van belangstellenden, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde bepalingen, vaste eigendom men in hunne gemeente te onteigenen en beschik baar te stellen voor uitbreiding van steden, dorpen en buurtschappen vorming van nieuwe buurtschappen oprichting of uitbreiding van inrichtingen van nijverheid, woningen met tuinen voor bestuurders, beambten en werklieden daaronder begrepen ondernemingen van tuinbouw, landbouw, veeteelt en houtteelt. Het daartoe strekkend verzoek aan den Gemeente raad moet vergezeld gaan van een plan, behelzend onder meer een duidelijke aanwijzing van de bestemming, welke aan de bedoelde eigendom men zal gegeven worden. In zoodanig plan worden opgenomen noch eigendommen, voor eenigen tak van openbaren dienst, noch gebouwen, voor den openbaren eeredienst bestemd noch begraafplaatsen, noch eigendommen, die begrepen zijn in een reeds vroeger door het gemeentebestuur goedgekeurd bouwplan en slechts bij uitzondering, voor zoover bet voor een goede inrichting van het geheele plan dienstig is, gebouwde eigendommen met daarbij behoorende tuinen. Schadeloosstelling wordt niet verleend wegens waarde-vermindering van aan den eigenaar verblij vende peroeelen of perceelsgedeelten, dan voor zoo ver de Gemeenteraad mocht geweigerd hebben, ze in het plan op te nemen. Doch overigens bedraagt zij bet veertigvoud van de belastbare opbrengst, volgens schatting voor de heffing der grondbelas ting verhoogd: 1. met de waarde van de te velde staande vruchten en houtgewas 2. met de waarde van veen, klei en delfstoffen, waarvan de verwijde ring kan plaats hebben zonder de zuivere pacht- of huurwaarde te verminderenen 3. met de kos ten, welke, na het doen der schatting voor de heffing der grondbelasting, aan het onteigende zijn besteed, voor zoover zij een blyvende vermeerde ring van de waarde hebben teweeggebracht. Boven dien wordt hun, die het onteigende bewonen of voor de uitoefening van een bedrijf in gebruik heb- leven verloren, menig ros en voertuig was in den afgrond gestort en daarom had een vrome kluize naar zich aan den rand der groeve gevestigd, die op kosten van den graaf daar een licht brandend hield vlammende houtspaanders of brandende kolen opdat een ieder het gevaar van verre zou kunnen zien, en een omweg maken. Dit gevaarlijke punt moest mijn gemaal die bewusten nacht voorbij rijden. Heimelijk sloop ik mijne woning uit, in de richting van de heide. Ik telde geen duisternis, geen stormgeloei. Juist, het vuursein is ontstoken Zonder gedruisch sluip ik nader, de roode schijn der vlammen verlicht de ineengezonken gestalte van den hermiet, hij slaaptMijn hersens zijn beneveld, de duivel spookt in mijn hart. Behoedzaam neem ik een brandend stuk hout uit de mijt, doof de andere vlammen uit en snel in woesten draf met mijn fakkel weg, ver weg tot aan den overkant van den afgrond. Met bevende vingers, verblind door een duivelsche woede, sprokkel ik het dorre rijshout bij elkaar, ik hoop het op aan de gevaar lijkste plek en steek het aan hc, hoe hel flikkert het door den zwarten nacht. Uit het woud klinkt een geschreeuw van «Hoera" mij tegemoet, ik druk mijne hauden tegen de borst en barst tandenknar send in een satanisch lachen tegen den vervloekten moordenaar los. Paardegetrappel weerklinkt in mijn oor, vergezeld van lachen en schreeuwen en het aanslaan der jachthonden. Ze naderen hoe langer hoe meer woest stook ik het vuur nog wat op, daar aan den rand van den afgrond zie ik den schimmel van Ruppert, den anderen voorgaande. Een doordringende kreet doet zich hooren, de klui zenaar wordt wakker, overziet het onheil, roept nog «terugte laatreeds snort hem alles voorbij. «Verdoemd hoor ik een stem uitroepen, een ver ward rollen, rommelen en vallen in de diepte volgt, dan wordt alles stil, doodstil. Van dit oogenblik afaan ligt een donkere schaduw op mijn bestaanik herinner mij van die jaren niets meer, die in duisternis voor mij vergingen. Alleen één oogenblik staat mij duidelijk voor den geest, dat rreeselijke oogenblik, waarop het ver ben, de schade vergoed, voortspruitend uit een be perking, staking of verplaatsing van bedrijf. Eindelijk worden de op deze wijze door de ge meente verkregen eigendommen, voor zoover zij niet voor den openbaren dienst worden bestemd, zoodra mogelijk voor de bij het plan bepaalde doel einden verkocht of in vast gebruik uitgegeven. Te dien einde stelt de Raad de voorwaarden van dien verkoop of die uitgifte vast, met perceelsgewijze bepaling van den prijs, welke er voor wordt ge vraagd. Bij de daarop volgende openbare veiling wordt de toeslag verleend, indien zich voor den bepaalden vraagprijs een kooper van voldoende soli diteit voordoet, terwijl ook daarna onverkocht ge bleven perceelen tegen dien prijs, verhoogd met de rente 9edert den dag der veiling, aan eiken kooper van voldoende soliditeit moeten worden overgedragen. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. De Kamer heeft jl. Dinsdag hare werkzaam heden hervat. Nieuwe wetsontwerpen kwamen niet in, behalve het voorstel-van Houten, tot uitbreiding van het recht van onteigening voor de gemeenten. Donderdag n uur zijn aan de orde o. a. de interpellalie-Van Gijn, de overeenkomsten tot afschaffing van de rechten op het Noordzeekanaal en het ontwerp, aanwijzende de hooge betrek kingen voor de benoembaarheid tot lid der Eerste Kamer. Binnenlandsch nieuws. Helder. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden door liet Postkantoor alhier, gedurende de iste helft der maand Mei: L. A. Makenbach, Secretaris Gymn.-Vereen. „Brinio", Wed. Bedorf, Rodrigius, J. Prendt, J. A. Beijer, J. Doorneberg en J. Albers, allen te Amsterdam; J. van Zuijn, Wed. J. Spoelstra en Boeshart, allen te 's GravenhageJ. M. van der Deijl, te Helder; W. Renshof, te Heuvers; Lom- bart Co., te Tilburg; Peterson, te Weesp; A. van der Bent, Briefkaarten: Van der Laag, te Amsterdam J. van Zuijn, te 's Gravenhage, en J. Basie, te Haarlem. Brieven, verzonden geweest naar Amerika: C, J. van Marle, te New-York. Texel. Alhier is nog eene familie, afstam mende uit het geslacht der stichters van het Hendrik Nannes en Catrijn-Epes-Leen te Bols- ward woonachtig, en wel de familie Bouina, te Oosterend. Texel. Aan het Postkantoor alhier en de. daaronder ressorteerende hulpkantoren werd ge durende de maand Mei jl. ingelegd 12090,22^ en terugbetaald f 321,84. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt hetnummerS49. Schagen. Schagen's harddraverij-vereeni- ging „West-Friesland" zal den 9 September 1890 pletterde lijk van Ruppertus door de sombere poort naar binnen werd gedragen, toen ik mijn kind in wilden hartstocht aan het hart drukte en hem, die mij nog niet verstaan kon gejaagd in het oor fluisterde«Zijn eigen vrouw heeft hem naar de diepte gelokt, zijn eigen vrouw heeft zijn dierbaar bloed vergoten, en toch, zij heeft hem zoo liefgehadMen ontweek mij in het slot, en ik zelf vluchtte in nameloozen angst voor den ern- stigen blik der menschen, in voortdurende onrust dwaalde ik door de verlaten tuinen van Casgamala. Ik had geen tranen ter verlichtiug, geen klachten tot troost, mijn hart was dood, mijne ziel ver moord. Twee zusters van mijnen echtgenoot werden naar het slot gezonden om voor het knaapje te zorgen, en wanneer ik deze zwarte, hooge vrouwen figuren zag zitten bij de wieg van mijn kind, vluchtte ik sidderend naar de verwilderde rozen in den tuin, rukte met schrillen lach de bloemen af, wierp ze op den grond en geeselde mij ten bloe dens toe met de doornige takken. De nacht alleen was mijn vriend. Gehuld in mijn zwarten sluier sloop ik naar het bed van mijn kind, luisterde naar zijn rustige ademhaling, zag hoe hij zich ont wikkelde Maar dan, als ik mij lang genoeg in de geliefde trekken verdiept had, dan voelde ik een woest verlangen naar Ruppertus in mij ontwaken, verwarde beelden doemden voor mijn geest, ik hoorde weer stormgeloei om het slot, het geblaf der honden, zijn lievelingshonden, en voortgezweept door den ontembaren drang om hem het leven te redden, vloog ik met het brandende licht het huis uit in den donkeren nacht, met angstgeschrei door park en heide zijn naam roepend «Terug, terug, pasop de steengroeve Graaf Desidère liet de handen in den schoot vallen. «Tol zoover gaat zij zelve met de beschrij ving, het slot bevat eene korte nabetrachting van den schrijver, Jordanus Desiderius, waarin barmhar tigheid wordt afgesmeekt voor de ongelukkige vrouw, die misschien hare rust zal herkrijgen, als er een «Onze Vader" voor haar gebeden wordt. Dus dit is de geschiedenis van de dwaalgeest van Casga- twee harddraverijen houden van paarden, ge spannen voor tweewielige rijtuigen. Des voormiddags mogen alleen meedingen de paarden der leden of donateurs der Vereeniging, die nimmer een prijs of premie hebben gewonnen. Des namiddags paarden van zessen klaar, toe- behoorende aan Nederlanders. Hoogwoud. Vanwege de Vereeniging „Volksmin" alhier, werden op 30 Mei 123 kin deren onthaald op een rijtoer over Schoorl en Bergen naar Egmond aan Zee. Hoewel het weder zich zeer ongunstig liet aanzien en de reis een paar uren vertraagd werd, is toch deze tocht tot aller genoegen afgeloopen. Schoorl. Men meld van hier aan de „Alkm. Ct." Als staaltje van den heerlijken toestand, waarin het postwezen voor eenige gemeenten sedert de met 1 Mei 11. ingevoerde verbetering gebracht is, kan dienen, dat een brief, door den scriba van het classicaal bestuur van Alkmaar aan zijnen praeses afgezonden, den 3isten Mei tusschen 6 en 7 uren te Helder op de post gebracht en denzelfden dag met den laatsten trein te Alkmaar aangekomen, den 2den Juni des voormiddags 6$ uur door dezen alhier ontvangen werd. Vóór de ingevoerde verbetering zou de bestelling 24 uren eerder hebben plaats gehad. Alkmaar. Bij de den 29 Mei door dijkgraaf en heemraden van de Schermeer gehouden aan bestedingen, zijn toegewezen houtwaren, aan de Noorderwerf, perc. 1 aan de Wolff en van der Molen, Beets f52; perc. 2 H. J. Conijn Co., Alkmaar, f 382perc. 3 dezelfden, f 530.70 perc. 4 en 5 dezelfden, f451; perc. 6 P. N. M. Lafeber, Rijp, f375, en perc. 7 IC. Brantjes Zoon, Purmerend, f158.60; aan de Zuiderwerf, perc. 1 de Wolff en van der Molen, Beets, f 76 perc. 2 H. J. Conijn Co., Alkmaar, f 27i.8o perc. 3 K. Brantjes en Zoon, Purmerend, f 321.71 perc. 4 en 5 H. J. Conijn Co., Alkmaar, f273; perc. 6 P. N. M. Lafeber, Rijp, f242; perc. 7 dezelfde, f 250ijzerwaren, wed. T. H. de Lange, Alkmaar, in massa voor f 209.07^ kalk, cement, steenen enz., P. Messelaar, Alkmaar, in massa, voor f356.29; teer, Koster en van Batenburg, Alkmaar, Stockholmer teer, per ton f16.50, Engelsche per ton f4.50. Hoorn. In dejl. Maandagmiddag gehouden Raadsvergadering werd besloten f1500 subsidie te verleenen aan de commissie voor de oprichting eener Vereeniging van Nederl. scherpschutters, zoo de wedstrijden dier Vereeniging alhier plaats hebben. Zandvoort. Het badhuis voor minvermo genden zal 15 dezer weder geopend worden. Gelijk bekend is, worden daarin niet alleen kin deren maar ook volwassenen van eiken leeftijd opgenomen. Het aantal patiënten neemt jaar lijks toe. Aanvragen tot opneming moeten gedaan worden aan de directrice, mej. H. Bouvin, of den genees heer-directeur, dr. C. B. Cerbe, te-Zandvoort. mala «En wanneer zij zich vertoont, brengt hare roode vlam slechts ongeluk vroeg Dagmar, zonder de oogen op te slaan. Desidère zag haar ernstig aan. Zij zag bleek. «Zoo zegt men, freule," antwoordde hij met nadruk, «daarom moeten wij ons voor haar in acht nemen, vertoont zij zich evenwel aan u, voor wie zij zelf's Heeren zegen afsmeekt, dan zal u het geluk toe lachen, want voor u is zij een beschermgeest!" ZESTIENDE HOOFDSTUK. Die schrecklichste der Möglichkeiten malt ihr die Phantasie mit warmen Farben vor, umsoust bemüht sie sich, mit ihrer Furcht zu streiten. (W i e 1 a n d.) Dagmar von der Ropp had juist een brief ver zonden aan haren oom, waarin zij hem het verras sende bericht meedeelde, dat zij hoopte binnen drie of vier dagen Casgamala te verlaten, om zich bij hare familie op de badplaats aan te sluiten. Ophel deringen zou zij mondeling geven, hoofdzakelijk berustte haar vertrek op eene ongesteldheid, die niet wijken wilde, en voor haar zelve, zoowel als voor hare omgeving op dit eenzame rotsnest te veel last veroorzaakte. En wie huar nu zoo voorovergebogen aan het open venster zag staan, omlijst door wilden wingerd, zou deze verklaring zeker niet voor eene uitvlucht gehouden hebben. Dagmar was in 't oog vallend bleek, een zenuwachtige trek van opwinding was om den kleinen mond te zien en hare donkere] anders zoo lachende oogen, die nu met vochtigen glans naar de ritselende struiken staarden, schenen te getuigen van bittere, heimelijk vergoten tranen. Onder het venster strekte zich het terras uit, zij hoorde iemand, zacht ioopen en Dagmar schrikte

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 1