tegen de bijzondere school, wat op de kinderen terugwerkt en de wanorde bevordert. Hierna vólgt eene discussie, waarbij de heer v. B. zegt niet voldaan te zijn. In liet bewuste art. staat dat vele ouders hun kinderen tegen hun zin naar de bijzondere school zenden. Is dit zoo, dan is er dwang en die dwang ontkent bij ten sterkste. Hij vraagt bewijzen, en acht het art. een heleediging voor de Katholieken. De Voorzitter verzekert hem, dat. de Schoolcommissie hem zeker gaarne nog verdere inlichtingen zal willen verstrekken. Nadat de heer v. B. verklaard heeft geen verdere inlichtingen te verlangen en het er nu maar hij laten wil, wordt het schrijven voor kennisgeving aangenomen. Daarna wordt de vergadering gesloten. Wieringerwaard. Zoo is ons dorpje weer teruggekeerd tot het gewone, kalme leven. Rook, walm en stof zijn opgetrokken en de danszalen zien er weer frisch en behaaglijk uit. Verdwenen zijn de houten huisjes, vol aanlokkelijkheden voor de jeugd, verdwenen de draaiende opera, die misschien in enkele hoofden nog wel een nagalm heeft achtergelaten. De geur van oliebollen, vermeugd met die van derde soort turf en dito hout is met een frissche zuidenwind verdwenen. Behalve de genoemde onontbeerlijkheden was er toch ook gelegenheid om op andere wijze zich te ontspannen. De gezelschappen, door den heer Boon geëngageerd, hebben ons den tijd genotvol doen korten. Zondagavond was 't „Café Chantant", onder directie van den heer Kievits. „Ouwe dingen" hoorde ik velen beweren, en werkelijk, veelal waren 't „ouwe dingen" die we van den komiek Kievits hoordende overige artisten kweten zich uitstekend van hun taak, zoodat het publiek tevreden was en gul in 't hul- debewijzen. Van geheel anderen aard waren de werkzaam heden, door een gezelschap Nederlandsche too- neelisten (de la Mar) uitgevoerd. De drie blij spelen werden metgrooten tact opgevoerd. Vooral „Huwbare dochters" en de „Gruweldaden van Fieberman" verwierven grooten bijval. Meermalen werden de artisten teruggeroepen, waardoor ze de genoegdoening verkregen hebben, dat hun spel ook buiten Amsterdam gewaardeerd wordt en bij velen zal zeker wel de wensch opgekomen zijn, om het niet bij deze eerste kennismaking te laten blijven. Wieringerwaard. Het Waterloofeest alhier op 18 Juni. Een welwillende hand was jl. Donderdag zoo vriendelijk ons een blik te laten slaan in het voorloopig programma en bij een grondige beschouwing blijkt, dat het „puur" zoo'n feestje worden zal. 's Morgens 8 uur zal de feeststemming worden ingeleid door klokgelui. Om 9 uur begint het kinderfeest met optocht, waarna de jeugd onthaald wordt in de zaal van den heer Boon. Om i uur beginnen de volks spelen op een terrein, daartoe welwillend afgestaan door den heer C. Schenk de spelen zullen bestaan in tonrijden, ringsteken, mastklimmen en spriet- loopen; de deelneming staat alleen open voor „Slikker", jongens boven 15 jaar, met. dien ver stande dat één persoon maar aan één spel mag mee doen de aangifte geschiedt 's avonds van te voren, van 79 uur bij den heer Boon. 's Avonds 8 uur feestviering in ,,'t Wapen van Wieringerwaardde toegang is vrij voor Wie- ringerwaardsche burgers met hunne gasten. De avond belooft veel. Van verschillende personen kreeg de commissie toezegging om het een of ander ten beste te geven. De avond zal verdeeld worden tusschenkomische voordrachten, zang, muziek en dans, enz. Nog zou ik hierbij kunnen voegen dat er een rozen- galop zal gedanst worden, maar dat mag ik niet en nog veel meer niet. De commissie heeft zich voorgenomen om kin deren beneden 14 jaar niet toe te laten, terwijl vóór 's avonds 12 uur in de zaal niet mag gerookt worden. Aan deze beide bepalingen zal streng de hand worden gehouden, 't Spreekt vanzelf dat er geen feest zonder muziek denkbaar is, waarom de commissie een extra gezelschap heeft geën gageerd. Hopen we dat de uitslag van dit feest de ver wachtingen mag overtreffen Schagen. De chef van het station Scha- gen, de heer Koning, verkrijgt den i5den dezer overplaatsing naar het station Castricum, terwijl de chef van Castricum te Schagen zal geplaatst worden. Heer-Hugowaard. De Regeering heeft afwijzend beschikt op het verzoek van den Raad dezer gemeente, om vrijstelling van de verplich ting tot schoolgeldheffing. Warmenhuizen. Gedurende de maand Mei jl. hadden op de Rijkspostspaarbank alhier 16 inlagen plaats tot een gezamenlijk bedrag van f 163.37 en twee terugbetalingen tot een gezamenlijk bedrag van f 405. Abbekerk. De heer dr. Tj. Spaander al hier herdacht den 2 den Juni den dag, waarop hij zich, 25 jaar geleden, als geneesheer in deze gemeente vestigde. De jubilaris ontving van gemeentenaren en ambtgenooten vele blijken van deelneming en vriendschap. Oosthuizen. Ook in deze gemeente heeft zich eene commissie gevormd, bestaande uit 7 leden, om den aanstaanden Waterloodag feeste lijk te herdenken. Het programma bestaat uit: schoolkinderfeest, optocht, volksvermakelijkheden en gondel vaart met vuurwerk. Om ook aan den werkenden stand gelegenheid tot deelname te verschaffen, heeft men besloten, 't feest op Zondag 22 Juni te vieren. Wijdenes. Jl. Maandag had ons dorp een feestelijk aanzien, daar uit alle huizen de vlag wapperden ter eere van onzen E. A. Heer Bur gemeester en diens echtgenoote,die hunne veertigja rige echtvereeniging herdachten. Door de school kinderen van Wijdenes en Oosterleek met de hoofden der scholen en de onderwijzeres werd hun een serenade gebracht, waarbij de kinderen onder het zingen van eenige toepasselijke liede ren goed werden onthaald. Amsterdam. Onder begunstiging van het schoonste weder werd jl. Donderdagmiddag juist ten vijf ure van het etablissement der Nederland sche Stoombootmaatschappij te Feijenoord te water gelaten het aldaar geheel van staal gebouwde schroefstoomschip „de Carpentier", gebouwd voor rekening van de Kon. Paketvaart-Maatschappij alhier, bestemd voor de vaart in Ned. Indie en nabijgelegen havens. Haarlem. Aan het begin der jl. Donderdag gehouden Raadszitting gaf de voorzitter kennis van een schrijven van den heer Huet, waarbij deze mededeelde dat hij nog geen antwoord had ontvangen op zijn adres aan Z. M. den Koning, en dat hij zich daarom voorloopig nog zou ont houden van het bijwonen der zittingen. Zooals bekend, was het antwoord op het be doelde adres reeds vóór Pinksteren hier ontvangen. Verder deelde de heer Huet mede, dat hij zich op 30 Mei jl. nogmaals tot Z. M. heeft gewend. Dit schrijven werd ter visie gelegd. Delfzijl. De door den oorlogskruiser „Dolfijn" alhier binnengesleepte Engelsche vischkotter is, na betaling van de gestelde boete te Appingedam, vrijgelaten en heeft weer zee gekozen. Eene commissie van drie personen, afgevaardigd door een groote Engelsche reederij, betaalde, 11a gedaan onderzoek, de verschuldigde boete. Marine en Leger. Naar men verneemt, zal de kapt. t/z. F.J.Stokhuijzen worden belast met het commando over het oorlogs schip «Van Galen", dat weder wordt gereed gemaakt voor eeu reis naar Batavia. De commandant van de torpedoboot «Cycloop," de luit. ter zee 1ste kl. T. M. van Gelsdorp, wordt gedetacheerd bij de inschietproeven in het zijkanaal F. bij IJmuiden. De luit. ter zee 1ste kl. J. Luitjes, wordt genoemd als opvolger van den luit. ter zee 1ste kl. II. Backer, in diens betrekking van adjudant van den directeur en commandant der Marine te Amsterdam. De luit. ter zee 2de kl. J. A. van der Star wordt 16 dezer geplaatst aau boord Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis. Vernamen wij, veertien dagen geleden, dat Zr. Ms. ramschip «Buffel", in conservatie op 's Rijks werf te Hellevoetsluis, dezen zomer niet in dienst zou worden gesteld, thans deelt men ons van bevoegde zijde mede, dat deze bodem met den meesten spoed in gereedheid wordt gebracht, om in de maand Juli e. k. aan de zomeroefeningen deel te nemen. (Het Vad.) Dezer dagen werd uit de fabriek van de beeren Van Kempen te Voorschoten naar Soerabava verzonden een prachtig geschenk in zilver, besterad om door de gecmploieerden van het marine-établis sement aldaar ten geschenke te worden aangeboden aan den hoofd-ingenieur J. L. von Leschen, die als chef van genoemd etablissement staat af te treden om naar Nederland te repatrieeren. Dit geschenk bestaat uit een allernauwkeurigst in zilver vervaardigdeu kruiser 4de klasse in volle zee en gesteld op een versierd voetstuk. Aan den voorkant van het voetstuk prijkt een medaillon, omgeven van hooggedreveu dolfijnen en maritieme attributen, waarin de volgende opdracht is gegraveerd Aan den Hoofd-Ingenieur J. L. VON LESCHEN. 1889. Hieronder is het wapen van Socrabaya aange bracht. Voor de vervaardiging van dit schip werd buitengewone zorg en nauwkeurigheid vereischt, en daartoe hebben ambtenaren aan liet departement van Marine mede hunne hulp verleend. Daarenboven was een der onderofficieren, aan de Kweekschool te Leiden gedetacheerd, in de fabriek bij de optuiging tegenwoordig. De kapt. C. II. A. R. Schuurman van het 4de reg. vest,-art. alhier, wordt belast mei het commando over de 12:1e compagnie van dat korps op het fort te Ymuiden. De militaire wielrijders zullen voortaan met een revolver worden bewapend, van het model als bij (1e cavalerie in gebruik. Benoemingen, enz. Amsterdam. Als opvolger van dr. Wes terman is tot directeur van Artis alhier benoemd dr. C. Kerbert, thans' hoofdconservator aquarium en lector in de dierkunde aan de Amsterdamsche Universiteit. Onderwijs en Examens. Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. school te Andijk W. Pilow te Loppersum. Bevorderd lot dokter in de rechtswetenschap aan de Rijks-universiteit te Leiden, de heer H. J. Coster, geboren te Alkmaar, met acad. proefschrift, getiteld «Openbare vrijwillige verkooping." Landbouw en Veeteelt. Door eenige beetwortelsuikerfabrikanten is aan den Langedijk en in den omtrek daarvan ongeveer honderd bunders land gehuurd en reeds bezaaid met beetwortels. Naar wij vernemen, staat 't gewas over 't algemeen goed en belooft een ruimen oogst. De Staatscommissie voor den landbouw is, na een driedaagsche bespreking van het eindrapport omtrent het onderzoek naar plaatselijke toestanden van den landbouw, in vergaderingen, die des vm. 10 uren aanvingen er. des avonds tot 11 uren werden voortgezet, uiteengegaan. Zij heeft bare vergaderingen verdaagd tot 25 Juni a. s. Alsdan zullen de drie afdeelingen der commissie elk afzon derlijk bijeenkomen. Kunst- en Letternieuws. Inhoud van «Het Album" (geïllustr. Zondagsblad van onze courant), No. 23. De Speler. (TJit de gedenkschriften van een Gouverneur), Russische roman van F. M. Dostojewski. (Yervolg.) Colette de la Roche. Historisch verhaal uit de Fransche revolutie, door J. Hendrik van Balen. (Vervolg.) Schmerzenreich. Een vogel- en menschengeschie- denis. Uit het Duitsch, door L. (Slot.) Herinne ring. Van alles wat. Jl. Dinsdag is te Amsterdam de droeve tijding ontvangen van het overlijden van Annie Foorc, wier romans en novellen steeds zoovele lezers cn vooral lezeressen vonden. Haar eigenlijke naam was Franciska Johanna Jacoba Alberta Junius. Zij was de dochter van den Tielschcn predikant van die naam cu werd geboren 26 Maart 1847. Kerknieuws. Beroepen te Middelburg ds. A. Fetter, pred. te Wieringerwaard. Beroepen bij de Herv. gem. te Egmond aan Zee (toez.) de heer H. I. Kniphuizen, cand. te Abbekerk. Zondag jl. nam de heer E. J. van de Roemer, predikant te Schellinkhout, beroepen naar Enge len, in eene voormiddaggodsdienstoefening af scheid van eerstgenoemde gemeente. Drietal voor de beroeping van een predikant bij de Herst. Evang. Luthersche Gemeente te EnkhuizenC. W. Pollman te DelftJ. H. Schwil te Hoorn en H. B. Snijder te Vlissingen. De Provinciale Commissie voor de Inwendige Zending in Noordholland zal D. V. vergaderen in de Consistorie-kamer der Chr. Geref. gem. te Alkmaar, op Dinsdag 17 dezer, des namiddags ten 3 uur. Des avonds ten 8 uur zal in het kerkgebouw dier gemeente een biduur gehouden, en een opwekkend woord gesproken worden, in het belang der Inwendige Zending, waarin als voor ganger zal optreden ds. A. van der Sluijs, van Enkhuizen. Op Woensdag 18 dezer zal D. V. ter zelfder plaats de Zendings-Conferentie gehouden worden, aanvangende des voormiddags ten 10 uur. De agenda voor dezen dag is samengesteld als volgt: Openingswoord door den Voorzitter Mededeelingen over den Zendingsarbeid Verslag van den Penningmeester. REFERATEN. 1. Over Inwendige Zending, missionnair of ambtelijk In te leiden door ds. J. Contant. 2. De roeping der Kerk betreffende de sociale vraagstukken. In te leiden door ds. C. Stadig. VARIA. 1. Inwendige Zending en Ziekenverpleging; 2. Welke andere middelen zijn er nog op het gebied van den Zendingsarbeid aan te wenden Zoover de tijd toelaat, kunnen deze en andere Varia besproken en vragen of mededeelingen gedaan en behandeld worden. Kerkeraden en Classicale-Commissien, Vereeni- gingen en Subcomité's worden uitgenoodigd af gevaardigden te zenden. De toegang tot de Conferentie is voor alle belangstellenden vrij. Afgevaardigden of Commissieleden die logies begeeren, worden verzocht zich intijds daartoe aan te melden bij ds. Contant te Alkmaar. (Prov. N.-Hr.) Uit onze Koloniën. «Op Atjeh is het den laatsten tijd ongekend rustig, en duidelijk bemerkt men er (ie gevolgen van de blokkade. Zelfs zij die van de onderhan delingen met de oorlogspartij indertijd gunstige resultaten verwachtten, moeten nu wel toegeven, dat die resultaten wat al te lang uitblijven, dat de jaren, aan de onderhandelingen besteed, vrij wel zijn verloren en dat het heter ware geweest de afsluiting van de kust wat vroeger te beginuen, zonder pogingen om langs minnelijken weg de oorlogspartij op onze hand te krijgen. Dit alles is echter nu gemakkelijker te zeggen dan een paar jaren geleden. Doch hoe dit zij, zeker is het dat alle op Atjeh aanwezige ambtenaren en officieren sterk gekant zijn tegen een aanvallend optreden, waartoe in de hooge regeeringskringen van zekere zijde groote drang bestaat. Het zou dan ook moeielijk wezen aan te geven wat men zou moeten aanvallen, wat het opject van eene derde expeditie zou moeten zijn. Zij echter die bij het thans gevolgde coucentratiestelsel en de blok kade willen zien volharden, achten het gewenscht, dat de laatste door kleinere schepen plaats hebbe, die zich sneller bewegen, de kust dichter kunnen naderen en niet zulke hooge onkosten veroorzaken als de groote oorlogsschepen. Onder de ambtenaren van bet binnenlnndsch bestuur in Atjeh beginnen tegenwoordig groote moedeloosheid en ontevredenheid te heerschen. Niet alleen toch dat zij evenals hunne ambtgenooten op de andere buitenbezittingen zeer lang hebben te dienen voor zij den rang van assistent-resident hebben bereikt en hun onaangename en moeielijke werkkring niet in aanmerking wordt gebracht bij hunne bevordering, maar ook worden zij bij het toekennen van koninklijke onderscheidingen achter gesteld bij het leger, terwijl zij toch dezelfde gevaren en ongemakken te trotseeren hebben, al zijn zij niet in de gelegenheid dadelijk aan den krijg deel te nemen en zich in het gevecht te onderscheiden. Slechte tijdingen zijn te Batavia ontvangen omtrent den gezondheidstoestand in de residenties Soerakarta en Banjoemas. In beide is de cholera epidemisch verklaard. In Banjoemas zijn reeds 89 personen daaraan overleden en voor het geheele gewest is slechts één geneesheer bescheiden. De Aljehers op de hoogvlakte zouden volgens te Deli aangebrachte berichten in het Poerbasche een ernstig verlies geleden hebben door het sneu velen van hun aanvoerder T. Mahomed. Question de femme, als men het verhaal gelooven mag. De Bataksche vrouw van den gedooden Tongkoh zoude van liem weggeloopen en naar haar familie zijn teruggekeerd. De verslagen Tongkoh moet daarop alleen in de kampong verschenen zijn en een vreeselijk bloedbad hebben aangericht onder de Battaks die de vrouw niet aau hem wilden uitleveren. Het einde is geweest dat hij ten slotte zelf is afgemaakt. Zijn volgelingen hebben zich teruggetrokken. Aan boord van het schoenerschip «Lusie" heeft de schout te Tandjong Priok een Chinees gevangen genomen, die in het bezit was van vormen voor het maken van valsche munt. Buitenland. België. Toen de Koning jl. Donderdag van Laeken teBrussel terugkeerde, om den Hertog van Orleans te ontvangen, stortten de paarden van zijn rijtuig neder. De Koning ver liet ongedeerd het rijtuig en ging te voet naar het paleis. Frankrijk. In de jl. Donderdag gehouden zitting van de Kamer van Afgevaardigden richtte de heer Dumay eene interpellatie tot de Regee ring over de invrijheidstelling van den Hertog van Orleans. Bij de toelichting zijner interpel latie werd de heer Dumay herhaaldelijk in de rede gevallen. De minister De Freycinet antwoordde, dat de Regeering in deze zaak niet was geleid door overwegingen van staatkundigen aard. De Re publiek was sterk genoeg om' goedertieren te zijn. Hij noodigde ten slotte de Kamer uit, hare gewone werkzaamheden te hervatten. Eene motie van orde, door den heer Dumay voorgesteld, werd verworpen. Daarentegen werd eene motie, waarmede de heer de Freycinet zich had vereenigd, om tot de eenvoudige orde van den dag over te gaan, met 312 tegen 141 stemmen aangenomen, doch niet dan nadat onder ver schillende afgevaardigden eene levendige woorden wisseling was ontstaan. Duitschland. Na eene beraadslaging van vijf uren, die soms zeer heftig was, heeft Don derdag het Pruisisch Huis van Afgevaardigden de wet betreffende de „Sperrgelder", strekkende om aan de Katholieke kerk jaarlijks eene som uit te keeren als vergoeding voor de indertijd aan weerspannige geestelijken niet uitbetaalde tractementen, in tweede lezing goedgekeurd. Door de conservatieven en nationaal-liberalen zijn er, in overleg met de Regeering, enkele wijzigingen in gebracht, waarop later, daar immers nog een derde lezing moet plaats hebben, gelegen heid zal wezen terug te komen. De „Neue freie Presse" zegt, dat de Rijks kanselier Caprivi op last van den Keizer een nota heeft gezonden aan de Duitsche gezanten, waarin hun wordt medegedeeld, dat Prins Bis- marek sedert zijn aftreding als Rijks-kanselier geheel buiten de staatkunde staat. De mede deelingen van Prins Bismarck moeten daarom niet anders beschouwd worden dan als verkla ringen van een particulier. Bulgarije. Dinsdag trokken een 800 Ar- nauten over de grenzen in het Servische departe ment Toplitza om te plunderen. Er volgde een gevecht tusschen Servische boereD, de grens wachters en de Arnauten. Laatstgenoemden werden teruggedreven naar het Zuiden. Velen werden aan beide kanten gedood en gewond. Aan de „Daily News" wordt uit Weenen ge seind, dat een nieuw komplot tegen Prins Fer- dinand is ontdekt. Een bende van 25 goed gewapende mannen had het plan gevormd den Prins, die met gevolg per spoortrein van Zamboli naar Burgaszou vertrekken, bij het tusschenstation Belova aan te houden en als gijselaar gevangen te nemen, totdat de majoor Panitza en zijne mede-veroordeelden op vrije voeten werden ge steld. De heer Stambouloff, die lucht van de zaak gekregen had, zorgde, dat de exprestrein vijf uren later vertrok dan aanvankelijk was bepaald en doorstoomde zonder te Belova stil te houden. Gemengd nieuws. Het nieuwgebouwde, voor de Indische paket- vaart bestemde stoomschip „Camphuijs" is jl. Woensdag alhier ter reede alhier met goed gevolg onder stoom beproefd. Het schip is na afloop van den proeftocht onmiddellijk naar IJmuiden teruggekeerd. De Engelsche schipper Harrison, die be schuldigd werd verleden jaar September op de Noordzee de netten van den Nederlandschen logger „Maassluis" beschadigd te hebben, is thans door de rechtbank te Huil vrijgesproken, omdat zijn schuld niet genoegzaam bewezen was. Vermoedelijk door een slag met het zeil weiden Dinsdag in de Zuiderzee een Volendam- mer en een Marker visscher overboord geslagen, tengevolge waarvan zij jammerlijk verdronken. Jl. Woensdag is onder Urk in de Zuiderzee overboord geslagen en verdronken een visschers- knecht van Edam. Zijn lijk is nog niet gevonden. „Reuter Office" seint uit Londen, dat het Engelsche schip «Cambrian Princess", op 5 dezer te Queenstown aangekomen, Maandag avond op tien mijlen van Kaap Browhead een Hollandsche schoener zag, die door veertien visschersvaartuigen was omripgd. De schoener vertrok in Zuidoostelijke richting. De kruiser Hearty zette haar achterna. Men gelooft dat de schoener contrabande aan boord had en onderhandelde over de levering van tabak, sigaren en sterken drank. Eene hoogst treurige zaak houdt te Winschoten op dit oogenblik veler gemoederen bezig. Zij betreft een man, die tot kort vóór dezen de algemeene achting zoowel van zijn gemeentenaren als van vele andersdenkenden genoot. Sedert een paar dagen nl. hoorde men vreemde noten kraken over de administratie van den met het beheer van den zendingskas, enz, belasten leeraar der Chr. Geref. gemeente, E. H., aldaar, terwijl daarbij tevens werd ingevlochten een en ander omtrent het beheer der gelden van een meisje, dat in familiebetrekking tot hem stond. Trouwens, jl. Zondag verscheen hij niet op den kansel, en werd de dienst door een der leden van het kerkbestuur geleid. Door dezen moeten toen reeds de woorden zijn geuit, dat de leeraar zich had vergrepen aan het goed van een ander. Wat er van zij, de justitie bemoeide zich met de zaak, en na een langdurig verhoor voorden rechter-commissaris te hebben ondergaan is de leeraar in het huis van bewaring overgebracht, naar men wil wegens verduistering van eene aanzienlijke som gelds ten nadeele van boven bedoeld familielid. Men begrijpt, dat deze zaak een geweldigen schok bij de gemeentenaren en vele anderen heeft teweeggebracht.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 2