HELDERSCHE- NIEU WEDIEPER COURANT. Jaargang 48. M 70. Woensdag 11 Juni 1890. Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. J. H. VAN BALEN. Loting voor de Schutterij. B ERICH T. DOOR EIGEN SCHULD 40> CASGAMALA. ,En deeeipereert nimmer Jan Pietersi. Coen. Het Vaderlandt ghetrouwe Blijf ick tot in den dooi. Verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per kwartaal0.70, franco per post f 0.90. Het Zondagsblad, behoorende bij deze Courant, verschijnt eiken Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maandenf 0.75. Voor de abonnés dezer Courant in de gemeentef 0.30. b buiten de 0.85. REDACTEUR-UITGEVER Molenplein 162/163. Prijs der Adrertentiën: Van 15 regels 30 cent, elke regel meer 6 cent. Bij abonnement, naar gelang van de hoeveelheid regels, aanmerkelijk lager. Voor liefdadige doeleinden 3 cent per regel Dienstaanbiedingen voor den werkenden stand. 3 Mededeelingen en aanbevelingen10 Het Plaatselijk Bestuur der gemeente Helder maakt bekend, dat de LOTING voor de in deze gemeente gedurende dit jaar voor de Schutterij ingeschrevenen is bepaald op Donderdag 12 Juni 1890, des namiddags ten 6 ure. Dat de loting zal geschieden in het lokaal achter het Bureau voor Gemeentewerken, naast het Weeshuis. Dat men bij loting moet opgeven de redenen van vrijstelling van dienst, die men heeft of ver meent te hebben, en dat de alphabetische naamlijst der ingeschrevenen van heden af, tot den dag der loting toe, op de gewone kantooruren, op de Secretarie der gemeente ter inzage is nedergelegd. Helder, den 10 Juni 1890. Het Hoofd van liet Plaatselijk Bestuur, C. A. BEUKENKAMP. Zij, die zich met 1 Juli a. s. op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. De talrijke aanvragen om de Premie-roman hebben onzen voorraad voor het oogenblik geheel uitgeput. Een aantal bestellingen voor buiten moesten blijven liggen. Beleefd verzoeken wij eenige dagen geduld. Na a. s. Woensdag zullen aan ons bureel, van 95 ure, weder exemplaren verkrijgbaar zijn, tegen betaling van 40 cent. Naar buiten wordt de roman franco gezonden tegen toezending van 50 cent in postzegels. NEDERLAND. HELDER, io Juni. De verkiezingen van leden der Eerste Kamer, tengevolge van de periodieke aftreding van één derde gedeelte der leden, zullen dit jaar door de Prov. Staten op Dinsdag 8 Juli geschieden. Alsdan treden af in Noordholland de heerenjhr. mr. D. van Akerlaken, mr. G. van Tienhoven en J. Prins. Blijkens van Zr. Ms. minister-resident te Bucha- rest ontvangen bericht, zal den 2 isten dezer aldaar de aanbesteding plaats hebben der levering van 4500 la Plata-huiden ten behoeve der Rumeensche Regeering. De voorwaarden dier aanbesteding liggen aan het Departement van Buitenlandsche Zaken voor belanghebbenden ter inzage. Het consultaat der Nederlanden te Bucharest stelt zich gaarne beschikbaar tot het geven van inlich tingen en het verleenen van tusschenkomst aan Nederlandsche mededingers. FeoilleUn ren de Helderiche- en Nieuwedieper Courant. Roman door N. VON ESCHSTRUTH. Freule von der Ropp boorde daarop de stoelen over de steenen schuiven, nog eenige beleefdheids woorden uiten tot afscheid, eenige verontschuldi gingen van Lothar en toen stierf de klank van hun stap weg in de tuinkamer. Dagmar verroerde zich niet. Na eenigen tijd hoorde zij wederom de stem van den mnjooraatsheerzij klonk hartelijk en zacht, hoewel ernstig verwijtend. „Waarom wilt ge mij nog met banale uitvluchten om den tuin leiden, LotharZijn wij werkelijk zoo van elkaar vervreemd, dat gij liever uw naam onteeren wilt door een stuk van ons familiegoed te verkoopen, dan mij open en oprecht, met vol vertrouwen, zooals het tusschen broeders betaamt, te bekennen: „„ik heb schulden gemaakt, Desi- dère; belp mij inet geld of goeden raad om de lichtzinnigheid van mijne jeugd te herstellen Gelooft ge dan, Lothar, dat ik u met leege handen had weggezonden Zeer zeker niet, ik zou u van ganscher harte geholpen en voor terugbetaling alleen dit ééne gevraagd hebbenuw woord van eer en den handslag, dat gij van stonde afaan naar uwe middelen zoudt gaan leven, den dolkop met de laatste afbetaling zoudt begraven om u een waardig lid der Echterslolis te toonenGe hebt lichtzinnig gehandeld, broeder." „Genoeg van zulke beleedigingen, ge hebt geen schoolknaap voor u, die een gouverneur noodig h.eeft Lothar stampte met den voet op den Binnenlandsch nieuws. Texel. Van 5 Mei tot 6 Juni, dus gedu rende een maand, werd geen enkel sterfgeval in onze gemeente ter secretarie aangegeven, en dat op eene bevolking van 5875 personen. Texel, 10 Juni. De Gemeenteraadszitting van hedenavond zal zeker zeer belangrijk zijn. In behandeling zal nl. komen het adres van een aantal visschers van Oosterend en Oost om aan de plannen tot vergrooting van de haven te Oudeschild geen gevolg te geven. Bovendien is thans: i°. door 92 personen eene verklaring aan dat adres toegevoegd, waarin zij verklaren, uit hoofde van het groote belang voor den bloei hunner gemeente verbonden aan eene haven bij Oost voor de Oostervloot aan de corporatie, die die haven daar zal stellen, een som van f 5465 te schenken 20. door 26 ingezetenen een adres van adhaesie onderteekend, waarin het verder uit te breiden aan het bestaande plan onverant woordelijk wordt genoemd, terwijl zij te kennen geven, dat het h. i. plicht is het daarvoor ge nomen besluit, ten spoedigste in te trekken, opdat de f8000 voor Texel bespaard blijven. Verder is aan den Raad ingediend een adres van de Onderlinge Brandwaarborgmaatschappij ,,'t Algemeen Belang" alhier, waarin bestuurders een voorstel doen tot reorganisatie van de brand weer, ten einde den Burg ten allen tijde op elk punt van voldoend water te kunen voorzien. De kosten van uitvoering van dat plan, door hen geschat op f 5000 a f 5500, wil de Maatschappij voor hare rekening nemen, op conditie dat de gemeente Texel na de eerste goedgeslaagde proef bijdrage de som van f 3800. Schagen. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden door het postkantoor alhier, gedurende de iste helft der maand Mei jl. Van Schagen H. Meijer, te Nieuwer-Amstel. Van Wieringerwaard Maarten Meeldijk, te Am sterdam. Verzonden geweest naar Amerika, van 't Zand W. Tuinman, te Jowa. Schagen. In het lokaal van den heer J. de Beurs werd jl. Zondag een vrij goed be zochte vergadering gehouden door burgers dezer gemeente. Besproken werd de oprichting eener werkmansvereeniging, ten doel hebbende om de stoffelijke en maatschappelijke welvaart van den werkman te bevorderen. Door de verga derden werd eene commissie benoemd, die zich bezig zal houden met het maken van een reglement, dat in de eerstvolgende vergadering ter tafel zal gebracht worden. De leden dier commissie zijn de heeren: C. Plomp, Th. Roep, C. Burger, P. van Twuijver en Overtoom. Valkoog. Evenals te Sint-Maarten heeft men ook alhier het voornemen opgevat den 7 5sten gedenkdag van den slag bij Waterloo feestelijk te gedenken. Het doel is voornamelijk om op de beide plaatsen de schooljeugd te onthalen. Door de tot Valkoog behoorende bevolking, ternauwernood 300 zielen tellende, is voor dat doel reeds eene som bijeengebracht van f96.20. De lijst van Sint-Maarten was, naar evenredig heid, niet minder aanzienlijk. grond en zijne stem beefde van woede. „LotharZacht en kalm klonk dit Dagmar in de ooren, „versta mij niet verkeerd, ik meen het goed met u, maar houd het voor mijn plicht, u in dit oogenblik de waarheid niet te verzwijgen 1 Ik heb er geen recht toe, dat weet ik, geen ander dan die oprechte broederliefde verleentDe wegen, die gij gaat, zijn glad en glibberig, de steun, dien gij zoekt, is verraderlijke schijn, welks dwaal licht u dieper en dieper in het moeras lokt, tot uw voet er in wegzinkt en geen terugkeer meer mogelijk is. Denk aan ouzen vader, Lothar, aan het blinde vertrouwen, dat uwe moeder in u stelt, laat het uit zijn met dat vroolijke leventjeZeg mij, hoeveel schulden gij hebt, ik zal ze betalen, noem mij uwe vijanden, ik zal ze overwinnen, maar beloof mij dan een ander mensch te worden tot heil uwer ziel en van ons geslacht Diepe stilte volgde op deze woorden, toen hoorde Dagmar tusschen de lippen mompelen „ik beloof het „God helpe u dit woord van eer getrouw te blijven. Hoe hoog loopen de schulden Lothar aarzelde met het antwoord. „Goede hemel, zoo érg is het niet, een bagatel. Joost weet hoeveel het leven in de residentie verslindt den grootsten beer heb ik bij Aaron in Berlijn." „De somNoem mij de namen uwer schuld- eischers en geef mij op hoeveel zij ongeveer van u te vorderen hebben, ik zal dadelijk met hen onder handelen." „Kan ik dat zelf niet in orde brengen De menschen „Neen, ik zend het geld over; hoeveel is het?" „Op een cent na kan ik dat niet zoo berekenen, het is verdeeld, hier wat, daar wat, alles en alles 1 misschien welnu, het zal zoowat honderd vijftig Alkmaar. Door Z. M. den Koning is, volgens dezer dagen ontvangen bericht, den 24 Mei 11. goedkeuring verleend op de statuten van den tramomnibusdienst „Noord-Kennemerland", verbindende de gemeenten Alkmaar, Bergen, Egmond aan den Hoef en Egmond aan Zee. j Alkmaar. In de 6 dezer gehouden ver- j gadering van de Alkmaarsche Harddraverij- Vereeniging, in een lokaal van den heer J. J. TesSelaar, waren 19 leden tegenwoordig. Na j voorlezing en goedkeuring der notulen en na het uitbrengen van het jaarverslag, werd de rekening, bij monde van de heeren H. P. Ibink Meienbrink j en J. W. Geveke, met het nazieu daarvan belast, ter goedkeuring voorgedragen in ontvang tot een bedrag van f 1556.02!-, in uitgaaf van f 1410.07, alzoo opleverende een batig saldo van f 145.95-U Tot bestuursleden werden ge- j kozen de heeren dr. A. R. Mulder, K. J. Akker- j man, G. L. Schuurman, J. Blom, P. H. M. Ibink j Meienbrink, N. A. Conijn en J. M. de Sonnaville. j Alkmaar. Omtrent het Waterloo-feest alhier deelt de „Alkm. Ct." mede, dat de optocht zal j bestaan uit ongeveer 140 personen, waarvan 55 j te paard, benevens 5 allegorische wagens. De costumes worden geleverd door de firma Mulder, te Utrecht, wier gunstig bekende naam op dit gebied waarborgen voor eene aan alle eischen beantwoordende levering aanbiedt. Koedijk. Alhier zal men den Waterloo-dag feestelijk vieren. In de kerk zal eene feestrede worden uitgesproken, terwijl de kinderen daar zullen zingen. Na afloop daarvan worden volks spelen gehouden. Enkhuizen. Alhier is aangekomen de nieuwe spoorboot Friesland, bestemd voor den veedienst tusschen Enkhuizen en Stavoren. Zij is iets grooter dan de „Groningen", even comfor tabel ingericht, en in alle afdeelingen van elec- triscKe gloeilampen voorzien. *Warder. Worden op verscheidene plaat sen feestelijkheden voorbereid ter herinnering aan den gedenkwaardigen Waterloodag, het eenige wat hier te zien zal zijn, zal wezen het wapperen van de driekleur. Jammer voor onze jeugd, dat voor haar deze dag alzoo niets te genieten en niets te leerèn geeft. Iemand, die dezer dagen onze kermis passeerde, deed dan ook de vraag of het niet wenschelijk ware, dat er bij die gelegenheid iets minder werd uitgegeven door onze goede ingezetenen, door wier samenwerking voor jong bovenal, maar ook voor oud, 18 Juni tot een blijden en leerzamen dag ware te maken. Sloeg men de handen ineen, dan was 'tnog niet te laat. Hensbroek. De jaarwedde van den bur gemeester dezer gemeente is met ingang van 1 Januari 1890 vastgesteld op f350; die van den secretaris op f300. Ursem. De personen, die onder den naam van hooistekers alhier wel door den gemeenteraad benoemd, doch door de veehouders betaald worden, zullen, te beginnen met 1S91, voortaan uit de gemeentekas hunne belooning ontvangen. Deze verandering geschiedt op verzoek der daar gevestigde aldeeling van de Holl. Maat schappij van landbouw. duizend gulden bedragenmeer zal het niet zijn." Dagmar was onwillekeurig zóó gaan zitten, dat zij Desidère in het gelaat kon zien, hij stond half afgewend, alleen zijn profiel teekende zich af op de wingerdbladen. Geen trek veranderde in zijn bleek gezicht, ernstige bezorgdheid alleen stond er op te lezen. „Honderd vijftig duizend gulden, dat is een hooge som voor een verblijf van nauwelijks twee jaren in de residentiedaarvoor mag al heel wat doorleefd zijn. Toch offer ik u gaarne een deel mijner opge spaarde renten ik zal die schuld betalen, zend mij de wissels, zij zullen geaccepteerd worden. Maar voor ik u deze weder overhandig, verlang ik van u eene onderteekening zonder inkt of potlood, uw woord van eer, dat gij van stonde afaan speeltafel en drinkgelagen mijden zult en de renten van deze honderd vijftig duizend gulden zult afbetalen door onzen ouden naam onbevlekt te houden." „Dat woord geef ik," klonk het heesch van zijne lippen. „Zoo zal het dan uit zijn met de dagen mijner jeugd „Is dan het geluk van de jeugd alleen afhankelijk van eene aaneenschakeling van woeste genoegens en liederlijkheden Ik ben toch ook jong, Lothar, de schoonste jaren van het leven liggen achter mij, die mij niets anders brachten dan arbeid, en stille, kommervolle oogenblikken in eenzaamheid gesleten, die mij toch niettemin gelukkig hebben gemaakt en in de herinnering mijn leven lang gelukkig maken zullen, want in al dien tijd kan ik geen uur aanwijzen, waarover ik mij zou moeten schamen, geen dat mij met berouw vervult. Van ganscher harte hoop ik, dat uw leven van heden af die richting nemen zal, God geve het I" Desidère had zeer ernstig gesproken, zijn stem had getrild in een zeldzaam teederen klank en Twisk. Het bestuur der afdeeling Twisk". Midwoud c. a. heeft in die omgeving eene cir culaire verspreid ter opwekking om lid te worden van de maatschappij van weldadigheid. Hierbij is gevoegd een overdruk van het artikel uit „Erica" over de boschbouwschool te Frederiks- oord door A. F. Eilerts de Haan. Haarlem. Het adres van mr. R. H. J. Gallandat Huet luidt als volgt Aan Z. M. den Koning. Op den BOsten April 11. had ik de eer eenige mededeelingen te richten tot Uwe Majesteit. Het waren uit vele feiten enkele. Ik verzocht U. M. die feiten kenbaar te maken aan de Hooge Regeeringmeer deed ik niet. Daar ik van oordeel ben, dat de openbare zaak steeds in het openbaar behoort te worden behandeld, gaf ik onmiddellijk na afzending van mijnen brief aan U. M. van het gebeurde kennis aan den Raad van Haarlemop den 3den dag aan een ieder, door plaatsing van mijn schrijven in het „Haarlems Dag blad." Daarop wachtte ik rustig af het antwoord, dat U. M. behagen zou te laten geven. Intusschen hebben derden wat te betreuren is zich met deze zaak bemoeid. Daardoor is deze zaak van haar zuiver standpunt afgerukt. 22 der raadsleden van Haarlem hebben, niet als Gemeenteraad, maar als groep van gelijkgezinden, naar aanleiding van mijn schrijven, ook een schrijven tot U. M. gericht. Zij zijn hiertoe volkomen in hun rechtzij hebben evenwel door deze daad de zaak niet verder gebracht, maar hetzij mij ver gund dit open en bloot aan U. M. te zeggen den gang van zaken noodeloos bemoeielijkt en ver- kronkeld. Zij hebben zich eene verkeerde voorstel ling gemaakt van mijn optreden zij hebben gesproken van beschuldigingen van mij tegen den burgemeester van Haarlem. Die zijn niet door mij geuit. Het zou van den uitslag van het onderzoek der Hooge Regeering afhangen, of de door mij genoemde feiten het karakter van beschuldigingen zouden kunnen verkrijgen. De 22 hebben zich door misverstand maar hebben zich dan toch laten verleiden, om op U. M. handelingen vooruit te loopen. Bo vendien hebben zij mijne verhouding tot hen zeiven volkomen bedorven zij hebben samenwerking tus schen hen en mij onmogelijk gemaakt. Ik heb geen geding begonnen zij welzij hebben noodeloos stremming en botsing veroorzaakt. Ten gevolge van hun optreden moest ik mij rechtvaardigen voor mijne kiezers. Dit moest, maar tevens mocht ik niet in dwaling vervallen en vooruitloopen op U. M. daden. Ik lieb dit laatste niet, het eerste wel trachten te doen in een vlugschrift, waarvan ik de eer heb een afschrift aan U. M. aan te bieden. Ik vertrouw, dat ik de vele voetangels en klemmen op mijn weg verineden heb. Ik heb veel nu wel niet kunnen zeggen, wat ter zake dienende ware geweestmaar ik mocht den eerbied, aan U. M. verschuldigd, geen oogenblik uit het oog verliezen. Ik meen hierin mijn schuldigen plicht te hebben gedaan. Mocht ik ten gevolge van de netelige verhouding, waarin men mij gebracht heeft mij hebben vergist, zoo bied ik hierbij U. M. mijne nederige verontschuldi gingen aan. Volgt wat in de lékende brochure staat.) Eindigende, veroorloof ik mij alsnog aan U. M. mede te deelen, dat ik uit verschillende dagbladen heb vernomen, dat door de Hooge Regeering een antwoord op mijn schrijven namens U. M. zou zijn gesteld in mijne handen. Dagmar drukte de handen tegen haar kloppend hart, als wilde zij dif tot zwijgen brengennog even kon zij een blik werpen op de edele beweeg lijke trekken, toen zag zij, dat Desidère de hand zijns broeders losliet met de woorden „Ik ga, Lothar, om, zoo God wil, uw geluk en jeugd te redden Trotseh en zeker ging hij daarop de trap af, bleef een oogenblik aarzelend staan in het volle zonlicht en verdween toen achter de cederboschjes, die de zon in gouden gloed zette. Dagmar wendde den blik tot Lothar terug. Strak en somber zag hij den scheidende na, hoogmoedig wierp hij het hoofd in den nek en eene uitdrukking van haat verwrong zijne anders zoo schoone trekken. Zacht mompelde hij een vloek tusschen de tanden en met gebalde vuist keerde hij zich naar de ontbijttafel, om zijn glas madeira in één teug te ledigen. Dagmar trok zich huiverend terug, legde de koude handen op haar gloeiend voorhoofd en fluisterde met strakken blik„Hij haat hem en zint op wraakhet ontzettende geheim ligt in zijne handen toch, kan deze mensch met zulk een fier uiterlijk, rein hart en edel verstand een misdadiger zijn Neenneenen duizendmaal neenMet luiden kreet werden de woorden geuit, en de armen uitstrekkend met het gelaat naar den koepel gekeerd, richtte zij zich in volle lengte op en riep„En al zou de geheele wereld u den rug toedraaien en aan u twijfelen, Desidère, ik geloof in u l" (Wordt vervolgd.)

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 1