HELDERSCHE- NIEU WEDIEPER COURANT. Jaargang 48. M 72. Zondag 15 Juni 1890. Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. J. H. VAN BALEN. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. Aan onze Abonnés. CASGAMALA. «En deaespereert nimmer 1" Ja» 2uiertt. Co en. Het Yaderlnndt ghetroawe Blyf ick tot in den doot. Wilhelmutlied, Veraehijnt Dinidag, Donderdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per kwartaal0.70, franco per post f 0.90. Het Zondagsblad, behoorende bij deze Courant, rerschijnt eiken Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden0.75. Voor de abonnee dezer Conrant in de gemeentef 0.S0. m m m boiten de 0.85. REDACTEUR-UITGEVER Molenplein 162/163. Prijs der Advertentiën: Van 15 regeb 30 cent, elke regel meer 6 cent. Bij abonnement, naar gelang van de hoeveelheid regela, aanmerkelijk lager. Voor liefdadige doeleinden 3 cent per regel Dienstaanbiedingen voor den werkenden stand3 w Alededeelingen en aanbevelingen10 r K Zij, die zich met 1 Juli a. s. op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Naar aanleiding van een Ivon. besluit, kan men zich, te rekenen van 1 Juli a. s., bij directeuren van Postkantoren slechts tegen vooruitbetaling abonneeren op couranten en tijdschriften. Abonnés op ons blad, die bij directeuren van postkantoron (geen brievengaarders) geabonneerd zijn en die geen lust mochten hebben op die wijze geabonneerd te blijven, worden beleefd ver zocht zich rechtstreeks bij ons of door bemiddeling van boekhandelaars te abon neeren, daar alsdan geene vooruitbetaling wordt gevorderd. NEDERLAND. HELDER, 14 Juni. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de Gedep. Staten de volgende aanschrijving gericht „Het heeft mijne aandacht getrokken, dat in sommige gemeenten alléén des Zondags gelegen heid bestaat tot kostelooze huwelijksvoltrekking. „Dit geeft mij aanleiding, u te verzoeken, in uwe provincie daarnaar een onderzoek in te stellen en, voor het geval dat er gemeenten mochten zijn, alwaar deze regeling bestaat, de besturen daarvan uit te noodigen, bovendien eenige uren van een anderen dag der week voor kostelooze huwelijksvoltrekking beschikbaar te stellen. 's Rijks middelen brachten in de maand Mei jl. f 9.688.380.50 op, zijnde f 386.000 meer dan in Mei 1889. Sedert 1 Januari was de opbrengst f 44.409.705, zijnde f 409.621 meer dan in hetzelfde tijdvak van 1889. Hooger waren dit jaar: de directe belastingen FeailleUo van de Helderache- en Nieawedieper Conrant. 42) Roman door N. VON ESCHSTRUTH. Desidère zag snel op. „Dat doet mij genoegen, ge bekend du9 kleur, edele Nimrod 1" Mulzhoff zag bleek en ernstig. „Ik wilde u mijn ontslag indienen, heer graaf," zeide hij vaatberaden, maar met toonlooze stem. De lachende uitdrukking van Echtersloh's gelaat veranderde een oogenblik in ontsteltenis, maar toen trok een schalksche lach om zijnen mond. „Ontslag? Verdraaid, is dat misschien tot dank, dat ik mijnheer eenige weken geleden tot mijn op zichter over de jachtdistricten liet promoveeren Ik had aan de groene kleur meer bestendigheid toegekend Malzhoff keek den spreker somber aan. „Die promotie was niet aan verdienste te danken, maar alleen het gevolg van uw edelmoedigheid, graaf, die aan de kinderen zoekt goed te maken, wat door de ouders bedorven werddacht ge, dat ik uw goed heid daarin niet herkennen zou „Ik heb dikwijls reeds beproefd, deze opvatting te wederleggen Desidère sprak met zachtheid ik meen, dat ik u reeds menig bewijs gegeven heb, dat niet uwe familieomstandigheden, doch uwe per soonlijkheid, mijne sympathie en mijn vertrouwen heeft weten te wekken. Genoeg hiervan. Ge gelooft ergens dus verbetering te vinden „Ik weet nog niet, waarheen het lot mij zenden zal Een wolk trok bij die woorden over Alexan- der's voorhoofd. „Dat weet ge nog niet Wat, voor den duivel, drgft u dan uit mgnen dienst, wanneer het geen f 232.500de invoerrechten f 209.000de ac- cijnsen op wijn, gedistilleerd, zout, zeep en ge slacht (wegens mindere opbrengst van den suiker accijns, ad. f 1.091.800, bleef het totaal der ac- cijnsen f 750.000 beneden dat van 1889)zegel en successierechten f 400.000; posterijen f 124.000: loodsgelden f 26.000. Lager waren (behalve de suikeraccijns) de registratierechten f 40.000 en de telegrafie f3200. De correspondent van het „Vad." seint uit Demerara, dat Frankrijk den 3de Mei het Lawa-gebied in bezit heeft genomen. Misschien verwondert men zich over den datum van 3 Mei, in dit telegram voorkomende. De communicatie in die streken is echter zoo slecht, dat het zeer wel mogelijk is, dat berich ten van 't geen 3 Mei in 't Lawa-gebied of te Cayenne, geschiedt, eerst vier weken later te Paramaribo bekend zijn, terwijl dan weer eenige dagen noodig zijn, om het bericht naar Deme rara te brengen, vanwaar de telegraaf het eerst verder kan seinen. Zoo kwamen in de „Surinaamsche Volksbode" van half Mei de raadselachtige berichten voor over de besluiten der autoriteiten in Fransch- Guyana van 8 tot 17 April. Daarin heette het, dat eerst het Lawa-gebied bezet werd en daarna de bezetting weer werd ingetrokken. Uit het telegram van den correspondent schijnt nu te blijken, dat 3 Mei de definitieve bezetting is gevolgd. Volgens het „Haagsche Dagblad" bestaat er een grondwettig koningschap en constitutio- ncele Monarchie (wat N. B. de zuivere vertaling is). In een artikel gericht tegen het „Hbld." leest men ,,'t Zij ons vergund op te merken, dat de uitdrukking „grondwettig Koningschap" en die van Constitutioneele MoJiarchie, van welke wij gewaagden, niet als geheel indentiek kunnen worden beschouwd, 't Komt ons voor, dat in de aanduidingde Constitutioneele Monarchie, meer ligt opgesloten dan in die van grondwettig Koningschap. Waar men gewaagt van Constitu tioneele Monarchie, komt de historische bodem, waarop de Troon rust, meer tot zijn recht dan bij het bezigen van den termgrondwettig Koningschap. De Constitutie wordt dan de eenige grond, waarop de Koningszetel gevestigd werd, in welk verband de beteekenis van een nationale Dynastie schier geheel te loor gaat." STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag 12 Juni. ontwerp (spoorweg-overeenkomsten), in 't belang van meer concurrentie. De heer G. W. van Dedem verdedigde bet De heer Tak van Poortvliet hield eene uit voerige rede, vooropstellende, dat de opheffing van den Rhijnspoorweg door niets was gemoti veerd en juist zou strekken om de concurrentie te benadeelen en groote financieele nadeelen zou opleveren. Hij maakte de balans tusschen voor- en nadeelen dezer regeling. De nadeelen waren groote financieele lasten, groote moeilijkheden tengevolge van de toepassing van het gemeen - lokstem is eener schoonere toekomst „Het noodlot „Ik begrijp zulke duistere stopwoorden niet, Malz hoff, schenk mij klaren wijn, als ge mijn vertrou wen op prijs steltEchtersloh was opgestaan er lag bijna lachende vroolijkheid in zijn blik, die in sterk contrast wa3 met de uitdrukking van ont steltenis op het gelaat van den jager. „Uwe belangstelling kan niet anders dan vleiend zijn," antwoordde Malzhoff met neergeslagen oogen, „en ik geloof niet dat ik mij te schamen heb over de reden, die mij uit mijn gewone baan ruktik heb lief, graaf, maar daar zij, die ik aanbid, voor mij onbereikbaar blijft en het eene kwelling, eene onmogelijkheid is, om haar aanblik langer te verdragen, als zij mij niet mag toebehooren, zoo houd ik het hier niet langer uit, ik moet weg „En wat zal er van uwe oude moeder worden, wauneer de zoon het geweer van den schouder werpt en haar niet meer kan ondersteunen „Goddank bezit ik nog twee gezoude armen, graaf, die bereid zijn te werken en geld te verdienen van 's morgens vroeg tot 's avonds laat, alleen niet langer hier." Het oog van Malzhoff fonkelde, hij wierp het hoofd trotsch in den nek en Desidère liet met welgevallen zijn blik wijlen op die krachtige gestalte, die met frisschen moed het onzekere leven aandurfde, die een warm nest voor een troosteloos zwerven verwierp, alleen omdat het hart zich. niet voegen kon! Hij deed een stap nader en legde de hand stevig op den schouder van Alexander. „En wat wordt er van het arme meisje, dat vriend Heethoofd zoo onbarmhartig aan haar lot wil overlaten Malzhoff boog het hoofd diep op de borst. „Zij zal mij vergeten, even goed als dat zij een overmoedig spel met mij heeft kunnen drijven," zeide hij zuchtend. schappelijk gebruik op een geheel nieuwe en in de praktijk onuitvoerbare wijze. De concurrentie zal verminderen, terwijl hoe- genaamd geen zekerheid bestaat omtrent behoor lijken treinènloop, lage tarieven, enz. Voorname lijk drukte spr. er op, dat wij door deze regeling geheel afhankelijk zullen worden van de willekeur van Pruisen en de Duitsche spoorwegbesturen, en daardoor langzamerhand ons zelfstandig volks bestaan zullen verliezen. Hij zag in de over eenkomsten een voor ons volk groot en dreigend gevaar. De heer Heemskerk verdedigde de overeen komsten en bestreed den heer Tak, dat deze overeenkomsten zouden leiden tot liquidatie van ohs zelfstandig volksbestaan. De heer Domela Nieuwenhuis, warm voor stander van Staatsexploitatie, waartoe het eens zal moeten komen, in het belang des volks, be streed de overeenkomsten wegens het onverant woordelijke cadeau aan de Rhijnspoorweg-maat- schappij. Binnenlandsch nieuws. Helder. - Blijkens de onlangs herziene en in April jl. gesloten kiezerslijsten, telt het hoofd- kiesdistrict Helder thans 3677 kiezers voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal en 2551 voor de Provinciale Staten, over de verschillende onderkiesdistricten verdeeld als volgt: Tweede Provinciale Kamer Staten Helder 158S 1587 Texel. 579 579 Vlieland73 73 Terschelling. 3T2 312 Petten. 19 •Wieringen 315 Callantsoog63 £ijpe 501 AnnaPaulowna 227 Texel. Aan het verslag over 1889/90 van de Commissie van Rekening-opnemers voor het Dis trict Texel der Brandwaarborg-maatschappij ,,'t Alge meen Belang," aan het Bestuur van het district „Texel", ontleenen wij het volgende Gedurende het dienstjaar 1889 werden gesloten 125 polissen, totaal met de verzekeringen over de vorige jaren 625 polissen, waarvoor aan vaste jnar- lijksche bijdragen werden ontvangen in de 1ste afdeeling551.15$ 2de 1119.871 Saldo van het vorige dienstjaar. 58.51$ In kas alzoof 1729.54$ Waar af aan betaalde reassurantie- premiön in de 1ste afdeeling f 562.86$ 11 2de 11 635.36 1197.72$ Zuiver Saldo in kas op 1 Janu ari 1890 531.82 Wanneer wij een blik terug werpen op de resul taten van het 1ste jaar, in welk tijdvak werden gesloten G3 polissen, waarvoor aan vaste jaarlijksehe „Dat is een hard oordeelals de jonge dame zich aan zulk eene ontrouw heeft schuldig gemaakt, dan verdient zij geen betere behandeling!" Desidère sprak zeer beslist, maar toch scheen het, alsof die woorden hem geen ernst waren. Malzhoff viel heftig uit „Ontrouw Neen, dat was zij niet, het tegendeel is waar, zij was zoo mooi en lief en goed als een engel, zoodat ik haar het 8tof van de voeten had willen kussen, en dat zij mij om den tuin leidde, was enkel mijne schuld, want ik heb door mijn ondoordachte woorden het arme kind overbluft en haar verhinderd, mij van hure ware omstandigheden op de hoogte te bren gen „ZooNeem mij niet kwalijk, dat ik u dan met volle overtuiging een jong monster noem. die eene onschuldige laat lijdeu voor hetgeen gijzelf misdreven hebt!" Desidcre deed alle moeite om verontwaardigd bet hoofd te schudden, maar in zijne oogen schitterde verraderlijke schalks- beid. Getroffen zag Alexander op. „Hetgeen ik mis daan heb? Ge weet aan den zaak een wonderlij ken draai te geven, graaf, of ik heb mij onduide lijk uitgedrukt. Het is mogelijk, dat ik in de eerste verbittering een hard oordcel over haar heb uitgesproken, want eigenlijk moeten wij het den omstandigheden wijten, dat wij voor altijd geschei den zullen zijn „Dus de omstandighedenWie twee gezonde armen heeft, die van 's morgens tot 's avonds laat werken willen, die zou terugschrikken voor de om standigheden Dat brengt mij tot de overtuiging, dat gij het meisje in quaestie niet oprecht lief hebt, en aan den anderen kant heeft het meisje- den man ook niet lief, indien zij eenige ontberingen en hinderpalen als een overwegend bezwaar doet gel den. Wees nu verstandig, Malzhoff, zet u de gansche geschiedenis uit het hoofd, blijf rustig bijdragen en voorgeschoten reassurantie werden ont vangen in de perste afdeeling. 23.95 11 tweede 70.59 94.54 waaraf aan betaalde reassurantie in de 1ste afdeeling. 21.42 2de 64.24$ 85.66$ en waarvoor alzoo in kas bleef een saldo van8.87$ en dit saldo vergelijken met dat van het afgeloopen jaar, zult ge het ongetwijfeld met ons eens zijn, dat de uitbreiding tier zaak, in dat kort tijdsver loop, eene vlucht heeft genomen, welke de stoutste verwachtingen verre overtreft. Indien wij overwegen dat de Maatschappij voor ons district sedert de oprichting tot 1 Januari 1890 f 4400.aan reassurantie-premie betaalde, en thans nog sluit met een saldo van f 531.82, is met het volste vertrouwen te verwachten, dat de Maatschappij binnen enkele jaren in staat zal zijn de vaste jaarlijksehe bijdragen tot op het minimum te verminderen. Het district omvat thans aan verzekerde posten ongeveer 0 gedeelte van geheel Texel, en daar voor werd in 1889 bij ,,'t Algemeen Belang" ge contribueerd f 1617.03, naar welke maatstaf over geheel Texel jaarlijks moet betaald worden p. 111. f 17600.— assurantie-premie; in aanmerking ge nomen echter dat dc premiën bij andere maatschap pijen gewooulijk meer bedragen, kunnen wij zon der overdrijving aannemen dat over geheel Texel jaarlijks f 22000.wordt betaald stellen wij hier tegenover dat onze brandschade gemiddeld niet meer, eerder minder dan f 6000.per jaar beloopt, dan wordt elk jaar aan onze gemeente een bedrag van f 16000.onttrokken. Deze groote winsten kunnen wij zelve behalen door ons als één man te vereenigen bij de maat schappij „'t Algemeen Belang." Behalve de kapitalen die wij ons zeiven in eigen beurs besparen, vormen wij te zamen eene machtige instelling die de grootste rampen het hoofd zal kunnen bieden en die bij gewone omstandigheden tot een onzer rijkste inrichtingen kan worden. Callantsoog. Tot heemraad van den polder alhier is gekozen de {heer Kr. Kater, te Wie- ringerwaard. Alkmaar. Nader verneemt de „Alkra. Ct.", dat het programma voor den op 18 dezer alhier te houden gecostumeerden historisch-allegorischen optocht als volgt is ingedeeldi°. Verval en overheersching20. Het geweld ter neer gewor pen 30. de geschiedenis komt tot haar recht. In de derde afdeeling wordt de gansche vader- landsche geschiedenis in beeld gebricht, van den tijd der Bataven tot het einde der 18de eeuw, terwijl de optocht gesloten wordt door „het schip van staat", waarop o. a. de beeltenis van ons prinsesje prijkt. Omtrent den te volgen weg verwijzen wij naar het programma, dat op den feestdag algemeen verkrijgbaar zal zijn en waarop de optocht, in alle onderdeelen, met de namen der geschied kundige personen, omschreven is. De waarde opzichter en verlaat niet den post waar ik u heb aangesteld Éen donkere gloed trok over het voorhoofd van den jongeu jager, haast vijandig flikkerden zijne oogen. „Wij zouden elkaar niet oprecht liefheb ben Zij zou voor een leven van arbeid en moeit terugschrikken, zij, de eenvoudige en moedige vrouw O, dat ik toch de bewijzen niet heb, graaf, om u te toonen hoe ongegrond uwe veronderstel lingen zijn en hoe bitter onrecht gij gedaan hebt aan de meest oprechte aandoeningen „Maar niets zon mij liever zijn, beste Malzhoff, dan doar u overtuigd te worden zei de majoraats heer, met belangstelling knikkend; toen draaide hij kalm aan den blonden knevel en greep een ciga- rette, er tegelijkertijd Malzhoff ook een aanbiedend. „Maar paksous la dessus, wij strijden om 's keizers baard en laten den tijd voorbijgaan. Gij wilt dus ontslagen zijn, mijnheer de opzichter, ik neem uw ontslag aan zelfs voeg ik er bij, dat, als gij het niet gevraagd liadt, ik u het gegeven zou hebben „Graaf, wat is de aanleiding ."antwoordde de jager stotterend en versteld achteruittredend. Desidè.e vervolgde evenwel, zonder van zijn stuk te worden gebracht„Gij wilt mijnen dienst hoofd zakelijk verlaten, om zoover mogelijk van Casgamala verwijderd te zijn, dat komt mij zeer gelegen. Gij weet, Malzhoff, dat ik geheel op u vertrouw, daarom wilde ik u een nieuwe betrekking geven, betgeen voor u als het beste bewijs mijner sympathie moge gelden en u tevens ver genoeg van hier doet gaan. Ik ben in besprek over den aankoop van een bui tengoed, hier, lees eens, de heerlijkheid Sondrau in Thiiringen zal onder den hamer komen „Sondrau?" Met bevende vingers nam Malzhoff het stuk aan, dat hem werd toegereikt, „ons ond, eerwaardig goed reeds voor de tweede maal na va ders dood in vreemde handen overgegaan." (Vervolg in het Tweede Blad.)

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 1