HELDERSCHE- NIEUWEDIEPER COURANT. Jaargang 48. M. 72. Zondag 15 Juni 1890. Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. J. H. VAN BALEN. TWEEDE BLAD. BERICHT. Een troetelkind van het geluk, 0 A S G A M A L A. ji ■-wvj'-: ,En ie*csp«rt«rt nimmer!' /<M Piettrn. Cotn, Het Vaderlnndt ghetrouwe» Blijf ick tot in den dootf Verachijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per kwartaalf 0.70, franco per post f 0.90. Het Zondagsblad, behoorende bij deze Courant, verschijnt eiken Zaterdagavond. Abonnementsprijs per S maandenf 0.75. Voor de abonnés dezer Conrant in de gemeente0.30. i t 9 buiten de 0.35. REDACTEUR-UITGEVER Molenplein 162/163. Prije der Advertentiën: Van 15 regels 30 cent, elke regel meer 6 cent. Bij abonnement, naar gelang van de hoeveelheid regels, aanmerkelijk lager. Voor liefdadige doeleinden 3 cent per regel Dienstaanbiedingen voor den werkenden stand3 Mededeelingen en aanbevelingen10 Met 1 Juli a. 8. zal in ons blad een aanvang worden gemaakt met de opname als feuilleton van den boeienden roman van F. V0N KAPFF-ESSENTHER, waarvan wij ons het vertalingsrecht voor ons blad hebben verzekerd. NEDERLAND. HELDER, 14 Juni. Militair onderwijs. De commissie van rapporteurs omtrent dat ontwerp heeft 2 amen dementen voorgesteldi°. om in de wet te be palen, dat bij den cursus het aantal openge stelde plaatsen voor de infanterie niet meer bedraagt dan de helft van het aantal, voor dat wapen aan de Mil. Academie opengesteld, en 20. in de wet algemeene regelen op te nemen, waarnaar de detacheering der cadetten zal plaats hebben. Bij de Memorie van Beantwoording, door den heer Bahlman uitgebracht op het voorloopig verslag nopens het door hem bij de Kamer inge diend wetsontwerp tot heffing van graanrechten, ter voorziening in den kwijnenden toestand van den landbouw, zijn door hem in het voorstel de volgende wijzigingen gebracht. Het recht op tarwe is van fi.20 gebracht op 60 cents, rechten op maïs en haver vervallen, die op rogge zijn gehandhaafd, het recht op meel is verminderd, dat op grutten verhoogd, terwijl de tarwestijfsel bij invoer wordt belast inplaats van met f 4 met f 2. Daar het doel van het wetsontwerp is de hef fing van een fiscaal recht, zijn in de considerans de woorden „om te voorzien in den kwijnenden toestand van den landbouw", die overgenomen waren uit de wet vau 1835, vervangen door „heffing van graanrechten." Door die gedachte wordt ook beheerscht het andere door dien Afgevaardigde dezer dagen inge diend wetsvoorstel, welke indiening is geschied naar aanleiding van een verzoek der afdeelingen, vervat in het hierboven bedoeld Voorloopig Ver volg en dat strekt tot wijziging van de wet van 1835, in zoover de verlaging ,an den zout-ac- cijns wordt voorgesteld van f9 op f5 per 100 kilo en van 't invoerrecht op geraffineerd zout van f12 op f 7. Men verzekert aan het „Haagsche Dagbl.", dat er waarschijnlijkheid bestaat, dat de Prins von Wied, met echtgenoote en gezin, dezen zomer eenigen tijd op Scheveningen zal komen vertoeven. Feuilleton tsd de Helderache- en Nienwedieper Conrant. Roman door N. VON ESCHSTRUTH. «Uw familiegoed, juist, dat wist ik." Echters- loh trad op hem toe en vatte met hartelijkheid de hand van den somber zienden man. ,/Malzhoff, wilt ge mij een dienst bewijzen Beis dan naar uw geboorteplaats, koop gij Sondrau voor mijne zuster, gravin Isabella von Echtersloh, en neem het beheer van dit goed in handen gij zult de belangen uwer meesteres goed behartigen en te meer, nu Isabella zelf het slot zal bewonen Als van den bliksem getroffen, tuimelde Alexander terug. «Voor gravin Isabella Zal zij in Sondrau wonen Dan zal ik het nooit kunnen betreden, graaf, want weet het is Isabella, die ik zoo innig liefhebEn Malzhoff sloeg de hand voor het aangezicht en wendde zich diep geroerd naar de deur. Met zacht geweld hield Desidère hem terug. «Gij hebt gezegd, dat mijne zuster uwe gevoelens beantwoordde? Hoe zoudt ge het vinden indien ik aan hare liefde mijne volle goedkeuring hechtte en blijde was dat op deze wijze Sondrau weer het eigendom werd van zijn rechtmatigen heer en ge bieder en eindelijk het huis Echtersloh de gelegen heid gegeven werd een oud onrecht aan u te ver goeden «Het huis Echtersloh!" riep Alexander bitter uit. «Had Isabella mij niet haren waren naam verzwe gen, ik zou nooit de bekentenis hebben durven uitspreken, noch zelfs gewild hebben Ik ben arm, in dienst van dit huis, heb buiten mijn naam niets aan te bieden en ik weet, welke de eischen zijn, die trotschheid aan de Hochfelds stelt, zij noemen een huwelijk zonder geld eene «mésalliance". Verlangt ge in ernst, graaf, dat ik in mijn ongeluk mij zal STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Zitting van Vrijdag 13 Juni. Ingekomen is een wetsontwerp tot vaststelling eener overeenkomst met den heer Groll, betrek kelijk de oprichting van eene reparatiewerf met dok te Tandjong Priok. De beraadslaging over de Spoorwegovereenkom sten werd voortgezet. De heer Bahlman betoogt dat de economische zijde der zaak zoo duister is, dat hij aarzelt toe te stemmen. Hij acht Staatsexploitatie duizend maal beter dan exploitatie door eene groote Maatschappij. Hij wijst op verschillende door den Staat bij de spoorwegexploitatie begane fouten, betoogt dat de belangen der Exploitatie-Mij. het minst zijn behartigddat er een concentratie zal plaats hebben ten nadeele der landprovinciën, die door hooge spoorwegtarieven zullen worden gedrukt; dat herziening van invoerrechten be lemmerd zal worden als de Regeering niet de spoorwegtarieven vaststelt en dat aanleg van nieuwe lijnen geheel onmogelijk zal worden, zeer ten nadeele van onze Limburgsche kolenvelden. De heer Donner betreurde het gemis van be palingen tot beperking van den Zondagsdienst voor de beambten, en vroeg of daaromtrent met de Maatschappijen niet was onderhandeld. De heer Mutsaers wenschte de stellige verze kering, dat handel en nijverheid niet geschaad kunnen worden door een coalitie van de twee spoorwegmaatschappijen. De minister van Waterstaat verdedigde zeer uitvoerig de overeenkomsten, waarvan hij de volle verantwoordelijkheid op zich nam en waar toe hij gekomen is op grond van het bekende Enquêterapport en op grond van eigen' ervaring en het advies van de .meest bekwame deskundi gen. Lange lijnen zonder overgangsstations in ééne hand zijn van het grootste belang, zoowel voor het internationaal als het binnenlandsch verkeer. Krachtig verdedigde de minister het voorgestelde stelsel van medegebruik, als het meest geschikte voor ons landen onze toestanden en zonder gevaren noch uit een oogpunt van techniek, noch van administratie. Het zal strekken tot vermindering der exploi tatiekosten, verlaging der tarieven en dus gunstig werken op handel en nijverheid. Voor coalitie vreesde hij allerminsthet eigenbelang der maat schappijen belet deze. Verdeeling der exploitatie over twee lijnen zal de concurrentie bevorderen, terwijl Staatsexploitatie altoos veel duurder zou zijn. Met Duitschland zou men het stellig spoe dig eens worden, zonder dat wij onze onafhan kelijkheid prijs gaven. De minister van Financiën verdedigt het con tract met de Rijnspoorwegmaatschappij en gaat daartoe de berekening na van de verschillende lijnen. Zekerheid dat het wachten voordeelig zou zijn, bestaat er niet en men mag niet ver geten dat de Regeering, en niet de Rhijnspoor, het initiatief heeft genomen. Dinsdag zal de minister zijn rede voortzetten. laten vernederen door dengeen, die mij het onheil berokkende? Gelooft ge, dat ik ooit uw brood zou gegeten hebben, als ik geweten had, wie uwe moeder was? Toen ik het hoorde bij de aankomst der gravin hier op Casgamala, toen was het te laat, toen wist ik, dat gij een man van eer zijt; gindsch traliewerk in het park was mij een zwijgend maar ontzettend teeken, welk eeu afgrond Casgamala scheidt van den koepel. Geen andere oorzaak hield mij hier, graaf, dan om den vijand mijner vijandin te dienen 1" Een plotselinge gloed vlamde in Desidère's gelaat. «Dat traliewerk zal omvergehaald worden, Malzhoff, wanneer het zulk eene onverantwoordelijke aanklacht in de wereld geslingerd heeftis het ook een treurig feit te noemen, als de banden van het bloed ver broken zijn, voor het oog der wereld zal de kloof, tusschen hier en ginds gegraven, overbrugd worden. Gij haat mijne moeder en hebt hare dochter lief; moet de onschuldige boeten voor een vergrijp, dat de jaren reeds uitgewischt en vergeten hebben, moet nog altijd de demon der tweedracht den zachten engel des vredes terugdringen, die door liefde en door liefde alleen het verleden verzoenen wil? Gij wilt mij bewijzen Malzhoff, hoe waar en oprecht uwe gevoelens zijn, welnu, thans kunt ge dat, toon het heden, dat liefde grooter macht is dan haat Hij reikte hem trouwhartig de hand en alleen gehoor gevend aan zijne opwelling sloeg Alexander toe, een vaal bleek wisselde op zijn gelaat met een diepen gloed, terwijl een onuitsprekelijk geluk uit zijne oogen straalde. «Maar de gravin Leontine?" mompelde hij aar zelend. «Zij zal den eigenaar van Sondrau gaarne als schoonzoon erkennen, want in haar oog ben ik het niet, die den koop sluit, maar gij, Malzhoff, en buitendien niet mijne stiefmoeder, maar een oude, brave oom is voogd over mijne zusters. Ook Isa bella moet gelooven, dat Sondrau het eigendom is van haren echtgenoot. En nu, Alexander, wilt Binnenlandsch nieuws. Helder. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het Postkantoor alhier, gedurende de 2de helft der maand Mei: Van Dundel, G. Smie, Schut, N. Visser en van der Wel, allen te Amsterdam; C. Oudheusden, te CapelleP. Lig, te IJmuiden N. J. C. Feijken, te 's Gravenhage; J. Zuidelijk, te Nieuwediep Mevr. M. Bode, te Rotterdam Mevr. Morren, te Utrecht; P. Krijnen, te Wageningen Epkema, woonplaats onbekend. Van Anna PaulownaJ. de Groot, te Winkel. BriefkaartenBlankert, G. J. Gernaat, J. Esser en G. Groeneveld, allen te AmsterdamP. Rozen- daal, J. P. Schoor en P. Bochler, allen woonplaats onbekend. Brieven, verzonden geweest naar België: A. Prenzler, Antwerpen. GriekenlandA. A. Fokker, Athene. Texel. Te Oosterend kijkt men tegen woordig zuinig. Men had zich gevleid met de hoop, dat men Texel's Bestuur voor het plan voor eene haven bij de Kaap zou winnen, maar helaas! met 10 tegen 3 stemmen werd besloten het adres van de Oosterenders voor kennisgeving aan te nemen, zoodat het besluit, om f8000 subsidie voor de haven van Oudeschild te ver kenen, blijft gehandhaafd. Alzoo. voor Oosterend geen steun, nóch bij provincie, nóch bij gemeente. Met moeite werd te Oosterend ruim f 5000 bijeengebracht, zoodat van particulier initiatief ook niet veel te ver wachten valt. Summa summarum eene Oosteren der haven zal wel tot de vrome wenschen blijven behooren. Wieringen. De afloop der aanbesteding van het bouwen eener watermolen in de Gesterpol- der te Wieringen is als volgt 1. C. Kroon f4760; 2. G. Lageland f4760; 3. K. Kant f5880; 4. M. Poppen f5543; 5. Jb. Kroon f5650. Het werk is aan geen der inschrij vers gegund en zal de molen worden gemaakt door den ontwerper van het plan, den heer P. Wilms, te Anna Paulowna, die reeds 2 watermolens alhier heeft gemaakt en waarover niets valt af te keuren. Dus eere aan P. Wilms voor zijng ocd werk en ook aan het bestuur dat deze derde molen aan zijn goede zorg wordt toevertrouwd. Schagen. Jl. Donderdag werd door de centrale liberale Kiesvereeniging voor de Provinciale Staten in het hoofdkiesdistrict Schagen eene vergadering gehouden in het Noordhollandsch koffiehuis. De heeren Waller, Kaan en Bree- baart, leden der Prov. Staten, woonden deze ver gadering bij. Na het afhandelen der gewone huishoudelijke zaken werd er een reglement van orde ter tafel gebracht, dat na eene kleine wij ziging werd goedgekeurd en vastgesteld. Daarna werd het woord gegeven aan den heer Kloeke, die het kanaalplan SchagenEnkhuizen inleidde. In eene keurige rede betoogde de heer Kloeke de wenschelijkheid van 't graven van dit kanaal, dat ge dan niet eens van mij weten, waar Isabella is te vinden, om langs een grooten, grooten omweg de trouwelooze te ontwijken?" Desidère glimlachte, trok den jongen man voor het venster en wees zwijgend naar den bank tusschen den goudenregen. Toen ging hij onhoorbaar terug. Getroffen vatte Malzhoff de hand van Desidère en drukte die hartstochtelijk, terwijl hij hem vast in de oogen zag. «Ik dank u, graaf, God zegene u voor dit uurE11 met koortsige haast ijlde hij de deur uit. De zon blikte even door de diep neerhangende bladertakken en omzoomde het bekoorlijk meisjes hoofd met trillend goud de handen saamgevouwen in den schoot staarde Isabella naar de deur van den koepelop den drempel verschijnt een slank jongman, die haastig met kletterende sporen haar tegemoet ijlt en met uitgespreide armen staan blijft bij de fluisterende boschjes. «Sacha «IsabellaHartstochtelijk stormt hij nader, vat haar iu de armen, drukt hare handen aan borst en lippen en herhaalt zacht, met een blik vol innige liefde«Isabella Aan hel venster van den koepel verdwijnt een blond mannenhoofdglimlachend had Desidère het jonge paar aanschouwd, dat in zwijgende verrukking den eersten kus der heilige, ernstige liefde, wis selde toen trilde er iets om zijne lippen, sprekend van weemoedig harteleed, hij ging langzaam naar zijn geheim, nam er werktuigelijk den sluier af en verzonk in pijnlijke zoete droomen. ACHTTIENDE HOOFDSTUK. Ich wei8z, ich katte viel verachuldet, Doch nicht 90 viel, als Dn gemeint. G e i b e 1. Dagmar liep door het park om Isabella te zoeken. Met stralende oogen had hare vriendin een paar in eene groote behoefte zou voorzien. Een kort debat volgde, waarna de vergadering bij accla matie eene motie van den voorzitter goedkeurde, waarin de volle adhaesïe aan bovengenoemd plan door de vergadering betuigd werd. Hierna werd den heer Arkes door den voorzitter verzocht eenige inlichtingen te geven omtrent het stoomtramplan Hoorn—Schagen. Bereidwillig bracht de heer Arkes daarop de vergaderden op de hoogte van den stand der zaken. Hij verklaarde, dat de tram zou aangelegd worden door eene naamlooze vennootschap, noemde het bedrag der reeds toe gezegde subsidiën van gemeenten en polders, sprak over de aanvrage van Provinciale subsidie (f r 50000) en stelde in het licht van hoe groot belang de tram voor de streek HoornSchagen zou zijn. Door eenige heeren werden daama nog eenige inlichtingen gevraagd en enkele op merkingen gemaakt, waarnade Vergadering besloot eene circulaire te zenden aan alle leden der Provinciale Staten, waarin zij de wenschelijkheid zal uitspreken van 't tot stand komen der tram en de leden daarom verzoekt, die zaak te steunen. Niets meer aan de orde zijnde, werd de ver gadering, onder dankbetuiging aan de heeren Kloeke en Arkes voor hunne bereidwilligheid, door den voorzitter gesloten. Amsterdam. De „N. R. Ct." verneemt, dat door den Hoogen Raad surseance van beta ling aan de Koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen alhier is toegestaan. Haarlem, 12 Juni. De Kamer van Koophandel hield jongstleden Dinsdag hare gewone maandelijksche vergadering. Daarin werd door den voorzitter, den heer rar. R. H. J. Gallandat Huet, de vraag gesteld of, bij de tegenwoordige gespannen verhouding tusschen hem, als lid van den Gemeenteraad en het hoofd van het Dagelijksch Bestuur, het wellicht in het belang van eenen goeden en geregelden gang van zaken bij de Kamer wenschelijk zou zijn, dat de waarneming zijner functie als voor zitter aan een ander werd opgedragen, tot zoolang als aan de bezwaren op deze of gene wijze zou zijn te gemoet gekomen of de zaak als beëindigd zou kunnen worden beschouwd. Nadat deze vraag door de leden toestemmend was beant woord, heeft de voorzitter zich uit de vergadering verwijderd; zijne betrekking zal nu voorloopig docy den vice-voorzitter, den heer Th. Figée, worden waargenomen. Haarlem. De heer Jhr. van Merlen deelt mede, dat hij voortdurend navraag ontvangt omtrent alle nog in leven zijnde oud-strijders van 1813 en verzoekt daarom dringend naam, ouderdom, rang en adres van deze op te geven aan Generaal van Merlen, te Haarlem. Marine en Leger. Het detachement mariniers, dat 12 Juli naar Oost-Indië wordt overgevoerd, zal derwaarts gaan met het stoomschip «Zeeland", van de Rotter- damsche Lloyd. raadselachtige woorden in haar oor gefluisterd, toen zij te zamen na het middagmaal bij de gravin op het terras hadden gestaan, om het kunststuk van Lothar te bewonderen, dat hij voor het slot wilde uitvoeren op den goudvos, dien hij door een wed denschap was machtig geworden. Toen was Isa bella bij het eerste oogenblik het beste als een ongeduldig vogeltje weggevlucht en Dagmar kon nu alleen de richting volgen, waarin zij hare lichte zomerjapon het laatst door de bosschen had zien schemeren. Daar zag zij Isabella aan den muur staan, die het park van den straatweg scheidde, zich ver overbuigeud om een bloeiende tak acacia te bevestigen op een groenen jagershoed. Dagmar kon hare oogen niet geloovenonhoorbaar komt zij nader om verbaasd glimlachend dit aardig raad sel te onderzoekenIsabella staat hand in hand te spreken met den jongen Malzhoff! Stil en ongezien keert zij zich af en vlucht langs het bemoste pad. Haar bloedt het hart, zij kan het gezicht van dit jonge geluk niet verdrageD. Weg, alleen, naar het stille bosch, daar zal zij ver toeven. De zon zendt hare gloeiende stralen door het weelderige eikeloof, bontgekleurde insecten dansen voor haar uit over den met bloemen be zaaiden boschgrond en als verschillend getint stof goud dwarrelt de bonte vlinder om de bron, weinige schreden van haar verwijderd. Dagmar's ernstige blik dwaalt door het betoo- verende woud, in zijn zomerdos getooidpeinzend volgt zij het rotsachtige pad, dat steil naar den bergtop voert. Braambessen houden met hare ranken het gesteente omvat, de doornachtige jene verboom staat gereed de rozige vingers te verwonden, als zij het wagen durven hem te naderen en zoet bedwelmend geuren dg boschjes, waar de woudlelie hare stengels gevlochten heeft. Werktuigelijk gaart Dagmar eenige bloemen bijeen en steekt ze als een ruiker op hare borst. (Wordt vervolgd.J

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 5