T W. V. BRUINVIS. J| Een flinke Jongen, TIVOLI. Zondag a. s. Bal. op Zondag 15 Juni a. s., bij G. J. VOLDER, Roode Port a Port W. JAGER GERLINGS, W. C. Hattinga Raven, ADAM'S MEUBELPOLITOER is het voordeeligste, gemakkelijkste en beste wrijf- middel tot onderhoud van gepolitoerde meubelen, 40 cent per kruik. De 1ste luit. van liet korps mariniers J. Copius Pcerehoom is aangewezen, om in de eerste helft der maand Juli naar Oost-indiü te vertrekken, ter vervanging van den lsten luit. F. K. F ter Haar, die repatrieert. Het machine-personeel van Zr. Ms. schroefstoom- schip 1ste kl. «Van Galen" zal bestaan uit den mach. lstc kl. J. Houtsmuller, den mach. 2de kl. J. H. Greshoff en die der 3de kl. J. Flik en G. J. Dasscl. De machinist-leerlingen 2de kl. van de opleiding te Helltvoetsluis, die met goed gevolg het theoretisch eind-examen hebben afgelegd en daarna gedurende twee maanden den uitsluitend practiscben cursus aan boord van het jacht «Leeuw" gevolgd hebben, worden L Juli a. s. bevorderd tot machinist-leer ling 1ste kl. en alsdan geplaatst op verschillende oorlogsbodems. Hun rangnummers zijn nu definitief vastgesteld. In volgorde dezer nomicers luiden bun namen aldus 1. J. A. Houbolt, 2. P. Kruisheer, 3. P. West- phal, 4. H. P. de Loenen, 5. H. C. Oliemans, 6. J. R. H. Eijsbrnek, 7. J. J. Oosenbrugli, 8. G. Molenaar, 9. J. N. Paro, 10 C. van Wachein, 11. E. R. van 'der Hoeven, 12. L. van Boven, 13. S. H. Wetter, 14. E. F. P. J. van Emmerick, 15. P. Denijs, 16. J. J. Klingen, en 17. J. C. van der Meer Mohr. Gisterenochtend verbeten de leerlingen de oplei ding met verlof tot 1 Juli a. s. Met dien datum worden zij over het gepantserd materieel als volgt verdeeld De nummers 1, 5, 9, 13 en 15 worden geplaatst aan boord van bet ramschip «Stier" 2, 6, 10 en 14 op den rammonitor «Bloedhond" 3, 7, 11 en 16 op den rammonitor «Cerberus" en 4, 8, 12 en 17 op deu rammonitor «Panter". De bij het 4de reg. vest.-art. tot kapt. bevorderde lste luit. H. F. van Gennep wordt belast met liet bevel over de 9de comp. alhier. Landbouw en Veeteelt. In de Veenkoloniën van Groningen worden aard appelvezels («korries" geheeten) tegenwoordig ge bruikt tot bet meer productief maken van onvrucht bare zandgronden. Eene vermenging met „korries" bevordert in hooge mate de vochtboudendheid, het gebrek, waaraan deze gronden hunne mindere vrucht baarheid te danken hebben. In tamelijke hoeveelheid aangebracht, maken «korries" den drogen zandgrond voor een aantal jaren vochtig. Deze vezels zijn in den herfst aan de aardappel fabrieken bij massa' te krijgen. Ranpolie is het vorige jaar en dit jaar ook in Limburg gebleken een geheel onschadelijk en uit stekend middel te wezen om de ruspen op de vrucht- boomen te vernietigenalthans, zoolang zij nog in de r.esten bijeenzitten of iets later, wanneer zij op bepaalde gedeelten der takken vergaderenin dit laatste geval mag de operatie wel den volgenden en den daaropvolgenden dag herhaald worden, om dat vele insecten, die op dat oogenblik reeds over den boom patrouilleeren, toch nog naar die ver gaderplaatsen terugkeeren. Men doopt linnen, wol len of katoenen lapjes in raapolie, bindt ze aan een stok of staak en klopt er zacht mee op de nesten. Ruspen die met de ölic in aanraking komen, gaan dood. Dit middel mag gerust worden aanbevolen, zoowel op groote als op kleine schaal. De lieer Max Kaan, lid van bet hoofdbestuur der Maatschappij van landbouw wist het vorige jaar reeds te Nieuwstad zijne uitgestrekte boomgaarden (met zware appelboomen beplante weilanden) op die wijze te praeserveeren, terwijl de vruchtboomen in den omtrek door de rupsen werden kaalgevreten. Het volgende recept, door ons aan een Fransch tuinbouwblad ontleend, mag ook worden beproefd. Chloorkalk zou de rupsen stellig verdrijven; men kneedt samen 1 pond chloorkalk en pond vet, maakt er een worstje van, omwikkelt dit met werk (van vlas of hennep) of gepluisd touw en bindt het om den stam. Geen rups kruipt er van beneden over heen en de rupsen welke den boom bezetten, vallen af. Zelfs de vlinders vermijden die hoornen; men kon dit middeltje bij wijze van proefneming in de tuinen aanwenden. Kunst- en Letternieuws. Quatre-bras en Waterloo, door YY. J. Knoop, met portret van Koning Willem II. De heer H. A. M. Roelants, te Schiedam, heeft eene goed- koope uitga\e het licht doen zien van bovengenoemd werkje, dat voor de eerste maal in 1855 verscheen, voor de tweede maal in 1864 en voor de derde maal in 1865. Thans, nu wij het 7ójarig feit van den slag van Waterloo zullen herdenken en een geheel nieuw geslacht gekomen is, dat vreemd bleef aan de over leveringen van den tijdgenoot van 1865, en bijgevolg weinig of niets weet van de heldendaden van Oranje in 1815, heeft de uitgever gemeend goed te doen door opnieuw dit geschrift in den handel te brengen, en wel door eene editie van slechts vijftien cents. Als gelegenheidsgeschenk zal dit net uitgevoerde werkje zeer aanbeveling verdienen, temeer daar het, in groot aantal genomen, nog veel goedkooper is, nl. de 100 stuks slechts f 11.50, de 500 stuks f 50 en de 1000 stuks f 93.75. Kerknieuws. Beroepen naar de Herv. gem. te Eenigenburg (class. Alkmaar) de heer Remrao Hazelhoff, can- didaat te Blijham. Bedankt voor het beroep naar de Chr. Geref. gem. te Broek op Langedijk, door ds. K. van Goor, pred. te Schiedam. 6 u i t e n I a n i. Frankrijk. De Senaat heeft het ontwerp op den algemeenen staf van het leger, zooals het door de Regeering is voorgesteld, in zijn geheel aangenomen. De begrootingscommissie der Kamer heeft goed gekeurd: i. de surtax van io fr. op koloniale suiker; 2. de wijziging der belasting op de petroleum; 3. de verhooging der rechten op alcohol van fr. 156.25 op fr. 170 per hectoliter; 4. de verhooé,ing der belasting op roerend eigendom van 3 op 4 pCt. Deze wijzigingen zullen 43 millioen fr. opbrengen. De commissie uit de Fransche Kamer heeft een voorstel van Maurice Faure aangenomen, inhoudende dat de uitoefening van openbare functies door den Staat bezoldigd, of van die wier titularissen door de Regeering worden be noemd, on vereenigbaar is met het mandaat van senator of afgevaardigde; uitgezonderd zijn de functies van Minister en onder-secretaris van Staat. Duitschland. Inhetdrooghuisvan de nieuwe kruitfabriek te Spandau, waar 26 vaten buskruit lagen, had Vrijdagmiddag kwart voor één een ont ploffing plaats. Het drooghuis is geheel ver woest, een groot aantal gebouwen werd zwaar beschadigd en de ruiten van vele huizen werden gebroken. Verscheidene arbeiders bekwamen lichte verwondingen. Engeland. Het hoofd van de Londensche politie Monro heeft, wegens verschil met den Minister van Binnenlandsche Zaken, zijn ontslag gevraagd. Dit is aangenomen, maar men vreest thans voor een werkstaking van de politie, waar van reeds eenigen tijd sprake was. Rusland. Uit Petersburg wordt bericht, dat naar aanleiding van de arrestaties van Russen te Parijs, ook aldaar vele arrestaties volgden. De politiewachten om het paleis zijn versterkt. Egypte. De Engelsche staf besloot op Don- gola te marcheeren. Men is druk bezig de mid delen voor het transport in orde te brengen. Gemengd nieuws. Jl. Donderdagmiddag tusschen 4 en 5 uren was er te Hoorn op den. Zeedijk een hoos waar te nemen. Zichtbaar aan het snel ronddraaien der wolken, zoog zij nu en dan een massa water uit zee op, die dan kort daarna weer neerviel. Eindelijk trok de hoos over het land en deed gedurende een paar minuten een regen van hooi op de stad neerdalen. Jan ten Poerik, die jl. Dinsdag te Rotter dam zijne vrouw vermoordde, zal spoedig geheel hersteld zijn. De kogel, waarmede hij zich zelf wilde dooden, is onder de opperhuid langs den schedel van het achterhoofd gegleden en aan den anderen kant van het hoofd weder naar buiten getreden. Deze huidwonde is natuurlijk van geringe beteekenis. Ten Poerik moet als reden van zijne misdaad hebben opgegeven, dat hij zijne vrouw verdacht van ongeoorloofden omgang met een anderen man, en dat zij drie maanden zwanger was. De gerechterlijke sectie heeft dit beweren gelogenstraft. Veeleer moet de reden waarom Ten Poerik in woede ontstak, toen zijne vrouw weigerde weder met hem te wonen, gelegen zijn, behalve in zijn dronken toestand, in de wetenschap dat de hoogbejaarde moeder zijner vrouw korten tijd geleden een aanzienlijk legaat had ontvangen van den vorigen gérantder „Grands Magasins du Louvre". Het burgerlijk armbestuur heeft zich het lot aangetrokken van het kind van Ten Poerik; het wordt voor rekening van dat armbestuur in een gezin verpleegd. De Duitsche „Reichs-Anzeiger" maakt be kend en vestigt daarop de aandacht der redac tiën van landbouw- en nieuwsbladen dat eene gerechtelijke vervolging ingesteld wordt tegen de Duitsche hagelverzekering-maatschappij „Germa- nia" 0111 de haar verleende concessie te doen vervallen, wegens grove onregelmatigheden in haar beheer. Onmogelijk is het niet, dat die Maat schappij, evenals de „Nord-Deutsche" ook in ons land werkzaam is, en er hier gevonden wor den, die bij dezen wenk eenig belang kunnen hebben. In liet „Foncier's Journal",, te Philadelphia uitgegeven, wordt een allereenvoudigst middel aan de hand gedaan om kippen en kippenhokken van ongedierte te bevrijden. Men heeft slechts de kippen te besprenkelen en de hokken te wasschen met water waarin aardappelen gekookt werden. De Journal'" staat voor de deugd zaamheid van dit middeltje in. Stoomvaart en Scheepstijdingen. (.'onrad, (s.), van Amsterdam naar Batavia, passeerde 11 Juni Galle. Prinses Marie, (s.), van Amsterdam naar Batavia, vertrok 12 Juni van Sucz. Prinses A 111 a 1 i a (s.), van Batavia naar Amsterdam, passeerde 12 Juni Kaap St. Vincent. Scha d berg, kapt. Jenscn, arriveerde 14 Juni van Prcdriksstad ie Nieuwediep. Marktberichten. Amsterdam, 13 Juni. Koolzaad op 800 Kg. olie «til. Lijnzaad flauw. Raapolie traag; vliegend per 100 Kg. f 26.50, 1 Juni f 26.25, 26.374, 1 Juni-Aug. f 26.124, f26.25, 1 Sept.- Dec. f 25.25, 1 Jan.-Mei f 24. Lijnolie traag; vliegend per 100 Kg. f 26.75, 26.50, Jnli-Aug. f 26.25, Sept.-Dec. f 24.75, Jan.-.Nlei f 23.75. Raapkoeken f 60 a 90 per 1040 stuks. Lijnkoeken f8 a 11.75 per 104 stuks. AardappelenFriesclie Dokk. Jammen f 2.80 a 3.10, id. Fran. f 3.a 3.30, id. Eng. f 2.a 2.10. Pruis. Harnb. f 4.25 a 4.50, roode f 2.70 a 2.80, And. muisjea f 7 a 8. alles per H.L.nieuwe Malta 10 a 11 per kop. Londen, 12 Juni. Aangevoerd: 800 Runderen, 5000 Schapen en Lammeren, 130 Kalveren, 50 Zwijnen. Prijzen: Runderen 2-4 a 4-6, Schapen en Lammeren 4-2 a 5-9, Kalveren 3-9 a 6 0, Zwijnen 2-4 a 4-0. V i s s c h e r ij. Nieuwediep, 14 Juni. Sedert jl. Donderdag werden alhier daor 54 korders en bengers 10 tot 50 groote-, 10 tot 25 kl. tongen, 2 tarbotten, 7 tot 24 roggen, 1 tot 3 mandjes kl. scliol eu 1 tot 2 manden schar en door trek kers 3 tal geep aangevoerd gr. tong gold 45 a 55 cent, kleine id. 20 cent, tarbot f 8, rog 45 a 55 cent per stuk, kl. schol f 2 per mandje, schar f 5 por mand en geep f 18 a f 18.50 per tal. Vlaardingen, 12 Juni.Verscheidene schepen kwamen deze week binnen, allen met goede vangsten, van 60 tot 120 tonnen zontevisch en 3 tonnen leug. In publieke afslag werd alles opgeruimd tot flinke prijzen, aiszontevisch f 31.50 a 32 76. leug f 24 a 25, kibbelen f 14. kooien f 15.50, heilbot f 30 a 42, keeleu en lipoeu f 45, schelvisch f 10.50, alles per tou. De laatste berichten omtrent de haringviascherij luiden nog niet bijzonder gunstig. De Schevcningsche bomschuit „Arie" had sedert hare aankomst slechts 10 ton haring ge vangen en de bomschuit „Cornelia" niet meer dan een halve ton. Enkele schuiten hebben om het ruwe en gure weder in 't geheel nog niet geschoten. Uit do gemeente Ooatvoorne hebben zich ruim 80 perso nen laten aanmonsteren voor de haringvloot. Met dit bedrijf vult voor hen veel meer te verdienen dan mot den veld arbeid. Brussel, 12 Juni. Aangevoerd van Holland 84, van Ostende 92. van Heijst en Blankenberghe 34, van Frankrijk 13 collis visch. Hollandsclic zalm 1.80 a 3.en Dnitsche zalm 0.80 a 1.50 per half Kg.tongen 14 a 38, rog 7 a 17. schol 3 a 7, schelvisch 4 a 5.50 fr., per mand; heilbot 8 a 12, tarbot 10 a 23, steur 59, Makreel 0.20 a 0.40 fr. p. stuk. Burgerlijke Stand van; Helder, van Douderdag- tot Zaterdagmiddag. Ondertrouwd H. IVezelman, visscherraan, en J. Kramer. II. Jenting, konstabel bij de Marine, en J. M. Dekker. Bevallen A. Anderieaen, geb. Grede, Z. T. van 't Hert, geb. Boon, Z. A. Schut, geb. Hillenius, Z. OverledenJ. Blokker, geb. Zwaan, 55 jaren. 1 lerenl. aaugag. Grootebroek c. a. GeborenAdriana, d. v. K. Jonker en M. Wortel. Overleden B. en B. Ooteman, beiden 1 d. Weerk. Waarnemingen te Helder (Landskeet.) Windrichting Barometer niM. Thermometer Ca. P en kracht. Stand. Afw. Stand. Afw. 13 14 14 12 8 12 N.t.O. 5 Kg. N.X.W. 12 N.N.W. 10 760.751- 0.65 766.36 f 4.96 767.40 f 6.00 15.9 11.0 11.3 -0.3 -3.6 -5.0 »-a LJ 1*3 Weersgesteldheid. Toestand vau de zee. 13 14 14 12 8 12 0.80 0.75 0.74 Bewolkt, goedweer. Bewolkt, winderig koudweer. id. Golveud. id. id. Verwachting: Noordenwind. Laatste berichten. 14 Juni. Blijkens een gisteren bij het Departement van Koloniën ontvangen telegram van den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië is op 11 dezer tegen de vijandelijke stellingen op de heuvels aan den linkeroever der Edi- rivier opgerukt en de vijand verdreven* Deze liet ongeveer tachtig dooden achter. Onderzijds zijn gewond twee officieren en twintig mindere militairen. Uit het Eng. stoomschip „Newnham" wer den jl. Donderdag 52 en gisteren 72 balen katoen geborgen. De heer S. de Rooij, ambtenaar bij de Holl. IJz. Spoorweg-maatschappij alhier is over geplaatst naar Baarn. De heer H. J. A. van Voornveld, van hier, heeft gisteren te Amsterdam met gunstig gevolg het tweed* natuurkundig examen het zooge naamd candidaats-examen in de medicijnen afgelegd. Egmond aan Zee. In het jaarverslag der Prins Hendrik-stichting, April 11. uitgebracht, wordt met een enkel woord melding gemaakt van de plannen tot uitbreiding dier stichting alhier. Op het gebouw zou naar het bestuur zich voorstelde, een bovenverdieping verrijzen. Met de verwezenlijking dier plannen heeft men kort daarop een aanvang gemaakt en Donderdag was de westelijke vleugel van het gebouw onder dak. De aannemer, de heer G. Ruigewand, heeft met grooten spoed voortgewerkt. Half Augustus hoopt men gereed te zijn met den geheelen bouw. Het werk, dat aangenomen is voor f 14.825, geschiedt onder de opperleiding en volgens de plannen en teekeningen van den heer A. L. van Gendt, architect te Amsterdam. Voor de adspiranten naar eene plaats in de stichting welke thans reeds tot 50 zijn gestegen, is het zeker aangenaam te vernemen, dat met zulk een spoed gearbeid wordt. Nu moeten nog de noodige gelden bijeengebracht worden voor de inrichting van het nieuwe gedeelte. Moge de weldadigheid onzer landgenooten zich daarvoor niet onbetuigd laten. Onder de gemeente Noorddijk is Donder dagmorgen uit het Eemskanaal opgehaald het lijk van den heer M. van S., oud-zeeofficier uit Gro ningen, die sedert Zaterdag 7 dezer werd vet mist. Het Vondelpark te Amsterdam bestaat Zondag, zij het ook niet in zijn tegenwoordigen omvang, 25 jaar. De „Vereen, tot bevordering van het vreem delingenverkeer" aldaar wenscht, naar aanleiding van dit vijfentwintigjarig bestaan, dat het Park eene fontein worde geschonken. De vereeniging zelve gaat voor met eene gift van f 1000. Te Amsterdam is een geheime sociaal-de mocratische Vereeniging van koffiehuis- en hotelbedienden tot stand gekomen. Uit Meppel meldt men aan de „N. R. Ct." Luidens het verhaal heeft Donderdagavond laat even buiten de stad een treurig tooneel plaats gehad. De dienstmeid van T., aan de Hoofd straat te dier plaatse wonende, moet hare moeder, die tijdelijk aldaar verblijf hield, van het leven hebben willen berooven. Zij had haar daartoe onder een valsch voorwendsel naar het Paradijs- schut in de Drentsche Hoofdvaart gelokt en op een onverwacht oogenblik te water gestooten, kennelijk met de bedoeling om haar zoo te doen verdrinken. Toen de vrouw zich op het droge had gewerkt is zij andermaal er in gestooten, en dit geschiedde, naar het verhaal wil, tot driémaal toe. Toch is de toeleg niet gelukt, dank zij de hulp van den schutmeester, die op het lawaai nabij zijne woning naar buiten was gekomen. De politie heeft de dochter reeds in verhoor genomen. Politie. Gevonden voorwerp o,n. Adres bureau II1 Schoentje. Publieke vermakelijkheden, vergaderingen, enz. Helder. Zoudag 15 Juni. 5e Zomerconcert, namid dags, tuin Tivoli. Huisduinen. Badpaviljoen. Gelegenheid veer binnen- •n buitenbaden. AD VERTENT IEN. Heden overleed in het gesticht Meerenberg onze innig geliefde dochter HENDRIKA, in den bloeienden leeftijd van 23 jaar en 8 maanden. Allen, die haar gekend hebben, zullen beseffen wat wij, baar Broeder èn Zuster en hij, niet wien zij zoo nauw verbonden was, in haar verliezen. Jn. GEEL en Echtgenoote. Wieringerwaard, 9 Juni 1890. Een gepensionneerd onderofficier der Marine (liefst Stuurman of Schrijver) kan plaatsing; bekomen bij eene Stoomvaart-Maatschappij. Salaris f 40 per maand. Vereischten: activiteit, stipte eerlijkheid en begrip van eenige (eenvoudige) administratie. Brieven franco, lett. AAA, Bureel van dit blad. die het letterzetten wenscht te leeren, kan dadelijk geplaatst worden, aanvankelijk als loopjongen. Adres: Bureel dezer Courant. gaggy* Prijsopgave wordt gevraagd voor de levering van: Versch Rundvleesch per kilogram, Gerookt Spek id. Reuzel id. Rundvet id. benoodigd voor het Algemeen Weeshuis te Helder, gedurende het tweede halfjaar 1890. Informntiën zijn te bekomen aan genoemd gesticht; de prijsopgave moet schriftelijk aldaar worden ingeleverd vóór of op Dinsdag 24 Juni 1890, des namiddags ten één ure. Het Bestuur. Te koop gevraagd: Een in goeden staat zijnde tweepaards ZAA1MACHINE, met voorstuur. Brieven franco, C. VAN DER HOEK, te Haringhuizen, gem. Barsingerhorn. TE KOOP GEVRAAGD; (Een broedscke Kip. Adres: Boekhandelaar A. J. Maas, Helder. Aanvang half acht. BAL, te Anna Panlowna. ZEER GOEDE fl per flesch contant, in voorraad b ij FIRMA J. H. ENSCHEDÉ, WIJNH ANDELAARS, HAARLEM. HOOFDAGENT VOOR Helder en omstreken KcixerMtraat 103. Kanaalweg 70. N.B. Proeven van deze Portwijn worden gratis verstrekt aan het Depót, Keizer straat 103. Snelpersdruk van J. H, vau Balen, Helder

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 6