STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Zitting^an Dinsdag 17 Juni. Spoor wego vereenk o msten De minister van Financiën vervolgde zijne rede van Vrijdag, verdedigde allereerst krachtig het contract met de Rhijnspoorweg-maatschappij dat aan deze wel een premie verzekert, maar zeker niet hooger dan volgens het contract van 1886. De constructie-rekening is-volstrekt niet overdreven. Verschillende aangevallen posten verdedigde de minister. De uitbreidings- en verbeteringswetten zijn schier geheel met mede weten van het Toezicht tot stand gekomen. De financiëele positie van de Rhijnspoor is goed, gelijk ook blijkt uit den stand der aandee- len, reeds voor dat er sprake was van overneming. Bij voorbaat is reeds door een Regeerings-ambte- naar een financieel onderzoek ingesteld in de boeken der Rhijnspoorweg-maatschappij en dit rechtvaardigt de bekrachtiging der overeen komsten. In 't algemeen zijn de contracten voordeelig, tengevolge van de nieuwe naasting-conditiën. Dat 4 pet. in oorlogstoestand gewaarborgd is aan de maatschappijen, is een veiligheidsklep, dat zij niet den Staat op een voor dezen onge- schikten tijd de contracten zullen kunnen op zeggen. De heer Gleichman bestreed de overeenkomsten uit een algemeen oogpunt en in 't bijzonder wegens het financieel nadeel der overneming van de Rhijnspoor. De heeren Farncombe Sanders en Mees bleven hunne bedenkingen volhouden. De heer Heldt constateerde, dat verscherping van den dienst van het personeel bij de con tracten niet is uitgesloten en kwam er tegen op, dat niet behoorlijk is gezorgd voor de lagere ambtenaren en de werklieden bij de Rhijnspoor weg-maatschappij. Ze zullen „overgaan" naar de overnemende maatschappij, maar deze wordt niet verplicht ze te „behouden". Ook achtte hij het zeer verkeerd, dat de maatschappijen niet verplicht zijn tot verzekering van het personeel. Zitting van Woensdag 18 Juni. De heer Schepel verlangde bewijs, dat niet- toepassing van het stelsel der Regeering van medegebruik en concurrentie op de vier noorde lijke provinciën is een landsbelang en noodzake lijk. Anders zouden de leden uit het Noorden tegenstemmen. De heer van Houten betoogde, dat bij nor male beëindiging der concessie van de Rijnspoor geen bezwaren tegen overnemen zijn te duchten en de Staat veel minder zou te betalen hebben dan nu. Het bestaande spoorwegstelsel voldoet aan een hoofdvereischte concurreerende lijnen en ladge tracés in eene hand. Ongezonde con currentie bestaat niet. De aandeelhouders der R. S. M. worden noodeloos bevoordeeld. Ten aanzien van het spoorwegstelsel acht hij het be heer in handen dezer Regeering niet veilig. De heer van Kerkwijk somde de voordeelen op van deze overeenkomst, vooral voor het plat teland. De heer Rutgers kritiseerde de Amsterdamsche adresbeweging en betoogde, dat de overeenkomst een onrechtvaardige bevoordeeling was der aan deelhouders, waardoor een Regeering wel haar leven kan verlengen, maar geen eervol uiteinde of roemrijke nagedachtenis zich kan bereiden. De heer Tak bestreed nader de overeenkom sten, die verdedigd werden door den heer Heems kerk. De minister van Waterstaat wees op het hooge gewicht der beslissing voor de economi sche toestanden des lands in de toekomst en vreesde niet voor een mislukking. Voor pen sioenen der werklieden is behoorlijk gezorgd. De Spoorweg-overeenkomsten werden daarna aangenomen met 48 tegen 37 stemmen. Tegen de linkerzijde met den heer Bahlman. Vóór de rechterzijde met den heer van Kerkwijk. Binnenlandsch nieuws. Helder. De Commissie, welke zich alhier heeft gevormd tot het voorbereiden van de op richting eener „Vereeniging ter verfraaiing en tot bevordering van den bloei der gemeente Helder," hield jl. Dinsdagavond in het lokaal „Concordia" van den heer Panbakker hare tweede vergadering. Deze was hoofdzakelijk door uw kinderlijke nieuwsgierigheid de kloof gegraven die van stonde afaan onze wegen zal scheiden ik heb u bemind, Dagmar, met al den gloed mijns harten, maar nu, voor het beeld dat gij ontsluierd hebt, zeg ik ik veracht u Vernietigend was zijn fiere trots en toen hij Dag- mar, die roerloos voor hem stond den rug toewendde, viel zij machteloos met doffen kreet neer aan' den voet van het beeld. i/Het was niet uit nieuwsgierigheid!" graaf Ech- tersloh 1" riep zij in wanhoop uit, „niet uit nieuws gierigheid Hij hief de hand op als om haar af te weren een droeve, smartelijke trek werd zichtbaar om de bleeke lippen. „Dan deedt ge het uit wantrouwen of halsstarrigheid, freule von der Ropp," zeide hij zachtzijn oog bleef onafgewend op haar rusten, zoo zeldzaam schoon was zij op dit oogenblik en zijne stem trilde, toen hij vervolgde: „Ik weet het, van het eerste oogenblik af, dat ge mij gezien hebt, was ik het mikpunt uwer spot, ge hebt mij veracht ter wille mijner leelijkheid en omdat een leelijk menscli tot alle boosheid in staat is, kon er voor u geen twijfel bestaan of die witte doeken moesten een vloekwaardig geheim bewaren Lach mij nu vrij uit, freule von der Ropp, nu het eene dweep zieke schepping blijkt uit het brein van een krank zinnige E11 Dcsidcre streek haastig met de hand over dc oogen, keerde zich om en verdween snel door de deur. Luide stemmen weerklonken in de voorgang, naar Inbreekt en Lothar wenschten de jonge barones het slot over te brengen zij traden binnen en met een kreet van verrassing staarde de jonge officier op het ontsluierde geheim. Lebrecht evenwel nam met gefronsde wenkbrauwen de bewustelooze Dagmar in zijue armen en droeg haar zwijgend naar het slot over. (Wordt vervolgd.) gewijd aan de behandeling van de ontwerpen der statuten en van het Huishoudelijk reglement, die door de met de samenstelling belaste Com missie ter tafel werden gebracht. Vervolgens werd besloten belangstellende inge zetenen tot bijwoning eener in den loop der volgende week te houden openbare vergadering uit te noodigen, om daarin tot de stichting der Vereeniging over te gaan. Helder. Door de Directie der Marine alhier werd gisteren openbaar aanbesteedde levering van aardappelen, ten behoeve van het Marine-hospitaal alhier, gedurende het tijdvak van 1 Juli tot ultimo October 1890. Ingekomen waren 2 inschrijvingsbiljetten, als van de heeren C. Postma, alhier, ad f 1.75 en S. van Ames- foort, alhier, ad f 1.47 per 50 kilogram. Helder. De menigvuldige zeerampen, die de laatste jaren op en in de nabijheid van onze kust plaats vonden en oorzaak waren dat een aantal merischenlevens verloren ging, gaven aan leiding dat van verschillende zijden middelen werden gezocht om ons reddingswezen te ver beteren en toestellen in 't leven te roepen, waar mede de schipbreukeling zich uit het gevaar zou kunnen redden. Een middel, in staat om de gemeenschap tot stand te brengen tusschen een in nood verkeerend schip en den vasten wal of een in de nabijheid aanwezig reddingsvanrtuig, vooral op de vervaardiging daarvan heeft men zich den laatsten tijd toegelegd. Een der meest besproken middelen van dien aard is de redding- cvlinder van den heer Koning, te Texel. Uit hetgeen wij reeds vroeger omtrent dit toestel mededeelden, zal men de overtuiging hebben opgedaan dat dit der volmaking vrijwel nabij komtvolgens het oordeel van deskundigen echter, behoeft het nog enkele verbeteringen, wil het bij stormwêer tegen wind en branding blijken te zijn opgewassen. Door een onzer plaatsgenooten, den heer L. M. Zachariassen, scheeps-timmerman alhier, is nu een toestel uitgevonden en op een derde der ware grootte vervaardigd, waarmede hij meent het geschikte, het ware middel verkregen en alle tot heden gerezen bezwaren overwonnen te hebben. 't Toestel heeft den vorm van een vischtorpedo en is ingericht om op een rol, welke zich in het midden bevindt, een lijn, ter lengte yan 1600 meters, te dragen. Het is voorzien van een zeil- tuigje, hetwelk men overeind zet door aan een touw te trekken en dit te bevestigen, en kan vóór den wind tot zelfs een streek of drie aan den wind zeilen. Bij het overboord werpen van de „torpedo" houdt de schepeling het einde der lange lijn vast en, hoe ook door wind of branding geslingerd, steeds zal het voorwerp zich weder oprichten en ongetwijfeld den vasten wal be reiken. De heer Zachariassen heeft zijne vinding aan een proef onderworpen, die dezer dagen in tegen woordigheid van de heeren Ten Harmsen, Slis en Zurmuhlen, leden van het Dag. bestuur van het „Fonds tot ondersteuning van redders van schipbreukelingen", opdenZuidwal werd genomen en volkomen slaagde, daar de lijn binnen den tijd van drie kwartier afliep. Het toestel werd daarna naar Amsterdam verzonden om op de Veiligheids-tentoonstelling aldaar te worden geëx poseerd; het zal daar zeker de aandacht van belanghebbenden niet ontgaan. Anna Paulowna, 18 Juni. Tot hoofd ingelanden van den Anna Paulowna-polder zijn herkozen de heeren R. A. Kaan, in den IJpolder en P. Tijsen, alhier. Schagen. De heer L. A. Schouten, onder-kapelmeester van liet Stafmuziekkorps der Kon. Ned. Marine, heeft zich bereid verklaard om als directeur van Schagen's Harmoniekapel op te treden. Winkel. De „Nederlandsche Maatschappij in 't belang van Huizenverhuurders," welke 4 April jl. alhier is opgericht, is 13 Juni in werking getreden onder de firma Vries, Broertjes en- Co. Spanbroek. De influenza, die hier in dezen winter in zulk eene hevige mate ge- heerscht heeft, heeft zich nu voor de tweede maal vertoond. De lijders worden door koort sen aangetast. Amsterdam. - Op verzoek van twee der heeren afgevaardigden, wier voorstellen tot wijzi ging van Statuten en Huishoudelijk Reglement op de agenda zijn gebracht, is de tegen 28 Juni a. s. uitgeschreven gewone algemeene vergadering van de „Liberale Unie" veertien dagen uitgesteld en zal alzoo plaats hebben op Zaterdag 12 Juli a. s. Apeldoorn. Reeds in den vroegen morgen kwamen gisteren uit de naburige plaatsen tal van belangstellenden om het zangersfeest bij te wonen. De locaaltreinen waren overvol, terwijl de beide expres-treinen uit Rotterdam en Helder meer dan 3000 reizigers aanvoerden. Het weder was uitstekend. Het geheele dorp was in feestelijke stemming, terwijl schier overal de Nederlandsche driekleur wapperde. H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Wilhelmina vertoefden 's middags 20 minuten op het feestterrein. De voorzitter overhandigde de programma's, waaruit o. a. het „Bondslied" werd gezongen daarna het „Prinsesselied", van Volmftr, met groot enthousiasme en duizenden hoera's; ten slotte de Psalm„Dat 's Heeren zegen op u daal". De Koningin betuigde aan den Voorzitter haren dank voor het schoone gezang. Vervol gens vertrok H. M. en de Prinses in een landauer. Het gevolg zat in een volgend rijtuig. Aanbestedingen. V r ij dag 20 J u n i, Haarlem. Diakenen der Ned. Herr. gemeente: het vergrooten van het diaconiehuis en verandering van de zie kenzalen aldaar. Woensdag 25 Juni. Zaandam. 1. Het bonwen van een woning en kan toer 2. het bouwen van een burgerwoonhuia3. het maken van een aanlegsteiger, schuttingen en verandering van een woonhnis. Donderdag 26 Juni. Haarlem, 10 ure. De genie, op het bnrean van de Kiuderhuisvest: het maken van eene dubbele schutsluis, een gedeelte slaperdijk, zandophoogingen voor een fort, enz. iu den Ilaarlemmermeerpoldei' nabij Aalsmeer. Ifegr. f 347.000 nauw. 20 Juni, 's morgens 11 ure; bilj. iuz. uiterlijk 25 Juni nam. 3 ure. Haarlem, 11 ure. Het ministerie vnu Waterstaat, Handel en Nijverheid, aan het gebouw van het provinciaal bestuur het voorzien der boorden van het Noord-Hollaudscli kanaal, in 4 perceelen. Begr. perc. 1 f 4000, perc. 2 f 10.000, perc. 3 f 8700, perc. 4 f 2000aanw. 19 Juni. Dinsdag 15 Juli. Medemblik, 2 ure. Het rainist. van Bïnnenl. Zaken de levering van 12000 Kg. aardappelen van 1 Aug. tot en met 31 Oct., of zooveel meer of minder, als blijken zal noodig te zijn. Marine en Leger. Blijkens een bij het Departement van Marine ontvangen telegram is Zr. Ms. instructie-zeilkorvet „Nautilus", onder hevel van den kapt.-luit. ter zee H. Cf. Hildebrandt, den 17 dezer te Ckristiania aangekomen. Aan boord was alles wel. De stoomkanonneerboot „Ulfr" is gisteren van Amsterdam alhier aangekomen. Zr. Ms. rammonitor 2de kl. „Panter", die met 2 Juli a. s. bij de directie der Marine te Helle- voetsluis, onder bevel van den kapt.-luit. ter zee H. lt. J. J. Thorbecke, in dienst wordt gesteld, zal gedurende dezen zomer zijn oefeningstochten in de Zuiderzee honden. In verband met deze bestemming wordt in liet laatst dezer maand het raraschip „Stier", kommandant de kapt. ter zee F. J. Stokhuijzen, te Hellevoctsluis verwacht. Deze bodem is namelijk aangewezen, om den monitor op zijn reis door de Noordzee naar hier te convoyeeren. De luit. ter zee Yan der Star is geplaatst aan boord van het wachtschip „Prins van Oranje" te Hellevoetsl nis. De 1ste luit. Jhr. W. F. A. baron vau Asbeck, van het 2de reg. veld-artillerie, thans werkzaam onder de bevelen van den commandant der stelling Helder, is door den minister van Oorlog bestemd om, te rekenen van den lsten October a. s., op te treden als leeraar bij den artillerie-cursus te Delft. De off. van adm. 2de kl. J. A. Meulemans, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is op non activiteit gesteld. Departement van Marine in Oost-Indië. Be noemd bij de Gouvernements-Marinetot gezagh. lste kl. M. L. Broos en G. P. L. llauèttot gezagh. 2de kl., de gezagh. 3de kl. G. N. Z. Wal- lin en L. F. E. llauèttot gezagh. 3de kl., de lste stuurlieden II. B. de Boer en J. G. L. Florijn tot lste stuurman, de 2de stuurman J. Kaan. Bij liet marine-etabl. te Soerabajatot 2de opziener voor het vak van scheepsbouw J. de Bas, waarn. 3de opzienertot 3de opziener voor het vak van scheepsbouw, de commandeur L. B. van 't Iloff tot commandeur voor het vak van scheepsbouw, de vice-commandeurs J. L. Koens en K. Kraijfï. OvergeplaatstLuit. ter zee 2<le kl. D. E. van Dijk, van „Koning der Nederlanden" op „Band- jermasin" idem lste kl. J. A. Kloek, van „Gcdeli" op „Soerabaya"; idem J. M. Phnll', vanid. opid. idem P. C. Swaan, van „Oenarang" op „Soerabaya" id. G. P. Posthuma, van „Soerabaya" op „Bali" idem 2de kl. E. de Haan, van „Gedeh" op „Soe rabaya" kapt. ter zee M. J. C. Lucardie, van „Me- rapi" op „Gedeh" off. van adm. 2e kl. C. Valkenburg, van „lïnli" op „Samarang" idem J F. baron van Hceckeren van Walien van „Bali" op „Gedeh" idem W. II. C. van Brummeler, van „Gedeh" op „Soerabaya" id. J. M. Tromp, van id. op „Band- jermnsin" id. W. G. L. Bruniugs, van „Bandjer- inasin" op „Merapi" idem J. A. Grooten dorst, van „Merapi" op „Bali" id. C. Flaes, van „Sama rang" op „Oenarangid. O. J. Grullemans, van „Oenarang" op „Soerbaya". Vergunning verleend om te repatrieeren luit. ter zee 2de kl. J. A. Kool, wegens ziektekapt. ter zee M. J. C. Lucardie, wegens overcompleet; off. van adm. 2de kl. J. A. Meulemans, wegens lang durig verblijf; luit. ter zee 2de kl. G. van de Pol, wegens ziekteidem 2de kl. A. J. Kleijnenberg, wegens ziektedirlg. off. v. gcz. lste kl. B. II. Thomson, wegens langdurig verblijf. Bij den dienst van het loodswezen te Soerabaja ontslagen wegens ziekte, eervol uit zijn betrekking, de loods M. 11. F. Landtrecht. De luit. der art. E. A. F. Blokhuis is naar Maagdenburg vertrokken, ten einde aan de fabriek van Gruson aldaar toezicht te houden bij de ver vaardiging van pantserplatcn ten dienste van onze forten. Deze detacbeering zal ongeveer jaar duren. Benoemingen, enz. Bij Koninklijk besluit is benoemd lot burgemeester van Winkel de heer H. Itezelman, secretaris dier gemeente. Onderwijs en Examens. De vergadering van onderwijzers en onderwijze ressen in het arrondissement „Helder," jl. Maandag te Schagen onder voorzitterschap van den heer mr. M. Buchner gehouden, werd bijgewoond door 108 personen, waaronder de heeren burgemeesters der gemeenten Scbagen en Barsingerhorn en de heer de Graaf, leeraar in liet handteekenen alhier. In zijn openingswoord wees de Voorzilter op de voor het onderwijs en de onderwijzers zoo ernstige tijden, herinnerde aan het feit, dat sommige onder wijzers reeds onder een vierde wet op het lager onderwijs werkzaam zijn en sprak de meening uit, dat nis de waardeering van het onderwijs in Neder land af hing van het aantal wetten op liet 1. o., dat onderwijs zeer zeker voortreffelijk zou genoemd wor den. Hij wilde thans niet treden in eene beoor deeling van de tegenwoordige wet, doch meende te moeten opmerken, dat van de uitvoering zeer veel afhangt. Hij spoorde de onderwijzers daarom aan, met dezelfde liefde en toewijding hunne taak te blijven vervullen en te blijven voortgaan in dezelfde rich ting en in denzelfden geest. Welke veranderingen er dan ook mogen plaats hebben, het onderwijs in dit arrondissement zal blijven, wat liet tot nu toe geweest isgoed, over het algemeen zelfs zeer goed." Verblijdend noemde spreker het, dat in de tegen woordige omstandigheden hoofden van gemeenten, die tocli ontegenzeggelijk veel invloed kunnen oefe nen, meer en meer belang stellen in het streven en de werkzaamheden van de onderwijzers. Na liet lezen van de uitmuntend gestyleerde no tulen, deed de Voorzitter de aangename mededeeling, dat ook nu weder f75 door den minister van Bin- nenlar.dsche Zaken was bcschikbanr gesteld voor het annkoopen van boeken ten behoeve van de arron dissementsbibliotheek. Als bestuurslid werd herkozen de lieer T. Mooy. De heer Reijers, alhier, bekwam thans het woord tot liet inleiden der bespreking van De vrije- en ordeoefeningen in de lagere school. Spreker herinnerde aan liet feit, dat vóór eenige tientallen van jaren de belangstelling van het volk in d e gymnastiek al zeer gering was. De onderwijs wetten van 1857 en 1863 droegen tot opwekking dier belangstelling veel bij, doch nog meer het groot aantal Vereenigingen, die langs aanschouwelijkeii weg het publiek deden inzien, van hoe groot belang de gymnastiek voor bet opkomend geslacht is. Daardoor is de gymnastiek eene volkszaak geworden Nu de wet de vrije-en ordeoefeningen als leervak verplichtend heeft gesteld, spreekt liet van zelf, dat vele moeielijkheden en bezwaren zullen opdoemen, maar, vroeg spreker, is dit niet met elk nieuw vak bet geval geweest /Met vormleer en handwerken voor meisjes bijv. Eén bezwaar erkent hij echter liever zou hij met het onderwijs in gymnastiek wil len wachten, dan zich te behelpen in de gewone schoollokalen, waar de banken in den weg staan, veel stof is opgehoopt, enz. Na liet groote nut van het onderwijs in gymnastiek te hebben aangetoond en het doel„harmonische ont wikkeling van lichaam en geest, bevordering van den welstand van het lichaam en onderwerping van dit aan den geest" nauwkeurig te hebben omschre ven, ging spreker na, wat vrije- en ordeoefeningen zijn. Aan de bewegingen met hoofd en schouders kende hij weinig waarde toe en liet zoogenaamd „rompbuigen achterover" scheen hein minder aan bevelenswaardig. Ten slotte wees spreker nog op het onderscheid tusschen jongens- en meisjes-gym- nastiek en ontwikkelde op duidelijke wijze zijne denkbeelden omtrent de te geven commando's. Na deze inleiding, die door alle aanwezigen zeer gewaardeerd werd, ontspon zich een debat, waaruit bleek, dat men het over het algemeen met den in leider eens was. Op voorstel van den Heer v. d. Berg werd de volgende motie bij acclamatie aangenomen :„JDe al gemeene vergadering van onderwijzers en onder wij ze ur essen in het arrondissement Helder spreekt als „haar gevoelen uit, dat voor het geregeld geven van onderwijs in de vrije- en ordeoej'eningen op de la ngere school een afzonderlijk en geschikt lokaal on- „misbaar is." l)c tweede spreker, de Heer Kloeke, te Schagen, behandelde op zeer verdienstelijke wijze het onder werp: Het teekenonderwijs op de lagere school. Spreker ving aan met er op te wijzen, dat hij reeds vroeger hetzelfde vraagpunt in eene vergade ring als deze had behandeld. Wns er toen sprake van de wensclielijkheid Yan dit onderwijs, thans staan wij voor dc vraaghoe moet het gegeven worden. Is wel eens beweerd, dat de volksschool de kinderen nog veel te veel „klaar" maakt, bij liet teekencn is „inpompen" onmogelijk, wat natuurlijk zeer voor liet vak pleit. Hij vergeleek vervolgens liet handteekenen met liet zingen cu toonde aan, dat beide vakken, wat doel en belang betreft, veel met elkander overeen komen. Ofschoon vele wegen naar Rome leiden, vond de inleider die methode de beste, welke iu staat is, het kind honderden en duizenden lijnen in verschillende standen enz. te doen teekenen, zon der dat het zich verveelt. Ilij gaf eene kortè schets van de wijze, waarop het handteekenen vroeger werd gegeven en sprak de mccning uit, dat het teekenen van neuzen, ooren, enz. of naar zooge naamde teekenblaadjes (zwart met wit) sterke afkeu ring verdient. Ook de verbinding van teekenen met aardrijkskunde is niet aan te prijzen, daar eene kaart een veel te moeilijk voorbeeld is. Het kind moet begrijpen wat het teekent. De bestaande methodes klimmen naar sprekers meening te snel in moeilijkheid op en geven niet zelden veel te ingewikkelde figuren. Daarom heeft hij zelf een' leergang bedacht, welke hij aan liet oordeel der vergadering onderwierp. Spreker eindig de zijne belangrijke rede met den raad aan hen, die tegen het nieuwe vak mochten opzien „Oefen u zelf, zoek zooveel mogelijk voorlichting en ge bruik uw gezond verstand." Het hieropvolgend debat was zeer belangrijk. De derde spreker, de heer Gazan, alhier, hield ten slotte eene voordracht, getiteldOnze kinderen, een pacdagogisch-critische studie. Achtereenvol gens besprak spreker liet te vroeg verlaten der school de zware eischen tegenwoordig aan de opvoeding gesteldde opleiding der vrouwde wieginrielitiiigen; de fröbelscholen en kinderspeel tuinen de gewone lagere schoolde zedelijke vorming der jeugd enz. enz., waarop een debat volgde. De werkzaamheden werden afgewisseld door het op verdienstelijke wijze zingen van e»*>ige liedereu, onder leiding van den heer Kuijk -Lier. Zijdewind. Met algemeene stemmen is benoemd tot onderwijzeres aan dé openbare school alhier, mej. A. C. Grosse Forstman te Groesbeek. Benoemd tot onderwijzer te Harry-Sinith in den Oranje-Vrijstaat de heer H. Berg, te Sappemeer. Landbouw en Veeteelt. Thans is verschenen de 16de aflevering van het Fricsclic Rundveestamboek. Zij bevat de beschrijving van 160 zwartbonte stieren, 407 zwartbonte koeien, 1 roodbonte stier, 3 roodbonte koeien en 14 gemengd kleurige koeien, waaronder van verscheidene exem plaren de afstamming tot in het 4de en 5de geslacht wordt medegedeeld. Kerknieuws. PREDIKBEURTEN. Herv. kerk te Noordzijpe: Zondag 22 Juni, Oudesluis, v.m. 9.30, ds. Fetter. Herv. kerk te Zniclzijpe Zondag 22 Juni, St. Maartensbrug, n. m. 1.30, ds. Fetter. Doopsgezinde Gemeente Zondag 22 Juni, v. m. 10 u., Oudesluis, ds. van Calcar. Herv. kerk te St. Maarten Zondag 22 Juni, geen dienst.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 2