De heer Seret zou liever een driejarig leer plan aan de Academie gewenscht hebben, met eenjarige voorbereiding aan een militaire school. De Cadettenschool bestrijd hij uit een paedago- giek en principieel oogpunt, dit laatste wegens haar verplicht neutraal karakter. Hij behoudt zich zijne stem voor. De heer Schimmelpenninck van der Oye ver dedigde het ontwerp, ook de Cadettenschool. De heer Vermeulen was nog niet overtuigd, dat de voordeelen van dit ontwerp zwaarder wegen dan de nadeelen. Overigens zag hij geen noodzaak voor 't ontwerp. Hij behield zich zijne stem voor. De heer Rooseboom had in 't algemeen geen overwegende bezwaren tegen het ontwerp. Wel wegen de kosten bij hem en daarom zou hij de cadettenschool willen achterwege laten. De heer Zaaijer bestreed, dat het toelatings examen aan de Academie niet gelijk zou zijn aan 't eindexamen der Hoogere burgerschool. Hij drong sterk aan op nauwe aansluiting v'an militair en middelbaar onderwijs, door voor toelating tot de Academie het afgelegd eindexamen der H. B. S. verplichtend te verklaren. Dinsdag is de minister aan 't woord. Binnenlandsch nieuws. Helder. Vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, gehouden den 16 Juni 1890. Na lezing en goedkeuring der notulen wordt door den Voorzitter, den heer L. W. F. Ouden hoven, aan de orde gesteld ter behandeling de aanvrage aan de Staten dezer provincie om sub sidie voor den aanleg vau een spoorweg van Alkmaar naar Hoorn, gedaan door de heeren Bosman en de Lange te Alkmaar en andere daaruit gevolgde aanvragen om subsidie voor een stoomtram tusschen die plaatsen. Na discussie wordt besloten een adres te richten tot de Pro vinciale Staten tot ondersteuning van de aanvrage van de heeren Bosman en de Lange, omdat eene directe aansluiting van het oostelijk gedeelte dezer provincie aan het bestaande spoorwegnet wordt geacht meer in het belang te zijn van deze gemeente dan eene gedeeltelijke verbinding met den spoorweg door middel van een stoom tram. Op een adres van de Nederlandsche vereeni- ging tot voorkoming van ongelukken in fabrieken en werkplaatsen, in verband met de te houden Veiligheidstentoonstelling en het Congres voor Nijverheidshygiène en reddingswezen te Am sterdam, wordt besloten de gevraagde inlichtin gen zooveel mogelijk te verstrekken. Komt ter tafel een adres van de Vereeniging „Vergunning" te Helder, houdende verzoek tot indiening van een adres aan de Hooge Re geering om verbodsbepalingen te doen uitvaar digen tot het verleenen van patent als tapper en slijter aan actief dienende militairen na eenige bespreking hierover zal genoemde Vereeniging worden uitgenoodigd opgaven te doen der per sonen, welke in het door haar bedoelde geval verkeeren. De Voorzitter wijst er op, dat de pogingen, om te dezer plaatse een agentschap van de Nederlandsche bank te verkrijgen, in zooverre zijn geslaagd, dat de heer P. Groen alhier is benoemd tot correspondent iste klasse van die instelling; verder brengt hij dank aan den heer W. Bakker Hz. voor de opgaven, door hem ver strekt in zake inlichtingen, gevraagd door het Comité van Lloyds Register of British en Foreign Shipping te Londen. Het rapport van den heer S. W. Stooker en het onderzoek van het Chemisch Bureau te Amsterdam in zake vervalsching van levensmid delen wordt gelezen en geeft geene aanleiding tot verdere bespreking, en wordt den heer Stooker mede dank gebracht voor zijne bemoeiingen in deze zaak. Hierna niets anders aan de orde zijnde, wordt de vergadering door den Voorzitter gesloten. Helder. De „Gymnasten-Schietclub" alhier is erkend volgens de wet van 22 April 1855 (Staatsblad no. 32). De statuten zijn opgenomen in de „Staatscourant" van 19 Juni. Texel. Wij waren in de gelegenheid ook in zage te nemen van de rekening en verantwoording van den polder Waal-en-Burg over 1889 en ont kenen daaraan het volgende De ontvangsten hebben bedragen 3008,68£ De uitgaven 2444.22£ Batig saldo 564.76 De ontvangsten zijn omschreven in 4 hoofdstuk ken, als I. Batig saldo vorige rekening 842.05£ II. Restanten vroegere diensten 594.37 Hl. Inkomsten van bezittingen 1087.25 IV. Buitengewone ontvangsten 485.01 3008.68* Hoofdstuk III vermeld huur van landerijen, dijken, wegen en vischwater. Hoofdstuk IV, opbrengst van roerende goederen, grond van het boventalud der oude slapersdijken, 11a aftrek van hetgeen daarvan aan het Waterschap de 30 gemeenschappelijke polders en het Burger Nieuwland moest worden uitgekeerd f209.51hooi- gewas van de Riethoorn en de rietbol, grasgewas van den Boomendijk en zand van den Ruigendijk f275.50. De uitgaven, in 5 hoofdstukken omschreven, ver melden I. JaarvVedden en onkosten van beheer 708.97 II. Belastingen 170.99 UI. Aanleg en onderhoud van werken 690.59 R~. Rente» en aflossing van schuld 674.00 V, Buitengewone uitgaven 199.371 j 2443.92J Hoofdstuk I omschrijft meer specifiek jaarwed den bestuur en beambten? huishoudelijke kosten en kosten van administratie. Hoofdstuk III wijst aan voor tochten en slooten f 26.66 wegen f 430.25 (daarbij inbegrepen f 400, als bijdrage voor den weg van af den Langewaals- weg tot de haven Oudeschildsluizen, duikers en schoeiïngen f243.68. Hoofdstuk IV, renten f374 en aflossing van schuld f300. Hoofdstuk V, gratificatiën, remise van huur en rechtszaken. De schulden van den polder bedragen f8500 n 4f procent. De eigendommen zijn :126.56.00 land, dijken, wegen en water eene huismanswoning met loods en 9 are 55 centiaren grond in erfpacht uitgegeven. (Tex. Ct.) Texel. Jl. Woensdag wapperde alhier van alle torens en uit vele woningen de drie kleur. Den kinderen van de openbare scholen aan den Hoorn en te de Cocksdorp en van de Chr. school te Oosterend werden feestjes bereid. Overigens hadden, tengevolge van de groote drukte bij schippers en landlieden, alsmede door de ophanden zijnde kermis, geene feestelijkheden plaats. Schagen. De Schager kermis belooft dit jaar bijzonder bezienswaardig te worden, want niet alleen, dat er vele kramen en kleinere tenten zullen komen, ook zal deze kermis be zocht worden door het paardenspel van den heer Schuitevoerder, door eene groote stoomcaroussel, door het tooneelgezelschap van den heer W. Hart, door „Magneta" en 't best 't lest door het Nederl. tooneelgezelschap, dat eenige uitvoe ringen zal geven in het lokaal van den heer Kos. Waarschijnlijk ook komt Wery's honden en apentheater. Schagen, 18 Juni. Jl. Zondag werden in het koffiehuis van den heer W. Roggeveen Cz. bij gelegenheid der tentoonstelling van teekenin- gen, vervaardigd door leerlingen van den cursus der Bouw-Vereeniging alhier, aan de volgende leerlingen prijzen uitgereikt Voor bouwkundig teekenen iste leerjaar. J. Entes, Zijdewind, iste prijs voegpasser, B. de Rooij, Schagen, 2de prijsver- stelbare schrobzaag. 2de leerj. G. Houtkooper, Barsingerhorn, verstelbare passer. 3de leerj. H. Raven, Schagen, sponningschaaf. Hoogste afdee- lingP. Eriks, Barsingerhorn, ivoren decimeter. Voor handteekenen iste leerj. H. Schene, Schagen, boekwerkje. 2de leerj. W. van Twu ij ver, Barsingerhorn, boek werkje. 3de leerj. Joh. Overtoom Sz., Schagen, iste prijs, tubenverfdoos. B. Ranke Jz., Schagen, 2de prijs, passerdoos. Eereprijs aan S. Stam, Zijdewind, tubenverfdoos. Alkmaar. Omtrent de viering van den Waterloodag ontleenen we aan de „Alkin. Ct." het volgende Allerwege wapperde de vaderlandsche drie kleur met den oranjewimpel. Aan straatversie ring was echter weinig gedaan. Van alle richtingen stroomden de bezoekers naar hier. De treinen waren overvol, het we melde van rijtuigen van buitenlieden. Te een uur precies verliet de stoet, vormende den historisch-allegorischen optocht„Bij Waterloo gezegepraaldons volksbestaan bevestigd 1" het Doelenveld, waar men zich verzameld had. De costumes, geleverd door den heer J. N. Mulder, te Utrecht, wekten al dadelijk ieders bewonde ring. Alle vensters van de huizen, waar de optocht langs trok, waren dicht bezet, geen stoep om maar eene verhooging te hebben, die beter zou kunnen doen zien bleef onbezet, allerwege was groote belangstelling. De stoet werd voorafgegaan door feestcommis- sarissen te paard, gevolgd door tamboers en muziek van het stedelijk muziekkorps, onder directie van den heer J. M. Otto, welke met een heraut, aan het hoofd van een wacht te paard, de openingsgroep vormde. De eerste afdeeling „Verval en Overheersching" had natuurlijk als hoofdpersoon Napoleon I, die met cavaleristen, grenadiers, gendarmen en douanen als levende bewijzen diende, hoezeer „de vreemde overheersching," het in deze afdeeling voorko mende plateau, ons land in ellende had gebracht. Zij werd voorgesteld door een demon, die Hol lands vlag heeft verscheurd, het wapen heeft verbroken, het geschiedboek gesloten houdt en het recht vertrapt. Aan de vier hoeken brachten Zedeloosheid, Boosheid, Armoede en Slavernij onder beeld, wat de gevolgen dier overheersching voor ons land waren. De Engelsche Hertog van Wellington met cavaleristen en bergschotten, Prins Blücher, met zijn Pruisische paarden- en voetvolk, benevens de Erfprins van Oranje, mede door eene Ne derlandsche gewapende macht gevolgd, waren de hoofdpersonen der tweede afdeeling „Het geweld ter neer geworpen." Op een tweede plateau „de vergelding" zag men de wapens en vlaggen der verbonden mogendheden een formee vor men, waaruit zich een seraf verhief, die het ge weld heeft ter neer geworpen en doodelijk treft. Humaniteit, Recht, Orde en Moed, aan de vier hoeken, toonden aan, dat betere tijden aan braken. „De geschiedenis komt tot haar recht" noemde de ontwerper van den optocht, de heer Jb. Mas- dorp, de afdeeling, de grootste, die den stoet sloot. Door de vreemde overheersching was aan Hollands onafhankelijk volksbestaan een einde gemaakt. Als uitvloeisel van den slag bij Water loo, van de zege over den overheerscher, werd Hollands naam in eere hersteld, kwam Hollands geschiedenis, met zoo menige schoone bladzijde, weder tot haar recht. Claudius Civilis, Brinio, Radboud, Wittekind en Karei de Groote met hun gevolg van krijgsliedende graven Wil lem II, Roomsch Koning, en Floris V, „der Keerlen God", met gevolg; Prins Willem I, Prins van Oranje, en tal van merkwaardige per sonen uit dit voor ons land zoo belangrijk tijd vak, vormden het eerste deel dezer afdeeling. Hierop volgde het fraaie plateaude Neder landsche maagd, die Neêrland's vlag met den Oranjewimpel verhief, wier schild prijkte met het beeld van den Vorst uit het Oranjehuis. Voor haar zat de geschiedenis, die het boek wijd hield opengeslagen, terwijl zij wees op de groep, die voorafgaat. In haar gevolg bevond zich de ontwikkeling met den olijftak des vredes en den hoorn van overvloedzij wees op de groep, die volgde. De wapens der provinciën ter wederzijden van het hoofdbeeld werden door geniCn bewaakt. Aan de vier hoeken handel, kunst, wetenschap en nijverheid. Prins Maurits en Frederik Hendrik met gevolg van groote mannen op het gebied van staatkunde, krijgskunde en zeevaart, gingen vooraf aan het plateaude zeevaart, waarop Neptunus, de god der zee, zijn schelpvormigen zegewagen bestuurde, omstuwd en voortgetrokken door zeenimfen. Batavia's groote stichter, Jan Pieterszoon Koen, met Vondel, Rembrandt en Jan de Witt, vorm den eindelijk met Willem III, Koning-Stadhou der en een aantal edellieden de derde groep, waarna een vijfde plateau „Het schip van staat", mede allerfraaist samengesteld, de lange rij his torische personen sloot. „Het schip van staat" stelde het koninkrijk der Nederlanden voor; op den voorsteven bevond zich de vrijheid met Neórlands driekleur. In haar gevolg de ont wikkeling en vooruitgang van landbouw en koophandel. Een Oosterling en Westerling, voor stellingen van onze Aziatische en Amerikaansche bezittingen, boden ons Prinsesje, als vertegen woordigster van het geheele Nederlandsche volk, hunne hulde en schatten aan. De genius van het Oranjehuis stuwde het schip voort en waakte over den haar toevertrouwden schat. Werden uit menig venster, o. a. aan vele hoofdpersonen, lauwerkransen of bloemen toege worpen, ook aan ons Prinsesje werd op vele plaatsen eene dergelijke welsprekende hulde gebracht. Warder, 19 Juni. Ten aanhoore van een talrijke schare belangstellenden, sprak heden de heer F. W. Drijver zijn laatste woord tot de gemeente, die hij ruim 4 jaren diende. Was het spreker aan te zien, dat dit heengaan hem moeilijk viel, het bleek dat voor zeer velen met hem dit scheiden moeilijk was. De gemeente zong ten slotte de bekende zegebede den scheidenden leeraar toe. Na afloop der Godsdienstoefening vervoegden zich vele vrienden aan de pastorie, ten einde een handdruk te wisselen met den predikant en de zijnen, en zoo indien nog noodig te getuigen van hun belangstelling, en uit te spreken de beste wenschen voor zijn geluk en dat der zijnen. Warmenhuizen. Het steïgerwerk, dat wordt aangebracht in 't Koor der Hervormde kerk alhier, schijnt een bewijs te zijn, dat het vroeger omschreven schilderwerk op die plaats in eigendom aan 't Rijk zal overgaan. Naar wij vernemen zullen van de verschillende vakken schetsteekeningen worden gemaakt. Harenkarspel. Ook in onze gemeente is de 18de Juni niet onopgemerkt voorbijgegaan. De schoolkinderen van de drie gemeentescho len werden op tal van versnaperingen onthaald, feestliederen werden gezongen, terwijl eene pop penkast er voorzeker ook veel toe bijdroeg, om de vroolijkheid te verhoogen. Ten slotte ont ving ieder kind nog een fraai geschenk. Verder namen ongeveer 60 personen deel aan een op tocht te paard, door de verschillende deelen onzer gemeente. Bovenkarspel. Tot hoofdopzichter bij de Zuid-Afrikaansche Spoorwegmaatschappij is be noemd de heer W. Burgers, gewezen opzichter bij de Staatsspoorwegen alhier. Middelie. Het Waterloo-feest werd jl. Woensdag alhier metgrooteopgewektheidgevierd. Onder be geleiding van het fanfarekorps trokken de school kinderen in optocht door de gemeente. In de herv. kerk, waar de kinderen onthaald wer den, hield de burgemeester eene gelegenheidsrede en werd verder nog het woord gevoerd door den H. W.. v. d. Ploeg, predikant bij de Doops gezinde gemeente alhier, den heer H. Kist, predikant te Oosthuizen, en het hoofd der school. Deze toespraken werden afgewisseld door het zingen onzer volksliederen, nu eens door het orgel, dan weder door de krachtige tonen der horens geaccompagneerd. Het kerkgebouw was te klein, om alle belangstellenden te bevatten. Nadat aan elk der kleinen een feestgeschenk was uitgereikt, begaf men zich naar het feest terrein, waar verschillende wedstrijden voor jongens werden gehouden. Met een gekostumeerden optocht des avonds, gevolgd door een bal, werd dit nationaal feest besloten. Als eene bijzonderheid mag vermeld worden, dat de 84jarige heer J. Visser uit Warder, een oudstrijder uit den tiendaagschen veldtocht, dit feest van het begin tot het einde bijwoonde. Scheveningen. Vanwege de directie der Noord- en Zuidhollandsche Reddingmaatschappij is door een deskundige een onderzoek ingesteld naar de zeewaardigheid van de reddingboot al hier. Aan de boot zijn geen gebreken opge merkt en zij zal dus ter gelegener tijd opnieuw beproefd worden. Marine en Leger. Naar wij vernemen, wordt de luit. ter zee 1ste kl. H. van den Pauvert, thans leeraar aan het Kon. Instituut voor de Marine, 15 Augustus a. s. geplaatst als lste officier aan boord Zr. Ms. schroefstoomsohip lste kl. «Van Galen". Zr. Ms. ramschip «Stier", commandant kapt. ter zee F. J. Stokhuijzen, vertrekt in het begin der volgende week vau hier naar Hellcvoetsluis en wordt aldaar in het droge dok van 's Rijkswerf opgenomen, om nagezien te worden en enkele voor zieningen te ondergaan. Den 5 Juli zal het bevel over dezen oorlogsbodem worden opgedragen aan den kapt.-luit. ter zee J. A. Vening. Zr. Ms. instructiekorvet „Nautilis", commandant de kapt. luit. ter zee II. G. Hildebrandt, welke den 17den dezer te Christiania binnenkwam, zal van daaruit de oefeningstocht voortzetten naar Edenburgh. De luits. ter zee 2de kl. C. W. Broers, W. H. C. Hoog, L. F. H. Tuckermann en O. Van Len- nep, dienende aan boord van Zr. Ms. stoomschip «Van Galen//, worden met den 5den Juli a. s. op non-activiteit gesteld, terwijl met dien datum wor den geplaatst op genoemden bodem de luits. ter zee 2de kl. Jhr. H. M. De Koek, J. T. T. Modder man en J. M. Zwanenbeek Pauw, en op Zr. Ms. ramschip «Slier", de luit. ter zee 2de kl. C. H. De Lussanet de la Sablonière. Blijkens een bij het Departement van Marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. schroefstoomsohip lste kl. «De Ruyter", onder bevel van den kapt. ter zee J. P. Mercier, den 19den dezer van Simons- stad (Kaap de Goede Hoop) vertrokken, ter voort zetting der reis naar Nederland. De luit. ter zee 2de kl. W. D. II. baron vau Asbeck, wordt met den lsten Juli a. s. geplaatst in de rol van Zr. Ms. torpcdo-iustructieschip „Mamix". Departement van Marine in Oost-Indië. Be noemd Tot machinist-leerling 2de kl. A. W. L. van Zanten, particulier en geplaatst in de rolle van het stoomschip «Raaf" tot 2de stuurman, de 3de stuurman D. C. ten Have. Overgeplaatst: Van het stoomschip «Condor" te Atjeh op het stoomschip «Zwaluw" te Timor, de gezaghebber der 2de kl. C. van Dortvan het stoomschip «Koetei" te Palembang op het stoom schip «Condor" te Atjeh, de gezaghebber 2de kl. G. N. Z. Wallin van het stoomschip «Zwaluw" te Timor op het stoomschip «Sperwer" te Macasser, de benoemde 2de stuurman T. D. C. ten Have van het stoomschip «Reiger" op het stoomschip «Raaf", de 2de machinist J. J. Bisschop van het stoomschip «Raaf" op het stoomschip „Reiger", de 2de machinist J. J. A. Bronsgeest; van het stoom schip „Sperwer" te Macasser op het stoomschip „Koetei" te Palembang, de gezaghebber 3de kl. J. G. L. Florijn van het stoomschip „Indragirie" te Riouw op het. stoomschip „Temate" ter Sumatra's Oostkust (Deli), de gezaghebber 3de kl. H. B. de Boer; van het stoomschip „Gier" te Muntok op het stoomschip „Indragirie" te Riouw, de lste stuurman J. Kaan. Bij de practische oefeningen met kustgeschut, welke dezer dagen onder leiding van luit.-kol. P. A. Scheltus, van het 4de reg. vest.-art. te 's Hage, alhier worden gehouden, worden proeven genomen met een kanon op affuit van 12 cM. k. a., dat geplaatst is op een draaischijf, om daardoor het richten van den vuurmond te bespoedigen. Deze draaischijf is vervaardigd, overeenkomstig de vinding van den kapt. H. M. Engelhard, van genoemd reg. alhier. (Vad.) Werd onlangs door dan min. van Oorlog bepaald, dat de buskruitlading van electro-schoktorpedo's zou vervangen worden door een, bestaande uit droog en nat schietkatoen, thans zal ook bij den Marine-torpedod. dit ontploffingsmiddel worden gebezigd. Te Hellevoetsluis zal het voorloopig worden opgelegd in bergplaatsen van de artillerie. Benoemingen, enz. Door Z. M. is benoemd tot griffier bij het kan tongerecht te Medemblik mr. S. J. II. van Wal- chren, advocaat en procureur te Haarlem, tevens beëedigd klerk ter griffie van de arrond.-rechtbank en plaatsvervangend-griffier bij het kantongerecht aldaar. Onderwijs en Examens. Anna Paulowna, 20 Juni. Onze geachte plaatsgenoot, de heer P. Steen, legde heden met goed gevolg aan de Universiteit te Amsterdam, zijn arts-examen af, lste deel. Het schoolfeeest te Sint-Maarten, gehouden op Zondag 15 dezer, ter herinnering aan den slag bij „Waterloo", is uitnemend geslaagd. Te 9 ure vereenigde zich het gezelschap in de met groen versierde kolfbaan van den heer C'. Kieft, te Sint- Maarten. Vaandels, vlaggen en banieren decoreerden de feestelijke stemming en werden in optocht meege dragen naar de ongeveer een halfuur verwijderde woning van den wethouder K. Blom, aan wicn, evenals aan den Burgemeester, den heer W. Scliermerborn, door het zingen van gepaste liederen eene serenade werd toegebracht. Na aldaar onthaald te zijn, keerde jeugd in blijde stemming uaar het feestgebouw terug, waar die versnaperingen werden aangeboden, welke onmisbare factoren zijn in het oog van een kind, dat werkelijk denkt feest te vieren. Muziek van het gezelschap Schlafraann nit Haarlem, draaimolen en poppenkast droegen het hunne bij om een drom van belangstellenden naar Sint-Maarten te brengen, wat dan ook werkelijk het geval was. Den lieer Sturm, onderwijzer aldaar, werd den zeer verdienden lof toegebracht wegens de nette regeling vau den zang en den dans waarmede deze voor de jeugd van Sint- Maarten zoo heugelijke dag besloten werd. Bevorderd te Utrecht tot doctor in de Nederl.- letterkunde de heer G. W. Lernkamp, geb. te Hoorn, met proefschrift get. „De sleutels van de Sont. liet aandeel van de Republiek in den Deensch-Zweedschen oorlog van 16441645". Benoemd tot derden onderwijzer aan een school lste kl. de heer J. Kaper, te Oosterblokker. Landbouw en Veeteelt. Texel. Bij de tot heden gehouden hooivei- lingen bleven de prijzen flink stand houden ge middeld wordt een derde meer dan het vorige jaar betaald. Oosterend (Texel). Jl. Dinsdag arriveerde alhier eenige maaiers van elders, welke bijna allen dadelijk werk konden krijgen, niettegenstaande dik wijls beweerd is, dat hier maaiers genoeg zijn. Warmenhuizen. Zag 't er in de Mei maand voor den landman nog niet erg rooskleurig uit, en hij dacht dat het „hooigewas" gedeeltelijk zou mislukken, 'n paar flinke regenbuien brachten daarin eene gunstige verandering. Voor 't hoofdproduct „kaas" worden goede prijzen prijzen besteed. Een en ander geeft belanghebbenden reden tot tevredenheid. De heden van wege de Vereeniging tot ontwik keling van den Lnndbouw in Hollands Noorder kwartier te Hoorn te houden tentoonstelling van paarden, rundvee, schapen, varkens en kaas zal een uitnemend beeld geven van de hoogte, waarop het landbouwbedrijf in ons gewest zich bevindt. Bijna alle inzendingen toch zijn uit Noordholland boven Purmerende toegezegd, alleen Friesland zal, onder het rundvee, met een paar nummers ver tegenwoordigd zijn.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 2