Proces-verbaal opname boeken en kas van den gemeente-ontvanger, kassa f 3815.95$. Voor kennisgeving aangenomen. Goedgekeurd af- en overschrijvingen op rekening 1889, tot een totaal bedrag van f 1124.17$, voor verschillende posten. Het in de vorige vergadering aanhangig gebleven verzoek van dr. Stam, om achter een perceel van hem in de Warmoesstraat, de Burgwal te mogen rioleeren en om een stukje grond aldaar, aan de gemeente behoorende, in eigendom te bekomen, komt alsnu aan de orde. De Voorz. licht toe, dat bedoeld stukje grond in 1862 aan de Diaconie der Herv. gem. aan den Burg, voor onbepaalden tijd in erfpacht is afgestaan, #n de gemeente daarover alzoo niet kan beschikken. Tegen de rioleering van genoemd gedeelte der Burg wal bestaat bij B. en W. geen bezwaar, mits dit geschiede met buizen van voldoende wijdte. Wordt besloten adress. hiervan kennis te geven. Goedgekeurd zonder hoofdei, stemm. een verzoek van J. Ph. Bakker, om achter zijne woning in de Weverstraat eene loods te bouwen. Op een schrijven van Mej. L. Boeligesse, vroed vrouw te Cocksdorp, verzoekende uit hoofde de weinige Terdiensten, eene tegemoetkoming van ge meentewege, 't zij vrije woning of gratificatie, wordt door B. en W. voorgesteld afwijzend te beschikken. De heer C. Keijser Pz. meent, dat men wel reke ning moet houden met den veranderden toestand, waaruit voor de adress. ongetwijfeld vermindering van inkomsten is ontstaan. Hij acht hetuietmeer dan billijk voor dit jaar eene gratificatie van f 25 toe te staan. De heer F. Keijser zegt, dat het afwijzend advies is genomen met het oog op vroegere besluiten. Het toestaan eener gratificatie zou allicht tot moeilijk heden leiden. De heer Dros is het met den heer C. Keijser eens, wanneer de toestand thans zooveel ongunstiger is dan vroegerhij zou eerst een onderzoek willen. Bij stemming wordt met 7 tegen 6 stemmen be sloten aan adressante voor dit jaar eene gratificatie van f 25 te verleenen. Tegen stemden de heeren Westenberg, F. Keijser, Koorn, Koeper, W. K. Bakker en Zijm. Daarna komt ter tafel een schrijven van den heer J. P. Thijsen, h. d. s. met uitgebreid leerplan, waarin deze de aandacht van den Raad er op vestigt, dat sedert 24 Februari aan die school vaceert de betrekking van onderwijzer. Hij wijst er op, met omschrijving van redenen, dat het onderwijs aan die school (28 kinderen) niet tot zijn recht kan komen, weshalve hij verzoekt dat in de bestaande vacature zal worden voorzien door aanstelling van een onderwijzer met acte voor de Fransche taal. De Voorz. stelt daarop namens B. en W. voor, dat de Raad machtiging verleene, om sollicitanten voor die betrekking op te roepen. Betrekkelijk het doen eener oproeping zijn B. en W. het eens, doch opzichtens het tractement, is de meerderheid van dat Coll. voor f 700, de minderheid voor f 650. De heer F. Keijser (minderheid der commissie), meent dat voor f 650 wel een geschikt persoon zal zijn te bekomen. De heer C. Keijser Pz. vindt een tractement van f 6 50 voor een onderwijzer met acte voor de Fran sche taal niet zeer hooghij geeft in overwe ging of het niet wenschelijk zou zijn, met het oog op verschillende omstandigheden, iemand aan te «tellen met acte als hoofd. Nadat nog enkele andere leden hieromtrent hun gevoelen hadden kenbaar gemaakt, wordt met 8 tegen 5 stemmen besloten het tractement op f 700 te bepalen. Tegen: de heeren F. Keijser, Boon, Roeper, Koning en W. K. Bakker. De vergadering gaat daarna over in geheime zitting tot behandeling van reclames tegen den hoof delijk en omslag. Na heropening zegt de heer Dros bij gewone rondvraag, dat hij had verwacht, het adres van Be- stuurderen van 't Algemeen Belang in deze vergadering ter tafel te zien brengen. De Voorz. licht daarop toe, dat in de vorige ver gadering werd besloten dit adres in eene volgende te behandelen, echter zonder bepaling in welke, en dat het door zijne tijdelijke afwezigheid nog niet genoegzaam in overweging is genomen. De heer Koorn acht het wenschelijk, om bij ver betering der haven te O. S. ook een verbeterde oprid te maken van den weg vanaf Oosterend. Iedereen was het daarmede eens, doch er heerschte verschil van gevoelen, tot wiens gebied deze werk zaamheden behoorden. Verder niets te behandelen zijnde, wordt de ver gadering gesloten. Texel. De vaak besproken reddingstoestel van den heer P. C. Koning alhier, welke naar Toulon ter tentoonstelling was gezonden, is maar opgesmukte dame met een hoogst koket coifure en met levendige gebaren, confituren. „O, Melingo I11 riep Otti, de andere nieuws gierig aanstarend. Mejuffrouw Melingo was de diva van een Operetten-theater uit de voorstad, minder bekend door haar kunst als door hare liefdesavonturen in de voorname wereld. Zij was zeer in de mode, dagelijks hadden de nieuwsbladen iets over haar te melden. Den eenen keer had zij een tooneel- aanvrage naar Amerika, op een anderen keer had zij met haren directeur twist gehad, dan weder had een dichter een vers op haar japon geschreven iederen dag wist men iets anders omtrent haar te vertellen. Zij was nauwe lijks mooi te noemen, maar zij had schoone oogen, die zij uitstekend wist te gebruiken. Het jonge meisje keek met tegenzin en afschuw naar het steeds belegerde kleine confiturenstandje tegenover haar. De theater prinses deed schitterende zakenzelfs de dameswereld drong er zich om heen, om met de welbekende tooneelheldin eenige woorden te wisselen. Op deze wijze was het zeer goed te verklaren, dat Edwina's photografiën onopgemerkt bleven, te meer daar zij niets deed, om de koopers aan te trekken. „Nu ove rdrijf je weer/' zeide Otti; //tegen woordig behooren die tooneeldames eeniger- nabij de Fransche kust beproefd en daarna met de bronzen medaille bekroond geworden. De Jury bestond aldaar uit de hh. Bemard, oud-kapitein ter zee, Mourat, kapitein ter zee, Valèrie, oud-kapitein ter zee, Aubin, president der Sauvetage de Toulon, en Rollier de Baly, oud-schout bij-nacht. Anna Paulowna. Door den Heer P. Zaneu Hz., van Ammerstol, aannemer van het vcr- hoogen vau den oostdijk van af de watermolen vau Keuris tot aan de Wieringerwaard, is met dit werk een begin gemaakt. Voorloopig zijn een vijftigtal polderwerkers, gehuisvest in een vijftal houten lood sen, begonnen. De benoodigde grond wordt gehaald uit den Wie- ringerwaarder boezem. Winkel. Jl. Woensdagavond werd de heer H. Rezelman, die tot burgemeester dezer gemeente herbenoemd was, op nette wijze per rijtuig van het station Noord-Scharvvoude gehaald. Z. E. A. had dien dag te Haarlem voor den Commissaris des Konings den eed afgelegd. Aan de grens der gemeente werd hij door een paar corporaties en tal van ingezetenen afgehaald. Begeleid door het fanfare-corps en de Gymnastiek-Vereeniging ging de tocht naar des burgemeesters woning, waar voor een verlichte eerepoort was opgericht. Bij de aankomst maakte de met groeu versierde plaats vóór het huis door het ontstoken Bengaalsch vuur een schoonën indruk. Het prachtige weder begunstigde de muziek en de apotheose, die ter eere van den algemeen beminden burgemeester voor diens woning werden uitgevoerd. Een optocht met fakkels, die ook door den heer H. Rezelman per rijtuig werd gevolgd, besloot de plechtigheid. Amsterdam, - De vorige week Donderdag had de uitvoering plaats van leerlingen vau het Amsterdamsche Conservatorium. De groote zaal van 't gebouw van den Werkenden Stand, waarin 't Concert gegeven werd, was overvol met be langstellenden. Onder de optredende leerlingen behoorde mej. L. M. Denijs, van Schagen, ten onzent als violiste zeer gunstig bekend. Zij gaf bij gelegenheid van deze uitvoeringConcert (iste gedeelte, met cadans van David) van Beet hoven en trad later te zamen met nog twee leer lingen van 't Conservatorium op. Deze eind-uit voering wordt algemeen zeer geroemd. De verslaggever van het „Hbld." zegt omtrent het spel van mej. Denijs het volgende „Mej. Denijs had zich door de keuze van het stuk een zeer zware taak gesteld. Zij had echter hare krachten niet overschat en wekte algemeene bewondering door hare krachtige, kernachtige en even breede als stijlvolle voordracht. Ook het Concert voor drie violen, dat zij met twee an dere leerlingen ten gehoore bracht, genoot een zeer verdienstelijke wedergave." Haarlem. Een aantal leden van de Ver eeniging van burgemeesters en secretarissen in Noordholland maakten jl. Vrijdag een rijtoer door Haarlem en omstreken. Te Lisse werd in „de Zwaan" een ontbijt gebruikt en het middagmaal in het nieuwgebouwde hotel van den heer Schol ten in den Hout. Utrecht. Door eenige leden van het district der Vereeniging „Eigen hulp" alhier is een plan ontworpen, dat ten doel heeft die velen, vooral vrouwen, als karig gepensioneerden, onderwijzeressen, gouvemanten, weduwen en ongehuwde dochters van ambtenaren, predikan ten enz., die op gevorderden leeftijd bezwaar lijk in haar onderhoud kunnen voorzien, te hulp te komen. Aanbestedingen. Donderdag 3 Juli. Alkmaar. Het R.-K. Paroch. wees- en armbestuur het verbouwen van het weeshuisbegr. f 12.700. Dinsdag 15 Juli. Medemblik, 2 ure. Het rainist. van Binnenl. Zaken de levering van 12000 Kg. aardappelen van 1 Aug. tot en met 31 Oct., of zooveel meer of minder, als blijken zal noodig te zijn. Marine en Leger. Op 's Rijkswerf te Ilellevoetsluis wordt heden uit dienst gesteld Zr. Ms. rammonitor 1ste kl. „Matador". De commandant van dien bodem, de kapt. luit. ter zee J. A. Veniug zal op den 5den Juli a. s. het hevel aanvaarden over Zr. Ms. ram- scliip „Slier", ter vervanging van den kapt. ter zee F. J, Stokhuijzcn. De kapitein A. R. Kraijenhoff van de Leur, tegen 1 Januari 1891 benoemd tot hoofd van onderwijs bij de K. M. A., wordt reeds 1 October a. s. bij die inrichting gedetacheerd. mate onder den netten stand, daar kunnen wij niets aan veranderen, 't Is waar, Melingo staat in geen goeden reuk, maar men moet het zoo nauw niet nemen. Dergelijke meisjes wonen als in een glazen huis. Iedereen let op haar, waarom ieder zich aan hen durft opdringenmen moet ze wat toegevender beoordeelen „Dat laatste moet een ieder voor zich weten,'1 antwoordde Edwina. „Ik vond haar persoon zoo afschuwelijk, dat ik er mij bijna beklemd door gevoel.11 „Maar Edwina, nu zijt ge werkelijk onuit staanbaar! Uw schoonheid komt heel niet tot zijn recht. Als ge een beetje levendiger en wat vriendelijker waart, zoudt ge betere zaken maken. Daar, kijk hierover nu eens: Melingo verkoopt „Baisers1'En wat lacht zij daarbij tegen de heerenNu, weet je, ik vindt het interessant zooiets eens te zien. Men heeft daar anders in geheel geen ge legenheid voor Hé, waar is mijnheer van West toch gebleven Daar koopt hij nog bloemen hij de schoone Müllersdorf. Hij betaald goed, zoo aanstonds zal hij hier zijn „Hij zal natuurlijk wel naar Melingo gaan1', zeide Edwina. „Misschien is zijn beurs ook ledig; hoe kan je nu zoo bepaald op hem rekenen? Overigens is hij niet eens Bij de directie der Marine te Ilellevoetsluis wordt lieden op de gebruikelijke wijze in dienst gesteld Zr. Ms. rammonitor 2de kl. „Panter", waarover het bevel zal worden gevoerd door den kapt. luit. ter zee H. R. J. J. Thorbecke. Aan boord van dien bodem zijn geplaatstde luit. ter zee 1ste kl. D. A. Mensert, als 1ste offic., de luits. ter zee 2de kl. L. E. A. T. Terhaar, J. S. F. Gollay, en II. De Booy. de off. van gez, 1ste kl. D. W. C. Van Dort Kroon, en de off. van adm. 2de kl. A. M. Post Uiterweer. Het machine-personeel bestaat uit den mach. 1ste kl. v. k. J. G. II. Jordans, dien der 2de kl. W. E. Winkler en die der 3de kl. J. K. Bakker en K. H. Kerdijk. Aan de torpedoboot groot model, die aan 's Rijks Marinewerf te Amsterdam wordt gebouwd, is de naam „Nobo" gegeven. De kapitein J. B. "Verhey, van het korps mari niers, wordt van 1 Aug. tot 1 Oct. gedetacheerd bij de Normaal-Schietschool te Gravenliage. De 1ste luit. der mariniers J. Copius Peere- boom vertrekt den 5den Juli a. s. per stoomschip „Sumatra" van de Maatschappij Nederland naar Oost-Indië. Naar aanleiding van de krijgsverrichtingen in Atjeh gedurende het tijdvak van 12 Dec. 1889 tot 1 April 1890, is bij Kon. besluit de sergeant der infanterie N. J. Oldendorp benoemd tot ridder 4de kl. der Militaire Willemsordeaan den kapt. van den generalen staf J. B. van Heutsz toegekend de eeresabel met het gebruikelijke opschrift, en bepaald, dat de fuselier P. A. Janssens bij afzonderlijke dag orders, zoowel in Indië als in Nederland, eervol zal worden vermeld. Onderwijs en Examens. Callantsoog. Voordracht voor onderwijzeres alhiermej. D. Haverkorn, te Wieringerwaard mej. A. Dondorf, te Enkhuizen en mej. A. E. M. Verkade, te Koog aan de Zaan. Kolhorn. Yoordracht vooronderwijzeresalhier: mej. A. E. van Juchem, te Heldermej. E. M. Buijs, te Alkmaar en mej. D. Haverkorn, te Wie ringerwaard. Hoorn. Den 27sten Juni werd in het Park lokaal alhier de jaarlijksche arrondissements-onder- wijzers vergadering gehouden, onder leiding van den schoolopziener Dr. J. C. Matthes. Door den heer Rusting van Obdam werd de bespreking in geleid van het punt„klasse-verdeeling in verband met de vakkeu van het lager onderwijs." Na de pauze hield de Voorzitter eene rede „over het proza." Landbouw en Veeteelt. Anna Paulowna. Wordt alhier 's wiuters evenals elders, door velen geklaagd over gebrek aan werk, de laatste weken waren er handen te kort, voor wiedenen vele andere landbouwwerkzaamheden. Wanneer het groeizaam weer geweest was, zou van vele gewassen door het onkruid toch niet veel terecht zijn gekomen. Thans beloven vele stukken tarwe, rogge, gerst en haver een ruim beschot, zoo ook de paarden- boonen. De karwei heeft veel van de rups geleden, zoo dat vele H.A. totaal verloren zijn. Daar deze land- bouwplaag de laatste jaren steeds erger wordt, zijn sommige landbouwers voornemens de jonge plantjes voor 't volgend jaar weer onder te ploegen. Vlas staat, uitgezonderd een enkel stukje waar brand in is, vrij goed, maar blijft ook kort. De beetwortelen, door een tweetal fabrieken ge zaaid, staan, enkele stukken uitgezonderd, vrij goed, doch niet zooals het vorig jaar. Ook de beetworte len voor het vee hebben op vele plaatsen met kou, droogte en wormpjes te kampen gehad. De aardap pelen staan vrij goed en hebben niet veel door de vorst geleden. De hooioogst is middelmatig. Over het algemeen wordt zeer verlangd naar warmte, waar aan vele gewassen behoefte hebben. Graft. In de omstreken van de Schermer beginnen zich weder gevallen voor te doen van de besmettelijke vlekziekte bij varkens. Hoewel zieke varkens nog zeer sporadisch voorkomen, is men niet zonder vrees, dat deze verschijnselen de voorboden zullen zijn van een epidemisch optreden dier ziekte. Kerknieuws. Castrikum. Beroepen bij de Herv. gem. alhier, ds. A. G. Reede, pred. te Zuidscharwoude, Harlingen. Tweetal bij de Herst. Evang. Luth. gem. alhier: J. L. F. de Meijere, te Bode graven en C. T. Scharten, te Medemblik. van adel, hij heet maar mijnheer West. Papa heeft het mij gezegd, het staat ook zoo op zijn bundel gedichten „Hé, je moest me die gedichten eens laten lezen Ze moeten interessant zijn „Ik vindt ze afschuwelijk „En ik jou onuitstaanbaar, dat zeg ik Hoe kan men zoo onrechtvaardig zijnIk hoor die versen algemeen prijzen alleen jou bevallen ze nietEn waarom zou men hem dan niet mijnheer von West noemen? Hij is rijk en voornaam en hier in Weenen is het nu eenmaal zoo de gewoonte.'1 „Ik zal hem nooit zoo noemen", hield Edwina vol. „Stil, daar komt hij reedsriep Otti. /.Waarachtig, hij gaat naar Melingo. Hoe jammerfle zou hem zoo graag eens van nabij zien en hooren spreken. Er wordt zoo veel van zijne liefdesavonturen verteld. Hij moet werkelijk vreeselijk interessant zijn Bevalt hij je dan niet een klein beetje?" Edwina hield een toornig antwoord terug. Zij had onwillekeurig een heel zonderlinge blik opgevangen, die de heer met de zan geres wisselde. Hoe kon een heer het wagen, een dame zoo aan te zien! Vol edele toorn wendde zij zich af en daar stond ook geluk kig iemand aan haar tafeltje, die met haar verlatenheid medelijden scheen te hebben Rechtszaken. Kanton Helder. Zitting van 25 Juni 1890. Uitspraken: J. K., zonder vergunning ter verkoop in voorraad hebben van sterken drank in 't klein; f 20 boete, subs. 5 dagen hechtenis. I. D., P. K., II. M. en C. A. F., het als voor den dienst aangewezen loteling der Nationale Militie, hoewel behoorlijk opgeroepen, niet op tijd en plaats verschijnen de eerste f 0.50 en de overige f 3. boete, subs. 1 dag hechtenis. J. v. Ws belemmeren van het verkeer op een openbaren landweg, zonder verloff 0.50 boete, subs. 1 dag hechtenis. M. E., niet sluiten van zijne herberg op het be paalde uurf 3,boete, subs 1 dag hechtenis. P. G., straatschenderij f 0.50 boete, subs. 1 dag hechtenis. A. B., dronkenschap bij 2de herhaling 6 dagen hechtenis. A. S., J. R., C. K., C. B., G. B. en W. E., in staat van dronkenschap verstoren van de orde in het openbaarf' 3.boete, subs. 1 dag hechtenis. C. I)., burengerucht en het in staat van dron kenschap versloren van de orde in het openbaar 2 maal f 3.boete, subs. 2 maal 1 dag hechtenis. C. v. d. W., dronkenschap, bij 3de herhaling op 2 tijdstippen 2 maal 8 dagen hechtenis. J. M. K. v. d. P. en M. S., in staat van dron kenschap, in het openbaar de orde verstoren; f3. boete, subs. 1 dag hechtenis. J. P., J. M., P. B., P. L., D. H., M. v. V., W. S., M. H., H. v. S., N. V., A. K., D. II. D., I. Z. en A. v. d. II., openbare dronkenschap f 3. boete, sub. 1 dag hechtenis. Uit onze Koloniën. Volgens gisteren te 's Gravenhage ontvangen telegram is de toestand van den luit- ter zee Van der Hegge Spies, die bij de gevechten te Edi gewond is, zeer bevredigend. Volgens nadere berichten uit Edi is de militaire commandant, kapt. Bijleveldt, licht aan den arm gewond; luit. Oudendal, adjudant van overste Hel- dermann, kreeg een klewanghouw over den rechter arm en de luit. Kessler een schot door den mond. Behalve kapt. Bijleveldt zijn alle te Edi gekwet sten naar Kotta-Radja overgebracht. Tej versterking van de troepenmacht te Edi zijn de 1ste luit. der cavalerie A. B. J. W. Ponso met onderhebbendc manschappen en de 1ste luit. der artillerie G. H. Knoop, met twee stukken daarheen vertrokken. Ingezonden Stukken. [foor den inhoud steil de Redactie zich niet aansprakelijk.] Mijnheer de Redacteur! Vergun s. v. p. aan het volgende een plaatsjeiu uw veelgelezen blad. Op den 6 Juni jl. speelden vijf jongens krij gertje op den publieken weg, daarbij van tijd tot tijd over een drooge greppel springende, en be gingen de overtreding, door gaten in eeu liaag te kruipen en een bebouwd stuk aardappelland te doorloopen, zonder eene plant aan te raken. Van dit verschrikkelijk feit werd, op verzoek van den eigenaar K. Smit, kastelein in de Vlas- en Korenbeurs alhierproces-verbaal opgemaakt, en dat nogwel terwijl de brigadier der Rijksveldwacht hem nog vroeg of hiervan wel proces-verbaal moest worden opgemaakt. Genoemde jongens zijn door den kantonrechter veroordeeld tot eene geldboete, welke straf natuur lijk drukt op de ouders, alle menschen, die met hard werken trachten door de wereld te komen. Deze ouders hadden liever vergoeding willen geven voor schade, hoewel die niet bestond. Het diene tot waarschuwing van ouders die jongens bezitten, in Hildebrand geschetst: ondeu gend, zonder iemand nadeel te doen en de her berg van Smit bezoeken, op hunne jongens te passen dat zij niet over dat verboden land loopen daar door besparen zij zich de kosten en het ziels verdriet, aan de ouders aangedaan. Anna Paulowna, 26 Juni .1890. De ouders der gestrafte jongens. Buitenland. België. Het beroepshof te Luik heeft jl. Zaterdag het vonnis bekrachtigd, gewezen tegen den Brusselschen advocaat Allard wegens dood slag door onvoorzichtigheid, en alleen de schade vergoeding, aan de civiele partij toegekend, van 150.000 frs. op 110.000 frs. verminderd. De heer Allardt heeft, zooals men zich herinneren zal, op een drijfjacht in het Luxemburgsche zijnen vriend BergmanD, lid van het gerechtshof te Brussel, door een ongelukkig schot doodelijk ge troffen. hij kocht een pliotografie van den afgevaar digde Herbst en betaalde daarvoor in plaats van vijftig kreuzer, zooals de prijs was, een gulden. Intusschen dmd de opeengepakte menigte voor de confiturenkraam eerbiedig plaats gemaakt voor den held van den dag." Mijn beer West schertste wat met de diva en betaalde gewillig zijn schatting. Daarna keerde bij zich om, om been te gaan, toen hij op een in 't oog vallende wijze iemand eerbiedig groette. Hij stond tegenover een slanke, voorname dame, die aan den arm van een officier naderbij kwam. Ook deze groet getuigde van een zekere intimiteit, maar was overigens geheel naar de vorm. De dame droeg op bet rossige baar een breedgerande lioed met golvende theegroene veeren, waarmede bet fluweelen herfstcostuum wonderlijk harmonieerde. Zij bad nu den arm van baren geleider losgelaten, als ver wachtte zij, dat mijnbeer von West het op zich nemen zou, haar verder door de zaal te leiden. „Freule Alexandrine von Steinburg", fluisterde Otti baar nicht in bet oor. „Men zegt mij daar juist, voegde zij er met een lichte blos van ergernis bij, „dat bij bet ernstig met baar meent-.11 (Wordt vervolgd.)

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 2