HELDERSCHE- NIEU WEDIEPER COURANT. Jaargang 48. M, 81. .a. Zondag 6 Juli 1890. Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. J. H. VAN BALEN. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. Aau onze Abonnés. ,En deuspereert nimmer!' Jan Pieteriz. Co en. Het Vaderlandt ghetronwe Blijf ick tot in den doot. Wilhelmutlied. Verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per kwartailf 0.70, franco per post f 0.90. Het Zondagsblad, behoorende bij deze Courant, verschijnt eiken Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maandenf 0.75. Voor de abonuéa dezer Courant in de gemeentef 0.30. bniten de v 0.35. REDACTEUR-UITGEVER Molenplein 162/163. Trijs der Adrertentiën: Van 15 regels 30 eent, elke regel meer 6 cent. Big abonnement, naar gelang van de hoeveelheid regels, aanmerkelijk lager. Voor liefdadige doeleinden 3 cent per regel Dienstaanbiedingen voor den werkenden stand3 t Mededeelingeu en aanbevelingen10 jh Pi vr agt tari Zijl N, olie 5, tt tellij van li 4; Eon grr mi do ge Naar aanleiding van een Kon. besluit, kan men zich, te rekenen van 1 Juli 1890, bij directeuren van Postkantoren slechts tegen vooruitbetaling abonneeren op couranten en tijdschriften. Abonnés op ons blad, die bij directeuren van postkantoren (geen brievengaarders) geabonneerd zijn en die geen lust mochten hebben op die wijze geabonneerd te blijven, .vorden beleefd ver zocht zich rechtstreeks bij ons of door bemiddeling van boekhandelaars te abon neeren, daar alsdan geene vooruitbetaling wordt gevorderd. Aan onze abonnés buiten deze gemeente wordt beleefd verzocht het verschuldigde abonnementsgeld over het 2de kwartaal vóór 15 Juli a. s. per postwissel te willen over maken, zullende' anders door ons daarover, met verhooging van 10 cents voor de kosten, per pest moeten worden beschikt. NEDERLAND. HELDER, s Juli. Het wetsontwerp tot regeling van den krijgs dienst, dat thans in druk verschenen is, bestaat uit 362 artikelen. Daaraan ontleen en wij het volgende Er is een zee- en landmacht, hieronder begrepen een landstorm, die alleen ingeval van oorlog tot dienst kan worden geroepen. l)e zeemacht bestaat uit actieve zeemacht en zeeweerde landmacht uit leger, landweer en de aanvullingsreserve en in buitengewone omstandigheden vrijwilligerskorpsen. De organieke sterkte van het leger op voet van oorlog bedraagt niet meer dan 116.000 man. Zee- en landmacht bestaan uit vrijwillig dienenden en uit dienstplichtigen. Tot vrijwillige vervroegde vervulling van den dienstplicht wordt onder bijzondere voorwaarden gelegenheid gegeven. Het maximum dienstplichtigen bij de actieve zeemacht is 3100. Jaarlijks worden daarbij niet meer dan 600 dienstplichtigen ingelijfd. Bij het leger worden jaarlijks ingelijfd ten hoogste Feuilleton rnn de Ileldenche- en Nienwedieper Courant. ï- 3) EEN TROETELKIND TAN HET GELÜK, Roman van F. YON K.APFF ESSENTHER. II. Barones Alexie von Steinburg was slecht gemutst ea het geheele huis sidderde en durfde nauwelijks ademhalen. De mees teres, de strenge, grillige meesteres was ver toornd. Er was nog wel een barones Stein burg in huis, niets minder dan de werkelijke huisvrouw en de moeder der barones, maar die had niets te zeggen. De overleden baron Steinburg huwde met de schoone gouvernante van zijn zusterhet begunstigde meisje liad echter niet den moed om als huisvrouw, als dame op te treden, ra en vooral niet, toen het haar niet vergund was aan baron Alexandér, baren gemaal, m- een zoozeer gewensclite zoon en erfgenaam te schenken, wat hem erg ontstemde. Twee v' kleine dochtertjes stierven in de eerste kin- derjaren, als hadden zij hun overtolligheid k' gevoeld. Het derde kind, eveneens een e' meisje, bleef in 't leven. Het werd naar de ff -vader Alexandrine genoemd en ontwikkelde cl reeds vroeg diens opvliegende en despotische f natuur. Bij den vroegen dood van den baron erfde ■de kleine diens ontzaglijk vermogende °I moeder had er slechts het vruchtgebruik van na Alexie's huwelijk zou zij alleen nog G i.' aanzienlijke rente behouden, De 13.200 dienstplichtigen voor volledige en ten hoogste 2500 dienstplichtigen voor korte oefening. De dienst duurt voor de ingelijfden bij de actieve zeemacht 6" jaar, bij de actieve landmacht 8 jaar. Daarna gaat dé dienstplichtige naar zee- of landweer over én dient daarbij 5 jaar. Tot langeren diensttijd kan bij de wet worden verplicht. Dienstplichtig is ieder minderjarig, mannelijk Nederlander, die binnen het Rijk verblijf houdt of wiens vader, moeder of voogd aldaar woont, ieder meerdeijarig mannelijk Nederlander, die binnen het Rijk woont en ieder mannelijk ingezetene niet- Nederlander, die op 1 Januari het 20ste levensjaar was ingetreden, behoudens de bij de wet gemaakte uitzonderingen. Vrijstelling wordt verleend telkens voor een jaar: lste aan hem,.die vóór zijn 21ste jaar kleiner dan 1.57 meter, doch een lengte heeft van 1.55 2de wegens ziekte of gebreken, waarvan genezing niet waarschijnlijk wordt geacht3de aan hem, die eenige zoon is en geen halven broeder of halve broeders heeft4de den zoon, kostwinner voor zijne ouders of voor vader of moeder, als een van dezen is over leden 5de den kleinzoon, kostwinner voor zijn grootouders, 6de den ouderloozen kostwinner voor broeders of zusters of broeder of zuster7de den weduwnaar, die een eigen kind of kinderen heeft, 8ste den gehuwde, die drie of meer wettige kinde ren ten zijnen laste heeft9de aan de van Rijks wege aan Rijks inrichtingen of met Rijks subsidie opgeleiden voor den militairen, geneeskundigen of pharmaceutischen dienst, of die tot militairen paarden arts zijn opgeleid10de aan studenten in de god geleerdheid, die binnen het Rijk aan een erkende inrichting van onderwijs tot geestelijke of bedienaar van den godsdienst worden opgeleid, llde den B.-K. ordebroeder, behoorende tot een binnen het Rijk gevestigde kloosterinrichting. De vrijstellingen 28 worden ten hoogste twee maal verleend. Vrijstelling wordt verleend voor den tijd van vrede aan 1. die op zijn 21ste jaar of later kleiner is dan 1.57 meter2de. die wegens ziekte of gebre ken, waarvan genezing niet waarschijnlijk wordt geacht, voor den krijgsdienst ongeschikt wordt ge oordeeld 3de. den eenigen zoon, die een halven broeder heeft, als de beide ouders overleden zijn 4de. hem, die na tweemaal voor een jaar te zijn vrijgesteld, verkeert onder de gevallen bovenge noemd, dus 2, 4, 5 en 6 5de. hij die boven den leeftijd van 18 jaar twee jaar of langer bij de zeemacht, het leger of het krijgsvolk in de kolo niën als vrijwilliger heeft gediend. Vrijstelling voor altijd wordt verleend 1. aan hem die kleiner is dan 1.55 meter; 2. aan hem die wegens ziekte of gebreken voor eiken militaireu dienst ongeschikt wordt geoordeeld3. die stu deerde voor militair offic. van gezondh., militair aphotheker of militair paardenarts en vóór het op houden der vrijstelling als zoodanig werd benoemd 4. geestelijken en bedienaar van den godsdienst bij een kerkgenootschap bij K. B. te bepalen 5. den R.-K. ordebroeder die 27 jaar is6. die wegens verzuinf of vergissing der overheid niet werd inge schreven en 32 jaar oud is7. omtrent wicn door den raad voor den dienstplicht bij vergissing geen uitspraak is geschied8. hem die door omstandig malige gouvernante roegde zicli gewillig en deemoedig naar den aard harer dochter en leerde al spoedig de erfgename met eerbied behandelen. Alexie groeide op tot eene kleine koningin. Zij leerde slechts, wat zij wilde, zond hare gouvernante weg, als die haar niet meer beviel en speelde slechts met jongere en eenvoudige kinderen, daar anderen zich niet door haar wilde laten tiranniseeren. Zij werd geen bepaalde schoonheid, maar bekoorlijk en met een lenig figuur, krullend, rossig haar en groenachtige, heldere oogen. Daarbij bleef zij, wat zij altijd geweest was, onwetend, grillig en despotisch. Maar zij had beval ligheid, natuur, naïef zelfbewustzijn en zij zou in den smaak vallen, ook zonder de millioenen-erfenis, die men met hare kleine, melkwitte hand zou ontvangen. Zij bracht den winter met hare moeder afwisselend in Parijs, Nizza of Weenendoor, des zomers deels aan de mode-baden, deels op het landgoed in het Noorden van Bohemen. Barones Alexie was nu reeds drie en twintig jaar oud en nog altijd vrij. Zij had ontelbare aanzoeken gehad geen echter had aan hare overdreven aanspraken voldaan, niemand boezemde haar genoegzaam belang in en ook aan niemand was het nog gelukt een sterke hartstocht bij haar op te wekken. Of was zij daartoe niet in staat? In het begin van dezen winter had haar neef Arthur von Steinburg, een luitenant op non-activiteit, om hare hand gevraagd. Hij was een bevallig persoon, maar bezat niets als schulden. Waarom zou hij het niet ge heden, van zijn wil onafhankelijk, niet voldaan heeft aan de oproeping ter inlijving en 32 jaar oud is 9. hem wieti3 aangifte tot inschrijving is verzuimd en van wien dit na zijn 40ste jaar blijkt10. hem die voorloopig van den dienst uitgesloten, wordt aangewezen na zijn 40ste jaar; 11. hem die is vrijgesteld op valsche stukken als dit ontdekt wordt na zijn 40ste jaar, en 12. hem die niet voldaan heeft aan de oproeping ter inlyving, als dit blijkt na zijn 40ste jaar. Het plan bestaat om de wet in handen te stellen van een Commissie van Voorbereiding, evenals in dertijd met de Schoolwet is geschied. Binnenlandsch nieuws. Zijpe. Volgens de uitkomsten der Volks telling had deze gemeente den xsten Januari 1890, 4487 inwoners2282 mannen en 2205 vrouwen, welke zich in de onderscheidene Gods dienstige gezindten verdeelden als volgt: 3164 Ned. Herv., 1 Fransch of Waalsch Herv., 12 Evang. Lutherschen, 5 Herst. Lutherschen, 197 Doopsgezinden, 22 Christ. Gereformeerden, 1036 R. Chatholieken, 1 Oud Roomsch, 49 tot geene gezindte behoorende. In 1889 zijn geboren 59 M. en 74 Vr. Tot. 133. Overleden 40 M. en 40 Vr. Totaal 80. Gehuwd 48 paar. Vertrokken naar eene andere gemeente des Rijks of naar het buitenland230 M. 282 Vr. Tot 512. Ingekomen van elders: 168 M. 235 Vr. Tot. 4°3- Over de verschillende dorpen met hunne on derdeden verdeelt zich de bevolking aldusBur- gerbrug en Hazepolder 967, St. Maartensbrug 831, Schagerbrug 1138, 't Zand 859, Oudesluis 692. In de kommen der dorpen te Burgerbrug 239, te St. Maartensbrug 269, te Schagerbrug 391, te Oudesluis 322, te 't Zand 504. Callantsoog. Volgens de uitkomsten der 7 de tienjarige volkstelling had dezer gemeente den 1 Januari 1890 675 inwoners: 350vrouwen en 325 mannen, die zich in de onderscheidene godsdienstige gezindten verdeelden als volgt 584 Ned. Herv.2 Fransch of Waalsch Herv. 7 Doopsgezinden; 1 Remonstrant en 81 R. Katholieken. In wijk A, het dorp en den pol der zijn woonachtig347 personen en in wijk B, het Koegras met de Groote Keeten en de Kolksluis 328 personen. In 1889 zijn geboren 14 m. en 7 vr., totaal 21 overleden 5 m. en 9 vr., totaal 14. Gehuwd 5 paren. Vertrok ken naar elders 104 en ingekomen van elders 89 personen. Schagen. Oprichting ziekenfonds. Ziekte, ongetwijfeld een der treurigste omstan- heden, die een huisgezin" kan treffen, veroor zaakt dikwijls den achteruitgang van menig flink gezin. Gemis van inkomsten, uitgaven van allerlei aard, zij werken samen om het leed scherper te doen gevoelen. Elke poging dus, die kan strekken om de gevolgen voor den zieke en zijn gezin te verminderen, verdient aanbeveling. waagd hebben Misschien nam Alexie hem, alleen maar om te trouwen. Hij waagde er niets bij, dan een blauwtje. En dat kreeg hij dan ook. Baron Arthur von Steinburg was officier geweest en had wegens zijn knappe verschij ning en zijn connectie aan het hof gehoopt, carrière in de lijfgarde te maken. Maar hij werd tot zijn ongeluk in een bedenkelijk liefdesavontuur gewikkeld, dat openbaar werd en hem dwong zijn ontslag te nemen. Hij mocht nog van geluk spreken, dat hem de officierstitel niet afgenomen werd. Nu be ijverde hij zich in de eerste plaats vriend schap te sluiten met Siegmund West; in de tweede plaats met het uitgeven van een overtollig sportblad en ten derde met het wedden bij wedrennen. Hij was oen uitstekend paardenkenner en \^n al de geluksdroomen, die hij al gedroomd had, was de verrukke lijkste geweest een eigen paardenstal te be zitten. Vruchteloos trachtte hij, zijn vriend hetzelfde verlangen in te prentenSieg mund dacht wel aan de schoone dames, die de wedrennen bezochten, maar niet aan de paarden, die daar liepen. Hij was ook geen aristocraat, zooals Arthur schouderop halend zeide. Maar hij noemde Siegmund West, den leeuw van de jonge geldaristocratie, zijn vriend en het scheen wel alsof hij hoopte, dat deze zijne nicht zou huwen. Wanneer de beproefde en milde vriend zijn schatrijke nicht huwde, had de arme, met schulden beladen Arthur voor zijn geheele leven een goed tehuis. Door die overweging gedrongen, maken wij der gemeente Schagen een plan kenbaar, dat gesteund door belanghebbenden en goed gezinden zal strekken ter bevordering van het geluk van een groot gedeelte onzer medeburgers. Wij wenschen een ziekenfonds op te richten. Aangemoedigd door de hulp, ons toegezegd 4 door een onzer geneeskundigen en de beide apothekers, aan wier medewerking gaarne hulde wordt gebracht, stellen we ons vpor den leden zoowel geldelijke ondersteuning als kosteloos geneeskundige behandeling en medicijnen te verschaffen. Geldelijke ondersteuning ad f 2.50 per.week (vooreerst beperkt tot 10 weken) voor ieder manspersoon boven to jaar e* weduwe zorgende voor jonge kinderen. Bovendien kostelooze geneeskundige behandeling en medicijnen voor dienstboden, werklieden, hunne vrouwen en kin deren. Niemand wordt van onze vereeniging uitge sloten, integendeel, ieder noodigen we uit zich bij ons aan te sluiten, door te worden hetzij lid, hetzij donateur. Als lid erkennen wij alle manspersonen in onze gemeente van 1855 jaar. Gehuwd, kunnen zij deelnemen voor vrouw en kinderen beneden 18 jaar. Ook laten wij, bij denzelfden leeftijd, bovenbedoelde weduwen en vrouwelijke dienstboden als lid toe. Als donateurs neinen wij ieder aan die jaar lijks f 2.50 of meer wil offeren. Zooals van zelf spreekt, behooren de leden zich eene bijdrage te getroosten. Voor leden is die gesteld op f o.io, voor hunne vrouw op f 0.02 en voor elk kind op f 0.01 per week. Ziedaar, in korte trekken, ons plan. Natuur lijk wordt de wijze van toelating, evenals zoo vele andere zaken in het reglement geregeld. Kunt ge U met de hoofdzaak vereenigen, wilt ge U aansluiten, toont het ov.s, door, wat de leden aangaat, naam, voornaam, ouderdom, beroep en woonplaats op te geven aan een der ondergeteekenden, en wat allen betreft, door zoo mogelijk eene vergadering bij te wonen in het koffiehuis „de Posthoorn" van J. de Beurs, op Zondag 13 Juli e. k., 's namiddags 7 uur, bij welke gelegenheid het reglement zal worden vastgesteld en terstond daarna overgegaan tot de benoeming van een bestuur. Reeds den isten Augustus e. k. zouden wij den arbeid willen aanvangen. Eendracht maakt macht, laat die spreuk ook ons bezielen en dit blijken door dat niemand bij de bevordering van dit plaatselijk belang achterblijft. Schagen, 28 Juni 1890. C. Burger, J. Castricum, G. Nieuwenhuis, J. Overtoom, Th. Roep, P. Van Twuijver, Mr. C. H. Beels, C. J. Plomp. Hoorn. De Vereeniging tot veredeling voor volksvermaken vierde feestelijk haar 20- jarig bestaan. Jl. Maandagavond nam dit een aanvang met receptie der hier bestaande Zustervereenigingen en concert in het Park, waarvan de tuin voor deze gelegenheid fraai A giorno was verlicht. Hoewel de rekening niet kwaad was, viel daarbij een hatelijk licht op de al te gedien stige neef. Werkelijk, het werd tijd, dat barones Alexie een keus deed. De gezelschaps-con- versatie kon haar niet meer voldoende hulde, die zij daarbij verwierf, begon haar te vervelen. Sinds tal van jaren genoot zij het leven van een veelgeroemde schoonheid. Wie zon echter de gelukkige zijn, die hare hand zou verwerven Sinds eenige weken wex*d Siegmund West als zoodanig beschouwd. Hij kwam er veel aan huis eri in 't begin scheen 't, alsof de zaak spoedig in orde zou komen. Zij be vielen elkander, plaagden elkander en dreven allerlei overmoedig spel. Alexie begon harts- tochtelijk piano te spelen, omdat hij het gaarne hoorde, en met gedichten te dwepen, I omdat hij een kleine verzameling data-yan 1 het licht had doen zien. Sinds de ontmoeting bij het scfroolfeest was hij weggebleven. Arthur verzekerde dat hij niet wel was. Dan had hij kunnen j schrijven, ten minste een teeken van leven geven. Alexie deed net, alsof zij zijn weg blijven niet ppmerMe, maar hare kwade i luim groeide met den dag en dezen morgen was er met de jonge genadige vrouw niet te spreken. De barones had juist toilet gemaakt; zij zag er bekoorlijk uit. Ofschoon de kleur der eerste jeugd op haar aardig gezichtje begon af te nemen, had zij toch nog het voorrecht een schoonheid te zijn. (Vervolg in het Tweede Blad.J

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 1