Voordracht tot wijziging vin het reglement voor het hoogheemraadschap van Rijnland. Deze voordracht betreft o. a. om de honoraria van dijkgraaf, secretaris en rentmeester resp. te verhoogen van f 3000, f 2500 eu f 2000 op f 5000, f 3500 en 3000. Van het gemeente bestuur van Aalsmeer was ingekomen een verzoek om, in het belang der ingelanden aldaar, het daarmee in verband staande voorstel om een rentmeester zitting te doen nemen te Haarlem, niet aan te nemen. De lieer Ledeboer lichtte het verzoek toe en wees er op, dat, wanneer de ingelanden hunne bundergelden moeten brengen naar Haarlem of een andere groote plaats, dit zeer ongeriefelijk voor hen zou zijn, en niet alléén de Aalsmeer- sche ingelanden zouden dat ongerief ondervinden, maar nog honderden andere ingelanden, en dat alles voor eene bezuiniging van ongeveer f 1000, gelijk spr. berekende. Het verzoek was dus die wijziging van het Rijnlandsch reglement te renvoyeeren en den toestand der gaarders te laten blijven, zooals hij is. De heer Thoofi wees er nog op, dat wanneer de betaling bemoeilijkt wordt, ingelanden, die tot dusver geregeld betaalden, daarin ongeregel der zouden worden. De heer Rutgers van Rozenburg, lid der commissie van rapporteurs, erkende het gewicht dezer bezwaren en daarom stelde hij voor de voordracht te renvoyeeren aan Ged. Staten oin nadere inlichtingen. Hierbij sloten zich de heer Ledeboer en andere leden aan, terwijl de heer Westerwoudt er tegen inbracht, dat bij het ter visie leggen der stukken zich niemand tegen de wijziging had verzet. Geen wonder, antwoordde de heer Ledeboer daarop, niemand heeft 't geweten. De gelegen heid stond toch open om het te weten, merkte nu de voorzitter, jhr. Schorer op, want niet alleen heeft de wijziging ter visie gelegen, maar is zelfs geannonceerd in een aantal dagbladen. Nog stelde de heer Rutgers voor, als de zaak gercnvoyeerd werd, aan Gedep. Staten nog nadere inlichtingen te vragen omtrent de noodzakelijk heid der weddeverhooging van secretaris en rentmeester. Dit voorstel werd aangenomen met 41 tegen 10 stemmen. De wijzigingen in de reglementen van den Bennebroekerpolder, van het ambacht Westfries land, genaamd Geestmerambacht, van den polder Assendelft, voor den Zuid-Wijkenneer, voor A de banne Westwoud, B den polder Katwoude, C de strijkmolens der SchakerkoggeD den polder de Zeevang, voor de banne Hoog en Laag Zwaagdijk worden zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Aan de orde komt nu: aanleglocaalspoorweg AlkmaarHoorn. Locaalspoorweg AlkmaarHoorn. In behan deling komt het adres van de heeren C. Bosman en mr. A. P. de Lange te Alkmaar, waarbij geldelijke steun van de provincie gevraagd wordt voor de aanleg van een lokaalspoorweg Alk maarHoorn, over Oterleek, Rustenburg en Berkhout. De kosten van den spoorweg zijn geraamd op f 890,000. Reeds vroeger, in 1887, vroegen de ontwer pers de medewerking van Gedeputeerden, om een provinciale subsidie te verkrijgen van 317.000 geraamde kosten van onteigening verminderd met de door Alkmaar toegezegde subsidie van f 40,000 en met andere mogelijke bijdragen van elders. Ged. Staten hadden hiertegen echter bezwaar en met een later verzoek, om een waarborg door de provincie van f 80,000 's jaars, konden zij zich in geenen deele vereenigen. De ontwerpers hebben zich hierop tot de Prov. Staten gewend en deze hebben Gedeputeerden verzocht advies uit te brengen. Gedeputeerden nu verklaren zich zeer inge nomen met een locaalspoorweg en geven aan haar de voorkeur boven een stoomtram, waarvoor door den heer Cosrnan en door den heer Arkes adressen van ondersteuning zijn ingediend. Ge deputeerden stellen voor, voor den buurtspoor weg f 100,000 subsidie te verleenen op voor waarde 1. dat de aanleg geschiede door eene naar het oordeel van Gedeputeerde Staten wel inge richte en genoegzaam vermogende maatschappij 2. dat de exploitatie van den spoorweg door dezelfde maatschappij of door eene der bestaande spoorwegmaatschappijen, ten genoegen van Ge deputeerde Staten behoorlijk verzekerd zij 3. dat de uitbetaling van de subsidie zal geschieden in termijnen, door Ged. Staten, met het oog op de voortgang van het werk en op het tijdstip van de opening der lijn te bepalen 4. dat de subsidie vervalt, wanneer niet 'vóór 1 Mei 1891 ten genoegen van Ged. Staten zal gebleken zijn, dat aan sub 1 en 2 gestelde voor waarden is voldaan. Bij het onderzoek in de afdeelingen werd het groote nut van handel en nijverheid van dezen spoorweg erkend en herhaaldelijk gewezen op het geringe bedrag, in vergelijking met vroegere verleende subsidien, dat Ged. Staten, thans voorstellen. Deswege werd nu door de commis sie van rapporteurs, de heeren J. H. A. A. Kalf, C. M. J. Willenmier, J. Buis Pz., Joh. Rozendaal, K. Cz. de Boert en D. C. Laman het volgende voorgesteldVoor den aanleg van een lokaalspoorweg tusschen Alkmaar en Hoorn, volgens het door de heeren Bosman en De Lange ontworpen plan, een renteloos voor schot uit de prov. fondsen toe te zeggen, tot het bedrag der kosten van onteigening, vermin derd met f 40,000 (de door Alkmaar toegezegde bijdrage), doch ten hoogste tot een bedrag van f 200.000 en op voorwaardei°. dat de aanleg geschiede door eene naamlooze vernoot schap, waarvan de statuten door Geputeerden zijn goedgekeurd 20. dat aan deze vennootschap het voorschot zal worden verleend30. dat indien in eenig jaar de winst der Maatschappij meer dau 4 pCt. mocht bedragen, de helft van zoodanig meerder bedrag zal strekken tot aflos sing van het voorschot, totdat de geheele schuld zal zijn gedelgd 4. dat ingeval van liquidatie het voorschot invorderbaar zijn zal, 5. dat de uitbetaling zal geschieden, enz. gelijkluidend met de voordracht sub 3.6°. dat de subsidie vervalt wanneer niet vóór 1 Mei 1891 ten génoegèn van Ged. Staten zal gebleken zijn, dat aan de sub 1 en gestelde voorwaarden is voldaan. In verband met dezen voordracht werd goed gevonden het adres van rar. H. Cosman voors hands buiten beschikking te laten, maar aan Ged. Staten terug te zenden om er, zoo noodïg, later op terug te komen. Een aanvraag van den heer Askes om subsidie voor den aanleg van een stoomtramweg tusschen die beide plaatsen werd eveneens van Ged. Staten gercnvoyeerd om er bij onverhoopt mislukken der plannen van een lokaalspoorweg op terug te komen. De heer baron Van Dedem, wijzende op de overhaasting waarmee het verslag is moeten opgesteld en gelezen, vraagt of het oogenblik reeds gekomen is deze zaak nu te behandelen Binnenlandsch nieuws. Spanbroek. Den 7den dezer herdacht de Ed. Achtb. heer H. J. K. van den Steen zijn 2sjarig huwelijksfeest. Geheel Spanbroek en Opmeer hebben daarbij getoond, hoezeer zij het hoofd der gemeente hoogachten. Op voor noemden datum werden de heer en mevrouw Van den Steen door bijna de geheele gemeente met rijtuig van Hoogwoud afgehaald. Een menigte ruiters vormde a. h. w. een eerewacht voor het zilveren paar. De heer Van Roozendaal sprak het echtpaar een hartelijk welkom toe bij de aankomst in deze gemeente. Dat hier alles in feestgewaad was, zal wel geene afzonderlijke vermelding behoeven, 's Avonds werd door de feestcommis sie den jubilaris en jubilarisse een schitterend vuurwerk aangeboden. Apeldoorn. Jl. Donderdagochtend acht uur is uit Bentheim op het paleis Het Loo aange- gekomen de erfprins Frederik van Waldeck Pyr- mont, broeder van Hare Majesteit de Koningin. Verkoopingen, Verhuringen en Verpachtingen. Maandag 14 Juli. Alkmaar. 11 'snam. In Diligentia: Inboedel. St. Maarten N.H. 12 nam. Bij P. de Wit: Hui» Groenveld, gr. 13 A. Maandag 21 Juli. Texel. Notaris Coninck Westenberg: De tienden van alle te veld staande zaadgewassen en veldvruchten, welke dit jaar alhier zullen worden ingcoogst. Aanbestedingen. Dinsdag 15 Juli. Medemblik, 2 ure. Het minist. van Biunenl. Zaken de levering van 12000 Kg. aardappelen van 1 Aug. tot en met 31 Oct., of zooveel meer of minder, als blijken zal noodig te zijn. Donderdag 17 Jnli. Helder. Den eerstaanw. ingenieur der genieliet leveren en plaatsen van ijzeren waterreservoirs in militaire gehouwen. Raming f 8000. Haarlem, 11 ure. Het ministerie van waterstaat, handel nijverheid, aan het gebouw voor prov. bestuur: het houwen van een tolhuis, ter vervanging van het bestaande, bij de Kniislaan van de Watergraafsmeer, beboorende tot de werken van den grooten weg der lste kl. n.1. Begr. f3000. Maandag 21 Juli. Texel. Het Waterschapsbestuur der 30 Gem. polders Het leveren van 550 kub. M. middelsoort grind cn loO kub. M van de groote als kipeieren en 60 last stortatqen, zwaar 200 tot 400 kilo. Donderdag 24 Juli. Haarlem. 11 ure. Het ministerie van Waterstaat, han del en nijverheid, aan het gebouw van het prov. best.: de levering van steenkolen ten behoeve van de* stoomwater- molen te Schellingwoude, behoorende tot de werken van het Noordzeekanaal. Afloop van Aanbestedingen. Dinsdag 8 Jnli. De Cocksdorp. (Texel). Het Eierlandsch polderbe stuur1 D» leverantie van 100 Ms grint -, laagste inschrij ver P. Dros Az; 2. Idem 150 Ms schelpen A. Dros Albz. 3. Transport per as dier grint J. Reuvers. 4. Transport per ns der schelpen J. Reuver». 5. Het mnaien en uit- kroozen van het kanaal, de postslont en de Hoogezandskil G. Bakker. 6. Het teeren der poldercigendommen G. Bakker. veel ongelukken van aanvaringen voorkomen kunnen worden. Daar bij dikken mist dikwijls niet duidelijk ge hoord kan worden, waar het signaal gevende scliip zich juist bevindt, plaatse mcu den scheepsroeper in omgekeerde richting voor het oor en zal dan zoekende met meer zekerheid kunnen ontwaren iu welke richting het schip is, aangezien het geluid van het signaalgevende schip, indien dit geluid voor het nauwe of spreekgedeelte van den roeper komt, veel sterker zal zijn eu dus duidelijker ge hoord wordt. Ook zou bij donkere nachten nog meerdere veilig heid verkregen kunnen worden door, in plaats van een wit toplicht, een groen en een rood licht, even eens een wit toplicht, een groen en txcee 100de lichten tc vertoonen, de beide roode lichten te plaatsen een op het voorschip en een op het achterschip, zoo ver mogelijk uit elkander, waardoor, indien beide roode lichten in ééne lijn worden waargenomen, dadelijk te zien is, dat het schip recht op ons aanhoudt. Onderwijs en Examens. •Als resultaat van de beschouwingen, waartoe de antwoorden op de vragen door het hoofd bestuur van het N. O. G. aan de afdeelingen gesteld, aanleiding gaven, niogen in de eerste plaats gelden de volgende stellingen 1. Het onderwijs in de vrije- en ordeoefenin- gen der gymnastiek raag niet alleen beschouwd worden als eene gepaste en nuttige afwisseling der gewone werkzaamheden, moet wel degelijk tot strekking hebben het bevorderen van de gezondheid der leerlingen en de versterking en harmonische ontwikkeling van het lichaam. 2. Bij voorkeur worde het gymnastiek-onderwijs gegeven in zijn vollen omvang door een vak onderwijzer; slechts waar dit niet mogelijk is, stelle men zich tevreden met de orde- en vrije oefeningen onder leiding van den gewonen on derwijzer, mits deze zich voor die taak behoor lijk heeft voorbereid. 3. Er moet voor elke school, waar gymnastiek onderwijs gegeven wordt, een leerplan voor dat vak worden vastgesteldhierbij moet reke ning gehouden worden met den leeftijd, de lichamelijke ontwikkeling en het geslacht der kinderen. De tijd voor dit vak mag en behoeft ook niet al te bekrompen gesteld te worden. 4. Gymnastische spelen zijn bijzonder aan te bevelen, inzonderheid in de eerste helft van den leertijd. Het zoogenaamde vrije spelen mag echter niet in de plaats treden van het eigenlijke gymnastiekonderwijs. 5. Het houden van gymnastische oefeningen in de gewone schoollokalen is streng af te keu ren een goed ingerichte speelplaats is een minimumeisch voor elke schoolbeter nog is een eenvoudig, frisch, afzonderlijk lokaal. 6. Er moet opzettelijk werk gemaakt worden van het doen waardeeren van gymnastische oefeningen, zoowel bij onderwijzers als bij oudersvooral bij de laatsten moet men op voorzichtige wijze bezwaren en vooroordeelen tegen dat vak zoeken weg te nemen. Bovendien blijven er nog twee vraagpunten ter bespreking nl. I. Is het wenschelijk, op de speelplaats bij de school enkele toestellen of andere voorwerpen aan te brengen voor het houden van gymnastische oefeningen, zoo ja, welke II. Welke zijn de beste en meest practische middelen om de onderwijzers te bekwamen tot het geven van eene behoorlijke leiding aan de vrije- en ordeoefeningen Wervershoof. Tot hoofd der openbare school alhier is benoemd de heer L. van der Geest, onderwijzer te Sassenheim. Marine en Leger. De detacheering aan boord van Zr. Ms. instruc- tickorvet «Castor", van den off. van gez. 2de kl. bij de zeemacht J. Kwast, wordt met den 14den dezer ingetrokken met dien datum wordt de off. van gez. 2de kl. P. Baarslag, geplaatst in de rol Zr. Ms. opleidingsschip «Admiraal van Wassenaer", en gedetacheerd aan boord van gemelde instructie korvet. Aan den luit. ter zee lste kl. II. Luijtjes wordt met ingang van 1 Aug. a. s, de betrekking opge dragen van adjudant bij den schout-bij-nacht W. F. II. Craraer, directeur en commandant der Marine te Amsterdam, cn zulks ter vervanging van den luit. ter zee 1 kl. H. Backer, die met genoemden datum op non-act. wordt gesteld. De benoemde officier van gez. 2de kl. bij de zee macht G. A. A. J. Van der Sande arts, wordt met 1 Aug. geplaatst bij het Mariue-hospitaal alhier. Tot meerdere veiligheid en ter voorkoming van aanvaringen bij mist zouden de volgende signalen gebezigd kunnen worden door het aangeven van de koers, in welken gestuurd wordt. Indien een stoomschip bv. noorden stuurtéén langen stoot op den stoom-misthoorn van 5 secon den, één korten van 1 seconde, enz. De mist-signalen aldus te bezigen: Noorden 1 langen stoot 5 sec. N.N.VV. 1 11 n 5 u 1 korten 1 seconde. N.W. 1 ,1 5 2 //I 11 W.N.W. 1 5 3 l West 2 11 5 W.Z.W. 2 5 1 1 Z.W. 2 H 11 5 u 2 1, 1 Z.Z.W. 2 11 11 5 1, 3 H 1 n Zuiden 3 5 Z Z.O. 3 ii 11 5 11 1 11 11 Z.O. 3 11 11 0 11 2 1 11 O.Z.O. 3 5 3 1 Oost 4 w 1, 5 1, O.N.O. 4 5 1 1 N.O. 4 5 2 l N.N.O. 4 5 3 „1 Tusschen iederen stoot een seconde pauze. Stoomschepen, welke geen stoom-misthoorn varen, kunnen daarvoor de stoomfluit bezigen, en zeil schepen, die geen van beide bezitten, de scheepsbel. Indien zulks als een internationaal sein bij alle zeevarende natiën wordt aangenomen, zouden er dat zij u voor de inzending melkvee een buiten gewonen eereprijs toekende, en voorts uwen gedele geerde, den heer Bauduin, benoemd heeft tot haar eerelid. Geliefenz. (w. g.) L. VAN RIET. Enkhuizen. Toen in het begin van dit voor jaar de aardtorren en ander „gebit" de jeugdige knollenplantjes als sneeuw voor de zon deden verdwijnen, besloot menig landman de overge blevenen om te halen en de grond op andere manier winstgevend te maken. Anderen, die het waagden de weinig belovende plantjes te laten staan, wrijven nu van genoegen in de handen, daar dit jaar in waarheid de laatsten de eersten zijn. Zoo verkocht de heer K. Jon- gert zijne honderd roeden meirapen voor den hoogen prijs van 80 gulden aan den handelaar Van Kleeft. Maandag 11. werden ze van het station Bovenkarspel verzonden en naar men verzekert, maakte de handelaar insgelijks een mooie winst. Landbouw en Veeteelt. Bij den Voorzitter van het Nederlandschc Land- bouw-comité is een schrijven ingekomen van den Ncderlandschen Consul-generaal voor Argentina, den heer L. van Riet, verleden jaar door het Landbouw- comité aangewezen als eere-voorzitter der commissie van uitvoering. Deze brief bevat in het algemeen bericht over den indruk, door Nederlandsche in zendingen ter tentoonstelling te Buenos Ayres ge maakt. Hij luidt als volgt Buenos Ayres, 7 Juni 1890. WelEdelGeboren Heer Ik had de eer u het laatst te schrijven onder dagteekeuing van 22 Mei jl. Den 23sten dier maand zoude de veiling uwer inzending plaats vinden, doch wegens het ongunstige weder en daar er dientengevolge weinig liefhebbers waren opgekomen, had deze openbare verkoop geen voortgang. De dieren werden dientengevolge geveild op 30 Mei jl. en 3 dezer. Nopens den afloop zijn u verschillende telegraphisclie en schriftelijke medc- deelingen gedaan, welke hier niet behoeven le worden herhaald. De nadere bijzonderheden zal ik doen geworden onmiddellijk na ontvangst van de afrekening der vendumeesters. Ik zal u dan tevens onderhouden over de uitzichten omtrent meer of minder gunstige remise van de opbrengst, over de assurantie, enz. De financieele uitslag der zaak beantwoordt zonder twijfel niet aan de gekoesterde verwachtingendat dit liet geval is, moet in hoofdzaak worden toe geschreven aan de alhier heerschende handelscrisis en ook aan de hooge op de onderneming gevallen extrakosten. Toch waren de voor ons rundvee behaalde prijzen niet ougunstig te noemen en bewijzen zij m. i. in elk geval, dat, zelfs onder de tegenwoordige on gunstige omstandigheden, gewone importzaken geen gewaagde ondernemingen zijn. Op dit punt en op de goede uitzichten, welke zich onzen veehandel hier in de toekomst bieden, ook als een gevolg uwer zoo uitnemend geslaagde inzending, kom ik later terug. Ilier wensch ik echter nog te constateereu, dat Nederland boven alle andere vreemde natiën op de teutoonstelling heeft uitgemunt, en dat, naar de algemeene alhier heerschende mecning, uw comité terecht trotsch mag zijn op de schitterende rol, die het in dezen internationalen wedstrijd heeft gespeeld. Hoezeer overigens de „Sociedad Rural" uwe medewerking heeft gewaardeerd, blijkt uit het feit, Buitenland. België. De minister Ceenaert diende jl. Woensdag bij de Kamer het ontwerp in betref fende de overeenkomst tusschen België en den Congo-staat. Bij die overeenkomst is bepaald, dat België aan den Congo-staat eene som van 25 millioen leent, waarvan 5 milioen onmiddel lijk, en vervolgens 2 millioen jaarlijks gedurende tien jaren. Gedurende deze tien jaren draagt die som geen rente. Zes maanden na den termijn van tien jaren kan Belgie den Congo-staat in lijven met alle bezittingen en rechten, overeen komstig de Berlijnsche akte van 26 Februari 1886 en de Brusselsche akte van 2 Juli 1890; en met aanvaarding van alle lasten en verplich tingen van den Congo-staat jegens derden. Daar Koning Leopold alle vergoeding weigert voor de offers, die hij aan den Congo staat gebracht heeft, zoo zal België van nu af alle mededeelingen over den toestand, inzonderheid mededeeling om trent de begrooting van den staat ontvangen en van de inkomsten der tolrechten. België zal even wel zich niet mengen in het bestuur van den Congo-staat. Deze zal voortaan geen nieuwe leening sluiten zonder goedkeuring van Belgie. Indien België na verloop van de tien jaren, den Congostaat niet wil inlijven, dan zullen de 25 millioen eene rente dragen van 3 J pCt en op- eischbaar zijn na verloop van een nieuwen ter mijn van tien jaren. De Congo-staat zal echter aan België vóór den afloop der tien jaren alle sommen, die hij zal ontvangen voor het verkoo- pen van gronden, ter aflossing uitkeeren. De Kamer heeft het ontwerp naar de afdeelin gen verzonden. I11 de memorie van toelichting bij het ont werp betreffende den Congo-staat, gevolgd door het testament van den Koning, verklaart de Koning dat hij al zijne souvereine rechten over dezen staat van België reeds bij zijn leven goed vindt nauwere banden met den Congo-staat aan te knoopen. De minister van Justitie heeft bij de Kamer een ontwerp overgelegd tot het verleenen eener amnestie aan deserteurs, wederspannigen en ach terblijven den van het leger. Engeland. De toestand, welke tengevolge van de werkstaking door een gedeelte der brie venbestellers ontstaan is, wordt ernstiger. Jl. Woensdagmorgen hebben 50 bestellers uit het Ooster- en 60 uit het Noorderkwartier geen be stellingen verricht. Van wege het beheer der posterijen is eene afkondiging aan de bestelleis gedaan, behelzende dat zij, die weigeren de ont vangen bevelen te gehoorzamen, of die de be ambten geweld aandoen, welke hunne taak willen volbrengen, ontslagen zullen worden. In den voormiddag trokken 200 bestellers doorliet kwartier van Islington tot aan de City, waar 150 anderen zich bij hen voegden. Gezamenlijk trokken zij naar Óxfordstreet, waarbij zij de met het bezorgen van brieven bezige bestellers, die zij tegenkwamen, trachtten over te halen hen te volgen. Heden zijn er weder honderd bestellers ontslagen. Jl. Woensdagavond was nog een talrijke menigte in en om Bowstreet op de been. Hier en daar kwam het tot opstootjes tusschen de menigte en de politie, maar deze hadden niet veel tc be- teekenen. De brievenbestellers hielden Woensdag een bijeenkomst, die door 5000 personen werd bij gewoond. Zij besloten heden de werkstaking te beginnen, tenzij alle bestellers, die geen leden der vereeniging zijn, worden ontslagen. De minister van posterijen heeft echter ge weigerd de bestellers, die geen leden der Ver eeniging zijn, te ontslaan. In het Hoogerhuis was gisteren de tweede lezing van de overeenkomst betreffende Helgo- land aan de orde. Lord Salisbury wees er op, dat het eiland Helgoland nu niet meer voor Engeland dezelfde beteekenis heeft als voorheen. De minister gelooft niet dat de inwoners tegen den afstand van het eiland aan Duitschland zijn. Voor Duitschland daarentegen heeft het eiland strate gische waarde. Bulgarije. De Weener correspondent van: de „Daily Chronicle" vermeldt het gerucht, dat een jong meisje een revolverschot heeft gelost op den minister Stambuloff. Gemengd nieuws. Helder. Onder de reeks vermakelijk heden, waarvan men op deze kermis genieten kan, neemt het tooneelgezelschap van de Gebrs. van Lier zeer zeker een voorname plaats in. Uit te wijden over al de goede eigenschappen, die dit gezelschap bezit, achten wij geheel over bodig, daar de gebrs. van Lier voor Helders ingezetenen volstrekt geen vreemdelingen zijn, nu zij ons dezen winter reeds verscheidene genot volle avonden hebben verschaft. Gepasseerde Donderdagavond werd door hen gegeven het volksstuk „Nelly", naar den boeiende roman van dien naam, van Charles Dickens. Velen, die dezer

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 2